سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ حیای زن ◕✿◕◕✿◕...)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (...◕✿◕◕✿◕ حیای زن ◕✿◕◕✿◕...)
  1-حیای بیشتر برای زنان

  نور حیا که از صفات عالیه الهی و مخصوص انبیاء عظام و اهل بیت کرام است و چشم عقل و مقرون ایمان و زینت اسلام در سراسر خیر است،به عنایت خداوندی و مصالح جامعه«در زن، نه برابر مرد قرار داده شده است.»(1)

  امام علی(علیه السلام) می فرمایند:خداوند شهوت را ده جزء کرد، نه قسم را به خانم ها و یکی را به آقایان داد؛و بعد امام(علیه السلام) تأکید می کنند اگر خدا همین کار را با حیا نمی کرد و نه قسمت حیا را هم به خانم ها نمی داد، جامعه یک جوری می شد که هر نه زنی بند یک مرد می شدند(2)و این حالت فوق العاده خطرناک است. حکایت زیر تا حدودی منظور روایت را مشخص می کند:

  یکی از تجار متدین و حساس نسبت به مسائل فرهنگی که تا کنون به کشورهای زیادی مسافرت کرده است، تعریف می کرد که در خیلی از کشورهای اسلامی در حال توسعه با یک مسأله ای روبرو شده که خیلی نگران کننده بود؛ در این کشورها به خاطر آن که می خواهند حالت تجدد یافتگی به خودشان بگیرند، خیلی از حریم های بین زن و مرد برداشته شده است. برای یک کسی که تازه وارد آن کشورها می شود، وضعیت ظاهری آن کشورها به خصوص اگر یک فردی هم باشد که زیاد متدین نباشد و اهل قید و بند نباشد، اولش خیلی جاذبه دارد. نوع تصویرهایی که روی مجلات، روی تابلوها می بیند، نوع برخورد اولیه ای که خانم ها می کنند؛ در فضاهای مختلف ممکن است برای یک فرد تازه وارد از ایران خیلی جاذبه داشته باشد؛ولی دو سه روز که می گذرد به یک حالت تعفنی می رسد و نکته خیلی مهم اینکه آنجا چون حیا برچیده شده است و زن ذاتاً صاحب شهوت زیادتر است، آن عامل نگهدارنده زن کم شده است. حالا شما در فضای آنجا که قرار می گیرید، از همان دم ورود زن ها می خواهند به گونه ای بندت بشوند؛خانم ها به یک حالت تعفنی افتاده اند که ایشان می گفت:من خیلی دلم برای زنان آن جامعه سوخت که زن چقدر در این جامعه شأنش پایین آمده است که به التماس افتاده است که به من توجه کن و من حاضرم با هر شرایطی با تو باشم!!


  این نکته ای که در روایت می گوید که اگر این حیا نبود، هر نه زن بند یک مرد می شدند،این همان اتفاقی است که الان در آن جوامعی که چندین سال است حیا را کنار گذاشته اند افتاده و همین یک حالت زدگی ایجاد کرده است.اغلب مردان آن جامعه هم همین طورند که زن دیگر هیچ جاذبه ای برایشان ندارد.روایت می گوید چیزی که باعث شده زنان خودشان را کنترل کنند و خود نگهداری در وجودشان بیشتر باشد، شدت حیاست که خداوند به طور فطری و طبیعی در بانوان قرار داده است و همین باعث شده است که ارزش و جاذبه ی زن در جامعه بالا برود. وقتی که زن حیایش ریخت،هم از جاذبه می افتد و هم از شخصیت می افتد و فضای اجتماع به گونه ای می شود که خانم ها دیگر نمی توانندآن نقش واقعی خود را بازی کنند.

  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  2-حیا مانع افسار گسیختگی شهوت


  زن99 برابر مرد بهره بری بیشتری از لذت دارد؛ ولی خداوند حیا را بر آنان افکنده است(3)و اگر حیا را رعایت نکند،این لذت به ذلت تبدیل خواهد شد.متأسفانه فضای فرهنگ عمومی جامعه دارد به سمتی حرکت می کند که بیشترین ضرر آن هم به خانم ها وارد می شود؛یعنی وقتی که حیا از جامعه رفت خانم ها به راحتی بدون این که خودشان متوجه شوند،بدون این که کسی به آن ها تعهدی داشته باشد،در معرض شهوترانی آدم های بی قید و بند در جامعه قرار می گیرند.وقتی دختری در این فضاها قرار گرفت،دیگر هیچ حیثیت و آبرویی نه برای خودش باقی می گذارد،نه خانواده،نه فامیل و نه محل.خدا نکند دختری در یک محلی بی حیایی معروف شود.متأسفانه ما در این زمینه خیلی کم کار کرده ایم.پدر و مادرها نسبت به این مسائل دارند منفعل می شوند،یعنی خیلی راحت می پذیرند دخترشان هر جوری از خانه بیرون بیاید. این ها همه از بچگی شروع می شود.از دوران قبل از بلوغ فرهنگ حیا را در وجود او مستقر کنید.اتفاقاً در وجود و فطرتش حیا هست.


  ولی ما به بهانه ی آن که این دختر بعداً به تکلیف می رسد و مجبور می شود همیشه در چادر و روپوش باشد،بگذار حالا تا به تکلیف نرسیده است،هر جوری می خواهد بیرون بیاید،دختر را بی حیا بار می آوریم.همان طور که نباید برای دختر5ساله چادر،مقنعه،روپوش ...را اجبار کنید،نباید هم گذاشت با هر وضع ظاهری بیرون بیاید.

  پیامبر اکرم(صلّي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند:بدترین زنان شما زنانی اند که بی شرم،بد دهان،ناسزاگو،سخن چین و فاسدگو باشند.(4)یعنی زبانشان زبان فحشا باشد.در جای دیگر می فرمایند:بدترین زنان شما،زنان آرایش کرده ی متکبر هستند(5)و تأکید می کردند زنی که آرایش کرده و از خانه خارج شود و شوهر او راضی باشد،با هر قدم خانه ای در جهنم برای او بنا می سازد(6) و همچنین زنان را از پوشیدن لباس های توجه برانگیز بر حذر می داشتند.(7)

  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  3-حیا مانع اختلاط زن و مرد

  در دوران جاهلیت زنان ازمردان حیا نداشتند و پرده ای میان آن ها زده نمی شد تا این که حضرت محمد(صلّي الله عليه و آله و سلّم) به پیامبری برانگیخته شد.(8)


  زمانی که پیامبر در مدینه بودند،زنان و مردان در کوچه می خواستند بروند با هم روبرو می شدند.پیامبر به مسلمانان این گونه یاد داده بود که کنار کوچه مخصوص عبور و مرور خانم ها و وسط کوچه مخصوص عبور و مرور آقایان است.(9)این گونه فرهنگ حیا را ایجاد کرده بودند که اختلاطی در رفت و آمد نشود و خانم ها و آقایان در مسیر با هم روبرو نشوند.در مورد مسجد هم باز این تأکید را کرده بودند.یکی از درهای مسجد را نشان دادند و گفتند بهتر است خانم ها از این درب عبور و مرور کنند و آقایان دیگر از این در نیایند.(10)«پیغمبر اکرم دستور دادند شب هنگام که نماز تمام می شود،اول زن ها بیرون بروند،بعد مردها.رسول خدا خوش نمی داشت که زن و مرد در حال اختلاط از مسجد بیرون روند.زیرا فتنه ها از همین اختلاط ها بر می خیزد.»(11)

  یک روز رسول خدا در بیرون مسجد بود. دید مردان و زنان با هم از مسجد بیرون آمدند.به زن ها خطاب کرد و فرمود:بهتر این است شما صبر کنید آن ها بروند.شما از کنار بروید و آن ها از وسط.(12)این دیگر در فرهنگ اسلامی جا افتاده بود.


  حضرت علی(علیه السلام) وقتی به کوفه رفتند،دیدند گویا آنجا همان وضعیت جاهلی است.در مسیر خانم ها و آقایان با هم روبرو می شوند.حضرت اعتراض می کنند که به من خبر رسیده است که زنان شما در راه با مردان نامحرم برخورد می کنند،با هم تلاقی دارند.بعد خطاب به زنان و مردان می گویند:«آیا حیا نمی کنید که با هم روبرو می شوید؟و بعد فرمودند:لعنت خدا بر کسی که غیرت نداشته باشد.»(13)

  حضرت می فرمایند:«لا یُغار»؛یعنی چرا بی غیرت شدید؟!چرا راحت در عبور و مرورتان با همدیگر روبرو می شوید؟در حالی که نه با همدیگر دست می دادند،نه شوخی می کردند.هیچ کدام از این ها نبود،بلکه با همدیگر روبرو می شدند!

  در فرهنگ اسلامی در محیط ها نباید اختلاط باشد، باید مجزا باشند. فقها هم فتوا به کراهت اختلاط زن و مرد داده اند. (14) اقتضای حیا این است و متأسفانه این مسأله که لااقل تا بیست سال پیش در جامعه ی ما یک مسأله ی عادی بود که فضاها باید از همدیگر جدا بشوند،الان متأسفانه روی این مسأله داریم به تدریج بی قید می شویم.

  امضاء 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  چند سال پیش که مجلس طرح تفکیک زن و مرد را در بیمارستان ها مطرح کرده،خیلی ها جوسازی کردند و چقدر متأسفانه بعضی با نهایت بی غیرتی روبروی قضیه ایستادند.خدا می داند چقدر به خاطر این مسأله،مشکلاتی در محیط های بیمارستانی ایجاد شده است.


  در اوایل انقلاب در اتوبوس ها خانم ها و آقایان با هم سوار می شدند. اولین باری که تصمیم گرفتند مسأله ی جداسازی را انجام دهند،چقدر جوسازی کردند،چقدر افراد سر و صدای بی خود ایجاد کردند،ولی بعد که این کار انجام شد،چقدر به نفع خود خانم ها شد.چقدر به نفع خود آقایان شد.حالا یک زن وقتی در اتوبوس سوار می شود،چه آرامشی دارد. در صورتی که قبلاً خانم ها خیلی اذیت می شدند.زمینه این ها را در فرهنگ عمومی باید ایجاد کرد.متأسفانه فضای فرهنگ عمومی ما به سمت شکسته شدن این فضاها می رود. هر چه این ارتباط راحت تر باشد،خطرناک تر است و باعث از بین رفتن حیا می گردد.

  در قرآن مبنای ارتباط زن و مرد بر اساس «معروف»(15)است؛یعنی عرفی که مورد پسند شرع و عقل باشد و یکی از مصادیق بارز معروف، حیاست.


  شوخی مردان با زنان- حتی به صورت گفتاری- با حیا سازگار نیست. ابابصیر در شهر کوفه به یکی از زنان قرآن می آموخت. روزی با آن زن شوخی کرد. وقتی خدمت امام باقر(علیه السلام) رسید، حضرت او را سرزنش کردند و گفتند: هر که در خلوت مرتکب گناه شود،خداوند برای وی هیچ ارزشی قائل نیست. چه چیزی به آن زن گفتی؟ابابصیر می گوید من از شرم صورتم را پوشاندم و همان موقع توبه کردم.آن گاه امام باقر(علیه السلام) فرمود:دیگر تکرار نکن!(16)

  پیامبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم) فرمودند:از هم صحبتی با زنان بپرهیزید؛زیرا هیچ مردی با زن نامحرمی خلوت نمی کند،مگر اینکه قصد او را می کند؛(17)چرا که در این خلوت نفر سوم خود شیطان خواهد بود.(18)شیطان به حضرت نوح(علیه السلام) گفت:هنگام خلوت کردن مرد با زن نامحرم،بیش از هر وقت دیگری به او نزدیک هستیم.(19)و به موسی(علیه السلام) گفت:در این حالت خودم همراه او خواهم بود نه یارانم!(20)
  امضاء 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  4-حیا و پوشش

  پیامبر فرمود:خداوند با حیا و پوشاننده است و حیا و پوشاندن را دوست دارد.(21)یکی از جنبه های حیا پوشیدگی است،چنانچه در بعضی روایات(22)حیا مقابل عریانی محسوب شده است.پیامبران الهی که الگوی حیا بودند،جلوه ای از این حیا را در پوششان نمایان می کردند.امام صادق(علیه السلام) پوشیدگی شدید لقمان را از علل حکیم شدن وی می دانند.(23)

  حضرت موسی(علیه السلام) آن قدر بر پوشیدگی خود محافظت می کرد که مردم می پنداشتند وی بیماری جسمانی دارد.(24)رسول خدا(صلّي الله عليه و آله و سلّم) درباره ی او می فرمود:همانا موسی مردی با حیا و پوشیده بود که به دلیل حیایش،هیچ نقطه از بدن وی دیده نشد،(25)ولذا هنگامی که می خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمی شد،لباس خود را بیرون نمی آورد؛(26)درحالی که بنی اسرائیل حیا نمی کردند و در برابر هم برای شستشو برهنه می شدند و به یکدیگر نگاه می کردند.(27)


  پیامبر اکرم(صلّي الله عليه و آله و سلّم) هم هرگاه می خواستند غسل کنند،کسی به وسیله ی پرده ایشان را مستور می ساخت.(28)
  امضاء 7. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  دختر با حیا، از سر و ته پوشش خود نمی زند؛ می گردد چیزی را انتخاب می کند که بیشتر مؤید حیایش باشد
  .لباس نازک،چسبان و بدن نما با حیا سازگار نیست و باعث فساد و تباهی زن می شود.به تعبیر پیامبر اکرم(صلّي الله عليه و آله و سلّم) هلاکت زنان امت من در دو چیز است:«طلا و لباس نازک».(29)امام صادق (علیه السلام) نیز از لباس بدن نما نهی می کردند و می فرمودند:«سزاوار نیست زن مسلمانی،لباسی بپوشد که بدن وی را نمی پوشاند.»(30)

  به تعبیر روایات آنان پوشیدگان برهنه هستند که پیامبر آنان را در زمره ی جهنمیان دیده بودند!(31)رسول خدا(صلّي الله عليه و آله و سلّم) وضعیت دوران ما را از قبل پیش بینی می کنند:

  در آخرت امت من، مرد نماهایی هستند که سوار بر وسایل نقلیه خود، بر در مساجد پیاده می شوند. زنان اینان،پوشیده هایی برهنه اند که موهایشان بر آمده است. این ها زنان نفرین شده اند.(32)

  حضرت علی(علیه السلام) نیز تأکید می کردند: بر شما باد بر پوشیدن لباس ضخیم؛چرا که هر کس لباسش نازک باشد دینش نازک است.(33)

  در فرهنگ اسلامی زنان پوشش های مکمل دارند که اگر یکی کنار رفت،دیگری او را بپوشاند.مثلاً در صدر اسلام،پیامبر تأکید داشتند که علاوه بر پوشش بلند،زنان شلوار نیز پوشیده باشند.در یک روز بارانی حضرت علی (علیه السلام) با پیامبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم)در بقیع بودند که زنی سوار بر الاغ از آن جا عبور می کرد.ناگهان پای الاغ در چاله ای فرو رفت و زن از بالای آن به زمین افتاد.رسول خدا به سرعت روی خود را برگرداند.حاضران به رسول خدا گفتند این زن شلوار به تن دارد.حضرت سه بار فرمود:خداوند زنان شلوار پوش را رحمت کند.سپس فرمود:
  ای مردم!شلوار را به عنوان پوشش برگزینید؛چرا که از پوشاننده ترین لباس های شماست.و به وسیله ی آن از زنان خود به هنگام خروج آنان از منزل محافظت کنید.(34)البته باید توجه داشت که پیامبر،شلوار را به عنوان مکمل پوشش مطرح کردند، نه جایگزین پوشش!یعنی توصیه کردند زیر لباس بلند خود شلوار بپوشند؛نه آنچه امروز متأسفانه مد شده است که دختران با شلوار تنها بیرون بیایند.
  امضاء 8. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  اکنون در جامعه،دو پوشش کامل داریم:یکی روپوش و مقنعه است که کامل است.از نظر اسلام هم هیچ ایرادی ندارد؛به شرطی که این روپوش گشاد باشد و موهایش پیدا نباشد.یکی هم چادر اما اگر دختری خواست حیایش را زیاد کند، می گردد از این دو تا پوشش، خودش قضاوت می کند که من با کدام یکی از این دو پوشش در جامعه حیایم بیشتر حفظ می شود،آن را انتخاب می کند.یعنی به راحتی اش نگاه نمی کند، به حیایش نگاه می کند.به حرف مردم نگاه نمی کند،به حیایش نگاه می کند.اگر می خواهد یک روپوش بپوشد،که یکی رنگش شفاف است و دیگری رنگش سنگین است،نگاه می کند منی که می خواهم با حیا باشم،کدام رنگ برای حیای من بهتر است.اگر کسی هم بگوید: رنگ های تیره دل ها را می گیرد:می خواهم دل آن نامحرمی که می خواهد به من نگاه کند بگیرد و به من نگاه نکند.

  البته لباس غیر از چادر و عبا و روپوش است. فتوای فقها است که رنگ مشکی برای لباس مکروه است ولی می بینیم عبای خیلی از علما مشکی است؛یعنی عبا که لباس نیست.لباس تعریفش مشخص است،عبا هم تعریفش مشخص است.چادر مشکی، روپوش مشکی، این غیر از رنگ لباس است. رنگ تیره برای لباس مکروه است. این لباس نیست، این حجاب است، این ستر است،این غیر از لباس است،احکامش فرق دارد.اولین چیزی که باید در مصاحبت،پوشش،رفتار و نشست های خانوادگی مبنا باشد حیاست.ببینیم اقتضای حیا این جور نشست و برخاست هست یا نه؟اقتضای حیا این رفتار هست یا نه؟من می خواهم با پسر خاله ام صحبت کنم،اقتضای حیا هست یا نیست؟چرا که به قول امیرالمؤمنین(علیه السلام) حیا،لباسی بلند و حجابی بازدارنده و پوششی نگاه دارنده از بدی هاست.(35)  امضاء 9. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  یکی از چیزهایی که در خانواده های مذهبی هم، به صورت خیلی وحشتناک رخ داده و جزو همان چیزهایی است که در روایات آخرالزمان آمده است، این است که دختر های مجرد آرایش می کنند، پدر و مادرها هم راحت می پذیرند، اسمش را هم می گذارند اصلاح دخترانه! و خیلی هم راحت داریم این عرف ها را می پذیریم. نتیجه اش هم این می شود که دختر ها خیلی مظلومانه دارند مورد ظلم قرار می گیرند.
  دختر جوانی که می آید اصلاح می کند و در محیط دانشگاه با یک پسر جوانی روبرو می شود، بعداً این پسر جوان خیلی سوء استفاده ها از برخورد با این دختر می کند؛ بدون اینکه این دختر معصوم متوجه بشود که ریشه ی آن در این برخورد اولیه است که خودش کرده است.اصلاً متوجه نیست که این کاری که خودش دارد انجام می دهد، در واقع مقدمه ای است که به این پسر بگوید که من آماده ی هر گونه جسارت کلامی و رفتاری تو هستم، من از آن دخترانی هستم که اهل این حرف ها هستم.

  «اساساً فلسفه ی حجاب که از خصوصیات احکام زنان است، برای حفظ احترام زن و سلامت نفس و سلامت جامعه ی بشری و غیرت و آبروی زن تدوین شده است و اعلام خطر قرآن خطاب به زن هاست که قریب به این مضمون می فرماید اگر حجاب خود را حفظ نکنید، طمع اراجیف و بی تربیت های جامعه نسبت به شما برانگیخته خواهد شد و شما رد معرض خطر واقع می شوید. چنان که به کرات و مرات دیده و شنیده اید و تجربه به شما آموخته است که بی مبالاتی زنان،سبب تحریک غرایز حیوانی و دامن زدن به هوس های شیطانی در جامعه می شود و جز ایجاد فساد اخلاقی و لعن و نفرین مردم سودی ندارد.»(36)

  امضاء 10. Top | #9

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  5- حد حیا گسترده تر از حد پوشش

  حد حیا با حد پوشش یکی نیست.پوشش یک حدی دارد؛مثلاً در پوشش نسبت به آقایان،حد پوشش خانم ها این است که به آن ها اجازه می دهند قرص صورت و دو مچ دست را بیرون بگذارند، این حد پوشش است اما وقتی که دختری جوان باشد و صورت زیبایی داشته باشد، در یک محیطی باشد که مثلاً چشمش در چشم مرد می افتد، حد حیا اقتضا می کند که این دختر بیشتر از این را بپوشاند و به نحو بیشتری حجابش را رعایت کند یا مثلاً خانم ها در جمع های خودشان دیگر لازم نیست کاملاً خود را بپوشانند. البته درست است که یک پوشش کامل لزومی ندارد، اما ما خیلی وقت ها در همین مهمانی های زنانه فرزندانمان را بی حیا می کنیم. وقتی دخترمان در یک چنین فضاهایی قرار گرفت که خانم ها با هر وضعی می آیند و هیچ حیایی را هم رعایت نمی کنند، این جلسات تمرین بی حیایی است. حیا باید در محیط های کاملاً زنانه یا مردانه هم رعایت شود. از نظر شرعی اشکال ندارد بدن یک مرد دیگر برهنه شود، اما حیا چه می شود؟ حیا می رود. لذا حیا فضایش خیلی بالاتر از پوشش است و اگر ما از بچگی این تمرین حیا را در فرزندمان حتی نسبت به خواهران و برادرانشان انجام دهیم، خیلی از مشکلات حل می شود. درست است خواهر نسبت به برادر محرم است و از نظر پوشش محرمیت دارد اما از نظر حیا چه؟ما نمی گوییم خواهر نسبت به برادر مثلاً موهایش را بپوشاند. اما هر جوری هم نباید جلوی پسرمان حرکت کند.

  در روایات تأکید شده است که از ده سالگی میان بستر کودکان، چه دختران و چه پسران، چه دختر و پسر، فاصله انداخته شود.(37)حتی در بعضی روایات از شش سالگی (38)و بعضی از هفت سالگی(39)توصیه به این کار شده است.


  امروزه خیلی از فضاهای فساد در جامعه از داخل خانه ها شروع می شود،گاهی خانواده آن قدر غافل می شود که بین فرزندانشان هم فساد ایجاد می شود. لذا در فرهنگ اسلامی تأکید می کنند دختر و پسرها به یک حد سنی که می رسند،باید اتاقشان هم از همدیگر جدا باشد. اگر هم فساد در داخل خانه ایجاد نشود، زمینه ساز آن خواهد بود.

  اسلام آن قدر ظرافت در این مسائل نشان داده که پیامبر اکرم(صلّي الله عليه و آله و سلّم) توصیه می کردند:اتاق دختران و زنان در طبقه های بالای خانه که ممکن است بیشتر در معرض دید باشند، قرار ندهید.
  امضاء 11. Top | #10

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  6- حیا معرف اشخاص

  حیا محبت و معرفت را قوی می کند. خیلی عجیب است، حیا باعث می شود که آدم همه چیزش پوشیده باشد؛ اما باعث نمی شود که انسان مخفی بماند و کسی او را نشناسد. اتفاقاً بیشترین معرف شخصیت فرد،حیای اوست. حیا چیز خیلی عجیبی است؛هم می پوشاند،هم معرفی می کند.

  این دختر و پسرهایی که فکر می کنند در کلاس درس،در محیط کلاس،دانشگاه،در محله،در اینترنت؛با چت کردن،با روش های مختلف،با تلفن می توانند همدیگر را بشناسند،خیلی اشتباه کرده اند.آمار نشان داده که ضریب طلاق در کسانی که قبل از عقد چنین آشنایی هایی را داشته اند،به مراتب بیشتر از کسانی است که با هم چنین آشنایی هایی را نداشته اند.

  این ها از این آشنایی قصد منفی ندارند و واقعاً به دنبال ازدواج هستند؛اما آخرش اشتباه می کنند،چرا که قبل از آشنایی این دو جوان،به همدیگر وابسته می شوند،محبت پیدا می کنند.محبت آدم را کور و کر می کند(حب الشیء یعمی و یصم)؛یعنی درست نمی گذارد بشناسیم.کدام دو تا جوانی را سراغ دارید که با همدیگر ارتباط تلفنی یا اینترنتی مستمری داشته باشند،یا در محیط دانشگاه و خارج از خانه بدون اطلاع پدر و مادر،سه جلسه با هم وعده کنند،با همدیگر صحبت کنند که ببینند که آیا شخصیتشان به همدیگر می خورد که با هم ازدواج کنند یا نه،و بعد به این نتیجه رسیده باشند که نه ما به هم نمی خوریم.همه به این نتیجه رسیده اند که ما به هم می خوریم.پس معلوم می شود که این شناسایی درستی نیست.اگر یک وسیله سنجشی همه چیز را تأیید کرد،معلوم است که این وسیله سنجش درست نیست.وقتی وسیله سنجش درست است که یکی را رد کند،یکی را تأکید کند. کسانی که با حیا هستند،در ازدواجشان هم موفق ترند.آدم های بی حیا مصداق کبوتر با کبوتر باز با باز هستند؛به هر دختری که بگویی با چه پسری می خواهی ازدواج کنی؟قطع نظر از اینکه خودش چه شخصیتی را داشته باشد می گوید:من پسر نجیبی را می خواهم.پدر و مادرش هم بدنبال یک مرد نجیب می گردند،به هر پسری هم که می گویی چه دختری می خواهی ازدواج کنی؟آن پسر هم می گوید که یک دختر با حیا می خواهم.اگر شما پسر نجیب می خواهید،باید خودت هم با حیا و نجیب باشی.بالاخره این می آید تحقیق می کند و وقتی که وضعیت بیرون رفتن تو را می شنود،دیگر این پسر نجیب حاضر نیست با شما ازدواج کند.

  امضاءصفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی