سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: دارایی باورنکردنی یک زوج‌ دانشجو!!!

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  امرداد 1390
  شماره عضویت
  1584
  نوشته
  330
  تشکر
  822
  مورد تشکر
  1,524 در 322
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  دارایی باورنکردنی یک زوج‌ دانشجو!!!

  مهر: دوچرخه ها پشت سرهم در کنار راهرو پارک شده، سه کودک چهار و پنج ساله درحالی که دوچرخه‌های خود را سوار شده‌اند، با یکدیگر مسابقه داده و با سر و صدای کودکانه در حالی که سعی می کنند از یکدیگر سبقت بگیرند طول راهرو را رکاب می زنند.
  برگه اطلاعیه روی برد ساختمان، توجه ام را جلب می کند: "از تردد کودکان با دوچرخه در ساعت های استراحت ساکنان در ساعت های 14 و 20 به بعد جلوگیری شود"، به ساعتم نگاه می کنم، عقربه های ساعت گذشت 30 دقیقه از 14 را نشان می دهد. خانمی درحالی که دست کودک خردسالش را گرفته به سمت درب خروجی حرکت می کند، نگاه غضب آلودی به بچه‌های دوچرخه سوار می اندازد که به سرعت درحال برگشت هستند. اشتباه نکنید اینجا مرکز نگهداری از کودکان نیست، اینجا یک خوابگاه متاهلی دانشگاه تربیت مدرس است.


  دو مرد جوان درحالی که در دست یکی از آنها هندوانه و در دست دیگری نایلونی پر از مواد غذایی است، در حال صحبت وارد ساختمان شده و راه پله را به سمت طبقه دوم می پیمایند. به سراغشان می روم مرد جوانی که هندوانه بدست دارد از شهرستان آمده و چند روزی به عنوان میهمان خوابگاه متاهلی را تجربه می کند. وقتی از مرد جوان همراهش می خواهم به بهانه هفته خوابگاهها، یک روز زندگی در خوابگاه متاهلی را برایمان شرح دهد، می خواهد که به خانه اش برویم تا به همراه همسرش به سئوالاتم پاسخ دهد.  یک موکت و دو مبل دست دوم تمام زندگی یک زوج دانشجو

  چند لحظه ای پشت درمنتظر می شوم تا با همسرش هماهنگ کند. بعد از چند دقیقه تعارف می کند تا داخل اتاق شوم. یک اتاق و سالن پذیرایی کوچک به همراه یک آشپزخانه که بیشتر به اندازه یک انباری کوچک است، خانه متاهلی این زوج جوان را تشکیل می دهد. زمین با موکت فرسوده‌ای فرش شده و پتویی روی موکت پهن است و 2 عدد مبل دست دوم و در آخر لپ تاپی گوشه اتاق وسایل خانه آنها را تشکیل می دهد.


  مرد جوان علاقه‌ای ندارد نامش در گزارش برده شود. دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و اهل استان فارس است. از اینکه بعد از گذشت 6 ماه ساکن خوابگاه متاهلی شده، بسیار راضی است توقع زیادی ندارد و شاکر است که هزینه رفت و برگشت به شهرستان را ندارد و در کنار همسر خود از امکانات دانشگاه مانند سالن مطالعه و اینترنت استفاده می کند.

  اینجا همه چیز را باید خود دانشجو تهیه کند

  این دانشجوی متاهل دانشگاه تربیت مدرس، با اینکه 6 ماه در نوبت دریافت خوابگاه بوده ولی می گوید دانشگاه در این زمینه مقصر نیست دانشگاه تربیت مدرس با کمبود خوابگاه متاهلی مواجه است و تنها مشکلی که دارد این است که فقط دو پرس غذا در زمان نهار می دهند و دیگر از شام خبری نیست. ولی اگر زن و شوهر هر دو دانشجو باشند به هر کدام دو پرس غذا می دهند که آنها وضعیت بهتری دارند. درباره وسایل زندگی هم می گوید اینجا همه چی را باید خود دانشجو تهیه کند از موکت اتاق تا رنگ در و دیوار برعهده دانشجو است.


  وی با وجود این کمبودها از همه چیز راضی است و می گوید: همه سختی ها را همسرم تحمل می کند، برخی مواقع که به سالن مطالعه نمی روم و داخل خانه درس می خوانم تلویزیون روشن نمی کند و از همه مهمتر دوری خانواده اش را هم تحمل می کند.


  کوچک بودن فضای خوابگاه مهمترین مشکل خوابگاه متاهلی

  خانم جوان دیگری در حالی که نفس نفس می زند و کودک خردسالی را در آغوش گرفته و نایلونی در دست دارد به همراه پیرزنی به سمت طبقه سوم درحال حرکت هستند، به سمتش می روم تا شاید بتوانم در حمل وسایل کمکش کنم از ته لهجه ای که دارد مشخص است ایرانی نیست. خانم جوان دانشجوی خارجی دانشگاه تهران است که به همراه همسرش دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس، در خوابگاه تربیت مدرس ساکن است.


  برای ادامه صحبت اش از من دعوت می کند به منزلش بروم. وقتی در را باز می کند اولین چیزی که توجه ام را جلب کرد شلوغی بیش از اندازه خانه بود. تمام وسایل وسط اتاق بود و برای نشستن باید وسایل را کنار می زدی. خانم جوان به خاطر بهم ریختگی خانه عذرخواهی کرد و گفت: اولین مشکل اینکه خانه خیلی کوچک است و برای کسی که بچه دارد طبقه سوم و چهارم با وسایل بچه بسیار سخت است من در روز چند بار می روم و بر می گردم اما چون آسانسوری وجود ندارد رفت و برگشت خیلی سخت است.


  مهد کودک و اینترنت نداریم

  دانشجوی خارجی دانشگاه تهران که در رشته علوم پزشکی تحصیل می کرد،‌ از نبود مهدکودک گله می کند و می گوید: من و همسرم مشغول تحصیل هستیم و نگهداری بچه برای ما سخت است. زن جوان ادامه می دهد: من و همسرم برای فعالیت تحقیقاتی بسیار به اینترنت احتیاج داریم ولی اینترنت یک روز درمیان قطع است.


  خانم جوان ادامه می دهد: تا الان مسئولی ندیده ام که بیاید و در مورد مشکلات خوابگاهی دانشجویان پرس و جویی کند، چند وقتی بود که یخچال نداشتیم و درخواست یخچال داده بودیم (به دانشجویان خارجی یخچال و یک عدد قالی توسط دانشگاه داده می شود) یخچالی که به ما دادند آنقدر کهنه و قدیمی بود که یک روز از درسم زدم و ماندم خانه و آن را تمیز کردم.


  100 بار باید زنگ بزنید شاید بیایند

  همسر این دانشجو که در دانشگاه تربیت مدرس در مهندسی پزشکی تحصیل می کند، پس از ورود به اتاق در ادامه صحبت های همسرش می گوید: کابینت آشپزخانه قدیمی است و برای دانشجویان مجرد ساخته شده است. کارمندان تاسیسات بسیار با تاخیر به درخواست ها پاسخ می دهند برای هر خرابی باید چند روز صبر کنی وقتی که می آیند زود می خواهند بروند.


  همسرش ادامه می دهد: همه در خوابگاه به این مسئله عادت کرده اند برای همین هر وقت چیزی خراب شود، می گویند 100 بار زنگ بزن یکصدمین بار می آیند درست اش کنند.


  کمد خالی از قفسه سهم هر اتاق متاهلی


  این دانشجو ادامه می دهد: به عنوان مثال کمد فقط یک چوب دارد و هیچ قفسه ای ندارد از دو ماه پیش گفته ایم اما کار اداری خیلی طول می کشد تا انجام شود. از نظر غذا هم با اینکه گران شده همان یک نوع غذا ارایه می شود و روزهای تعطیل هم که قرار بود غذا بدهند اصلا رعایت نمی شود و ما غذایی ندیده ایم.


  یک کولر و سه صاحب خانه


  این دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس به کولر اتاق اشاره می کند و می گوید: اینکه اتاق کولر دارد خیلی بد است چون سه ساختمان که به صورت عمودی برروی هم قرار گرفته اند یک کلید کولر دارند و باید برای روشن کردن آن به طبقه پایین برویم و مهمتر اینکه زمانی که خانواده طبقه پایین گرمشان باشد با وجود هوای سرد در اتاق ما، ما هم مجبوریم از کولر استفاده کنیم و این خیلی سخت است.


  همسرش هم در ادامه به آشپرخانه کوچکشان اشاره می کند که با قفسه هایی سعی شده فضای بیشتری به آن داده شود و می گوید: آشپزخانه هواکش ندارد بوی غذا در اتاق می ماند و باید در و پنجره را باز بگذاریم تا هوا عوض شود.  به سمت در خروجی می روم و کودکان همچنان بی توجه به اطلاعیه های نصب شده در حال بازی در راهرو خوابگاه دانشجویی هستند.  6 سال انتظار برای دریافت خوابگاه متأهلی


  دکتر محمدرضا اصلاح چی - معاون دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دانشگاه تربیت مدرس در زمینه خوابگاه متاهلی صد در صد با مشکل مواجه است هر دانشجویی که متقاضی خوابگاه است باید 6 تا یک سال در نوبت باشد.


  حسن بابایی - مدیر امور خوابگاه های دانشگاه هم گفت: اکنون حدود 245 نفر در خوابگاه های دانشگاه تربیت مدرس ساکن هستند که تعدا 28 نفر از آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.


  وی یاداورشد: برای ارایه خوابگاه متاهلی 27 معیار در نظر گرفته می شود که دانشجویان فرزند شهدا، دانشجویان مخترع، رتبه های اول تا سوم دانشگاه، استعداد درخشان و دانشجویان عضو بنیاد ملی نخبگان بیشترین امتیاز را کسب می کنند.


  بابایی خاطر نشان کرد: برای اسکان تمام دانشجویان متقاضی اعم از بورسیه، شاغل و پذیرفته شدگان آزاد حدودا به صد واحد خوابگاه متاهلی نیازمندیم.


  کمبود امکانات خوابگاهی برای دانشجویان معضلی قدیمی است و برای دانشجویان متأهل مشکلات بیشتری را به دنبال دارد. دانشجویانی که فضای زندگی شان خانوادگی است و به امکانات بیشتری برای یک زندگی مشترک نیاز دارند،‌ با امکاناتی مانند زندگی مجردی دانشجویان در خوابگاهها کنار می آیند. این دانشجویان که اغلب در دوره های تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری درس می خوانند باید مدت زمان بیشتری را برای درس خواندن و تحقیق صرف کنند اما گاهی مشکلات محل زندگی آنها وقت و انرژی را برای درس خواندن از آنها می گیرد.


  البته سیاست های جدیدی مانند واگذاری خوابگاهها و خدمات رفاهی دانشجویی به بخش خصوص باب شده و مسئولان وعده داده اند که با اجرای این سیاست ها از مشکلات چندین ساله خوابگاهی نیز کاسته می شود همچنین مسکن مهر راه حل دیگری برای زوج های دانشجو است. اما باز هستند دانشجویانی که نه توان سرمایه گذاری در مسکن مهر را دارند و نه توان پرداخت اجاره بهای خوابگاه.


  در این گزارش که به بهانه هفته خوابگاهها تهیه شده است،‌ تنها گوشه ای از مشکلات زندگی این زوجهای جوان بیان شده و شرح جزئیات بیشتر در این مجال نمی گنجد. این مشکلات هزاران بار به اشکال مختلف مطرح شده است اما درمان درد خوابگاهی همچنان گریبانگیر دانشجویان است.
  امضاء
  یَومٌ عَلی صَدر المصطفی...

  حسین جان ، روزی جات رو سینه ی پیغمبر بود...

 2. تشكرها 6

  ranji (12-04-1391), فاتح خیبر (12-04-1391), مدير اجرايي (13-04-1391), نرگس منتظر (12-04-1391), بیقرار ظهور (13-04-1391), ظهور12 (13-04-1391)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی