سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: مهفوم عید در فرهنگ اسلامی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض مهفوم عید در فرهنگ اسلامی

  مهفوم عید در فرهنگ اسلامی

  واژه عید در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است. معانى مختلفى براى آن ذكر كرده‏اند، از جمله: «خوى گرفته‏»، «هر چه باز آید ،از اندوه و بیمارى و غم و اندیشه و مانند آن‏ » ، « روز فراهم آمدن قوم‏» ، «هر روز كه در آن ، انجمن یا تذكار فضیلت مند یا حادثه بزرگى باشد»، گویند از آن رو به این نام خوانده شده است كه هر سال شادى نوینى باز آرد. (1)
  ابن منظورچنین می گوید كه برخىمعتقدند ، اصل واژه عید از «عادة‏» است، زیرا آنان (قوم)، بر جمع آمدن در آن روز، عادت كرده‏اند. (2)
  به گفته ازهرى: عید در نزد عرب، زمانى است كه در آن شادى ‏ها یا اندوه‏ها، باز مى‏گردد و تكرار مى‏شود. ابن اعرابى آن را منحصر به شادى‏ها دانسته است. (4)
  واژه عید تنها یك بار در قرآن به كار رفته است :
  اللّهُمَّ رَبَّنا اَنزِل عَلَینا مائِدَةَ منَ السَّماء تَکون لنا عیداً لاوَّلنا وآخرنا و آیة ً منک...(سورة مائده / آیه 114) در تفسیر نمونه ذیل این آیه گفته شده است: «عید در لغت،از ماده عود به معنى بازگشت است ، و لذا به روزهایى كه مشكلات از قوم و جمعیتى بر طرف مى‏شود و بازگشت ‏به پیروزیها و راحتى‏هاى نخستین مى‏كند عید گفته مى‏شود، و دراعیاد اسلامى به مناسبت اینكه در پرتو اطاعت‏ یك ماه مبارك رمضان و یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاكى فطرى نخستین به روح و جان باز مى‏گردد و آلودگى‏های خلاف فطرت از میان مى‏رود، عید گفته شده است و از آنجا كه روز نزول مائده روز بازگشت ‏به پیروزى و پاكى و ایمان به خدا بوده است‏ حضرت مسیح (ع) آن را عید نامیده و همانطور كه در روایات وارد شده ، نزول مائده در روز یكشنبه بود و شاید یكى از علل احترام روز یكشنبه در نظر مسیحیان نیز همین بوده است. اگرچه در روایتى كه از على(ع) نقل شده مى‏خوانیم «و كل یوم لا یعصى الله فیه فهو یوم عید» . هر روز كه در آن معصیت‏ خدا نشود روز عید است‏» نیز اشاره به همین موضوع است، زیرا روز ترك گناه، روز پیروزى و پاكى و بازگشت ‏به فطرت نخستین است.»(3)
  در روایات معصومین(ع) نیز بارها به این موضوع اشاره شده است، چنان كه گذشت ، امیر المومنین على (ع) فرموده اند هر روزى كه در آن معصیت و گناه نشود، روز عید است.
  از سوید بن غفله نقل شده است كه گفت: در روز عید بر امیر المؤمنین على(ع) وارد شدم و دیدم كه نزد او نان گندم و خطیفه (خوراکی ازآرد وشیر)و ملبنة( غذا یا حلوایی که با شیر تهیه می شود )است. پس به آن حضرت عرض كردم روز عید و خطیفه ؟!.
  پس از آن حضرت فرمود:"انما هذا عید من غفرله "، این عید كسى است كه آمرزیده شده است.(4)
  و نیز در یكى از اعیاد، آن حضرت فرمود: «انما هو عید لمن قبل الله صیامه، و شكر قیامه، و كل یوم لا یعصى الله فیه فهو یوم عید»، «امروز تنها عید كسى است كه خداوند روزه‏اش را پذیرفته و عبادتش را سپاس گزارده است ، هر روز كه خداوند مورد نافرمانى قرار نگیرد، عید راستین است.»
  در روایات اسلامى براى اعیاد، به ویژه اعیاد مذهبى از جمله عید فطر، آداب و رسوم خاصىاز جانب معصومین توصیه شده است.
  «زینوا اعیادكم بالتكبیر» عیدهاى خودتان را با تكبیر زینت ‏بخشید.
  «زینوا العیدین بالتهلیل و التكبیر و التحمید و التقدیس‏» عید فطر و قربان را با گفتن ذكر لا اله الا الله، الله اكبر، الحمد لله و سبحان الله، زینت ‏بخشید.
  عید ، زمان نو شدن و پاک شدن از گناهان است و نوروز زنده شدن و برپاشدن دوباره هستی ...

  نوروزتان سرشاراز طراوت وشادکامی

  پى‏نوشت‏ها:
  1- دهخدا، ذیل عید، زبیدى تاج العروس،ج 8 ، صص 439- 438
  2- ابن منظور، لسان العرب، 3/319
  3- تفسیر نمونه، ج 5 ، ص131
  4- مجلسى، بحار الانوار، ج40 ،ص 73

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : مهفوم عید در فرهنگ اسلامی

  نوروز و روایت های اسلامی  نوروز از جشن های ملی ایرانیان به شمار می رود و از روزگار باستان در میان ملت ایران وجود داشته است.

  با ورود دین اسلام به این سرزمین ، این جشن رنگ و بوی مذهبی به خود گرفت و از آن پس سفره های هفت سین ایرانیان مزین به كتاب آسمانی مسلمانان «قرآن» شد و لحظه های تحویل سال با دعای «یا مقلب القلوب و الابصار»، حالتی روحانی به خود گرفت .

  وقتی ایران به دست مسلمانان فتح شد، اسلام كه همه رنگ های قومیت را از بین برده بود، به نوروز جلای بیشتری بخشید.

  روایات زیادی درباره مباركی این جشن فرخنده از پیامبر اسلام (ص ) و ائمه معصوم (ع ) نقل شده است كه در این گزارش به چند نمونه از این روایات اشاره شده است:

  روایتی از عبدالصمد بن علی به نقل از جدش نقل می شود كه «در نوروز جامی سیمین كه پر از حلوا بود، برای پیغمبر(ص ) هدیه آوردند و آن حضرت پرسید كه این چیست ؟ گفتند عید بزرگ ایرانیان است ، فرمود آری ، در این روز بود كه خداوند «عسكره » را زنده كرد.

  از پیامبر خدا پرسیدند عسكره چیست ؟ فرمودند، عسكره هزاران مردمی بودند كه از ترس مرگ ، ترك دیار كردند و سر به بیابان نهادند و خداوند به آنان گفت بمیرید و مردند، سپس آنان را زنده كرد و ابرها را امر فرمود كه به آنان ببارد، از این روست كه پاشیدن آب در این روز رسم شده است .

  پیامبر پس از آن از حلوا تناول كردند و آن را میان اصحاب خود قسمت نمودند و گفتند كاش هر روزی بر ما نوروز بود. (آثار الباقیه صفحه 325 )

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : مهفوم عید در فرهنگ اسلامی

  حدیث دیگر از معلی بن خنیس روایت شده است كه گفت : «روز نوروز بر حضرت جعفر بن محمد (ع ) درآمدم و ایشان فرمودند «آیا این روز را می شناسی» ؟ گفتم «فدای تو شوم ، این روزی است كه ایرانیان آن را بزرگ می دارند و به یكدیگر هدیه و ارمغان می دهند.»

  سپس حضرت صادق فرمودند «سوگند به خداوند كه این بزرگداشت نوروز به علت امری كهن است كه برایت بازگو می كنم تا آن را دریابی» . پس گفت «ای معلی ، روز نوروز روزی است كه خداوند از بندگان خدا پیمان گرفت كه او را بپرستند و او را شریك و انبازی نگیرند و به پیامبران و راهنمایان او بگروند و به پیشوایان دین ایمان بیاورند.»

  «همان روزی است كه آفتاب در آن طلوع كرد و بادها وزیدن گرفت و زمین در آن شكوفا و درخشان شد.»

  همان روزی است كه كشتی نوح (ع ) در كوه آرام گرفت ، همان روزی است كه پیامبر خدا، امیرالمؤمنین علی (ع ) را بر دوش خود گرفت تا بت های قریش را از كعبه به زیر افكند و بتان را خرد كند، چنان كه ابراهیم (ع ) نیز این كار را كرد .

  همان روزی است كه پیامبر به یاران خود فرمودند كه با علی (ع ) به عنوان امیرالمؤمنین بیعت كنند (عید غدیرخم ).

  همان روزی است كه حضرت قائم (عج ) بر دجال پیروز شود و او را در كنار كوفه بر دار كشد و هیچ روز نوروزی نیست كه ما در آن متوقع گشایش و فرجی نباشیم ، زیرا نوروز از روزهای ما شیعیان است .»

  (بحار الانوار - علامه مجلسی جلد 14 مبحث نوروز )

  بزرگداشت و برگزاری نوروز، به ویژه در نزد شیعیان تا به امروز ادامه دارد و هیچ گاه سفره هفت سین بدون قرآن و تحویل سال بدون گفتن «یا محول الحول و الاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال » برگزار نشده است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی