سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: کلمه‌اي که خاصيت نماز شب را دارد!

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  5523
  نوشته
  122
  تشکر
  958
  مورد تشکر
  706 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه کلمه‌اي که خاصيت نماز شب را دارد!  کلمه‌اي که خاصيت نماز شب را دارد!

  در وصيت پيامبر (ص) به حضرت علي (ع) آمده است:‌
  سه چيز باعث پوشاندن گناهان است؛ آشکارا سلام کردن، طعام دادن، خواندن نماز شب در حالي که مردم خوابند. تبيان در ادامه مي‌نويسد: «سلام کردن» يکي از سنت‌هاي اسلامي است که بسيار مورد تاکيد قرار گرفته است.
  لازم است يک مسلمان اين سنت حسنه اسلامي و ديني را زنده نگه دارد اما سلام کردن هم مثل هر کار ديگري آداب و اصول خودش را دارد! اين کار که سبب مي‌شود ميان برادران و خواهران ديني الفت و دوستي شکل بگيرد روش و آدابي دارد که بزرگان ديني آن را به روشني طرح نموده‌اند تا از مزاياي دنيوي و اجر اخروي آن برخوردار شويم و چيزي را از دست ندهيم ولو به قدر يک سر سوزن!
  «سلام» اسم خداست خداوند متعال اسامي و نام‌هايي دارد که هر يک از آنها حاکي از يک صفت و حقيقتي در ذات حق‌تعالي است.
  «سلام» هم يکي از اين اسامي و صفات است که به معناي سلامتي و سلم و دوستي است.
  خداوند متعال در سوره مبارکه حشر خود را به اين نام خوانده است؛ آنجا که مي فرمايد:
  «هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ » ؛ اوست خداوند يگانه اي که جز او معبودي نيست، مالک و حاکم است و از هر عيبي منزّه مي باشد، به کسي ستم نمي کند. (حشر/۲۳)


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  5523
  نوشته
  122
  تشکر
  958
  مورد تشکر
  706 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  اجازه مخصوص سلام!

  خداوند متعال به بندگان خود اجازه داده است که در هنگام ملاقات با يکديگر نام او را به هم هديه دهند که با اين کار همه ي خوبي ها و خيرات را نصيب هم مي گردانند. از اين رو سلام کردن بسيار مورد توصيه است به طوري که بر آغاز گر سلام و کسي که در احياء اين سنّت الهي پيشي بگيرد، برکات و نصيب برتر و بهتري وجود دارد. امام صادق (عليه السلام) از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل فرمودند که حضرت فرمودند: شايسته ترين مردم نزد خدا و رسولش کسي است که سلام را آغاز کند. همچنين امام صادق (عليه السلام) فرمودند: آغاز کننده ي به سلام به خدا و رسولش نزديکتر است.

  سلام را فراموش نکنيد!

  در اين سنت حسنه نه تنها آغاز کننده بودن يک توصيه خوب است بلکه بلند سلام کردن هم يکي ديگر از ادبهاي اين رسم نيکوست. امام محمدباقر (عليه السلام) فرمودند: خداي عزّو جل بلند سلام کردن را دوست دارد. همچنين امام صادق (عليه السلام) از پدران بزرگوارشان نقل فرمودند که در وصيت پيامبر (صلي الله عليه و آله) به حضرت علي (عليه السلام) آمده است: سه چيز باعث پوشاندن گناهان است: آشکارا سلام کردن، طعام دادن، خواندن نماز شب در حالي که مردم خوابند.

  امام صادق (عليه السلام) در حديث شريف ديگري فرمودند:
  هر کس چهار چيز براي من تعهد کند من چهار خانه در بهشت براي او تضمين مي کنم (که يکي از آنها) آشکارا سلام کردن در همه جاست

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  5523
  نوشته
  122
  تشکر
  958
  مورد تشکر
  706 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  سلام نکني بخيلي!

  اهميت احياء اين سنت نيکو و اين پديده ي اجتماعي تا بدانجاست که خودداري از سلام کردن از نشان هاي بخل شمرده شده است. امام صادق (عليه السلام) فرمودند: خداي عز و جل فرمود: بخيل کسي است که از سلام کردن بخل ورزد.

  اين موضوع تا جايي اهميت دارد که سلام کردن بر همه حتي بر کودکان توصيه شده است. امام رضا (عليه السلام) از پدران بزرگوارش نقل کرده است که رسول خدا (صلي الله عليه و آله) فرمودند: پنج چيز را تا آخر عمر رها نخواهم کرد. (که يکي از آنها) سلام کردن بر کودکان است تا بعد از من سنّت (رسم) باشد.

  پس نبايد بخل ورزيد حتي در مقابل کودکان و اين از آموزه هاي گرانقدر اسلامي است.

  همچنين نبايد در سلام کردن ميان افراد تفاوت قائل بود. امام رضا (عليه السلام) فرمودند: هر کس فقير مسلماني را ملاقات کند و به گونه اي بر او سلام نمايد که با سلام بر ثروتمند فرق داشته باشد در روز قيامت خداوند را در حالي ملاقات مي کند که خداوند بر او خشمگين است.

  اگر سلام نکرد، جوابشو نده!

  امام صادق (عليه السلام) از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل فرمودند که کسي که قبل از سلام سخن آغاز کند به او پاسخ ندهيد! و نيز فرمودند:
  قبل از سخن گفتن سلام کنيد اگر کسي قبل از سلام گفتن سخن گويد به او پاسخ ندهيد. پس اصلاً زشت و دور از آداب مسلماني نيست که بخواهيم هميشه اول کلام و گفتگوي مان را با سلام کردن آغاز کنيم و نه مثل برخي ديگر از فرهنگها بدون هيچ مقدمه و مدخلي!
  يادمان نرود که حتي تأکيد شده است به کسي که بدون رعايت اين فرهنگ شروع به سخن مي کند نبايد پاسخ بدهيم و بايد خودمان را ملزم نماييم با سلام گفتگو و محاوراتمان را شروع نماييم تا جايي که در سلام از هم پيشي بگيريم نه آن که سلام کردن برايمان سخت باشد.
  بگذاريد مثالي بزنيم: فرض کنيد مي خواهيد در خيابان آدرسي و يا ساعت را بپرسيد. مسلمانانه‌اش! اين است که اول بگوييد سلام و بعد باقي سوالات!
  اما متأسفانه در برخي موارد و يا شايد بايد گفت در بسياري از موارد شايد هم به نحو غيرمحسوس با فرهنگ سازي بيگانه! بدون "سلام" مي پرسيم آقا شما اين آدرس را بلديد؟! و يا ساعت چنده؟ و خيلي مي خواهيم مؤدب باشيم اولش مي گوييم: ببخشيد! ساعت چنده؟!
  تا حالاشده شما براي ساعت پرسيدن اول سلام کرده باشيد؟! مثلاً سلام خوبيد؟! ساعت چنده؟! نمي دانم شايد بايد فرهنگ سازي کرد
  . به نظر شما ببخشيد اول سؤالاتمان ترجمه "excuse me" اونور آبي ها نيست؟!!
 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  5523
  نوشته
  122
  تشکر
  958
  مورد تشکر
  706 در 125
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جواب سلام هم که واجبه!

  و البته و صد البته همه مي دانيم که جواب سلام هم واجب است و اين جواب شامل همه نوع آغاز سخن و سلامي هست. امام صادق (عليه السلام) فرمودند: جواب دادن به نامه مانند پاسخ سلام واجب است و آغاز کننده ي به سلام نزد خدا و رسولش شايسته تر است. همچنين آن حضرت از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل فرمودند که سلام کردن مستحب و پاسخ آن واجب است. و شايد بشود مثال اين روزگار ما را ايميل و تلفن و چت و غيره هم دانست (البته با رعايت موازين شرعي!!)

  پايان سخن

  سلام کردن يکي از آداب اسلامي است که شايد به علت وفور و تکرار آن برايمان امري عادي و پيش پا افتاده شده باشد اما بايد توجه نمود که اين سنت حسنه اسلامي در صورتي که با همه آداب و شرايطش اجرا و عمل شود ثمرات مادي و معنوي بسياري را براي فرد و جامعه بدنبال دارد که شايسته نيست نسبت به آن بي توجهي گردد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی