سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 13 , از مجموع 13

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ حجاب و حفظ ارزش هاي زن ◕✿◕◕✿◕...)

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  اگر در قانون خانواده، در قانون تأمین اجتماعی، در قانون کار و در بسیاری از موارد دیگر، فقط نیازهای طبیعی اجتماعی نقش دارد، در قانون حجاب اسلامی، هم نیازهای طبیعی مؤثر است، و هم نیازهای برخاسته از روابط اجتماعی، مؤثر است نظم عادلانه قانون حجاب، از مجموعه نیازهایی بر می‌خیزد که هم، مربوط به طبیعت انسان است. و هم، مربوط به روابط اجتماعی است. اسلام، قانون حجاب را به عنوان یک نظم عادلانه، برای تنظیم کلیه روابط و براساس این نیازها قرار داده است. در اینجا، دنیای متمدن با اسلام به یک نقطه می‌رسد. فراموش نکنیم، قسمت اول بحث را که گفتیم: پدیده بی‌حجابی، معلول تمدن نیست. معلول علل خاصّ خودش است. اگر بخواهیم رابطه تمدن و حجاب را توضیح کنیم، همان نتیجه‌ای را می‌گیریم که اسلام می‌گیرد. اگر واقعاً انسان‌ها، پای‌بند به تمدن و پیشرفت بشر باشندع باید قانون حجاب را به عنوان یک نظم عادلانه، براساس نیازهائی که گفته شد، بپذیرند. منتها، قانون می‌تواند در بعضی از موارد آن، حدّت خودش را از دست بدهد.

  بحث را با یک مثال، دنبال می‌کنیم: در تحلیل حقوقی مسئله مالکیت شخصی به عنوان یک قانون، می‌توان این نتیجه را گرفت که قانون مالکیت شخصی، همواره از یک سلسله نیازهایی در روابط اجتماعی، برمی‌خیزد. اگر ما، خواستگاه قانون مالکیت را طبیعی ندانیم، حداقل اجتماعی هست. خوب، می‌شود زمینه و شرایط یک جامعه را به گونه‌ای ارتقاء داد، براساس تربیت و براساس ایجاد شرایط رفاه، به گونه‌ای جامعه را بالا برد که همه به قدر نیاز خود، نه بالاتر از آن، داشته باشند. در این صورت نیازی به مالکیت خصوصی نیست. و ممکن است مالکیت خصوصی، فلسفه خودش را از دست بدهد. اما آیا همیشه جامعه به این روال، می‌تواند باشد. آن اخلاق، آن خودسازی و آن معنویتی که به این گونه قله‌ها برسد و مالکیت خصوصی را از میان ببرد، آیا قابل تضمین است؟
  امضاء 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  می‌تواند همانطوری، همیشه باقی بماند؟ نه! هر لحظه‌ای که این شرائط به هم خورد، باید قانون مالکیت به عنوان یک قانون عام، پذیرفته بشود. بسیاری تصور می‌کنند، می‌شود شرائطی را بوجود آورد که حجاب، فلسفه خودش را از دست بدهد. مثلاً وقتی جدا کردیم اینها را، زن در یک شرائط خاصی، در یک میدان عمل خاصی، فعالیت کرد. مرد، در یک شرائط دیگر، حتی شرائط فیزیکی دیگر و در یک زمینه‌های دیگر، خوب حجاب خواه ناخواه فلسفه وجودی خودش را از دست می‌دهد. مثل آن است که زن در خانه شخصی خودش، بدون آنکه نامحرمی در آنجا باشد، چادر خودش را برمی‌دارد. و می‌شود در جامعه، براساس تربیت و حاکمیت اخلاق، مرد و زن را به گونه‌ای تربیت کرد که نه مرد به زن نگاه کند و نه زن به مرد نگاه کند. هیچ حالت غیرعادی که در فقه از آن خوف فتنه تعبیر می‌شود، به هیچ وجه به وجود نیاید. شرائط اجتماعی، به نحوی باشد که هیچ فسادی در روابط زن و مرد، وجود نداشته باشد. خوب، حجاب فلسفه وجودی خودش را از دست می‌دهد! نمونه‌اش هم «والقواعِدُ مِنَ النِّساء» است. یعنی: زن به مرحله‌ای می‌رسد که هیچ هوس و به هیچ وجه کشش و جذبه‌ای در وجود او نیست. نه او می‌طلبد. و نه کسی او را می‌طلبد. «والقواعِدُ مِنَ النِّساء» اینجا می‌توانند چادرشان را به زمین بگذارند. برخی تصور می‌کنند، با ایجاد این چنین جوامع و شرائطی، مسئله حجاب خود به خود حل می‌شود. اما چه تضمینی هست، برای استمرار این شرائط. اگر لحظه‌ای این شرائط به هم بخورد، لحظه‌ای این مبنا و اساسی که بر پایه تربیت و اخلاق در جامعه برنامه‌ریزی شده، به هم بخورد، قانون حجاب، سرکار خودش، سرجای خودش، هست. و حاکمیتش مسلم و غیرقابل خدشه، خواهد بود. اگر ما، چنین مسائلی را بتوانیم در مورد قانون حجاب و حکم حجاب در اسلام، مطرح کنیم، همه قوانین همین‌طور است. قانون مجازات هم، همین‌طور است.
  امضاء 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  می‌شود در جامعه شرایطی را بوجود آورد که هیچ متخلفی وجود نداشته باشد. خواه ناخواه، قانون مجازات فلسفه خودش را از دست می‌دهد. اما معنایش این است که قانون مجازات، بد است! خلاف است! نباید باشد! قانون مجازات در جامعه باید باشد، منتها اگر مورد استفاده قرار نگرفت، چه بهتر مسئله حجاب، به عنوان یک قانون کلی، برای ایجاد نظم عادلانه در روابط اجتماعی، همیشه به عنوان یک قانون، ثابت است. ولو شرائط استثنائی، به وجود بیاید که احیاناً بعضی از زمینه‌ها و شرائط و میادین فلسفه حجاب را از میان می‌برد. حساسیتی که اسلام در زمینه حجاب دارد، دلائل خاصی دارد. شما ملاحظه کنید، در مسائل مربوط به زنان، برای غربیها بیشتر مسئله حجاب مطرح است. حداقل در مورد خود من، که بارها مورد سؤال قرار گرفته‌ام شاید اگر اولین مسئله درباره زنان نباشد دومین مسئله، مسئله حجاب است. و این برداشت، صحیح است که اسلام، تقید به حجاب دارد. پس به صورت یک حساسیت، حساسیت اسلام، البته حساسیت به معنای تأکید اسلام در زمینه حجاب، به خاطر مقام اجتماعی زن و حفظ موقعیت زن است. شاید از این جمله صریح‌تر نتوان یافت که در نهج‌البلاغه می‌خوانیم در نامه یا وصیت‌نامه به شماره 21 که امیرالمؤمنین صراحتاً می‌فرماید: «فانه شدّه الحجاب ابقی علیهنَّ»؛ (هر چه حجاب را سخت‌تر بگیرید، باعث بقاء شخصیت زن است.) حجاب، برای تحقیر زن نیست. حجاب دین اسلام، برای پائین کشیدن موقعیت زن نیست. حجاب برای آن است که شخصیت و ارزش زن، حفظ بشود. ابقاء بشود. «فانه شدّه الحجاب ابقی علیهنَّ» یا آیه‌ای که تلاوت کردیم: « ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ »؛ ننها متلک گفتن نیست که اگر زن، بی‌حجاب باشد، شناخته می‌شود. و مورد آزار چند تا جوان قرار می‌گیرد! يُؤْذَيْنَ ، یک قلمرو بسیار وسیعی دارد. در کلیه زمینه‌هائی که زن به عنوان یک موجود فعال، یک نیروی خلاق، پا به میان می‌گذارد.
  امضاءصفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی