سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: زندگی مورد پسند قرآن کریم

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد زندگی مورد پسند قرآن کریم  زندگی مورد پسند قرآن کریم  قرآن کریم، زندگی مۆمن را ساده و به دور از اسراف می‌داند: «وَ الَّذِینَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ یُسْرِفُوا وَ لَمْ یَقْتُرُوا وَ کانَ بَیْنَ ذلِکَ قَواماً» [فرقان / 67]  مۆمن‌: بلندهمت‌ترین‌ در امور دنیا و آخرت‌


  وَمِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ / 201 : بقره
  و برخی‌ از آنان‌ می‌گویند: پروردگارا، در این‌ دنیا به‌ ما نیكی‌ و درآخرت‌ ]نیز[ نیكی‌ عطا كن‌. و ما را از عذاب‌ آتش‌ [دور]نگه‌دار.
  ارزش‌ هر انسانی‌ به‌ قدر همت‌ اوست‌: «قَدرُ الرَّجُل‌ِ عَلی‌' قَدرِ هِمَّتِه‌ِ.» ارزش‌ِ همت‌ هر كس‌هم‌ به‌ اندازة‌ ارزش‌ و اهمیت‌ هدفی‌ است‌ كه‌ همتش‌ را برای‌ نیل‌ به‌ آن‌ صرف‌ می‌كند،یعنی‌ هر قدر كه‌ همت‌ شریف‌ و عالی‌ باشد، نه‌ وضیع‌ و دون‌، قیمت‌ و بهای‌ انسان‌ بیشترمی‌شود: «مَن‌ شَرُفَت‌ هِمَّتُه‌ُ عَظُمَت‌ قیمَتُه‌ُ» و «مَن‌ دَنَت‌ هِمَّتُه‌ُ فَلا تَصحَبه‌ُ»، همت‌ رسانندة‌انسان‌ به‌ اهداف‌ بلند است‌، زیرا كه‌:

  همت‌ اگر سلسله‌جنبان‌ شود
  مور تواند كه‌ سلیمان‌ شود

  و نكتة‌ مهم‌ این‌ است‌ كه‌ نعمت ها تابع‌ همت‌ انسان‌ است‌. «نعمتهایی‌ كه‌ خداوند برای‌بندگان‌ و مخلوقات‌ آماده‌ كرده‌ است‌ به‌ كسی‌ اختصاص‌ ندارد.»
  نگفته‌اند باران‌ مال‌ شما،علم‌ مال‌ دیگری‌. قدرت‌ و حكمت‌ مال‌ یك‌ دسته‌ است‌ و دستة‌ دیگر از آن‌ بی‌نصیب‌اند،بهشت‌ مال‌ یك‌ دسته‌ باشد و دسته‌ای‌ دیگر اهل‌ جهنم‌. نعمتهای‌ الهی‌ تخصص‌ واختصاصی‌ ندارد، بلكه‌ تابع‌ همت‌ و لیاقت‌ افراد است‌. بعضی‌ از نفوس‌ بشری‌ لیاقت‌كامل‌ و همت‌ عالی‌ دارند؛ از معارف‌ و اخلاِ اسلام‌، از فقه‌ و معاشرت‌ اسلام‌ استفاده‌می‌كنند، از مادیات‌ هم‌ استفاده‌ می‌كنند. و بعضی‌ از نفوس‌، آن‌ همت‌ عالی‌ و لیاقت‌ كامل‌را ندارند كه‌ از جمیع‌ نعمت های‌ الهی‌ استفاده‌ كنند. اگر استفاده‌ نمی‌كنند منشأ آن‌ این‌نیست‌ كه‌ خدا نعمت‌ را به‌ بعضی‌ اختصاص‌ داده‌ است‌.

  نعمتها مثل‌ باران‌ است‌. با وجودباران‌ اگر از زمین‌ گیاه‌ نروید تقصیر باران‌ نیست‌، تقصیر خود زمین‌ است‌. نفوس‌ كامل‌بشری‌ از تمام‌ مادیات‌ و روحانیت‌ استفاده‌ كرده‌اند.
  معبود انبیا سلام‌اللّه‌ علیهم‌ اجمعین‌ واولیا و صلحا خدای‌ تعالی‌ بوده‌ است‌. ما هنوز نمی‌دانیم‌ معبودمان‌ كیست‌؟ معبود ماهوی‌' و هوس‌ ماست‌ یا حق‌ تعالی‌؟ ما هوی‌' را پرستش‌ می‌كنیم‌... بركات‌ خدا زیاد است‌.
  در این‌ جهان‌ همه‌ چیز هست‌ و هر كس‌ به‌ حسب‌ همت‌ خودش‌ از آن‌ استفاده‌ می‌كند...همت‌ عالی‌ برای‌ انسان‌ مۆثر است‌ و انسان‌ را به‌ چیزهای‌ كم‌ و علم‌ ناچیز قانع‌ نمی‌كند وموقعیت‌ بلندی‌ در دنیا و آخرت‌ نصیب‌ او می‌شود.»
  از دیدگاه امام هشتم(علیه السلام) هم كسی كه در مصرف، به خود و خانواده خود سخت می گیرد و در مصرف، خست می ورزد، از جاده مستقیم بیرون است و هم آن که اسراف كرده و زیاده روی می كند


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد

  مهمترین فضیلت در زندگی

  از فضیلت های مهم اخلاقی، میانه روی در همه كارها به ویژه میانه روی در مصرف است. خداوند در قرآن كریم می فرماید: «واقصد فی مشیك؛ در رفتارت میانه رو باش!» (اسراء : 29) همچنین در آیه ای دیگر می فرماید: «والذین إذا انفقوا لم یسرفوا ولم یقتروا وكان بین ذلك قوامًا و آنان كه چون انفاق می كنند، اسراف نمی ورزند و خست نمی كنند، بلكه میان این دو، راه اعتدال و میانه را برمی گزینند». (فرقان:67)
  در اهمیت میانه روی و ناروا بودن افراط و تفریط همین بس كه افراط و تفریط، از نشانه های نادانی شمرده شده و حضرت علی(علیه السلام) فرموده است: «لاتری الجاهل اماّ مفرطاً او مفرطاً؛ نادان را نبینی جز آنكه یا افراط می كند یا تفریط.»( نهج البلاغه، حكمت 70) شیخ محمود شبستری در این باره زیبا سروده است:

  همه اخلاق نیكو در میانه است
  كه ازافراط و تفریطش كرانه است

  میانه چون صراط مستقیم است
  زهر دو جانبش جحیم است
  از دیدگاه امام هشتم(علیه السلام) هم كسی كه در مصرف، به خود و خانواده خود سخت می گیرد و در مصرف، خست می ورزد، از جاده مستقیم بیرون است و هم آن که اسراف كرده و زیاده روی می كند.

  امام رضا(علیه السلام)، هر دو شیوه را ناپسند می شمارد. یكی از یاران امام هشتم(علیه السلام) می گوید: از امام رضا(علیه السلام) درباره چگونگی تأمین مخارج خانواده جویا شدم. فرمود: «مخارج خانواده، حد وسط است میان دو روش ناپسند.» گفتم: «فدایت شوم، به خدا سوگند! نمی دانم این دو روش چیست؟ فرمود: «دو روش ناپسند، اسراف و خست است.
  آیا نمی دانی كه خداوند بزرگ، اسراف(زیاده روی) و اقتار (خست گیری) را ناخوشایند می دارد و در قرآن می فرماید:«آنان كه هرگاه چیزی ببخشند، نه زیاده روی می كنند و نه خست می ورزند و میانگین این دو را در حد قوام برمی گزینند».( شیخ عباس قمی، سفینة البحار، ج 2، ص 622)
  «از دیدگاه امام رضا(علیه السلام)، تصرفات شخص در اموال خویش، محدود است؛ یعنی این گونه نیست كه حال كه اموال انسان ملك اوست و به وی تعلق دارد، بتواند در آنها هرگونه كه خواست، تصرف كند، بلكه تصرف اوباید در حد میانه و متعادل و به دور از اسراف و خست باشد. او هم اجازه ندارد كه خست ورزد و در مصرف بر خود سخت گیرد و هم مجاز نیست كه اموال خویش را ریخت و پاش نماید.
  امام رضا(علیه السلام) در پایان سخن خویش به كلام خداوند استدلال فرمود كه در آن واژه «قوام» آمده است. مقصود از قوام؛ یعنی آن استواری و اقتصادی كه موجب سامان یافتن زندگی همه افراد می شود كه در آن، نه كسی محروم ماند و نه كسی بی حساب برخوردار گردد.

  روشن است كه هر چیز آنگاه می تواند عامل «قوام» باشد و زمینه استواری چیز دیگری را فراهم آورد كه در موضع مناسب خود قرار گیرد و موضع مناسب، همان حد میانه و دور بودن از اسراف و خست است.
  اسراف و اقتار (خست) كه دو سوی حد میانه است، ضد قوامیت مال است؛ یعنی مایه قوام و سامان یابی فرد و جامعه نیست، بلكه همین مال كه عامل بقا و قوام است، در حال افراط و تفریط، عامل تباهی و هلاكت فرد و جامعه خواهد بود. بقاء و دوام و قوامیت، در حد میانه و اعتدال است».( معیارهای اقتصادی در تعالیم رضوی(علیه السلام)، صص 83. 88 و91)
  گشته است در میانه روی، عمر ما تمام
  ما از پل صراط همین جا گذشته ایم
  بنابر نظر اسلام، زندگی انسان باید در حد متوسط و به صورت رفاهی اداره شود و باقیمانده درآمد، صرف رسیدگی به دیگران و دستگیری از نیازمندان شود. تعاون و قانون مواسات، واجب است و هرکسی به اندازه وسعش باید به آن عمل کند. پایه اقتصاد اسلام تعاون است و باید جایگزین اسراف و تبذیر و خودخوری شود تا به اقتصاد اسلام عمل گردد

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 5. تشكرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی