آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟ سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  عضو كوشا
  لحظه هاي سبز آواتار ها

  تاریخ عضویت : مهر 1388
  نوشته : 200      تشکر : 1,712
  1,038 در 221 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  لحظه هاي سبز آنلاین نیست.

  پیش فرض آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟
  علم امام به رفتار شيعيان


  آيا امام زمان، عليه ‏السلام، از اعمال و رفتار شيعيان اطلاع پيدا مى‏ کنند؟  از بررسى مجموعه معارف مربوط به خصوصيات و ويژگيهاى اهل‏ بيت عصمت، عليهم‏ السلام، چنين برمى ‏آيد که ائمه اطهار، عليهم‏السلام، از کم و کيف عملکردهاى مردم آگاه مى ‏شوند و در موقعيتها و شرائط خاصى جهت هدايت و اصلاح اعمال و رفتار آنها اقدامات بخصوصى نيز انجام مى ‏دهند. دليلهايى که براين مدعا مى‏ توان ارائه نمود; برخى جنبه برهانى دارند و بعضى ديگر نقلى. در اينجا با توجه به مجال مختصرى که هست تنها به ذکر دو نمونه از دليلهاى نقلى باختصار اکتفا مى ‏گردد:

  1- مساله علم امام

  با توجه به مسئوليتهاى مهمى که امام، در بينش اسلامى، در نظام هستى و جامعه اسلامى عهده ‏دار است و مردم هم ملزم به تبعيت کامل و پيروى بى‏ چون و چرا از او هستند اقتضاى طبيعى چنين حقيقتى آن است که امام در تمام زمينه‏ ها اعم از امور دينى و دنيوى و کلى و جزئى و همينطور آنچه مربوط به هدايت مردم است علم و اطلاع کاملى داشته باشد. حتى براين اساس شيعه معتقد است. اولا امام بايد اعلم اشخاص باشد، ثانيا علم او همانند علم پيامبر حضورى، موهبتى و عام و فراگير باشد. لذا در بخشى از روايات وقتى به توصيف علم امام پرداخته مى‏ شود از کم و کيف آن با تعابيرى چون علم به «ما کان و ما يکون و ما هو کائن‏» ياد مى‏ شود; به عنوان مثال در اصول کافى مرحوم کلينى بابى را تحت عنوان «ان الائمه يعلمون علم ما کان و ما يکون و انه لا يخفى عليهم شئ‏» ارائه نموده است و يا مرحوم علامه مجلسى حدود بيست و دو روايت در جلد بيست و شش بحار نقل کرده است که برطبق مفاد آنها امام نسبت‏به همه آنچه در آسمان و زمين و بهشت و جهنم تا قيامت واقع مى ‏شود عالم است و چيزى نيست که ائمه، عليهم‏ السلام، نسبت‏ به آن علم نداشته باشند.


  از دقت در مضمون اين دسته از روايات بخوبى معلوم مى ‏شود که ائمه اطهار، عليهم ‏السلام، که از جمله آنها وجود مبارک امام زمان، عليه ‏السلام، مى‏ باشند از عملکردها و رفتار و حتى نيتهاى شيعيان خود باخبر مى‏ شوند بعلاوه در اين خصوص از وجود مبارک حضرت بقية ‏الله، عليه ‏السلام، روايتى وارد شده است: لايعزب عنا شيئ‏من اخبارکم. (1) هيچ يک از اخبار شما از ديدما پنهان نمى‏ ماند. ما بر همه امور شما اطلاع پيدا مى‏ کنيم...


  بنابراين کوچکترين جايى براى شک در احاطه علم امام ‏زمان، عليه‏ السلام، برتمام شؤون احاد مردم باقى نمى ‏ماند.  به خدا سوگند اعمال شما در هر روز و شبى برمن عرضه مى ‏شود لذا در هر مورد که مناسب باشد دعا مى‏ کنم.  آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟


 2. تشكرها 3


 3.  

 4. #2
  عضو كوشا
  لحظه هاي سبز آواتار ها

  تاریخ عضویت : مهر 1388
  نوشته : 200      تشکر : 1,712
  1,038 در 221 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  لحظه هاي سبز آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟  2- اخبار عرض اعمال


  با مراجعه به قرآن کريم و روايات معصومين، عليهم ‏السلام، اين نکته هم بخوبى استفاده مى ‏شود که پيامبر، صلى ‏الله‏ عليه‏ وآله، و امامان، عليهم ‏السلام، براعمال امت آگاهى دارند. در قرآن کريم مى‏ خوانيم: قل اعملوا فسيرى الله عملکم و رسوله و المؤمنون... (2) اى پيامبر به مردم بگو: اعمال و وظايف خود را انجام دهيد و بدانيد که خدا و رسولش و
  مومنان اعمال شما را مى ‏بينند...

  رواياتى که در اين زمينه وارد شده است‏بسيار زياد است از جمله در تفسير همين آيه از امام صادق، عليه ‏السلام، نقل شده است که آن حضرت فرمودند:تمام اعمال مردم هر روز صبح به پيامبر اکرم، صلى ‏الله ‏عليه‏ وآله، عرضه مى ‏شود اعمال نيک و اعمال بد. بنابراين مراقب باشيد... (3)


  ويا در روايتى عبدالله بن ابان زيات مى‏ گويد به حضرت رضا، عليه ‏السلام، عرض کردم که براى من و خانواده ‏ام دعايى بکنيد. حضرت فرمودند: مگر من دعا نمى ‏کنم؟ به خدا سوگند اعمال شما در هر روز و شبى برمن عرضه مى ‏شود لذا در هر مورد که مناسب باشد دعا مى‏ کنم


  عبدالله مى ‏گويد اين حرف امام، عليه ‏السلام، براى من تعجب آور بود که اعمال ما هر روز و شب بر امام، عليه ‏السلام، عرضه شود امام، عليه‏ السلام، وقتى متوجه تعجب من شدند خطاب به من فرمودند: آيا کتاب خداوند عزوجل را نمى‏ خوانى آنجا که مى ‏فرمايد: و قل اعملوا فسيرى الله عملکم و رسوله و المؤمنون.


  و در ادامه آن امام رضا، عليه ‏السلام، فرمودند: به خدا سوگند در اين آيه مراد از مؤمنون على ‏بن‏ ابى ‏طالب، عليه‏السلام، است. (4)


  از آنجا که همه ائمه، عليه السلام، به منزله نفس و احدند و همه آنها لذا يک نور هستند از هر حکمى که به يکى از آنها ثابت‏ شود به بقيه هم ثابت‏ خواهد شد.


  بنابراين از مفاد اين دسته از روايات و روايات عرض اعمال در شبهاى قدر به ساحت مقدس امام زمان، عليه‏ السلام، بخوبى معلوم مى‏ شود که حضرت صاحب الزمان، عليه ‏السلام، براعمال شيعيان آگاهى دارند. پس از اطلاع از اين حقيقت عمده آن است که هر کس در حد توان خود به گونه‏اى عمل کند که موجبات شادى پيامبر اکرم، صلى ‏الله‏ عليه‏ وآله، و ائمه‏ اطهار، عليهم ‏السلام، را فراهم سازد در اين باره هم نقل است که روزى امام صادق، عليه ‏السلام، خطاب به اصحاب و مردمى که در مجلس آن حضرت حضور داشتند فرمودند:


  چرا رسول خدا، صلى‏ الله ‏عليه‏ وآله، را از خود مى‏رنجانيد؟


  شخصى از حضرت سؤال کرد: يابن رسول ما چگونه رسول‏ خدا، صلى ‏الله ‏عليه ‏وآله، را ناراحت مى‏ کنيم؟


  حضرت صادق، عليه‏ السلام، فرمودند: مگر نمى ‏دانيد که کليه اعمال شما بر رسول‏ خدا، صلى‏ الله‏ عليه‏ وآله، عرضه مى‏شود پس اگر معصيتى در اعمال شما مشاهده نمايد باعث ناراحتى و رنجش خاطر او خواهد شد. پس با اعمال بدتان پيامبراکرم، صلى ‏الله ‏عليه‏ وآله، را ناراحت نکنيد بلکه سعى کنيد با اعمال خوبتان او را خوشحال و مسرور سازيد.


  پي نوشت :
  1 . المجلسى، محمدباقر، بحارالانوار، ج‏53، ص‏175.
  2. سوره توبه (9)، آيه 105.
  3. الکلينى، محمدبن يعقوب، ج‏1، کتاب الحجة، باب عرض الاعمال على النبى و الائمة، ص‏219، ح‏1.
  4. همان، ص‏219، ح‏4.


  تنظيم براي تبيان: گروه دين و انديشه – حسين عسگري
  آيا امام زمان از رفتار شيعيان خود آگاه هستند ؟


 5. تشكرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •