فرقه ی ناجیه کدام است؟ سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
فرقه ی ناجیه کدام است؟
صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 56
 1. #21
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  علامه امينی (30)، برنالد لوئيس (31)،کاشف الغطاء (32)، علامه عسکری (33) و طه حسين (34) با اين نظريه مخالفت خود را اعلام کردند و طه حسين پس از تحليل و بررسي داستان مربوطه او را فردی خيالي معرفي مي کنند و بر ادعاي خود دلايل زير را بيان مي کنند :
  1. همه ی مورخان معتبر داستان اورا نقل نکردند.
  2.اساس اين داستان به سيف بن عمر می رسد که او هم در دروغ سازی و حديث سازی مشهور است.
  3. کار هايی که به عبد الله بن سبأ نسبت داده شده است در حد معجزه است و از يک فرد عادی غير ممکن است مگر اينکه مسلمانان را بسيار ساده لوح فرض کنيم .
  4. و اگر اين گونه بود سکوت خليفه ی وقت (عثمان) و کار گزاران او را با اين حرکت ناديده نميتوان گرفت چرا که آن ها با افرادی مثل عمار، محمد بن حذيفه، محمد بن ابوبکر و ديگران به شدت برخورد مي کرد.
  5. از فردی به نام عبد الله بن سبأ در جنگ هايی مثل صفين و جمل اثر و نشانی يافت نشده است. (35)
  اين افسانه به اين گونه است که گويند او يهودي بوده و بعد اظهار اسلام کرده است و شيعه را راه اندازی کرده است و سبب تفرقه در دنيای اسلام شده است و مي گويند گروهی هم به نام سبائيه به نشر عقايد اينها مي پرداختند و مي گويند بسياری از عقايد شيعه را هم از تورات آورده اند مثل رجعت که شبيه داستان الياس مي باشد که يهوديان مي گويند او به آسمان رفته و باز خواهند گشت .
  علامه عسکری به جز سند تاريخی در رد اين فرقه در جايی ديگر به صد و پنجاه صحابه ساختگی که عبدالله بن سبأ نيز يکی از آن ها است مي پردازد و اين داستان را رد مي کند.
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 2. #22
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  استاد سبحانی در کتاب بحوث خود مي فرمايند که:«اصحاب عبد الله بن سبأ مي پندارند که همانا علي عليه السلام نمرده است و قبل از روز قيامت باز خواهد گشت و زمين را پر از عدل و داد مي کند همان گونه که از جور پر شده بود.» (36)
  در جلد ششم همين کتاب، ايشان تاريخ عبد الله بن سبأ را اين گونه بررسی مي کنند:
  «همانا اختلاف در حق اين مرد و زمان اسلام آوردنش محققان را بر اين واداشته که بگويند همانا مَثل عبد الله بن سبأ مَثل افراد ديوانه ی بنی عامر وبنی هلال و مثال اين گونه مردان و باطلان مي باشد. و مي گويند اين احاديث احاديثی خرافی است که آن ها را قصاصون و هرزه گويان وضع کردند. و وضع آن به دوران اواسط دو دوره ی امويه و عباسيه مي رسد.
  در ادامه مي فرمايد:همانا دشمنان شيعه در زمان امويه و عباسيه به فکر راه ديگری به نام عبد الله بن سبأ افتادند و برای همين به تشکيک در بعضی از آنچه که از احاديث به عثمان برمي گشت پرداخته و بعضی نيز به بدگويی علی عليه السلام و شيعه ی ايشان پراخته و بعضی از امور شيعه را به کسی يهودی که از روی مکر و حيله اسلام آورد برگرداندند.
  و در آخر ايشان به همان دلايلی که طه حسين آن ها را مطرح کرد وبه همراه دليلی ديگر ابن سبأ را فردی وهمی معرفی مي کنند و آن دليل اين است : «قصه الاحراق ، احراق علی اياه و تعيين سنه التی عرض فطها ابن سبأ للاحراق منها کتب التاريخ الصحيحه ، و لا يو جد في هذه الکتب أثر.» (37)
  الکشی که از علمای قرن چهارم است مي گوید که عبد الله بن سبأ مدعی نبوت بود و می گفت که علی عليه السلام، الله است، پس او را توبه دادند ولی باز نگشت در نتيجه او را در آتش به همراه هفتاد نفر ديگر سوزاندند. (38)
  شيخ طوسی در رجال خود آورده است که او کافر شد واز غلات گرديد. علامه حلی مي فرمايد که او از غاليان شد و امير المؤمنين عليه السلام او را در آتش سوزاند و او مي پنداشت که همانا علي عليه السلام اِله است و خود او نبي است.(39) ابن داوود مي گويد که او کافر شد و از غلات گرديد. (40)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 3. #23
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  2. کيسانيه :

  علامه عسکری در کتاب نقش أئمه در احيای دين مي فرمايند که کيسانيه را به کيسان نسبت دادند و بنا برقول بعضی از ملل و نحل نويسان او آزاد کرده ی امام علی (ع) بوده است. و به قول گروهی ديگر مختار ثقفی و به قول ديگری محمد بن حنفيه بوده و کيسانيه منسوب به او است. در بيان عقايد آن ها آمده که آنان پيروان محمد حنفيه بوده اند و او را مهدي موعود مي دانسته و مختار ثقفی از پيروان او بوده است و ادعای نبوت کرده است. کيسانيه بعد از وفات محمد حنفيه به ترتيب به امامت پسرش ابو هاشم و بعد ازاو به محمد بن علی بن عبد الله بن عباس و پس از اوبه پسرش ابراهيم و بعد از او به دو خليفه عباسی ( صفاح و منصور ) منتقل شده است.
  از اين گفتار ها سه سؤال زير برمي آيد:
  1. کدام يک از اين سه نفر سر آغاز اين فرقه بوده است؟
  2.آيا جز ملل ونحل کسان ديگري آزاد کرده ای به نام کيسان برای حضرت علی (ع) ذکر کرده اند؟
  3. آيا جز ملل ونحل کسی ديگر گفته که محمدحنفيه و مختار لقبی به نام کيسان دارند؟
  حتی بعضی از دانشمندان مکتب خلفا مؤسس کيسانيه را مردی از جن به نام کيسان مي نامند تا کسی نتواند منکر آن شود همان طور که گفتند قاتل سعد بن عباده يک جن بوده است.
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 4. #24
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  حقيقت داستان :

  پس از شهادت امام حسين عليه اسلام گروهی از محبان اهل البيت قيام کرده و نام خود را توابين نهادند و به جنگ عليه ابن زياد پرداخته و همگي کشته شدند و بعد از آنها مختار قيام کرده و به جنگ بالشکر عبيد الله بن زياد پرداخته و او را کشت و همچنين ساير قاتلان حضرت از قبيل شمر و عمر بن سعد را کشت و سر آن ها را به مدينه خدمت حضرت امام سجاد (ع) فرستاد. در اين ميان عبد الله بن زبير در مکه ادعای خلافت کرد و از مردم بيعت گرفت ولی محمد بن حنفيه بيعت نکرد. عبد الله او و خانواده اش را در دره ای به نام شعب عارم زنداني کرد و هيزم بسياری در اطراف آن گذاشت و گفت يا بيعت مي کني يا همگیتان را مي سوزانم، در پی اين جريان محمد بن حنفيه فرستاده اي به سوی مختار در کوفه فرستاد و کمک خواست ومختار چهار صد نفر از لشکريان خود را برای نجات محمد بن حنفيه فرستاد و بعد ازاين داستان عبد الله بن زبير لشکري به فرماندهی برادر خود مصعب بن زبير به جنگ مختار فرستاد و مختار دراين جنگ کشته شد.
  کشتار مختار از بنی اميه و سران وعزيزان قبايل عرب کوفه سبب شد که بازماندگان آن ها هرچه که خواستند عليه مختار بنويسند و در ملل ونحل ها ثبت شد.
  و حقيقت امر درباره ی محمد بن حنفيه اين است که او خود را امام نمي دانست وفات يافت تا امامت به فرزندش ابو هاشم منتقل کند و او به ديگران منتقل کند ولي اين طور که برمي آيد به سبب منع نشر حديث پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) امر مهدويت در آن روزگار مانند امروز روشن نبوده است پس يک عده ای دور افرادی جمع مي شدندو او را مهدی موعود مي خواندند تا اينکه أئمه عليهم السلام برخورد کرده و عدم صحت اين پندار را بيان می فرمودند.
  در رابطه با مختار مي توان چنين باور داشت که او در باب خروج خود و قتل عام قتله ی امام حسين(علیه السّلام) آنچه را که مي دانسته و از أئمه شنيده بوده است به صورت پيشگويی بيان کرده باشد.
  پس درهيچ حال نه آن پندار های اندک در مورد محمد بن حنفيه و نه گفتار ها ی مختار ـ اگر هم چيزی گفته باشد ـ به اندازه و به گونه ای است که بشود به آنها فرقه گفت.
  پس اصلاً فرقه ی کيسانيه هم در تاريخ نبوده است. (41)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 5. #25
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  استاد سبحانی در کتاب بحوث خود مي فرمايند که اشعري مي گويد کيسانيه يازده فرقه هستد. و وجه تسميه ی آنها به اين نام را اين گونه بيان مي کنند:«مختار که برای خون خواهی امام حسين (ع) قيام کرده بود و به محمد بن حنفيه دعوت می کرد کيسان خوانده مي شد.»
  «فرقه ی اول از کيسانيه مي پندارند که علی بن ابی طالب(ع) بر امامت پسرشان محمد بن حنفيه نص کردند.
  فرقه دوم از کيسانيه مي پندارند که همانا علی بن ابی طالب(ع) بر امامت پسر خود حسن بن علی بن ابی طالب (علیه السّلام) نص کردند و ايشان بر امامت برادر خود حسين بن علی (ع) و ايشان بر امامت برادر خود محمد بن حنفيه.
  فرقه سوم از کيسانيه اصحاب ابی الکرب الضرير (كه به کربيه خوانده مي شوند) هستند و براين باورند که محمدبن حنفيه نمرده است و درکوهی به نام کوه رضوی است و شيری از راست اوست و پرنده ای که به رنگ سياه وسفيد است به نام نمر از چپ اوست که او را حفاظت مي کنند و صبحگاهان و شامگاهان رزق او را مي دهد تا زمان خروجش.
  فرقه ی چهارم بر اين باورند که محمد بن حنفيه در کوه رضوی قرار داده شده است و اين عقوبتی است به خاطر موافقت و بيعت او با عبد الملک بن مروان .
  فرقه ی پنجم بر اين باورند که محمد بن حنفيه و امام بعد از او پسرش ابو هاشم عبد الله بن محمد بن حنفيه می باشد.
  فرقه ی ششم : اشعری مي گويد فرقه ی ششم در مقالات اسلاميه نبود و به خاطر مشوش نشدن اين مقاله آن را از ملل و نحل شهرستانی گرفته و با آن شروع به صحبت کرده است . يعني همان فرقه ی کيسانيه اي که در اول کار از آن صحبت شد.
  فرقه ی هفتم گويند که امامت بعد از فوت ابو هاشم برای پسر برادرش حسن بن علی بن محمد بن حنفيه مي باشد.
  فرقه ی هشتم مي گو يند که همانا ابو هاشم وصيت کرد به برادرش علی بن محمد و او به پسرش حسن وصيت کرد که همانا امامت نزد آنها دربنی حنيفه است و به غير آنها نميرسد.
  فرقه ی نهم مي پندارند که امامت بعد از ابی هاشم به محمد بن علی بن عبد الله بن عباس می رسد و برای اين کار نيز مي گويند نص آمده است.
  فرقه ی دهم مي پندارند که همانا عبد الله بن محمد بن حنفيه وصيت کرد به بيان بن سمعان تميمی و او حق وصيت به کس ديگري را نداشت.
  فرقه ی يازدهم بر اين با ورند که بعد از عبد الله بن محمد بن حنفيه علي بن حسين بن علی (ع) امام هستند. (42)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 6. #26
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  3. غرابيه :

  غرابيه گروهی هستند که گمان دارند خداوند جبرئيل را به سوی علی (ع) فرستاد ولی جبرئيل در راه به خطا رفته و وحی را به حضرت محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نازل کرد زيرا محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) شبيه علی (ع) بود و گفته اند که محمد و علی از دو کلاغ و دو مگس به هم شبيه تر بودند و همچنين پنداشته اند که علی رسول خدا است و فرزندان علی (ع) پيامبران هستند. اينان به پيروان خود مي گويند آن موجود پر دار(حضرت جبرئيل عليه السلام ) را لعنت کنيد. اينان در کفر از يهود هم ، پيشي گرفته چرا که يهوديان به پيامبر خود گفتند که چون جبرئيل برتو وحی می آورد و او فرشته ی عذاب است ما به تو ايمان نمی آوريم و اگر ميکائيل که فرشته رحمت است، به تو وحی را نازل کند ايمان مي آوريم ، ولي ايشان هيچگاه دست به لعن او نزدند ولی اينان حضرت محمد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و جبرئيل را لعن مي کنند و خداوند در قرآن آورده است که:«هر کس دشمن خدا وفرشتگان و رسول خدا وجبرائيل و ميکائيل است هر آينه خداوند متعال دشمن کافران است.» (43)
  در اين آيه کفر به کسی که بغض و کينه و دشمنی خداوند و بعضی از فرشتگان و رسولان را داشته باشد اطلاق شده است و کسی که خداوند کافر بداند در زمره ی مسلمانان نمي توان دانست.(44)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 7. #27
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  4. زيديه :

  علامه عسکری درهمان کتاب نقش ائمه دراحيای دين درباره ی اين فرقه می فرمايد: اينان پيروان زيد بن علی بن الحسين (ع) هستند و داستان از اين قرار بود که زيد در سال 121 و122 به شام رفت و در مجلس خليفه ی اموي(هشام بن عبدلملک) وسپس از والی او در کوفه بی حرمتی به خود و جسارت به اهل البيت عليهم السلام شنيد. پس از آن بعضي از اهالي كوفه با وي بيعت كردند و زيد با والي كوفه جنگ كرد و شهيد شد و پس از وي پسرش يحيي در سال 125 هجري در خراسان عليه والي اموي قيام كرد و در شهر جوزجان شهيد شد.
  قيام زيد وپسرش براي احياي امر به معروف و نهي از منكر مي باشد پس از آنها گروهي پديد آمدند و خود را پيروان زيد خواندند و به زيديه مشهور شدند اينان مثل شيعه معتقد به اين كه امامت از طريق خداوند مشخص مي شود و پيامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از جانب خداوند بر مردم ابلاغ مي كند نيستند بلكه مي گويند بعد از امام علي(ع) هر يك از فرزندان حضرت فاطمه سلام الله عليها كه قيام كند او امام مسلمانان است.اينان در مسئله ي عدم تعيين خلافت از جانب خدا با اهل سنت مشترك هستند و در فقه از ابو حنيفه كه امام يكي از مذاهب فقهي مكتب خلفا است تقليد مي كنند.(45)
  علامه عسكري سه اشكال مي كنند:
  1. اگر خروج و شمشير كشيدن شرط است پس در باره ي امام علي (ع) و امام حسن (ع) وامام حسين(ع)آن گاه كه در خانه نشسته بودند چه مي گويند؟آيا امام حسن (ع) پس از صلح با معاويه امامت از ايشان ساقط مي شود؟
  2. درباره ي امام سجاد و امام باقر عليهما السلام كه هيچگاه قيام نكرده اند چه مي گويند؟
  3. چگونه از ابو حنيفه تقليد مي كنيد در حالي كه او امامت امامان شما را قبول ندارند؟
  اينان نه سني و نه شيعه هستند و حتي عقايد و عمل آن ها با عقايد و عمل زيد اختلاف اساسي دارد.(46) استاد سبحاني زيديه را به گروه هاي يعقوبيه ، جاروديه ، سليمانيه ، بتريه ، نعيميه و فرقه ي ششمي، تقسيم مي كنند.(47)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 8. #28
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  5. فطحيه :

  منسوب به عبد الله ملقب به افطح فرزند امام جعفر صادق عليه السلام مي باشد وي بزرگترين فرزند بازمانده امام (ع) بوده است و نامش در وصيت نامه امام صادق (ع) در كنار نام ديگران آمده است. او پس از وفات حضرت در خانه خود را باز كرد و بر صدر خانه نشست و ادعاي امامت كرد. بعضي شيعيان به سراغ او رفته و از او سؤالاتي در ضمينه ي احكام پرسيدند و او جواب نادرست داد. و اين جواب ها سبب بازگشت آن ها در امامت به امام جعفر صادق عليه السلام شد.
  عبد الله پس از وفات پدر هفتاد روزعمر كرد حال بايد پرسيد در اين زمان كوتاه چگونه او مي توانسته فرقه اي تشكيل دهد.
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 9. #29
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  6. اسماعيليه :

  اسماعيليه فرقه اي هستند كه در آغاز تشكيل خود به امامت امامان تا ششمين ايشان (ع) ،امام صادق عليه السلام ، معتقد هستند. به اين سبب ايشان را شش امامي مي دانند ولي بعد به فرقه هاي مختلفي تقسيم شدند.
  استاد سبحاني در كتاب ملل ونحل خود مي فرمايند:« بسيار شده است كه اين فرقه را به عنوان قرامطه نيز خواندند و اينان قائل به امامت اسماعيل بن جعفر هستند و مي گويند كه وقتي اسماعيل در زمان حيات پدر فوت كرد امامت به پسرش محمد بن اسماعيل رسيد. اينها فرقه اي بزرگ هستند كه در عصر حاضر هم هستند.»(48)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

 10. #30
  عضو خودماني

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 1,355      تشکر : 0
  487 در 324 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  درج آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟
  وفات اسماعيل

  اسماعيل كه اسماعيليه ها خود را به او نسبت مي دهند در زمان امامت امام صادق (ع) فوت كرد وبعد از فوت او امام (ع) كاري كردند كه در هيچ يك از دوره ها هيچ يك از امامان انجام نداده اند ايشان بعد ازفوت او 30 نفر از بزرگان شيعه را در منزل خود جمع كردند و به يكي از اصحابشان به نام داوود دستور دادند كه صورت او را باز كند و از يكايك مهمان ها خواستند كه به صورت اسماعيل بنگرند و بگویند که آیا مرده است یا زنده؟ آنها همگی گفتند وفات کرده است سپس حضرت فرمودند:« خداوندا گواه وشاهد باش» سپس دستور غسل و كفن او را دادند و بعد از كفن از مفضل خواستند كه روي اسماعيل را باز كند و از آن ها خواستند كه به صورت اسماعيل نگاه كنند و پرسيدند كه آيا مرده است؟ همگي جواب دادند :«اي آقاي ما او مرده است» سپس حضرت فرمودند:« خداوندا شاهد و گواه باش» و وقتي او را در لحد گذاشتند دوباره از مفضل درخواست آشكار كردن صورت اسماعيل را كردندو بعد پرسيدند:« آيا مرده است يا زنده؟» مردم جواب دادند:«او وفات كرده است اي ولي خدا»سپس فرمودند:« خداوندا شاهد وگواه باش. همانا اهل باطل در مرگ اسماعيل شك و ترديد خواهند كرد.» و وقتي خاك به روي جسد وي ريختند و دفن تمام شد دوباره حضرت فرمودند:«اين مرده ي كفن شده ي دفن شده در اين لحد كيست؟» همه گفتند:« اسماعيل فرزندشمااست»، فرمودند:« خداوندا شاهد و گواه باش.» سپس دست موسي را گرفتند و فرمودند:« اين با حق مي باشد و حق با اوست» (49)
  همچنين روايات ديگري در اين ضمينه است و حتي آمده است كه حضرت بر روي كفن اسماعيل اين جمله را نوشتند:« اسماعيل يشهد أن لا اله الا الله »
  اين جملات و اين روايات همگي واضح مي باشند ولي باز با اين حال عده اي به زنده بودن اسماعيل قائل شدند. اين فرقه به دليل آن كه تاامام ششم را قبول دارند شش امامي خوانده مي شوند. ولي بايد گفت كه اين چنين نيست بلكه هيچ امامي هستند. زيرا آنها امامان گذشته را به عنوان امام نشناخته و اقوال هيچ يك را قبول ندارند. آنان كم كم از شيعه در عقايد فاصله گرفته و اين فاصله رفته رفته هم زياد شد به طوري كه به انحرافات اساسي كشيده شده اند. (50)
  فرقه ی ناجیه کدام است؟

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •