سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آغاز مرحله سوم عمليات رمضان...

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  شماره عضویت
  2872
  نوشته
  438
  تشکر
  799
  مورد تشکر
  1,710 در 456
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. آغاز مرحله سوم عمليات رمضان...


  30 تیر 1361

  سومين مرحله از عمليات غرورآفرين رمضان در چنين روزي از سال ۱۳۶۱ هجري شمسي آغاز گرديد.

  صدام پس از اشغال خرمشهر و به بهانه حمله سراسري اسرائيل به جنوب لبنان، قصد داشت جنگ را خاتمه داده و امتياز خرمشهر را براي خود نگه دارد. از سوي ديگر فرماندهان ايراني با اطلاع از اين قصد، بر آن شدند تا با فتح منطقه‌اي از خاک عراق و گرفتن امتياز اراضي، پايان عادلانه‌اي به جنگ بدهند. به اين ترتيب عمليات رمضان در چهار محور و پنج مرحله از سوي فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ارتش جمهوري اسلامي ايران طراحي گرديد، تا با عبور از خط مرز بين‌المللي، يک زمين مثلث‌شکل به وسعت ۱۶۰۰ کيلومتر مربع تصرف شود.  اين منطقه از شمال به «کوشک» و «طلائيه» و پاسگاه‌هاي مرزي در جنوب هويزه و حاشيه جنوبي «هورالهويزه» و از غرب به رودخانه اروند - در نقطه تلاقي دجله و فرات به‌نام القرنه - تا شلمچه در غرب خرمشهر و از شرق به خط مرزي شمالي - جنوبي و از کوشک تا شلمچه منتهي مي‌شد.
  مهندسي عراق در منطقه شمال غربي «بصره» و «تنومه»، خطوط پدافندي عراق را با ساخت يک کانال به طول ۳۰ و عرض ۱ کيلومتر - که مختص پرورش ماهي بود - با پمپاژ آب و احداث موانع و کمين و سنگرهاي تيربار به‌عنوان مانعي اساسي و بازدارنده از حملات احتمالي نيروهاي ايراني به سوي بصره تدارک ديده بودند. هم‌چنين در قسمت جنوبي منطقه - روبه‌روي شلمچه - آب رها شده بود تا از هرگونه تردد نيروهاي زرهي و پياده، عملاً ممانعت به‌عمل آيد.
  سرانجام عمليات رمضان در شب ۲۱ ماه مبارک رمضان و سالروز شهادت امام علي (ع) در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقيقه شامگاه ۲۳ تير ۱۳۶۱ با رمز «يا صاحب‌الزمان ادرکني» در منطقه عملياتي شلمچه در شرق بصره آغاز شد. در اين حمله ۱۰ تيپ از سپاه و دو لشکر از نيروي زميني ارتش حضور داشتند که تحت امر ۴ قرارگاه عملياتي کار مي‌کردند.
  در مرحله نخست - در سه محور - به‌علت موانع و استحکامات پدافند مثلثي‌شکل و ميادين مين فراوان، نيروهاي ايراني نتوانستند با سرعت عمل به تمامي اهداف مورد نظر دست پيدا کنند، لذا با روشن شدن هوا از ادامه پيشروي خودداري شد. اما در محور جنوبي - جنوب پاسگاه زيد - چهار تيپ از سپاه و دو تيپ از ارتش توانستند با سرعت عمل چشم‌گيري همه مواضع دشمن را در هم کوبيده و تا عمق ۳۰ کيلومتري مواضع عراقي‌ها رسيده و خود را به نهر «کتيبان» شرق اروند و کانال «ماهي‌گيري» برسانند به‌گونه‌اي‌که به قرارگاه لشکر ۹ زرهي عراق دست يافته و ضمن به غنيمت گرفتن خودروي تويوتاي فرماندهي، قرارگاه را منهدم نمايند. علي‌رغم اين موفقيت، جناح راست نيروها بازمانده بود و با روشن شدن هوا عراقي‌ها با يک لشکر زرهي فشار اصلي را معطوف به اين منطقه کرده و از تأمين نيروهاي پيشروي ايراني ممانعت به‌عمل آوردند.
  در اين مرحله از عمليات، ۸۵ دستگاه تانک و نفربر و ۱۲ توپ دشمن منهدم و ۷۱ دستگاه تانک و نفربر نيز به غنيمت گرفته شد. مرحله دوم نيز در محور مياني - جنوب پاسگاه زيد - و با همان يگان‌ها و با تقويت دو تيپ ديگر در تاريخ ۲۵ تيرماه ۱۳۶۱ صورت گرفت، که چندان موفقيت‌آميز نبود و تنها مقداري خسارت به دشمن وارد‌ آمد و شماري از آنان کشته و زخمي و اسير شدند.

  امضاء
  «بسم الله الرحمن الرحیم»
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1493393015.jpg
  تعجیل در فرج آقامون امام زمان و سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه و عزیز انقلاب امام خامنه ایصلوات:
  ""اللهم صلّی علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم"" 2. تشكرها 2

  مدير اجرايي (30-04-1391), نرگس منتظر (10-08-1391)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  شماره عضویت
  2872
  نوشته
  438
  تشکر
  799
  مورد تشکر
  1,710 در 456
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  در مرحله سوم احتمال مي‌رفت که دشمن با تجمع نيروهاي زرهي و آرايش وسيع آنان قصد پاتک دارد، لذا در تاريخ ۳۰ تيرماه ۱۳۶۱ از شرکت نيروهاي زرهي خودي صرف‌نظر شد تا نيروهاي پياده بتوانند به انهدام تانک‌ها و نفربرها بپردازند. بنابراين عمليات مرحله سوم از جنوب پاسگاه زيد آغاز شد و نيروهاي ايراني به‌طور خيره‌کننده‌اي به درهم شکستن و تصرف مواضع دشمن پرداختند. رزمندگان اسلام توانستند در اين مرحله مهم، در زميني به وسعت ۱۸۰ کيلومتر مربع، نزديک به ۷۰۰ دستگاه تانک و نفربر را منهدم و ۱۴ دستگاه تانک و نفربر دشمن را که ۴ دستگاه آن از نوع پيشرفته «تي ۷۲» بود را به غنيمت بگيرند.

  مرحله چهارم عمليات در يکم مردادماه ۱۳۶۱ از محور جنوبي منطقه عملياتي شلمچه شروع شد اما به‌دليل هوشياري و آمادگي عراقي‌ها و استحکامات و مواضعي که تعبيه شده بود، راهي از خط نخست دشمن، به روي رزمندگان اسلام باز نشد.


  مرحله پنجم و پاياني که تلاش نهايي و اصلي اين عمليات سياسي - نظامي بود، در تاريخ ۶ مردادماه ۱۳۶۱ از شمال پاسگاه زيد در حد فاصل دژ مرزي عراق و خاکريزهاي مثلثي آغاز شد. در بدو درگيري و نبرد، همه‌چيز طبق طرح فرماندهان ايراني پيش مي‌رفت و نيروهاي ارتش و سپاه توانستند گذشته از پاک‌سازي و الحاق، خاکريزي مناسب و دوجداره در جناح شمالي بسازند. ولي از آنجا که دقت کافي در ساخت آن به‌کار نرفت، دشمن توانست ۵ کيلومتر در آن رخنه کند. در اين مرحله، ۱۳۰ دستگاه تانک و نفربر منهدم و ۱۱ دستگاه نيز به غنيمت گرفته شد و هم‌چنين ۸۰۰ تن از نيروهاي دشمن کشته و زخمي شدند.

  بنابراين آمار کل تلفات و خسارات وارده به ارتش عراق در عمليات رمضان عبارت بود از: ۱۰۹۷ دستگاه تانک و نفربر منهدم‌ شده، ۵۰ تانک و نفربر به غنيمت نيروهاي اسلام درآمد و ۸۷۱۵ تن از نيروهاي بعثي عراقي نيز کشته و زخمي و اسير شدند.
  جمهوري اسلامي ايران با اجراي اين عمليات سياسي - نظامي نشان داد که در نفوذ به خاک عراق و ادامه نبرد، تنها به‌دنبال خواسته‌هاي به‌حق مردم خود است، هرچند که محدوده پاسگاه زيد عراق به وسعت ۴۰۰ کيلومتر مربع تصرف و لشکر ۹ زرهي عراق به‌طور کامل منهدم شد و هدف اصلي تأمين نگشت، اما اين عمليات يک اقدام مثبت تلقي گرديد.
  امضاء
  «بسم الله الرحمن الرحیم»
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1493393015.jpg
  تعجیل در فرج آقامون امام زمان و سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه و عزیز انقلاب امام خامنه ایصلوات:
  ""اللهم صلّی علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم"" 5. تشكر

  مدير اجرايي (30-04-1391)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1391
  شماره عضویت
  2872
  نوشته
  438
  تشکر
  799
  مورد تشکر
  1,710 در 456
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  «تصویری از شهدای میدان مین در عملیات رمضان»
  امضاء
  «بسم الله الرحمن الرحیم»
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1493393015.jpg
  تعجیل در فرج آقامون امام زمان و سلامتی و طول عمر رهبر فرزانه و عزیز انقلاب امام خامنه ایصلوات:
  ""اللهم صلّی علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم"" 7. تشكر

  مدير اجرايي (30-04-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی