سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 31 از 51 نخستنخست ... 2127282930313233343541 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 301 تا 310 , از مجموع 507

موضوع: تقويم تاريخ ،در چنين روزي ....

 1. Top | #301

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  امرداد 1389
  شماره عضویت
  620
  نوشته
  507
  تشکر
  257
  مورد تشکر
  885 در 308
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)

  تقویم تاریخ - 19 اسفند
  758م:بسياري از مورخان، روز كشتار راونديه در بغداد را «دهم مارس» درسال 758 ميلادي (141 قمري) نوشته اند. عده مقتولان 600 تن ذكر شده است. اين گروه در باطن براي گرفتن انتقام خون ابومسلم خراساني از منصور ـ خليفه عباسي، از ايران به بغداد كه هنوز كاملا ساخته نشده بود رفته بودند. آنان پس از ورود به بغداد خود را جان نثار خليفه وانمود و درخواست ملاقات با وي را کرده بودند. راونديه پيش از ورود به اقامتگاه خليفه، شمشير ها را در زير لباس پنهان كرده بودند. درجريان ملاقات و هنگام حمله، به خليفه آسيب نرسيد ولي همه اين جماعت به دست عمال او كشته شدند.
  ابومسلم كه به حكومت امويان پايان داده و عباسيان را روي كار آورده بود بسال 754 ميلادي به تصميم منصور خليفه عباسي كشته شد. پس از رسيدن اين خبر به ايران، هواداران او به صورت گروههاي جدا ازهم بپاخاستند كه يكي از آنها «سندباد» نيشابوري بود. منصور که همانند اشکانيان و ساسانيان مي خواست که مرکز حکومت (خلافت) در کنار دجله و در بين النهرين باشد براي اين منظور بغداد را كه يك روستا بود انتخاب و از سال 755 ميلادي كار ساختن آن را آغاز كرده بود. وي مقداري از مصالح ساختماني مورد نياز را از تخريب ابنيه تيسفون كه حدود هشت قرن پايتخت ايران بود و در همان نزديكي (شش فرسنگي = 36 کيلومتري) قراردارد به دست آورده و به بغداد منتقل کرده بود. وي نام پارسي بغدادرا (که مفهوم "هديه خدا" دارد) تغيير نداد. در پارسي باستان "بغ" خدا و "داد" از مصدر دادن و هديه کردن است.

  1342ش:مجلس شوراي ملي 19 اسفند 1342 كابينه حسنعلي منصور را كه دو روز پيش از آن و در پي كناره گيري امير اسدالله علم مامور تشكيل دولت شده بود تاييد كرد و اداره انتشارات و راديو تبديل به وزارت اطلاعات (انتشارات و مطبوعات ــ ارشاد ) شد كه بعدا سازمانهاي ديگري از جمله جهانگردي بر آن اضافه گرديد و نصرت الله معينيان روزنامه نگار معروف تصدي وزارت تازه را برعهده گرفت. قبلا امور مطبوعات از جمله صدور پروانه نشريات از اختيارات وزارت كشور و پيش از آن شوراي عالي فرهنگ بود.
  معينيان كه در شايستگي او در مديريت، ميهندوستي و پاكدامني جاي ترديد وجود ندارد و از مردان بزرگي است كه ايران در تاريخ معاصر خود به وجود آورده است پيش ازقبول مديريت انتشارات و راديو، سردبير روزنامه بود.
  وي راديو ايران و خبرگزاري پارس را كه دو موسسه تقريبا «مرده »بودند با كمترين هزينه و نيروي انساني به صورتي در آورد كه با بهترين موسسات مشابه در كشورهاي پيشرفته كوس برابري مي زدند. براي رسيدن به اين هدف، معينيان مقررات استخدامي جدا گانه اي را همراه با انضباط سخت و آموزش ضمن خدمت به اجرا در آورد كه در آن پرداخت دستمزدها به صورت روزانه صورت مي گرفت. حتي از قلم افتادن يك «واو» در يك مطلب جريمه سنگين داشت و همين روش باعث پرورش نسلي شد كه تا سالها رسانه هاي كشور را با كيفيت خوب اداره مي كرد.
  معينيان با ابداع تلفن 27000 شخصا به نظرات مردم نسبت به برنامه هاي راديو رسيدگي دقيق مي كرد و اگر از يك موسسه دولتي ديگر شكوه و شكايت كرده بودند تا رسيدن به حصول نتيجه، كار را شخصا دنبال مي كرد. در زير دفتر ويژه تلفن 27000 اقدامهايي را كه درباره هر تماس تلفني مخاطب صورت گرفته بود شخصا مي نوشت و امضاء مي كرد كه مطالعه آن براي هر پژوهشگر تاريخ مي تواند جالب باشد.
  معينيان نامه هاي وارده را در كمتر از 12 ساعت مي خواند و پاسخ مي داد و از دريافت پيشنهاد ها و طرحهاي تازه استقبال مي كرد و حتي آنها را مي خريد. براي هر برنامه، يک شورا به وجود آورده بود و اتخاذ هرگونه تصميم با نظر شورا بود که اعضاي آن در کار خود استاد بودند.
  در آن زمان كه براي دولت اشاره به كوچكترين ضعفي قابل تحمل نبود، معينيان اجازه پخش برنامه روزانه «در گوشه و كنار شهر» را در پرايم تايم (ساعت 4 و نيم بعد از ظهر) از راديو ايران داده بود كه ضعفها و نارسايي هاي جامعه تهران را منعكس مي كرد. خبرهاي ساير كشور ها بايد از چند منبع گرفته مي شد تا مبادا يك منبع مغرض باشد و ميهن ما هنوز نتوانسته معادل سردبيراني كه او در دوران طولاني مديريت خود بر خبر گزاري و راديو پرورش داد توليد كند.
  امير اسدالله علم در بهمن ماه سال 1341 با برداشتن معينيان از سازمان انتشارات و راديو و انتصاب او به وزارت راه اشتباه بزرگي را مرتكب شد كه در به وجود آمدن رويدادهاي خرداد 1342 تاثير فراوان داشت. برنامه هاي راديو با مديريت منصوب از جانب اسدالله علم تا حدي باعث تشديد وضعيت شد و فردي كه جانشين معينيان شده بود اجازه داده بود كه در بهار 1342 دستگاههاي پخش ساز و آواز راديو را به شهر قم ببرند و در ميدانها و چهار راههاي اين شهر با صداي بلند ترانه پخش كنند ــ كاري كه قبلا سابقه نداشت. علم چند ماه بعد متوجه اشتباه خود مبني بر تغيير معينيان از سازمان انتشارات و راديو شد و او را با حفظ سمت وزارت راه بار ديگر به مديريت آن سازمان باز گردانيد كه حسنعلي منصور در اسفند همين سال انتشارات و راديو و ادارات مربوط را در هم ادغام كرد و به صورت وزارتخانه در آورد.
  معينيان سالها بعد با هدف خدمت به وطن و هموطنان پيشنهاد رياست دفتر شاه (اصطلاحا دفتر مخصوص) را پذيرفت تا رابط اطمينان بخش و بي غرضي ميان مردم و شاه باشد. ولي، روال كار در دربار طوري بود كه معينيان امكان كمك كردن به حل مسائل را به دست نمي آورد و در اينجا يك مدير شايسته، بي نظر و ميهندوست عملا خنثي شده بود و كار موثري نمي توانست انجام دهد. سپهبد نصيري هم با مخالفت با برنامه هاي اصلاحي معينيان کار را بر او دشوارتر ساخته بود. نصيري نمي خواست که شاه مستقيما و از دست اول (مردم) از مشکلات و مسائل آگاه شود. نصيري مايل بود که همانند سابق، مسائل پس از سانسور او به اطلاع شاه برسد و ارسال پاسخ ها نيز تحت کنترل او باشد. بسياري از انديشمندان وطن خارج ساختن معينيان از بخش اجرايي ايران و قراردادن او را در چهار ديواري يك دفتر در طول يك دهه بزرگترين آسيب به ايرانيان و به منزله يك توطئه مي دانند. محروم كردن ايران از نيمه دهه 1340 از استعداد مديريت، مهارتها و درستي و پاکدامني خاص معينيان لطمه و نقصان بزرگي بود كه هرگز جبران نخواهد شد. معينيان از شهر اصفهان برخاسته است.

  1344ش:چند هفته پس از صدور حکم محکمه نظامي تهران، در اين ماه در سال 1344 ، آكهي رسمي حاوي اسامي سران حزب كمونيست «توده» را كه غيابا به اعدام و يا حبس محكوم شده بودند درچند نوبت در روزنامه ها - من باب احضاريه! منتشر كرده بودند؛ از اين قرار:
  دكتر رضا راد منش، دكتر فريدون كشاورز، دكتر غلامحسين فروتن، احسان طبري، ايرج اسكندري، عبدالصمد كامبخش قزويني، رضا روستا، آرداشس آوانسيان، يوسف جماراني، پتروس شمعوني، علي امير خيزي و محمود بقراطي به اعدام و مريم فيروز به حبس ابد. اين عده قبلا با كمك سازمان نظامي حزب توده از زندان قصر فرار كرده و به خارج از كشور رفته بودند. قبلا قرار نبود كه محكمه نظامي به محاكمه اين عده بپردازد، ولي بعدا پرونده از دادسراي تهران به دادرسي ارتش ارسال شده بود.

  1994م:دهم مارس سال 1994 در تشييع جنازه و مراسم تدفين بانو ملينا مركوري وزير فرهنگ يونان كه از بيماري سرطان در گذشته بود بيش از يك ميليون يوناني شركت كردند كه با توجه به جمعيت شهر آتن كاري بي سابقه و يك تشويق و دلگرمي براي همه كساني بود كه براي خدمت صادقانه به وطن خود كمر همت مي بندند. اين تشييع جنازه در رديف رويدادهاي تاريخي اروپا مهم ثبت شده است.« ملينا» لقب قهرمان ملي يونان را به دست آورده بود.
  وي كه يك بازيگر فيلم بود از نوجواني به وطن خود يونان عشق مي ورزيد و با اين كه با شوهرش در آمريكا زندگي مي كرد از سال 1967 كه سرهنگها با كودتا بر يونان مسلط شدند در سطح جهان دست به يك مبارزه پيگير بر ضد آنان زد كه هفت سال طول كشيد . وي از شهري به شهر ديگر مي رفت و ضمن برگزاري مصاحبه و جلسات سخنراني ، با گريه و اشك از مقامات و مردم مي خواست كه اجازه ندهند گهواره دمكراسي جهان و زادگاه فلسفه و حق درچنگ چند سرهنگ فرومايه اسير باشد .
  پس از بازگشت دمكراسي به يونان از جانب حزب سوسياليست نامزد نمايندگي پارلمان شد و انتخاب گرديد.
  وي پس از هشت سال عضويت پارلمان تصدي وزارت فرهنگ يونا ن را برعهده و تلاش بسيار كرد كه آتن به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا شناخته شود. ملينا سپس مبارزه وسيعي را براي بازگرداندن اثار باستاني؛ مجسمه ها ، سنگهاي مرمر يونان و... يونان باستان از موزه هاي ساير كشورها به ويژه انگلستان آغاز كرد و در جلسات يونسكو همه مساعي خود را بكار برد تا سرقت و تخريب و حتي بي اعتنايي به ميراث فرهنگي يك ملت كه هويت ملي است به عنوان جرم بين المللي در آيد.
  ملينا كه 18 اكتبر 1923 در آتن متولد و در 6 مارس 1994 در يك بيمارستان نيويورك در گذشت در زندگي هنري خود هم كه پيش از ورود به سياست به‌آن اشتغال داشت موفق بود و ستاره فيلمهاي معروفي چون « يكشنبه ها ، هرگز » و « اتوبوسي به نام هوس » بود.

  1949م:دهم مارس1949 بانوي آمريكايي «ميلدرد گيلارز Mildred Gillars» در يك دادگاه فدرال آمريكا به جرم خيانت به وطن به 12 سال زندان محكوم شد. جرم اين بانو كه هنگام محاكمه 49 ساله بود اين بود كه در دوران جنگ جهاني دوم، مدتي گوينده برنامه زبان انگليسي راديو آلمان (رادیو برلین) شده بود.
  محاکمه پر سر و صدای میلدرد که در 1900 در شهر پورتلند ایالت مین Maine به دنیا آمده و در 25 ژوئن 1988 درگذشت شش هفته طول کشیده و هشتم مارس 1949 پایان یافته و دو روز بعد حکم مجازات وی صادر شده بود. میلدرد در سال 1948 و سه سال پس از سقوط برلین (برلن) و تقسیم و اشغال نظامی آلمان دستگیر و به آمریکا فرستاده شده بود. اتهام او کمک به دشمن و تضعیف روحیه آمریکائیان با پخش مطلب از رادیو برلین بود. میلدرد در جلسات دادگاه گفته بود که او تنها یک گوینده بود و کار گوینده خواندن مطالبی است که به دست او می دهند. نویسنده اخبار و مقالات؛ افراد دیگری بودند و این مطالب قبلا به زبان آلمانی پخش شده و سپس به انگلیسی برگردانده و برای پخش به بخش زبان انگلیسی سازمان رادیو داده می شد که در آنجا چندین نفر کار می کردند از جمله یک تبعه انگلستان.
  میلدرد همچنین این مطلب دادیار دادگاه (نماینده دادستان و مدافع کیفرخواست) را که او در جریان تحصیل در یک مدرسه عالی نیویورک به همکلاسی آلمانی خود دلبستگی یافته و به دنبال او به آلمان رفته و ماندگار شده بود یک داستان تخیلی و ماجرای ساختگی جهت برانگیختن ضدیت در اذهان خواند. وی گفته بود که علاقه مندی به کار سینما و بازیگر شدن در فیلم داشت و چون تلاش او در نیویورک به پیروزی نیانجامید برای ادامه تحصیل به آلمان رفت. هنوز جنگی در کار نبود و او در دوسلدورف به تحصیل موسیقی و هنرهای دراماتیک پرداخت و برای تامین معاش، در ساعات فراغت زبان انگلیسی تدریس می کرد. در این کار بقدری ماهر و معروف شده بود که سازمان برلیتز ویژه آموزش زبانهای خارجی به آلمانی ها اورا استخدام کرد و به برلین برد. در آنجا، رسایی سخن و تکلم کامل کلمات و داشتن لهجه اصيل بر شهرت او افزود و در سال 1940 و 14 ـ 15 ماه پیش از ورود آمریکا به جنگ، در بخش اخبار به زبانهای دیگر به استخدام سازمان رادیو برلین درآمد. می دانید که در وضعیت جنگ، تصمیمگیری و کنترل حیات از دست فرد خارج می شود و جریان جنگ همانند سیل فرد را با خود می برد و گاهی هم به سنگ می کوبد و بنابراین، اراده فرد نقش ندارد.
  میلدرد تنها آمریکایی نبود که متهم به چنان اتهامی شده باشد؛ رابرت هنری بست، داگلاس چاندلر، بانو «ایوا تگوری موگ (معروف توکیو رز)» و ... اتهاماتی از این دست داشتند و به زندان طولانی محکوم شدند. ایوا گوینده انگلیسی زبان رادیو ژاپن در طول مخاصمه دو دولت در یک دادگاه سانفرانسیسکو به تحمل یک زندان طولانی محکوم شده بود. وی یک بانوی آمریکایی ژاپنی تبار بود. يك دادگاه لندن نیز «ويليام جويس» گوینده بریتانیایی بخش زبان انگليسي راديو برلین را به اعدام محكوم كرد و اين حکم اجرا شد.
  میلدرد پس از تحمل دوران محکومیت، مقیم ایالت اهایو شد و در یک مدرسه در حومه شهر کلمبوس به تدریس زبان آلمانی مشغول شد، در 65 سالگی بازنشسته و در 88 سالگی درگذشت. در سالهای اخیر، آمریکاییان همکار و یا در معرض سوء ظن به همکاری با القاعده گرفتار همین نوع اتهام شده اند.

  2003م:دركشورهايي كه راديو ــ تلويزيونها غيردولتي هستند و به صورت تجاري عمل مي كنند از جمله آمريكا اگر يگ برنامه هر قدر مهم از نظر فني ومحتوا ، در ريتينگRating ( درصد بيننده و شنونده ) نمره كمي بياورد تعطيل خواهد شد ، زيرا صاحبان آگهي اجازه نمي دهند اعلانشان در آن برنامه پخش شود .
  « فيل دانهو» روزنامه نگار قديمي كه يك برنامه ميز گرد زنده همراه با پرسش و پاسخ تلفني را در شبكه ام. ا س. ان. بي. سي.( نشنال برادكستينگ كورپوريش ــ آمريكا ) اداره مي كرد و براي يك گروه آگاه با تحصيلات بالا جالب بود اعلام كرد كه چون در صد بينندگان برنامه او از نصاب معين پايين رفته ، ادامه آن برنامه براي شبكه مقدور نيست و از 28 فوريه 2003 تعطيل خواهد شد! . معناي اين عمل اين است كه شبكه ها به خاطر اعلان و در آمد ؛ مجبورند سليقه اكثريت مخاطبان را ملاك قرار دهند و از برنامه هاي سنگين و مهم( فرهنگي ــ سياسي ) ، صرف نظر از كيفيت توليد ، كه در خور فهم و مطابق سليقه و پسند اكثريت نباشد صرفنظر كنند و افت كار را بپذيرند كه اين ، يك ضعف بزرگ رسانه ها ي غير دولتي در دهه هاي اخير بوده است .
  در بيشتر كشورها ، هنوز شبكه هاي راديو ــ تلويزيوني دولتي ( عمومي ) هستندو هزينه هاي آنها از محل مالياتها و عوارض تامين مي شود . آمريكا هم يك شبكه عمومي ( بدون آگهي تجاري ) دارد كه غير دولتي است و هزينه آن ازاعانات مردم و موسسات و كمك هاي آموزشي ــ فرهنگي دولت تامين مي شود.

  241پیش ازمیلاد:روم در جنگ دريايي دهم مارس سال 241 پيش از ميلاد نيروي دريايي كارتاژ ( قرطاجنه ــ شمال آفريقا ) را شكست داد و از آن پس نزديك به هزار سال آقاي مديترانه بود. اين نبرد كه به جنگ « ائوگوسا ( جزيره اي در مديترانه ) » معروف شده است روم را به صورت يك ابر قدرت در آورد.ايران ابر قدرت ديگر جهان بود.
  انگيزه جنگ ، دست اندازي كارتاژ Carthage به جزاير جنوبي ايتاليا از جمله سيسيل ( سيچيليا ) بود . دولت روم در آغاز كار از دادن اعلان جنگ به كارتاژ كه برتري دريايي داشت هراس داشت.
  بزرگان روم چاره كار را بر وضع ماليات تازه و دعوت از كشتي سازان فنيقي و يوناني براي ساختن كشتي جنگي براي آن دولت ديدند و طولي نكشيد كه دويست كشتي نظامي از نوع كاملا تازه كه هر پاروي آنها را پنج مرد به حركت در مي آوردند آماده شد .
  جراثقالهاي اين كشتي ها مي توانست سنگهاي بزرگ و گوي هاي چرب ( آغشته به روغن ) شعله ور را به سوي كشتي هاي دشمن پرتاب كند و آنها را به آتش بكشد.
  در سينه اين كشتي ها همانند كشتي هاي تانك بر ( تانك لاندينگ ) امروز تخته هاي كشويي بلندي نصب مي شد كه سربازان پياده و سوار بتوانند سريعا در ساحل دشمن پياده شوند و تعرض خود را آغاز كنند . اين تخته ها ( پلهاي تخته اي ) هنگام دريانوردي بر دو بدنه كشتي بسته مي شد و پس از نزديك شدن به ساحل به قسمت سينه كشتي انتقال مي يافت كه در عين حال از اصابت تير به سربازان تا توقف كشتي در آبهاي كم عمق جلوگيري كند.
  بايد دانست كه بيشتر مردم كارتاژ را مهاجران فنيقي ( سوريه و لبنان امروز ) تشكيل مي دادند.

  1804م:دهم مارس 1804 و در شهر سن لوئی آمریکا، مراسم تحویل مالکیت دو میلیون و 147 هزار کیلومتر مربع از سرزمین آمریکای شمالی (تقریبا یک و نیم برابر وسعت ایران) از جانب دولت فرانسه به دولت واشنگتن برگزار شد. تا آن زمان بخش میانی آمریکای شمالی (طرفین رود می سی سی پی) متعلق به فرانسه و بخش غربی و فلوریدا (جنوب شرقی) وابسته به اسپانیا بود و دولت واشنگتن تنها مناطق 13 گانه انگلیسی نشین شرق آمریکا را در کنترل داشت. توماس جفرسون رئیس جمهور وقت که در جریان اوضاع فرانسه (به دلیل اقامت نسبتا طولانی قبلی در پاریس) قرارداشت و می دانست که ناپلئون برای ادامه جنگهایش به پول نیاز دارد آمادگی آمریکاییان برای دادن وام به فرانسه را به او اعلام کرده بود و چون این وامها از سه میلیون و 750 هزاردلار طلا گذشت به ناپلئون اشاره خرید متصرفات فرانسه در آمریکای شمالی را داد که در قرن هجدهم به نام لوئی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه به «لوئیزیانا» اسمگذاری شده بودند. ناپلئون که توجه به متحد کردن اروپاییان قاره ای (بدون انگلستان) زیر پرچم خود داشت حاضر به فروش شد و پس از چانه زنی، لوئیزیانای فرانسه که اینک 14 ایالت آمریکا را از مونتانا و داکوتاها تا میسوری و اوکلاهما تشکیل می دهند به 15 میلیون دلار به دولت واشنگتن فروخته شد که پس از کسر بدهی، فرانسه 11 میلیون و 250 هزار دلار دریافت کرد و یکشبه وسعت ایالات متحده بیش از دو برابر شد که بعدا فلوریدا را از اسپانیا و الاسکا را از روسیه خریداری کرد و با یک رشته جنگ، مکزیک را از غرب و جنوب خود بیرون راند. پس از تحویل متصرفات فرانسه به دولت واشنگتن، این دولت برای راضی نگهداشتن فرانسویان ساکن نیوارلئان، نام لوئیزیانا را بر مناطق اطراف آن بندر بزرگ گذارد که یکی از ایالات آمریکاست.

  1831م:دهم مارس 1831 لوئي فيليپ رئيس وقت كشور فرانسه يك نيروي نظامي مركب از داوطلبان خارجي به نام لژيون خارجي فرانسه كه نوعي سپاه مرسنر (اصطلاحا؛ مزدور) است ايجاد كرد. «الجزاير» بعدا محل استقرار اين لژيون تعيين شد. قراربود از اين لژيون در مستعمرات و كار استعمار استفاده شود كه بعدا در جنگهاي جهاني اول و دوم هم شركت داده شدند. براي ورود به اين لژيون به «گذشته متقاضي ـ هرچه که بود» توجه نمي شد!.
  تاريخ مرسنري طولاني است و از يونان باستان آغاز مي شود. در قدیم، افراد با هدف غارت و چپاول مغلوبين و يا دريافت سهمي از غنيمت و در قرون معاصر صرفا به خاطر تامين معيشت و يا دريافت امتيازهايي از قبيل تبعه شدن و ... به استخدام ارتشهاي خارجي درمي آيند. گارد واتيكان از مرسنرهاي سويسي تشكيل شده است. در دهه هاي اخير، در كشورهايي كه قانون نظام وظيفه عمومي ندارند و داوطلب برای در نیروهای مسلح کم است؛ استخدام شدن براي جنگيدن بارديگر رو به افزايش گذارده به عبارت ديگر مرسنري دوباره رونق گرفته و براي اين كار (مقاطعه كاري جنگ) حتي كمپاني هاي بزرگ تاسيس شده است كه يكي از آنها كمپاني «بلك واتر» در آمريكاست كه داستاني طولاني دارد و افراد مسلح به عراق و افغانستان فرستاده است.


  1862م:دهم مارس 1862 به تصميم دولت فدرال آمريكا براي نخستين بار در اين كشور دلار كاغذي رايج شد. در آن زمان آمريكا داراي دو دولت بود كه با هم در جنگ و ستيز بودند. دلارهاي كاغذي كه به صورت اسكناسهاي 5، 10، 20، 50، 100، 500 و 1000 دلاري انتشار يافته بود در ايالات شمالي (فدراسيون آمريكا) در اختيار مردم قرارگرفت و چون جنگ داخلي در جريان و حالت فوق العاده برقرار بود؛ مخالفت زيادي در برابر اين اقدام دولت كه براي تامين هزينه جنگ نياز به پول فراوان داشت و طلاي كافي موجود نبود ابراز نشد. ايالات جنوبي (كنفدراسيون آمريكا) هم براي خود به انتشار دلار كاغذي دست زدند كه از 50 دلاري شروع مي شد. دلار كاغذي پس از جنگ داخلي امريكا كه در 1965 پايان يافت اعتبار خود را از دست نداد و ادامه يافت كه با پايه محاسبات مالي قرار گرفتن آن پس از جنگ جهاني دوم، عامل قدرت آمريكا شده است. دولت آمريكا بعدا طلا را از پشتوانه دلار حذف كرد. دلار آمريكا در چند سال اخير (سالهاي منتهي به 2008) كه هزينه هاي دولتي درنتيجه عمليات نظامي درعراق و افغانستان افزايش يافته و دولت را مقروض ساخته ارزش برابري خود را در برابر پولهاي ديگر از دست داده و در سراشيبي قرارگرفته است و .... مداخله نظامي شوروي در افغانستان در دهه 1980، اين اتحاديه را هم به همين وضعيت افكنده بود.

  1864م:ابراهام لينكلن رئيس جمهوري وقت آمريكا دهم مارس سال 1864 ميلادي در جريان جنگ داخلي اين كشور ژنرال يوليسس گرانت Ulysses Grant را به فرماندهي كل نيروهاي اتحاديه ( فدراسيون آمريكا ) منصوب كرد و جنگ در اوريل 1865 با پيروزي نيروهاي فدراسيون پايان يافت . ژنرال گرانت بعدا به رياست جمهوري آمريكا هم انتخاب شد.
  در پي جنگ خونين چهار ساله داخلي آمريكا كسي مجازات نشد و به همين دليل كينه ها سريعا پايان فت .از اين روش 130 سال بعد ، پس از انتقال قدرت در اتحاديه افريقاي چنوبي به اكثريت سياهيوست استفاده شد و در اين كشور هم كسي به خاطر كارهاي گذشته اش با اجراي برنامه « اعتراف كن ، پوزش بخواه و عفو شو » مجازات نشد.
  در جنگ داخلي آمريكا فرماندهي نيروهاي كنفدراسيون را ژنرال « لي » برعهده داشت كه پس از جنگ يك دانشگاه تاسيس كرد كه هنوز به نام او باقي است.

  1890م:«ویاچسلاو مولوتوف» که در سه دهه حساس از قرن بیستم بازیگر اصلی صحنه سیاست جهان بود و طراحی قرارداد عدم تجاوز آلمان و روسیه، تقسیم لهستان، تعرض به فنلاند و ... ازجمله کارهای او بود نهم مارس 1890 در روسيه به دنيا آمد. وی که دهها سال رئیس دیپلماسی روسیه بود در کار خود به قدری خشن بود که فنلاندی ها بمب های دست ساز (عمدتا بنزینی) را کوکتل مولوتوف (مهمانی عصرانه مولوتوف) نام گذارده اند که جهانی و وارد لغتنامه ها شده است. خروشچف مولوتوف را از مقام دولتی و حزبی برکنار کرد ولی برژنف بازگردانید و چرننکو در دوران کوتاه رهبری خود با او مشورت می کرد. مولوتوف که از فعالان انقلاب بلشویکی 1917 بود در 96 سالگی در سال 1986 درگذشت و برخی از رسانه ها بمناسبت یکصد و بیستمین زادروز او چند مورد از اندرزها و نظراتش را منتشر کرده اند از جمله:
  ـ بزرگترین شکست ما (روسها) که زیربنای شکست های دیگر است این بوده است که نتوانستیم روزنامه نگار خوب بوجود آوریم.
  ـ چین (نه روسیه) تنها امید جهانیان است.
  ـ سلاح اتمی مانع از جنگ جهانی دیگری خواهد شد ولی نه جنگهای محلی و حتی منطقه ای.
  ـ سلاح اتمی بود که آمریکا را ابرقدرت و امپریالیست کرد.
  ـ آمریکا که با جنگ ساخته شده بدون جنگ نمی تواند قدرت خودرا حفظ کند.
  ـ بقای ایالات متحده در این بوده است که در اینجا، تفاوت ثروت زیاد ولی اختلاف طبقاتی و خودنمایی (افاده) بسیار کم است.
  ـ هر فارغ التحصیل دانشگاه یک مخالف جامعه طبقاتی است و تا اختلاف طبقاتی وجود داشته باشد انسانها از آرامش برخوردار نخواهند شد.
  ـ ادامه زورگویی و ستمگری باعث احیاء آنارشیسم (امروزه اصطلاحا: تروریسم) می شود.

  2003م:جيمي كارتر رئيس جمهوري پيشين آمريكا از حزب دمكرات در اظهار نظر خود كه در شماره يكشنبه ، 9 مارس 2003 ، نيويورك تايمز به چاپ رسيد گفته بود: «حمله يكجانبه نظامي به عراق با ملاك و ضوابط «جنگ عادلانه» همخواني ندارد و اگر صورت گيرد ناقض موازين بين المللي و اصول اديان است. وي گفته بود كه دولت بوش هنوز همه راههاي حل مسالمت آميز مسئله را طي نكرده است. به اظهار كارتر، اتهامات وارده از سوي دولت بوش به دولت عراق هنوز به ثبوت نرسيده و در وضعيت فعلي قانع كننده نيستند.
  جورج دبليو بوش به استدلال کارتر توجه نکرد و چند روز بعد دستور حمله نظامي به عراق را بدون مجوز سازمان ملل صادر کرد که اينک در باتلاق عراق گير کرده وعراق بزرگترين مسئله براي آمريکا شده است.


  418: امپراتوري روم يهوديان را از داشتن مشاغل دولتي محروم كرد.
  1572: به دستور اليزابت اول دراين روز «توماس هووارد» امير منطقه نورفك انگلستان به جرم خيانت گردن زده شد.
  1624: انگلستان به امپراتوري اسپانيا اعلان جنگ داد.
  1625: چارلز اول پادشاه وقت انگلستان به اعضاي پارلمان اين كشور كه حاضر به وضع ماليات تازه نبودند گفت برويد و يازده سال ديگر بياييد؛ تا آن زمان به شما نيازي تيست.
  1945: امپراتوري ژاپن كه تمامي شبه جزيره هندوچين را تصرف كرده بود يكي پس از ديگري به كشورهاي پنجگانه اين منطقه كه قبلا مستعمره فرانسه و انگلستان بودند استقلال داد و اين کار را از ويتنام شروع كرد.
  1985: كنستانتين چرننكو Konstantin U. Chernenko رهبر 73 ساله شوروي پس از 13 ماه حكومت بر اين کشور درگذشت.

 2. تشكرها 3

  محب الحسین (15-01-1390), نرگس منتظر (18-01-1390), آسیه سادات (19-12-1389)

 3. Top | #302

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  امرداد 1389
  شماره عضویت
  620
  نوشته
  507
  تشکر
  257
  مورد تشکر
  885 در 308
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)

  تقویم تاریخ - 20 اسفند
  76پیش ازمیلاد:76 سال پيش از ميلاد ، اواخر زمستان ، طوايفي كه در منتهي اليه شمالغربي چين مي زيستند با استفاده از فرصت احضار واحدهاي ايراني مستقر در مرز منطقه اي كه امروزه در آنجا اويغور ها زندگي مي کنند و در آن زمان محل سكونت پارسي زبانان بود به اين منطقه هجوم آوردند و پارسي زبانان را به بدخشان ( شمالشرقي افغانستان امروز ــ تاجيكستان ) فراري دادند و بر جايشان نشستند. با وجود اين ، آثار فرهنگ ايراني و بسياري از واژه هاي فارسي براي مثال ؛ كاريز ( قنات ) در آنجا تا به امروز باقي مانده است. مهرداد شاه اشكاني ايران در سال 82 پيش از ميلاد همه نيروهاي رزمي ايران حتي ار دورترين نقاط امپراتوري را احضار كرده بود تا قدرت روم را بشكند كه روميان كه چنين ديدند حاضر به صلح شدند و شكستن قدرت روم در شرق به بعد موكول شد و در سال 53 پيش از ميلاد به دست ژنرال سورنا انجام گرفت.

  388م:درپی درگذشت شاپور سوم، یازدهم مارس سال 388 ميلادي‌ (بيستم اسفند) بهرام برادر او و حكمران خطه كرمان، شاه ايران زمين شد و به دليل علاقه اي كه به كرمان داشت در همه عمر لقب «كرمانشاه» را براي خود حفظ كرد. مورخان رومي نيز در كتاب هاي خود اورا «بهرام كرمانشاه» نوشته اند. از كارهاي مهم او امضاي يك معاهده صلح با امپراتوري روم است. اين شاه ساسانی به دليل آگاهي هاي فراوان از وضعیت مناطق آن سوي مرزهاي شرقی، استانداران استانهاي خاوري را از ميان ژنرالهاي ارتش انتخاب كرد و كابل را پايگاه سپاه سوم ايران قرارداد. اين اقدام بهرام كرمانشاه بدعتي شد كه تا زمامداري خسروانوشيروان ادامه داشت. توسعه و به صورت شهر در آوردن کرمانشاه نيز در زمان اين پادشاه انجام شد که به نام وي خوانده مي شود.
  1502م:شاه اسماعيل صفوي 11 مارس سال 1502 (مصادف با بيستم اسفند) درتبريز تاجگذاري و شيعه اثني عشري را مذهب رسمي ایران اعلام داشت. وي در خطبه اي كه ايراد كرد خودرا مكلّف به ترويج مذهب شيعه و ایجاد یک حکومت مرکزی در سراسر ایرانزمین [احیاء امپراتوري ايرانیان] و نجات ايرانيان از وضعيت نابساماني كه از زمان حمله مغول داشتنند اعلام كرد و به اين ترتيب مقدمات زنده شدن دوباره ناسيوناليسم ايراني فراهم شد.
  مورخان ضمن مقایسه شاه اسماعیل صفوی با اردشیر یکم ـ سردودمان ساسانیان متفق القول نوشته اند که اردشیر نیز در سال 225 میلادی در تیسفون با نطقی در برابر موبدان و بزرگان ایران همین قول را داده بود. تفاوت دو نطق دراین بود که اردشیر آیین زرتشت را دین رسمی [دولتی] اعلام کرده بود و به این ترتیب؛ ناسیونالیسم ایرانی در آن زمان برگرد آموزش های زرتشت سر برافراشت و این بار شیعه اثنی عشری زیربنای آن بود و هر دو شاه به قولی که داده بودند وفاکردند. برادران دیلمی (بوئیان) هم در دهه های 940 و 950 میلادی ناسیونالیسم ایرانی را با پرچم شیعه و زبان پارسی پیش بردند و هگل آلمانی «فلسفه تاریخ» را با آوردن چنین مثالها از تاریخ طولانی ایران اثبات کرده است که شرایط آمادگی برای تکرار رویدادها باید درس بزرگی برای هر دولتمرد و سیاستمدار در گوشه و کنار جهان باشد.

  1324م:احمد كسروي در اين روز در سال 1324 در كاخ دادگستري و در اطاق بازپرس در حالي كه روي صندلي نشسته بود با چاقو مورد حمله قرار گرفت و كشته شد. به گزارش روزنامه هاي تهران، قتل وي به دست اعضاي جمعيت فدائيان اسلام صورت گرفت. كسروي ناشر روزنامه پرچم و از مولفان كشور بود. وي در نگارش تاليفات خود از جمله تاريخ مشروطيت سبك خاصي بكار برده است. مصاحبه هاي خبرگزاري فارس با چند آگاه از اين موضوع که اواخر پاييز 1388 در سايت اينترنتي اين خبرگزاري قرارگرفته بود جزئيات بيشتري از قتل کسروي را به دست مي دهد.

  1342ش:حسنعلي منصور نخست وزير تازه در اين روز در سال 1342 خورشيدي دكتر ضياء الدين شادمان يكي از ورزشدوستان كشور را كه گاهي هم براي راديو و نشريات موسسه اطلاعات تفسير ورزشي مي گفت و مي نوشت و در سابق رئيس يكي ار فدراسيونها بود به عنوان شهردار تهران تعيين كرد . در همين روز تصميم گرفته شد كه وزيران و مقامات دولتي عضويت حزب ايران نوين را داشته باشند كه حسنعلي منصور موسس اصلي آن بود.
  2009م:میرحسین موسوی پس از چندماه «بررسی شرایط» دهم مارس 2009 (20 اسفند 1387) ورود خود به صحنه مسابقه هاي انتخاباتي ریاست جمهوري را که سه ماه بعد از آن برگزار می شد اعلام کرد.
  میرحسین موسوی نخست وزیر جمهوري اسلامي ایران از سال 1981 تا سال 1989 در اعلاميه نامزدشدن در انتخابات گفته بود که شرایط و وضعیت، بازگشت اورا به صحنه سیاسی کشور ایجاب کرده است. با اینکه در موسم هر انتخابات نام موسوی ـ آخرین نخست وزیر ایران ـ به عنوان یک نامزد احتمالی به میان آمده بود در 20 سال قبل از آن از ورود به صحنه خودداری کرده بود. وی در اعلامیه بازگشت به سیاست نوشته بود که همان دلایل و عواملی که درگذشته مانع از ورود به انتخابات می شد اینک اورا متقاعد کرده است که این زمان، زمانی دیگر است و حضورش را ایجاب می کند. وی در اعلاميه اش نوشته بود که برای این تصمیگیری مهم، «حوادث ممكن، ظرفيت‌هاي موجود و بسياري نكات خرد و كلان ديگر را مورد دقت و مدّ نظر قرارداده است».
  میرحسین 67 ساله که پیش از نخست وزیر شدن مدتی هم وزیر امور خارجه بود در اعلامیه خود همچنین تاکید کرده بود که به اميد اداي وظيفه، قصد خويش را براي نامزد شدن در دوره دهم از انتخابات رياست جمهوري (خرداد 1388) اعلام می دارد. موسوی که در 20 سال گذشته به اموری چون هنر معماری پرداخته بود در زمانی نخست وزیر بود که آیت الله خامنه ای مقام ریاست جمهوری را برعهده داشت و ایران درگیر یک جنگ دفاعی با عراق بود ـ جنگی که صدام حسین با محاسبات نادقيق خود و نيز به اشاره غرب آن آغاز کرد و در طول نبرد هم مورد حمایت قدرت های جهانی وقت بود.
  در اعلامیه بازگشت میرحسین به صحنه سياست چنین آمده بود: «حل مسائل بزرگ نه فقط به همفكري، تبادل همه انديشه‌ها و گفتمان‌ها، كه به وحدت و انسجام تمامي نيروهاي توانمند كشور نيازمند است.».
  موسوی در اعلامیه اش چنین آورده بود: كسي نیست كه نداند در سفره‌هاي كوچك هموطنان، اولي‌تر از نان؛ اعتناي صادقانه به ارزش‌هايي است كه جان جوانانشان را خرج آن كرده‌اند. اين اولويتي است كه چشمه‌هاي بركت را از زمين مي‌جوشاند. یک نمونه‌ از اين جوشش، دست‌آوردهاي برگشت‌ناپذير جوانان دانشمند ما در زمينه انرژي هسته‌اي است ـ جوانانی که سرهاي شان در برابر اجنبي خم نیست، آزاد هستند و سرفراز. ما اين كاميابي‌ها را با هزينه‌ كردن بودجه‌هاي نجومي به دست نياورده‌ايم، بلكه ارزش‌ها هستند كه چنين ميوه داده‌اند و بركت آفريده‌اند. به‌ويژه جا دارد كه ارزش آزادي، در اين عصر مورد توجه چندين‌باره قرار گيرد. اين آرماني است که اگر ایستادگی و جانفشانی نمی کردیم از ما سلب مي‌شد. بايد بدانيم كه بازگشت به ارزشها راهی است كه به نيرومند شدن اقتصاد كشور می انجامد، فضاي كسب و كار را رونق می دهد و از نيروهاي مولد و توليد ملي حمايت همه جانبه می كند. قانون اساسي ما براي رسيدن به اهداف داراي ظرفيت‌هاي عظيمي است كه همچنان مي‌توانند به فعليّت برسند. به ويژه راهبردهاي ارزشمندي كه اصل‌هاي 43 و 44 از اين ميثاق ملي را شكل داده‌اند نياز به توجه بيش از پيش دارند و ما موظفيم منابع كمياب موجود را با تخصيص حداكثري در جهت تحقق هرچه كاملتر آنها به كار بنديم و از هدر دادن اين منابع جلوگيري كنيم.
  ميرحسين سپس در اعلاميه خود چنين آورده بود: "اينجانب ادعا نمي‌كنم كه اهداف پيش رو به صرف انتخاب يك فرد قابل دستيابي است، بلكه خواست عمومي براي تجديد نظر در سياست‌ها و گسترش گفتمان انقلاب اسلامي و تكيه بر ارزش‌هاي بنيادين زائيده از آن در سطح عموم است كه مي‌تواند ضامن چنين تحولي باشد. حتي در آن صورت نيز نبايد منتظر معجزه بود.".
  میرحسین در اين اعلامیه همچنين تصریح کرده بود: "در جريان فعاليت‌هاي انتخاباتي، ستاد اين جانب حق چاپ و تكثير عكس مرا نخواهد داشت و از علاقه مندانی كه ممكن است به صورت خودجوش وارد صحنه تبليغات شوند نيز انتظار دارم كه به اين خواست خدمتگزار خود توجه كنند. از نظر من، نوشته ساده يك شهروند علاقه مند به سرنوشت كشور در پشت شيشه مغازه‌اش دلنشين‌ترين و موثرترين الگوي تبليغ است. اين نه بدان معناست كه استفاده از تصوير را الزاما مسرفانه و يا فريبكارانه بدانم، بلكه مي‌خواهم از كارهايي كه شايعه شيوعشان را در فصول انتخابات شنيده‌ام، و اميدوارم هرگز واقع نشده باشند، به اكيدترين وجهي پيشگيري كنم. هرگونه عمل خلاف اخلاق، حضور و نشاط مردم را در صحنه انتخابات خدشه‌دار مي‌كند. چنانچه نام اين جانب در معرض اسائه قرار گيرد انتظارم از علاقه مندان و حاميان؛ سكوت است، چه رسد به آن كه خداي‌ناكرده خود مرتكب هتك حرمت و بي‌ادبي نسبت به كسي شوند و نوشته يا گفته ناحقي را اشاعه دهند. همچنين از همه عزيزان و دوستان تقاضا دارم به هيچ‌وجه از امكانات و اموال عمومي، چه به صورت مستقيم و يا غير مستقيم، در امور انتخاباتي استفاده نكنند. به زودي شور مبارزات انتخاباتي فراگير مي‌شود که در عین حال لازم است كه احترام دولت به دقت رعايت شود و انتقادات به صورت روشنگرانه، مستدل، دلسوزانه و نه با قصد فريب ارائه گردد.".

  2008م:از آغاز مارس 2008، نامزدي سناتور «جان مك كين» و در آن زمان 71 ساله از جانب حزب جمهوريخواه آمريكا در انتخابات نوامبر 2008رياست جمهوري اين كشور قطعي بنظر مي رسيد. در پي درک اين قطعيت احتمالي، برخي رسانه ها اشاره به بعضي رفتارهاي «مك كين» ـ سالخورده ترين نامزد رياست جمهوري در طول تاريخ ايالات متحده کرده بودند ازجمله تند مزاج، خشن و عصبي بودن و نيز سابقه ابتلاء به بيماري سرطان داشتن و گاهي بدون تأمل حرف زدن؛ و براي مثال: اين كلام او «بمب ـ بمب، ايران» كه تاكنون چند بارهم اين عبارت بمباران كردن ايران را به شوخي و يا جدّي تكرار كرده بود.
  ازكوره در رفتن او، هفتم مارس 2008 علني تر از هميشه منعکس شد و راي دهندگان در شبکه هاي تلويزيوني آن را مشاهده كردند (عكس بالا). جريان از اين قرار بود: در هواپيمايي كه مك كين و همراهان و از جمله چند خبرنگار را از اتلانتا به نيوارليان مي برد؛ اليزابت بوميلر خبرنگار نيويورك تايمز از او درباره ملاقاتش در سال 2004 با «جان كري» نامزد وقت حزب دمكرات در انتخابات آن دوره رياست جمهوري سئوال كرده و چنين افزوده بود: گفته شده است كه در آن ملاقات شما (مك كين) با اين كه سناتور حزب جمهوريخواه بوديد حاضر شده بوديد كه معاون جان كري (نامزد حزب دمکرات ) شويد و نامتان در يك تيكت باشد!، آيا درست است؟. مك كين به جاي دادن پاسخ با جملاتي واضح كه درخور يك نامزد رياست جمهوري نبود، با پرخاش و ناراحتي تمام گفت: آدم زنده اي نيست كه ملاقات آن زمان مارا نداند، ارتباط به امروز ندارد، چرا اين سئوال را حالا مي كني؟ و ....
  همان شب شبكه هاي تلويزيوني آمريكا جريان اين گفت و شنود و پرخاش را كه روي نوار ضبط شده بود پخش و اشاره كردند كه نامزدي مك كين مورد تاييد و حمايت جورج دبليو بوش (رئيس جمهور وقت) هم قرارگرفته است!.
  پخش اين مطلب سوژه تفسيرهاي ديگري شد كه در آن ـ به صورت يك هشدار ـ اشاره به انتصاب گورباچف به رهبري شوروي در 11 مارس 1985 شده بود كه چگونه يك انتصاب و يا انتخاب غلط مي تواند يك امپراتوري را متلاشي و مسير جهان را تغيير دهد.
  در اين تفسيرها ضمن اشاره به پيروزي يك سياهپوست (باراك اوباما) در انتخابات داخلي حزب دمکرات(مقدماتي) حتي در ايالتهاي عضو كنفدراسيون سابق كه به خاطر مخالفت با آزادي بردگان سياه وارد جنگ داخلي شده بودند ازجمله ويرجينيا، جورجيا، لوئيزيانا و ... و يا ويومينگ (ايالت كابوها) و ورمانت (ايالت سفيدها) گفته شده بود كه وضعيت تغيير كرده و مردم قرن 21 از خشونت و جنگ و كارهاي خلاف منطق، اصول و قانون رويگردان هستند.

  2008م:در آن زمان اصحاب نظر ديگري هم بودند كه مي گفتند اگر انتقادهاي كنوني بانو هيلري كلينتون از اوباما، و اوباما از هيلري گسترش يابد و كار اين دو متقاضي شانه به شانه براي نامزدي حزب دمكرات به برخورد بكشد و احيانا در حزب دمكرات آمريكا انشعاب صورت گيرد، پيروزي مك كين در انتخابات نوامبر 2008 قطعي خواهد بود (که چنين نشد).
  چه كساني و عواملي مي توانند در جريان انتخابات برخورد ايجاد كنند؟، اصحاب رسانه هاي آمريكا كه عمدتا كمپاني هاي بزرگ خارج از اين حرفه هستند، و بنظر مي رسيد كه از ژانويه 2008 كار مداخله را با تبليغ وسيع و لاينقطع براي "اوباما" آغاز کرده بودند!.
  از سوي ديگر، در مارس 2008 انتقاد تند دو متقاضي نامزدي حزب دمكرات و مشاورانشان از يكديگر تا آستانه تخريب پيش رفته بود. يك نمونه از اين انتقادها اظهارات بانو «سامانتا پاور» مشاور اوباما بود كه سوم مارس 2008 بانو هيلري كلينتون سناتور نيويورك را «عفريته» خطاب كرد. سامانتا 37 ساله درعين حال از فعالان «كار سنترCarr Center» هاروارد در دفاع از حقوق بشر است.
  مرور زمان نشان داد که پس از انتخابات و پيروزي اوباما، وي هيلري کلينتون را برغم آن انتقادهاي متقابل و عفريته خوانده شدن بانو کلينتون از سوي سامانتا پاور، وزير امورخارجه کابينه خود کرد.
  -پاره اي از رسانه ها در راستاي وظايف آموزشي خود از جمله به ياد آوردن گذشته، هرسال معمولا به مناسبت سالروز در گذشت ارسطو به انتشار انديشه ها و كارهاي اين انديشمند بزرگ از جمله توجه او به « اندازه گيري دمكراسي » مي پردازند.
  رسانه ها در باره نظر ارسطو به اندازه گيري دمكراسي در يك جامعه از نوشته هاي « سيمور مارتين ليپست» استفاده و نقل مي كنند.
  ارسطو نخستين انديشمند در جهان بود كه به اندازه گيري دمكراسي در يك جامعه توجه كرد كه در دوران معاصر « جيمز برايس » ،
  « دانيل لرنر» و« راسل فيتزگيبون» به تكميل كار او را بر پايه شرايط تازه دست زده اند.
  «ليپست» در اين زمينه نوشته است : ارسطو در قرن چهارم پيش از ميلاد« اندازه گيري دمكراسي » را برحسب اصالت ، پيشرفت و پسرفت دوره اي ( مثلا ؛ سالانه ) آن توصيه كرده و آموزش داده است.
  برپايه نطرات ارسطو ، اتديشمندان متاخر دمكراسي ها را به پنچ نوع تقسيم كرده اند از اين قرار:
  دمكراسي يكشبه ؛ دمكراسي كه دنباله يك استبداد مطلق باشد ؛ دمكراسي ضعيف ؛ دمكراسي رو به كمال و دمكراسي كامل . اينان پيشنهاد كرده اند كه جداولي تهيه شود و سنجش به صورت سالانه و باتوجه به اين موارد انجام شود:
  ميزان مشاركت مردم ، كارهاي مثبت و منفي نمايندگان منتخب مردم در دوره قبل و يا جاري ، ميزان آگاهي مردم از كارهاي مثبت و منفي نمايندگانشان ، درصد رضايت و عدم رضايت از كارهاي انجام شده توسط نمايندگان ، ميزان پيشرفت و يا پسرفت معلومات عوام الناس از جزئيات دمكراسي ، درصد تمايل عوام الناس پس از تجربه دمكراسي نسبت به بازگشت به دوران سابق ( استبداد ) ، ميزان اميدواري و نا اميدي مردم به آينده دمكراسي خود و بالاخره نظر آنها نسبت به تجديد انتخاب همان نمايندگان و يا تغيير همه و يا بعضي از آنان.
  دانيل لرنر و فيتز گيبون متفقا مي گويند كه در اين سنجش نمي توان به همه جوامع به يك چشم نگاه كرد و به ستون هاي جداول بر پايه يك ضابطه نمره داد. براي مثال: جامعه انگلستان با هشت قرن سابقه حكومت پارلماني با كشوري كه يك سال است حكومت انتخابي به دست آورده و سطح معلومات مردم پايين و مشغله معيشتي ايشان و تاثير پذيري آنان در قبال تبليغات و تلقينات داخلي و خارجي زياد است در يك سطح قرار داد. اين دو انديشمند پيشنهاد مي كنند كه سازمانهاي حرفه اي و بي طرف تشكيل شوند و هرساله كار اين سنجش را انجام دهند و نتيجه را اعلام دارند تا جهانيان بدانند كه هر جامعه (كشور) در چه مرحله اي از دمكراسي است و با چگونه مردمي رو به رو هستند.
  در دو دهه آخر قرن 20 ، كارشنا سان علم حكومت ملاك نمره دادن به جداولي را كه قبلا ذكر انها رفت مورد تجديد نظر قرارداده و توصيه كرده اند كه چند ستون تازه بر جداول اضافه شود از جمله وضعيت مطبوعات مستقل ( حرفه اي ) ، آزادي تاليف و ميزان كتابخوابي برپايه تيراژ كتابهايي كه درقلمرو علوم سياسي ، اجتماعي و انساني منتشر مي شوند، احزاب ، اتحاديه ها ، انجمن ها و بالاخره آمار دانشجويان و فارغ التحصيلان مدارس تعليمات عاليه در هر جامعه كه هركدام از اين موارد نقشي بزرگ در پرورش و تكامل دمكراسي ايفاء مي كنند. اين كارشناسان بر پايه اين نمره گذاري( معدل نمرات ) جوامع را در جهان به دمكراتيك ، نيمه دمكراتيك و غيردمكراتيك تقسيمبندي كرده اند. به نظر گروه افراطي ( راديكال ) اين كارشناسان ، مطلقا نبايد سراغ تهيه جداول سنجش دمكراسي در جوامعي كه دمكراسي ساختگي و اسمي ( ظاهري ) دارند رفت كه به منزله خيانت به اصل « دمكراسي » است.
  1985م:يك روز پس از درگذشت «كنستانتين چرننكو» رهبر 73 ساله شوروي، گردانندگان حزب كمونيست اين كشور يازدهم مارس 1985 «ميخائيل گورباچف» 54 ساله دستيار يوري آندروپوف رهبر اسبق را در جاي او قراردادند و رهبر شوروي _ يکي از دو ابرقدرت جهان کردند. درگذشت سه رهبر سالخورده شوروي ــ برژنف ، آندروپوف و چرننكو ـ به فاصله دو سال و نيم، در انتخاب گورباچف كه مردي ميانسال بود موثر بود، زيرا حزب نمي خواست كه چند ماه بعد باز هم يك مراسم تدفين ديگر برگزار كند، ولي انتخاب گورباچف آغاز پايان عمر اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي، حاكميت حزب كمونيست، و فروپاشي بلوك شرق بود (كه ايجاد اين بلوك به بهاي خون 27 ميليون تن از مردم شوروي تمام شده بود) و طولي نکشيد که بدون سر و صدا، جنگ و بکارگيري سلاح اتمي و موشک؛ نظام و وضعيتي تازه بر جهان حاكم شد كه جز براي اروپاي غربي و نيز كورپوريشن هاي بزرگ آمريكا و سرمايه داران برخي از ممالك، بهتر از گذشته نبوده است و بنابراين، تاريخدانان متفقا انتخاب گورباچف در 11 مارس 1985 را نقطه بازگشتي در تاريخ جهان به شمار آورده اند. «تاريخدانان» فروپاشانيدن كنفدراسيون يوگوسلاوي، بي ثبات كردن افغانستان و پاكستان، اشغال نظامي عراق و استقرار نظامي آمريكا در منطقه خليج فارس، بي خاصيت كردن اتحاديه عرب و سازمانهاي جهاني ديگر، گسترش اتحاديه اروپا با هدف بستن راه اروپا به روي مسكو، گسترش ناتو و حضور آن در نقاطي جز اروپا و آمريكا با اين منظور كه ژاندارم جهان شود، سنگ اندازي برسر راه ساير ملل كه مي خواهند «قدرت» شوند، گلوباليزاسيون اقتصاد و استثمار مللي كه به فقر كشانده مي شوند و ... را نتيجه همين يك انتصاب غلط (انتصاب گورباچف) مي دانند و مي گويند كه گورباچف تعمد نداشت، اشتباه و سادگي كرد و فرد شايسته و متناسب با مقام، كمتر مرتكب اشتباه مي شود كه توجه به اين نكته درسي است بزرگ براي همه ملل.
  گورباچف تصور مي كرد كه اگر كمي دريچه را به روي باد - آن چه كه در غرب آزادي سياسي گويند باز كند و اولويت را به جاي تقويت بنيه نظامي و اهميت ارتش، (طبق توصيه مستشاراني که غرب به او معرفي کرده بود) به «اقتصاد» بدهد چهره شوروي دفعتا! تغيير خواهد كرد. بنابراين، در نخستين نطق خود از «تغيير» سخن به ميان آورد.
  دو روز بعد از انتصاب، گورباچف پس از شركت در مراسم تدفين چرننكو با جورج بوش معاون ريگن رئيس جمهوري وقت آمريكا كه به همين منظور به مسكو آمده بود ملاقات كرد و ضمن مذاكره اي طولاني با او پيام ريگن را كه پيشنهاد ملاقات داده بود دريافت كرد. در پايان اين ديدار اعلام شد كه طرفين خواهان تشنج زدايي و قطع مسابقات تسليحاتي هستند.
  گورباچف كه به نظر قريب به اتفاق مفسران - مردي زودباور بود، شايستگي رهبري کشور پهناوري چون شوروي را نداشت و در كار سياست سادگي مي كرد بعدا در ملاقاتهاي متعدد با سران آمريكا (که برنامه آنها با دقت تمام در واشنگتن تهيه شده بود) حضوريافت، وعده هاي فراوان شنيد و به راهي گام گذارد که همه چيز را برباد داد و مهمتر از همه، آرزوهاي مردمي که به سوسياليسم و تامين برابري و شادماني بشر چشم اميد دوخته بودند.

  1810م:ناپلئون بناپارت امپراتور انتخابي فرانسه پس از طلاق گفتن ژوزفين در سناي اين كشور و علي رغم مخالفت پاپ ، از شاهزاده خانم اتريشي « ماري لوئيز » خواستگاري كرد ولي به پدر او امپراتور اتريش اطلاع داد كه براي آمدن به وين وقت ندارد و عقد نكاج به صورت وكالت بايد انجام شود و عروس به فرانسه اعزام گردد و دراينجا مراسم كليسايي آن بر گزار گردد.
  امپراتور اتريش چاره اي جز قبول پيشنهاد نداشت و عقد نكاح وكالتي 11 مارس سال 1810 در كاخ سلطنتي وين انجام گرفت و عروس و همراهان روانه پاريس شدند و روز اول آوريل به محض ورود آنان به پاريس مراسم مذهبي عقد انجام گرفت ، ولي از ترس پاپ هر كشيشي حاضر به اجراي مراسم نبود . بسياري از كشيشها تمارض كرده بودند و يا به مرخصي رفته بودند. ماري لوئيز مادر تنها فرزند ناپلئون است.

  222: « واريوس باسيانوس» پس از چهار سال رياست بر امپراتوري روم درگذشت . وي در سوريه به دنيا آمده بود.
  1302: به نوشته شكسپير ، رومئو و ژوليت در اين روز با هم ازدواج كردند.
  1918: لنين پايتخت روسيه را از سن پترزبورگ به مسكو انتقال داد.
  1924: ( 1302 خورشيدي ) : نيروي هوايي ايران با هفت هواپيما آغاز بكار كرد . سه فروند از اين هواپيماها ساخت آلمان و چهار فروند ديگر ساخت روسيه بود.
  1966: ژنرال سوهارتو در اندنزي كودتا كرد.
  1970: حزب سوسياليست بعث عراق ملت كرد اين كشور را برسميت شناخت.
  1977: مسلمانان حنفي در شهر واشنگتن با تصرف سه ساختمان عده اي زا به گروگان گرفتند.

 4. تشكرها 2

  محب الحسین (14-01-1390), نرگس منتظر (18-01-1390)

 5. Top | #303

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  270
  نوشته
  659
  صلوات
  1500
  دلنوشته
  3
  قضای حاجات
  تشکر
  2,047
  مورد تشکر
  1,144 در 435
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯) پاسخ به موضوع

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید و آرزوی سلامت و موفقیت برای شما
  لطفا شرکت کنید:
  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14113
  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14111
  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14112

  14 فروردين 1390 خورشیدی برابر با 29 ربيع الثاني 1432 هجری و 3 آوريل 2011 میلادی  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی 14 فروردين 1390
  مرگ "رضاقلي خان نظام السلطنه مافي" از رجال دوره مشروطه (1303 ش)

  رضاقلي نظام مافي ملقب به سالار معظّم و نظام السلطنه و سردار مكرّم در سال 1246 ش در تهران به دنيا آمد. وي پس از فراگيري دروس و فنون نظامي به دستگاه عمومي خود كه از رجال با نفوذ قاجار بود، وارد شد و به مقاماتي دست يافت. رضاقلي در بحبوبه جنگ بين المللي اول به همراه عده‏اي از رجال و روحانيون براي مبارزه با قواي روس و انگلستان، دولت موقتي به حمايت آلمان و عثماني تشكيل داد ولي اين عمل باعث واكنش دولت مركزي شد و آنان تمام اموال و نشان‏هاي او را مصادره كردند. تا اين كه با اهداي اشياء نفيسي به احمدشاه، توانست رضايت وي را براي ورود به ايران جلب كند. وقتي قيام كلنل محمدتقي خان پسيان در خراسان شكسته شد، وي از طرف قوام السلطنه، والي خراسان گرديد. تا سرانجام در فروردين 1303 ش در 57 سالگي درگذشت و در امامزاده عبداللَّه تهران به خاك سپرده شد. نظام السلطنه از رجال مؤثر ايران بود و پس از مرگش املاك زيادي شامل قسمت اعظم زمين‏هاي غرب تهران، از او به ارث رسيد.

  درگذشت استاد "عباس سحاب" جغرافي‏دانِ شهير و پدر علم نقشه‏كشي ايران (1379 ش)

  استاد عباس سحاب فرزند ابوالقاسم در سوم دي ماه سال 1300 ش در يكي از روستاهاي اطراف تفرش در استان مركزي به دنيا آمد. وي فراگيري علم را از چهار سالگي آغاز كرد و در ده سالگي به همراه پدر راهي تهران گرديد. در تهران بود كه براي نخستين بار، استعداد و علاقه او به جغرافيا نمايان شد و در او رشد كرد به طوري كه در پانزده سالگي اولين نقشه تهران را تهيه نمود. اين نقشه و نقشه‏هاي بعد از تهران و شهرهاي ديگر، شالوده و اساس يك مؤسسه جغرافيايي را در سال 1324 ش به وجود آورد و عباس را به شهرت رساند. وي در اين مؤسسه، بعدها يكي از غني‏ترين كتابخانه‏هاي جغرافيايي ايران و خاورميانه را با 18 هزار كتاب، 15 هزار جلد مجلات جغرافيايي و صدها كره و اطلس بزرگ و كوچك به زبان‏هاي مختلف پديد آورد. استاد سحاب نخستين نمايشگاه نقشه خود را در سال 1339 ش در دانشسراي تهران بر پا كرد و از آن تاريخ به بعد، در نمايشگاه‏هاي داخلي و خارجي بسياري حضور داشت. همچنين مؤسسه وي در طول سال‏ها فعاليت، به چاپ كتب جغرافيايي و سفرنامه‏ها و نيز ترجمه و تكثير نُسخ منحصر به فرد آثار ادبي و جغرافيايي مي‏پرداخت. سرانجام استاد عباس سحاب به عنوان پدر علم كارتوگرافي يا نقشه كشي ايران، بنيانگذار چاپ نقشه در بخش خصوصي كشور، نخستين توليدكننده كره جغرافيايي به زبان فارسي، مؤلف ده‏ها اطلس جغرافيايي، آخرين بازمانده نسل نقشه‏كشانِ صاحب سبك جهان و باني مؤسسه جغرافيايي و نقشه‏كشي سحاب، در چهاردهم فروردين 1379 ش در 79 سالگي درگذشت

  رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری 29 ربيع الثاني 1432  تولد "محمد بن احمد ذهبي" محدث و مورخ(673 ق)

  شمس الدين، محمدبن احمد ذهبي محدث و مورخ مشهور، علاقه‏ي زيادي به گردآوري حديث داشت و براي تكميل اين علم، سفرهاي بسيار كرد. او در اين سفرها از بسياري از بزرگان و علما حديث شنيد و آن‏ها را ضبط نمود. ذهبي وقايع تاريخ اسلام و مشاهير اين دوران را از زمان ظهور آيين اسلام تا سال 704 ق دنبال كرده و اخبار و وقايع محدثين آن دوره را نيز به رشته‏ي تحرير درآورده است. وي اين مجموعه را تحت عنوان تاريخ اسلام به صورت كتابي تنظيم كرده است. آثار ذهبي بسيار مورد استفاده‏ي اهل علم قرار گرفت و در اكثر مواقع، دانش‏پژوهان براي شنيدن احاديث به محضرش مي‏شتافتند. الكاشف، طبقات القُرّاء، المُعجم الكبير و المعجم الصغير از آثار اوست. ذهبي در سال 748 ق در 75 سالگي در دمشق وفات يافت.

  وفات "محمد بن عبداللَّه بن بهلول" معروف به شيباني از مشاهير حديث(1387 ق)

  محمد بن عبداللَّه بن محمد بن عبيداللَّه بن بهلول، معروف به شيباني، كوفي الاصل، از مشاهير محدثان اماميه مي‏باشد كه براي استماع حديث، مسافرت‏ها كرده و تأليفاتي دارد. او در ابتدا به نقل احاديث معتبر همت مي‏گماشت ولي در ادامه از روايت احاديث غريب نيز خودداري نكرد و باعث شد كه ديگران نقل روايت‏هاي او را معتبر نشمارند.

  رویدادهای مهم این روز در تقویم ميلادي 3آوريل2011

  پايان جنگ‏هاي چهل ساله فرانسه و اسپانيا در قرن شانزدهم ميلادي (1559م)

  اختلافات و تنازعات ميان فرانسه و اسپانيا از اواخر قرن پانزدهم آغاز گرديد. در سال 1494م شارل هشتم پادشاه فرانسه به قصد تسخير ناپْلْ به ايتاليا حمله نمود كه با مخالفت اسپانيا و ايتاليا و مقاومت ارتش آنها مواجه گرديد. در طي سال‏هاي بعد اين نبرد ادامه پيدا كرد و بر سر اداره مناطق به تصرف آمده، بين اسپانيا و فرانسه اختلافاتي روي داد. اين جنگ‏ها سرانجام با امضاي قرارداد "صلح نوايون" در سال 1515م خاتمه يافت. اما آتش جنگ ميان دو كشور، شش سال بعد در سال 1521 بار ديگر شعله‏ور گرديد و حدود چهل سال به طول انجاميد. در اولين مرحله اين جنگ‏ها پادشاه فرانسه به اسارت درآمد و با امضاي قرارداد مادريد 1526م آزادي خود را خريد و از تمام ادعاهاي خود در ايتاليا صرف نظر نمود و حتي منطقه بورگوني را به اسپانيا واگذار كرد. اما يك سال بعد پادشاه فرانسه ضمن اتحاد با چند كشور و نقض قرارداد مادريد، دومين مرحله از جنگ‏هاي 40 ساله را آغاز نمود كه با قرارداد كامبره خاتمه يافت و در نتيجه منطقه بورگوني به فرانسه بازگشت. در سال 1536م مرحله‏اي ديگر از جنگ‏ها آغاز شد و بدون هيچ نتيجه‏اي خاتمه يافت و پيمان صلح ده ساله نيز تنها 4 سال دوام يافت. در سال 1542م چهارمين دوره اين جنگ‏ها آغاز گرديد و سرانجام در سوم آوريل 1559م اين جنگ‏ها كه بر سر تصاحب سرزمين‏ها آغاز شده بود با امضاي معاهده‏اي با حضور نمايندگان فرانسه، اسپانيا، انگليس و آلمان خاتمه يافت.
  كشته شدن "ملك غازي" پادشاه پيشين عراق در سانحه رانندگي (1939م)

  غازي فرزند ملك فيصل اول، پادشاه پيشين عراق در سال 1912م به دنيا آمد و پس از مرگ پدرش در هفتم سپتامبر 1933، زمام امور عراق را در 21 سالگي به دست گرفت. او برعكس پدرش كه از انگلستان طرفداري مي‏كرد، طرفدار انگلستان بود، از يك سو ميل به رهانيدن عراق از يوغ شيفته نازيسم بود و از هيتلر تمجيد مي‏كرد. ملك غازي كه آشكارا نفرت خود را از سلطه انگليس و فرانسه بر كشورهاي عربي و خاورميانه‏اي ابراز مي‏كرد، از ملي‏گرايان و شورشيان سوريه براي مقابله با قيموميت كشورشان در دهه 1930 حمايت نمود و حتي آنان را به سلاح نيز تجهيز نمود. او به شدت با كمونيست‏ها هم دشمني مي‏كرد. ملك غازي سرانجام در سوم آوريل 1939م در 27 سالگي بر اثر برخورد شديد اتومبيلش با تير چراغ برق كشته شد. در آن زمان، مردم، قتل غازي را يك حركت سازمان يافته توسط انگليسي‏ها و عوامل‏شان در عراق تلقي كردند و تظاهراتي عليه دولت انگليس به راه انداختند. پس از مرگ غازي، فرزند چهار ساله او به نام شاهزاده فيصل دوم به سلطنت عراق رسيد.

  پيروزي كودتاي نظامي "رشيد عالي گيلاني" در عراق (1941م)

  كشور عراق در جريان جنگ جهاني دوم از يك طرف دچار اختلافات داخلي و تضاد ميان طرفداران آلمان و انگلستان بود و از سوي ديگر با مرگ ملك غازي پادشاه اين كشور در سال 1939م و جانشيني فرزند 4 ساله او، در وضعيت نابساماني به سر مي‏بُرد. با اين حال، پيشروي ابتدايى آلمان‏ها و شكست نظامي انگلستان در جريان جنگ جهاني دوم، باعث شده بود تا بسياري از سياست‏مداران، آينده را از آنِ آلمان بدانند. در اين اوضاع و احوال، رشيد عالي گيلاني، يكي از فرماندهان ارتش عراق، با استفاده از فضاي به دست آمده، و نيز با حمايت‏هاي دولت آلمان، از اول تا سوم آوريل 1941م، كودتايى نظامي به راه انداخت كه بر اثر آن، نوري سعيد، نخست وزير مقتدر عراق كه مورد حمايت انگليس بود، به همراه نايب‏السلطنه اين كشور، از عراق گريختند. اين كودتا در حالي انجام شد كه بسياري از يگان‏هاي نيروهاي رزمي عراق نيز از رشيد عالي حمايت مي‏كردند. در اين زمان، دولت بريتانيا كه علاوه بر از دست دادن جاي پاي خود در اين منطقه مهم، از منابع نفتي نيز محروم شده بود، با اعزام نيروهاي نظامي خود، درصدد حمايت از كارگزاران خود در اين كشور برآمد. از اين رو، پس از درگيري نيروهاي دو طرف از روز دوم مه 1941م، حكومت رشيد عالي گيلاني در آخر اكتبر همان سال سرنگون شد و بار ديگر نوري سعيد به نخست وزيري دست يافت.
  درگذشت "ذاكر حسين" تنها رئيس جمهور مسلمان هند (1969م)

  ذاكر حسين رئيس جمهور مسلمان هند، در سال 1897م متولد شد و تحصيلاتش را در دانشگاه اسلامي عليگره و دانشگاه برلين آلمان به پايان رساند. وي پس از طي تحصيلات خود، در طي ساليان طولاني به فعاليت‏هاي علمي و سياسي پرداخت تا اينكه در سال 1962م به معاونت رياست جمهوري هند رسيد. او در انتخابات عمومي 1967م از رقيب سرسخت خود خانم اينديرا گاندي پيشي گرفت و به عنوان اولين رئيس جمهور هند برگزيده شد. او كه از رفتار سلطه طلبانه هندوها عليه مسلمانان انتقاد مي‏كرد، از جدا شدن قسمت مسلمان نشين هند به نام پاكستان نيز حمايت نمود و حتي براي استقلال پاكستاني‏ها كه به قول وي، پاياني بر ستم هندوها عليه آنان بود، در هند جشن گرفت. ذاكر حسين با آن كه مسلمان بود ولي در ميان هندوها نيز محبوبيت داشت. از او كتاب‏هايي به نام سرمايه‏داري، اقتصاد، اخلاق و مملكت‏داري نيز برجاي مانده است. دكتر ذاكر حسين سرانجام در سوم آوريل 1969م در 72 سالگي درگذشت. وي در ميان نسل امروزي هندوها و مسلمانان هند احترام ويژه‏اي دارد.

 6. تشكرها 2

  نرگس منتظر (18-01-1390), آسیه سادات (14-01-1390)

 7. Top | #304

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  270
  نوشته
  659
  صلوات
  1500
  دلنوشته
  3
  قضای حاجات
  تشکر
  2,047
  مورد تشکر
  1,144 در 435
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید و آرزوی سلامت و موفقیت برای شما
  لطفا شرکت کنید:

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14113

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14111

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14112

  15روردين 1390 خورشیدی برابر با 1 جمادي الاول 1432 هجری و 4 آوريل 2011 میلادي


  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی 15 فروردين 1390


  به توپ بستن تبريز توسط نظاميان دولت قاجار در جريان محاصره اين شهر (1288 ش)

  پس از آن كه محمدعلي شاه قاجار در جريان مخالفت با نهضت مشروطه، مجلس شوراي ملي را به توپ بست و تعدادي از آزادي‏خواهان را قتل عام و سركوب نمود، مردم تبريز در اعتراض به اين حوادث، عليه حكومت مركزي قيام كردند. پيشرفت‏هاي مشروطه‏خواهان و عقب‏نشيني پياپي دولتيان، عين الدوله والي آذربايجان را به محاصره شهر تبريز وادار كرد. اين محاصره در حدود يازده ماه به طول انجاميد و چون راه رسيدن غله و آذوقه، توسط قواي دولتي مسدود شد، قحطي شديدي در شهر شايع گرديد. از اين روي مدافعين شهر در صدد يافتن راهي براي شكستن محاصره و دست يافتن به مواد غذايي بودند. اما قواي دولتي هوادار محمد علي شاه، شهر تبريز را به توپ بستند و تلفات و خسارات بسياري وارد آوردند. اين محاصره سرانجام در نهم ارديبهشت 1288 ش پايان يافت و شهر به دست روس‏ها افتاد.
  درگذشت استاد "احمد آرام" مترجم و اديب برجسته معاصر (1377 ش)

  استاد احمد آرام، مترجم نامدار عصر حاضر، در اول فروردين 1283 ش در خانواده‏اي متدين در تهران زاده شد. پس از گذراندن دوران ابتدايي و متوسطه به مدرسه طب رفت ولي آن را ناتمام گذاشت. در اين زمان با تأليف كتاب‏هاي درسي فيزيك و شيمي با همكاري دو تن ديگر، شهرت زيادي به دست آورد. وي در كنار تدريس و تأليف به تحصيل منطق، فقه و معاني بيان همت گماشت و با همتي عالي، زبان‏هاي عربي، انگليسي و فرانسوي را به خوبي فرا گرفت. استاد احمد آرام از اعضاي قديمي فرهنگستان زبان و ادب فارسي بوده و به دين، اخلاق، قرائت و تدبر در قرآن و دوري از گناه و حرام اهتمام مي‏ورزيد. ايشان در امر ترجمه آثار از زبان‏هاي ديگر به فارسي چيره دست بوده و علاوه بر هفتاد اثر ترجمه‏اي داراي پنجاه اثر تأليفي نيز مي‏باشد. ترجمه كتب الحياة در 3 جلد، علم و تمدن در اسلام، سه حكيم مسلمان، روح ملت‏ها و نيز تأليف نقشه آسمان، هديه سال نو و 120 مسأله حساب از جمله آثار استاد آرام مي‏باشند. سرانجام اين محقق گرانمايه در نيمه فروردين 1377ش در 94 سالگي دار فاني را وداع گفت و در قطعه فرهيختگان بهشت زهرا آرميد.

  درگذشت مترجم و رياضي‏دان نامي معاصر، استاد "احمد بيرشك" (1381 ش)

  استاد احمد بيرشك، در چهارم بهمن 1285 ش در تهران زاده شد. پس از آن كه مدتي نزد پدر فاضل خود تحصيل كرد، به مدت چهار سال در مشهد مشغول به تحصيل شد و از سال 1300 ش در تهران ادامه تحصيل داد. استاد بيرشك در اين زمان، زبان فرانسه را به خوبي فراگرفت و به ترجمه كتاب‏هاي فرانسوي همت گماشت. وي پس از اخذ ليسانس رياضيات، به مدت 19 سال در رشته معماري به تدريس روي آورد و سمت‏هاي متعددي از قبيل معاونت وزارت آموزش و پرورش و باني و معلم گروه فرهنگي هدف را بر عهده داشت. استاد بيرشك به شايستگي، لقب پدر رياضيات ايران را داشت و علاوه بر تقديري كه وزارت علوم از وي به عمل آورد، در واپسين ماه‏هاي عمرش، جزو مفاخر فرهنگي و چهره‏هاي ماندگار، از سوي سازمان صدا و سيما معرفي شد. يكي از كارهاي ارزنده و ماندني استاد بيرشك، تدوين زندگي نامه علمي دانشوران و نيز گاهنامه تطبيقي سه هزار ساله است كه تواريخ شمسي، قمري و ميلادي را با هم تطبيق نموده است. ايشان همچنين در زمينه داستان، تاريخ و زندگي‏نامه، رياضيات و هندسه و موضوعات ديگر داراي بيش از 60 اثر است كه هندسه مسطّحه، فلسفه، رياضي، علم قديم و تمدن جديد و مجموعه خِرَد از آن جمله‏اند. استاد بيرشك سرانجام پس از عمري تحقيق و پژوهش در اواسط فروردين 1381ش در 96 سالگي درگذشت و جامعه علمي كشور را به سوگ نشاند.  رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری 1جمادي الاول 1432


  تولد سياستمدار و نويسنده‏ي ايراني شريف‏الدين كاشاني(459 ق)

  صدور حكم تحريم تنباكو توسط ميرزاي بزرگ شيرازي(1309 ق)

  يكي از امتيازات ننگيني كه در زمان قاجار نتايج نامطلوبي را به بار آورد امتياز انحصار تنباكو معروف به امتياز رِژي بود. به موجب اين امتياز كه در زمان ناصرالدين شاه قاجار با تالبوت انگليسي منعقد شد، شركت رِژي به مدت 55 سال صاحب حق انحصاري تجارت تنباكوي ايران و حتي نظارت در زراعت آن شناخته مي‏شد. وقتي مردم، اين قرارداد را با قرارداد مشابهي كه با دولت عثماني منعقد شده بود مقايسه كردند، از بابت اين كه منفعت بسيار كمتري نصيب كشور شده است دست به اعتراض زدند. با گسترده شدن اعتراضات مردمي و پيگيري علماي بزرگ تهران از جمله حاج ميرزا حسن آشتياني، اين اعتراضات شكلي وسيع به خود گرفت و سرانجام حكم تحريم استعمال تنباكو توسط ميرزاي بزرگ شيرازي، تكليف مردم و شاه را يكسره كرد. پس از صدور اين فتوا كه استعمال تنباكو به هر نحو را در حكم محاربه با امام زمان(عج) عنوان كرده بود، مردم قليان‏ها را شكستند و انبارهاي توتون را به آتش كشيدند. تاثير اين فتوا به حدي بود كه در درون دربار قاجار نيز كسي از تنباكو استفاده نمي‏كرد. سرانجام ناصرالدين شاه قاجار مجبور شد كه اين قرارداد را فسخ نموده و مقداري غرامت به شركت رژي پرداخت كند.

  رویدادهای مهم این روز در تقویم ميلادي 4آوريل2011


  مرگ "جان نِپِر" رياضي‏دان اسكاتلندي و واضع لُگاريتم در رياضي (1617م)

  جان نِپِر، رياضي‏دان اسكاتلندي در سال 1550م در ادينبورو، پايتخت اين كشور و در خانواده‏اي مرفه به دنيا آمد و به رسوم اشرافي انگلستان تربيت يافت. وي در دوران جواني، زماني كه اروپا دستخوش مناقشات ديني بود و نهضت پروتستانْ سراسر اين قاره را در برگرفته بود، سفرهاي زيادي به كشورهاي اروپايى نمود و به مذهب پروتستانْ گراييد. شهرت عمده نِپِر در رياضيات مبتني بر طريقه تازه‏اي بود كه وي براي انجام عمليات محاسباتي عرضه داشت. وي معتقد بود كه كليه اعداد را مي‏توان به صورت بالقوه نوشت. مثلاً چهار را به صورت دو به توان دو. او هم‏چنين بر اين اعتقاد بود كه اگر اعداد به اين صورت نوشته شود، عمل جمع، جانشين ضرب و عمل تفريق جانشين تقسيم خواهد شد. نپر براي تحقق بخشيدن به فكر خود، مدت بيست سال وقت صرف كرد و توانست فرمول‏هاي پيچيده‏اي براي نوشتن كليه اعداد به صورت بالقوه به دست آوَرَد. وي اين نحوه محاسبه را لُگاريتم به معناي اعداد متناسب ناميد. جان نپر نهايتاً در سال 1614م، جداول لگاريتمي خود را به چاپ رسانيد كه مورد استقبال فراوان جامعه علمي عصر قرار گرفت. مي‏توان گفت كه تأثير اين يافته‏هاي علمي در علم آن روز، با تأثير ماشين‏هاي حسابگر امروزي برابر است. از ديگر كارهاي نِپِر در رياضيات، عدد نپر است و ديگر اينكه وي با ابداع علامت اعشاري، كسر اعشاري را به صورت امروزي درآورد. جان نِپِر سرانجام سه سال پس از انتشار لگاريتم، در چهارم آوريل 1617م در شصت و هفت سالگي درگذشت.
  تولد "آنتوان گالان" مستشرق فرانسوي و مترجم كتاب هزار و يك شب (1646م)

  آنتوان گالان، خاورشناس فرانسوي و متخصص سكه‏شناسي شرقي، در چهارم آوريل 1646م در خانواده‏اي فقير در ناحيه شمال شرقي فرانسه به دنيا آمد. وي پس از چند سال تحصيل، به علت فقر، مدرسه را رها كرد و به كار پرداخت. گالان پس از چندي راهي پاريس شد و پس از فراگيري زبان تركي، با سمت منشي سفير فرانسه در دربار عثماني، به قسطنطنيّه رفت. وي در آنجا مطالعات شرقي خود را ادامه داد و در ضمن به فراگيري زبان يوناني جديد و تحقيق در سكه‏هاي يوناني پرداخت. گالان در بازگشت به پاريس، هم‏چون بسياري ديگر از شرق شناسان، مجموعه نفيسي از سكه‏هاي قديم شرق را براي موزه‏هاي فرانسه به همراه آورد و اين آثار را از مهد اصلي خود خارج نمود. وي در سال‏هاي بعد نيز نسخه‏هاي خطي و اسناد باستاني متعددي را از خاور نزديك، به غرب منتقل كرد و اطلاعات خود را در مورد مشرق زمين تكميل نمود. گالان در سال 1701م به جهت تأليف كتاب‏هاي متعدد خود، به عضويت فرهنگستان كتيبه‏ها و ادبيات انتخاب شد و به تأليف يك فرهنگ سكه‏شناسي براي اين مؤسسه پرداخت. اما شهرت اصلي گالان بدين سبب بود كه وي نخستين مترجم كتاب هزار و يك شب به زبان فرانسوي بود كه در دوازده جلد در پاريس به طبع رسيد. اين كتاب در ميان اروپائيان مقبوليتي عظيم يافت و ترجمه گالان، هنوز هم يكي از مهم‏ترين ترجمه‏هاي كتاب هزار و يك شب به زبان اروپايى مي‏باشد. با اين ترجمه آزاد يا اصلاحي، كه جوهر اصلي متن را حفظ كرده بود، گالان دريچه گسترده‏اي از ادبيات داستاني عرب را به روي اروپائيان گشود و به طور كلي، تصويري مبالغه‏آميز و وهم‏انگيز از جهان اسلام و شرق ارائه كرد. گالان هم‏چنين قرآن كريم را نيز به زبان فرانسوي ترجمه كرد. علاوه بر آن لطائف كلام و حِكَم شرقيان، قصص و افسانه‏هاي بيد پاي هند و لقمان حكيم از ديگر آثار چاپ شده گالان است، ضمن اين كه ترجمه‏هاي متعددي نيز از اوبه يادگار مانده است. آنتوان گالان سرانجام در هفدهم فوريه 1715م در 61 سالگي در پاريس درگذشت.

  امضاي پيمان آتلانتيك شمالي "ناتو" توسط كشورهاي اروپاي غربي (1949م)

  پيمان آتلانتيك شمالي كه به اختصار ناتو ناميده مي‏شود اتحاديه‏اي سياسي - نظامي است كه در چهارم آوريل 1949م با عضويت كشورهاي بلژيك، فرانسه، لوكزامبورگ، هلند، انگليس، كانادا، دانمارك، ايسلند، ايتاليا، نروژ، پرتغال و امريكا در پايتخت امريكا شكل گرفت. به موجب اين پيمان، حمله به هر يك از كشورهاي عضو، حمله به تمام اعضا تلقي شده و بايد بقيه كشورها از آن كشور حمايت نمايند. سازمان آتلانتيك شمالي در آغاز براي جلوگيري از نفوذ كمونيسم و مقابله با تهديد نظامي شوروي در اروپا به وجود آمد و عامل مؤثري براي تثبيت سلطه و نفوذ امريكا در اروپا بود. اين سازمان بيشتر يك تشكيلات نظامي است كه داراي يك سازمان اداري و يك دبير كل غيرنظامي مي‏باشد. ولي بازوي اجرايى اين سازمان، ستاد فرماندهي مشترك نيروهاي پيمان است كه هميشه يكي از افسران ارشد امريكايى در رأس آن قرار دارد، زيرا قسمت اعظم بودجه اين سازمان را امريكايى‏ها تأمين مي‏كنند و به همين جهت بود كه فرانسه در سال 1960م نيروهاي نظامي خود را از ناتو خارج ساخت. آلمان، يونان، اسپانيا و تركيه از ديگر كشورهايى بودند كه در مراحل بعدي به اين پيمان ملحق شدند. تشكيل پيمان ناتو، از نتايج جنگ سرد و واكنشي در برابر تهديدات احتمالي شوروي بود. اما با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و بلوك كمونيست و انحلال سازمان پيمان ورشو كه براي مقابله با ناتو به وجود آمده بود، سازمان پيمان آتلانتيك شمالي نيز هدف و ماهيت قبلي خود را از دست داد و بعضي از كشورهاي اروپاي شرقي و حتي خود روسيه نيز خواهان عضويت در اين سازمان شدند. با وجود اين، امريكا اصرار دارد كه سازمان در قالب پيشين خود هرچند با تشكيلات نظامي محدودتري باقي بماند. سازمان پيمان آتلانتيك شمالي، مهم‏ترين عامل نفوذ و قدرت امريكا در اروپا به شمار مي‏رود و امريكايى‏ها در پوشش اين سازمان، بيش از سي‏صد هزار نيرو و نيز پايگاه‏هاي متعددي در اين قاره دارند. هم‏چنين ناتو در بسياري از مواقع به عنوان بازوي نظامي اروپا و امريكا، اهداف سياسي اعضاي خود را نيز دنبال مي‏كند. مقر پيمان سازمان آتلانتيك شمالي در بروكسل پايتخت بلژيك است و تشكيلات اداري آن، تحت نظر يك دبير كل اداره مي‏شود.

  روز ملي و استقلال كشور افريقايي "سِنِگال" از استعمار فرانسه (1960م)

  كشور جمهوري سِنِگال با 196/722 كيلومتر مربع وسعت در كنار اقيانوس اطلس در غرب افريقا و در همسايگي موريتاني، مالي، گينه و گامبيا واقع شده است. جمعيت سنگال 9/5 ميليون نفر بوده و اكثر آنان سياه مي‏باشند. بيش از 90% مردم اين كشور، مسلمان و زبان رسمي آن فرانسوي است. پايتخت اين كشور، شهر داكار مي‏باشد. پيش‏بيني مي‏شود كه جمعيت سِنِگال تا سال 2020م بيش از 16 ميليون نفر خواهد بود. از شهرهاي مهم آن تيئس، كائولاك و سن لويى مي‏باشد. واحد پول سنگال "فرانك سي اف آ" است. سنگال از نظر اقتصادي كشور فقيري است. نظام سياسي حاكم بر سنگال جمهوري چند حزبي و با يك مجلس قانون‏گزاري است. اين كشور از قرن پانزدهم ميلادي تحت نفوذ و استعمار پرتغال قرار گرفت و فرانسوي‏ها نيز از قرن هفدهم به غارت منابع طبيعي و انساني سِنِگال پرداختند. به دنبال تضعيف فرانسه در جريان جنگ جهاني دوم، اين كشور استعماري مجبور شد به سنگال نيز هم‏چون ديگر مستعمراتش امتيازاتي بدهد. در نهايت، سنگال در 1958م استقلال داخلي يافت و در چهارم آوريل 1960م به استقلال كامل رسيد.
  گردش اولين سفينه فضايي جهان به دور ماه توسط فضانوردان شوروي (1966م)

  پس از آن كه دانشمندان شوروي و سپس امريكايى موفق به پرتاب سفينه‏هايى به فضا شدند و براي اولين بار فضانوردان را به فضا فرستادند، از سال 1966م مسابقه براي تسخير كره ماه آغاز شد. در نهايت در روز چهارم آوريل 1966م، نخستين سفينه فضايى كه از طرف شوروي به فضا پرتاب شده بود به دور كره ماه گردش كرد و عكس‏هايي از كره ماه به زمين فرستاد. اين مسئله رقابت فضايي بين دو ابرقدرت را فزوني بخشيد، تا اين كه دو ماه بعد در ششم ژوئن 1966م، يك سفينه امريكايي بدون سرنشين بر روي كره ماه فرود آمد و اطلاعاتي از سطح كره ماه به زمين مخابره نمود.
  ترور "مارتين لوتر كينگ" رهبر سياهپوستان امريكا (1968م)

  مارتين لوتركينْگْ، سياه پوست مبارز امريكايى، در 15 ژانويه سال 1929م به دنيا آمد. وي از جواني وارد فعاليت‏هاي سياسي و اجتماعي شد و در راه به دست آوردن حقوق سياهان تلاش كرد. او يك مسيحي فقير بود ولي تلاش‏هايش براي دفاع از حقوق سياهان مورد حمايت همه سياه‏پوستان مسلمان و مسيحي قرار گرفت. لوتركينگ، مهاتما گاندي، رهبر استقلال طلب هند را پيشواي خود قرار داده بود. در سال 1956م وقتي زن سياه‏پوستي حاضر نشده بود در اتوبوس جاي خود را به يك زن سفيدپوست بدهد، و آن زن سياه‏پوست را به همين دليل از اتوبوس بيرون انداختند، مارتين لوتركينگ، استفاده سياهان از اتوبوس را در سراسر امريكاي شمالي تحريم كرد و اين تحريم توسط دوازده ميليون سياه‏پوست امريكايى رعايت شد تا اينكه در اواخر همين سال، دادگاه عالي ايالات متحده، تبعيض ميان سفيد و سياه را در كشور ممنوع اعلام كرد. مارتين در سال 1963م جنبش عظيم يك صد هزار نفري را در پايتخت امريكا تدارك ديد. او در سال 1964م به سبب مبارزات صلح‏آميز و بدون خشونت خود، موفق به دريافت جايزه صلح نوبل گرديد، اما در 4 آوريل 1968م به ضرب گلوله يك سفيد پوست نژادپرست از اعضاي فرقه تروريستي كوكلوكْسْ كِلان، در 35 سالگي به قتل رسيد.
  اعدام "ذوالفقار علي بوتو" رئيس جمهور پيشين پاكستان (1979م)

  ذوالفقار علي بوتو سياست‏مدار پاكستاني، در پنجم ژانويه 1928م در خانواده‏اي ثروت‏مند و مسلمان در شهر لاركانا به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات مقدماتي، از دانشگاه‏هاي كاليفرنيا و آكسفورد در رشته حقوق فارغ‏التحصيل شد. بوتو پس از اتمام تحصيلات خود، شغل وكالت را در پاكستان برگزيد و در دادگاه عالي مشغول فعاليت گرديد. او در سال‏هاي بعد، وارد فعاليت‏هاي سياسي شد و از سال 1958م به مدت هشت سال در دولت‏هاي مختلف پست وزارت يافت. بوتو در سال 1966م به دليل نپذيرفتن موافقتنامه با هند بر سر كشمير از مقام خود استعفا داد و سال بعد حزب مخالف دولت را به نام حزب مردم تشكيل داد. اين حزب در انتخابات سال 1970م اكثريت كرسي‏ها را به دست آورد. ذوالفقار علي بوتو در سال 1971م، به دنبال شكست پاكستان از هند و تجزيه پاكستان شرقي، به رياست جمهوري پاكستان رسيد. در سال 1973م، هنگامي كه قانون اساسي جديد پاكستان، قدرت اصلي را به نخست‏وزير سپرد، بوتو عهده دار اين سمت شد. در نهايت در 1977، ژنرال محمد ضياءالحق طي كودتايي، بوتو را سرنگون كرد و او را به قتل و خيانت به كشور، متهم نمود. ذوالفقار علي بوتو سرانجام علي‏رغم درخواست رهبران برخي كشورها براي عفو وي، در چهارم آوريل 1979م در 50 سالگي اعدام شد.


 8. تشكر

  نرگس منتظر (18-01-1390)

 9. Top | #305

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  270
  نوشته
  659
  صلوات
  1500
  دلنوشته
  3
  قضای حاجات
  تشکر
  2,047
  مورد تشکر
  1,144 در 435
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید و آرزوی سلامت و موفقیت برای شما
  لطفا شرکت کنید:

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14113

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14111

  http://www.ayehayeentezar.com/showthread.php?t=14112
  16فروردين 1390 خورشیدی برابر با 2 جمادي الاول 1432 هجری و 5 آوريل 2011 میلادی

  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی 16 فروردين 1390

  مرگ "محمدعلي شاه" پادشاه مستبدِ قاجار (1303 ش)
  محمدعلي شاه قاجار در سال 1249 ش در تبريز به دنيا آمد و پس از فراگيري مقداري از تحصيلات، در 17 سالگي اولين شغل دولتي را به او سپردند. او پس از روي كارآمدن مظفرالدين شاه، به وليعهدي انتخاب شد و در اين زمان علاوه بر ولايت آذربايجان، به هنگام سفر پدرش به فرنگ، متكفل امور مملكت بود. وي هر چند پس از آن كه پدرش فرمان مشروطه و قانون مشروطيت را امضا كرد، خود نيز آن را تأييد نمود ولي پس از به دست گرفتن قدرت از در مخالفت با مشروطهطلبان درآمد و مشكلات فراواني را براي مملكت به وجود آورد. عاقبت در تيرماه 1287 ش، مجلس شوراي ملي را به توپ بست و از اين زمان دوران استبداد صغير آغاز شد. اين عمل شاهِ قاجار با واكنش تند مشروطهخواهان در سراسر كشور مواجه شد تا اين كه آنان تهران را به تصرف خود در آورده و او را از سلطنت خلع كردند. از اين رو وي به سفارت روس پناهنده شد و پس از چندي ايران را ترك كرد. محمدعلي ميرزا پس از خروج از ايران، مدتي در روسيه، عثماني و اروپا ساكن شد. تا اينكه پس از سالها دوري از وطن و سرگرداني، در 16 فروردين سال 1303 ش، در 54 سالگي در اروپا درگذشت.
  رحلت رجالي شهير شيعه آيتاللَّه "ميرزا محمد علي مدرس خياباني" (1333 ش)
  آيتاللَّه ميرزا محمد علي مدرس خياباني در حدود سال 1257 ش (1296 ق) در تبريز به دنيا آمد. وي پس از پشت سرگذاشتن دروس مقدماتي، به درس خارج فقه و اصول حضرات آيات ميرزا ابوالحسن انگجي و ميرزا صادق مجتهد تبريزي، راه يافت و از عالماني همچون سيدصدرالدين صدر و محمدعلي شاهآبادي، اجازه اجتهاد و از شيخ محمدحسين آل كاشف الغطاء و شيخ آقابزرگ تهراني اجازه روايت گرفت. مدرس خياباني در اواخر عمر به مدت دوازده سال در مدرسه سپهسالار تهران به بحث و تأليف و تحقيق پرداخت و آثاري بسيار ارزنده به وجود آورد. مهمترين اثر اين محقق فرزانه، كتاب ريحانة الادب در 8 جلد است كه به شرح حال بيش از پنج هزار تن از علما و فضلا ميپردازد. همچنين قاموس المعارف و نيز فرهنگ نوبهار حاوي 19 هزار لغت و واژه فارسي و همچنين فرهنگ بهارستان شامل 55 هزار لغت مفرد و مركب، از ديگر آثار اوست. آيتاللَّه مدرس خياباني تبريزي سرانجام در شانزدهم فروردين سال 1333ش برابر با اول رجب 1373 ق در 76 سالگي درگذشت و در تبريز به خاك سپرده شد.
  استعفاي سرلشكر "فضل اللَّه زاهدي" عامل كودتاي 28 مرداد از نخستوزيري (1334 ش)
  سرلشگر فضل اللَّه زاهدي از ابتداي كودتاي سوم اسفند 1299ش، با رضاخان ميرپنج همراه بود و در كنار او سمتهاي مختلف را كسب كرد. وي در دوران اول حكومت محمدرضا پهلوي نيز به مناصبي دست يافت كه آخرين آنها پست وزارت كشور در كابينه دكتر مصدق بود. با اين حال وي به عنوان بهترين مهره و گزينه، مامور اجراي كودتا عليه مصدق در 28 مرداد 1332 شد. با سقوط مصدق و بازگشت محمدرضا پهلوي به كشور و تثبيت رژيم پهلوي، سرلشگر زاهدي به عنوان پاداش، سمتِ نخستوزيري را برعهده گرفت. ولي از آنجا كه در اين جايگاه، براي خود مقام و پايگاه خاصي قائل شده بود، پس از حدود بيست ماه از صدارت، به اصرار شاه و بر اساس توافق آمريكا، از رياست دولت كناره گرفت و همان روز به عنوان رياست نمايندگي دائم ايران در دفتر اروپايي سازمان ملل در ژنو منصوب گرديد و تا هنگام مرگ در سال 1348، عهدهدار اين سمت بود.
  شكلگيري سازمان اطلاعات و امنيت كشور پس از روي كار آمدن دولت اقبال (1336 ش)
  سازمان اطلاعات و امنيت كشور معروف به ساواك، يك روز پس از انتخاب دكتر منوچهر اقبال به نخست وزيري، به دستور وي، دست به كار شد. رييس ساواك كه از طرف شاه انتخاب ميشد، به عنوان معاون نخست وزير فعاليت ميكرد و داراي اختيارات وسيع امنيتي و اطلاعاتي بود. ساواك ظاهراً از بدنه اصلي ارتش و پليس جدا شد ولي بعدها به اندازهاي وسعت پيدا كرد كه كنترل ارتش و پليس هم با آن بود. در تشكيل ساواك، آمريكا و رژيم صهيونيستي مداخله تام داشتند و بنيانگذار آن در حقيقت دولت آمريكا بود و تمام برنامههاي آن با نظارت آمريكا انجام ميشد. ساواك در طول فعاليت خود با شدت و خشونت به سركوبي مخالفان ميپرداخت تا جايي كه تدريجاً اين سازمان بر تمام وزارتخانهها و سازمانهاي دولتي مسلط شد و هرگونه استخدام و انتصابي بايد با موافقت آنجا صورت ميگرفت. ساواك در طي سالها، معترضين به رژيم را به بدترين وجهي تحت شكنجه قرار ميداد و از هيچ كس جز شاه، اطاعت نميكرد. اين سازمان مخوف سرانجام در اقدامي عوام فريبانه براي آرام ساختن مردم توسط بختيار در روزهاي پاياني عمر رژيم، منحل شد. همچنين پس از انقلاب، برخي رهبران اصلي آن از جمله ارتشبد نصيري، رييس ساواك به حكم دادگاه انقلاب تيرباران شدند.
  رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری 1جمادي الاول 1432
  درگذشت كسايي مروزي شاعر شهير و نامدار ايراني(391 ق)
  ابوالحسن مجدالدين كسايى مَروَزي شاعر قرن چهارم هجري قمري در سال 341 هجري در مرو ولادت يافت و در دوران سلطنت سلطان محمود غزنوي، وي را مدح گفته است. پايان عمر اين شاعر در ندامت از مدح سلاطين و اشتغال به شعر زاهدانه و پند و اندرز گذشت. از اشعار موجود او معلوم است كه در ابداع مضامين و بيان معاني نو و توصيفات بديع و تشبيهات لطيفِ طبيعي، مهارت بسيار و قدرت فراواني داشت. كسايي مروزي در مدح اهل بيت، اشعاري سروده است و از اين اشعار، شيعه بودن وي آشكار ميگردد.
  رحلت عالم زاهد شيخ علي اكبر نهاوندي(1369 ق)
  علياكبر بن ملا محمد حسين نهاوندي، در اصل از اهالي نهاوند بود، اما خود در مشهد به دنيا آمد. وي در تهران نزد حاج ميرزا حسن آشتياني و در نجف نزد حاج ميرزا حبيب اللَّه رشتي و شريعت اصفهاني تلمذ كرد. نهاوندي در 1328 ق راهي مشهد مقدس گرديد و ساكن آن ديار شد. البَيانُ الرَّفيع في احوال خواجِه ربيع، گلزار اكبري و لاله زار از آثار اوست. سرانجام اين عالم رباني در نودسالگي دار فاني را وداع گفت و در مشهد مقدس به خاك سپرده شد.
  رویدادهای مهم این روز در تقویم ميلادي 5آوريل2011
  وقوع قتل عام معروف "هارْلِم" در هلند (1585م)
  در پنجم آوريل 1585م قتل عام معروف به "هارلم "در شهري به همين نام در هلند كه مركز استقلالطلبان اين كشور بود، انجام شد. اسپانيا به منظور تحكيم سلطه خويش بر سرزمين هلند، دست به كشتارهاي وسيعي در اين كشور زد كه فاجعه بارترين آنها، قتل عام هارلم بود. در اين روز شهر تاريخي هارلم به دست اسپانياييها افتاد و در جريان آن، حدود شش هزار نفر از آزادي خواهان و استقلالطلبان هلندي جان خود را از دست دادند. با اين حال، در 1609م، هلند از سلطه اسپانيا رهايي يافت و استقلال خود را به دست آورد. (ر.ك: 30 آوريل)
  پايان جنگ نيروي دريايي هلند و انگليس (1654م)
  جنگهاي انگليس و هلند معمولاً برسر تصرف سرزمينها و يا به دليل بروز اختلافات سياسي و مذهبي بود. اما در سال 1652، جنگي ميان دو كشور به وقوع پيوست كه ريشه در رقابتهاي تجاري و اقتصادي داشت. چرا كه هر يك از اين دو كشور از موفقيت تجارتي طرف ديگر خشمناك بودند. از اين رو به دنبال بهانهاي بودند تا ديگري را از صحنه حذف نمايند. در نهايت، جنگ هنگامي آغاز شد كه در 23 مارس 1652م، ناوگاني از هلند در حال تردد در آبهاي انگليس نسبت به كشتيهاي انگليسي اداي احترام نكرد و به اين بهانه جنگي ديگر آغاز شد كه سه مرحله به طول انجاميد. دو كشور قدرتمند اروپايى قرن هفدهم درصدد حذف نفوذ ديگري در درياي مانش، درياي شمال، اقيانوس اطلس و هند شرقي بودند. اين جنگها هر بار طي قراردادهايي به پايان ميرسيد اما پس از مدتي، بار ديگر شعلهور ميشد. در سومين مرحله جنگ دريايي، هلنديها، انگليس را مجبور به پذيرش صلح نمودند كه اين قرارداد در 5 آوريل 1654م به امضا رسيد و آتشبس اعلام گرديد.
  اعدام "ژرژ دانتون" يكي از رهبران انقلاب فرانسه (1794م)
  ژرژ ژاك دانتون مبارز انقلابي فرانسه در 25 اوت 1759م در فرانسه به دنيا آمد. وي در ابتدا به فراگيري علوم مذهبي پرداخت اما چون با محيط آموزشگاههاي مذهبي سازش نداشت، در يك مدرسه غيرمذهبي به تحصيل مشغول شد. دانتون پس از به پايان رساندن اين دوره، به خواندن زندگي مورخين و رجال قديمي روم پرداخت و تحت تأثير جمهوري خواهان روم قرار گرفت. وي پس از چندي راهي پاريس شد و با فراگرفتن علم حقوق، به كار وكالت روي آورد. دانتون همواره از مردم تهيدست و فقير و محروم طرفداري ميكرد تا اين كه به شهرت رسيد. وي قبل از وقوع انقلابِ كبير فرانسه، فعاليتهاي سياسي خود را آغاز كرد و با اتخاذ مواضع ضد حكومت سلطنتي، مورد توجه انقلابيون اين كشور قرار گرفت. دانتون اعتقاد داشت كه شاه و درباريان را بايد زنداني كرد كه اين امر مخالفت گروههاي تندرو را كه معتقد به اعدام شاه بودند، برانگيخت. دانتون در جريان انقلاب فرانسه، در روز دهم اوت 1792م در راس گروهي از انقلابيون مسلح، به محل اقامت خانواده سلطنتي حمله برد و در صدد دستگيري لويى شانزدهم برآمد. او در دوران انقلاب فرانسه مشاغل مهمي يافت و در شمار سران انقلاب جاي گرفت. دانتون پس از پيروزي انقلاب، مدير اصلي دفاع ملي در فرانسه و كارگردان محاكمات انقلابي بود كه سياستي خشن را تعقيب ميكرد و ترور را وسيلهاي موقت براي حكومت ميدانست. با اين حال پس از چندي بين دانتون و روبسپير رئيس كنوانسيون و يكي از رهبران عمده انقلاب فرانسه اختلاف نظر روي داد و به جدايى آن دو انجاميد. پس از مدت كوتاهي، روبسپير حتي به دانتون به عنوان دوست نزديك و همكار قديمي خود هم رحم نكرد و دادگاه انقلابي پاريس در يك جلسه كوتاه، حكم اعدام او چند تن از پيروان وي را كه به دانتونيست معروف شده بودند صادر كرد. در پنجم آوريل 1794م، در 35 سالگي به تيغ گيوتين سپرده شد و جان داد. با اين حال، دوران حكومت روبسپير دوام چنداني نيافت و كمتر از چهار ماه بعد سر روبسپير نيز زير تيغ گيوتين از تن جدا شد.
  امضاي معاهده "بال" بين دولتهاي اروپايي (1795م)
  در 5 آوريل 1795م، معاهده بال در شهري به همين نام در كشور سوئيس، ميان جمهوري فرانسه و دولتهاي پروس، اسپانيا و هلند به امضا رسيد. به موجب اين معاهده، دولتهاي هلند، اسپانيا و پروس كه در جنگ با سپاهيان فرانسه شكست خورده بودند، متعهد شدند كه در امور داخلي فرانسه دخالت نكنند. همچنين بر اساس معاهده بال، بلژيك و اراضي ساحل چپ رود رِن به فرانسه واگذار گرديد.
  پايان گلوله باران شهر غزه توسط صهيونيستها (1956م)
  نظاميان رژيم صهيونيستي از روز چهارم آوريل 1956م، زنان، كودكان و سالخوردگان را در شهر غزّه، زير آتش شديد گلولههاي خمپاره قرار دادند و در مدت دو روز، 56 تن از آنها را به خاك و خون كشيده و سي نفر ديگر را زخمي كردند. در برابر اين جنايت رژيم صهيونيستي كه تا فرداي آن روز در 5 آوريل 1956م به طول انجاميد، غرب و مجامع بين الملليِ دفاع از حقوق بشر، مانند ساير موارد مشابه، واكنشي نشان ندادند. 10. تشكرها 2

  نرگس منتظر (18-01-1390), ساره (17-01-1390)

 11. Top | #306

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  امرداد 1389
  شماره عضویت
  620
  نوشته
  507
  تشکر
  257
  مورد تشکر
  885 در 308
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  تقویم تاریخ - 17 فروردین
  514 پيش از ميلاد : بوغابيش (بگابيش) ژنرال پارسي با 81 هزار سرباز درسال 514 پيش اقوام غير متمدن را از نزديكي قلمرو ايران براند. دارياز ميلاد، 17 روز پس از نوروز، عبور از درياي مرمره را آغاز كرد تا در اروپاي جنوب شرقي وش در آن زمان در شمال شرقي ايران بود و بوغابيش را مامور آن سوي مرزهاي شمال غربي كشور كرده بود.


  1300ش: به مناسبت دستگيري قوام السلطنه - كلنل محمد تقي خان پسيان مردی که می خواست ایران ـ ایران شود.

  1746م : فرانسيسكو گويا F. Goya نقاش نامدار اسپانيايي سي ام مارس 1746 به دنيا آمد و 82 سال عمر كرد و شانزدهم آوريل 1828 درگذشت.

  1917م : ششم آوريل1917 در ساعت يك و 18 دقيقه بعد از ظهر به وقت واشنگتن ، دولت ايالات متحده برغم مخالفت آلماني تبار هاي اين كشور در سومين سال جنگ جهاني اول به آلمان اعلان جنگ داد و به اروپا سرباز فرستاد و اين اقدام سر آغاز ورود آمريكا به ميدان سياست جهان شد .

  648: خورشيد گرفتگي صورت گرفت كه يوناني ها جزئيات آن را ثبت كرده اند.
  1773: جيمز ميل ( پدر جيمز استيوارت ميل ) فيلسوف و تاريخدان انگليسي و مولف « تاريخ هندوستان انگلستان » به دنيا آمد . وي از فلاسفه Utilitarianism است.او در رابطه با اين فلسفه، كتاب « تحليل پديده هاي تفكر انسان » را نوشته است . اين فلاسفه، بمانند زرتشت ، عمل درست را عامل شادي مي دانند و تاكيد براين دارند كه يك انسان بايد بكوشد كه اواخر عمر احساس شادي را از دست ندهد.
  1886: ونكوور كانادا به عنوان شهر اعلام شد.
  1889: نخستين دوربين دستي به بازار آمد.
  1938: تفلون ساخته شد و در زمره توليدات شيميايي قرار گرفت.
  1941: ايتاليا دستور خروج نيروهاي خودرا از اتيوپي صادر كرد و به اشغال اين كشور پايان داد.
  [/SPOILER]
  امضاء

  ((تو)) کنارم هستی

  ای حضور تابناک:

  و من آسوده ام،آرامم و خاموش


 12. تشكرها 2

  محب الحسین (17-01-1390), نرگس منتظر (18-01-1390)

 13. Top | #307

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  270
  نوشته
  659
  صلوات
  1500
  دلنوشته
  3
  قضای حاجات
  تشکر
  2,047
  مورد تشکر
  1,144 در 435
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  doooaaa (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)

  18 فروردين 1390 خورشیدی برابر با 4 جمادي الاول 1432 هجری و 7 آوريل 2011 میلادی


  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی 18 فروردين 1390

  آزادي "امام خميني(ره)" پس از ده ماه بازداشت و تحت نظر بودن (1343 ش)

  پس از دستگيري حضرت امام خميني(ره) و سركوب قيام 15 خرداد 42، اوضاع در ظاهر رو به آرامش نهاد، اما خشم عمومي مردم مسلمان از دستگيري حضرت امام، به صورتهاي گوناگون جلوهگر شد. تشكيل گروههاي زيرزميني اسلامي در قم، تهران و شهرستانها، تحريم انتخابات فرمايشي مجلس بيست و يكم در مرداد 1342 و نيز اعلاميه تاريخي حوزه علميه قم با پانصد امضا از استادان و فضلا در حمايت از رهبر نهضت اسلامي ايران و محكوم كردن بازداشت غيرقانوني ايشان، از جمله واكنشهاي مردم و روحانيت در قبال عمل رژيم بود. در اين ميان رژيم پس از يك سلسله تمهيدات كه به منظور جلوگيري از ابراز احساسات مردم و روحانيان در برابر آزادي رهبر نهضت اسلامي ايران انجام داد، سرانجام در اوايل سال 43، مذاكراتي با امام انجام داد و ايشان را به آرامش و مدارا با نظام فراخواند. سپس آن حضرت را در هفدهم فروردين 43 آزاد كرده و در مطبوعات عنوان كردند كه امام با رژيم و انقلاب سفيد شاه به توافق رسيده است. ولي حضرت امام پس از آن كه در هجدهم فروردين وارد قم شدند، در اولين ديدار خود عنوان كردند: اگر خميني را دار بزنيد با [رژيم شاه] تفاهم نخواهد كرد.


  شهادت "سيد ابوالحسن آل رسول شمس آبادي" به دست گروه منافق مهدي هاشمي در اصفهان (1355 ش)


  آيت اللَّه سيدابوالحسن آل رسول معروف به شمس آبادي در سال 1286 ش (1327 ق) در خانوادهاي عالم و روحاني در اصفهان ديده به جهان گشود. وي پس از فراگيري تحصيلات مقدماتي علوم اسلامي در زادگاه خود، در 25 سالگي عازم نجف اشرف گرديد و از محضر درس خارج بزرگاني همچون سيدابوالحسن اصفهاني، آقاضياء الدين عراقي، سيدجمال الدين گلپايگاني، سيد عبدالهادي شيرازي و سيدمحسن حكيم كسب فيض نمود. سيدابوالحسن پس از دوازده سال اقامت در نجف و اخذ مدارج عالي علمي، راهي اصفهان شد و به تدريس و ارشاد مردم همت گماشت. آيتاللَّه شمس آبادي از روحانيوني بود كه در سال 1342، وفاداري خود را به نهضت حضرت امام اعلام كرد. ايشان در تأسيس و گسترش انجمن مددكاري ويژه ايتام، سازمان ابابصير ويژه نابينايان و حسينيه اصفهانيها در مشهد و كربلا نقش بسزايي داشت. همچنين شرح صحيفه سجاديه، اشعار در مراثي و مناقب اهل بيت (ع) و موعظه ابراهيم از آثار علمي اين عالم رباني ميباشند. آيتاللَّه شمس آبادي سرانجام يك روز پس از بازگشت از سفر حج در سپيده دم هجدهم فروردين 1355 ش درراهِ رفتن به مسجد جهت اقامه نماز جماعت، توسط باند جنايتكار مهدي هاشمي ربوده شد و به طرز فجيعي به قتل رسيد و جسدش را در اطراف اصفهان رها ساختند. جسد ايشان پس از كشف شدن، با تشييع باشكوه مردم، در تخت فولاد اصفهان به خاك سپرده شد

  اخراج هزاران ايراني مقيم عراق توسط رژيم بعث اين كشور (1359 ش)


  صدام، از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران، بغض و كينه خود را نسبت به ايران اسلامي آشكار ميساخت و به طور آشكار و پنهان، در صدد تعرّض به انقلاب اسلامي برآمد. وي ابتدا ستون پنجم خود را براي اقدامات تخريبي به شهرهاي مختلف ايران به ويژه نقاط مرزي مانند خرمشهر، آبادان و اهواز اعزام كرد. همچنين از اوايل سال 1358، هزاران ايراني تبعه عراق را از جوار اماكن متبركه نجف، سامرا، كربلا و كاظمين به طرز رقّت انگيزي اخراج و اموالشان را مصادره نمود. در همين راستا، در چنين روزي، رژيم بعثي عراق كه خود را براي حمله وسيع و سراسري به ايران آماده ميكرد عده بيشماري از ايرانيان مقيم اين كشور را به وسيله كاميون تا مرز آورده و آنها را به همان وضع رها نمود. در اين حال، مقامات محلي ايران، از رانده شدگان به عنوان مهمان جمهوري اسلامي استقبال كردند و امكانات رفاهي براي آنان فراهم نمودند. اخراج ايرانيان و شيعيان در روزهاي بعد نيز ادامه يافت و صدها هزار نفر در اين جريان بيخانمان و آواره شدند. در همين حال، وزير امور خارجه عراق طي نامهاي به دبير كل سازمان ملل متحد با استناد به روحيه توسعهطلبي دولت ايران، خواستار خروج ايران از سه جزيره عربي ابوموسي و تنب كوچك و بزرگ شد. در روزها و ماههاي بعد، تعرضات رژيم بعث با حمايت بيگانگان رو به افزايش نهاد تا اينكه در 31 شهريور 1359، جنگ هشت سالهاي را به ايران اسلامي تحميل نمود.


  بمباران شديد شيميايي مواضع ايران توسط دشمن بعثي (1366 ش)


  همزمان با آغاز عمليات كربلاي 8 توسط رزمندگان جان بركف اسلام، دشمن به گونهاي بيسابقه عليه رزمندگان مستقر در خرمشهر، به بمباران و گلولهباران شيميايي با گلولههاي توپ، خمپاره و حتي موشكهاي كاتيوشا اقدام نمود كه به شهادت و مصدوم شدن شماري از خداجويان سپاه توحيد منجر گشت. اين بمباران وحشيانه با اعتراض شديد و شكايت جمهوري اسلامي ايران به سازمان ملل متحد مواجه گرديد و ايران خواهان اعزام گروه كارشناسي سازمان ملل متحد شد. به دليل پايداري و تاثير بيشتر عوامل به كار گرفته شده در سلاحهاي شيميايي، تيم كارشناس اعزامي از سازمان ملل، كه ده روز پس از حمله، وارد منطقه شد، موفق گرديد نوع عوامل به كار گرفته شده را تشخيص دهد. با اين حال همانند گذشته بياعتنا از كنار اين حادثه و حوادث بعد از آن گذشتند؛ تا اين كه ابعاد گسترده و پيچيدهتر عواقب شوم كاربرد سلاحهاي شيميايي، دامنگير مردم مسلمان و بيگناه حلبچه، روستاهاي اطراف آن و مردم كردستان عراق شد.


  رحلت عالم بزرگوار و عارف با اللَّه آيت اللَّه "سيد عبدالكريم كشميري" (1378 ش)


  آيت اللَّه سيدعبدالكريم كشميري در سال 1305 ش (1345ق) در نجف اشرف به دنيا آمد. وي پس از فراگيري دروس مقدمات در نجف، در حلقه درس خارج آيات عظام: سيد ابوالقاسم خويي، سيدعبدالاعلي سبزواري، سيد عبدالهادي شيرازي و شيخ محمدكاظم شيرازي قرار گرفت. آيتاللَّه كشميري به دليل هوش سرشار خويش توانست در كوتاهترين زمان، درجه اجتهاد را از آيتاللَّه خويي دريافت دارد و آن گاه به تدريس سطوح عالي فلسفه در حوزه بپردازد. پشتكار آيتاللَّه كشميري در تدريس به گونهاي بود كه روزانه 11 كرسي درس اعم از فقه، اصول، فلسفه و ادبيات عرب براي ايشان برپا ميشد. افزون بر تدريس، پژوهش و نگارش. در سير معنوي و تهذيب نفس نيز به مراتب عالي دست يافت و صاحب كرامتهايي گرديد. در پي سختگيريهاي رژيم بعث عراق، به طور پنهاني همراه خانواده، راهي ايران شد و در مرز ايران و عراق، همه نگاشتههاي علمي ايشان به دست نيروهاي امنيتي عراق افتاد. آيتاللَّه كشميري از آن پس در شهر مقدس قم اقامت گزيد و به تهذيب نفس، پرورش شاگردان و انجام امور مذهبي و علمي همت گماشت. سرانجام اين عارف سترگ و عالم برجسته در 18 فروردين 1378 ش برابر با بيستم ذيحجه 1419 ق پس از طي يك دوره بيماري در 73 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و پس از اقامه نماز توسط آيتاللَّه بهجت، در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاك سپرده شد

  .رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری 4 جمادي الاول 1432


  درگذشت "ابن جَزار" طبيب و فيلسوف شهير(395 ق)


  ابوجعفر احمد بن ابراهيم بن ابي خالد، معروف به ابن جَزار، از مشاهير اطباي اسلامي قرن چهارم هجري ميباشد. وي پس از آن كه هر دو نوع عِلمي و عَمَلي طبّ را آموخت به تدريس و معالجه پرداخت. ابن جَزار در تشخيص بيماري و مداواي بيماران داراي يد بيضا و نَفَس مسيح گونه بود. اِبدال الادويه، نصايحُ الابرار و زادُالمسافر از جمله تاليفات اوست. در گذشت ابن جزار را سال چهار صد هجري قمري نيز گفته اند.

  رحلت فقيه و محدث بزرگوار آيت ا للَّه شيخ حيدرقلي سردار كابلي (1372 ق)

  علامه حيدر قلي فرزند سردار نورمحمدخان در 18 محرم 1293 ق در كابل به دنيا آمد. در آغاز كودكي كه استعمار انگلستان بر افغانستان چيره شده بود، به همراه پدر كه از سرداران ارتش بود به لاهور تبعيد شد. حيدرقلي در آن سامان به تحصيل روي آورد و در اندك زماني پيشرفت كرد. آزار حُكّام لاهور، نورمحمد خان را وادار به مهاجرت به عراق كرد و علامه تلاش بيوقفهاي را در راه كسب علم آغاز كرد. اين حكيم وارسته پس از كسب مدارج علمي و رسيدن به درجهي اجتهاد و فتوا، از رجال نامي و استوانههاي بزرگ حوزه همچون حضرات آيات عظام: سيدحسن صدر، حاج شيخ عباس قمي، سيديحيى خراساني و شيخ آقابزرگ تهراني، مفتخر به دريافت اجازه و نقل روايات گرديد. سردار كابلي همراه با فراگيري علوم معقول و منقول، به يادگيري چندين زبانِ زندهي دنيا همت گماشت و در اين امر نيز موفق بود. وي پس از مدتي راهي كرمانشاه در غرب ايران گرديد و به نشر احكام ديني و ارشاد مردم همت گماشت. دُرُّالنثير، رساله در معرفت و شرح دعاي صباح از جمله تاليفات اوست. سرانجام، حكيم فرزانه، دانشمند برجسته و ستارهي خاور، پس از بيش از نيم قرن تلاش، بررسي و نشر معارف اسلامي در حال راز و نياز با خداوند و در سَرِ سجادهي نماز، در 79 سالگي در كرمانشاه در گذشت و طبق وصيتش در نجف اشرف به خاك سپرده شد.


  رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی 7 آوريل 2011  عروج پيامبر بزرگ الهي، حضرت عيسي(ع) (33م)  حضرت عيسي بن مريم(ع) پيامبر بزرگ الهي و يكي از پيامبران اولوالعزم است كه در 25 دسامبر سال اول ميلادي برابر با 622 سال قبل از هجرت نبي مكرم اسلام(ص) در بيت لحم يا ناصره واقع در فلسطين امروزي، به امر خدا از حضرت مريم(س) دختر عمران زاده شد. قبل از تولد آن حضرت، ميلاد ايشان پيشبيني شده بود و اين امر براي حكّام زمان، ناگوار بود. از اين رو، چون از جانب هردوس، والي روم مورد تهديد بود، خانواده او، وي را به مصر بردند. ايشان در سي سالگي در شهر جليله، شروع به تبليغ دين خود كرد كه مورد عداوت روز افزون فريسيان قرار گرفت. موضوع به دار آويخته شدن حضرت عيسي(ع) از نظر مكتب اسلام، چنانكه در قرآن به آن تصريح شده است، امري بياساس است و به تعبير قرآن، امر به آنها مشتبه شده است. داستان پايان زندگي دنيوي حضرت عيسي(ع) بر اساس تواريخ و تفاسير و احاديث از اين قرار بوده كه: جهودان كه همواره با حضرت مسيح(ع) سرِ دشمني داشتند، به قتل او تصميم گرفتند. در آن حال عيسي(ع) با حواريون در باغي بود. سپاه يهود چون به باغ آمدند همه شاگردان عيسي(ع) پراكنده شده و فرار كردند. يكي از يهوديان به نام يهودا كه شبيه عيسي(ع) بود و جاي عيسي(ع) را نيز او نشان داده بود به دست آنها افتاد. سپاهيان او را با هلهله و غوغا، كشان كشان بردند و چون مجال تحقيق بيشتري نبود به دارش زدند. اما خداوند عيسي(ع) را در آن حال به آسمان برد. به روايتي ديگر يكي از حواريون جواني بود كه به عيسي(ع) شباهت داشت. وي پس از اجازه از حضرت عيسي(ع)، خود را عيسي(ع) معرفي كرد و او را به دار زدند و امر بر يهوديان مشتبه شد. حضرت عيسي(ع) در هنگام عروج، 33 سال داشت

  تولد "ويليام وُرْدْ زُورْثْ" اديب و شاعر برجسته انگليسي (1770م)


  ويليام وردزورث اديب و شاعر معروف انگليسي، در هفتم آوريل 1770م در ايالت كمبِرْلَنْد انگلستان به دنيا آمد و از اوان جواني به مطالعه در زمينه ادبيات پرداخت. وي قسمت اعظم زندگي خود را در شمال انگلستان، در كنار مردم روستايى گذراند و احساسات طبيعي و مناظر طبيعت و صفاي باطن مردم اين ناحيه، الهام بخش آثارش گرديد. وردزورث را پايهگذار مكتب رمانتيك انگلستان ميدانند كه با انتشار مجموعه اشعاري به نام نغمههاي شاعرانه از طرف او و شاعر هم وطنش، كالْريجْ، اين مكتب، تحولي فلسفي و ادبي يافت. شعراي اين مكتب به جاي پايبندي به سنتها، درانتخاب مطالب قالب ادبي، سبك، انشا و زبان شعري، شاعراني مبتكر و بدعت گذار هستند. وردزورث دنيا را با چشم عرفان مينگريست. در نظر او، طبيعت، مظهر جمال مطلق و مربي ذوق و احساسات بشري است و زندگي در دامان طبيعت، ساده و شيرين و سرشار از شادي و خرسندي است. در شعر وردزورث، انسان تماشاگري است كه از دور، زيبايىهاي طبيعت را ميبيند و تأثير ميپذيرد. اشعار او مثل همه اشعار رمانتيك، بسيار ظريف و آميخته با تخيلات فراوان شاعرانه است و در آنها، شاعر غالباً بيش از آنكه با حقيقت ومنطق سر و كار داشته باشد. با روح و احساس خود سرگرم است. درآثار وردزورث، همه جا اين نظر پيداست كه زندگاني روزمره، براي بشر پر از لذات و شادكاميهاي معنوي است، و وظيفه بشر است كه روح خود را براي استفاده از آنها آماده نمايد. اصول عقايد وردزورث كه در اشعار وي آمده، بر اين مبنا استوار است كه سازنده اصلي خصوصيتهاي اخلاقي و روحي بشر در سن بلوغ، همانا غرائز و لذتهاي بيغل و غش دوران كودكي است. وردزورث اگرچه به حفظ مزاياي طبقات اصيلْ پايبند است و آنها را لازم و محترم ميشمارد، اما از ديگر سو بر ضد نظام اجتماعي كه موجب انحطاط اخلاقي مردم است عصيان ميورزد. خوانندگان آثار وردزورث، زيبايى طبيعت، گياهها، كوهها و حيوانات را زنده و گويا احساس ميكنند و با عالم طبيعت رابطهاي نزديك و اسرارآميز برقرار ميسازند. اشعار وردزورث از اولين تغزّلهاي جواني تا عميقترين و پرانديشهترين آنها در سنين هفتاد سالگي، پيوسته با پيروزي همراه بوده است. احساس كلي كه از اشعار وردزورث به انسان دست ميدهد، صداقت و سادگي است. شاهكار وي، شعر طويلِ زندگي نامه خودْ نوشتْ بود كه شهرت فراواني يافت. همچنين تفرّج، خاطرات كودكي و جنگجوي شادمان ازديگر آثار اوست. ويليام وردزورث كه در اواخر عمر به اميرالشعرايي انگلستان رسيد، سرانجام در 23 آوريل 1850م در هشتاد سالگي درگذشت.


  تولد "گابريلا ميسْتْرالْ" اديب شهير امريكاي لاتين (1889م) (ر.ك 7 ژوئيه)


  تهاجم ايتاليا براي تصرف كشور آلباني در آستانه جنگ جهاني دوم (1939م)  با شعلهور شدن آتش جنگ در اروپا، تمام قراردادها و معاهداتي كه پس از جنگ اول جهاني امضا شده بود و پيشگيري از جنگ و تأمين صلح را مدنظر قرار داده بود، از اعتبار افتاد. يكي از اين جنگها، حمله ايتاليا به آلباني بود. در سال 1927م يك پيمان تدافعي ميان ايتاليا و آلباني به امضاء رسيد كه در واقع باعث شد نفوذ هرچه بيشتر ايتاليا در آلباني ممكن گردد. با اين حال از سال 1935م كه موسوليني به فكر كشورگشايى افتاد، حمله به آلباني نيز مدنظر او قرار گرفت. اين نقشه در 7 آوريل 1939م با بمباران سواحل آلباني و پياده شدن نيروهاي ايتاليايى عملي گرديد و با شكست مقاومت آلباني، اين كشور به تصرف ايتالياي فاشيسم درآمد. دو روز قبل از تهاجم ايتاليا براي تصرف آلباني، در جريان گفتگوهاي معروف به "مذاكرات ژنرالها" بين ژنرال كايْتل آلماني و ژنرال پارْياني ايتاليايى، تصميم نهايى براي آغاز اين تجاوز نظامي، اتخاذ شده بود. ده هزار سرباز مسلح ايتاليايى با پشتيباني 400 هواپيما در حمله به آلباني شركت داشتند كه در نبردي پنج روزه، ارتش آلباني را شكست داده و اين كشور را اشغال كردند. با فرار پادشاه و ملكه اين كشور، آلباني جزئي از ايتاليا شده و دولتي فاشيستي در آلباني روي كار آمد. با تسلط موسوليني بر آلباني، اجلاس مشروطيت آلباني، اتحاد با ايتاليا را تصويب نموده و طي اين مصوبه، پادشاه ايتاليا تاج و تخت آن كشور را تصاحب كرد. با اين حال، ايتاليا كمتر از دو سال بعد مجبور به خروج از اين منطقه شد و راه براي شكستهاي بعديش باز گرديد


  غرق كشتي جنگي ژاپني "ياماتو" توسط امريكا در اواخر جنگ جهاني دوم (1945م)


  در جريان آخرين و بزرگ‏ترين نبرد دريايى و زميني بين امريكا و ژاپن در جريان جنگ جهاني دوم كه براي تصرف جزيره اوكيناوا روي داد، ژاپني‏ها كشتي جنگي خود را به نام ياماتو براي يك مأموريت انتحاري به اين جزيره اعزام كردند. اين رزمناو عظيم 72 هزار تني كه در آن تاريخ بزرگ‏ترين كشتي جنگي جهان به شمار مي‏آمد پس از وارد آوردن ضرباتي به چند كشتي امريكايي، سرانجام توسط هواپيماهاي امريكايي مورد حمله قرار گرفت و در روز هفتم آوريل 1945م غرق شد. تعداد پرسنل كشتي ياماتو، بيش از سه هزار و سي‏صد نفر بود كه در جريان اين نبرد، متجاوز از سه هزار نفر كشته شدند و تنها سي‏صد نفر جان سالم به در بردند.


  درگذشت "هنري فورْدْ" مخترع امريكايي و پدر صنعت اتومبيل (1947م)


  هنري فورْد مخترع امريكايى در 30 ژوئيه سال 1863م در خانواده‏اي فقير در امريكا به دنيا آمد. فورد از كوچكي علاقه مفرطي به پيچ و مهره و ابزار مكانيكي داشت و به هنگام كودكي به ساعت سازي و در جواني به شغل مكانيكي روي آورد. هنري روزي ماشيني را ديد كه بدون اسب و با نيروي بخار در جاده حركت مي‏كند. وي وقتي آن را از نزديك مشاهده كرد، خودش مثل آن را ساخت و در 12 سالگي اولين ارابه بي‏اسب را مورد آزمايش قرار داد. هنري اين دستگاه را تكميل نمود و در سال 1896م اتومبيل خود را براي اولين بار به نمايش گذاشت. وي در سال‏هاي بعد، اختراع خود را تكميل كرد و علي‏رغم اينكه ديگران نيز اتومبيل‏هاي مشابهي ساخته بودند، ولي در سال 1895م، رسماً امتياز اختراع اتومبيل به هنري فورد داده شد. فورد در ابتدا به همراه شركاي خود، شركت اتومبيل سازي ديترويت را تأسيس كرد و در سال 1903، شركت موتور فورد را به وجود آورد. او در سال 1907 سهام ديگران را خريد و از آن پس اداره شركت در خانواده او باقي ماند و ثروتي هنگفت به دست آورد. فورد با اتخاذ تدابيري، اتومبيل ارزان به تعداد بسيار توليد كرد و از اين حيث، از تمام رقباي خود پيشي گرفت. هنري فورد كه در ابتدا داراي خانواده‏اي فقير بود، پس از اين اختراع، به عنوان پدر صنعت اتومبيل‏سازي شهرت يافت و به هنگام مرگ، يك امپراتوري بزرگ در صنعت اتومبيل به وجود آورده بود. فورد سرانجام در 7 آوريل 1947م در 84 سالگي درگذشت.
  تأسيس سازمان بهداشت جهاني و روز جهاني بهداشت (1948م)


  به دنبال تشكيل كنفرانس بين‏المللي سانفرانسيسكو در سال 1946م، تصميم به تشكيل يك همايش جهاني بهداشت گرفته شد كه اساسنامه آن در هفتم آوريل 1948م، در نيويورك تنظيم و تصويب شد. در ژوئن همان سال نيز، اولين مجمع عمومي سازمان بهداشت جهاني در ژنو با حضور نمايندگان 61 كشور جهان تشكيل شد. هدف اين سازمان، فراهم كردن حداكثر امكانات بهداشتي و سلامتي براي كليه انسان‏هاي روي زمين است. به دنبال اين هدف، سازمان، برنامه‏هاي زيادي را به مرحله اجرا گذاشت تا زمينه مساعدت كشورها را براي تقويت بهداشت عمومي خود فراهم كند. يكي از موانع بزرگ در بهبود وضع بهداشت در دنيا، كمبود اشخاص متخصص مي‏باشد. سازمان بهداشت جهاني براي رفع اين مشكل، دوره‏هاي مطالعاتي و كارآموزي و تعليم و تكميلي در سراسر جهان تشكيل داده است. بيشتر توجه سازمان بهداشت، مداواي تب‏هاي مناطق گرمسيري، سل، جذام، وبا، طاعون، آبله، بهداشت مادران و كودكان و تغذيه متمركز مي‏باشد و از جمله برنامه‏هاي عمده آن، ريشه‏كني مالاريا و آبله است. دبيرخانه سازمان بهداشت جهاني كه از مؤسسات وابسته به سازمان ملل است، در شهر ژنو پايتخت سوئيس قرار دارد. همه ساله به منظور يادآوري سال‏روز تأسيس سازمان بهداشت جهاني، با انتخاب يك موضوع مهم كه مي‏تواند پيام آور بهداشت و سلامتي براي جوامع بشري باشد و هم‏چنين با ارسال يك پيام، روز جهاني بهداشت، گرامي داشته مي‏شود.

 14. تشكر

  نرگس منتظر (18-01-1390)

 15. Top | #308

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  270
  نوشته
  659
  صلوات
  1500
  دلنوشته
  3
  قضای حاجات
  تشکر
  2,047
  مورد تشکر
  1,144 در 435
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (¯*~|♥|♥|♥~*¯) ▐تقويم تاريخ ▐در چنين روزي .... (¯*~|♥|♥|♥~*¯)


  بسم الله الرحمن الرحيم
  19وردين 1390 خورشیدی برابر با 5 جمادي الاول 1432 هجری و 8 آوريل 2011 میلادی


  رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی 19فروردين 1390

  شهادت عالم مجاهد آيت اللَّه "سيدمحمد باقر صدر" و خواهرش "بِنتُ الهُدي" (1359 ش
  )

  آيت اللَّه سيدمحمدباقر صدر در سال 1313 ش (1353 قمري) در كاظمين در خانوادهاي فقير اما نابغهپرور به دنيا آمد. پدرش فقيه بزرگوار سيدحيدر و مادرش دختر شيخ عبدالحسين آل ياسين و بانويي باتقوا بود. آيتاللَّه صدر در كودكي پدر را از دست داد و تحت كفالت برادرش، سيد اسماعيل، قرار گرفت. وي پس از فراگرفتن مقدمات و اصول نزد استادان آن زمان و برادرش، راهي نجف اشرف شد و قبل از 20 سالگي به مرحله اجتهاد نائل آمد. اين عالم جوان در سن 22 سالگي نخستين اثر علمي - تحقيقي خود را به نام "غايةُ الفكرِ في علمِ الاصولِ الفقه" را به جهان علم ارايه نمود و كتابهاي فَلسفَتنا و اقتصادُنا كه پس از آن به رشته تحرير درآمدند سمبل قدرت نمايي ايدئولوژي اسلامي در برابر انديشههاي وارداتي غرب بودند. آيتاللَّه صدر مسأله رهبري فكري را از مسأله رهبري سياسي جدا نميدانست و همگام با فعاليتهاي فكري، به فعاليتهاي سياسي و رهبري سياسي جامعه نيز همت ميگماشت. از اينرو، وجودش خطري براي بعثيان به شمار ميآمد و همين امر باعث رنجش حاكمان بعثي عراق گرديد. آيتاللَّه صدر نقش ارزندهاي در حمايت از انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره) داشت و اين امر براي رژيم خونخوار عراق ناخوشايند بود. سرانجام حزب بعث عراق پس از دستگيري ايشان و نيز خواهر ارجمندش، سيده بنت الهُدي صدر، آنان را به طرزي فجيع به شهادت رساندند. شهادت اين مرد بزرگ و خواهر مكرمهاش پس از شكنجههاي فراوان در زندانهاي رژيم بعثي عراق در روز 19 فروردين 1359 شمسي مصادف با 24 جماديالاولي سال 1400 قمري در 47 سالگي واقع شد. بدن خونين و شكنجه ديده اين شهيدان به طور مخفيانه تحويل يكي از افراد خانواده صدر گرديد و اجساد مطهرشان بدون حضور ديگران به خاك سپرده شد.

  انتخابات سومين دوره مجلس شوراي اسلامي (1367 ش)

  عليرغم تهديدات و حملات موشكي و هوايي و جنگ رواني در طي جنگ، ملت ايران در كمنظيرترين انتخابات جهان، به پاي صندوقهاي اخذ رأي رفت و مجلس سوم را شكل داد. استقبال كم نظير مردم ايران از انتخابات سومين دوره مجلس شوراي اسلامي در سختترين شرايط جنگ شهرها، بار ديگر دشمنان جهاني اسلام را از شكست انقلاب اسلامي مأيوس كرد. مردم در اين دوره با حضور هفده ميليوني خود در حوزههاي رأيگيري، نمايندگان مورد نظر خود را انتخاب كردند و مجلس سوم در هفتم خرداد آن سال با به حد نصاب رسيدن نمايندگان، آغاز به كار كرد.

  برگزاري كنفرانس ننگين برلين (1379 ش)

  اجلاس "ايران پس از انتخابات پارلماني، قوه اصلاح در جمهوري اسلامي ايران" در روز نوزدهم فروردين 1379 ش، در محل خانه فرهنگهاي جهان با همكاري اين خانه و بنياد هاينريس بل در شهر برلين آلمان برگزار شد. در اين نشست تعدادي از عناصر داخلي شامل نمايندگان گروههاي ملي مذهبي و مشخصاً گروهك نهضت آزادي، خيزش زن سالارانه با گرايش فمينيستي، نويسندگان و خبرنگاران روزنامههاي زنجيرهاي و ... شركت داشتند. از آنجا كه اين جلسه بيشتر بازتابي سياسي داشت و علاوه بر به وقوع پيوستن صحنههاي زشت و مستهجن در آن، سخنرانانِ ايراني به صورتهاي مختلف اركان نظام اسلامي و اعتقادات ديني را زير سؤال برده بودند، به عنوان يك كنفرانس غير علمي، ضد ارزشي و در مغايرت با اهداف و آرمانهاي اسلامي و ملي قلمداد گرديد. اين اجلاس، همچنين به علت حضور گروههاي چپ افراطي مخالف با برگزاري اين نشستها، بسيار متشنّج بود به گونهاي كه سخنراني مهمانان اين همايش، با شعارهايي عليه جمهوري اسلامي ايران و مجموعهاي از شعارهاي كمونيستي قطع ميشد. پخش تلويزيوني بخشهايي از اين كنفرانس كه در آن، سخنانِ سخنرانان ايراني و صحنههاي مغاير با شئون اسلامي و انساني را به نمايش ميگذاشت، همگان را در جريان آنچه كه رخ داده بود، قرار داد. هر چند اين نشست در روزهاي بعد، با منعِ ورود گروههاي افراطي چپ با آرامش برگزار شد، اما حضور افرادي از جمهوري اسلامي و بيان اتهامات كذب و افشاي اين خبر، خشم ملت مسلمان ايران را برانگيخت و در راهپيماييهاي متعددي كه در كشور برگزار شد، اجلاس برلين به شدت محكوم گرديد.
  رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری 4جمادي الاول 1432  تولد عالم بزرگوار آيتاللَّه "سيد محمد تقي موسوي اصفهاني" (1301 ق)

  رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی 8 آوريل 2011

  درگذشت "ژان لافونْتَن" شاعر و افسانه نويس معروف فرانسوي (1695م
  )

  ژان دولافونتن اديب و نويسنده معروف فرانسوي در هشتم ژوئن 1621م در فرانسه به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات نامرتب اوليه كه با مطالعات آزاد همه جانبه كامل شد، به تحصيل الهيات و حقوق پرداخت، اما خيلي زود از هردو رشته به دليل عدم علاقه دست كشيد و راهي پاريس شد. لافونتن در پاريس در محافل ادبي شركت جست و از سي سالگي به نويسندگي روي آورد. وي پس از نگارش چند نمايشنامه و منظومه اثر زنده و زيباي خود را به نام فابْلْها يا افسانهها و داستانها، شامل داستانهاي اخلاقي كوتاه كه غالباً قهرمانان آن از حيوانات يا اشياي بيجان است، خلق كرد. هر داستان، قصه كوتاهي از جانوران است كه رفتاري مانند آدميان دارند و هر يك مشتمل بر نكتهاي در رفتار انساني است كه اگرچه ظاهر ساده و جذاب اين داستانها، آنها را محبوب اطفال ساخته است، اما بسياري از آنها، متضمن هجو جامعه معاصر فرانسه و خردهگيري جدي بر آن است. در اين افسانهها كه شامل شش جلد و 124 فابْلْ و داستان است، پند و اندرزهاي فراوان ديده ميشد. او زشتيها و زيبايىها را با لطف و شيريني تمام و قدرت كلام و اغلب از زبان جانوران بيان كرده است. اين اثر، پس از انتشار، شهرتي عالمگير به دست آورد. و درخشاني اشعار و بيان مطالب در اين داستانها و لطايف و نكات مندرج در آنها، لافونتن را در زمره اساتيد ادبيات جهان قرار داد. لافونتن در اين اثر، با استفاده از سنتها و داستانها و آثار فكري شرق، به ويژه كليله و دمنه، افسانههاي خود را به شعر درآورد. در فابلها يا افسانهها كه تصويري از زندگي انسان بر زمينه زندگي حيوانات است، همه خصوصيات روحي بشر منعكس است. لافونتن از فابْلهاي خشك وبي روح گذشته، داستانهاي زنده ساخته كه در آنها عالم احساس و نظم واقعيِ طبيعت نمودار ميگردد. تسلط و زبردستي در قالب اشعار و نيز تيزبيني و در نظر گرفتن نكتههاي اخلاقي، بذلهگويىهاي عميق و ظرافت شعر، فابلهاي لافونتن را بر همه تمثيلهاي گذشته برتري داده است. اصالت آثار لافونتن در شيوه پرداخت آنهاست. زمينه سازي يا دورنما سازي، روايتي سريع همراه با ديالوگهاي نمايشي، گرهگشايى و نتيجهگيري اغلب در يك بيت، يا بيان كوتاهي از انديشه شخصي، و داستاني كه حكايت ميشود و در برابر ديدگان به نمايش درميآيد، از ويژگيهاي آثار لافونتن است. دولافونتن از حكايت همراه با پند اخلاقي روشن، شكل داستاني را آفريد كه در آن، روايت، توصيف، مشاهده، طنز و مكالمه ارزش مستقلي دارد و اهميت اخلاق در حد يك واقعه است. از لافونتن آثار متعددي بر جاي مانده كه رؤياي مغول و منظومه گنه گنه از آن جملهاند. با اين حال، افسانههاي او آنقدر شهرت دارد كه شايد اثر كمتر شاعر و نويسندهاي آنقدر سرشناس باشد. ژان دولافونتن سرانجام در هشتم آوريل 1695م در هفتاد و چهار سالگي درگذشت.

  تولد "اِزار لوميس پاوْنْد" شاعر و نويسنده معروف امريكايي (1885م)

  اِزار لوميس پاوْنْدْ، شاعر و نويسنده معروف امريكايى در هشتم آوريل 1885م در ايالت اوهايو امريكا به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات خود و اخذ درجه دكتري، به اروپا سفر كرد و در انگلستان به فعاليت ادبي پرداخت. پاوند در انگلستان گروهي از شاعران جوان را گرد خود جمع آورد و نهضت ايماژيسم را بنيان نهاد كه نهضتي بود بر ضد سنتهاي رمانيتك و ادبيات عصر. پاوند در ايجاد اين نهضت تحت تاثير برخي فيلسوفان انگليسي، شاعران فرانسوي و نويسندگان يونان باستان و شاعران چيني و ژاپني قرار گرفته بود. وي به شاعران جوان قدرت تازه بخشيد و انقلابي در شعر پديد آورد. پاوند در انتخاب موضوع شعر، آزادي مطلق را جايز ميشمرد و در زبان شعر به بيان متداول و كلمههاي ساده و صحيح و به كار بردن اوزان نو و بيان احساس به وسيله تصويرهاي عيني تكيه ميكرد. وي در سالهاي بعد در امريكا براي مبادله فرهنگ اروپا و آمريكا كوشش فراواني به كار برد و مقالههاي تحقيقي مهمي انتشار داد. پاوند به سبب بهرهمندي از فرهنگ وسيع و آشنايى با زبانهاي مختلف توانست ادبيات گوناگون را در عصرهاي مختلف و آثار شاعران يوناني، لاتيني، چيني، ژاپني، ايتاليايى و انگلوساكسون مورد نقد و بررسي قرار دهد و با نويسندگان و شاعران قديم رابطهاي متفاوت با رابطه معمول پديد آورد. در نظر پاوْنْد، اين نويسندگان، دارويى بودند كه عالم انسانيت را از بيماري حماقتِ شايع نجات ميدادند. وي در ادبيات امريكا، روش تازهاي در نقد به وجود آورد و شيوه معمول و رايج را كه شيوهاي بسيار محدود بود، مطرود شناخت. پاوند همچنين درباره هنر شعر سرودن، مقالههاي پرارزشي منتشر كرد و در نوگرداندن شعر پيروزيهايى به دست آورد. توجه ويژه او، بيشتر به مسائل فني شعر بود تا مسائل فكري و معنوي. ديوانهاي غنايى پاوند به نام ذات خويش و نيز شادمانيها، به سبب قدرت شاعر در نو ساختن وزن شعرْ جلب توجه فراوان كرد و چندين بار از آن تجديد چاپ به عمل آمد. اين ديوانها علاوه بر اشعار دوره جواني شاعر، ترجمههايى كم و بيش آزاد از اشعار شاعران لاتيني و قرون وسطاي ايتاليا در بر دارد و به طور كلي تجربههاي شاعري با ذوق و با فرهنگ را نشان ميدهد. با اين حال، مهمترين اثر پاوند، ترانهها نام دارد كه از طرفي نوعي يادداشتهاي معنوي و فكري است و از طرف ديگر، سراشيبي به سوي تمدن دوزخي عصر جديد است. وي معايب عصر خود را كه در آن آدمي برده پول گشته است مورد تحليل قرار ميدهد. از حيث بيان، پاوند از تجريد و انتزاع در عالم شعرْ هراس دارد و به دنبال روشني و صراحت و بياني عيني و محسوس ميرود. وي در جريان جنگ جهاني دوم، به طرفداري از فاشيسم و موسوليني، ديكتاتور فاشيست ايتاليا سخنرانيهايى از راديو رُم ايراد كرد و اين امر موجب شد كه پس از جنگ از طرف مقامات امريكا توقيف و زنداني شود. اما دادگاه واشينگتن او را به اختلال رواني منسوب و روانه بيمارستان امراض روحي كرد. پاوند بيش از يك دهه از عمر خود را در اين مكان گذراند و پس از رهايى از آن، به ايتاليا بازگشت. آثار پاوند مدتها مورد بحث و جدل قرار گرفت و او تنها شاعري است كه اشعارش همگي با جنجال همراه بوده است. با اين حال نميتوان نفوذ فراوان او را بر شاعران عصرش انكار كرد. اِزار لوميس پاوند سرانجام در نهم سپتامبر 1972م در 87 سالگي درگذشت.

  مرگ دكتر "كراوْفوْرْدْ لانْگْ" پزشك امريكايي و كاشف اِتِر (1878م)

  دكتر كراوفْورْدْ لانْگْ پزشك امريكايى، در 30 مارس 1815م در ايالت جورجياي امريكا به دنيا آمد. وي با پشتوانه پدر كه او نيز پزشك بود، در رشته پزشكي به تحصيل پرداخت و از دانشگاه پنسيلوانيا و نيويورك با اخذ درجه دكتري در پزشكي فارغ التحصيل شد. تا سال 1842، هر كس احتياج به عمل جراحي داشت بدون بيهوشي مجبور بود تن به اين كار بدهد. هرچند كه به كمك الكل يا ترياك، بدن بيمار را تا اندازهاي بيحس ميكردند. اما دراين زمان بود كه دكتر لانگ براي اولين بار، از اِتِر به عنوان داروي بيهوشي در عمل جراحي استفاده كرد و غُدّه گردن يكي از بيماران خود را با موفقيت تمام و بدون آن كه مريض احساس درد كند عمل نمود. اين ماده، مايعي بيرنگ و قابل اشتعال بود كه اثري بيهوش كننده دارد و در طب به عنوان حلال مواد چربي و روغن به كار ميرود. دكتر لانگ براي چنين ابداع وابتكاري درصدد طلب شهرت و افتخار برنيامد، زيرا او هنوز نتوانسته بود تشخيص دهد كه چه كشف مهمي نموده است. ولي پس از اين كه در سالهاي بعد، اشخاص ديگري هر كدام ادعاي چنين ابداعي داشتند، لانگ وارد ميدان شد و كار خود را به نمايش گذاشت. هرچند پس از مدتي داروي بيهوشي ديگري در عملهاي جراحي مورد استفاده قرار گرفت ولي اين مسئله از ارزش كشف لانگ نميكاهد. دكتر كراوفورد لانگ سرانجام در 8 آوريل 1878م در 53 سالگي درگذشت.

  افتتاح دوره جديد بازيهاي المپيك در آتن پايتخت يونان (1896م)

  بازيهاي جهاني المپيك از سالها پيش از ميلاد مسيح(ع) در يونان باستان انجام ميشد و جوانان را به رقابتهاي ورزشي و آماده سازي جسماني فرا ميخوانْد. بازيهاي المپيك كه در ابتدا به صورتي محدود، با نام المپيا خوانده ميشد، پس از گذشت مدتي رونقي فراوان يافت. با اين حال برخي مخالفان براي تعطيلي آن كوشيدند تا اينكه در سال 393م از اين بازيها، جز نامي باقي نماند. در پايان قرن نوزدهم، پيِر دو كوبرتنِ فرانسوي كوشش فراواني به عمل آورد تا اين بازيها را احيا كند. در نهايت به دنبال سالها تلاش او و دوستانش كه شيفته صلح و صفا بودند، بازيهاي المپيك دوباره جلوه كرد و در سراسر جهان درخشيد. سال 1896م براي المپيا نقطه بازگشتي بود. در اين سال، اين مسابقات در موطن اصلي خود در يونان انجام شد و طي دورههاي بعد، رونقي فراوان يافت. دورههاي المپيا كه امروزه به بازيهاي المپيك تبديل شده است، هر چهار سال يكبار برگزار ميشود و به جز سالهاي جنگ جهاني اول و دوم، به طور مرتب انجام شده است. بيست و پنجمين دوره بازيهاي المپيك در سال 2004م در آتن برگزار شد، ضمن اينكه قرار است دوره بعدي آن در سال 2008م در چين برپا شود.
  (التماس دعا )

 16. تشكر

  ساره (20-01-1390)

 17. Top | #309

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  امرداد 1389
  شماره عضویت
  620
  نوشته
  507
  تشکر
  257
  مورد تشکر
  885 در 308
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  .  تقویم تاریخ - 20 فروردین - 1336م :به نوشته برخي از مورخين، اميرتيمور گوركان كه سه بار به ايران حمله نظامي آورد و سرزمين ما را تصرف كرد نهم آوريل 1336 ميلادي در شهر سبز (واقع در فرارود) به دنيا آمده بود.  1321ش :دستگيري پزشك احمدي را كه پس از وقايع شهريور 1320 فرار كرده بود 20 فروردين 1321 (9 آوريل 1942) ذكر كرده اند. وي در عراق دستگير شده بود كه به تهران مسترد و محاكمه شد. شهرت داشت كه پزشك احمدي تني چند از زندانيان سياسي مخالف رضا شاه را در زندان قصر با تزريق «آمپول هوا» كشته بود.

  1356ش :دهم اپریل 1977 (21 فروردین 1356)نشست جهاني تكنولوژي اتمي با شركت پانصد مقام مربوط و كارشناس از سراسر جهان در محل تخت جمشيد آغاز بكار كرد و چهار روز طول كشيد.


  1359ش:در اين روز در سال 1359 (14 ماه پس از پيروزي انقلاب) دولت عراق اخراج ايرانيان، ايراني تبارها و گروهي از شيعيان را به صورت دسته هاي هزاران نفري از آن كشور آغاز و همزمان، درخطوط مرزي با ايران دست به تمركز نيرو و تحريك زده بود كه روزنامه هاي تهران نوشته بودند به اشاره آمريكا دست به چنين كاري زده است. این تحریکات مرزی پنج ماه بعد منجر به آغاز جنگ هشت ساله شد.


  1973م :هشتم آوريل سال 1973 «پابلو پيكاسو Pablo Picasso» نقاش بلند آوازه و پرکار قرن 20 در92 سالگي درخانه اش در جنوب فرانسه در گذشت.


  1867م:قراردادخريد آلاسكا از روسيه نهم آوريل 1867 به تصويب سناي آمريكا رسيد و قطعي شد.طبق اين قرار داد، آلاسكا مهاجرنشين روسيه در قاره آمريكا به مبلغ هفت ميليون و دويست هزار دلار خريداري شد .


  1865م:نهم آوريل زادروز ژنرال اريك لودن دورف Erich Ludendorff سردار معرف آلمان است كه بسال 1865 متولد و در سال 1937 درگذشت. وي بود كه در آغاز جنگ جهاني اول در سال 1914 ارتش روسيه را كه از نظر نفرات دو برابر ارتش هشتم آلمان بود در «تانن برگ» شكست داد .

  1991م:نهم آوريل سالروز استقلال گرجستان است كه در سال 1991 اعلام شد. اين كشور چهار ميليون و ششصدهزار نفري و 69 هزار كيلومتري واقع در قفقاز جنوبي از عهد باستان تا زمان امضاي قرارداد گلستان در 24 اكتبر 1813 يك منطقه خودمختار وابسته به ايران بود، گرچه چند بار روميان و مغول ها آن را از ايران جدا كرده بودند.

  2003م :نهم آوريل سالروز سقوط حكومت حزب بعث (صدام حسين) بر عراق و اشغال نظامي اين كشور توسط آمريكا (باهمدستي انگلستان) است.


  351: آتيلا رهبر هونها شهر « مس » از شهرهاي فرانك نشين ( در كشور فرانسه امروز ) را تصرف و ويران ساخت.
  685: بودائيسم آئين رسمي كشور ژاپن شد.
  1747: «سايمون فريسر» امير انگليسي به جرم تحريك بر ضد دولت متبوع به حكم مجلس لردان اين كشور گردن زده شد. وي آخرين مقام انگليسي بود كه به اين صورت اعدام شده است.
  1812: ميان روسيه و سوئد قراردادي امضاء شد كه به موجب آن از آن پس فنلاند متعلق به روسيه و نروژ از آن سوئد باشد.
  1949:بيستم فروردين 1328 نماينده وقت دولت ايران در سازمان ملل به عضويت اسرائيل در اين سازمان راي منفي داد و در همين روز در تهران اعلام شد كه به تصميم دولت وقت از آن پس لباس ( يونيفورم ) افسران نيروهاي مسلح ايران به شكل افسران آمريكا خواهد بود و لباس افسران شهرباني كما كان آبي رنگ باقي خواهد ماند.
  1973: (1352 ) : نخستين قرارداد بازرگاني ميان ايران و جمهوري خلق چين امضاء شد.
  1976: دولت وقت ايران روابط خود را با كوبا قطع كرد.
  امضاء

  ((تو)) کنارم هستی

  ای حضور تابناک:

  و من آسوده ام،آرامم و خاموش


 18. Top | #310

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  امرداد 1389
  شماره عضویت
  620
  نوشته
  507
  تشکر
  257
  مورد تشکر
  885 در 308
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  22 فروردین

  34م:توطئه دولت روم برضد شاه ايران و انجام كودتا در سال 35 ميلادي - اشاره به ترس تيبريوس از جنگ با ايران

  505م:آناستاسيوس يكم Flavius Anastasius كه از سال 502 تا 505 ميلادي با امپراتوري ايران جنگيد و شكست خورد .  1331ش:23فروردين 1331 مطابق با 12 آوريل 1952 دكتر مصدق نخست وزير وقت شصت تن از رجال و انديشمندان و دلسوزان كشور را به خانه خود دعوت كرد تا راهي براي رفع بدبختي هاي مردم ايران كه از آغاز آن نزديك به 150 سال مي گذشت به دست دهند.
  1350ش:دولت وقت21 فروردین 1350 (دهم اپریل 1971) اعلام کرد که جمعیت تهران به مرز 3 میلیون تن رسیده و بیش از این نباید بشود.
  1358ش:سپيده دم 22 فروردين 1358 (11 آوريل 1979 ) درادامه اعدام مقامات نظام پيشين ايران، 11 تن ديگر از آنان اعدام شدند. محاكمه اين 11 نفر همان شب در زندان قصر انجام شده بود.
  اعدام شدگان عبارتند از:سپهبد ناصر مقدم آخرين رئيس سازمان اطلاعات و امنيت كشور (ساواك)، مهندس عبدالله رياضي رئيس پيشين مجلس (كه در جريان انقلاب در ايران نبود و بعدا به منظور دريافت مستمري معوقه! به تهران بازگشته و بازداشت شده بود. وي تصور مي كرد كه چون جرمي مرتكب نشده است، دستگير نخواهد شد)، عباسعلي خلعتبري وزير امور خارجه اسبق، سرلشكر حسن پاكروان وزير اطلاعات و جهانگردي اسبق، منصور روحاني وزير كشاورزي و آب و برق اسبق، سپهبد حجت كاشاني رئيس تربيت بدني اسبق، سپهبد محمد تقي مجيدي رئيس اسبق دادگاه نظامي، غلامرضا نيك پي شهردار اسبق تهران، سرلشكر علي نشاط، سرتيپ حسينعلي بيات و سناتور سابق محمد علي علامه وحيدي نيابت توليت مدرسه سپهسالار.  2006م:در پي درز كردن گزارش «سيمور هرش» كه متن كامل آن 17 آوريل 2006 در مجله «نيويوركر» منتشر شد، مبني بر طرح كاخ سفيد به بمباران ايران و حتي با موشك اتمي، و اظهار نظرهاي مقامات مختلف درباره آن؛ بارديگر «ايران» دهم و يازدهم آوريل 2006 خبر صفحه اول روزنامه هاي آمريكا شده بود.  2007م:اين زن «السي مك لين» نام دارد، آمريكايي و 102 ساله است، اما هنوز به بازي گلف ادامه مي دهد. يازدهم آوريل 2007 السي با زدن هدف (يك ضرب) از فاصله 108 متري، خبر صفحه اول روزنامه ها شده بود.  2006م:ششم آوريل 2006 رسانه ها گزارش دادند كه اين تلسكوپ كه در جمهوري فدرال آفريقاي جنوبي ساخته و نصب شده است بقدري دقيق و نيرومند است كه مي تواند حركت يك مورچه در كره ماه را ببيند و فيلمبرداري كند. گفته شده که دقت اين تلسكوپ در ساعات شب بيشتر است.
  135م:يازدهم آوريل زادروز «سه وروس» امپراتور روم است که در 135 ميلادی به دنيا آمد. وی نخستين رئيس يک کشور در جهان بود که امر کرد زادروز او هر سال جشن گرفته شود و مقامات نظامی و کشوری برای گفتن تبريک به ديدار او بروند و هديه ببرند. اين اين رسم از همان زمان تا به امروز، در پاره ای از کشورها ادامه يافته است.  1241م:يازدهم آوريل سال 1241 مغولها به فرماندهي باتو خان نوه چنگيز خان (پسر جوجي) در منطقه موهي ارتش مجارستان را شكست دادند. «باتو» بر متصرفات شمالغربي و اروپايي امپراتوري مغولها از جمله روسيه امروز، اوكراين و قفقاز شمالي حكومت داشت. نيروهاي باتو معروف به «گلدن هورد» تا اروپاي مركزي پيشروي كرده بودند.
  1951م:یازدهم اپریل 1951 هري ترومن رئيس جمهور وقت آمريكا مك آرتور، ژنرال پنج ستاره و فرمانده نيروهاي اين كشور در منطقه اقيانوس آرام از جمله ژاپن و كره را از كار بركنار كرد و ژنرال ريجوي، افسر چترباز را برجاي او گمارد. ت  2001م:11 آوريل سال 2001 جت هاي نظامي جمهوري توده اي چين يك هواپيماي جاسوسي آمريكا را كه برفراز آبهاي چين در پرواز بود در جزيره هاينان فرود آوردند و خدمه آن را بازداشت كردند. اين آمريكاييان بعدا پس از عذرخواهي دولت آمريكا آزاد شدند، ولي چيني ها هواپيما را اوراق كردند و قطعات آن را به آمريكا پس دادند و اعلام داشتند: هواپيمايي كه به قلمرو چين تجاوز كند نبايد با نيروي خودش از اينجا خارج گردد. اين كار چيني ها درسي بزرگ و كم سابقه بود.  2005م:تظاهرات چند روزه ضد ژاپني در چين که در دومين هفته آوريل 2005 صورت گرفت و ضمن آن به سفارت، كنسولگري هاي ژاپن و محل كسب و كار ژاپني ها هم حمله شده بود مي رود که در تاريخ، سرفصلي تازه شود (فصل به ياد ماندن ظلم و تعرض و خاموش نشدن صداي اعتراض به آن - و احتمالا انتقامگيري در زمان مناسب و حتي خيلي دير).


  2006م:جلد اين كتاب از پوست انسان ساخته شده است. اين مطلب (در آوريل 2006) هنگامي فاش شد كه كتاب در انگلستان بسرقت رفت و سپس كشف شد. كتاب حدود 300 سال پيش جلد شده است. از انگيزه كار و صاحب پوست اطلاعي در دست نيست. در اين زمينه، اصحاب نظر به رسانه ها گفته بودند كه در آن زمان (3 قرن پيش) در برخي از نقاط اروپا رسم بود كه در مواردي، از پوست انسان براي شيرازه كردن و جلد كتاب استفاده شود و عمدتا پوست فردي بكار مي رفت كه مرتكب قتل شده بود و پوست او به خانواده مقتول داده مي شد تا با استفاده از آن تسلّي خاطر يابد!.
  1034: رومانوس سوم امپراتور روم شرقی (قسطنطنيه ) به دست زنش کشته شد.

  1204: ارتشهاي صليبيون در سر راه خود به زادگاه مسيح شهر قسطنطنيه را تصرف و غارت كردند.

  1898: مك كينلي رئيس جمهوري وقت آمريكا از كنگره اين كشور خواست كه به اسپانيا اعلان جنگ دهد.


  1943: دكتر مصطفي مصباح زاده (ناشر كيهان) در اين روز در سال 1322 هجري خورشيدي رئيس سازمان انتشارات و تبليغات وابسته به نخست وزيري شد. اين سازمان بعدا «انتشارات و راديو»، سپس «وزارت اطلاعات و جهانگردي»، آنگاه «وزارت ارشاد ملي» و اينک «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي» نام گرفته است.

  1950: صادق هدايت نويسنده نامدار در اين روز در پاريس خودكشي كرد.  1950: يک بمب افکن آمريکايي ب _ 29 بر فراز قلمرو شوروی در لتونی سرنگون شد.

  1991: شورای امنيت سازمان ملل با تصويب قطعنامه ای به حالت جنگ آمريکا با عراق پايان داد.
  امضاء

  ((تو)) کنارم هستی

  ای حضور تابناک:

  و من آسوده ام،آرامم و خاموش


 19. تشكر

  محب الحسین (23-01-1390)

صفحه 31 از 51 نخستنخست ... 2127282930313233343541 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی