سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: کودتای نوژه حقارتی دیگر برای آمریکا (18 تیر 1359)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد کودتای نوژه حقارتی دیگر برای آمریکا (18 تیر 1359)

  مقدمه:
  هر چند كه شكست آمریكا در صحرای طبس موجب شد تا مقامات این كشور به طور موقت اندیشه عملیات نظامی بر چند كشورمان را از سر بیرون كنند ، اما این حادثه باعث شد تا آمریكا بیان طرحهای خرابكارانه خود را متوقف كنند بلكه حمایت مستقیم از ضد انقلابیون و تحریك آنان و همچنین پشتیبانی از رژیم بعث عراق ، در مرحله پس از شكست كودتا در دستور كار آنان قرار گرفت .
  برخی كارشناسان كشورمان معتقدند كه پس از شكست آمریكا در حمله نظامی به طبس ، دو راهكار برای جبران این مسأله از سوی مقامات كاخ سفید در نظر گرفته شد كه عبارت بودند از :
  الف ) انجام یك كودتای نظامی با هدف سرنگونی نظام جمهوری اسلامی با همكاری فرماندهان سابق ارتش رژیم شاهنشاهی ، نیروهای ساواك ، گروه های ضد انقلاب ، متحدین آمریكا در منطقه و از طریق دریافت كمكهای مالی ، نظامی و فنی آمریكا .
  ب ) تحریك یك كشور ثالث به طرح ریزی حمله نظامی و تجاوز گسترده به خاك جمهوری اسلامی ایران . (1)

  مؤیوداتی برای اثبات این نظریه وجود دارد .
  از یك سو برخی مقامات آمریكایی در خاطرات یا اظهارات خود با ظرافت به این مسأله اشاره كرده اند . از جمله برژینسكی – مشاور امنیت ملی كارتر – به بحثهای خود با كارتر رئیس جمهور وقت آمریكا و دیگر اعضای كابینه وی درباره لزوم انجام دادن یك عملیات تلافی جویانه در صورت شكست توطئه طبس اشاره كرده است و می گوید :
  " براون ( وزیر دفاع آمریكا ) و ترنر ( رئیس سازمان سیا ) با عملیات تلافی جویانه در صورت شكست مأموریت نجات موافق بودند ... در هر حال ، در پایان این گفت و گوها به ما اجازه داده شد طرح هایی را برای عملیات تلافی جویانه در نظر بگیریم ، ولی تصمیم اجرای این نقشه ها به بعد موكول شد " (2)

  همچنین اعترافات برخی سران دستگیر شده كودتای نوژه نیز به نشان دهنده آن است كه بحث تقدم و تأخر این دو توطئه در میان طراحان و استراتژیستهای آمریكایی مطرح بود و سرانجام قرار شد طرح كودتا كه كم هزینه تر ، مؤثرتر و سریعتر می باشد ، اجرا شود و در صورت شكست آن ، راه حل طولانی تر و پرهزینه تر تحمیل جنگ مورد استفاده قرار گیرد .
  بعنوان مثال ، در اعترافات یكی از این افراد می خوانیم :
  " پس از سفر بنی عامری [یكی از سران كودتا] به پاریس ، طرح حمله عراق به ایران در تقدم دوم قرار گرفت و انجام كودتای نظامی بعنوان اولویت اول ، در صدر برنامه های آمریكا ، قرار داده شد . " (3)
  البته آمریكاییان با انجام دادن توطئه های ضد دولتهای مستقل و آزاده جهان – در قالب كودتا – بیگانه نبودند .

  مثلا در كودتای 28 مرداد 1332 ه ش ، توانسته بودند راه را برای دیكتاتوری دوباره محمدرضا شاه آماده كنند .
  سرنگونی دولت مستقل و ملی سالوادوركنده در شیلی در سال 1967 م نیز از دیگر تجارب موفق آمریكایی ها به حساب می آمد.
  علاوه بر این ، دولت آمریكا " بحبوحه پیروزی انقلاب ، یعنی در روز 22 بهمن نیز تلاش كرده بود تا یك كودتای نظامی را ضد انقلاب در آستانه پیروزی ، سازماندهی كند .
  برژینسكی ، مشاور امنیت ملی كارتر كه بیش از تمامی همكاران رئیس جمهور آمریكا به استفاده از روشهای تند و خشن علیه انقلاب ایران علاقه مند بود ، در بحبوحه انقلاب و در حالیكه سولیئان – سفیر آمریكا در ایران – در تلاش برای نجات پرسنل نظامی این كشور در تهران از محاصره بود ، با وی تماس گرفته و خواستار اظهارنظر سولیوان در این مورد شد .
  نظرات تو در این زمینه خواندنی است .
  " نهایت خشم و عصبانیت من در این مكالمه موقعی بود كه گفته شد برژینسكی درباره امكان ترتیب دادن یك كودتا برای استقرار یك رژیم نظامی به جای حكومت در حال سقوط بختیار ، از من نظر می خواهد .
  این فكر و این سؤال در آن شرایط به قدری سخیف و نامعقول بود كه بی اختیار مرا به ادای یك كلمه زشت درباره برژینسكی وادار ساخت . " (4)


  امضاء

 2. تشكرها 2


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  سولیوان سرانجام به دنبال اصرار مقامات واشنگتن با رئیس مستشاران نظامی آمریكا در تهران كه در محاصره نیروهای انقلابی بود ، تماس می گیرد و نظر خود را این چنین اعلام می كنند :
  " در شرایط فعلی شانس موفقیت یك كودتای نظامی فقط پنج درصد است . " (5)

  اما برژینسكی خیال كودتا را كنار نمی گذارد و اندكی پس از پیروزی انقلاب با ژنرال هایزر كه تا چند روز قبل از پیروزی انقلاب ، برای ساماندهی ارتش شاهنشاهی در تهران به سر می برد ، تماس می گیرد و از او سؤال می كند كه آیا مایل است برای انجام دادن یك كودتای نظامی به تهران برگردد كه هایزر نیز چنین پاسخ می دهد :
  " وضعیت فعلی ایران را با توجه به اینكه افراد ارشد رزندان هستند ، بسیار وخیم می دانم به این جهت اجرا كردن برنامه كودتا فعلا میسر نیست ، اما برژینسكی علاقه شدیدی به كودتا نشان می داد ... گفتم تحت شرایطی می توانم این را انجام دهم كه به مقدار نامحدودی پول نیاز خواهد بود . باید در حدود 10 تا 12 ژنرال آمریكا را با خودم ببرم و به ده هزار نفر از بهترین سربازان آمریكایی نیاز دارم . حمایت همه جانبه و متحد كشور نیز لازم است. " (6)

  این اظهار نظر موجب می شود تا برژینسكی و همفكرانش در آن مقطع فكر كودتا را از سر به در كنند ، اما به دنبال واقعه گروگانگیری و شكست عملیات نجات در طبس و تحقیر شدید وجهه آمریكا در جان ، این فكر بار دیگر در ذهن سرمداران كاخ سفید جوانه زد و تماسهایی با شاهپور بختیار در پاریس برای هدایت كودتای نوژه بعمل آمد .
  در همین زمینه سفیران آمریكا و انگلیس در فرانسه با بختیار ملاقات و چگونگی اجرای كودتا ، تاریخ وقوع و تقدم آن نسبت به طرحهای دیگر را مشخص می كنند .
  این مسایل پس از مسافرت سرهنگ 2 بازنشسته ژاندارمری ، بنی عامری ، به پاریس در تاریخ 15 اسفند 1358 مشخص شد .

  به این ترتیب ، نطفه جدیترین طرح براندازی علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی بسته شد و پس از شكست آمریكا در طبس ، به طور جدی در دستور كار قرار گرفت . بر همین اساس ، بختیار – آخرین نخست وزیر رژیم شاه – تحت فشار آمریكا .


  امضاء


 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  مقدمات و اجرای كودتا:

  انگلیس به سازماندهی اجزای كودتا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی پرداخته و به شناسایی و جذب گروه ها و دسته ها و چهره هایی مبادرت می كند كه به طور فردی یا جمعی ، در ارتباط با هم ، یا پراكنده علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می كردند .
  به این ترتیب ، بنی عامری در مقام رئیس شاخه عمل و شاخه نظامی كودتا از پاریس به تهران بازگشت و مشغول جذب افراد اطلاعاتی و نظامی از اداره دوم ارتش و مأمورین ساواك منحله شد .
  (7) ستار هدایت كودتا با شاخه عمل با كمك حامیان خارجی خود ، توانست دست به ایجاد سه كمیته مجزا به شرح زیر بزند كه همگی جلسات زیادی را برای مدیریت كودتا تشكیل می دادند و زیر نظر استاد فرماندهی در پاریس عمل می كردند . این ستاد متشكل از چهره های سیاسی و نظامی رژیم پهلوی بود .
  (8) اما سه كمیته تشكیل شده برای انجام كودتا عبارت بودند از :
  1- كمیته نظامی ولجستیك (پشتیبانی) ، 2- كمیته سیاسی ، 3- كمیته عالی
  به هر حال كودتای نوژه كه در تاریخ تیر ماه سال 1359 ، یعنی سه روز قبل از وقوع ، كشف و خنثی گردید ، قرار بود با زمینه سازیهایی كه شده بود به موفقیت برسد .
  بنا بر اعترافات عوامل كودتا ، تمامی ابرقدرتها در مورد كودتای نوژه توافق كرده بودند و طرح كودتا تا آن حد دقیق و حساب شده بود كه كودتا گران گمان می كردند در صورت اجرا ، صد درصد موفق خواهند شد اما نحوه اجرای كودتا به این صورت بود كه پس از كسب آمادگی های نظامی ، مالی و سیاسی ، عناصر كودتاچی در میان ایلات و عشایر غیور و وطن پرست نفوذ كردند و همچنین با انفجار در دكلهای برق ، راه آهن ، پلها ، غارت سربازخانه ها و غیره تلاش می كردند تا به اندازه كافی اغتشاش و شورش و خرابكاری ایجاد كنند .

  به نظر می رسد برنامه این بوده كه در مرحله اجرای عملیات حدود 70 تن از شخصیتهای برجسته مذهبی و سیاسی ظرف 12 ساعت دستگیر شوند .
  عملیات كودتا قرار بود همزمان در تهران و سایر شهرهای بزرگ به اجرا درآید و اماكنی مانند مدرسه فیضیه ، اقامتگاه امام ، كمیته مركزی ، نخست وزیری ، میعادگاه های نماز جمعه ، صدا و سیما و غیره با هواپیماهای جنگی بمباران شود .
  قرار بود كودتاگران در این بمباران ها ، از بمبهای خوشه ای و آتش زا استفاده كنند و از پرسنل مجرب نظامی نیز بهره برند . (9) همچنین در نظر داشتند تا پس از آغاز عملیات هوایی ، به فاصله كوتاهی نیروهای زرهی و پیاده وارد عمل شوند.
  ركنی در این مورد می گوید :
  اعضای نیروی زمینی و لشكر گارد می گفتند بعد از اینكه نیروی هوایی وارد كار شد و هدفهای انتخاب شده را كوبید ، ما حداكثر تا چهارساعت ، با تانكها و نفرات وارد عمل می شویم . " (10)

  نكته جالب آنكه عوامل خرابكار و وابستگان به بیگانه ، مانند دیگر سركردگان گروهكهای ضد انقلاب و اربابان خارجی شان ، امام خمینی (ره) را بزرگترین خطر می دانستند و با آنكه منزل ساده امام ، منطقه نظامی نبود و از هیچ گونه استحكام دفاعی نیز بهره مند نبود ، اما سه فروند هواپیمای فانتوم را برای بمباران اقامتگاه ایشان آماده كرده بودند .  امضاء


 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  ركنی در این باره می گوید :
  عاملی كه خطر واقعی محسوب می شد ، امام بود . به همین جهت ، با وجودی كه منزل امام یك منطقه رزمی نبود و در برنامه كودتا بود كه مناطق رزمی از بین برد ، اما برای خانه امام سه فروند هواپیمای فانتوم منظور شده بود كه این سه فروند هواپیما بمب جنگی داشتند ، یك فروندش موشك داشت ، چون دقت موشك بی نهایت زیاد است و دقت بمب كمتر است ، اینها را با هم مخلوط كرده بودند كه حداكثر نتیجه را بگیرند .
  در یك فروند دیگر ، بمبهای خوشه ای ضد نفر بود كه هر گاه پرتاب می شد تا نیم ساعت بعد از آن ، هر كس كه به منزل امام و آن محوطه ای كه این بمب پرتاب شده بود نزدیك می شد ، از بین می رفت چون اینها فیوز داشتند فیوزها تنظیم شده بود از صفر تا نیم ساعت ... به همین جهت ، بزرگترین دشمن را امام فرض كرده بودند و بیشترین نیرو را هم برای كوبیدن جماران به كار گرفته بودند . پس با توجه به آتش قدرت هوایی ، این كودتا از لحاظ تاكتیكی یك كودتای پیروز بود ، ولی كودتایی بود كه ایدئولوژی نداشت و این نقطه ضعف بود . " (11)

  در صورت پیروزی كودتا نیز قرار بود اعلامیه زیر به اطلاع مردم برسد :
  " همكاران عزیز ! ساعت موعود فرا رسید . ارتش وطن پرست ایران حكومت پوسیده آخوندها را برچید . كلیه واحدهای ارتش به ژاندارمری و شهربانی اعلام همبستگی نمودند . هر گونه مقاومت به شدت سركوب خواهد شد .
  آماده اخذ دستورات باشید . " (12) كودتاگران همچنین سر آن داشتند كه پس از بركناری دولت توسط عناصر كودتا ، آنان یك دولت صد درصد نظامی روی كار آمدند و زمام امور كشور را – به مدت دو سال – در دست بگیرند .
  همچنین قرار بود تا بختیار به ایران بیاید و به نخست وزیری برسد ، ولی فقط قدرت سیاسی را در دست داشته باشد و به هیچ حزب و گروه سیاسی تا دو سال اجاره فعالیت داده شود . پس از گذشت دو سال ، یك – به اصطلاح – انتخابات برگزار شود و از مردم خواسته شود تا از بین " جمهوری دموكراتیك " یا " رژیم موروثی سلطنتی " یكی را انتخاب كنند . !
  (13) اما در عمل ، شورای نظامی كه سرهنگ بنی عامری ریاست آن را بر عهده داشت و قرار بود با برقراری امنیت ، مقدمات و شرایط بازگشت بختیار به كشور رار فراهم آورد ، افكار دیگری را در سر داشت كه می توان از آن بعنوان " كودتا در كودتا " یاد كرد .

  در حالیكه سران كودتا در پاریس اصرار داشتند كه بختیار ظرف 48 ساعت پس از كودتا به ایران بیاید و در پست نخست وزیری مشغول به كار شود ، بنی عامری تأكید داشت كه بختیار نباید زودتر از یك هفته به تهران بیاید .
  اعترافهای كودتاگران نشان می دهد كه بنی عامری قصد داشت پس از تثبیت اوضاع در تهران ، قدرت را به نفع خود در دست بگیرد . اما در مقابل ، آمریكاییان با افكار وی مخالف بودند و اعتقاد داشتند كه پس از سقوط نظام جمهوری اسلامی ، باید چهره ای صاحب نام و حتی الامكان برخوردار از مقبولیت ، زمام امور را به دست گیرد .
  آمریكا از این امر آگاه بود كه نظام جانشین جمهوری اسلامی باید پیرامون یك شخصیت مشهور و خوشنام و مشروع تشكیل شود تا پس از كودتا ، جامعه درگیر جنگ داخلی و بی ثباتی نشده و در مدت كوتاهی ثبات لازم را
  كسب نماید . (14)
  جالب آنكه شب قبل از كودتا ، نزدیكان امام ایشان را از این توطئه آگاه می كنند ، اما امام خمینی آرام و با خونسردی تبسم كردند و فرمودند :
  " توی این مردم نمی شود كودتا كرد . "
  حتی نیروهای اطلاعاتی از امام می خواهند كه برای احتیاط اقامتگاه خود را ترك كنند . اما ایشان در پاسخ می فرمایند :
  " من از اینجا تكان نمی خورم و همین جا هستم . هر كدام از افراد می خواهند بروند . " (15)


  امضاء


 7. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  شكست كودتا:

  به هر حال ، كودتا سه روز قبل از وقوع ، به علت تشویش و نگرانی یكی از عناصر شركت كننده در آن و اطْلاع یافتن خانواده وی ، از موضوع ماجرا فاش می شود . خانواده این خلبان كه وفادار به انقلاب و امام بودند و بخصوص مادر وی ، او را ملزم به افشای اطلاعات خود در مورد كودتا كرد و او نیز موفق شد حضرت آیت الله خامنه ای و حجةالاسلام هاشمی رفسنجانی را مطلع كند .
  به این ترتیب ، صبح روز چهارشنبه 18/4/1359 را طرح كودتا توسط این فرد ، لو می رود .
  چند ساعت پس از افشای كودتا ، یكی از درجه داران تیپ نوهد نیز به كمیته مستقر در اداره دوم ستاد مشترك مراجعه می كند و یك پاكت در بردارنده بخشی از طرح عملیاتی كودتا را در اختیار كمیته فوق قرار می دهد و عملیات ضد كودتا از همین جا آغاز می شود .
  علاوه بر افشای این اطلاعات ، قرائن و شواهد گوناگون .
  دیگری كه از فعالیتهای مخالفین نظام به دست آمده بود ، موجب شد تا مسؤولان نظام جمهوری نسبت به وجود توطئه ی براندازی ، حساس شوند و برای تشكیل ستادی به نام ستاد " خنثی سازی كودتا " اقدام كنند تا این گروه با تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده ، آمادگی لازم برای رویارویی توطئه ی احتمالی و خنثی سازی آن را داشته باشند . (16)

  بنا بر گفته های امام (ره) در یكی از سخنرانیهای شان در تاریخ 20/4/1359 ، در جمع روحانیون و ائمه ی جماعات تهران و شهرستانها ، عملیات كشف و خنثی سازی كودتای نوژه با پارس یك سگ به یكی از پاسداران آغاز شد ، كه به تعبیر امام از " جنود خداوند " بود به هر حال ، توطئه ی كودتای نوژه نیز به بهترین نحو سركوب شد و شكستگی دیگر در كارنامه آمریكا ثبت گردید ، اما آمریكاییان كه منافع خود را به دنبال پیروزی انقلاب در خطر می دیدند و قصد داشتند به هر وسیله ای به ایران برای آزادی گروگانها فشار وارد كنند ، بخش دوم توطئه خود را اجرا كردند .
  این بار به طور غیرمستقیم رژیم بعثی عراق را به جنگ ضد ایران تشویق كردند .
  و به دنبال آن دولت بعثی عراق در تاریخ 31/6/1359 از زمین ، هوا و دریا به ایران حمله ور شد در نتیجه جنگ تحمیلی 8 ساله بر ضد ایران آغاز شد ، جنگی كه در آن ، باز ، بازنده نهایی ، ایالات متحده و سگ دست آموزش صدام بود . (17)  امضاء


 8. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جمع بندی:

  در اینجا بار دیگر ، شاهد انجام یك عملیات مداخله جویانه نظامی در قالب كودتا ، از سوی ایالات متحده بر ضد جمهوری اسلامی ایران بودیم ، اگرچه اقدام به كودتا از سوی ایالات متحده چیز تازه ای نبود و تاریخ ایران بیش از این هم در 28 مرداد ماه 1332 ، این واقعه را تجربه كرده بود ، واقعه ای كه نقاب خیرخواهانه آمریكا ، كه بعد از جنگ جهانی دوم بر صورت داشت به كناری زده و چهره استعمارگرایانه و مداخله جویانه آن را به نمایش گذاشت .
  ولیكن ، اگرچه این حادثه به مرحله انجام نرسیده و در نطفه با شكست مواجه شد ، ولی دشمنی و دخالت ایالات متحده در امور داخلی ایران را به اثبات رساند .  امضاء


 9. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  پی نوشت ها:
  1 )حسن واعظی ، پیشین ، ص 106.
  2 )سایروس ونس ، همان ، ص 195 .
  (3 مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، كودتای نوژه انقلاب اسلامی و توطئه های دهه نخستین ، تهران : 1368
  4 )ویلیام سولیوان ، مأموریت در ایران ، ترجمه محمود مشرقی ، تهران : انتشارات هفته ، 1361 ، ص 177.
  (5 همان ، ص 178.
  (6 رابرت هایزر ، مأموریت مخفی در تهران ، ترجمه محمدحسین عادلی ، تهران : انتشارات رسا ، 1366
  7)سید مجتبی تهامی ، گل محمد بهمنی ، فتح الله رسولی ، سیاست آمریكا در قبال ایران طی دوره جنگ تحمیلی ، تهران : مركز چاپ وزارت امور خارجه تهران ، 1380 ، ص 168 .
  (8 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 245.
  9 )سید علی موسوی ، كودتا و ضد كودتا ، دفتر نشر و فرهنگ اسلامی ، پاییز 1360 ، ص 189
  10 ) همان ، ص 195 .
  (11 احمد رضا شاه علی ، پیشین ، ص 291 .
  (12 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 31 .
  (13 سید علی موسوی ، همان ، ص 192 .
  (14 سید مجتبی تهامی ، همان ، ص 170 .
  (15 سید علی موسوی ، همان ، ص 194 .
  (16 كودتای نوژه ، پیشین ، ص 125-199 .
  (17 ویژه نامه روزنامه همشهری به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، 20/11/82 ، ص 44 .  امضاء


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20-05-1390, 01:04
 2. 26 مردادماه سالروز عمليات آزادسازى پاوه در سال 1359
  توسط محب فاطمه در انجمن دفاع مقدس
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 18-08-1388, 13:19

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی