سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تربیت هویت مذهبی در خانه

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  تربیت هویت مذهبی در خانه


  تربیت هویت مذهبی در خانه  هویت مذهبی , بخشی از هویت انسانی و شخصیت فردی جوانان می باشد و کسی که در هویت شخصی و انسانی خود دچار تردید و ابهام باشد در هویت مذهبی نیز به سرانجام روشنی دست نمی یابد.

  لذا باید به زیر ساخت های شخصیت جوان و نیازهای روحی و روانی او توجه نمود تا در پرتو آن بتوان فردی دارای تعادل روحی و بدنی داشت و او را بر اساس نیاز درونی و فطریش به سوی فضایل و کمال رهنمون نمود.
  ایام جوانی و نوجوانی با دگرگونی هایی در جسم و روان همراه است . نوجوان به سرعت رشد کرده و شاهد تکامل جسمانی و نیرومندی بدنی خویش است و همزمان , عواطف و احساسات او نیز دچار تحول اساسی می شود. و افکار و آرزوها و نگرش او پیرامون افراد و محیط اطراف را تحت تاثیر قرار میدهد.
  در دوران گذر از نوجوانی , تمایلات و خواهش های متضادی در او خودنمایی می کند. خودخواهی کودکانه با نوع پرستی خیرخواهانه را در می آمیزدو او را در برزخی میان کودکی و بزرگسالی رها می سازد. و دچار نوعی بی ثباتی عاطفی و روانی و فکری می شود که از آن به « بحران بلوغ » یاد می کنند. این بحران , نوجوان را در یک وضعیت مبهم و پیچیده ای قرار می دهد که نمی داند چه باید کرد , همین عدم اطمینان نسبت به نقش خود , موجب مشکلات زیادی برای نوجوان می شود و او را زود رنج و دو دل و بی ثبات می سازد.
  به قول « موریس دبس » : « به سرعت جنبه انفعالی و عاطفی شخصیت او گسترش می یابد و کل شخصیت او را فرا می گیرد و افق فکری از طریق علاقه و رغبت گسترش می یابد » . او در پی کشف هویت گمشده خویش است و به دنبال بازشناسی شخصیت خود می باشد; شخصیتی که شامل کل وجود اوست و وضع عمومی بدن , مهارتها و رغبت ها , امیدها , عادتها , خصوصیات اخلاقی و معتقدات و افکار او را در بر می گیرد .
  تحول بلوغ , تصویر ذهنی از بدن و هویت شخصی نوجوان را تهدید می کند. نوجوان با در نظر گرفتن تجربیات گذشته و قبول تحولات بلوغ , می خواهد هویت خویش را از نو بازسازی کند. حتی مخالفت و ستیز با والدین و عصیان در برابر اندیشه و قدرت ها و دخالتهای دیگران برای تثبیت « هویت » و جدا نمودن خویش از سایرین است.
  دبس می گوید : « اثبات شخصیت در آنها یک امر طبیعی است . غالبا مخالفتی مابین خود و محیطی که در آن زندگی می کند تولید می نماید و این اثبات شخصیت اجتماعی جوانان در موارد متعددی بروز می کند » به همراه این تحولات , غریزه جنسی نیز در او بیدار شده و در کوتاه مدت به اوج احساسات و شیفتگی و شوق جنسی و جسمی میرسد.
  جوان اگر دوره نوجوانی و « بحران بلوغ » را به خوبی پشت سرگذاشته باشد و از رشد شخصیت کافی و متعادل برخوردار شده باشد , دارای ویژگی هایی از قبیل احساس اطمینان , احساس استقلال و قوه ابتکار , قدرت تعیین هویت خود , احساس صمیمت , میل به بزرگ شدن و حس کمال می باشد . او مسئولیت پذیر و به آینده امیدوار است و دوستدار خوبی ها و فضایل می باشد


  ایجاد و رشد و تبلور ویژگی های فوق در جوانان در گرو داشتن نظام تربیتی کارآ و جامع است .اگر در این نظام به نیازها و انتظارات جوان همانند ابراز محبت , ابراز خود , تعلق به گروه , هدفمندی پاسخ مناسب داده شود به این رشد و بالندگی می رسد و در غیر این صورت دچار « بحران هویت » می شود .
  در بحران هویت , او شدیدا دچار اضطراب و ناراحتی ذهنی است به طوری که نمی تواند جنبه های مختلف شخصیت خویش را در یک خویشتن قابل قبول و هماهنگ , سازمان دهد و در « خودپنداری » دچار مشکل می شود.
  براساس نظریه « اریکسون » , اگر هویت شخصی نوجوان در طی زمان و براساس تجربیات حاصل از برخورد صحیح اجتماعی به تدریج ایجاد شود و او بتواند خود را بشناسد و از دیگران جدا سازد , تعادل روانی وی تضمین میشود , ولی اگر سرخوردگی و عدم اعتماد جایگزین اعتماد گردد , به جای تماس با مردم , گوشه گیر و منزوی می شود و به جای تحرک به رکود می گراید و به جای خودآگاهی و تشکیل هویت مثبت دچار ابهام در نقش خود می شود و هماهنگی و تعادل روانی وی به هم می خورد و به بحران هویت دچار می شود .

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  satare

  به هنگام این بحران او در چند مورد از موارد ذیل دچار تردید و شک می شود :  اهداف بلند مدت- انتخاب شغل- الگوی رقابت - تشخیص مذهبی- نظام ارزشی اخلاقی- تعهد گروهی  در نتیجه از عوارض منفی بحران هویت , تردید و ابهام در تشخیص مذهبی و نظام ارزشی است , به ویژه آن که همزمان با این بحران , قدرت تفکر انتزاعی در جوانان رشد نموده و به استقلال و استنتاج مسائل علاقه مند می شوند و به بررسی برهانی و منطقی دین در پاسخگویی به مسائل توجه می نمایند که این خود مشکل را دو چندان کرده و جوانی را که در وضعیت بحرانی نقش و وظایفی را که به وسیله خانواده و اجتماع برای وی مناسب تشخیص داده میشود با تمسخر و یا با پرخاشگری رد میکند , بیشتر به ورطه خطر و انحراف می کشاند , به ویژه که در این سن , غرایز جنسی نیز بر این امر دامن می زند و « هویت مذهبی » او را تهدید می کند و اگر هم به ظاهر هویت مذهبی را قبول کند , این عدم تعادل شخصیتی و روانی در هویت مذهبی نیز تاثیر گذاشته و به صورت افراط و تفریط بروز می کند و گاه او را در میان تضادی پیچیده اسیر می کند. به ویژه آن که به اعتراف روان شناسان , دوره جوانی و نوجوانی , دوره تحول ارزشها و تردید در مفاهیم ارزشی است , و به نظر « دبس » , نظام ارزشها در مجاورت دنیای علم و اطلاع در جوانان پایه گذاری می شود و به تنظیم رفتار و مشخص نمودن عقاید آنان کمک می کند.


  روشن است که ارزشها , مفاهیم نظری هستند که انتخاب براساس آنها صورت می گیرد و فرد را به عمل وامی دارد , لذا باید پیرامون این مفاهیم به باوری روشن و مستدل برسد و از صمیم جان پذیرا گردد.  اما نوجوان , تمام روابط و باروهایی را که در دوران کودکی بدون چون و چرا پذیرفته بود مورد پرسش و تردید قرار میدهد , و سعی می کند با توجه به شخصیت شکل پذیر و استقلال جوی خود , نظامی از ارزشها درباره زیبایی , حقیقت , قدرت و دین به دست آورد . لذا باید به کمک او شتافت و با روابط درست و باز و صمیمانه و با تکیه بر نقاط مثبت , وی را به تجربه ارزش های شخصی و مذهبی رهنمون شد.به ویژه آن که سن نوجوانی را سن گرایش به اعتقادات مذهبی نامیده اند . و به گفته « موریس دبس » در این ایام نوعی بیداری مذهبی حتی نزد کسانی که سابقا نسبت به مسائل مذهبی لاقید بوده اند دیده می شود. این استحاله را می توان بخشی از توسعه شخصیت جوان دانست .

  لذا می توان با تکیه بر این گرایش فطری و روانی به پایه ریزی « هویت مذهبی » جوان دست زد. اما بنا به تحقیقات به عمل آمده در شهر تهران نشان می دهد در ایام جوانی و حدود سن 18 سالگی به بعد , عقیده مذهبی سست تر میشود , و این امر ریشه در عملکرد والدین و یا عدم اعتقاد آنها داشته و نوع رفتار مربیان دینی و پرورشی موثر است .  لذا دلسوزان امر تربیت و پرورش باید توجه بیشتری به این امر نشان داده و با شک و تردیدها و پرسشهای نوجوانان و جوانان به دیده مثبت نگاه کنند و به گفته شهید مطهری : « غریزه پرسش یکی از غرایز اولیه بشری است و نمونه رشد و اعتلای دستگاه فکر و اندیشه است . » و « از شک و تردید آنها نباید ناراحت بود. شک مقدمه یقین و پرسش مقدمه وصول و اضطراب مقدمه آرامش است , شک معبر خوب و لازمی است هر چند منزل و توقف گاه نامناسبی است.»
  لذا باید به این نیاز پرسش گری او پیرامون فلسفه زندگی و مذهب پاسخ درست داد و « جوان » در جستجوی پاسخ قانع کننده ای در موضوعات اساسی زندگی است تا به او نظامی فکری و عقیدتی داده و راهگشای او در تصمیم گیری و ارزش گذاری های مهم زندگی باشد , تا بتواند متعهدانه از آن دفاع نماید , نظامی که به آنها هویت عقیدتی ببخشد. لذا باید با بحث و گفتگوی منطقی و معرفی کتب جامع و صحیح و با ارجاع آنها به افراد متخصص و دلسوز کمک نمود.  اگر جوان به پاسخهای لازم برسد و معرفت و شناخت کافی را به دست آورد و بداند که در کدام جهان زندگی می کند , برای خود تکیه گاه فکری نیرومندی در مقابله با فراز و فرودها و تحلیل و تبیین مسائل در پرتو درک هدفمندی و قانون مداری جهان به دست می آورد و خود را در بیکران عالم هستی رها و معلق احساس نمی کند.

  فرآوری: نوریه نوچمنی

  بخش خانواده ایرانی تبیان  منبع: مجله آفتاب


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  آذر 1391
  شماره عضویت
  4430
  نوشته
  5
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  12 در 5
  وبلاگ
  22
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نکته اول:

  کودکی که با ارزشهای اسلامی رشد پیدا کند، بركاتش به خود او و ديگران خواهد رسيد.

  نکته دوم:

  كودكي كه با خدا آشنا است، هيچ‌ گاه احساس پوچي نمي ‌كند و در جاي ‌جاي زندگي ‌اش، تكيه‌ گاه محكمي خواهد داشت،و با همين تكيه ‌گاه، در برابر مشكلات، استقامت مي‌ كند.

  نکته سوم:

  اگر کودک تربیت دینی شود ، با والدين خود خوب رفتار مي ‌كند، زيرا با قرآن آشناست و قرآن مي ‌فرمايد: «ولا تَقُل لَّهُما افٍ»(اسراء آیه 23): به پدر و مادرت كمترين اهانتى نکن
  او با روايات معصومان«ع» آشنا مي ‌شود كه مي ‌فرمايند: «بِرُّ الوالدَينِ واجِبٌ و اِن كانا مَشركين»(بحار الأنوار، ج‏10، ص: 227): نيكي به پدر و مادر، واجب است،حتي اگر مشرك باشند.

  نکته چهارم:

  کودکی که تربیت دینی شود،سخناني زيبا و پرمحتوا بر زبان جاري مي ‌سازد و سبب افتخار پدر و مادر و نزديكان مي ‌شود.
  کودکی که تربیت دینی شود،اعمالی شایسته انجام می دهد و همین اعمالش باعث افتخار والدین می شود

  نکته پنجم:

  تربيت ديني كودكان،در آخرت والدين هم اثر مي ‌گذارد. روزي رسول‌اكرم«ص» از قبرستان بقيع مي ‌گذشت و به ياران فرمود: «بشتابيد!». در برگشت، ياران خواستند با سرعت بگذرند،حضرت فرمود: «آرام برويد، در رفت، مرده‌اي را عذاب مي‌ كردند و در بازگشت، عذاب از او برداشته شد، چراكه فرزندي دارد و در همين‌فرصت، نزد معلم رفت و «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم � را آموخت، و خداوند، به همين ‌جهت، عذاب را از پدر او برداشت»(تفسير نمونه، ج13، ص11 و12 .)
  امضاء
  اهل خانه
  http://ahlekhaneh.ir
  «مشاوره خانواده» 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  آذر 1391
  شماره عضویت
  4430
  نوشته
  5
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  12 در 5
  وبلاگ
  22
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  راه کارهای تربیتی فرزندان:

  1- تربیت کودکانمان همراه با محبت باشد
  مثلا:اگر می خواهیم به کودکمان مطلب آموزش دهیم با محبت و زبانی خوش باشد

  2- فرزندتان را در امر تربیت شریک کنید.
  برای مثال اگر می خواهید او یاد بگیرد که اسراف نکند ، می توانید به او بگوئید مسئول خاموش کردن لامپ ها موقع خروج از خانه است. و به این ترتیب او را با خود همراه کنید که تاثیر این همراهی بسیار زیاد است.

  3- در نظر گرفتن نیازهای سنی کودک
  هر برنامه ی تربیتی برای سن خاصی جواب می دهد اگر شما رفتاری را که با فرزندتان در هشت سالگی دارید ،در سن بلوغ و نوجوانی به طور قطع باید رفتارتان را تغییر دهید.


  4- تفکر را به او بیاموزید ،نه به جایش فکر کنید.

  یکی از توانایی های شما این است که فرزندتان را آماده کنید تا در مواقع لزوم در زندگی اش بتواند به تنهایی تصمیم درست بگیرد . برای رسیدن به این توانایی باید از کودکی به او فرصت انتخاب دهید و بگذارید دلیل انتخاب هایش را توضیح دهد و در صورت اختلاف نظر با هم بحث کنید.

  5- با عملمان به فرزندانمان آموزش دهید
  شما و اعمالتان بهترین آموزش برای فرزندانتان خواهید بود.با عمل به فرزندان بفهمانیم که مثلا دروغ کار بدی است

  6- مراقبت محیط اطراف فرزندانمان باشیم.
  وقتی فرزند بزرگ تر شد و اصطلاحا دیگر کودک نبود، باز هم بر کارهای او نظارت داشته باشید اما نه به صورت مستقیم و به گونه ای که او احساس کند در کارش دخالت می کنید.این کار را تا زمانی ادامه دهید که احساس کنید ،دیگر شخصیتش شکل گرفته و نیازی به مراقبت مستمر شما ندارد.

  7-تشویق
  اگر از فرزندانمان کار خوبی دیدیم او را تشویق کنیم

  8-انذار و تنبیه
  اگر از فرزندانمان کاری اشتباه دیدم به او هشدار دهیم (هنگام تنبیه باید بر خود مسلّط بود تا خطری برای طفل ایجاد نشده،باعث زخم یا درد بیش از حدّ نگردد،---موقعی که اشتباهی کرد عذر او را بپذیریم و راه توبه را همیشه بازگذاریم،به تعهّدش بها دهیم،----در مواقع غضب به تنبیه اقدام نباید کرد.----شخصی محضر حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) از فرزندش شکایت کرد،فرمودند:
  «لا تَضرِبهُ وَ اهجُرهُ وَ لا تُطِل».«او را مزن بلکه با او قهر کن،ولی چندان طول مده». بحار : 104/99 ----


  9-شخصیت دادن به کودک
  در کارها با او مشورت کنیم
  امضاء
  اهل خانه
  http://ahlekhaneh.ir
  «مشاوره خانواده»اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی