سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: عالم برزخ در همين دنيا

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض عالم برزخ در همين دنيا

  شايد اين سوال براي شما هم مطرح باشد که مکان عالم برزخ کجاست؟ در زمين؟ در آسمان؟ کجا؟
  برزخ
  در پاسخ مي‌گوييم عالم برزخ در ملکوت همين دنياست يعني حقيقت و باطن دنياست زيرا اين عالم دو روي دارد يک طرف بروني و ديگر طرف دروني همانطوري که بدن انسان نيز دو جنبه دارد يکي جنبه ظاهري که هيکل آدمي است و ديگري جنبه باطني که همان بدن مثالي و روح حيواني است. وقتي چشم و گوش ظاهري انسان بسته شد از طريق چشم و گوش باطني مي‌تواند حقايق عالم برزخ را مشاهده نمايد مثل موقعي که شخص خواب است با اين که حواس او از کار افتاده اما باز هم مي‌بيند و مي‌شنود پس عالم برزخ در همين دنياست اما در روايات زيادي وارد شده که ارواح مومنين در وادي السلام جمع مي‌شوند که سرزميني است در نجف اشرف که وادي ولايت است در پشت کوفه چون قبل از دفن جسد مطهر علي (ع) در نجف اشرف شهري نبوده است بلکه بياباني بوده يک فرسنگ از کوفه دورتر لذا نجف را ظَهر کوفه مي‌گويند.
  از برخي آيات استفاده مي‌شود که مکان بهشت و جهنم برزخي در روي همين زمين است مثلاً در آيه‌اي آمده است که: النّارْ يْعًرُضُونُ عُلَيًها غُدْواً وُ عُشِياً عذاب ناراحت کننده آتش هر بامداد و شامگاه بر فرعونيان عرضه مي‌شود (1) انسان در عالم خواب صورت دارد، وزن و سنگيني ندارد و عالمي که در آن حرکت مي‌کند از اين سنخ است لذا از بالاي بلندي سقوط مي‌کند به زمين نمي‌خورد و يا گاهي مانند فرشته سبکبال در فضا پرواز مي‌کند، اوج و حضيض دارد، به دورترين نقاط سفر مي‌کند.
  هر چيزي حتي ساختمانها و انسانها و حيوانها يک صورت ظاهري و مادي دارند و يک صورت باطني و ملکوتي. مکه‌اي که انسان زيارت مي‌کند صورت برزخي کعبه است که مادي نيست ولي صورتش عين مکه است.
  در تفسير آيه فوق امام صادق (ع) مي‌فرمايد: اين در دنيا قبل از روز قيامت است زيرا آتش قيامت صبح و شام ندارد سپس فرمود: اگر آنها در قيامت تنها صبح و شام در آتش دوزخ عذاب شوند در ميان اين دو بايد سعادتمند باشند چنين نيست اين مربوط به برزخ است پيش از روز قيامت (2) و شب و روز و صبح و عصر آنها به تناسب صبح و شام دنياست. در باره نعمت هم مي‌فرمايد: "و لَهُم رِزقُهم فيها بُکرَة و عَشيا"؛ روزي آنها بدون هيچ گونه رنجي شب و روز به آنها مي‌رسد (3) از بامداد و شامگاه فهميده مي‌شود که برزخ در روي زمين است بنابراين زندگي برزخي به تناسب روح و جسم برزخي ظهور پيدا مي‌کند مادامي که انسان در قالب جسم مادي است زندگي او در دنياست به مجرد اين که جسم را از دست داد زندگي برزخي او شروع مي‌شود.
  حبه مي‌گويد: من با امير المومنين (ع) به سوي ظَهر کوفه از کوفه خارج شديم حضرت در قبرستان وادي السلام توقف نمود همانند کسي که در مقابل مردمي براي مکالمه ايستاده است من نيز با قيام آن حضرت ايستادم تا خسته شدم ناچار نشستم مدتي گذشت و دوباره بپا خاستم و آنقدر ايستادم که مثل بار اول دچار خستگي شدم مجدداً نشستم پس از مدتي برخاستم عبا را از دوش گرفتم و به علي (ع) عرض کردم من از اين هم سر پا ايستادن بر شما مي‌ترسم ساعتي استراحت کنيد و عباي خود را گستردم تا حضرت بنشيند حضرت فرمود: اي حبه اين قيام و توقف من چيزي جز تکلم و انس با مومن نبود عرض کردم: آيا مردگان هم با يکديگر تکلم و انس و الفت دارند؟ فرمود بلي اگر پرده در جلو ديدگان تو برداشته شود آنها را مي‌بيني که حلقه حلقه نشسته و با عمامه خود يا چيز ديگري پشت و ساقه‌هاي پاي خود را به هم بسته و بدين طريق نشسته و گفتگو دارند عرض کردم آيا آنها اجسامي هستند يا ارواحي؟ حضرت فرمود: بلکه ارواح هستند و هيچ مومني در سرزميني نمي‌ميرد مگر آنکه به روح او گفته مي‌شود که به وادي السلام ملحق شود و وادي السلام بقعه‌اي از بهشت عدن است (4) چنين برداشت مي‌شود که هر چيزي حتي ساختمانها و انسانها و حيوانها يک صورت ظاهري و مادي دارند و يک صورت باطني و ملکوتي. مکه‌اي که انسان زيارت مي‌کند صورت برزخي کعبه است که مادي نيست ولي صورتش عين مکه است.
  و در بعضي روايات آمده است که در وادي "برهوت" روح هر کافري قرار دارد حتي در بعضي از روايات صراحت دارد که روح بعضي از مردگان به وادي السلام منتقل مي‌شود؛ وقتي سوال از آشنايي مي‌کنند وي مي‌گويد قبل از من مرده است معلوم مي‌شود به برهوت برده‌اند.
  از برخي آيات استفاده مي‌شود که مکان بهشت و جهنم برزخي در روي همين زمين است
  در حديثي هنگامي که از ارواح مومنين از حضرت صادق (ع) سوال شد امام فرمودند: آنها در حجره‌هايي از بهشت برزخي از طعام و شراب آن متنعم مي‌شوند و مي‌گويند پروردگارا قيامت را براي ما بر پا کن و وعده‌هايي را که به ما داده‌اي وفا نما (5) چون نعمت‌هاي برزخي محدود و اصولاً حيات برزخي شايسته اقامت دائمي نمي‌باشد بديهي است که مومنين در وادي السلام در التذاذ و مسرت بسر مي‌برند و در انتظار فرا رسيدن روز قيامت هستند اما کفار که دستشان از علم و معرفت کوتاه است در خشکزار برهوت اجتماع دارند و گذشت زمان براي آنها سخت و ناگوار است و از قيام قيامت هراسان‌اند از اين جهت در روايات مي‌خوانيم که گناهکاران همين که عذاب برزخ را مشاهده مي‌کنند مي‌گويند ربنا لا تقم لنا الساعه خدايا قيامت را براي ما بر پا مکن (6) چون مي‌دانند اين عذاب موقت و گاه و بيگاه به مراتب آسان‌تر است از عذاب دائمي و سوزان جهنم.

  ____________

  1) سوره غافر آيه 46.

  2) مجمع البيان ج 8 ص 526.

  3) سوره مريم آيه 62.

  4) فروع کافي ج 3 ص 243.

  5) فروع کافي ج 3 ص 244.

  6) نور الثقلين ج 4 ص 523.
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكر

  مدير اجرايي (06-05-1391)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  عالم برزخ در همين دنيا و روي همين سرزمين است كه من و شما سكونت داريم(128)

  دلائل و شواهدي وجود دارد كه دنيا و برزخ از هم جدا نيستند، بلكه مانند دو روي يك سكه متصل و بهم پيوسته‌اند كما اينكه از امام صادق عليه‌السلام پرسيدند، حضرت آدم عليه السلام در كدام بهشت بوده است؟ (بهشت برزخي يا بهشت اخروي)؟

  فرمود بهشت دنيا: زيرا در بهشت حضرت آدم، خورشيد و ماه بوده است و اگر در بهشت آخرت بود، هرگز از آن رانده نميشد 1

  و نيز از آيه 62 سوره مريم كه مي‌فرمايد: و لهم رزقهم فيها بكرﮤً و عشيّا كه معنايش اينست: رزق و روزي آنها صبح و شب به ايشان مي‌رسد،

  و يا از آيه 46 سوره مؤمن كه ميفرمايد: النار يعرضون عليها غدواً و عشياً كه معنايش اينست: هر بامداد و شامگاه بر آتش عرضه مي‌شوند، فهميده مي‌شود كه برزخ در همين دنياست، زيرا در بهشت اخروي چون آفتاب وجود ندارد، پس شب و روز و بامداد و شامگاهي هم در كار نيست كه اين نظريه را هم آيه شريفه اذاالشمس و كورت تأييد مي‌كند

  و همچنين امام صادق عليه السلام فرمود: روح مؤمن را پس از مرگ به سوي نهر كوثر (از نواحي وادي السلام) مي‌برند. مؤمن در باغ‌هاي اطراف آن گردش مي‌كند و از شراب‌هاي آن مي‌آشامد، اما دشمنان ما (اهل بيت) وقتي كه از دنيا مي‌روند، روحشانرا بسوي وادي برهوت مي‌برند و در آن وادي تا روز قيامت شكنجه مي‌شوند و از زقوم مي‌خورند و از حميمش مي‌آشامند.

  پناه بر خدا از عذاب سخت آن وادي 2 كه اين دو وادي هم در روي همين زمين هستند (وادي السلام در نجف اشرف) و كشور عراق و برهوت هم در سرزمين يمن قرار دارد، در اينجا مناسب مي‌دانم كه به اين سؤال هم جواب داده شود، حال كه دانستيم ارواح در جاهايي غير از محل دفن بدن خود قرار دارند، پس چرا در روايات به (زيارت اهل قبور) سفارش شده است؟

  براي پاسخ به اين سوال توجه شما را به نكاتي چند جلب مي‌نمائيم:

  الف- روح با جسد ارتباط خاصي دارند. وقتي كه كنار قبر مؤمن قرار مي‌گيريد، روحش از (وادي السلام) بسوي قبرش پرواز مي‌كند و از ديدار كننده قبرش خشنود مي‌ گردد.

  در تأييد عرايضم: از امام هفتم حضرت موسي بن جعفر عليه السلام پرسيدند: آيا مؤمن زائر قبرش را ميشناسد؟

  فرمود: آري، تا زماني كه بر سر قبر است، با او انس مي‌ گيرد و چون از او مفا رقت مي‌ كند، و فاصله مي ‌گيرد دلتنگ مي‌شود 3

  ب- اگر بر سر قبر يادي از مرده كنند و فاتحه‌اي نثار روحش نمايند و برايش آمرزش طلبند يا در حق او دعا كنند، سبب گشايش وضع او در برزخ مي‌شود

  پيامبر اكرم ص فرمود: بهترين هديه زندگان براي مردگان دعا و طلب آمرزش است.4

  امام صادق عليه السلام فرمود همانگونه كه زندگان از اهداي هديه بخود خوشحال مي‌شوند. مردگان نيز از آمرزش طلبي و استغفار در حق خويش شادمان مي‌گردند 5

  ج – ديدار زندگان از قبور اموات مايه پند و عبرت پس از مرگ است. پيامبر اكرم ص فرمود : بزيارت مراقد مردگان برويد، تا شما را به ياد مرگ و آخرت اندازند
  .
  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 06-05-1391 در ساعت 03:09

 5. تشكر

  مدير اجرايي (06-05-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی