سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: كمي به مرگ بيانديشيم

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1391
  شماره عضویت
  2659
  نوشته
  85
  تشکر
  245
  مورد تشکر
  366 در 72
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض كمي به مرگ بيانديشيم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  از امام باقر(علیه السلام) روایت شده که „هر کس هنگام خواب دچار بیم و هراس می شود وقتی وارد بستر خود شد، سوره ناس و فلق و آیة الکرسی را بخواند”.


  چهره ای از مرگ

  «خواب» چهره ضعیفى از «مرگ» است و مرگ نمونه كاملى از «خواب». آنچه پس از تلاش و کار روزانه خستگی مان را برطرف می کند و مایه آرامش می گردد „خواب” است.

  قرآن نیز به آن اشاره می کند„و جعلنا نومکم سباتا”و خواب شما را (مایه) آسایش و استراحت قرار دادیم(نبا، 9) و آن را یکی از نشانه های قدرت الهی می داند: „وَ مِنْ ءَایَتِهِ مَنَامُكم بِالَّیْلِ وَ النهَارِ وَ ابْتِغَاؤُكُم مِّن فَضلِهِ إِنَّ فى ذَلِك لاَیَتٍ لِّقَوْمٍ یَسمَعُونَ”و یكى از آیاتش خوابیدنتان در شب و طلب روزیتان در روز است كه در این، نشانه هایی است براى مردمى كه بشنوند. (روم، 23)

  تلاش و کوشش برای برطرف کردن نیازها در طول روز، با استراحت و سكون در شب جبران شده، تا خستگى روزانه برطرف گشته و تجدید قوا گردد.
  در خواب اکثر فعالیت هاى جسمانى و بخش مهمى از فعالیت هاى فكرى و مغزى تعطیل است. تنها دستگاه هائى از جسم همانند قلب و ریه و بخشى از فعالیت هاى مغزى كه براى ادامه حیات لازم است به كار خود ادامه مى دهند، آن هم بسیار آرام و آهسته. امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: „خواب شهریار مغز است و مایه قوام و نیروی بدن”.
  این موهبت بزرگ الهى سبب مى شود كه جسم و روح انسان تازه شود، و با خوابیدن كه یك نوع وقفه و تعطیلی كار بدن است، آرامش و رفع خستگى حاصل گردد و نشاط و نیروى تازه اى پیدا شود.
  اگر خواب نبود روح و جسم انسان خیلی زود خسته مى شد و پیرى و شكستگى سریع تر به سراغ او مى آمد. به همین دلیل خوب خوابیدن راز سلامت، طول عمر و نشاط جوانى است
  خواب نوعی مرگ است که روح از جسم جدا می شود „ اللَّهُ یَتَوَفى الاَنفُس حِینَ مَوْتِهَا وَ الَّتى لَمْ تَمُت فى مَنَامِهَا فَیُمْسِك الَّتى قَضى عَلَیهَا الْمَوْت وَ یُرْسِلُ الاُخْرَى إِلى أَجَلٍ مُّسمًّى إِنَّ فى ذَلِك لاَیَتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ”؛ خداوند ارواح را به هنگام مرگ قبض مى‏ كند، و ارواحى را كه نمرده ‏اند نیز به هنگام خواب مى‏ گیرد؛ سپس ارواح كسانى كه فرمان مرگشان را صادر كرده نگه مى ‏دارد و ارواح دیگرى را [كه باید زنده بمانند] بازمى‏ گرداند تا مهلت معیّن. در این امر نشانه ‏هاى روشنى است براى كسانى كه اندیشه مى ‏كنند. (زمر ، 42)

  از امام باقر(علیه السلام) روایت شده که هر کس هنگام خواب دچار بیم و هراس می شود وقتی وارد بستر خود شد، سوره ناس و فلق و آیة الکرسی را بخواند

  نفس انسان غیر از جسم اوست. در هنگام خواب، نفس از بدن جدا مى شود و مستقل از بدن و جداى از آن زندگى مى كند.
  مردن و خوابیدن، هر دو قبض روح است. مرگ قبض روحى است كه دیگر برگشتى ندارد، و خواب قبض روحى كه روح دوباره برمی گردد.

  بهانه ای برای اندیشیدن به مرگ

  شب هنگام که می خوابیم در آستانه مرگ قرار مى گیریم و بهانه ایست برای اندیشیدن به مرگ.
  امام باقر (علیه السلام) فرمودند: هیچ كس به خواب نمى رود مگر آنكه نفسش به آسمان عروج مى كند و جانش در بدنش باقى مى ماند و بین نفس و جان او رابطه اى چون شعاع خورشید برقرار است، حال اگر خدا اجازه قبض ارواح را داده باشد، جان هم به سوى نفس مى رود، و اگر اجازه برگشتن روح را داده باشد، نفس به سوى روح مى رود، و این است معناى آیه „اللّه یتوفى الانفس حین موتها...”
  پس «خواب» چهره ضعیفى از «مرگ» است و مرگ نمونه كاملى از «خواب». در روایات آمده هنگامی که از خواب بلند می شویم خدا را به سبب برگشت روح شکر کنیم : „اذا قمت باللیل من منامك فقل الحمد لله الذى رد على روحى لاحمده و اعبده” هنگامى كه در شب از خواب بر مى خیزى بگو حمد خدائى را كه روح مرا به من بازگرداند، تا او را حمد و سپاس گویم و عبادت كنم.

  در روایتی از امیرالمومنین(علیه السلام) است که فرمودند: مسلمان، جنب نمى خوابد، و جز با طهارت به بستر نمى رود، حتى اگر آب نیافت با خاك تیمم مى كند، چون روح مؤمن در خواب به سوى خداى تعالى بالا مى رود و اگر با طهارت باشد، خدا او را مى پذیرد، و مباركش مى كند، حال اگر اجلش رسیده باشد، او را در گنجینه هاى رحمت خود جاى مى دهد و اگر نرسیده باشد، او را با امینان از ملائكه اش روانه مى كند تا او را به جسدش باز گردانند.

  در خواب اکثر فعالیت هاى جسمانى و بخش مهمى از فعالیت هاى فكرى و مغزى تعطیل است. تنها دستگاه هائى از جسم همانند قلب و ریه و بخشى از فعالیت هاى مغزى كه براى ادامه حیات لازم است به كار خود ادامه مى دهند، آن هم بسیار آرام و آهسته. امام رضا(علیه السلام) می فرمایند : خواب شهریار مغز است و مایه قوام و نیروی بدن

  در اسلام درباره قبل از خواب ،نوع خواب و بیدار شدن از خواب آدابی بیان شده است. درباره آداب قبل از خواب در روایات به خوردن شام سبک، قضای حاجت، مسواک زدن، وضو گرفتن، پناه بردن به قرآن و اذکار سفارش شده است. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: „هر کس طهارت (وضو و ...) بگیرد و سپس به بسترش رود در آن شب بستر او به منزله ی مسجد اوست و اگر یادش آید که وضو ندارد، به همان لحاف خود، هر چه باشد تیمم کند، که اگر چنین کرد پیوسته در نماز و ذکر خداوند باشد.”

  همچنبن از امام باقر(علیه السلام) روایت شده که „هر کس هنگام خواب دچار بیم و هراس می شود وقتی وارد بستر خود شد، سوره ناس و فلق و آیة الکرسی را بخواند”.
  درباره نوع خوابیدن امام علی(علیه السلام) فرمودند: „خوابیدن چهار صورت دارد: پیامبران به پشت دراز می کشند و میخوابند، اما چشمانشان بیدار و منتظر وحی خداوند است. مؤمن به دست راست و رو به قبله می خوابد. شاهان و شاهزادگان به دست چپ می خوابند، تا غذایی را که می خورند به هضم رسانند و ابلیس و برادران او و هر دیوانه و آفت زدهای، روی شکم می خوابد.”

  درباره بیداری نیز در آیات و روایات بسیار به تهجد و شب زنده داری توصیه شده است. خداوند به پیامبر(صلی الله علیه وآله) می گوید: „وَ مِنَ الَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّك عَسى أَن یَبْعَثَك رَبُّك مَقَاماً محْمُوداً” و پاسى از شب را [از خواب برخیز، و] قرآن [و نماز] بخوان! این یك وظیفه اضافى براى توست؛ امید است پروردگارت تو را به مقامى در خور ستایش برانگیزد. (اسرا ،79) و در سوره مزمل می فرماید: „إِنَّ رَبَّك یَعْلَمُ أَنَّك تَقُومُ أَدْنى مِن ثُلُثىِ الَّیْلِ وَ نِصفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طائفَةٌ مِّنَ الَّذِینَ مَعَك وَ ...” پروردگارت مى‏داند كه تو و گروهى از آنها كه با تو هستند نزدیك دو سوم از شب یا نصف یا ثلث آن را به پا مى‏خیزند... (مزمل ،20) زیبایی بیداری از خواب، سحرخیزی و شب زنده داری است. امام هادی(علیه السلام) فرمودند: شب زنده داری،خواب را لذت بخش تر می کند.

  ویرایش توسط سابحات : 26-09-1392 در ساعت 13:43 دلیل: جداکردن کلمات بهم چسبیده,فونت,سایز,درهمی

 2. تشكرها 12


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو آشنا
  تاریخ عضویت
  آذر 1392
  شماره عضویت
  6357
  نوشته
  20
  تشکر
  545
  مورد تشکر
  111 در 21
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جالب بود.الان تیمم میگیرم!
  شب بخیر.یا حق.
  امضاء
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن عدوهم


 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط S.A.HOMAUN نمایش پست ها
  امام صادق(علیه السلام) فرمودند: „هر کس طهارت (وضو و ...) بگیرد و سپس به بسترش رود در آن شب بستر او به منزله ی مسجد اوست و اگر یادش آید که وضو ندارد، به همان لحاف خود، هر چه باشد تیمم کند، که اگر چنین کرد پیوسته در نماز و ذکر خداوند باشد.”
  نقل قول نوشته اصلی توسط کوثر313 نمایش پست ها
  جالب بود.الان تیمم میگیرم!
  شب بخیر.یا حق.
  سلام علیکم

  این روایت نباید صحیح باشه چون تیمم به لحاف باطله. اعمال مستحبی در صورت کلی مثل اعمال واجبند و ثوابشان بخاطر زحمتی هست که انسان برای انجامشان قبول میکند
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط سابحات نمایش پست ها
  سلام علیکم

  این روایت نباید صحیح باشه چون تیمم به لحاف باطله. اعمال مستحبی مثل اعمال واجبند و ثوابشان بخاطر زحمتی هست که انسان برای انجامشان قبول میکند


  سلام و عرض ادب سرکار خانم سابحات عزیز

  ممنون از توجه سرکار عالی

  تیممِ واجب ،یعنی انجام تیمم برای کارهای واجب بنا بفرمایش شما ،باید بر آنچه که تیمم به آن صحیح است باشد.
  اما ،در مورد فوق الذکر بحث خوابیدن مطرح است ،نه انجام کار واجب شرعی.

  و سند حدیث:

  عن الصادق عليه‏ السلام :


  مَن تَطَهَّرَ ثُمّ أوى إلى فِراشِهِ ، باتَ وفِراشُهُ كمَسجِدِهِ ، فإن ذَكرَ أ نّهُ على غَيرِ وُضوءٍ فلْيَتَيمَّمْ مِن دِثارِهِ كائنا ما كانَ ، فإن فَعَلَ ذلكَ لَم يَزَلْ في الصَّلاةِ وذِكرِ اللّه عز و جل .  امام صادق عليه ‏السلام :

  هركه طهارت بگيرد و سپس به بسترش رود ، در آن شب بستر او به منزله مسجد اوست و اگر يادش آيد كه وضو ندارد ، به همان لحاف خود ، هرچه باشد ، تيمم كند ، كه اگر چنين كرد پيوسته در نماز و ذكر خداوند عز و جل باشد .  بحار الأنوار : 76 / 182 / 6 منتخب ميزان الحكمة : 574
  امضاء

 7. تشكرها 10

  محمدی (26-09-1392), محسن92 (27-09-1392), معمار (26-09-1392), نیایش*خادمه یوسف فاطمه(س)* (26-09-1392), کوثر313 (26-09-1392), بیقرار ظهور (26-09-1392), حدیث*خادمه مهدی فاطمه(س)* (26-09-1392), سابحات (26-09-1392), سبز علوی (27-09-1392), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (27-09-1392)

 8. Top | #5

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) نمایش پست ها


  سلام و عرض ادب سرکار خانم سابحات عزیز

  ممنون از توجه سرکار عالی
  تیممِ واجب ،یعنی انجام تیمم برای کارهای واجب بنا بفرمایش شما ،باید بر آنچه که تیمم به آن صحیح است باشد.
  اما ،در مورد فوق الذکر بحث خوابیدن مطرح است ،نه انجام کار واجب شرعی.
  و سند حدیث:

  عن الصادق عليه‏ السلام :
  مَن تَطَهَّرَ ثُمّ أوى إلى فِراشِهِ ، باتَ وفِراشُهُ كمَسجِدِهِ ، فإن ذَكرَ أ نّهُ على غَيرِ وُضوءٍ فلْيَتَيمَّمْ مِن دِثارِهِ كائنا ما كانَ ، فإن فَعَلَ ذلكَ لَم يَزَلْ في الصَّلاةِ وذِكرِ اللّه عز و جل .

  امام صادق عليه ‏السلام :

  هركه طهارت بگيرد و سپس به بسترش رود ، در آن شب بستر او به منزله مسجد اوست و اگر يادش آيد كه وضو ندارد ، به همان لحاف خود ، هرچه باشد ، تيمم كند ، كه اگر چنين كرد پيوسته در نماز و ذكر خداوند عز و جل باشد .
  بحار الأنوار : 76 / 182 / 6 منتخب ميزان الحكمة : 574


  با عرض سلام و ادب و احترام خدمت سرکار خانم کنیزفاطمه سلام الله علیها

  تا جاییکه بنده میدونم
  هر عمل واجبی را میتوان عینا به همان صورت کلی خود بصورت استحباب انجام داد.

  مثلا نماز با همان روش خاص خود خوانده میشود و مثلا نمیشود گفت چون نماز مستحب است میتوان در بین نماز چیزی خورد. یا بر روی فرش سجده کرد.
  با این پاسخ شما سوالی که اینجا برای بنده مطرح شده اینست که آیا ما میتوانیم در اوقاتی که حوصله نداریم یا وضو گرفتن خواب را از سرمان میپراند بجای وضو تیمم کنیم؟

  ممنون میشم اگر حکم شرعیش رو بیاورید.

  همینطور حکم تیمم بر لحاف و دیگر اینکه آیا روات این حدیث همه ثقه هستند و حدیث از نظر سندی صحیح است یا خیر؟


  از توجهتان سپاسگزارم
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم 9. Top | #6

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض آسان گرفتن در مستحبات

  با عرض سلام

  اولین نکته که باید به اون توجه داشته باشیم اینه که در امور مستحبی، به انسانها رخصت داده شده و خیلی از بایدهایی که در واجبات هست در مستحبات نیست.

  مثلا در نماز واجب باید بعد از حمد، سوره ای خوانده شود، اما در نماز مستحبی، چنین بایدی نیست، و گفته شده میتوانید اختیارا هم سوره را نخوانید.

  و یا مثلا در نماز واجب گفته شده که اگر میتوانیم نماز را ایستاده بخوانیم، باید ایستاده بخوانیم! اما در نماز مستحبی، هرچند اگر توانایی ایستادن هم داشته باشیم، گفته شده، نشسته نماز خواندن بازهم کفایت میکند و اصل نماز کاملا صحیحه.

  و از این قبیل احکام در جای جای فقه زیاد داریم که شارع مقدس، در امور مستحبی رخصت زیادی عنایت فرموده.

  نکته دوم این هست که باید بدانیم ثواب و کار خیر ذو درجات هست!

  یعنی همه اعمال با هم دیگر برابر نیستند. مثلا در همان مثال قبلی، درسته جواز نماز مستحبی بدون سوره هم داده شده آن هم بصورت نشسته، منتها یقین داریم نماز نشسته بدون سوره از یک فرد از نظر ثوابی، با نماز ایستاده و با سوره همان فرد در همان زمان و در حالت عادی، یقینا برابر نخواهد بود و این بحثی جداست.


  ادامه دارد...


 10. Top | #7

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ایجاد فرصت برای عشق بازی، هرچند مختصر

  اما در مورد روایت مورد نظر:

  نقل قول نوشته اصلی توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) نمایش پست ها
  عن الصادق علیه‏ السلام :

  مَن تَطَهَّرَ ثُمّ أوی إلی فِراشِهِ ، باتَ وفِراشُهُ كمَسجِدِهِ ، فإن ذَكرَ أ نّهُ علی غَیرِ وُضوءٍ فلْیتَیمَّمْ مِن دِثارِهِ كائنا ما كانَ ، فإن فَعَلَ ذلكَ لَم یزَلْ فی الصَّلاه وذِكرِ اللّه عز و جل .
  این روایت در کتب متعددی من جمله کتب اصلی شیعه از قبیل من لا یحضره الفقیه ج‏1 ص 469 و وسائل الشیعه ج‏1 ص 378 نیز آمده.

  و متنش هم با آیات و روایاتی در تضاد نیست که لازم باشد حکم به بطلان آن نماییم، البته اصراری هم نداریم که بگوییم الا و بالله، یکی از احادیث معتبر شیعه میباشد! خیر.

  منتها چنانکه آمد با توجه به اینکه در مستحبات رخصت داده شده و همینکه انسان برای خدا، کوچکترین حرکتی به خود دهد به گونه ای که اعلام کند «قصد داشتم آن عمل کامل را بجا آورم، اما حالا که به هر دلیل توفیق ندارم، نمیخواهم حداقلش رو از دست بدهم» در برخی از مسائل، شارع خواسته که فرصتی رو برای عشق بازی آنها هم فراهم کرده باشد.

  بر اساس احادیث سفارش شده که قبل از خواب وضو بگیریم و این نهایت ثواب هست. حال در ادامه فرموده مثلا ای بنده من اگر به هر دلیلی توفیق نداری که عشق بازی رو کامل کنی، عیبی نداره تیمم کن، زیاد هم به تو سخت نگرفتم که بری خاک تهیه کنی و ... نه بلکه به همان لحافی که داری ادای تیمم را بجا بی آور، بازهم از تو قبول میکنم!

  البته باز هم تکرار میشه که یقینا این تیمم لحافی، به اندازه یک وضوی سالم در حالت طبیعی ثواب ندارد.

  منتها بر اساس این روایت، این تظاهر به عشق بازی، خالی از ثواب هم نیست انشاء الله.  به امید آنکه از این دایره وسیع رحمت بی بهره نمانیم!


 11. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط سابحات نمایش پست ها
  آیا ما میتوانیم در اوقاتی که حوصله نداریم یا وضو گرفتن خواب را از سرمان میپراند بجای وضو تیمم کنیم؟
  سلام مجدد

  با تشکر از حضرت محمدی بزرگوار

  پاسخ کافی و وافی حضرت استاد را بهره مند شدم و جایی برای عرض بنده نیست ولی به رسم ادب ،عرض کنم که همانجایی که دستور رسیده این طور رفتار می کنیم .


  نقل قول نوشته اصلی توسط محمدی نمایش پست ها
  منتها چنانکه آمد با توجه به اینکه در مستحبات رخصت داده شده و همینکه انسان برای خدا، کوچکترین حرکتی به خود دهد به گونه ای که اعلام کند «قصد داشتم آن عمل کامل را بجا آورم، اما حالا که به هر دلیل توفیق ندارم، نمیخواهم حداقلش رو از دست بدهم» در برخی از مسائل، شارع خواسته که فرصتی رو برای عشق بازی آنها هم فراهم کرده باشد.


  البته آنچه مهم است یاد پروردگارست ،یاد او در قلب و جوانح و تیممی چنانی که عمل جوارحست.


  خداوند عمل به مستحبات را به احسن وجه نصیب بفرماید.
  امضاء

 12. تشكرها 8


 13. Top | #9

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  با عرض سلام و ادب و احترام و تشکر بابت پاسخگویی

  استاد گرامی سوء تفاهم نشه من قصد مخالفت با نظر حضرتعالی را ندارم ولی اگر چنین حدیثی صحیح باشد قطعا در احکام شرعی هم از آن صحبت شده. لطفا حکم مربوطه را هم برای ما بیاورید. باتشکر
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم 14. Top | #10

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) نمایش پست ها


  سلام مجدد

  با تشکر از حضرت محمدی بزرگوار

  پاسخ کافی و وافی حضرت استاد را بهره مند شدم و جایی برای عرض بنده نیست ولی به رسم ادب ،عرض کنم که همانجایی که دستور رسیده این طور رفتار می کنیم .


  البته آنچه مهم است یاد پروردگارست ،یاد او در قلب و جوانح و تیممی چنانی که عمل جوارحست.


  خداوند عمل به مستحبات را به احسن وجه نصیب بفرماید.
  سلام علیکم

  قطعا تیمم بر خاک و امثال آن یک تاثیر خاصی مثل وضو گرفتن با آب را دارد و فقط انجام یک کار تشریفاتی نیست
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیمصفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی