سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: تفاوت جهاد اکبر و جهاد اصغر

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  همكار انجمن خدمات و دانلود
  تاریخ عضویت
  فروردین 1390
  شماره عضویت
  1270
  نوشته
  709
  صلوات
  10
  دلنوشته
  1
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
  تشکر
  2,363
  مورد تشکر
  3,481 در 696
  دریافت
  11
  آپلود
  12

  پیش فرض تفاوت جهاد اکبر و جهاد اصغر


  جهاد اكبر  جهاد با نفس و تهذيب آن از رذايل آنقدر مهم است كه پيامبر گرامى اسلام(صلّى اللّه عليه و آله) آن را به عنوان جهاد اكبر معرفى نموده است و آنقدر عظمت دارد كه حتى از جهاد مسلحانه هم بزرگ تر شمرده شده است.


  اميرالمؤمنين(عليه السلام) نقل كرده كه: رسول خدا(صلّى اللّه عليه و آله) سپاهى را به جنگ دشمن فرستاد هنگامى كه از جنگ برگشتند به آن ها فرمود: آفرين بر كسانى كه جهاد كوچك را انجام دادند ولى جهاد اكبر هنوز بر آن ها واجب است. گفته شد: يا رسول اللّه! جهاد اكبر كدام است؟ پیامبر فرمود:
  جهاد با نفس.
  وسائل الشيعه ، ج 11، ص 124
  *******
  تفاوت جهاد اکبر و جهاد اصغر


  1- انجام هر عبادت به طور كامل و با جميع شرايط حتى جهاد مسلّحانه در راه خداوند نيازمند به جهاد با نفس است آيا اداى نماز با حضور قلب و رعايت جميع شرايط به طورى كه ناهى از فحشا و منكر باشد بدون جهاد با نفس ‍ ممكن است؟ آيا بدون جهاد با نفس ، انسان مى تواند جان بر كف در ميدان نبرد حاضر گردد و با دشمنان اسلام بجنگد؟


  2- جهاد اصغر واجب كفايى است، يعنى اگر به اندازه لازم، گروهى شركت كردند از ديگران ساقط است. امّا جهاد اكبر واجب عينى است و هيچ فردى از آن معاف نيست .


  3- جهاد اصغر، در زمان و مكان و با شرايط خاصى انجام مى پذيرد امّا جهاد اكبر به زمان و مكان خاصى محدود نخواهد بود.


  4- در جهاد اصغر دشمن ظاهر است، ولی در جهاد اكبر، دشمن مخفى و پنهان است .


  6- در درگيرى با دشمن ظاهر، انسان يك مرتبه از دنيا مى رود؛ آن هم احتمالاً. امّا در جهاد اكبر مبارزه با نفس هر روز انسان چندين مرتبه معنويت انسان در خطر قرار مى گيرد.


  6- در جهاد اكبر چون نفس انسان، خارج از منطقه جغرافيايى است هيچ سنگر و دژ كارساز نيست، حتى در شب تاريك و در منزل خلوت انسانى كه در حال اشك ريختن و سجده و مناجات است، نفس او را رها نمى كند.


  7- شكست در جهاد اصغر زود آشكار مى شود ولى شكست در جهاد اكبر به زودى آشكار نمى شود زيرا گاهى انسان يك عمر انسان از هوى نفس خود شكست مى خورد امّا توجّه ندارد.


  8- هجوم در جهاد اصغر، و مبارزه با دشمن ظاهرى زمان و برنامه و بودجه لازم دارد. ولكن وسوسه نفس فورى و مجانى صورت مى گيرد.


  9- از دشمن ظاهرى، در جهاد اصغر فرار ممكن است امّا در جهاد اكبر از دشمن باطن فرار ممكن نيست .


  10- در جهاد اصغر، وسيله هاى جنگى در هر زمان محدود است و به تناسب آن، بايد اسلحه هايى به دست گرفت ، ولى جهاد اكبر وسيله مخصوصى ندارد بايد از كلمات انبيا و اوليا و تاريخ گذشتگان و نيز گريه بر حال خويشتن وسيله جنگى براى مبارزه با نفس امّاره استخدام كرد.


  11- جنگ با دشمن داخلى وجهاد نفسانى پشتوانه جهاد خارجى است. آن كه بر خصم درون پيروز شد مبارزه با خصم برون برايش آسان تر است ولى كسى كه اسير زن وفرزند وثروت است نمى تواند آن طور كه لازم است بجنگد.


  12- اهميت جهاد، به اهميت و قدرت دشمن است. جنگ با يك كشور كوچك آسان تر است تا با يك كشور بزرگ؛ زيرا دشمن هر چه قوى تر باشد جنگ با آن مشكل تر است. نفس و شيطان قوى ترين دشمنان انسان هستند.  منبع: تربيت نفس، اکبر دهقان 2. تشكرها 8


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1391
  شماره عضویت
  3886
  نوشته
  1,137
  تشکر
  10,151
  مورد تشکر
  8,197 در 1,452
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جهاد اکبر
  همان جهاد نفس است. از این عنوان به مناسبت در باب جهادسخن گفته ‏اند.
  معنی جهاد اکبر مبارزه با نفس امّاره است.
  جهاد اکبر،مقابل جهاد اصغر(جهاد بادشمن بیرونى) عبارت است از ستیزو مخالفت با نفس و خواهشهاى آن- که انسان را وادار به مخالفت باخداوند متعال و سرپیچى از دستورهاى او مى‏کند- به ترک شهوتهای شیطانی وگردن نهادن به دستورهاى خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو.


  روایتى ازرسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله است که به گروهى از اصحاب که از نبرد با دشمن باز مى‏گشتند، فرمود: مرحبا به قومى که جهاد اصغر را به انجام رسانده‏اند، و جهاد اکبر بر ایشان باقى است. گفتند: اى پیامبر خدا، جهاد اکبر چیست؟ فرمود جهاد با نفس
  .

  واما
  مفاهيم و تفاوت جهاد اكبر و جهاد اصغر
  امام صادق (ع) مي فرمايند: پيامبر(ص) گروهي از اصحاب را براي عمليات نظامي به جايي فرستاد و زماني كه از مأموريت برگشتند به آنان فرمود، آفرين بر گروهي كه جهاد اصغر را به نحو احسن بجاي آوردند اما جهاد اكبر را باقي گذاشتند (و حقّش را اداء نكردند) در اين حين عدّه اي از ايشان پرسيدند كه اي رسول خدا جهاد اكبر چيست؟ حضرت فرمودند جهاد با نفس جهاد اكبر است.(1)

  از اين روايت به خوبي معنا و مفهوم دو واژه جهاد اكبر و جهاد اصغر معلوم مي شود و اينكه چه تفاوتهايي با

  يكديگر دارند. در تعاليم ديني صيانت و دفاع از كيان سرزمينهاي اسلامي و جان و نواميس مسلمانان با اينكه از

  اوجب واجبات است اما به جهاد اصغر تعبير شده است و حفظ و صيانت نفس از كژيها و انحرافات به جهاد اكبر. چرا

  كه شرط پيروزي در صحنه نبرد، دلدادگي و مطيع محض مولا بودن، پيروزي در صحنه جهاد اكبر و تزكيه نفس

  است. خداوند در سوره بقره آيه 249 مي فرمايد: (كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثيرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرينَ - چه

  بسيار گروه‏هاى كوچكى كه به فرمان خدا، بر گروه‏هاى عظيمى پيروز شدند!» و خداوند، با صابران و

  استقامت‏كنندگان) است. طالوت با گروه اندك اما مخلصي كه داشت توانست جالوت و سپاهيان بي شمارش را مغلوب كند. و با مراجعه به آيه فوق مي بينيد كه اين پيروزي را مديون مبارزه با هواهاي نفساني و تزكيه نفس مي باشند.  امضاء

 5. تشكرها 7


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  مهر 1391
  شماره عضویت
  3886
  نوشته
  1,137
  تشکر
  10,151
  مورد تشکر
  8,197 در 1,452
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  «بياني ديگر»
  بعضي از بزرگان تعبيرات دقيقتري در اينباره دارند كه خوب است به آنان نيز توجه شود. حضرت آيت الله جوادي آملي در كتاب

  حيات عارفانه امام علي (ع) چنين مي نويسد: نبرد با دشمن مهاجم بيرونى كه تهاجم به وطن را پيشه، و تاراج آن را در سر دارد

  «جهاد اصغر» است. و نبرد عقل با نفس امّاره شهوت‏گرا و غضب آلود «جهاد اوسط» است. و نبرد قلب و عقل و جنگ حضور و

  حصول و دفاع شهود عين در برابر فهم ذهن «جهاد اكبر» است، كه هجرت كبرا را به همراه دارد. و به بياني ديگر ايشان مصاديق

  اين تعاريف را چنين بيان مي كنند:


  (فن اخلاق) كه براى پرورش مجاهد نستوه به كار مي آيد، جهاد اوسط است تا از كمند هوا برهد و از كمين هوس نجات يابد و به

  منطقه امن قسط و عدل برسد. و (فنّ عرفان) براى پرورش سلحشور مقاوم جهاد اكبر است تا از مرصاد علم حصولى برهد و از رصد

  برهان عقلى رهايى يابد و از محدوده تاريك مفهوم و باريك ذهن نجات پيدا كند و به منطقه‏اى كه مساحت آن بيكران است بار

  يابد و از طعم شهود طرفى ببندد و از استشمام رايحه مصداق عينى متنعّم شود.
  امضاء

 7. تشكرها 8

  مانیل (03-10-1391), محامین (02-10-1391), مدير اجرايي (03-10-1391), کنیز فاطمه(سلام الله علیها) (02-10-1391), حیران (03-10-1391), رهرو سراج دل (02-10-1391), سالک (02-10-1391), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (02-10-1391)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  امام علی (ع) در مورد جهاد می‏فرماید « و هو لباس التقوی » . ''جهاد جامه تقوا است ''.

  قران کریم در سوره مبارکه اعراف سخن از جامه تقوا آورده است .علی می‏فرماید : جامه تقوا جهاد است . تقوا یعنی پاکی راستین ، پاکی از چه ؟ از آلودگیها ، ریشه آلودگیهای روحی و اخلاقی چیست ؟ خودخواهی‏ها و خود پسندیها و خود گرائیها . و به همین دلیل مجاهد واقعی ، با تقواترین با تقواهاست . زیرا یکی پاک و متقی است از آن جهت است که پاک از حسادت است ، دیگری پاک از تکبر است ، سومی پاک از حرص است ، چهارمی پاک از بخل است ، اما مجاهد پاکترین پاکها است . زیرا پا روی‏ هستی خود گذاشته است ، مجاهد پاکباخته است .  به همین جهت دری که به روی‏ پاکباخته‏ها باز می‏شود با دری که به روی سایر پاکها گشوده می‏شود متفاوت‏ است . این مطلب که تقوا درجات و مراتب دارد از قرآن مجید به خوبی استفاده‏ می‏شود . می‏فرماید : « لیس علی الذین آمنوا و عملو الصالحات جناح فی ما طعموا اذا ما اتقوا و آمنوا و عملوا الصالحات ثم اتقوا و آمنوا ثم اتقوا و احسنوا و الله یحب المحسنین،مائده ،93» .


  بر آنانکه ایمان آورده و شایسته عمل‏ کرده‏اند ، در مورد آنچه از نعمتهای دنیا مصرف کنند ، باکی نیست . هرگاه تقوا و ایمان و عمل صالح را توأم داشته باشند و بعد از آن ایمان و تقوا ، و بار دیگر تقوا و احسان ( نیکوکاری ) . این آیه کریمه متضمن دو نکته عالی از معارف قرآنی است . یکی درجات و مراتب ایمان و تقوا و دیگر ،فلسفه حیات و حقوق‏ انسان . می‏خواهد بفرماید :نعمتها برای انسان است و انسان برای ایمان و تقوا و عمل . انسان آنگاه مجاز است از نعمتهای الهی بهره‏مند گردد و آنگاه این نعمتها به مورد مصرف خواهد شد که خود انسان در مسیر تکاملی‏ خودش که خلقت او را در آن مسیر قرار داده حرکت کند ، یعنی مسیر ایمان‏ و تقوا و عمل شایسته .
  امضاء

 9. تشكرها 7

  قطره ای از دریای فاطمیه (03-10-1391), مانیل (03-10-1391), محامین (02-10-1391), مدير اجرايي (03-10-1391), حیران (03-10-1391), سالک (02-10-1391), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (02-10-1391)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  خداوند می فرماید:

  « وَ جَهِدُوا فى اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَ مَا جَعَلَ عَلَیْکمْ فى الدِّینِ مِنْ حَرَج مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَهِیمَ هُوَ سمَّاکُمُ الْمُسلِمِینَ مِن قَبْلُ وَ فى هَذَا لِیَکُونَ الرَّسولُ شهِیداً عَلَیْکمْ وَ تَکُونُوا شهَدَاءَ عَلى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصلَوةَ وَ ءَاتُوا الزَّکَوةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاشْ فَنِعْمَ الْمَوْلى وَ نِعْمَ النَّصِیرُ(حج 78)» ''و در راه خدا جهاد کنید و حق جهادش را ادا نمائید او شما را برگزید و در دین کار سنگین و شاقى بر شما نگذارد این همان آئین پدر شما ابراهیم است او شما را در کتب پیشین و در این کتاب آسمانى مسلمان نامید تا پیامبر شاهد و گواه بر شما باشد و شما گواهان بر مردم بنابر این نماز را بر پا دارید و زکات را بدهید و به خدا تمسک جوئید که او مولا و سرپرست شماست چه مولاى خوب و چه یار و یاور شایسته اى .''


  دستور را در زمینه جهاد - به معنى وسیع کلمه - صادر مى کند و مى گوید : در راه خدا جهاد کنید و حق جهادش را ادا نمائید. اکثر مفسران اسلامى ، جهاد را در اینجا به معنى خصوص مبارزه مسلحانه با دشمنان نگرفته اند ، بلکه همانگونه که از مفهوم لغوى آن استفاده مى شود به معنى هر گونه جهاد و کوشش در راه خدا و تلاش براى انجام نیکیها ، و مبارزه با هوسهاى سرکش ( جهاد اکبر ) و پیکار با دشمنان ظالم و ستمگر ( جهاد اصغر ) دانسته اند .


  مرحوم طبرسى در مجمع البیان از اکثر مفسران چنین نقل مى کند که منظور از حق جهاد خلوص نیت و انجام دادن اعمال براى خدا است . بدون شک حق جهاد نیز معنى وسیعى دارد که از نظر کیفیت و کمیت و مکان و زمان و سایر جهات ، همه را شامل مى شود ، اما از آنجا که مرحله اخلاص سخت ترین مرحله در جهاد نفس است ، روى این مرحله تکیه کرده است ، چرا که نفوذ افکار و انگیزه هاى غیر الهى در قلب و اعمال انسان آنقدر مخفى و باریک و پنهان است که جز بندگان خاص خدا از آن رهائى نمى یابند ! .
  امضاء

 11. تشكرها 7

  قطره ای از دریای فاطمیه (03-10-1391), مانیل (03-10-1391), محامین (02-10-1391), مدير اجرايي (03-10-1391), حیران (03-10-1391), سالک (02-10-1391), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (02-10-1391)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  در حقیقت قرآن مجید در این پنج دستور از مراحل ساده شروع کرده و به آخرین و برترین مراحل عبودیت مى رساند : نخست سخن از رکوع و سپس از آن برتر سخن از سجود است ، بعد عبادت به طور کلى ، و سپس انجام کارهاى نیک اعم از عبادات و غیر عبادات ، و در آخرین مرحله سخن از جهاد و تلاش و کوشش فردى و جمعى در بخش درون و برون ، کردار و گفتار و اخلاق و نیت به میان آورده است . و این دستور جامعى است که فلاح و رستگارى بدون شک در دنبال آن خواهد بود .

  در جای دیگر می فرماید:« فَلا تُطِع الْکفِرِینَ وَ جَهِدْهُم بِهِ جِهَاداً کبِیراً(فرقان ،52)»

  بنابر این از کافران اطاعت مکن و به وسیله قرآن با آنها جهاد بزرگى بنما. در این آیه دو دستور مهم را که دو برنامه اساسى پیامبران را تشکیل مى دهد بیان مى کند ، نخست روى سخن را به پیامبر اسلام (ص) کرده مى فرماید : بنابر این از کافران اطاعت مکن ( فلا تطع الکافرین ) .در هیچ قدم راه سازش با انحرافات آنها را پیش مگیر که سازشکارى با منحرفان ، آفت دعوت به سوى خدا است ، در برابر آنها محکم بایست و به اصلاح آنها بکوش ، ولى مراقب باش ابدا تسلیم هوسها و خرافات آنها نشوى . و اما دستور دوم اینکه به وسیله قرآن با آنها جهاد بزرگى کن ( و جاهدهم به جهادا کبیرا ) .  امضاء

 13. تشكرها 7

  قطره ای از دریای فاطمیه (03-10-1391), مانیل (03-10-1391), محامین (02-10-1391), مدير اجرايي (03-10-1391), حیران (02-10-1391), سالک (02-10-1391), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (02-10-1391)

 14. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن اخلاق و عرفان
  تاریخ عضویت
  امرداد 1391
  شماره عضویت
  3467
  نوشته
  13,145
  صلوات
  28000
  دلنوشته
  1
  اللهم صلّ علی محمد و ال محمد و عجّل فرجهم
  تشکر
  27,295
  مورد تشکر
  57,784 در 13,226
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جهادى بزرگ به عظمت رسالتت ، و به عظمت جهاد تمام پیامبران پیشین ، جهادى که تمام ابعاد روح و فکر مردم را در بر گیرد و جنبه هاى مادى و معنوى را شامل شود . بدون شک منظور از جهاد در این مورد جهاد فکرى و فرهنگى و تبلیغاتى است ، نه جهاد مسلحانه ، چرا که این سوره مکى است و مى دانیم دستور جهاد مسلحانه در مکه نازل نشده بود .

  و به گفته مرحوم طبرسى در مجمع البیان این آیه دلیل روشنى است بر اینکه جهاد فکرى و تبلیغاتى در برابر وسوسه هاى گمراهان و دشمنان حق از بزرگترین جهادها است ، و حتى ممکن است حدیث معروف پیامبر (ص) : «رجعنا من الجهاد الاصغر الى الجهاد الاکبر» : ما از جهاد کوچک به سوى جهاد بزرگ بازگشتیم اشاره به همین جهاد و عظمت کار دانشمندان و علما در تبلیغ دین باشد .


  این تعبیر عظمت مقام قرآن را نیز بازگو مى کند ، چرا که وسیله اى است براى این جهاد کبیر ، و سلاحى است برنده ، که قدرت بیان و استدلال و تاثیر عمیق و جاذبیتش مافوق تصور و قدرت انسانها است . وسیله مؤثرى است به درخشندگى آفتاب و روشنائى روز ، به آرامبخشى پرده هاى شب ، به حرکت آفرینى بادها ، به عظمت ابرها و به حیاتبخشى قطره هاى باران که در آیات گذشته به آن اشاره رفته بود .  منابع:
  تفسیر نمونه ج : 15 ص :123-122وج : 14 ص : 182 ،
  کتاب قیام و انقلاب مهدی ،صفحه 76و75
  امضاء

 15. تشكرها 6

  مانیل (03-10-1391), محامین (02-10-1391), مدير اجرايي (03-10-1391), حیران (02-10-1391), سالک (02-10-1391), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (02-10-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی