سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: *٭♥٭*اصول برقراري رابطه كلامي موفق بين همسران*٭♥٭*

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض *٭♥٭*اصول برقراري رابطه كلامي موفق بين همسران*٭♥٭*

  به نام خدابر اساس آيات و روايات و سيره معصومين عليهم السلام اين نكته اساسي بدست مي‌آيد كه تشكيل خانواده و پيوند ازدواج از مقدس‌ترين پيوندها و نهادها و ارتباط عاشقانه و خداپسندانه با همسر از بارزترين و نشانه‌هاي ايمان و علاقه به خاندان عصمت و طهارت عليهم السلام به شمار مي‌آيد. همچنين ارتباط كلامي، از نمازها و نمودهاي مهم علاقه و محبت.هر چه علاقه بيشتر، ارتباط عميق‌تر و پايدارتر. اين قاعده مهم و مسلم حتي در ارتباط با خدا نيز صادق است. چرا كه هر كس عشق و محبتش به خدا بيشتر باشد. راز و نياز و خلوت و ارتباط كلامي و عاطفي‌اش با او بيشتر خواهد بود. بيشترين و عميق‌ترين ارتباط كلامي و عاطفي را معصومين عليهم السلام با خداوند متعال داشته‌اند. كاهش ارتباط كلامي از نشانه‌هاي آشكار سردي و كاهش ارتباط عشقي و عاطفي بين زوجين در خانواده‌ها به شمار مي‌آيد.
  امضاء

 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض

  1- ارتباط كلامي نبايد به مجادله و ديالوگ‌هاي تنش زا و آزار دهنده منجر شود. در مجادله هيچ يك از طرفين پيروز نخواهند شد. حقيقت در فضايي مه آلود گم خواهد شد. خستگي و انزجار بيشتر شده و روابط عاطفي به شدت كاهش خواهد يافت. هر دو طرف شرطي منفي شده در ارتباط كلامي با هم را موجب اضطراب و ناآرامي خواهند دانست. در مجادله هر يك از طرفين بدون توجه به نيازهاي طرف مقابل در پي اثبات و تحميل خواسته‌هاي خود مي‌باشد.قرآن كريم مجادله گران را مورد نكوهش شديد قرار داده تا جايي كه مجادله با غير مسلمان را نيز ممنوع اعلام كرده است.آنجا كه مي‌فرمايد: «وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ ...» با اهل كتاب جز به نيكوترين روش مجادله نكنيد (عنكبوت/ 46)و نيز در سوره آل عمران آيه 459 خطاب به رسول گرامي اسلامي مي‌فرمايد: نرمي و لطافت و مهرباني تو باعث شد كه مردم از اطراف تو پراكنده نشوند. حتي خطاب به موسي(عليه السلام) در ارتباط با فرعون مي‌فرمايد: برو به سوي فرعون و با او با زبان نرم و ليّن سخن بگو تا شايد اثرگذار باشد.(طه / 44) با چنين فرهنگ و آموزه‌هايي آيا صحيح است كه در آشيانه‌اي كه براي تسكين و مودت و رحمت تشكيل شده و زن و شوهر بر اساس قرآن با يكديگر عهد و پيمان بسته‌اند، زبان تلخ و تنش زايي داشته باشند؟
  امضاء

 5. تشكرها 3


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض

  2- نيت در ارتباط كلامي ، بايد جلب رضايت خدا و محبت همسر باشد ولا غير.هدف از ارتباط كلامي نبايد صِرف تخليه هيجانات و عصبيت هاي فرو خورده و محكوم كردم مخاطب و مچ گيري و تحقير و تحميل عقيده باشد. در رويكرد ديني، هر كاري براي خدا (اگرچه كوچك) باشد. عبادت محسوب شده و انسان را به كمال و آرامش مي‌رساند.نيت، عمل و از جمله ارتباط بين اعضاي خانواده را ارزشمند و هدفمند مي‌كند. از همين رو در آيات قرآن هفتاد بار كلمه‌ي «في سبيل الله» به كار رفته است. مقدس‌ترين كارها، با نيت و هدف بد، فاسد مي‌شود، نيت خدايي عامل جذب الطاف و عنايات الهي مي‌شود، راه‌ها روشن و هموار مي‌شوند.اينجاست كه (در سوره عنكبوت آيه 69) مي‌فرمايد:«وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا...»؛ اگر نيت ما در ارتباطات اجتماعي و خانوادگي در جهت جلب رضايت حضرت حق باشد، خداوند دل‌ها را متمايل و شيفته ما نموده و تصريح مي‌فرمايد:«آنان كه ايمان به خدا آورند و كارهاي شايسته انجام دهند، خداوند بر ايشان محبوبيت ايجاد مي‌كند.(مريم/ 96)محبوبيت را بايد از خداوند بخواهيم چرا كه او مقلب القلوب است و دل‌هاي همه دردمند اوست.ائمه اطهار عليهم السلام كه با نگاهي قرآن و وحياني جهان را نگريسته و الگوي تمام نماي هر انسان مصلح و مسلماني مي‌باشند. زندگي پاك و پايداري در دوستي و محبت را منوط به پاكي و زلالي نيست دانسته و مي‌فرمايند:«مَن حَسُنَت نيَتُهُ كَثُرَت مَتُوبَتُهُ وَ طابّت عيشَتُهُ و وَجَعَت مَوَدَّته»؛ «هر كس داراي حسن نيت باشد، موقعيت او بيشتر و زندگيش پاك‌تر مي‌شود و دوستي با او لازم است.»(از سخنان علي عليه السلام – به نقل از فهرست غرر – ص 399 – كلمه نيّت)علت عمده خستگي و ناتواني در جلب محبت و همسر و ريشه اصلي تنش‌ها و تلخي‌ها و طلاق‌هاي عاطفي و كاهش ارتباط كلامي بين زوجين را مي‌بايست در آلوده شدن هدف و نيت به خودخواهي و خودمحوري و دوري از نيت خالص الهي جستجو كرد.
  امضاء

 7. تشكرها 3


 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض

  3- اعتقاد قلبي به محتواي پيام در ارتباط كلامي، از ديگر عوامل موثر در ارتباط عاطفي و كلامي با همسر مي‌باشد كه نبايد مورد غفلت قرار گيرد.سخني كه از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند – رطب خورده منع رطب نكند. چرا كه بلااثر خواهد بود. چه خوب گفته‌اند كه بين حال و قال، حال صادق‌تر است. چه خوب است كه حال و قال هم سو باشند. اينجاست كه سخن و ارتباط كلامي معجزه مي‌كند. نبايد فراموش كرد كه: گزاره‌هاي عاطفي، تربيتي و اخلاقي مثل گزاره‌هاي فيزيك و شيمي و رياضي نيست كه صرف اطلاع رساني و انتقال كافي باشد. بايد اعتقاد قلبي پشتوانه انتقال پيام باشد. بهترين شاهد اعتقاد قلبي عمل كردن به پيام است. اينجاست كه قرآن مي‌فرمايد:«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ * كَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ.» (صف / 2 و 3)اي كساني كه ايمان آورده‌ايد چرا سخني مي‌گوييد كه عمل نمي‌كنيد؟ خداوند سخت به خشم مي آيد كه چيزي بگوييد و به جاي نياوريد . چه بسيار زنان و مرداني كه همواره در پي تزريق رونق و نشاط در روابط ين اعضاي خانواده بوده و از روند رو به كاهش ارتباط عاطفي و كلامي بين خود و همسرشان گله و شكايت مي كنند، اما به عوامل كاهش دهنده فرآيند ارتباطي توجهي ندارند. از كاستي‌ها و ناراستي‌هاي خود غافلند و كوچك‌ترين ضعف در طرف مقابل را بر نمي‌تابند و همين موجب سردي و انجماد روابط (بين زوجين) مي‌شود. علي عليه السلام مي‌فرمايد: اَكبرُ العَيبِ اَن تعيبَ ما فيكَ مِثلُهُ. (حكمت 345)بزرگ‌ترين عيب اين است كه عيبي را كه مثل آن در تو هست بر ديگري خرده گيري در جاي ديگري مي‌فرمايد: به عيوب خود مشغول شويد تا از عيوب ديگران غفلت كنيد. همچنين مي‌فرمايد: الداعي بلا عَمَل كالهَّ امي بلا وتر (فصاء – 330) دعوتگري كه به حرف خود عمل نكند تيراندازي را ماند كه زه بر كمان ندارد.
  امضاء

 9. تشكرها 3


 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  گفتاری درباره ارتباط کلامی بین زوجین


  اگر ارتباط کلامی نامناسب و غلط بین زوجین باشد,این کار باعث دوری زوجین از خوشبختی می شود

  زوجینی که نمی توانند درست با هم دیگر صحبت کنند اختلافات و نزاع های خانوادگی در بینشان زیاد است

  وقتی که کلام يكديگر را نمي ‌فهمند ,برداشت درستي از کلام یکدیگر ندارند

  برای این که زوجین کلام یکدیگر را متوجه شوند به نکات زیر دقت شود

  1-قبل از شروع صحبت درباره موضوعی که می خواهند صحبت کنند,دقائقی فکر کنند که ببینند آیا این کلام مشکلی برایشان به وجود نمی آورد.به قول معروف"تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد"

  2-در صحبت هایشان معنا و مفهوم تهدید نباشد بلکه با دلسوزی کلامشان را به هم منتقل کنند

  3-وقتی که زن مشغول صجبت کردن است,مرد با دقت و حوصله به به کلام زن گوشش دهد(و همین طور بر عکس).متاسفانه بسیاری از مردها حوصله گوش دادن به صحبت های طرف مقابلشان ندارند

 11. تشكرها 2


 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض

  4- زبان گفتاري با زبان غير گفتاري بايد هماهنگ باشد.تاثير زبان بدن (لباس – طرز نشستن، ايماء، اشاره، حركات دست و چهره، غم، اندوه، اخم، تبسم، تعجب، تأسف، تأثر و...) نه تنها كمتر از تأثير زبان سر (گفتاري) نيست بلكه اگر درست به كار گرفته شوند مؤثرتر از زبان سر خواهند بود. موارد زيادي را شاهد بوده‌ايم كه مثلاً زن در حال پاك كردن عدس با همسرش سخن مي‌گويد. و يا مرد به هنگام تماشاي تلويزيون به همسرش مي‌گويد گوشم با توست حرفتو بزن! اين ارتباط كلامي به دليل عدم هماهنگي زبان گفتار و غيرگفتاري نه تنها اثر گذار و جذاب نخواهد بود بلكه زمينه‌هاي سردي روابط و گسست بين اعضاي خانواده را فراهم خواهد ساخت.روانشناسان بر اساس تحقيقات به عمل آمده مي‌گويند:زبان بدن بالاترين اثر را در ارتباطات داشته و 55% نفوذ و تأثيرگذاري در مخاطب مربوط به بكارگيري صحيح حركات بدن مي‌دانند. 38% را به طنين و لحن و تنها 7% را به صِرف كلام و زبان سر مربوط مي‌دانند.
  امضاء

 13. تشكرها 2


 14. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض

  5- سخن بايد صريح، رسا، شاداب، محكم، امّا نرم و ليِّن باشد.در قرآن نيز همانطور كه در سطور قبل اشاره شد "قولاً ليّنا و قولاً سديداً" آمده است. سخن نبايد توأم با ابهام و كنايه و بدتر از همه با تمسخر و تحقير تحميق باشد. زبان گاهي همچون شمشيري است كه گويند را مجروح مي‌سازد هم شنونده را. بخش مهمي از دعواها و اختلافات زوجين، به جهت عدم رعايت اين اصل مهم مي‌باشد.عدم شناخت نيازها، مطالبات و منظور مخاطب (همسر) و پوشاندن سخن در هاله‌اي از نيش و كنايه‌هاي آزار دهنده و پنهان نمودن و يا بيان ناقص موجب بدبيني، بد فهمي و بي اعتمادي از يك سو و ارتباط بيمار و ناسالم و سرد با مخاطب از سوي ديگر شده و فضاي يخ زده و منجمدي را در نهاد خانواده حاكم مي‌سازد. رسايي و شفافيت در بيان اگر چه ممكن است در مقطعي كوتاه موج دلخوري و ناراحتي شنونده شود. اما در فرآيند زندگي باعث شناخت خواسته‌ها و احتياجات طرفين گفتگو (زوجين) شده و ارتباط كلامي و عاطفي را صادقانه، صميمي و پايدار خواهد كرد. احمد رزاقيبخش اخلاق و عرفان اسلامي تبيان
  امضاء

 15. تشكرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی