سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: فرجام عیبجویی و تمسخر(مفاهیم آیۀ 79 سورۀ توبه)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو وفادار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  شماره عضویت
  5362
  نوشته
  466
  تشکر
  4,493
  مورد تشکر
  2,850 در 493
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض فرجام عیبجویی و تمسخر(مفاهیم آیۀ 79 سورۀ توبه)
  الَّذِينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِينَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ فِي الصَّدَقَاتِ وَالَّذِينَ لاَ يَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
  ﴿توبه:۷۹﴾

  «كسانى كه بر مؤمنانى كه [افزون بر صدقه واجب] از روى ميل صدقات [مستحب نيز] مى‏دهند عيب مى‏گيرند و [همچنين] از كسانى كه [در انفاق] جز به اندازه توانشان نمى‏يابند [عيبجويى مى‏كنند] و آنان را به ريشخند مى‏گيرند [بدانند كه] خدا آنان را به ريشخند مى‏گيرد و براى ايشان عذابى پر درد خواهد بود»

  پیامبر صلی الله علیه و آله تصمیم داشت لشکر اسلام را برای مقابله با دشمن آماده سازد؛ برای این منظور از مسلمانان کمک خواست. آنان که توانایی داشتند کمکِ شایانی کردند و عده ای کم درآمد، مثل «ابو عقیل انصاری» و «سالم بن عمیر انصاری» ، کمک ناچیزی کردند.
  ولی منافقانِ عیب جو و طعنه زن، به هر دو گروه ایراد می گرفتند و هر دو را مسخره می کردند. این آیات نازل شد و خطاب به پیامبر(ص) فرمود: «اگر هفتاد بار برای آن ها استغفار کنی، هرگز خدا آنها را نمی آمرزد».«إِن تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعِينَ مَرَّةً فَلَن يَغْفِرَ اللّهُ لَهُمْ »{توبه:80} 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو وفادار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  شماره عضویت
  5362
  نوشته
  466
  تشکر
  4,493
  مورد تشکر
  2,850 در 493
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  دو ویژگی منافقان و ضرورتِ آگاهی مسلمانان

  در این آیه، دو ویژگی از ویژگی های منافقان مطرح شده است : عیب جویی و مسخره کردن دیگران؛

  منافقان، در صدد کارشکنی و دلسرد کردنِ مؤمنانند و می خواهند چرخ های فعالیت جامعۀ اسلامی از کار بیفتد؛ از این رو علاوه بر این که خود بخیل اند «فَلَمَّا آتَاهُم مِّن فَضْلِهِ بَخِلُواْ بِهِ وَتَوَلَّواْ وَّهُم مُّعْرِضُونَ »{توبه:76}؛ انفاق کنندگان را هم به استهزا می گیرند یا مورد طعنه قرار می دهند. به آنها که مشتاقانه به لشکر اسلام کمک کردند، طعنه زده و آن ها را به ریاکاری متهم کردند و آنهایی را که با اخلاص، مقدار کمی به لشکر اسلام کمک کردند، به تمسخر گرفته و می گفتند: اسلام چه نیازی به کمک های ناچیز شما دارد؟
  مسلمانان باید آگاه باشند این ویژگیِ همیشگیِ منافقان در همۀ زمان ها است، باید برابر آن ها ایستاد و مسلمانان را از اهدافِ شومِ آنان آگاه کرد.

  کیفیت نه کمیت

  این حقیقت، از آیات قرآن به دست می آید که اسلام، بیش از کمیّت، بر «کیفیت عمل» تکیه کرده و برای اخلاص و نیتِ پاک، ارزش فوق العاده ای قائل شده است که آیات فوق، نمونه ای از این منطقِ قرآن است.
  همان گونه که از شأن نزولِ آیه پیداست، خداوند، به عمل مختصر کارگر مسلمانی اهمیت داده است که شبی را تا صبح نخوابیده و با قلبی پر از عشق به خدا و اخلاص، کار کرده و توانسته است در لحظات حساس، مقداری خرما به سپاه اسلام کمک کند، و کسانی را که این گونه اعمالِ به ظاهر کوچک را تحقیر می کنند، به شدت توبیخ و تهدید می کند و می گوید مجازاتِ دردناک، در انتظار آنها است.

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو وفادار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  شماره عضویت
  5362
  نوشته
  466
  تشکر
  4,493
  مورد تشکر
  2,850 در 493
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  مراد از « سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ »چیست؟  مسلماً منظور خداوند از مسخره کردنِ آنان این نیست که اعمالی را مثل اعمال آن ها انجام می دهد؛ بلکه مراد از مسخره کردن آنان، ممکن است این باشد که در قیامت، به گونه ای با آن ها معامله و برخورد کند که مثل استهزا شدگان تحقیر شوند. همچنین ممکن است مراد، این باشد که خداوند، جزای مسخرۀ آنان را خواهد داد؛ همان گونه که در روایتی از مولا امام رضا علیه السلام نقل شده است:
  «مراد از مسخره کردنِ خداوند، آن است که خداوند، کیفر استهزای آنان را می دهد».  عاقبت طعنه زدن به مؤمنان و مسخره کردنِ آن ها  خداوند، در این آیه و آیۀ بعد به عاقبت دنیایی و آخرتی این عملِ ناپسند اشاره می کند. در آیۀ بعد، می فرماید: چون این ها با این عملِ خود، به خدا کفر ورزیدند، فاسقند و خداوند، فاسقان را هدایت نمی کند و اگر شخص محترم و معصومی، همانند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم برای آنها هفتاد بار استغفار کند، خداوند، آن ها را نمی بخشد. در این آیه نیز خداوند می فرماید : به سبب این عملشان، خداوند، آن ها را مسخره می کند و در قیامت، دچار عذاب دردناکی خواهند شد.


 5. تشكرها 4


 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو وفادار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  شماره عضویت
  5362
  نوشته
  466
  تشکر
  4,493
  مورد تشکر
  2,850 در 493
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  پیام های این آیۀ کریمه

  1 . عیبجویی و مسخره کردن، کار منافقان است. آنان خود کمک نمی کنند و کمک های دیگران را نیز زیر سوال می برند « الَّذِينَ يَلْمِزُونَ ...».

  2 . انفاق از روی میل و رغبت، خصلتِ مؤمنان است « الْمُطَّوِّعِينَ ».

  3 . به وظیفۀ خود عمل کنیم و از استهزای دشمن نهراسیم؛ زیرا خداوند، جزای آنان را می دهد« سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ ».

  4 . خرده گیری و مسخره کردنِ مؤمن، گناهی بزرگ و در پی دارنۀ عذاب سخت الهی است « الَّذِينَ يَلْمِزُونَ ... لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ ».

  5 . کیفر الهی برای گناهکاران، متناسب با گناه آنان است « فَيَسْخَرُونَ ... سَخِرَ اللّهُ ».

  برگرفته از کتاب تفسیر همراه چاپ اوقاف


 7. تشكرها 4


 8. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو وفادار
  تاریخ عضویت
  اسفند 1391
  شماره عضویت
  5362
  نوشته
  466
  تشکر
  4,493
  مورد تشکر
  2,850 در 493
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  انشاالله بخوانیم و از عاملان به قرآن باشیم نه فقط از حاملان

  طوریکه قرآن در تمامی رفتار و اتفاقات زندگیمان تجلی پیدا کند


  امضاء

 9. تشكرها 4


 10. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1390
  شماره عضویت
  1304
  نوشته
  108
  تشکر
  139
  مورد تشکر
  741 در 118
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  سلام!!!
  ما هم در همکارانمان داریم.دونفر هستند به شدت نسبت به همکارانمان عیب جو هستند.تا عیبی پیدا می کنند سریع شروع به مسخره کردن می کنند.تذکر می دهی می گویند دارم شوخی می کنم!

 11. تشكرها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی