سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ باقیات و صالحات چیست؟ ◕✿◕◕✿◕...)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,502 در 7,123
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (...◕✿◕◕✿◕ باقیات و صالحات چیست؟ ◕✿◕◕✿◕...)


  خداوند در آیه 46 سوره کهف مال و فرزندان را زینت زندگى دنیا و باقیات صالحات را نیکی هاى ماندگاری می داند که از نظر پاداش نزد پروردگار بهتر و عاقبت آن نیکوتر است.
  اما باقیات و صالحات چیست؟
  مفسّران قرآن مجید در تفسیر باقیات صالحات، احتمالات متعددّى ذکر کرده اند که به پنج نمونه از آنها اشاره مى شود.
  الف : منظور، نمازهاى پنجگانه روزانه است.زیرا هم عملى صالح و شایسته است و هم ماندگار. نماز در هر خانه و اداره وجامعه و کشورى اقامه شود، آن را آباد مى کند و از هر کجا رخت بر بندد، آنجاویران خواهد شد. نمازى که قلب انسان ـ این کانون نگرانى ها و اضطرابها ـرا متوجّه خداوند مى کند، موجب اطمینان و آرامش و تسکین قلب مضطرب استو خلاصه، نماز معیار و میزان قبولى و یا عدم پذیرش سایر عبادات است.

  امضاء


 2. تشكرها 4


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,502 در 7,123
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  ب : مراد از «باقیات صالحات» ذکر شریف «سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدُلِلّهِ وَ لااِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَ اللّهُ اَکْبَر»است.
  خداوندپاک و منزّه از هر عیب و نقصى و متّصف به هر صفت کمال است; چنین خداوندىشایسته حمد و ستایش است. حال که او هیچ عیب و نقصى ندارد و تمام صفات کمالیّه را واجد است، تنها او شایسته پرستش است و هیچ معبودى جز او، شایسته عبادت نیست. خداوندى که بالاتر از توصیف ما و بالاتر از فکر و اندیشه ماست.
  ج:«نماز شب» احتمال دیگرى است که در تفسیر جمله «باقیات صالحات» ذکرشده است.نماز شب از اهمّیّت زیادى برخوردار است که هر چه پیرامون اهمّیّتش بیان شود، کم است; قرآن مجید در این باره مى فرماید:وَ مِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِه نافِلَةً لَکَ عَسى اَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحْموُداً.
  وپاسى از شب را (از خواب برخیز،) و قرآن (و نماز) بخوان. این یک وظیفهویژه اى براى توست; امید است پروردگارت تو را به مقامى در خورِ ستایش برانگیزد!

  رسیدن به مقام «محمود»، حتّى براى حضرت رسول اکرملى الله علیه وآلهر سایه نماز شب ممکن است. البتّه، لازم نیست که انسان تمام آداب نماز شب را انجام دهد، مخصوصاً براى کسانى که تازه قصد نیل به این سعادت بزرگ رادارند; بلکه بجا آوردن همان یازده رکعت نماز به صورت عادى و بدون آداب،کافى است; هر چند کسانى که سعادت بجا آوردن تمام آداب و دعاها را دارند، به طور قطع ثواب افزونترى در پیشگاه خداوند متعال دارند.امید آن که باتوفیق انجام این عبادت بزرگ، به تدریج لذّت رسیدن به «مقام محمود» را احساس کنیم.د :برخى از مفسّران «باقیات صالحات» را به دخترانى تفسیر کرده اند که با آداب اسلامى تربیت یافته و مادران نمونه اى براى فرزندان خود شده اند.چنین دخترانى «باقیات صالحات» هستند; زیرا اینان مایه امیدوارى پدر و مادر در جهان آخرتند.هـ :در روایتى از امام صادقلیه السلام)مى خوانیم که مودّت و دوستى و ولایت اهلبیت(علیهم السلام)را از جمله مصادیق «باقیات صالحات» شمرده اند.بنابراین طبق این حدیث مودّت و دوستى اهلبیت(ع) نیز از مصادیق باقیات صالحات است.این پنج مورد، پنج تفسیر مختلف از «باقیات صالحات» است; ولى همان گونه که مکرّر گفته ایم این تفاسیر به ظاهر مختلف، هیچ تضادّ و تنافى با یکدیگرندارند و مى توان همه آنها را در مضمون «باقیات صالحات» گنجاند; به اینصورت که هریک از تفاسیر ذکر شده و تفاسیر دیگرى که ذکر نکردیم،هر کدام از اینها مصداقى از مصادیق «باقیات صالحات» باشد; زیرا «باقیات صالحات» مصادیق فراوانى دارد.نتیجه این که انسان نباید به زندگى زود گذر دنیا، دل ببندد; بلکه باید به دنبال «باقیات صالحات» باشد.
  امضاء


 5. تشكرها 4


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,502 در 7,123
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  علامه طباطبایی در المیزان می گوید:


  مراد از(باقیات الصالحات(در جمله(و الباقیات الصالحات خیر عند ربّکثوابا و خیر املا)اعمال صالحاست،زیرا اعمال انسان، براى انسان نزد خدا محفوظ است و این را نص صریح قرآن فرموده. پس اعمال آدمى براى آدمى باقى مى ماند. اگر آن صالح باشد(باقیات الصالحات)خواهد بود، و اینگونه اعمال نزدخدا ثواب بهترى دارد، چون خداى تعالى در قبال آن به هر کس که آن را انجام دهدجزاى خیر مى دهد. و نیز نزد خدا بهترین آرزو را متضمن است، چون آنچه از رحمت وکرامت خدا در برابر آن عمل انتظار مى رود و آن ثواب و اجرى که از آن توقع دارندبودن کم و کاست و بلکه صد در صد به آدمى مى رسد.
  پس این گونه کارها، از زینت هاى دنیوى و زخارف زودگذر آن که برآورنده یک درصدآرزوها نیست، آرزوهاى انسان را به نحو احسن برآورده مى سازند، و آرزوهایى که آدمى از زخارف دنیوى دارد اغلب آرزوهاى کاذب است، و آن مقدارش هم که کاذب نیست فریبنده است. از طرق شیعه و سنى از رسول خدا (صلى اللّه علیه و آله و سلم) و ازطرق شیعه از ائمه اهل بیت (علیهم السلام) روایت شده که منظور(باقیات الصالحات)تسبیحات چهارگانه یعنى(سبحان اللّه و الحمد لله و لا الهالا اللّه و اللّه اکبر)است. و دربعضى دیگر آمده که مراد از آن نماز است. و در بعضى دیگر آمده که مقصود از آن مودت اهل بیت است، و همه اینها از باب ذکر مصادیق آیه است که جامعش این مى شودکه منظور از(باقیات الصالحات) اعمال صالح است.شاعر مى گوید:بشــکاف خـــاک و ببـــین یکــــدم بى مهــــرى زمانــه رســـــــوا رااین دشت خوابگاه شهیدان است فرصت شـــمار وقت تمـــــاشا رااز عمــر رفته نیــــز حسابـــى کن مشمار جـدى و عقرب و جوزا رامنابع:1-المیزان
  http://www.makarem.ir-2  امضاء


 7. تشكرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی