علماى بزرگ و طراز اوّل شیعه همواره اهتمامى شدید به زیارت حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها داشتند، از جمله آنان استاد بزرگ ما مرحوم‏آیت‏اللَّه‏العظمى آقاى ‏گلپایگانى اعلى‏اللَّه‏ مقامه مقیّد به این موضوع بودند.
ایشان سالیان سال نماز صبح را در مسجد بالاسر مى‏خواندند و در همین فرصت مدّتى را در نزدیكى قبر مطهر حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها مى‏نشستند و به زیارت و راز دل‏ گویى با آن حضرت مى‏پرداختند. در سالهاى اواخر اشتغالشان به تدریس، روز چهارشنبه بعد از فراغت از درس مشرّف مى‏شدند و مدّتى بالاى سر حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها درست متصل به قبر مبارك به زیارت و عبادت مى‏پرداختند.
خدّام محترم حرم در ساعت زیارت ایشان قسمت بالاى سر مبارك را خلوت مى‏كردند و تا پایان برنامه، مراقبشان بودند تا هجوم جمعیّت به سوى ایشان مانع زیارت و دیگر برنامه‏هایشان نشود، البته به طور متفرق و به مناسبات هم به حرم مشرف مى‏شدند و این برنامه همواره انجام مى ‏شد.

یكى از سالها كه براى تغییر آب و هوا به جاسب - محلّى در اطراف قم - مى‏رفتند و شاید آخرین مسافرت تابستانى ایشان به آنجا بود، كسالت و ضعف و خستگى‏شان شدّت داشت، با این حال فرمودند: اول به حرم مشرّف مى‏شوم و از آنجا به جاسب مى‏رویم. بعضى از نزدیكان ایشان عرض كردند: حالتان مساعد نیست، بنابراین همچنان كه اتومبیل از كنار حرم عبور مى‏كند شما از داخل سلام كنید و زیارت نمایید، ولى ایشان نپذیرفتند و بالاخره با همان حالت به حرم رفتند، در حالى كه بعد از پایان زیارت نتوانستند مسافت كوتاه ما بین داخل حرم تا درب كنار خیابان موزه را راه بیایند. لذا براى ایشان در نزدیكى درب خروجى مسجد طباطبائى - مسجد موزه - صندلى گذاشتند و بعد از مختصر استراحتى ایشان را به نزدیك ماشین آورده و سوار كردند.

مرحوم آقاى حاج آقا حسین فاطمى رحمةاللَّه‏علیه راجع به استادش مرحوم آقاى حاج میرزا جواد آقاملكى ‏تبریزى مى‏نویسد: براى رفتن به زیارت حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏اللَّه‏علیها بسیار جدیّت داشتند و با داشتن مرض قلب همه روزه به حرم مشرّف مى‏شدند. (2)
بلكه از بعضى از آثار گذشتگان مانند نوشته شیخ عبدالجلیل قزوینى رازى استفاده مى‏شود كه زیارت حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها اختصاصى به شیعه نداشته، بلكه اهل سنت و علما و دانشمندان آنان نیز به زیارت بانوى بهشتیان مى‏رفته‏اند و عبارت او در این مورد چنین است: و اهل قم به زیارت حضرت فاطمه سلام‏اللَّه‏علیها، بنت مطهّره موسى بن جعفر علیه‏السّلام روند كه ملوك و امرا و علماى حنفى و شافعى به زیارت آن تربت، تقرّب نمایند. (3)
بلكه این عبارت حاكى از آنست كه علماى مذاهب مختلف اهل سنت به زیارت حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏اللَّه‏علیها بنت موسى بن جعفر علیه‏السّلام مى‏آمده‏اند و چون در مقدّمه مصنّف آن كتاب، از تاریخ ماه ربیع الاول سال پانصد و پنجاه ‏و شش از هجرت صاحب شریعت، ذكرى كرده، باید گفت: علماى اهل سنت از شهرهاى سنّى‏نشین ایران در قرن ششم براى زیارت حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها به قم مى‏آمده‏اند و وقتى علماى سنى مذهب چنین باشند، به طور طبیعى عوام و پیروان آنان نیز اینگونه بوده و به زیارت حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏اللَّه‏علیها اهمیّت مى‏داده‏اند.


پی نوشت ها :
(1) مرحومه مادربزرگم، یعنى مادر مادرم رحمةاللَّه‏علیها، خداوند اموات همه اهل ایمان و آن مرحومه مغفوره را در عالم آخرت با حضرت معصومه سلام‏اللَّه‏علیها محشور فرماید.
(2) فاطمى، سید حسین، جامع الدرر، ج 2، ص 228.
(3) قزوینى رازى، عبدالجلیل، النقض، ص 643.


بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

منبع :
بانوی ملکوت ، آیت الله کریمی جهرمی