بازي و اسباب بازي براي كودك يك و نيم تا دو ساله سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
بازي و اسباب بازي براي كودك يك و نيم تا دو ساله
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو ماندگار
  الهادی المهدی آواتار ها

  تاریخ عضویت : خرداد 1390
  نوشته : 616      تشکر : 5,603
  1,785 در 492 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  الهادی المهدی آنلاین نیست.

  پیش فرض بازي و اسباب بازي براي كودك يك و نيم تا دو ساله
  كودك در اين سن چگونه بازي مي­كند؟


  · جنب و جوش زيادي دارد. به جلو، كنار ، عقب مي­رود و مي­دود.
  · مي­تواند نخ يك اسباب­بازي را گرفته و دنبال خود بكشد يا با يك اسباب­بازي هل­دادني بازي كند.
  · مي­تواند روي چرخ­هاي مخصوص كودكان نوپا به سرعت حركت كند.
  · حركت مچ­هاي خود را هماهنگ مي­كند.
  · مي­تواند از پازل­ها استفاده كند و توپ را پرتاب كند.
  · دايره­ لغاتش مي­تواند يك گستره­ 50 تا 200 واژه­اي باشد.
  · مشتاق است كه تلاش كند و هر چيزي كه با آن درگير مي­شود را امتحان كند.
  · مي­تواند از جهت­ها پيروي كند.
  · مي­تواند يك بلوك را روي بلوك ديگر بگذارد.
  · روي يك طرف كاغذ خط­خطي مي­كند و طرف ديگر را نيز خالي رها نمي­كند.
  · دوست دارد كه با خمير بازي خودش را سرگرم كند اما آن را به شكل خاصي در نمي­آورد.
  · مي­تواند حالات مختلفي از لذت گرفته تا خستگي و يا حسادت را از خود نشان دهد.
  · به نظر مي­رسد چيزي كه پيشتر روي داده را درك مي­كند و مي­تواند چيزي كه پس از آن اتفاق مي­افتد را پيش­بيني كند.


  اسباب بازي هاي متناسب با اين سن:


  1-اسباب­بازي­هايي كه به هماهنگي دست و چشم كمك مي­كنند

  سر و كله زدن با چالش­هاي كوچك مانند مرتب كردن اشكال يا انداختن توپ به سمت سبد حس پيشرفت را به كودك مي­دهد و به رشد مهارت­هاي حل مسأله كه يكي از تجربه­هاي مهم در امر يادگيري اوليه­ يك كودك نوپا است كمك مي­كند.
  هنگامي كه فرزندتان واكنش­ها و جزئيات اسباب­بازي را بررسي مي­كند با تشويق­هاي غير مستقيم مهارت هاي طبيعي كودك مانند جسارت را در او پرورش دهيد. اين تشويق ها به او اعتماد به نفس مي­دهند تا بعداً بتواند از پس چالش­هاي بزرگتر نيز به خوبي بر آيد.در اين سن كودك به تدريج مي­تواند بين رنگ­ها و شكل­ها و نام­هايشان ارتباط برقرار كند. با گفتن نام رنگ­ها با صداي بلند و اشاره به اسباب­بازي­هايش به تقويت اين ارتباطات كمك كنيد. در مورد اشكال يا ساير ويژگي­هاي ظاهري اسباب­بازي­هاي او هم همين روش را به كار ببريد.
  به فرزند­تان كمك كنيد مفهوم شمردن را درك كند. يكي از ويژگي­هاي مشخص اسباب­بازي را انتخاب كنيد ( مثلا دندانه­هايش را) و نشان دهيد كه چه تعداد از آن وجود دارد. همين طور كه به آنها ضربه مي­زند بلند­بلند آنها را بشماريد و بگوييد چند تاي ديگر از آنها باقي مانده است.ضمنا، با نشان دادن و گفتن رو/زير، بالا/پايين، درون/بيرون، سخت/نرم، از اين اسباب­بازي ها براي بيشتر كردن ميزان يادگيري مفاهيم و تقويت زبان­ استفاده كنيد.

  2- اسباب بازي هاي سواري­ باتري­خور آرام

  پس از آن كه كودك ياد گرفت كه خودش حركت كند، مفاهيم اوليه مربوط به فاصله و جهت­ها را هم ياد خواهد گرفت. حالا او بايد كنجكاوي كند، بهترين راه را براي دور زدن موانع پيدا كند و براي مسيرهاي حركت خود برنامه داشته باشد. اسباب­بازي­هاي سواري مي­توانند در تمرين اين قبيل مهارت­ها به او كمك كنند و نيازش به استقلال را ه بر آورده كنند.
  اطراف وسيله­ي نقليه­ او را خلوت كنيد تا به خاطر برخورد با اشيا خسته و نااميد نشود. همزمان با اينكه به تدريج كنترل بيشتري را به دست مي­آورد، به تدريج ياد مي­گيرد كه چگونه از موانع عبور كرده يا آنها را دور بزند.
  او به سرعت ياد مي­گيرد كه با كارهاي خودش كنترل را به دست بگيرد. مي­توانيد با گفتن واژه­ها هنگامي كه عقب و جلو مي­رود دركش از جهت­ها را هم بيشتر كنيد و به او بگوييد كه وسيله­اش را حركت دهد، آن را متوقف كند يا دور بزند.پس از آنكه كودك بر كنترل وسيله­ خود مسلط شد و فهميد كه چه طور بايستد و حركت كند، برايش يك مسير كوتاه مشخص كنيد تا آن را طي كند و در طول مسير برايش راهنما­هاي مشخصي را قرار دهيد. اين كار باعث مي­شود هنگامي كه حدس مي­زند براي پيمودن اين مسير چه بايد بكند حس جهت­يابيش هم تقويت شود.
  همچنين، مي توانيد با پيشنهاد مسيرهاي متفاوت به او، رسيدن به افراد مختلف و حتي خوردن چيزهاي خوشمزه در طول مسير تخيلش را هم پرورش دهيد.


  3-اسباب­بازي­هاي سواري كه با كودك بزرگ مي­شوند

  بعضي از اسباب­بازي­هاي سواري با رشد كودك و مهارت­هاي فيزيكي او قابل تطبيق هستند. همزمان با افزايش مهارت­هاي تعادلي، جهت­يابي و تسلط در زمينه­ هدايت وسيله و كنترل پدال­ها، اين سواري­ها تا زمان رسيدن كودك به مرحله­اي كه خودش مستقلانه سواري كند و طوري براند كه گويا سوار يك سه چرخه است قابل تبديل هستند. پس از اين تغيير و تحول، اعتماد به نفس و قدرت تخيل كودك نيز رشد خواهند كرد.
  احتمالاً بايد در ابتدا هنگام سوار و پياده شدن كمكش كنيد اما خيلي زود خودش خواهد توانست با اعتماد به نفس سوار شود.هنگامي كه كنترل را به دست مي­آورد و خودش به تنهايي بازي مي­كند، با لبخند و تشويق اعتماد به نفسش را تقويت كنيد.
  تمام حركاتش براي حركت به جلو و سرعت گرفتن را مورد توجه و تشويق قرار دهيد. چند قدم جلوتر بايستيد و صدايش كنيد: «از اين طرف بيا؛ مي­دونم كه مي­توني». سپس چند قدم بيشتر فاصله بگيريد، تشويقش كنيد كه به آنجا برسد و همين طور ادامه دهيدو با استفاده از واژه­هاي ساده براي توصيف كارها دركش را از جهت­هاي اصلي تقويت كنيد: عقب و جلو، بايست و برو، پياده و سواره، جلو و پشت.به او اجازه دهيد وقتي كه براي قدم زدن بيرون مي­رويد با وسيله­ خودش شما را همراهي كند. اين يك فرصت عالي براي تمرين مهارت­هاي حركتي بزرگ، جهت­ها و حس تعادل او است.

  4- ماشين، كاميون، قطار و ساير وسايل نقليه

  وقتي كه كودك با وسايل نقليه­ اسباب­بازي بازي مي­كند تخيلش تقويت مي­شود.او از اينكه خودش تصميم گيري مي­كند لذت مي برد و حس آزادي را تجربه مي­كند: «امروز كاميونمو كجا ببرم؟ كجا بايد بايسته؟ كي رانندگي مي­كنه؟ كار اونا چيه؟»
  در مورد انواع مختلف وسايل نقليه و محل استفاده­ آنها برايش كتاب­هاي مصور بخوانيد. با اشاره به بخش هاي مختلف اين اسباب­بازي­ها آگاهيش را افزايش دهيد و بعد اين بخش­ها را به عكس­هاي موجود در كتاب مصور يا وسايل نقليه­ واقعي كه با هم مي­بينيد مرتبط سازيد.
  به توانايي شنوايي كودك­ درباره جهت­ها توجه كنيد (در اين سنين پايين آنها را خيلي ساده بيان كنيد) و با واگذاري كارهاي ساده و كوچك به او بگذاريد كه درباره­ حل اين طور مسائل فكر كند.مثلا بگوئيد: «مي­توني كاميونت و ببري اون طرف در و بار بولدوزرو اونجا خالي كني؟»اجازه دهيد چيزهايي كه در اطراف وسايل نقليه­اش هستند را حمل كند يا از آنها براي حمل و نقل افراد از يك مكان به مكان ديگر استفاده كند. با اين كار او به تدريج مورد استفاده­ هر وسيله را مي شناسد.

  5-مجموعه بازي­هاي ساختني و درست كردني


  اين پر جنب و جوش­هاي كوچك دوست دارند ببينند چه كارهايي مي­توانند انجام دهند. اين اسباب­بازي­ها با فعاليت زياد و لذتي كه در كودك ايجاد مي كنند، رشد حركتي وهماهنگي دست و چشم در آنها را تقويت كرده و به درك آنها از روابط علي و معلولي كمك مي كنند.
  همراه با او اين اسباب­بازي­ها را بررسي كنيد. به ويژگي­ها و مشخصات آن ها علاقه نشان دهيد و فكر كردن و حدس زدنش را با پرسيدن سؤالاتي راجع به كاركرد آنها تقويت كنيد:«ببين وقتي اين مهره رو ميذارم اينجا چي ميشه؟» «به نظرت وقتي اين دستگيره رو بكشيم چي ميشه؟»با هم كتاب­هاي مصور مربوط به وسايل نقليه­ ساختماني را بخوانيد و ببينيد كه چطور كار مي­كنند. وقتي در راه خانه هستيد اگر چنين وسايلي را ديديد به آنها اشاره كنيد و شباهت آنها با اسباب­بازي­هايش را به او يادآوري كنيد.همچنين، مي توانيد با دادن دستورات ساده و كوتاه ، تخيلش را تقويت كنيد.مثلا بگوئيد:«بايد اون بولدوزرها رو اونجا خالي كنيم. مي­توني كمك كني؟»

  6- اسباب­بازي­هايي براي تشويق يادگيري

  وقتي يادگيري به صورت جذاب و تعاملي باشد، كودك بيشتر به آن علاقمند مي­شود و خود را درگير آن مي­كند. اسباب­بازي­هاي مخصوص يادگيري كودكان به فكر كردن و بهبود دايره لغات كودك كمك مي­كنند.به او كمك كنيد بين مفاهيم ساده­ معرفي شده در اين اسباب­بازي­ها مانند حروف، اعداد، شكل­ها و رنگ­ها با موارد آشناي دنياي واقعي اطرافش ارتباط برقرار كند.
  همچنين،هنگامي كه سوار اتومبيل هستيد، با انجام بازي­هاي حرفي يا عددي يادگيريش را تقويت كنيد. به يك شيء اشاره كنيد و بگوييد:«اين يك علامت ايست قرمز هست. ايست با حرف...... شروع ميشه.اسم تو هم با حرف ...... شروع ميشه».

  بازي و اسباب بازي براي كودك يك و نيم تا دو ساله


 2. تشكر

  مدير اجرايي (05-01-1391)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ★*★*★زيباترين پيامك هاي تبريك ميلاد مولاي منتظران★*★*★
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن پیامک های مناسبتی
  پاسخ: 181
  آخرين نوشته: 08-05-1389, 14:08
 2. پودر ديورتيك
  توسط رایکا در انجمن داروشناسي
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 28-04-1389, 16:42
 3. روحاني شهيد علي ابراهيمي بويك
  توسط نرگس منتظر در انجمن شهداي روحاني
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27-04-1389, 21:01
 4. پاسخ: 50
  آخرين نوشته: 15-09-1388, 19:19

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •