تلقینات ما و غصه های سالمندان سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
تلقینات ما و غصه های سالمندان
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  عضو ماندگار
  خادمه صدیقه طاهره(س) آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 12,738      تشکر : 34,808
  35,558 در 11,353 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خادمه صدیقه طاهره(س) آنلاین نیست.

  جديد تلقینات ما و غصه های سالمندان

  تلقینات ما و غصه های سالمندان  همانطور که وقتی بچه دار می شویم لازم است راجع به شیوه های تربیت و نگهداری از کودک ،اطلاعات و مهارتهایی را کسب کنیم،وقتی والدین ما نیز وارد سالمندی می شوند،لازم است درباره آداب معاشرت با سالمندان و ویژگیهای دوران سالمندی چیزهایی را بدانیم و درک واضحی از شرایطی که آنها تجربه می کنند به دست آوریم .این وظیفه فرزندی ماست .
  هیچ کس نمی تواند سالمندان را به درستی درک کند و دلیل برخی رفتارهای عجیب و دور از انتظارشان را بفهمد مگر آنکه خود، دوران سالمندی را تجربه کند .با این وجود اگر عمیقا پیرامون پیری و دنیایی که یک فرد کهنسال می بیند و درک می کند ،اندیشه کنیم ،به الگوی رفتاری بهتری برای برخورد با سالمندان دست خواهیم یافت .این مطلب خود ما را نیز برای پذیرش منطقی تر و بهتر دوران سالمندی و احساسات آن دوران به تدریج آماده می کند.
  در بین عواملی همچون بیکاری و احساس مفید نبودن؛ضعفهای جسمانی و...، یاد مرگ و باور از دست دادن عمر ،بیش از همه، موجب اضطراب و عوارض آن در سالمندان می شود .فرد مسنی که از زمین و آسمان اطراف خودش ،هر پیامی دریافت می کند یادآور پایان زندگی است ،چگونه می تواند رفتاری معمولی و منطقی داشته باشد .این غصه تلخی است که معمولا سالمندان از حرف زدن مستقیم درباره آن امتناع می کنند اما بیش از هر چیز دیگری آن را مد نظر دارند .
  وقتی در آینه نگاه می کنند ،سفیدی موها و چروکهای پوست صورت خبر از مرگ می دهد وقتی با فرزندان خود صحبت می کنند، پیشنهادات بسیاری راجع به چگونگی گذراندن اواخر عمر را دریافت می کنند و...

  توجه ی عمیق و ناامید کننده به مرگ

  کسی که پیر می شود بیش از دیگران به مرگ توجه دارد و باورهای او راجع به مرگ تاثیر بسیاری در رفتار وی خواهند داشت مثلا یک سالمند با باورهای مذهبی در سالمندی بیشتر به سمت عبادات تمایل نشان می دهد اما از آنجایی که تغییر رفتارهای نادرست او تقریبا برایش غیر ممکن است رفتارهای متضادی را از خود نشان می دهد .همه اینها نشان دهنده تلاش یک سالمند برای حل بحرانی است که شاید خودشان آن را بحران پایان عمر نامگذاری کنند.در این بحران مسئله پایان یافتن زندگی عمیقا مورد توجه قرار می گیرد.
  توجه به مرگ و یاد آن می تواند عامل خوبی در اصلاح رفتار یک فرد باشداما نگاهی که یک فرد سالمند در اثر تلقینهای منفی اطرافیان، نسبت به مرگ پیدا می کند ،نگاهی مثبت و سازنده نیست باوری است که به او می گوید فرصت زندگی برای تو تمام شده است و دیگر کاری از تو ساخته نیست .چنین نگاهی هیچ گاه سرمنشا اصلاحات اخلاقی و رفتاری نخواهد بود

  این نوع توجه به مرگ در دوران پیری می تواند عوارض رفتاری زیادی هم در پی داشته باشد .لذا گاهی سالمندان برای فریب خود و فرار از غصه مرگ ،بیشتر خود را سرگرم دنیا می کنند تا مرگ را فراموش کنند .آنها به این طریق می خواهند به مرگ و یاس حاصل از آن بی اعتنایی نشان دهند اما این رفتار سالمندان معمولا مورد حیرت و اعتراض جوانان قرار می گیرد .
  بسیاری از اوقات ما در برخورد با سالمندان این غصه را تبدیل به بحران روحی می کنیم و اصلا توجهی به کار خود نداریم .وقتی می بینیم سالمندی برای اموال خود برنامه ریزی می کند و یا در فکر توسعه اموالش هست ،پیشنهادها و انتقاداتی می کنیم که مرگ را بیشتر به رخ او می کشاند.مثلا می گوییم برای چه می خواهید منزل بزرگتری بخرید شما الان دیگر باید به فکر سفر رفتن و خوش گذراندن باشید خانه بزرگتر به چه درد شما می خورد؟  وقتی می خواهیم سالمندی را به پرهیزهای غذایی ،تشویق کنیم باید آن را به عنوان یک رفتار موقت از ایشان بخواهیم .بگوییم فقط لازم است یکی دوماه لازم است از فلان مواد غذایی پرهیز کنی تا سلامتی تان را به دست آورید .بعدا این می توانیم این مدت را تمدید کنیم مشکلی پیش نمی آید.
  این پیشنهادات اگر چه ظاهر خوبی دارند و خیرخواهانه به نظر می آیند اما حامل یک پیام تلخ هستند که به سالمند می گوید :تو به زودی خواهی مرد چرا می خواهی فرصت کمی که داری را تباه کنی؟

  اگر پیشنهاد ما از روی خیرخواهی است باید بگوییم شما الان فرصتهای خیلی خوبی برای سفر رفتن دارید.شما مثل ما درگیر مدرسه فرزندانتان نیستید و گرفتاری های شغلی ندارید.چقدر خوب بود که ما هم فرصتهایی مثل شما داشتیم و می توانستیم به سفرهای توریستی یا زیارتی برویم. واینکه خانه بزرگتر زحمتهای بیشتری هم دارد و فرصتهای خوب شما را برای تفریح و استراحت از بین می برد.
  اگر جای یک سالمند باشیم می بینیم اکثر اطرافیان ما در حالیکه قصد هم صحبتی و محبت دارند دائما در برخورد با ما از پیری و ناتوانی و رویارویی با مرگ سخن می گویند،همین حرفها توجه سالمندان را بیش از حد به پایان زندگی و از دست رفتن فرصت عمر، جلب می کند و چه بیماریهایی که می تواند برایشان در پی داشته باشد

  ما آنها را غمگین و ناامید می کنیم سپس توقع خوش رفتاری از آنها داریم. دائم از نزدیکی مرگ صحبت می کنیم ولی آرزوی طول عمرشان را داریم!
  در حالیکه می توانیم دوران سالمندی و امتیازات اوقات فراغت را به یادشان بیاوریم .می توانیم راجع به چگونه گذراندن اوقاتشان به گونه ای صحبت کنیم که شرایط خودشان را شرایط ایده آل و منحصر به فردی ببینند که مورد رغبت و آرزوی دیگران است .باید در صحبت به سالمندان ابتدا این چیزها را در نظر گرفته و بدان معتقد بشویم تا از تاثیر ناخودآگاه اعتقاداتمان نیز در کلاممان بهره ببریم و با تزریق باورهای امیدوارانه موجب شادی سالمندان عزیزمان شویم .


  انسیه نوش آبادی
  بخش خانواده ایرانی تبیان


  تلقینات ما و غصه های سالمندان

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 3

  ranji (05-05-1391), مدير اجرايي (05-05-1391), صافات (05-05-1391)

 3.  

 4. #2
  عضو وفادار
  ranji آواتار ها

  تاریخ عضویت : فروردین 1391
  نوشته : 331      تشکر : 772
  1,007 در 288 پست تشکر شده
  وبلاگ : 33
  دریافت : 0      آپلود : 0
  ranji آنلاین نیست.

  پیش فرض
  سالمندان امیدوار میتوانندخودامیدجوانان در سالمندی باشند
  پس چه خوب است که امید آینده خود را در امروز سالمندان بوجودآوریم
  تا ذخیره خوبی برای سالمندی خود داشته باشیم
  نبايد فراموش كنيم كه سالمندي آينده محتوم هر انسان و هر جامعه‌اي هر چند جوان است، لااقل جوانان امروز بايد به فكر فرداي سالمندي خود باشند و به رسميت شناخته شدن حقوق و منزلت سالمندي را طلب كنند.
  تلقینات ما و غصه های سالمندان

 5. تشكرها 2

  مدير اجرايي (05-05-1391), صافات (05-05-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •