سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: چهارشنبه ای که دیگر سوری نیست!

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه چهارشنبه ای که دیگر سوری نیست!

  چهارشنبه ای که دیگر سوری نیست!

  چهارشنبه‌سوری سال ها است که به مراسمی وحشت آور تبدیل شده است.
  اینگونه درباره تاریخچه چهارشنبه سوری می گویند که شب چهارشنبه آخر سال که می شد، مردم جمع می شدند و پس از غروب آفتاب 7 تپه آتش درست می کردند و با پریدن از سر آن و خواندن آوای، «زردی من از تو، سرخی تو از من» از آتش می خواستند که زردی غم و بیماری را از آنها زدوده و سرخی شادی و سلامت و عشق را به آنها هدیه کند.

  قول تاریخی مراسم چهارشنبه سوری
  شب های چهارشنبه سوری علاوه بر آتش درست کردن و پریدن از آن آداب دیگری هم داشت.
  مردم با خرید آجیل چهارشنبه سوری تخم هندوانه، تخم کدو، پسته، فندق، بادام، نخود، تخم خربزه، گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود، روی آتش بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و در جمع خانواده ها و خویشاوندان می‌خوردند.
  پختن حلوا، فال‌گوشی و گره‌گشایی هم از دیگر رسوم چهارشنبه‌سوری بود. دختران جوان نیت می‌کردند، پشت دیواری می‌ایستادند و به سخن رهگذران گوش فرا می‌دهند و با تفسیر سخنان آنها پاسخ نیت خود را می‌گیرند.
  دختران جوان هم در این شب چادری بر سر و روی خود می‌کشیدند به در خانه دوستان و همسایگان خود می‌رفتند و امیدوار بودند زودتر به خانه بخت بروند.
  اما دیگر سالها است که نه تنها از شادی ها و جشن های چهارشنبه سوری خبری نیست.
  دیگر نه مردم دور هم جمع می شوند تا آجیل بخورند و نه کسی برای قاشق زنی می رود.
  اما به جای آن از هفته ها مانده به آخرین چهارشنبه سال، صدای بمب ترقه امنیت و آرامش را از مردم شهر سلب می کند. دیگر نه تنها مردم در شب چهارشنبه سوری برای شادی و جشن بیرون نمی آیند بلکه از ترس آسیب دیدن سعی می کنند پس از غروب خورشید هر جا که هستند به حریم امن خانه هایشان پناه ببرند.
  در این میان چه شد که جشن ملی چهارشنبه سوری جای خود را به میدان جنگی داد که همه از ترس جانشان به فکر فرار از آن هستند؟

  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:27
  امضاء

 2. تشكرها 5

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  برخوردهای قهری چهرشنبه سوری را خطرناک کرد
  سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره می گوید: زمانی که محدودیت هایی برای برگزاری جشن های چهارشنبه برقرار شد، این جشن شادی آفرین سمت و سویی دیگر به خود گرفت. به باور موسوی چلک، وقتی مردم دیدند که برای برگزاری جشن چهارشنبه با مشکل روبرو می شوند، به سمت بمب و ترقه و انفجار و رفتارهای خطرناک رو آورند. شاید این واکنش خطر ناک پاسخی بود برای شادی که اگر در قالب خود اجازه ابراز می شد ، به این مسیرهای انحرافی نمی افتاد.

  جنگ و چهارشنبه های جنگ گونه
  موضوعی که اکثر جامعه شناسان در باره دلایل اینکه چرا چهارشنبه ها به سمتی رفت که شهرها در این روز تبدیل به میدان جنگ شد، معتقدند که پس از وقوع جنگ تحمیلی مردم ایران فشار روحی فراوانی در این خصوص تحمل می کردند. کودکان و نوجوانان که یکی از اقشار جامعه بودند نیز میدان های جنگ را این بار در قالبی دیگر در چهارشنبه های آخر سال نمایان می کردند. این شد که چهارشنبه سوری های شاد گذشته جای خود را به میدان های جنگ داد. جنگ تحمیلی بالاخره پس از 8 سال سختی و مشقت پایان یافت اما خاطره چهارشنبه سوری های جنگی از خاطره کوچه ها پاک نشد و امروز روز با اینکه سالها است که از اتمام جنگ گذشته هنوز هم هفته های آخر سال کودکان و نوجوانان و جوانان با ترقه و بمب و نارنجک دستی به استقبال روز چهارشنبه سوری می روند. نتیجه اش هم می شود سوختگی های مرگباری که تصاویر حادثه دیدگان آن فردای روز چهارشنبه سوری دبر خروجی تمام خبرگزاری ها قرار می گیرد.
  خانواده هایی که کنترل نمی کنند


  از دیگر عواملی که باعث بروز سوانح مرگبار چهارشنبه سوری بود نظارت والدین است. از آنجا که بیشتر حوادث چهارشنبه آخر سال توسط گروه سنی کودک و نوجوان به وقوع می پیوندد، والدین باید در این روزها نظارتی بیشتری بر رفتارها و آمد و شدهای فرزندانشان داشته باشند. اما متاسفانه برخی از خانواده ها نه تنها فرزندانشان را از حضور در این جنگ آتش باز نمی دارند بلکه خود هزینه خرید بمب و نارجک را به آنها می دهند.

  زدودن بدعت ها از چهره چهارشنبه سوری
  امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه نیز درباره سوانحی که هر ساله در آخرین چهارشنبه اسفند رخ می دهد معتقد است: یک سری بدعتها بر چهره چهار شنبه سوری نشسته است، سعی ما باید در جهت زدودن این غبار باشد تا بار دیگر چهارشنبه سوری به امنیت و شادی گذشته خود باز گردد.
  کیانا نیکفام
  بخش اجتماعی تبیان
  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:29
  امضاء

 5. تشكرها 6

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), الهادی المهدی (22-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه


  چهارشنبه سوری یا عاقبت سوزی  با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟

  باز هم آخرین سه شنبه سال و آتشهایی که در غروب و شامگاه آن به پا می شود. بی شک روا نیست که برای مردم فهیم ایران از خطر آتش بگوییم و از لطمات انفجار یا به آنها توصیه هایی کنیم که معمولا به کودکان می‌شود؛ اما چه کنیم که با وجود تذکرات و هشدارهای امنیتی و پزشکی که هر ساله تکرار می شود و پخش صحنه های دلخراشی که در اثر بی توجهی به این توصیه ها رخ داده است؛ باز شاهد آنیم که هر ساله عده ای به طرز فجیعی می سوزند و عده ای دچار نقص عضو می شوند و تعدادی هم متأسفانه به سال جدید نرسیده و سورشان به سوگ تبدل می شود. به نظر می رسد بی توجهی به عواقب کار و تنها به فکر شور و لذت آنی بودن به اضافه اینکه همه هم مدعی اند کارشان بی خطر است و تدابیر لازم را اندیشیده اند؛ سبب می شود که این قصه پر غصه هر ساله تکرار شود.
  این نوشته برای آن دسته از عزیزان است که در چهارشنبه سوری به دنبال سور و سُرُور می گردند و با تمام این بحثها و هشداها؛ همچنان اصرار دارند که از روی شعله های آتشی که به پا کرده اند پرش کنند و از صدای انفجاری که تولید می کنند لذت(!) برند و مطمئن هم هستند که تمام جوانب کار را دیده اند و کارشان کاملا بی خطر است.
  به این دسته از عزیزان که شاید بتوان گفت اکثر قریب به اتفاق صحنه گردانی های آن شب را همین ها بر عهده دارند عرض می شود:
  مسائل امنیتی و رعایتی آن شب تنها به همین موارد ختم نشده و اموری کلان همچنان باقی است؛ امور مهمی که متاسفانه به ذهن نیامده و یا توجهی به آنها نمی شود.
  با خود بیندیشیم که اگر با شعله و صدای انفجاری که ما باعث آن بودیم کودکی ترسید و پیری رنجید ؛ تکلیف چیست؟ اشک کودک و آه مادر را چگونه می توان جبران کرد و غم از دل آن پدر و مادر پیر چطور می شود زدود؟

  آن که معتقد به قیامت و روز جزاست به یاد داشته باشد که:
  «مَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَه‏»؛ هر كس به اندازه ذره‏اى بدی كرده باشد، آن را مى‏بیند.(1) زیرا قاضی آن روز همان خدایی است که «لا یَعْزُبُ عَنْهُ مِثْقالُ ذَرَّةٍ فِی السَّماواتِ وَ لا فِی الْأَرْضِ» در آسمانها و در زمین همسنگ ذره‏اى از او پوشیده و پنهان نیست. (2)
  سلب امنیت و آرامش مردم به بهانه لذت و سُرُور نه تنها روا نیست ؛ بلکه مصداق ظلم و تضییع حق الناس است. مردم حق دارند آرامش داشته باشند و در سلامت به سر برند. نادیده گرفتن این حق و تعدی به حقوق آنها یعنی ظلم به آنها و ظلم به دیگران هم گناهی نیست که تنها با استغفار زبانی و ندامت درونی فیصله یابد.
  امام باقر علیه السلام در مورد ظلم به دیگران به این نکته اشاره دارد که خداوند از این ظلم نمی گذرد [تا اینکه صاحب حق؛ راضی شود] (3)  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:31
  امضاء

 7. تشكرها 6

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), الهادی المهدی (22-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  و بالاخره ، دیر یا زود ، آتش ظلم ، دامن ظالم را می گیرد. امام صادق علیه السلام فرمود: « مَنْ ظَلَمَ مَظْلِمَةً أُخِذَ بِهَا فِی نَفْسِهِ أَوْ فِی مَالِهِ أَوْ فِی وُلْدِه‏» ؛ هر كس ستمی به دیگری کند به همان ستم ، گرفتار می شود ؛ یا خودش یا دارائیش یا فرزندش‏.

  چهارشنبه سوری با این نگاه و با توجه به وقایعی که در آن رخ می دهد ؛ شبی است که در آن ، آتش ظلم زبانه می کشد. تمام اشتباه ما این است که فکر می کنیم این کارها ، ظلم نیست و ظلم یعنی کشتار کودکان غزه و چپاول سه هزار میلیارد تومان از اموال مردم و مانند آن؛ در حالی که لرزاندن دل کودکی هم ظلم است. جوانی که با منفجر کردن نارنجک و یا حتی ترقه ای کودکی را چنان می ترساند که او به آغوش مادر پناهنده شده و بلند گریه می کند و خود مستانه می خندد هم ظالم است و باید منتظر عواقب کار خود باشد.
  تفریح و شادی در اسلام حرام نیست به شرط اینکه حرامی در آن نباشد و الا حرام است و ممنوع؛ مانند اینکه عده ای بخواهند با تمسخر یک نفر، بخندند و شادی کنند.


  به عزیزانی هم که چندان با فضای آیات و روایات مانوس نیستند توصیه می کنیم به این تک بیت مولوی توجه کرده و در آن اندیشه کنند:

  این جهان کوه است و فعل ما ندا
  سوی ما آید نداها را صدا
  (4)


  احتمالا شما هم تجربه حضور در کوهستان را داشته اید و از تکرار فریادهایتان در بین کوه ها لذت برده اید. مولوی همین حالت را به تصویر کشیده و می گوید افعال و رفتار ما در این دنیا مانند فریاد در آن کوهستان است اگر شما به کوه بد گفتید دیر یا زود همان را که گفته اید خواهید شنید و اگر برای او زیباترین کلمات را بر زبان راندید همانها را گوشتان خواهد شنید.

  اعمال و رفتار ما در دنیا نیز اینگونه است اگر دلی را شاد کردیم و لبخندی بر لب نشاندیم این کار ما گم نخواهد شد و دیر یا زود اثر آن را خواهیم دید ؛ اما اگر به اسم تفریح و شادی و رسم و آیین، دلی را لرزاندیم و اشکی را در آوردیم و ترساندیم و صدمه زدیم ؛ منتظر باشیم که زده را بخوریم و یادمان نرود که خدا در کمین است ؛ «إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصادِ » .(5)

  پی نوشت ها

  1. آیه 8 سوره زلزله
  2.آیه 3 سوره سبأ
  3. کافی ج2 ص330 ح1

  4.مثنوی دفتر اول ص14
  5.آیه 14 سوره فجر
  امید پیشگر
  بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:31
  امضاء

 9. تشكرها 6

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), الهادی المهدی (22-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  چهارشنبه آخر سال را نسوزانید!


  چهارشنبه سوری که می شود دوباره ترس و البته اندکی هیجان وجودمان را سرشار می کند، صدای نارنجک و نور خیره کننده منورها همه چیز را مهیا می کند تا خیابان ها به یک صحنه جنگ تمام عیار تبدیل شوند و اگر می خواهید از میان این آتش جان سالم به در ببرید باید لباس رزم به تن کنید تا باران ترکش به شما آسیب نرساند.


  صداهای مهیب و گوشخراش و خطرناک از دور و نزدیک به گوش می رسد و تو هیچ شباهتی بین آنچه باید باشد و بوده و آنچه هست نمی بینی. خیلی از مراسم های چهارشنبه سوری هر چند خرافی بوده اند چون بوته افروزی و پریدن از آتش با شعر معروف «زردی من از تو، سرخی تو از من»، فال گوش نشینی و قاشق زنی، پختن آش و... فراموش شده ا ند و سرخی زیبا و نه چندان مهربان آتش جای خود را به صدای مهیب مواد منفجره ای می دهد که در ساخت آن کمترین اقدام های ایمنی رعایت نشده است.
  نسل سوم و نسل چهارمی ها که از چهارشنبه سوری تنها آتش افروزی آن را شنیده اند به خیال آن که تنها آتش سنت این شب است، به هر طریق ممکن سعی می کنند این آتش را حفظ نمایند.
  مادران و پدران تا دیروقت نگران جگر گوشه هایشان هستند که در جستجوی شادی و نشاط و شادابی به استقبال حادثه رفته اند
  . بسیاری جهت تماشا می روند، اما معلوم نیست که خطر در کمین سلا مت شان هست یا نه؟ اکثراً هم نمی دانند دلیل اولین جشن چهارشنبه سوری چیست. اما آنچه جلب شان می کند هیجان است و همچنین دستیازیدن به چیزی که از آن منع می شوند.

  مدت ها قبل از این شب، آمار زخمی ها، مصدوم ها، آتش سوزی ها و حوادث آن گفته می شود، غافل از آنکه این اخبار مانع از ایجاد هیجان در جوانان نمی شود.
  اما سئوال اینجاست که چطور می توان جلوی مواد محترقه ای که هر سال به روز می شوند را گرفت تا آسیب کمتری به جوانان برساند و چطور می توان دوباره سنت های فراموش شده را احیا کرد؟
  آیا نمی توان با مطالعه دقیق جامعه شناختی و روانشناختی به تبیین باورهای باستانی همت گماشت و از انحراف های آن جلوگیری کرد؟
  آیا بهتر نیست با تهیه ترقه های استاندارد و فشفشه ها و مواد محترقه بی خطر راه خطر را برسلا متی جگر گوشه هایمان ببندیم؟ این سوالی است که روزهای پایانی سال در ذهن هرانسان دلسوز شکل می گیرد.
  امروزه در اکثر کشورها از روزها، آیین ها و جشن های ملی جهت ایجاد نشاط و شادابی اجتماعی، همچنین ایجاد وحدت، همبستگی و انسجام ملی استفاده و بهره برداری می کنند. به ویژه جشن ها، آیین ها و روزهایی که به دور از تعصبات قومی، نژادی و قبیله ای باشد.
  اما کشور ما با وجود تنوع اقوام و آرا و اندیشه های فرهنگی عمدتاً در اجرا و برگزاری مراسم و آداب ملی بعضاً با تنش و آثار منفی و بحران زا همراه بوده است.به ویژه در برگزاری جشن چهار شنبه سوری که از قدمت چندهزارساله برخوردار است و توسط گروه های مختلف مردم به ویژه جوانان درشب آخرین چهارشنبه سال برپا می شود. متاسفانه به خاطر بی برنامگی ها و عدم درک متقابل از سوی مردم و مسوولا ن، مشکلا ت و معضلا تی را به همراه داشته است.
  البته عملکرد برخی از مردم به ویژه جوانان در نحوه برگزاری این جشن و همچنین برخورد نادرست برخی از مجاری رسمی به ایجاد بحران در این شهر دامن زده است.
  از آنجایی که این شب پیش از فرارسیدن عید نوروز برگزار می شود در حقیقت با برپایی آن به استقبال نوروز بزرگترین جشن سال می روند و نسبت به سایر جشن های دیگر که در طول سال برگزار می شود از هیجان، شور و نشاط بیشتری برخوردار است و در قوم های مختلف با آداب و رسوم ویژه ای همچون افروختن آتش، تهیه آجیل مشکل گشا، آش چهارشنبه سوری، قاشق زنی و... همراه می شود.
  متأسفانه طی چند سال اخیر با تهیه و تولید وسایل آتش زا و ترقه های پر سروصدا و خطرناک و غیراستاندارد موجب مزاحمت و آسیب های جدی جسمی، روحی و اقتصادی برای مردم شده است و تاکنون هیچ مرجعی با برنامه ای مشخص در اجرای این جشن و همچنین برای مقابله با این معضل وارد میدان نشده است.
  مشکل بعدی زمانی است که مسوولا ن و متولیان امر در طول سال به فکر چاره جهت نحوه و چگونگی اجرای صحیح و سالم این گونه برنامه ها برنیامده و به محض نزدیک شدن به این روز با اقدام ها و برنامه های فوری و مقطعی به فکر ساماندهی آن هستند و بعضاً تصمیم ها و برنامه های آنها قبل از این که اجرایی شود، چهارشنبه سوری تمام می شود.  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:33
  امضاء

 11. تشكرها 5

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  باتوجه به اینکه مراسم جشن چهارشنبه سوری ابعاد اجتماعی قابل توجهی یافته است این مراسم بار مالی بسیاری به مجموعه های شهری، پزشکی، انتظامی و ... تحمیل می کنند که موجب عوارض و تبعات منفی جسمی قابل توجهی می شود و گاهی از نقص عضو دائمی گرفته تا مرگ حتمی را در پی دارد.
  خسارتی که خود با بروز تضاد و جدال میان گروه های مختلف مردم به اختلا ف های اجتماعی دامن زده و طی سال های اخیر نوع عوارض و آسیب ها، دامنه تضاد و مصادیق اعمال خلا ف عرف و اخلا ق، تنوع و گسترش یافته است. عملکرد دولت نیز اساساً انفعالی بوده و حداکثر ملا حظات کوتاه مدت مهارکننده درباره آن صورت گرفته است.
  به علا وه رویکرد مداخلا ت تقابلی، امنیتی و انتظامی بعضاً موجب ایجاد اثر معکوس و منفی و منجر به برافروخته شدن حساسیت شده است.
  باتوجه به اینکه مردم ایران با وجود تفاوت های فردی و گروهی اساساً پایبند اصول اخلا قی، دینی و مذهبی هستند و از سوی دیگر جامعه کنونی یک جامعه جوان، پویا و پرتحرک است و این گروه بنا براقتضای خود بیشتر متوجه جنبه هایی از فرهنگ، آداب و رسوم می شوند که توأم با نشاط، تحرک و شادابی بیشتر باشد، جشن چهارشنبه سوری به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار مورد توجه جوانان بوده و هرساله نسبت به سال های گذشته به صورت گسترده تر و مفصل تر برگزار می شود.
  اما تنوع و گوناگونی فرهنگی اگر همراه با دو اصل اخلاق و ادب اجتماعی یعنی<مراعات از یک سو و تسامح از سوی دیگر نباشد منجر به بروز تضادهای اجتماعی و همچنین خسارت های زیادی به جان و مال مردم، جوانان، منازل، منابع طبیعی، پارک ها، خیابان ها، اتلاف وقت برای امنیت و سرویس دهی ترافیک، آلودگی و... می شود.
  در ساماندهی جشن چهارشنبه سوری همانند بسیاری از برنامه های ملی، نیازمند تشکیل یک ستاد (البته ماه های قبل) جهت برنامه ریزی، سیاستگذاری، ایجاد هماهنگی و... بین دستگاه ها و سازمان های ذیربط هستیم تا با شرح وظایف مشخص و تعریف شده بتوانند اقدامات موثرتری را در برگزاری این جشن انجام دهند.
  با این تفاسیر پیشنهادهای ذیل جهت اجرای بهتر، سالم تر، شاد تر و کم خطر تر جشن چهارشنبه سوری ارائه شود:
  تولید و عرضه اقلا م محترقه، نورافشان بی خطر، استاندارد و ایمن به صورت آزاد از طریق تولید کنندگان دارای مجوز
  جلوگیری از ورود و توزیع مواد محترقه خطرناک و غیرمجاز
  برخورد جدی و قهری انتظامی، قضایی با تولید و عرضه کنندگان مواد محترقه خطرناک و غیراستاندارد
  برنامه ریزی و طراحی جهت اجرای مراسم نورافشانی جذاب در میادین و نقاط مهم و حساس شهر و برگزاری مراسم شادمانی با همکاری و مشارکت مردم  اطلا ع رسانی، آگاهی و فرهنگ سازی میان مردم به جهت استفاده صحیح از مواد محترقه استاندارد و مجاز و تبعات منفی ناشی از استفاده از مواد غیرمجاز
  مراقبت جدی از امنیت اجتماعی و جلوگیری از تحرکات افراد و گروه هایی که منجر به سوء استفاده از این مراسم می شوند
  آگاه سازی دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی از خطرات و عواقب استفاده از مواد محترقه غیرمجاز
  تهیه و تدوین جزوات، بروشورها و... درخصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی و امنیتی کابرد مواد محترقه غیراستاندارد
  آمادگی جدی دستگاه ها و سازمان های انتظامی، امدادی، اورژانس، آتش نشانی و...
  تهیه و پخش فیلم های مربوط به حوادث چندساله گذشته در مورد استفاده از مواد محترقه آتش زای خطرناک و غیراستاندارد
  واگذاری امکانات و فضاهای مناسب جهت اجرای عملیات نورافشانی توسط شهرداری ها و یا سایر دستگاه ها و سازمان های ذیربط
  عدم برخورد فیزیکی و قهرآمیز با افراد خاطی
  ارائه نکات ایمنی لازم جهت پیشگیری از بروز حوادث ناشی از اجرای مراسم چهارشنبه سوری
  مصاحبه با عوامل انتظامی، دانش آموزان و به خصوص مصدومان حادثه دیده سال های گذشته

  فرآوری: نسرین صفری
  بخش اجتماعی تبیان

  منابع: روزنامه کارگزاران/ روزنامه اعتماد ملی/ خبرگزاری فارس


  ویرایش توسط نرگس منتظر : 28-12-1391 در ساعت 00:34
  امضاء

 13. تشكرها 5

  *فاطمه* (24-12-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (28-12-1391), مدير اجرايي (23-12-1390), شهیده (22-12-1390), شکيبا (22-12-1390)

 14. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  با تمام دلم...
  برای سلامتی مردم سرزمینم.
  «چهارشنبه ی آخر»
  هلهله، ترقه و آتش
  مردم کوچه ها همه خوشحال
  نم نمک بوی عید می آمد
  آخرین چهارشنبه ی سال
  ***
  بچه ها گرم شیطنت با هم
  دور آتش چه خوب رقصیدند
  وحشت اما به جانشان افتاد
  لحظه ی انفجار را دیدند
  ***
  شعله های حریص و سوزنده
  داده بود اختیار خود از دست
  صورت کوچکی پر از خون شد
  چشم معصوم کودکی را بست
  ***
  مادر از دردِ کودکش می سوخت
  چهره اش داشت می فرسود
  از نگاهش ستاره می افتاد
  آتش این بار توی قلبش بود...  امضاء


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی