سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تمتعات جنسی از دیدگاه اسلام

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض تمتعات جنسی از دیدگاه اسلام

  پرسش:
  لطفا احادیثی در زمینه لذتهای جنسی و همین طور منابعی را جهت آگاهی بیشتر معرفی کنید؟

  پاسخ:

  اصولاً تمام قوا و غرایزی که در وجود انسان نهاده شده است لغو و بیهوده نیست بلکه ناشی از حکمت و مصلحتی مهم برای انسان و ادامه حیات اوست که از جملة این غرایز که در تمام موجودات زنده یافت می‌شود غریزه جنسی است و از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

  تحقیر و ناچیز شمردن این غریزه و احیاناً غیر اخلاقی انگاشتن و پست و پلید خواندن این غریزه نه امر درستی است و نه از اهمیت آن می‌کاهد و نه مجوّزی برای نپرداختن جدّی و همه جانبه به این موضوع بسیار دقیق و اثر گذار هست.

  بر خورد مکاتب و انسانها با موضوع غرایز جنسی دارای سه صورت ذیل می‌باشد.

  الف: اباحی گری و بی‌بندباری در زمینه غرایز جنسی که زمان و مکان و قیود دیگر را در بر نمی‌گیرد و به هر شکلی به اطفاء آتش شهوت دست یازیدن را روا می‌داند که از آن به شکل افراطی تعبیر می‌کنیم.

  ب: بر خورد منفی با این غریزه و آن را خلاف شأن معنوی و اخلاقی آدمیان شمردن و احیاناً مبارزه با این حالت و میراندن قوای جنسی و سرکوب آن که ما آن را به شکل تفریطی تعبیر می‌کنیم و در پی تعطیل کردن غرائز انسان در این زمینه است.

  ج: ضمن قبول کردن این غریزه و آثار بسیار مثبت و درست آن و به عنوان یک نیاز واقعی بشر باید اولاً از طغیان آن جلوگیری کرد و ثانیاً آن را تعطیل نکرده بلکه ضابطه ‌مند کرده و در جهت نیاز انسان از آن بهره‌ برداری معقول و موجّه کرد که ما به این شکل بر خورد به تعدیل تعبیر می‌کنیم.

  مسلماً نظر مکتب اسلام نظر سوّم است و هرگز اساس بینش اوّل یا دوّم را قبول ندارد.

  اسلام تنها راه مشروع و جایز بهره ‌برداری از غرایز جنسی را برای مردان و زنان ازدواج می‌داند و بس و غیر از ازدواج هیچ راه دیگری را تجویز نمی‌کند با ازدواج و تشکیل خانواده مسیر بهره‌ برداری از غرایز جنسی فراهم می‌آید.

  اکنون جای بررسی مسائل جنسی از دیدگاه اسلام است مستفاد از روایات رسیده از اهل البیت علیهم السلام که عمدتاً در کتاب وسائل الشیعه جمع‌ آوری شده‌اند هر گونه التذاذ و تمتع جنسی زن و مرد از همدیگر جایز و بعضاً مستحب و واجب است، عریان شدن زن و مرد (یعنی دو همسر) و کامجویی و استمتاع به اشکال مختلف روا و مباح است و تنها در موارد معدود و خاص‌ [مانند محرم بودن در حج و یا ضرر داشتن برای یکی از دو همسر و یا مثلاً آمیزش در حین عادت ماهیانه، نفاس و...] ممنوع است. در اسلام سفارش اکید شده است که زن و مرد در مسائل جنسی و زناشویی از هر حیث بر سر حد اشباع نایل شوند و مایه بعضی از انحرافات جنسی زن و مرد را عدم اشباع آنان از هم دیگر دانسته است. توضیح و شرح این موضوع فرصت فراوانی را می‌طلبد که می‌توانید به کتاب ازدواج در اسلام نوشته شهید دکتر سید رضا پاک نژاد مراجعه کنید.

  در مقابل اسلام هر گونه تلذذ از غیر همسر را ناروا شمرده و سخت نکوهش کرده است لذا قرآن کریم و روایات به زنان سفارش می‌کند خود را از نامحرم بپوشانند و به مردان می‌گوید که چشمان خود را از نامحرم نگه دارند.

  اکنون تنها به عنوان نمونه برای حلال (همسران) و حرام (غیر همسران) روایاتی را می‌آوریم:

  الف: حدیث:«عن ابی عبدالله(ع) فی الرجل ینظر الی امرأته و هی عریانة، قال لابأس بذالک و هل اللذة الا ذالک؟ از امام صادق(ع) سؤال شد که مردی به زنش نگاه می‌کند و آن زن عریان است امام(ع) فرمود اشکالی ندارد و مگر لذتی غیر از این هست؟»

  ب: امام صادق(ع) فرمودند:«عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال: لیس شیء تحضره الملائکه الا الرهان و ملاعبة الرجل اهله، ملائکه در دو جا حضور دارند یکی مسابقه اسب سواری و دیگری ملاعبه و بازی کردن مرد با همسرش»[ii]

  ج: پیامبر اکرم(ص) فرمود:«لهو المؤمن باطل الا فی ثلاث فی تأدیبه الفرس و رمیه عن القوس و ملاعبته امرأته فانهن حق، هر لهوی برای مؤمن باطل است مگر در سه مورد:‌ 1. تربیت و رام کردن اسب. 2. تیراندازی 3. ملاعبت و بازی با همسرش که این سه امر درست هستند.[iii]

  البته روایات موارد جزئی‌تر از آن چه بیان شد را هم آورده‌اند که در کتاب وسائل شیعه جمع‌آوری شده‌اند به عنوان نمونه به باب 51 از ابواب مقدمات نکاح احادیث 1 و 2 می‌توانید رجوع فرمایید.

  این شمه‌ای کوتاه از روایات فراوانی است که تمتع و استمناع جنسی را در بین دو همسر شرعی و تجویز و سفارش کرده‌اند و س__ک____س به معنای صحیح و انسانی آن که موجب رضایت کامل طرفین از یک عمل جنسی است را بیان کرده‌اند و دست آدمیان را باز گذاشته‌اند.

  اما در مورد ارتباط انسان با نامحرم که بشدت منع شده و به تبع آن استقبال به هر امری که موجب تهییج شهوت او شود از جمله تصاویر مبتذل در سایت‌ها و اینترنت و... احتیاج به بحث ندارد اما چند روایت:

  الف: امام صادق (ع)فرمودند:«عن ابی عبدالله علیه السلام قال سمعته یقول النظرة سهم من سهام ابلیس مسموم و کم من نظرة اورثت حسرة طویلة، نظر کردن (به نامحرم) تیری از تیرهای مسموم شیطان است و چه بسا یک نظر که حسرت طولانی به دنبال خود آورده است»[iv].

  ب: از امام صادق و امام باقر علیهما السلام نقل است که فرمودند:«قالا: ما من احد الا و هو یصیب حظاً من الزنا فزنا العینین النظر و زنا الفم القبلة و زنا الیدین اللمس، صدق الفرج ذلک او کذب، احدی نیست مگر این که بهره‌ای از زنا را مرتکب شده است زنای چشمان نگاه کردن است و زنای دهن بوسیدن و زنای دستها لمس کردن، چه فرج بر اینها صدق کند و چه صدق نکند»[v].

  ج: امام صادق (ع) فرمود:«النظرة بعد النظرة تزرع فی القلب الشهوة و کفی بها لصاحبها فتنة، نگاه کردن بعد از نگاه کردن (تکرار نگاه) در قلب آدمی تخم شهوتی را کشت می‌کند که از جهت فتنه بودن برای صاحب نگاه کافی است».[vi]

  شما می‌توانید برای یافتن مطالب دیگر پیرامون این موضوع به کتب ازدواج در اسلام شهید دکتر سید رضا پاک نژاد. فلسفه حجاب شهید مطهری و نظام حقوق زن در اسلام شهید مطهری و فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی غلامعلی حداد عادل مراجعه کنید .
  ماهنامه کوثر ش 34 پرسمان ش 6 و 10 و 2 و کتاب وسایل الشیعه کتاب نکاح ج 20 (چاپ مؤسسه آل البیت لاحیاء التراث) مطالب و روایات فراوانی در این زمینه دارند.

  [iباب 59 از ابواب مقدمات نکاح.

  [ii]باب 57 از ابواب مقدمات نکاح و آدابه حدیث 1.

  [iii]باب 57 از ابواب مقدمات نکاح و آدابه حدیث 2.

  [iv]باب 104 از ابواب مقدمات نکاح حدیث 1.

  [v]باب 104 از ابواب مقدمات نکاح حدیث 2.

  [vi]باب 104 از ابواب مقدمات نکاح حدیث 6.

  منبع: پایگاه حوزه

  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكرها 2


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی