سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: پایداری زوج ها در چیست؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  satare پایداری زوج ها در چیست؟


  پایداری زوج ها در چیست؟

  مرد و زن مومن با ازدواج بر ایمانشان افزوده می شود و سایه رحمت خاصه (رحیمیه) خداوند را احساس خواهند کرد و بر خشوع شان در پیشگاه خداوند...

  لازم است در ماهیت خانواده نظر کنیم که قوام آن در چیست؟ چرا خانواده ها در این روزگار پیوند قدیم را ندارند و آنچه که در این عصر غریب آخرالزمان بر خانواده رفته چیست و چگونه می توان آن را بازیابی کرد؟ در این مقال برای پاسخ به این سوالات در آیه شریفه 21 از سوره روم تاملی صورت گرفته است.
  پایداری و قوام عقد نکاح در چیست؟ اگر بدرستی به این سوال پاسخ داده شود، می توان تا حدی از آسیب هایی که در این روزگار به بنیان خانواده ها وارد می آید پیشگیری کرد و پاسخ سوالات اساسی خود را در خصوص خانواده یافت. اما پاسخ این پرسش را در اینترنت یا هیچ دایره المعارفی نمی توان یافت. البته این سوال را می توان از خداوند متعال که مردان و زنان را بدین طور آفریده و تقدیر فرموده تا مکمل یکدیگر باشند، پرسید.
  در مصحف شریف در سوره روم، آیه 21 پاسخ این سوال مهم مذکور است: و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها، و جعل بینکم موده و رحمه، ان فی ذلک لایات لقوم یتفکرون. و از معجزات خداوند آن است که برای شما (مردان) از جنس خودتان جفت هایی آفرید تا بدان ها آرامش یابید و در میان شما (زن و شوهر) محبت و رحمت ایجاد کرد، همانا در این امر برای اندیشمندان معجزاتی موجود است.
  این آیه شریفه بیانگر مفاهیم عمیق و متعددی است که در اینجا به اهم آنها اشاره می کنیم. اولا آیه متضمن آن است که خلقت مرد، سابق بر خلقت زن است. چنانکه ما می دانیم ابتدا آدمع خلق شد و پس از سجده ملایک بر او، حضرت حواس از جزء او به اذن خداوند پدید آمد. این مطلب در آیات شریفه نساء/ 1، اعراف/189 و زمر/6 مذکور است.

  چنانکه در حدیثی از رسول خداص در جلد نهم بحار الانوار صفحه 306 نیز تبیین شده است. با کمی تامل دیده می شود که مخاطب اصلی در این آیه همچون بسیاری از آیات قرآن مردان هستند.(1)
  سخن دوم آن است که مساله کفو و سنخیت مردان و زنان در ازدواج، از آنجا محلی از اعراب می یابد که زنان از نفس و نوع مردان آفریده شده اند. اما سخن اصلی آیه در این است که این رابطه زوجیت باعث آرامش و سکینت مردان می شود (و متقابلا برای زنان) . اما این آرامش از کجا پدید می آید؟ خداوند متعال به صراحت در ابتدای آیه فوق، این سکینت پدید آمده را از معجزات خود می خواند. کلمه آیه یا آیت را عموما به نشانه و علامت معنا می کنند. اما بهترین و گویاترین معنا برای آن معجزه است، چنانکه فرمود: و لقد آتینا موسی تسع آیات بینات (اسراء/101) محققا به موسی 9 معجزه آشکار دادیم. لهذا مراد از آیه فعل یا قولی است که ایجاد آن فقط در ید قدرت خداوند متعال است و دیگران از ایجاد آن عاجزند. بدین ترتیب این سکینت پدید آمده میان همسران از معجزات خداوند متعال است و هیچ کس نمی تواند از نزد خود آن را ایجاد کند.(2)
  در ادامه می فرماید که خداوند میان این همسران محبت و شفقت ایجاد می کند. کیفیت ایجاد آن بدین ترتیب است که با خطبه عقد که از مهم ترین معروفات الهی است و از طریق انبیا و رسولان الهی به تمام ابنای بشر رسیده، میان مرد و زن عقد صورت می گیرد و آنگاه دو فرد غریبه به یکد یگر حلال شده و در همین لحظه است که این جعل محبت صورت می گیرد. پس از قرایت خطبه عقد، مهر و محبت مرد در دل زن می افتد و بعکس.
  از این پس فرد بودن عزوبت برای ایشان سخت و عذاب آور است و آنها فقط در کنار نیمه دیگر خود آرامش می یابند؛ آرامشی که البته بسیار افزون تر از آرامش پیش از ازدواج است و پایدارتر و تکامل بخش تر. مرد و زن مومن با ازدواج بر ایمانشان افزوده می شود و سایه رحمت خاصه (رحیمیه) خداوند را احساس خواهند کرد و بر خشوع شان در پیشگاه خداوند متعال افزوده خواهد شد. در ادامه این زندگی، ایشان مهد توالد و تربیت فرزندان صالح خواهند شد.
  اگر خداوند متعال این مودت و رحمت را میان زن و مردی پدید نیاورد، چه خواهد شد؟ به این ترتیب این زندگی هرچند که در آن بکوشند مسلما بقا نخواهد داشت و به طلاق یا به فسخ یا به موت عاجل و... منحل خواهد شد.
  اما چرا خداوند حکیم این مودت را در برخی از زوج ها ایجاد نمی کند؟ و بهتر است بپرسیم که یک زوج چه باید بکنند تا عقد نکاح ایشان در آسمان ها بسته شود و خداوند علیم بهترین پیوند ها را میان ایشان پدید آورد؟ اول بایست بدانیم که همسر نیز جزو ارزاق و روزی های دنیوی یک انسان است که خداوند برای او مقدر کرده است.
  آیا خداوند علیم و حکیمی که تولد و مرگ و پدر و مادر و لباس و خوراک و مسکنی برای بنده اش مقرر فرموده، همسری برای او تعیین ننموده است؟! به این آیه کریمه توجه کنید: والله فضّل بعضکم علی بعض فی الرزق ... والله جعل لکم من انفسکم ازواجا و جعل لکم من ازواجکم بنین و حفده و رزقکم من الطیبات، افبالباطل یومنون و بنعمت الله هم یکفرون. (نحل/71و72) و خداوند روزی بعضی را افزون بر بعضی دیگر داد... و خداوند همسرانی از خودتان برای شما مقرر کرد و از همسرانتان، پسران و نوادگانی آفرید و از پاکیزه ها روزی تان داد. پس آیا به باطل ایمان می آورند و به نعمت خداوند کافر می گردند؟ !
  به این ترتیب ملاحظه می شود که نه تنها همسر، بلکه فرزند هم از روزی های مقدر شده خداوند متعال است. پس بر یک انسان مومن است که به وقت ازدواجش همسر خود را از خداوند علیم مسالت کند و از فضل او مدد بجوید (نور/33) . باید که قصد او انجام فعل شریف و سنت حسنه ازدواج باشد. ازدواج در نزد خداوند متعال پسندیده است و در مقابل سفاح مغضوب اوست و شیطان با مکر، مردمان را به سفاح و زنا تشویق و از ازدواج نهی می کند.
  آن خداوندی که اسباب نکاح را در جسم و روح هر انسان مقدر فرموده، مسلما همسر مناسب او را نیز مقرر کرده است. پس بر انسان است که به تقدیر و انتخاب خداوند رضا دهد و فقط همان همسر مقرر را از حق تعالی مسالت نماید. اگر این چنین شود، انسان بدون هیچ گونه سرگردانی و شک و تردیدی
  " علی القاعده در یک جامعه دینی بیشتر ازدواج ها طبق تقدیر پیشین خداوند متعال انجام خواهد شد و لذا پایدار خواهند بود...... "
  هدایت لازمه را از خداوند متعال دریافت خواهد کرد و همسر خود را خواهد شناخت و قلبش بدان آرام خواهد گرفت.
  پس آنگاه این زوجیت سالم و پایدار خواهد بود. اما اگر هریک از زوجین به سبب جمال، ثروت، شهرت، قدرت و... طرف مقابل با وی ازدواج کند، آنگاه خداوند متعال میان ایشان مودت جعل نخواهد کرد و این زندگی نخواهد پایید. چه بسا که ممکن است یکی از طرفین، فرد دیگر را بفریبد و با تدلیس، خود را نیکو جلوه دهد و عیوب خود را بپوشاند. بخصوص اگر این فرد، خانمی باشد که مهریه ای سنگین را نیز در خیال خود برای تضمین بقای زوجیت مطالبه نموده و مرد عاشق پیشه هم آن را پذیرفته باشد.
  همه می دانیم که چنین مهریه هایی سبب پایداری زندگی نخواهد شد. پس بایسته است که مرد و زن به جای جلب رضایت یکدیگر، با صداقت تمام در تحصیل رضایت خداوند متعال بکوشند و از او پیوندی استوار را طلب کنند. این چنین زوجی عاقبت به خیری خود و نسل های پس از خود را نیز تضمین خواهند کرد. آیا خداوند حکیم و قدیر بهترین تقدیرها را برای انسان ها رقم نخواهد زد؟ اگر همه گرد حق طواف کنند، آیا اختلافی خواهد ماند؟
  علی القاعده در یک جامعه دینی بیشتر ازدواج ها طبق تقدیر پیشین خداوند متعال انجام خواهد شد و لذا پایدار خواهند بود و همسران آرامش لازمه را می یابند. چنانکه این تقدیرات خداوندی حتی شامل حال استعدادهای شکل یافته، ما در نوجوانی و شغل های ما در بزرگسالی هم خواهد شد. خداوند ما را با استعدادهای به ودیعت نهاده در ما هدایت می کند اما اگر کسی بخواهد به حکم عقل حسابگر و چشم ظاهربین همسر خود را بیابد ، هر چقدر هم بکوشد و تحقیق و مشورت و مراوده نماید، بسیار ممکن است که خطا نموده و تمام عشق و محبت های موجود به تندباد حوادث از میان برود. باید بار دیگر تاکید کنیم که بقای یک زندگی به عشق و علاقه پیشین در طرفین نیست، بلکه طبق آیه مبارکه 21 از سوره روم، به معجزه ای است که خداوند با خطبه عقد در میان آن زوج پدید می آورد؛ یعنی انداختن محبت یکدیگر در قلوب طرفین. این معجزه خداوند است و معجزات خداوند مخصوص خود اوست و شباهت بشری ندارد که کسی بخواهد آن را به طریقی دیگر جعل نماید. نه تنها همسر، بلکه فرزند هم از روزی های مقدر شده خداوند متعال است.
  پس بر یک انسان مومن است که به وقت ازدواجش همسر خود را از خداوند علیم مسالت کند و از فضل او مدد بجویدخداوند تعالی ما را در بهترین صورت و وضع آفریده است (التین/4.) ولی انسان ها عمدتا در طول زمان بتدریج از پاکی خود خارج و به رذالت های این جهانی آلوده می شوند. مثل این دنیا بخصوص در این دوره آخرالزمان، مثال توالت های عمومی است که بر استفاده کنندگان واجب است برای احتراز از نجس شدن دامن برچینند و با احتیاط گام بردارند. لهذا می بینیم که برخی انسان ها بتدریج طهارت و صداقت پیشین خود را از دست می دهند. همین ها هستند که عموماً از دوران کودکی و نوجوانی خود با حسرت یاد می کنند.

  می خواهیم بگوییم تمایل انسان به انجام گناه و رذالت گاهی رزق و روزی انسان در ازدواج را تغییر می دهد و لذا آن همسر مقدر شده نصیب او نخواهد شد. اینچنین نیست که انسان بتواند خود را آلوده کند و امیدوار باشد که همسری پاک نصیبش شود. خداوند متعال این مساله را نفی نموده و تاکید فرموده که همسران به تقدیر او حتماً با یکدیگر سنخیت خواهند داشت. زنان پلید برای مردان پلیدند و مردان پلید نصیب زنان پلید؛ و زنان پاک نهاد برای مردان پاک نهاد و مردان پاک نهاد برای زنان پاک نهادند. (نور/ 26)
  این سنخیت به صورت تکوینی توسط خداوند متعال تقدیر شده و می شود. یعنی اینچنین نیست که هر مردی بتواند به خواستگاری هر زنی برود، بلکه او به میل باطنی خود از افراد غیر هم سنخ خود نفور خواهد شد؛ چه آنها از او بهتر باشند و چه بدتر. لهذا بهترین تجهیز برای زندگی خوب و سالم زناشویی، حفظ پاکی و صداقتی است که خداوند به همه ما عطا فرموده است. لیکن برخی انسان ها پاک نهادی خود را در مسیر زندگی از کف می دهند.
  پس اگر از آمار زیاد طلاق صحبت می کنیم، به طور ضمنی از شرارت و پلیدی و ناحقی مردمان سخن رانده ایم، وگرنه انسان های پاک نهاد که میراث فطرت خود را بدرستی محافظت کرده اند، با همان عهد فطرت خود با یکدیگر هم سخن هستند و بر مدار حق طواف می کنند و نزاعی با یکدیگر ندارند.
  ● نشوز مرد یا زن؟
  نشوز کدام یک از زوجین واقعا زندگی را به جدایی خواهد کشاند؟ آیا اگر مرد تکالیف خود را انجام ندهد زندگی بقا نخواهد داشت یا زن؟ اگر این سوال را از قرآن مجید پرسیده باشید بایست به سوره نساء مراجعه فرمایید. در نساء/34 درخصوص زن ناشزه سخن رفته که وظایف خود مثل تمکین زناشویی یا تمکین اخلاقی را انجام نمی دهد.
  در اینجا خداوند متعال سه مرحله پیش پای شوهر قرار داده است که به ترتیب در قبال زوجه اش انجام دهد تا او به تمکین زوجیت بازگردد. این سه مرحله همان سه مرحله نهی از منکر است، یعنی اول موعظه، سپس اعلام انزجار (ترک بستر) و سپس تنبیه بدنی؛ به حدی که سبب تمکین گردد و نه بیشتر. اما در نساء/128 از مرد ناشز سخن رفته که وظایف خود مثل نفقه دادن و سرپرستی خانواده را انجام نمی دهد و از زن خود اعراض دارد و حتی شاید همسر دیگری اختیار کرده است.
  در اینجا خداوند به زن اجازه می دهد و بلکه او را توصیه می کند که در عهد و صلح با این مرد بماند و پیمان زناشویی را نقض ننماید. یک نمونه و الگوی خوب چنین زنی، آسیه همسر فرعون است که شوهرش بسیار متفرعن و متکبر بود و با موسیع درافتاد و به هیچ صراطی مستقیم نشد و آسیه به خاطر خدا صبر کرد (تحریم/12) و از فرعون پلید نردبانی بلند برای تعالی خود ساخت، آنچنانکه یکی از چهار زن برگزیده و کامل تمام اعصار گشت.
  از مقایسه دو آیه فوق در سوره نساء، هویدا می شود که این نشوز زن است که سبب شقاق و جدایی می شود و نه نشوز مرد. این مساله را روایات ایمه نیز تایید می کنند و حکم عقل نیز چنین است که با نشوز زن خانواده ابداً دوام نخواهد داشت.
  این مساله آنگاه جالب می شود که بدانیم 80 درصد درخواست های طلاق در دادگاه های خانواده را زنان ارایه و ثبت می کنند.
  حضرت امام خمینیره در تحریر الوسیله، قیام به انجام حق طرف مقابل را واجب دانسته و البته حقوق مرد را در ازدواج بزرگتر از حقوق زن شمرده است. این بدان معنی است که تکلیف زن بیشتر از تکلیف مرد است و خلل در انجام تکلیف از سوی زنان، خانواده را از هم خواهد پاشید: لکل واحد من الزوجین حق علی صاحبه یجب علیه القیام به، و ان کان حق الزوج اعظم(3). و 539.

  روزنامه هموطن سلام www hamvatansalam com


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  مدير اجرايي (06-01-1391)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  یکی از مسائلی که میتونه جو خانواده رو پایدار کنه عفو و گذشت در زندگی است.زوجین از خطای یکدیگر چشم پوشی کنند.

  قرآن در این باره می فرماید:

  وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ(نور آیه 22) بايد عفو كنند و چشم بپوشند آيا دوست نمى‏ داريد خداوند شما را ببخشد؟! و خداوند آمرزنده و مهربان است!

  همانطور كه زوجین انتظار عفو الهى را در برابر لغزشها دارند بايد در مورد خطای همدیگر عفو و گذشت را فراموش نکنند

  رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله فرمود: بهترين اخلاق دنيا و آخرت را بشما خبر ندهم؟ گذشتن از كسى است كه بتو ستم كرده و پيوستن با كسى كه از تو بريده و نيكى با كسى كه بتو بدى كرده و بخشيدن بكسى كه‏ ترا محروم ساخته.(اصول كافى-ترجمه مصطفوى، ج‏3، ص: 166)


  اگر مثلا زن به شوهر بدی کنه,شوهر علاوه بر این که زن رو می بخشه در مقابل بدی بهش نیکی کنه

  وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميمٌ ( فصلت آیه34)

  هرگز نيكى و بدى يكسان نيست بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه (خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است

 5. تشكرها 3

  مدير اجرايي (06-01-1391), کوثر (07-01-1391), خادمه صدیقه طاهره(س) (07-01-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی