سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: واکسنی برای خودارضایی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه واکسنی برای خودارضایی


  واکسنی برای خودارضایی

  در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد، و کشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت کم شده، و توانایی باروری آن نیز به شدت کاهش پیدا می کند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق می کند به همین دلیل هم هست که دامپزشکان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید که مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می کند.

  اگر آقایون پیش از رسیدن به 21 سالگی شروع به برقراری روابط زیاد جنسی و یا خود ارضایی را تجربه کرده باشند -یعنی زمانی که اسپرم ها به بلوغ کامل نرسیده اند- این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می کند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد آورد. زمانی که مرکز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خود ارضایی و یا آزار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا کند، اندوخته قوای جنسی از سن 35 سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلکه عملکرد کلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاظمه، گردش خون، عملکرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و ...
  این افراد به سرعت از سن 35 سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند در چنین شرایطی ارگان های جنسیشان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیماری های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد درون ریز می شوند.
  از سوی دیگر نباید از این امر غافل شد که "ملاتونین" هورمون بی چون و چرای جوانی است. خود ارضایی، به ویژه در زمان جوانی، باعث از دست رفتن میزان بسیار زیادی ملاتونین در بدن می شود. این امر غده ی کاجی شکلی که در بدن ملاتونین ترشح می کند را ضعیف کرده، خاصیت مغناطیسی موجود در این غده را کاهش می دهد و بطور کلی سبب کاهش طول عمر آن می گردد.
  نوجوانانی که مبتلا به این انحراف بوده اند، متناسب به جنس و سن، مدت ابتلا و برخی موارد دیگر، آثارنامطلوبی را بر جسم و روح خود احساس کرده اند.
  «افرادی که مبتلا به استمنا ( خودارضایی ) می باشند، موارد زیر را به عنوان تأثیر استمنا در سلامتی خود ذکر کرده اند.

  شایان ذکر است که این افراد ناراحتیهای زیر را ناشی از ابتلا به استمنا می دانند:

  **ضعیف شدن چشم **لاغر شدن صورت **ضعف اعصاب **لاغر شدن بدن **سرگیجه **زود به زود زکام شدن **کم خونی **سست شدن زانو **سیاه شدن دور چشم **ضعیف شدن حافظه **زرد شدن صورت
  **ضعیف شدن حس شنوایی **جوش زدن صورت **شنیدن صدای زنگ در گوش **گوشه گیری **ظاهر نشدن در اجتماع **ضعف ایمان **بیمار شدن از نظر جسمی و روحی ** ناراحتیهای بسیار دیگر
  موارد عمده دراختلال سلامتی این افراد به نقل از آنها به ترتیب عبارتند از:ضعیف شدن چشم، لاغرشدن صورت، ضعف اعصاب (افزایش تحریک پذیری)، ضعیف شدن بدن، ضعف حافظه و گوشه گیری.»


  پدر و مادر وظایف مشابهی نسبت به فرزندان همجنس خود دارند. در این زمینه والدین می توانند در فضایی دوستانه و آکنده از اعتماد متقابل، پیرامون برخی از علایم بلوغ، اهمیت دوستان در سلامت و یا انحراف اخلاقی، پیامدهای معاشرتهای آلوده و مسایلی از این دست، با فرزندان نوجوان خویش به گفت و شنود بپردازند

  آثار دیگر خودارضایی

  این کار، جوان را بسیار خسته می کند و در طبایع حساس تولید و وسواس و تردید عجیبی می نماید، به طوری که همواره خجل و شرمسار است و خود را مجرم می پندارد. ابتلا به استمنا به سلامت روانی فرد ضربه ی شدیدی می زند. ضعف اراده در ترک استمنا که فرد، خود را اسیر و ناتوان در برابر ترک آن می بیند، ضربه ی مهم دیگری است.این ضعف اراده ی باعث می شود که شخص خود را مریض روحی بداند، دایم ناراحت باشد و گوشه گیری کند، خود را نسبت به جامعه عقب مانده احساس کند و عصبی یا تحریک پذیرباشد و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.این نمونه های ذکر شده، مواردی است که به عنوان ضربات روحی و روانی بر فرد وارد می شود و آسایش و آرامش فکری را از او سلب می کند؛به نحوی که فرد مبتلا به استمنا قادر نیست مثل دیگر افراد همسن و سال خود به زندگی عادی بپردازد.

  روشهای پیشگیری از انحرافات جنسی (به ویژه خودارضایی)

  با شرح عواملی که گذشت، اینک سؤالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان از ابتلای نوجوانان به انحرافات جنسی و به ویژه خودارضایی پیشگیری نمود؟

  پاسخ به این سؤال را به ترتیب زیر می آوریم:  آموزش کافی به والدین

  والدین بالاترین نقش را در پرورش حیات جنسی فرزندان خود دارند.ضروری است که با والدین در سه زمینه گفتگو و آموزشهای منظم و سودمندی به آنان ارائه شود:
  ایجاد روابط گرم و محکم: ابتدا به والدین باید بیاموزیم که با فرزندان و به ویژه نوجوانان خود، روابط صمیمانه و ثمربخشی از حیث عاطفی برقرار کنند و همدلی با نوجوانان را به هر قیمتی فراهم آورند و رشته ی الفت را محکم کنند.در اثر این برخورد سازنده، پل عاطفی بین آنان برقرار می شود و اعتماد و اطمینان بر این روابط حاکم می گردد.
  حفاظت امور زناشویی: والدین باید به خوبی نسبت به روابط جنسی خود با یکدیگر و چگونگی برقراری آن، توجیه شوند و بخصوص در زمینه ی حفاظت مسایل خاصی که فقط بین آنان برقرار می شود، دقت و رعایت کامل بنمایند.
  گفتگوهای ضروری و ثمربخش: پدر و مادر وظایف مشابهی نسبت به فرزندان همجنس خود دارند. در این زمینه والدین می توانند در فضایی دوستانه و آکنده از اعتماد متقابل، پیرامون برخی از علایم بلوغ، اهمیت دوستان در سلامت و یا انحراف اخلاقی، پیامدهای معاشرتهای آلوده و مسایلی از این دست، با فرزندان نوجوان خویش به گفت و شنود بپردازند.

  تکریم شخصیت

  همان گونه که تضعیف شخصیت نوجوانان، آنها را در مواردی به عقب نشینی وادار کرده ومنزوی می سازد، در مقابل، تکریم شخصیت، ایشان را به میدان گسترده ی روابط اجتماعی و حضور مؤثر و فعالانه در صحنه های جامعه سوق می دهد.نوجوان، اگر احترام ببیند و مورد تکریم واقع شود، اعتماد می کند ونیروها و انرژیهایش را در مسیر سالم و سازنده ای به کار می اندازد.اما اگر از صحنه های فعال جامعه عقب رانده شود، نیرویش را در خود مصرف می کند.

  نوعی تنظیم ساعات خواب برای نوجوان، ضرورت خاصی پیدا می کند. از سوی دیگر می توان نوجوانان را ترغیب نمود که هر بامداد، به محض بیدار شدن، از بستر برخیزد و این لحظات را در بستر نمانند

  کار مداوم، زندگی سالم

  اگر نوجوانان را به کار مداوم و زندگی سالم عادت دهیم و جوهر زندگی را در کار به آنان بنمایانیم، موفق شده ایم که از ابتلای خودارضایی آنان، جلوگیری کنیم.

  تنظیم خواب

  نوجوانان را باید عادت دهیم که شبها زمانی به رختخواب بروند که کاملاً خسته و آماده ی خواب هستند. طبیعی است اگر نوجوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدارخواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه های شهوانی و تحریک آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ نوجوان می آیند، نوعی تنظیم ساعات خواب برای نوجوان، ضرورت خاصی پیدا می کند. از سوی دیگر می توان نوجوانان را ترغیب نمود که هر بامداد، به محض بیدار شدن، از بستر برخیزد و این لحظات را در بستر نمانند.


  آسیب زدایی از محیط


  همزمان با سلامت اخلاقی محیط خانواده، در ابعاد اجتماعی نیز دقت عمل وجود داشته باشد. مسایلی از قبیل بدحجابی،بی حجابی، روابط ناسالم و آزادانه ی دختر و پسر در برخی از محیطهای عمومی (از قبیل پارکها، سینماها و سایر اماکن مشابه). سریالهای تلویزیونی و فیلمهای خارجی و همچنین عرضه و فروش عکسهای هنرپیشه ها و خوانندگان خارجی به گونه های مختلف در تحریک زایی نوجوان مؤثر است..هم اکنون شبکه های نامرئی فساد در تلاشند تا به طرق مختلف ریشه ی حمیّت و غیرت را در نسل جوان جامعه ی ما بخشکانند.

  تغذیه ی صحیح

  کیفیت تغذیه در دوران بلوغ، در شکل گیری مسایل انحرافی می تواند مؤثر باشد.به طور طبیعی غذای مناسب نوجوان، غذایی است که توان لازم و مورد نیاز بدن او را تأمین کند.بخصوص که نوجوانان در حال رشد سریع و چشمگیری هستند.لذا مواد غذای محرک و حارّه اگر مکرر استفاده شود، برای این سنین به هیچ وجه مطلوب نیست.چون شهوات و تمایلات خاص نوجوان را تحریک می کند. همچنین احتلام بیشترین هنگام، نزد کسانی دیده می شود که با معده ی سنگین می خوابند. بهترین روش جلوگیری از این امر و خواب سنگین بامداد آن است که شب، معده را از خوراکیهای گوناگون دیر هضم پرنکنند و به همان اندازه که به کیفیت غذا اهمیت می دهید به کمیت آن نیز دقت کنند.

  اوقات فراغت

  مسئله ی اوقات فراغت گرچه به لحاظ طرح مکررآن در جامعه، چندان تازگی ندارد، ولی همچنان مسئله آفرین است.
  دستگاه تعلیم و تربیت ما یکی از طولانی ترین تعطیلات را اعم از تابستان و تعطیلات نوروز، داراست. این تعطیلات در ازای


  کمترین امکانات برای پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، به شدت مسئله آفرین است. نوجوانان را می توان به فنرهای فشرده ای که آماده ی پرتاب هستند، تشبیه کرد.اگر خانواده ها و اولیا بتوانند با برنامه ریزیهای مناسبی این انرژی متراکم را در قالبهای جامعه پسند، مطلوب و خلاق بریزند، بخشی از انحرافات و مشکلات اخلاقی، کاهش خواهد یافت

  در اوقات فراغت تابستان و نیز فرصتهای بیکاری نوجوانان در طول سال تحصیلی، ازطریق توسعه ی کانونهای فرهنگی تربیتی دانش آموزان، محیطهای ورزشی، فعالیتهای اردویی (به ویژه اردوهای کار)، فعالیتهای فرهنگی و هنری، مسابقات هشتگانه ی مدارس، فعالیتهای ادبی و نویسندگی می توان به آنان جهت داد و خلأهای بزرگ و دشوار زندگی آنان را پر نمود.


  فرآوری : کهتری
  بخش خانواده ایرانی تبیان


  منابع:
  دنیای نوجوانی- دکتر شرفی
  سایت مردمان
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 2


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  در آیه ای از قرآن می فرماید :
  فَمَنِ ابْتَغى‏ وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ
  هر كس غير از ازدواج را (جهت بهره ‏گيرى جنسى) طلب كند تجاوزگر است

  هنگامى كه راجع به استمناء از امام صادق (ع) جويا شدند فرمود: استمناء گناه بسيار بزرگى مى ‏باشد! چرا كه خدا در قرآن مجيد از آن نهى كرده است. و اگر من مى‏دانستم چه كسى عمل استمناء را انجام مى ‏دهد با او غذا نمى‏ خوردم. راوى جويا شد و گفت:
  يا بن رسول اللّه! اين عمل در كجاى قرآن، حرام شده است!؟ امام صادق (ع) آيه مورد بحث را تلاوت كرد (1)

  مطابق این آیه و حدیث کسی که استمناء کند تجاوز گر است

  استمنا نه تنها از نظر دین اسلام عملی حرام است بلکه از نظر پزشکی نیز عملی است که سلامتی را به خطر می اندازد

  اما ضررهای استمناء از نظر پزشکی :

  يكى از پزشکان معروف در كتاب خود كه درباره زيان‏ های استمناء «استمنا» نوشته:
  جوانى را ديدم كه از پانزده‏ سالگى گرفتار اين اعتياد شوم شده بود و تا سن 23 سالگى آن را ادامه داده بود.
  او چنان دچار ضعف قواى جسمانى گرديد كه هنگامى كه‏ مى‏خواست كتابى را بخواند چشمهايش سياهى رفته سرش درد مى‏، حالتى شبيه سرسام به او دست داده بود، مانند افراد مست دچار سرگيجه شده بود، حدقه‏هاى چشم او بيش از حد معمولى گشاد و باز شده، و در قعر چشمهاى خود درد شديدى احساس مى‏ كرد

  مشاهدات دکتر هوچین سون ثابت می کند :
  نقصان حافظه، خرابى اشتها، مشكل شدن هضم، تنگى نفس، تغيير اخلاق و مزاج به طور غير قابل توضيح، حسادت، غم و كدورت، ماليخوليا، فكر گوشه ‏گيرى و تنهايى از نتايج شوم ابتلاى به اين انحراف جنسى است.(2)

  استمناء از لحاظ جسمی-روحی و اجتماعی می تواند انسان را در معرض خطر قرار دهد

  اما پی آمدهای جسمی: ضعف چشم و بينايي، تحليل رفتن قواي جسماني، عقيم شدن و ناتواني در توليد مثل، پيري زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، و از بين رفتن طراوت صورت.

  پيامدهاي روحي و رواني: ضعف حافظه و حواس‏ پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏ گيري، افسردگي، بي ‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده.

  پیامدهای اجتماعی: ناسازگاري خانوادگي، بي‏ ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با همسر، بي‏ غيرت شدن، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك.

  احادیث و بیان حرمت استمناء:

  امام صادق (ع) در باره مردی که از راه مالیدن آلت تناسلی با دست جنب می شود فرمود :این کارها و شبه آن زنا است(3)
  پیامبر (ص) :کسی که استمناء کند ملعون است(4)
  رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائكه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا(5)
  امام صادق(ع): براى كسى كه خود ارضايى كند در قيامت عذاب دردناكى در نظر گرفته شده است(.(6

  ادامه دارد.....

  پی نوشت ها:
  1. وسائل‏الشيعه، ج 18، ص 575، ح 4
  2. مشكلات جنسى جوانان، ص: 143
  3. وسائل‏ الشیعة ج : 20 ص : 352
  4. بحارالانوار، ج 104، ص 30
  5. ميزان الحكمة ح 18749
  6. میزان الحکمه ح 18749


 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  یک سوال

  چه فرقی بین آمیزش با جنس مخالف(ازدواج) و استمناء وجود دارد در حالی که هدف هر دو مورد انزال است

  جواب:

  1- بعضی ها با همین استدلال خود را قانع می كنند كه استمناء هیچ ضرری ندارد و درست مثل آمیزش با جنس مخالف در ازدواج است. در پاسخ به این سؤال باید گفت در ازدواج به دلیل وجود تماس بدنی، مغز و قوای عصبی محیطی مجازی به وجود نمی آورند (یعنی فرد بر خلاف زمان استمناء فرد خود را در محیط دیگری احساس نمی كند چون هر چه را كه نیاز دارد پیش رویش هست). با توجه به این پزشكان حساب كردنند انرژی ای كه فرد در یك بار استمناء مصرف می كند 30 برابر انرژی ای است كه در یك بار رابطه با جنس مخالف(در ازدواج) مصرف می كند، برای درک بهتر می توان این مثال را مطرح کرد که اگر یك نفر 3 بار در هفته استمناء کند، درست مانند این است كه 90 بار آمیزش با جنس مخالف داشته است

  2-در استمنا انسان با خود آمیزش می کند. تحريك كننده وتحريك پذير در واقع يك نفر است. همين طور ايجاد كننده شرائط اوج لذت (گرم شدن، تصور لذت و...) توسط خود ارضا شونده فراهم مي شود. در اين جا تمام وجود فرد بايد دو قسمت شود: يكي ارضا شونده و ديگري تحريك كننده . و این دو قسمت شدن آسيب هايي در پي دارد، از جمله اختلال در سيستم توجه و تمرکز و در مراتب بالاتر به نوعي توهم منجر خواهد شد

  3-وقتی که بدن انسان یک منبع برای تامين كننده نياز جنسي انسان شود، چون بدن هميشه همراه اوست، كم كم او را در يك حالت تحريك جنسي دائم قرار مي دهد، چون از خودش لذت مي برد. اين فاصله رواني اندک وي را به سمت حالت تحريك دايمي سوق مي دهد. تحريك پذيري سريع, زود و دايم جداي از اثرات مخرب اجتماعي , اثرات جسمي زيانباري به دنبال خواهد داشت.

  4-در استمناء هیچ گونه عاطفه اعم از دیداری,شنیدنی,لمسی و..دیده نمی شود به همین خاطر انزال منی به شدت ناقص، ناکام کننده مي باشد ارضاي ناقص يعني آزاد کردن 100 واحد انرژي و هزينه کردن فقط 20 تا 30 درصد آن که باقي مانده اين انرژي زمينه ساز اختلالات رواني مثل اضطراب و ... مي شود، در حالي که در ازدواج همه اين موارد منتفي مي باشد


 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  160
  نوشته
  1,009
  تشکر
  700
  مورد تشکر
  2,232 در 814
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  بسم الله الرحمن الرحیم

  در این پست قصد داریم درباره استمناء سخن به میان بیاوریم ومنشا آن را ذکر کنیم.ودر مان آن از طریق طب اسلامی یا سنتی.و علل بوجود آمدن آن.
  اگر در گوگل لفظ استمناء را جستجو کنید .میابید که هر صنفی حرف خودش را و راه کارهای مقابله آن را توصیه می کند.عمده بحث .ناهنجاریهای اخلاقی مورد بحث قرار داده اند ومنشا این عمل را فساد اخلاقی نام برده اند.

  ما در این پست به چند نظریه می پردازیم .
  در مباحث اخلاقی و روایی و دینی . باذکر چند روایت وارد این موضوع شدیم .

  (1)عَنِ الْعَلَاءِ بْنِ رَزِينٍ عَنْ رَجُلٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ( عليه السَّلام ) قَالَ سَأَلْتُهُ عَنِ الْخَضْخَضَةِ ؟
  فَقَالَ : " هِيَ مِنَ الْفَوَاحِشِ ... "
  از امام صادق درباره استمناء پرسيده شد ، فرمودند : از فواحش است.
  2)
  أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى فِي نَوَادِرِهِ ، عَنْ أَبِيهِ قَالَ سُئِلَ الصَّادِقُ ( عليه السَّلام ) عَنِ الْخَضْخَضَةِ ؟
  فَقَالَ : " إِثْمٌ عَظِيمٌ قَدْ نَهَى اللَّهُ عَنْهُ فِي كِتَابِهِ و فَاعِلُهُ كَنَاكِحِ نَفْسِهِ ، و لَوْ عَلِمْتَ بِمَا يَفْعَلُهُ مَا أَكَلْتَ مَعَهُ " .
  فَقَالَ السَّائِلُ : فَبَيِّنْ لِي يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ مِنْ كِتَابِ اللَّهِ فِيهِ .
  فَقَالَ : " قَوْلُ اللَّهِ : { فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ } و هُوَ مِمَّا ورَاءَ ذَلِكَ " .
  فَقَالَ الرَّجُلُ أَيُّمَا أَكْبَرُ الزِّنَا أَوْ هِيَ .
  فَقَالَ : " هُوَ ذَنْبٌ عَظِيمٌ ، قَدْ قَالَ الْقَائِلُ بَعْضُ الذَّنْبِ أَهْوَنُ مِنْ بَعْضٍ ، و الذُّنُوبُ كُلُّهَا عَظِيمٌ عِنْدَ اللَّهِ لِأَنَّهَا مَعَاصِيَ ، و أَنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مِنَ الْعِبَادِ الْعِصْيَانَ ، و قَدْ نَهَانَا اللَّهُ عَنْ ذَلِكَ لِأَنَّهَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ ، و قَدْ قَالَ لا تَعْبُدُوا الشَّيْطانَ : { إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ"

  در اين روايت حضرت مي فرمايند : فاعل اين عمل گناهي عظيم صورت داده و گويا با خود نكاح كرده و اگر ميدانستي كه او در واقع چه ميكند ، هيچگاه با وي هم غذا نميشدي .
  سائل مي پرسد يابن رسول الله از قرآن برايم بگو !
  فرمودند: خداوند ميفرمايد : { فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ } كسي كه غير از نكاح عملي صورت دهد متجاوز است. و استمناء غير نكاح است
  سائل ميپرسيد : استمناء بدتر است يا زنا؟
  حضرت فرمودند: استمناء گناهي عظيم است چه بسا گوينده اي بگويد بعضي از گناهان خفيفتر از گناهان ديگر است ولي گناهها همه در نزد خدا بزرگند چرا كه عصيان خدا شمرده ميشوند . و خداوند از بندگان خود گناه را دوست نميدارد و ما را از گناه نهي كرده چرا كه از عمل شيطان است و خدا فرموده : شيطان را عبادت نكنيد { إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ.

  امضاء
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 7. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  160
  نوشته
  1,009
  تشکر
  700
  مورد تشکر
  2,232 در 814
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  عللهای تحریکی

  معمولا چگونه به اين گناه دچار ميشويم ؟!

  1) خواندن مقالات و كتابهايي كه بتفصيل از اين كار و نحوه انجام آن سخن ميگويند.
  2) خود جوان با دست زدن به الت تناسلي خود و ادراك لذت آني اين عمل قبيح ، آن را صورت دهد.
  3. فراگيري اين عمل از دوستان ناباب در پي همسخن شدن با ايشان و گفتگو در باره روابط جنسي .
  4) ديدن عكسها و فيلمها و مقالات تحريك كننده و پناه بردن به اين عمل زشت در پي آن.

  پيشنهادهايي كوتاه براي دچار نشدن به اين مشكل :
  1) ساختن فضايي آرام وبدون تحريك براي فرزندان و دور نگه داشتن ايشان از فضا هاي كثيف و آلوده .
  2) عدم تاخير ازدواج به بهانه مشكلات زندگي و مانند آن.
  3) ذكر خدا و فراموش نكردن اينكه اين گناه بزرگ به هيچ وجه از چشمهاي بيناي الهي دور نخواهد ماند و از ما در رابطه با آن ، باز خواست شديدي خواهد شد.
  4) تقرب به خدا و نماز اول وقت خواندن.
  5) روزه گرفته يك يا دو روز در هفته.
  6) رفت و آمد نكردن با دوستان ناباب و جايگزني آنها با دوستان مومن و خدا محور.
  7) ياد اوري اين نكته كه اين عمل ميتواند موجب مشكلات بدني و جسمي فراواني براي ما شود.
  9) نرفتن به رختواب مگر پس از احساس خواب آلودگي فراوان.
  10) نخوابيدن بر روي شكم ، چرا كه اين عمل غالبا موجب تحريك الت جنسي خواهد شد.  عوارض اخلاقی وعلمی

  احساس گناه : ممکن است تصور کنيد که اين احســاس، عارضـه چنــدان مهمـي نيســت، اما هميـن عارضه، عوارض خودش را به دنبال دارد از جمله احساس شکست، احساس ناتواني در برابر نفس و احساس تنفر از خود که اين عوارض، عوامل مخرب روحي مي باشند.


  انزال زودرس: که از مهمترين عوارض استمنـا مــي باشد. بديــن معنــي که يک مــرد، زود تر از همسرش به انزال برسد. يک سري از مشکلات زوج هاي جوان که منجر به طلاق مــي شود، بـر سر همين مسائل جنسي مي باشد و اينکه اين زوج ها نمي توانند يکديگــر را از لحــاظ جنســي به خوبي ارضا نمايند.


  عدم نغوظ کامل: هم يکي از عوارض استمنا مي باشد. در اطراف آلت تناسلي، عضلاتي وجود دارد، که به هنگام نغوظ، آلت را راست و به سمت بالا مي کشند و نگه مي دارند. اما اين عضلات در اثر استمنا، فرتوت و فرسوده خواهند شد و در نتيجه شخص، نمي تواند نغوظ کاملي داشته باشد و در نهايت، اغلب با همان آلت تناسلي شل و افتاده، به انزال مي رسند که اين عمل هم، در حين انجام عمل جنسي با همسر، موجب مشکلاتي براي مرد خواهد شد.


  فشار به اعصاب مغز: ، بدنتون تکان هاي غير عادي و غير ارادي پس از به دليل فشاري است که عمل استمنا، به مغز وارد مي آورد.


  کاهش قواي جسمي: هر قطره مني از 30000 قطره خون درست شده است. حالا حساب کنيد که چند قطره مني در هر انزال از بدن شما خارج مي شود، و آن را در 30000 ضرب کنيد. همين انزال هاي مکرر بوسيله استمنا، موجب کاهش قواي جسمي انسان مي گردد.


  مشکل در روابط جنسي با همسر: وقتي بدن شما به استمنا کردن عادت کرد، شما ديگر تمايلي به ايجاد رابطه با جنس مخالف نشان نمي دهيد، و در واقع، به جنس مقابل، به عنوان وسيله اي براي استمنا کردن نگاه مي کنيد. و همين امر، باعث بروز مشکلاتي در روابط جنسي با همسرتان خواهد شد.


  غوطه ور شدن در خيالات: بايد توجه داشته باشيد که انسان، از طريق مغز خود نيز به استمنا کردن مي پردازد. احتمالا برايتان پيش آمده است که با فرو رفتن در افکار جنسي، آلتتان راست و بلند مي شود. در حين انجام عمل استمنا، شما شريک جنسيتان را در فکر خود مي سازيد و همين امر در دراز مدت، باعث خيال پردازي در فرد مي شود. احتمالا پيش آمده که مدت ها در گوشه اي نشسته ايد و در افکار جنسي، غوطه ور شده ايد. همين عارضه، خود عوارض ديگري چون افسردگي، کسلي و بي حالي را به دنبال دارد.

  بيماري هاي پوستي Cool : مسلم است که بر روي اندام بدن انسان، ميکروب هاي فراواني وجود دارد. شما با مالش دست بر روي آلتتان، موجب انتقال ميکروب هاي دست به آلت و بالعکس خواهيد شد، که همين امر موجب بروز بيماري هاي پوستي بر روي آلت و ساير نقاط بدنتان خواهد شد. به وجود آمدن جوش هايي روي آلت تناسلي يا زخم شدن آن، از نمونه هاي عوارض پوستي مي باشد.
  امضاء
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 8. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  160
  نوشته
  1,009
  تشکر
  700
  مورد تشکر
  2,232 در 814
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  بررسی دیگر عــوارض استمناء  الف) مرحله‌ی مشکل‌ساز : در افرادی بروز می‌کند که روزانه بیش از یک یا دو بار استمنا می‌کنند. عوارض آن عبارتند از:

  الف) خستگی و کوفتگی

  ب) عدم تمرکز حواس

  پ) ضعف حافظه

  ت) استرس و اضطراب


  ب)مرحله‌ی گرفتاری شدید : در افرادی که در روز سه تا چهار بار استمنا می‌کنند پدیدار می‌شود. عوارض آن عبارتند از:

  الف) خستگی و کوفتگی

  ب) تغییرات سریع خلقی

  ج) حساسیت بیش از حد و زود رنجی

  د) کمردرد

  ه) نازک شدن موها (به دلیل برهم خوردن نظم هورمونی)

  و) ناتوانی جنسی زودرس در جوانی

  ی) بی‌خوابی، بدخوابی و مشکلات مشابه آن‌ها


  ج)مرحله‌ی گرفتاری بسیار شدید : در این حالت فرد روزانه حتی پنج بار استمنا می‌کند که عوارض بسیار شدیدتری در او ظهور می‌یابد:

  الف) خستگی و کوفتگی

  ب) ریزش شدید موها

  ج) تار شدن دید چشم‌ها

  د) وِز وِز گوش

  ه) انزال زودرس و غیرارادی و خروج منی به صورت قطره قطره

  و) درد کشاله‌ی ران و ناحیه‌ی تناسلی

  ی) دردهای قولنجی در ناحیه‌ی لگن و استخوان دنبالچه  باز هم عوارض استمناء:


  الف) آسیب پروستات:

  استمنا اگر به صورت مکرر و اعتیاد گونه انجام شود، باعث تقویت احتمال ابتلأ به سرطان پروستات می‌شود.


  ب) خستگی و کوفتگی مفرط: به دلیل انرژی‌بر بودن اعمال جنسی که خود ارضایی را نیز شامل می‌شود، موجب کمبود انرژی و تخلیه‌ی ذخایر گلیکوژن (نوعی قند که برای تأمین انرژی سلول‌های عضلانی لازم است) می‌گردد، در نتیجه خستگی و کوفتگی مفرط روی می‌دهد.


  ج)گرفتگی عضلانی: برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم، عضلات بدن و دستگاه تناسلی چه در مردان برای تخلیه‌ی اسپرم و چه در زنان برای پمپاژ خون به ناحیه‌ی تناسلی منقبض می‌شوند. در استمنا اعتیاد گونه و زیاده از حد، عضلات همیشه در حال انقباض و گرفتگی هستند.


  د)آسیب و سکته‌ی مغزی: به دلیل هجوم خون به آلت تناسلی در آقایان و دستگاه تناسلی در بانوان و نرسیدن خون و در پی آن کمبود اکسیژن و غذا در مغز، احتمال سکته‌ی مغزی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می‌شود حتی المقدور خود ارضایی به حالت دراز کشیده و خوابیده انجام شود تا خون کافی به مغز برسد.


  ٍث) بروز انواع سرطان‌ها: در جنس مذکر علاوه بر سرطان پروستات که ناشی از حالت اعتیاد گونه‌ی خود ارضایی است سرطان های دیگری همچون سرطان آلت تناسلی (Penis Cancer) و سرطان بیضه (Testis Cancer) نیز مشاهده می‌شود. در جنس مونث سرطان مهبل و مخاط مهبل (Vagina Cancer) و سرطان کلیتوریس (Clitoris Cancer) بروز پیدا می‌کند. کاملاً مشخص است که بروز این سرطان‌ها به دلیل کار کرد بیش از اندازه‌ی عضو تناسلی بوده و در سیر طبیعی بدن به ندرت همچنین بیماری‌هایی دیده می‌شود.


  پ) آسیب روحی- روانی: بیشترین آسیب و عارضه‌ی خود ارضایی آسیب روحی و روانی‌ای است که به خود فرد وارد می‌شود. مهمترین این عوارض افسردگی و احساس گناه پس از خود ارضایی است. ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‌گیری، بی‌‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاش‌گری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت و عدم اعتماد به نفس از دیگر عوارض روحی- روانی این امر هستند.


  ت) عوارض اجتماعی: ناسازگاری خانوادگی، بی‌میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر(استمنا بعد از ازدواج) احساس طرد شدن و از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک از آسیب های اجتماعی خود ارضایی هستند. ‏
  امضاء
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 9. Top | #7

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  160
  نوشته
  1,009
  تشکر
  700
  مورد تشکر
  2,232 در 814
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  برای جبــران این موارد چه باید کرد؟


  راهای درمان


  برای ترک یا تخفیف استمنا راه های متعددی وجود دارد که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود. باید توجه داشت که راه‌های موجود در همه‌ی افراد مؤثر نیستند و همانند حساسیت‌های مختلف که در هر فرد متفاوت عمل می‌کنند، شخص باید با شناخت و در نظر گرفتن شرایط خود اقدام به ترک یا کاهش این امر کند.


  الف) تلقین به شخص کمک می‌کند تا اراده‌ی خود را تقویت کند و به خود بگوید که می‌تواند استمنا را کنار بگذارد.


  ب) افزایش فواصل زمانی خود ارضایی. برای مثال از روزی دو مرتبه به روزی یک مرتبه و ...


  ج) عدم مشاهده‌ی مناظر شهوت‌انگیز از جمله فیلم، عکس و پوستر، همچنین نوشته‌ها، داستان‌ها و. . .


  د) اسلام ازدواج را برای جلوگیری از روابط جنسی خارج از محدوده‌ی زناشویی توصیه می‌کند. اما در شرایط امروز که ازدواج کاری بس مشکل شده است، برخی ازدواج موقت را پیشنهاد کرده‌اند.


  پ) منحرف کردن فکر در صورتی که تحریکی برای خود ارضایی اتفاق افتاد.


  ت) دوری از خیال‌پردازی و سرگرم بودن به کارهای مفید مانند مطالعه، ورزش و ...


  ح) تنهایی، کلید اقدام به استمنا است.


  خ) بهتر است برای استحمام و شستشوی بدن به خصوص جهاز تناسلی، از وسایل نرم مانند ابر استفاده نشود و هر چه زودتر کار استحمام را به پایان رساند. عدم مشاهده‌ی بدن عریان نیز از بروز تحریک جلوگیری می‌کند.


  ر) پوشیدن البسه‌ی تنگ و چسبان عامل تحریکی مناسبی برای استمنا است. لباس تنگ با مالش عضو جنسی شرایط را برای خود ارضایی فراهم می‌کند.


  ز) تخلیه مثانه قبل از خواب


  ژ) شستشوی دستگاه تناسلی با آب سرد پس از ادرار کردن کمک مؤثری در رفع و عدم تحریک آن می‌کند.


  ط) پر نکردن شکم پیش از خواب با غذای سنگین


  ظ) اجتناب از خوردن غذاهای محرک مانند فلفل، پیاز، خرما، ادویه جات، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب


  ص) در نوشیدن مایعات خصوصاً در هنگام خواب افراط نشود، همچنین از مصرف الکل پرهیز شود.


  ض) و در انتها تحلیل شرایطی که فرد را وادار به خود ارضایی می‌کند، می‌تواند نقش مهمی را در یافتن راهی برای چگونگی ترک یا تخفیف آن ایفا کند
  امضاء
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 10. Top | #8

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  160
  نوشته
  1,009
  تشکر
  700
  مورد تشکر
  2,232 در 814
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  در طب اسلامی یا سنتی راه حل این معضل راه اینگونه توصیه کردن

  توصیه های بهداشتی : ترک استمناء و درمان عوارض حاصله

  برچسب ها: گل گاو زبان, سنبل الطیب, انزال زود رس, انزال, درمان انزال, درمان خود ارضایی, خود ارضایی, مرزنجوش, استخدوس, افتیمون, بادرنج بویه

  ریشه اصلی استمناء یا خود ارضایی، ریشه ذهنی است و به اعصاب و روان فرد بیمار مربوط می باشد. با توجه به این که تعدادی زیادی از کاربران سایت، درخواست ارایه روشی جهت ترک عادت استمناء و درمان عوارض آن از جمله زود انزالی را داشتند، در ذیل نسخه ای از منابع طب سنتی در این خصوص ارایه می گردد تا ان شاء الله جهت جلوگیری از انجام این عمل و همچنین رفع علایم و عوارض حاصله، دستورات ذیل موثر واقع گردد:
  دم کرده شماره 1) مرزنجوش، سنبل الطیب، گل گاوزبان و بادرنج بویه به نسبت مساوی در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا کامل دم بکشد.
  دم کرده شماره 2) افتیمون را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به آرامی و خیلی آهسته به طور کامل دم بکشد.
  دم کرده شماره 3) استخدوس را در قوری ریخته و آب جوش روی آن بریزید و بگذارید تا به طور کامل دم بکشد.
  طرز مصرف:
  الف) سه هفته اول: صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)
  ب) هفته چهارم و پنجم:
  - صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)
  - روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (2)
  ج) هفته ششم به بعد:
  - صبح و عصر یک استکان، دم کرده شماره (1)
  - روزی یک فنجان دم کرده شماره (2)
  - روزی یک فنجان نیز دم کرده شماره (3)

  با انجام دستور بند (ج) و مصرف سه دم کرده مربوطه، بعد از این که علایم بیماری کمتر شد، می توانید مصرف دم کرده ها را کمتر نمایید، ولی حداقل برای سه ماه این نسخه را انجام دهید .

  راهای درمان طلب جدید

  راه‏های درمان‏ برای اعتیاد به خود ارضایی بیمار گونه :

  ۱٫ نخستین گام برای درمان خود ارضایی بیمار گونه، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. البته ترک اعتیاد و عادتِ نامطلوب، در زمانِ کوتاه بدون راهنمای کارآزموده و دلسوز، امکان ندارد. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می‏کند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.
  بنابراین بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است که برخلاف میل خود، اندک اندک به مقابله با ایک اعتیاد برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد
  ۲٫ تلاش برای تقویت اراده از گام‏های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه‏های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است‏

  ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید: افراد مبتلا به این استمناء بیمار گونه و اعتیادی ، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.

  پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»
  ۳٫ سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
  ۴٫ از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
  ۵٫ از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود
  ۶٫ از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏های تحریک‏کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.
  ۷٫ از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب – اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.
  ۸٫ قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
  ۹٫ از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).
  ۱۰٫ از دست‏ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ورزی کرد!
  ۱۱٫ هرگز نباید به رو خوابید.

  ۱۲٫ به منظور تخلیه انرژی – زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.
  ۱۳٫ برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و … پر کند.
  ۱۴٫سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید.
  ۱۵٫ هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در برنامه های جمعی بسیار مفید است.

  برچسب ها:

  منشع این عمل

  اگر والدین در حضور فرزندان خود جماع کنند .این فرزند در سن بلوغ دچار این صفت ( استمناء) میشود.
  اگر شما با این فرمایش اهل بیت مشکل دارید برید برسی کنید.
  مطلق بیماریها و به جرعت میگویم از بی توجهی والدین نشات میگیرد.
  از جسمی تا روحی وروانی. بخاط همین هست که تمام اهل بیت علیه السلام تاکید زیادی در انعقاد نطفه کردن .فتدبر جیدا

  با تشکر از مشکات ولایت
  امضاء
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی