سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: زندگی نامه استاد متولی عبدالعال

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : زندگی نامه استاد متولی عبدالعال

  س2- وجه تسميه شما به «سيد» چيست و آيا نام شما «سيد» است يا «متولي» ؟ لطفاً در اين مورد توضيح بفرماييد :
  ج2 : اما سبب نامگذاري من به «سيد» اين است كه چونكه اغلب مادران دوست دارند صوفيها را ، مانند استاد و سيد من: «سيد احمد البدوي» كه از رجال صوفيه است ؛ به خاطر اين ، مادر من رحمه الله عليها به خاطر علاقه و ارادتي كه نسبت به رجال صوفيه كه اكثراً عارف به حق خدا هستند داشت ، مرا به اسم سيد و سرور من: «سيد احمد البدوي» به نام «سيد» نام گذاري كرد و اين نام را خود برايم انتخاب نمود . و متولي نام پدرم است ، ما در كشور مصر نام «سيد» زياد داريم و قاريان معروف و اساتيد كه سني از آنها گذشته باشد در صورتي كه افراد صالحي نيز باشند به كلمه «شيخ» مورد خطاب قرار مي گيرند . و جهت تكريم و احترام از آنها مثلاً به عنوان شيخ فلان و شيخ فلان نام مي برند و اين يك چيز رايج و متداولي در كشورمان مصر است .
  س3- از استاد در مورد نغمات صوتي و مقامات الحان و چگونگي فراگيري اين علم نيز سؤال شد كه ايشان در اين زمينه توضيح بسياري دادند كه ما به مهمترين آنها در ذيل اشاره مي كنيم:
  ج3 : طبعاً براي دانستن و آموختن هر علمي ، بايد آن را يافت و جستجو كرد . همانطور كه خداوند در قرآن كريم فرموده است : «فاسئلوا اهل الذكر ان كنتم لا تعلمون» ترجمه : «و از اهل ذكر(يعني علما و دانشمندان هر امت) اگر نمي دانيد سؤال كنيد» . «سوره نحل آيه 43». بديهي است كه مقامات الحان ، خود داراي علمي پيچيده است و علماي مخصوص به خود را دارد كه متخصص اين گونه موارد هستند و شما براي دستيابي به خواسته هاي خويش ، از علماي اهل فن اين كار سؤال و بحث و جستجو كنيد و از آنان درس و تمرين بخواهيد تا هنگامي كه فلان مقام را اگر خواستيد بخوانيد از عهده اجراي آن به خوبي برآييد . و بدانيد اگر دستگاه : «بيات» و «رست» و «سه گاه» و غيره را اجرا مي كنيد ، اينها چه هستند و چگونه بايد آنها را در تلاوت اجرا نمود . و همينطور از اهل معرفت و دانش علم تلقي كنيد ، و هر دستگاهي را مرتب بخوانيد . و اين را بدانيد كه گذشته از اينها بايد الحان را با احساس قلبي و منطبق بر مباني و مفاهيم آيات قرآن كريم پياده كرد تا در جان و قلب مستمع نفوذ كند و در او اثر نمايد و قرآن را بيشتر درك نمايد و لذت وافري از اين امر ببرد و گرنه دانستن موسيقي صرفاً به خاطر زيبا كردن ، هيچ فايده و اجري ندارد .

  امضاء

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : زندگی نامه استاد متولی عبدالعال

  شيخ محمود خليل الحصری، نمونه ايده‌آل يك قاری مسلط به احكام قرآن و به عنوان الگوی شايسته‌ای برای قاريان است كه در قرائت‌های خويش، هر حرف را به‌طور صحيح از مخرج آن ادا می‌كرد.
  سيد
  «سيد متولی عبدالعال» قاری شهير و ممتاز مصری در نشست تخصصی واكاوی ابعاد فنی تلاوت‌های استاد فقيد «محمود خليل الحصری» كه با حضور استادان «عباس سليمی» و «علی‌اكبر حشمتی» و جمعی از علاقمندان در سالن نشست‌های خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) برگزار ‌شد، در گفت‌وگوی تلفنی با اين خبرگزاری گفت: شيخ محمود خليل الحصری در قرائت خويش هر حرفی را به صورت صحيح از مخرج آن اداء می‌كرد و اين ويژگی است كه همه قاريان بايد از آن بهره‌مند باشند و در اين زمينه الحصری الگوی شايسته‌ای برای تمام اهل قرآن است.
  اين قاری ممتاز مصری در مورد ابعاد فنی و ويژگی‌های قرائتی مرحوم شيخ محمود خليل الحصری اظهار كرد: شيخ محمود خليل الحصری از بزرگ‌ترين قاريان جهان اسلام است كه قرآن را به ترتيل و با تجويد كامل و همان‌گونه كه خدا نازل نموده (به زبان عربی مبين و بی هيچ ابهام و پيچيدگی) تلاوت نموده و قاريان قرآن با شنيدن تلاوت‌های تجويدی وی، چگونه قرآن خواندن را خواهند آموخت.
  سيد متولی عبدالعال با تأكيد بر اين نكته ‌كه خداوند با اعطای موهبت صدا و تسلط كامل به احكام تلاوت، محمود خليل الحصری را نسبت به ساير قراء برجسته ساخت، پيرامون قرائت‌های ضبط شده وی تصريح كرد: شيخ محمود خليل الحصری ترتيل قرآن را در روايات متعددی از جمله روايت «حفص عن عاصم»، «ورش» و «قالون» تلاوت كرده و اين امر نشان‌گر فضل خداوند نسبت به وی است.
  عبدالعال با اشاره به اين‌كه هر قاری، قرآن را با روايتی كه از مشايخ خويش آموخته، قرائت می‌كند و قاری كه روايت «حفص عن عاصم» را از استاد خويش تلقی نموده، قرآن را به همان روايت قرائت می‌كند و اگر از مشايخ خويش روايات ديگری را نيز آموخته است، آن‌ها را نيز به كار می‌برد، خاطر نشان كرد: مرحوم الحصری هنگامی كه قرآن را به يك روايت می‌خواند، روايت ديگری را در آن روايت داخل نمی‌كرد و در قرائت واحد، روايت‌های متعددی را استفاده نمی‌كرد؛ مثلاً هنگامی كه با روايت «حفص عن عاصم» تلاوت خويش را آغاز می‌كرد، با همان روايت تلاوت خويش را پايان می‌داد و در مورد روايات ديگر نيز به همين صورت عمل می‌كرد.
  امضاء

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : زندگی نامه استاد متولی عبدالعال

  سيد متولی عبدالعال:
  شيخ محمود خليل الحصری از بزرگ‌ترين قاريان جهان اسلام است كه قرآن را به ترتيل و با تجويد كامل و همان‌گون كه خدا نازل نموده (به زبان عربی مبين و بی هيچ ابهام و پيچيدگی) تلاوت نموده و قاريان قرآن با شنيدن تلاوت‌های تجويدی وی، چگونه قرآن خواندن را خواهند آموخت

  اين قاری بزرگ مصری با بيان اين مطلب گفت: هنگامی كه قرآن همان‌گونه كه از سوی خداوند نازل شده (محكم، مرتل و مرتب) قرائت شود، بر قلب و گوش شنونده تأثير گذار خواهد بود، اما اگر قاری با احكام و تجويد به قرائت نپردازد در شنونده تلاوت خويش تأثير نخواهد گذاشت، چرا كه هر آن‌چه از دل برآيد، لاجرم بر دل نشيند و كلامی كه فقط بر زبان آورده می‌شود بر گوش تأثير گذار نخواهد بود، در حقيقت شيخ محمود خليل الحصری، برجسته‌ترين قاری مسلط به احكام تجويد قرآن است كه بر شنونده خويش تأثير زيادی می‌گذارد.
  اين قاری ممتاز مصری در پاسخ به سؤال خبرنگار ايكنا در مورد اهتمام شيخ محمود خليل الحصری به موضوع وقف و ابتدای قرآنی تصريح كرد: مهم‌ترين موضوع در قرائت قرآن موضوع وقف و ابتداء است، هنگامی كه در قرائت‌ها وقف و ابتداء به طور صحيح صورت بگيرد، باعث نمايان شدن معانی و تفسير قرآن می‌شود اما اگر وقف و ابتداء دچار مشكل شود ادای معانی قرآن كريم به‌طور رسا صورت نخواهد پذيرفت و آن قرائت غير صحيح خواهد بود.
  وی در ادامه اين مطلب افزود: «شيخ محمد الجزری» صاحب «الجزرية» در كتاب خويش بابی در موضوع وقوف با عنوان «وقف تام، كافی، حسن و قبيح» دارد و هر قاری قرآن بايد باب وقوف را بداند كه چگونه آغاز كند و چگونه به صورت مفيد عبارت قرآنی را به پايان برساند، كتاب «معالم الاهتداء إلی معرفة الوقف والإبتداء» تأليف شيخ محمود خليل الحصری از ابتداء و وقف قرآنی سخن می‌گويد و روايت «حفص عن عاصم» را به عنوان نمونه به كار برده است و اين روايت، روايت نمونه باب وقوف كتاب الجزرية نيز می‌باشد، قاريان قرآن برای داشتن قرائت بهتر، بايد تأليفاتی را كه در زمينه قرائات تأليف شده است به ويژه روايت حفص عن عاصم مطالعه نمايند.
  استاد متولی عبدالعال در پايان اين گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشكر از برگزار كنندگان اين نشست گفت: شيخ محمود خليل الحصری، نمونه ايده‌آلی به عنوان قاری مسلط به احكام قرآن شمرده می‌شود و سخن پيرامون اين شخصيت بارز جهان تلاوت قرآن كريم بسيار است.
  امضاء

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : زندگی نامه استاد متولی عبدالعال

  استاد سيد متولی عبدالعال را بهتر بشناسيم

  * ‏استاد سيد متولى عبد العال از جمله قاريان بنام و مشهور كشور مصر است كه در دهه اخير به اوج شهرت خويش دست يافت و اين امر به واسطه تلاوت‏هاى بسيار زيباى اين استاد است كه توام با نغمات حزين و صداى گرم و نواى هيجان برانگيز و ملكوتى وى است، او در نزد قاريان كشور ايران و علاقمندان و شيفتگان كلام نورانى وحى هم اكنون از محبوبيت و شهرت بسيارى برخوردار است و نواى دلنشين و موزون تلاوت اين استاد در كشور اسلامى‏مان طرفداران بسيارى دارد.
  استاد از همان اوان كودكى براى تحصيل به مكتب رفته و در آن جا با وجود سن اندك 3 جزء از قرآن را حفظ نموده و در اين راه پيشرفت شايانى كرد، وى همانند بسيارى از مبتديان اين طريقت بر حسب كوشش و طاقت صوت خويش به تقليد از «عبد الباسط» و «مصطفى اسماعيل» مى‏پردازد، او در سن 12 سالگى قرآن را حفظ كرد و در 13 سالگى، طريقت و روش خاصى براى خويش اتّخاذ نمود و سبك خويش را برگزيد.
  در سال 1370 كه اين استاد و قارى ارجمند به همراه استاد «شحات محمد انور» به كشورمان سفر كردند، جذبه تلاوت‏هايشان بسيارى را شيفته ساخت تا آن جا كه خود استاد تحت تأثير واقع شدند.
  منبع : ایکنا
  امضاء

 5. تشكر

  غلامعلي نوري (04-09-1388)

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی