سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: همسرم، ساحل آرام زندگی من

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  همسرم، ساحل آرام زندگی من


  همسرم، ساحل آرام زندگی من  خانواده بستر شكفتن است. خانواده مهمترین و با عظمت ترین نهاد اجتماعی است كه بیشترین مسئولیت را در رشد و كمال ، تربیت و تعالی و سعادت انسان بر عهده دارد. كانون مقدس خانواده جایگاهی است كه در آن ارزش های اخلاقی ، باور های دینی و معیار های اجتماعی از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد و زمینه ساز رشد عاطفی و اجتماعی و تربیت اخلاقی اعضای آن است. نهاد مقدس خانواده با پیوند و پیمان الهی میان زن و مرد آگاه و هوشمند و برخوردار از بلوغ فكری و اجتماعی بوجود می آید و اساسی ترین بنیان و حیاتی ترین نهاد اجتماعی را تشكیل میدهد.  خصیصه کمال پذیری و کمال جویی، منحصر به انسان است و هیچ موجودی در این امر با انسان وجه مشترک ندارد. از کودکی که کنجکاوانه با پرسش های بی امان خویش همه را تحت تأثیر قرار می دهد، تا نوجوانی که به جستجوی ارزش های جدید بر می خیزد، همه مظاهری از کمال طلبی انسان را به نمایش می گذارند. نیروی محرّکه بشر در ابداعات و اختراعات بشری، خصیصه کمال طلبی اوست. صاحب نظران معتقدند:
  « پیشرفت هایی که در زمینه علوم مادی و طبیعی از سال 1900 به بعد نصیب بشر گشته، از 5000 سال گذشته بیشتر بوده است. » 1  ما زنده از آنیم که آرام نگیریم

  موجیم که آرامش ما، عدم ماست  در حقیقت، اندیشه ترقی و شکوفایی، حرکتی بر علیه روزمرگی است؛ اندیشه ای که با دانش زندگی مجهز شده و مرزهای پیچیده حیات را در می نوردد. دانش از برون و بینش از درون به یکدیگر پیوند می خورند آدمی را در جاده کمال و نوسازی به پیش می برند. لیکن در همه موارد، این گونه مشاهده نمی شود.
  نامه ای از یک همسر جوان را در ذیل نقل می کنیم:
  آن روزها، همیشه در آرزوی رسیدن به آخرین حرف علم در رشته خودم (بیولوژی) بودم، ولی پس از اخذ لیسانس و ازدواج، همه آن ها گویی یک باره فراموش شدند. نه خودم و نه همسرم، بیش از زندگی کردن به چیزی نمی اندیشیم. یک نوع رکورد و جمود فکری خود و خانواده ام را فرا گرفته است؛ نه خودم مطالعه می کنم نه او و نه برای آینده، برنامه بهتری داریم.
  وقتی با همسرم برای لحظاتی تنها می شویم، حرفی برای گفتن نداریم. این از جنبه علم و اطلاعات روزمره زندگی ولی در جنبه اخلاقی و معنوی هم وضع بهتری نداریم. هیچ نکته با فضیلت اخلاقی به زندگی ما افزوده نشده است. با اینکه هنوز در سنین جوانی زندگی هستم، خود را پیرتر و فرسوده تر از آنچه باید باشم، می بینم. ای کاش، رود زلالی به مرداب زندگی ما می ریخت و حرکتی از نو آغاز می شد! »

  بیایید جملاتی را از زبان یک سخنران که در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه، بیان شده است، با دقت مرور کنیم:
  « به پیشرفت خود ادامه دهید. مبادا به خواب رخوت فرو روید. بگذارید این آغاز پیشرفت شما باشد، نه پایان آن. تا زمانی که تلاش می کنید، زنده هستید و حیات دارید و در غیر این صورت، حیات را در معنای حقیقی آن از دست داده اید.»
  اگر خود شکوفایی را در دو جنبه دانش و ارزش زندگی، تحقق بخشیدیم، مظهری از کمال را در خود یافته ایم و چنانچه یکی بدون دیگری حضور یافت، کمال طلبی حاصل نمی شود. دانش افزایی و ارزش افزایی، بدون خطر کردن و تحمل شداید، چندان امکان پذیر نیست. لذا اگر می بینیم که جوانان بیش از سالمندان به دانش افزایی و خودشکوفایی گرایش دارند، علت آن را باید در جرأت و جسارت آنان برای نوآوری، خود آفرینی و خودشکوفایی، جستجو نمود. طبیعتاً در این طی طریق، امکان خطا و غفلت هم وجود خواهد داشت. ولی هرگز به جهت اشتباهات احتمالی، نباید پا از میدان بیرون کشید.

  پر واضح است كه رسیدن به ساحل آرام زندگی و بهره مند شدن از سرچشمه ی آرامش روان ، انتخاب همسری است همراه


  توصیه های تربیتی

  ** برای خود شکوفایی، باید ابتدا تضادهای درونی خود را بشناسیم و آن ها را حل کنیم. این مقدمه ای برای وحدت شخصیت بوده و خودشکوفایی را ممکن می سازد.تضادهای درونی، مانع هر گونه تصمیم گیری به موقع خواهد شد و رشد شخصیّت را متوقف خواهد نمود. مطالعه کتب مفید روان شناسی و خودشناسی می تواند در این زمینه به انسان یاری رساند.

  ** بالا بردن اطلاعات در مورد زندگی، همسر و فرزندان، بر موفقیت های ما می افزاید و اعتماد به نفس را در برخورد با مشکلات روزمره، تقویت می نماید. این امر به جای غافلگیر شدن در برابر موقعیت های جدید، ما را یک گام جلوتر از همسر و فرزند قرار می دهد، به گونه ای که مثلاً قبل از آنکه فرزندان مان به دوره نوجوانی برسد و تب و تاب این دوره وی را در خود گیرد، ما با اطلاع قبلی به استقبال شرایط جدید رفته، خود را مهیّای برخورد مطلوب در آن زمینه می نماییم.  ** بخش عمده ای از خودشکوفایی، در پرتو فضیلت های اخلاقی امکان پذیر است. باید برای رشد و گسترش جنبه اخلاقی خود، رابطه خود را با خدا، معنویّت و دیانت محکم تر سازیم و یک سپر دفاعی نیرومند در برابر هجوم ناملایمات روحی در خود ایجاد کرده، ارزش های زندگی را بشناسیم و از آن ها محافظت کنیم.

  ** مفهوم عمیق خودشکوفایی، زمانی در زندگی تجلی خواهد نمود که با هشیاری و فراست، گوش به زنگ حالات روانی اطرافیان و اعضای خانواده خودمان باشیم. به مجرد مواجهه با نشانه های رفتاری، آنها را بی اهمیت تلقی نکنیم و با همه وجود در صدد بر طرف کردن آن ها برآییم. این گونه هشیاری روانی، موقعیت مطلوبی برای ما نزد دیگران به وجود خواهد آورد.
  از والاترین اهداف ازدواج و به عنوان یك نیاز اساسی آدمی، برخورداری از آرامش روان و آسودگی خاطر است كه خود لازمه اعتلای وجود شكوفایی همه قابلیت ها و همگامی در مسیر رشد وكمال است ؛اگر چه از تنهایی به درآمدن وتشكیل خانواده نیز پاسخ گوی ارضای كششهای غریزی ونفسانی است وفرزنداوری نیز از نتایج قهری ازدواج است ،لیكن ازدواج از مهمترین عوامل موثر در آرامش روان است.
  پر واضح است كه رسیدن به ساحل آرام زندگی و بهره مند شدن از سرچشمه ی آرامش روان ، انتخاب همسری است همراه، همراهی است هم اندیشه، هم اندیشهای است خداجو، خداجویی است حقیقت گو وصبور، وصبوری است كه وجود آرامش آمیزه های است از مهر ومحبت،عطوفت ومنطق و استواری ؛بنابراین برترین معیار سعادتمندی در زندگی همسران ،آرامش روان است كه مناسب ترین سكوی خودشكوفایی است.
  فرآوری: کهتری
  بخش خانواده ایرانی تبیان


  منابع:
  روان شناسی خانواده، همسرانی برتر/دکتر افروز
  خانواده متعادل/ دکتر شرفی


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 2

  مدير اجرايي (11-01-1391), معمار (10-01-1391)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ (روم آیه 21)
  و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد در اين نشانه‏هايى است براى گروهى كه تفكّر مى‏كنند!

  نکته ها:

  نکته اول:

  قرآن در اين آيه هدف ازدواج را سكونت و آرامش قرار داده است، و با تعبير پر معنى" لتسكنوا" مسائل بسيارى را بيان كرده

  به راستى وجود همسران با اين ويژگيها براى انسانها كه مايه آرامش زندگى آنها است يكى از مواهب بزرگ الهى محسوب مى‏ شود.

  نکته دوم:

  آرامش در ازدواج یعنی دو جنس که مکمل همدیگرند,باعث شکوفایی و نشاط و پرورش یکدیگر می باشند بطورى كه هر يك بدون ديگرى ناقص است،

  قرآن می فرماید:

  هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُن-- آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زينت هم و سبب حفظ يكديگريد)

  و از اينجا مى‏ توان نتيجه گرفت آنها كه پشت پا به اين سنت الهى مى‏زنند وجود ناقصى دارند، چرا كه يك مرحله تكاملى آنها متوقف شده (مگر آنكه به راستى شرائط خاص و ضرورتى ايجاب تجرد كند).

  نکته سوم:

  به هر حال اين آرامش و سكونت هم از نظر جسمى است، و هم از نظر روحى هم از جنبه فردى و هم اجتماعى. بيماريهايى كه به خاطر ترك ازدواج براى جسم انسان پيش مى‏ آيد قابل انكار نيست.

  همچنين عدم تعادل روحى و ناآراميهاى روانى كه افراد مجرد با آن دست به گريبانند كم و بيش بر همه روشن است. از نظر اجتماعى افراد مجرد كمتر احساس مسئوليت مى‏ كنند و به همين جهت خودكشى در ميان مجردان بيشتر ديده مى‏ شود.

  نکته چهارم:

  هنگامى كه انسان از مرحله تجرد گام به مرحله زندگى خانوادگى مى‏ گذارد شخصيت تازه‏اى در خود مى‏ يابد، و احساس مسئوليت بيشترى مى‏ كند و اين است معنى احساس آرامش در سايه ازدواج.

 5. تشكر

  مدير اجرايي (11-01-1391)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا ثمره­ ازدواج برخی سکون و آرامش نیست و با ازدواج بیش از هر وقت دیگری خود را در گرفتاری و عذاب می­ بینند؟

  موارد زیر اموری هستند که بی­ توجهی به آنها موجب بروز مشکلات جدی در زندگی خواهد شد.

  1. هدف از ازدواجشان چه بوده؟

  2. آیا برای ازدواج آمادگی لازم را پیدا کرده­اند یا به صرف نیاز کاذب به ازدواج، رو به سوی آن آورده­اند؟

  3.آ یا در آگاهی لازم در مورد کفویت و همتایی با هسر را دارند ؟

  4. آیا در مورد سؤالات مجلس خواستگاری و کیفیت طرح آنها آگاهی لازم را دارند یا اینکه مجلس خواستگاری به تعارف­های بچه­گانه و سؤالات سطحی اختصاص می­ یابد؟

  5. آیا در مورد شیوه­ های تحقیق صحیح از روحیات همسر و خانواده­اش آگاهی دارند یا نه؟

  6.آیا همسر خود را عاقلانه انتخاب کرده­اند یا عاشقانه؟

  7. آیا بجز اخلاق و رفتار همسر به اخلاق و رفتار خانواده او هم اهمیت داده­اند؟

  8. آیا در مورد روحیات و خواسته­ های همسر خود اطلاع کافی دارند؟

 7. تشكر

  مدير اجرايي (11-01-1391)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نکاتی برای یک زندگی صمیمی

  نکته اول:

  عشق تان را با چنگ و دندان حفظ کنید.در زندگی نباید چیزی مانع عشق زن و شوهر شود

  نکته دوم:

  این موضوع را بدانید که زندگی رمانتیک نوعی ارتباط صمیمی است که هر کس چیزی جز عشق برای دیگری نمی خواهد

  نکته سوم:

  زندگی عاشقانه یک اتفاق نیست، بلکه یک ارتباط روزانه است. نباید به آن به عنوان نوعی پیش نوازی و ... نگاه کرد؛ بلکه یک رابطه دوستانه است که هر روز بیش از پیش رشد می کند. در مورد این است که از یکدیگر بپرسیم چگونه روز خود را سپری کردیم، سرگرمی هایمان چیست،و ....

  نکته چهارم:

  باید از زمانی که در کنار هم هستید لذت ببرید و تصور کنید نزد دوست داشتنی ترین کس خود هستید.

  نکته پنجم:

  این طور نباشد که شما شب جمعه یک برنامه بیرون رفتن بریزید و همه چیز تمام شود. این امر ملزم تلاش های مداوم است. البته این موضوع احتیاج به خلاقیت خاصی می باشد

  نکته ششم:

  حالا که زیر یک سقف آمده اید بهتر است نسبت به نیاز های هم آگاهی پیدا کنید.شناخت نیازها و خواسته های طرف مقابل بخش مهمی از راهی است که در پیش روی دارید.

 9. تشكر

  مدير اجرايي (11-01-1391)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نکته هفتم:

  زمانی که مردی برای بهبود حال زنش، به احساسات و دلبستگی های او توجه می کند، زن احساس می کند همسرش او را دوست دارد وبرایش اهمیت قائل است. وقتی مردی با حمایت از همسرش احساس بخصوصی به او می دهد، در برآورده کردن اولین نیاز اصلی زن موفق می شود.(با کمی دقت در زندگی این مساله را به راحتی متوجه می شوید)

  اما درباره مردها باید گفت :اعتماد مرد به این معناست که زن مطمئن باشد او نهایت سعی خود را می کند و بهترین ها را برای همسرش می خواهد. وقتی واکنش های زن نشان دهنده اعتقاد مثبت او نسبت به توانائی ها و اهداف مرد است، اولین نیاز اصلی عشق مرد برآورده می شود و مرد هم خود به خود علاقه و توجه بیشتری به نیازهای زن نشان می دهد.

  نکته هشتم:

  وقتی مرد بدون قضاوت ولی با دلسوزی و وابستگی به احساسات و صحبتهای زن گوش می دهد، زن احساس می کند به حرفهایش گوش کرده و مرد او را درک کرده است

  اما درباره مردها باید گفت زمانی که زن با مهربانی او را می پذیرد، مرد احساس می کند مورد قبول است. و وقتی مرد از سوی همسرش تأیید شود، آسان تر می تواند برای همسرش شنونده خوبی باشد.

  نکته نهم:

  احترام به زن و قدردانی از مرد فراموش نشود

  نکته دهم:

  خوش اخلاقی، قدرت، پشتکار، راستی وصداقت، مهربانی و محبت را در زندگی فراموش نکنید

  نکته یازدهم:

  وقتی مرد به طور مداوم نشان می دهد که دلواپس زن است او را درک می کند وبه او احترام می گذارد وهمسرش مورد علاقه وتأیید او قرار دارد، نیازاصلی زن درباره اطمینان خاطر برطرف می شود. یک رفتار مطمئن که از طرف مرد اعمال می شود به زن می گوید همیشه دلخواه همسرش خواهد بود.

  نیازهای عمده مرد هم باید از طرف همسرش تأیید وتشویق شود. نظریات تشویق آمیز زن به مرد قدرت وامید می دهد تا به صلاحیت وشخصیت خود مطمئن شود. وقتی زن همسرش را تشویق می کند که تمام سعی خود را بکند، مرد دلگرم می شود واحساس آرامش می کند.

 11. تشكر

  مدير اجرايي (11-01-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی