سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 56

موضوع: فرقه ی ناجیه کدام است؟

 1. Top | #41

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  7. مرجئه :

  مرجئه به چه معنا است؟
  1.تأخير انداختن امري
  2. اميد دادن به كسي.
  مرجئه را به اين سبب به اين نام مي خوانند كه آنان مرتبه ي عمل را پس از مرتبه ي قصد و نيت قرار مي دادند و بر اين اساس ايمان قلبي را كافي در نجات و سعادت انسان مي دانستند و براي عمل نقش چنداني قائل نبودند و گناه را مانع نجات و رستگاري مؤمن نمي دانستند و گناه كاران را بيش از حد اميد وار مي ساختند. در اين كه ايمان عامل نجات است حرفي نيست ولي سؤال اين است كه آيا به دستورات خدا هم بايد جامه ي عمل پوشانيد يا اينكه عمل به دستورات لزومي ندارد و در سعادت انسان نقشي ندارد؟
  مرجئه مي گويند كه ايمان براي سعادت و رستگاري انسان كافي است و گناه زياني نمي رساند چنانكه با عدم ايمان و وجود كفر عمل هيچ فايده اي ندارد. خطاي مرجئه به دليل اشتباه آنان در تعريف ايمان بوده است چرا كه ايمان دو معني دارد يكي از نظر احكام آثار دنيوي كه اقرار به شهادتين كافي است و ديگري از نظر احكام اخروي و سعادت و رستگاري انسان كه نيازمند عمل صالح هم مي باشد، از اين رو در قرآن ، عمل صالح همراه با ايمان است. «والعصر ان الانسان لفي خسر الا الذين آمنوا و عملوا الصالحات» (64)

 2. Top | #42

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  8. كراميه :

  پيروان محمد بن كرام سجستاني بودند. او از سيستان به گرجستان تبعيد شد سپس در زمان حكومت محمد بن طاهر بن عبد الله طاهر وارد نيشابور شد وجمع كثيري از مردم عادي به او گرويدند از عقايد او مي توان به تجسيم و تشبيه اشاره كرد. او مي گويد :« خدا به عرش استقرار دارد و او در جهت فوق است و نيز اطلاق لفظ جسم وجوهر را بر خدا جايز دانسته است چنانكه انتقال و تحول و زوال را نيز بر خدا روا شمرده است.»
  ابن هيثم از پيروان او در صدد توجيه عقايد او بر آمده و مي گويد:« كه مقصود او از جسم ، قائم به ذات بودن است چنانكه مقصود او از فوقيت علو و برتري است.» او در مقام بيان فرق عقيده ي كراميه و مشبهه گفته است:« مشبهه خدا را به صفاتي مانند شكل و صورت و مصافحه و معانقه و پيچيدگي موي سر و .... توصيف مي كنند ولي كراميه صفاتي را كه در قرآن آمده است به خداوند نسبت مي دهند و هيچ اراده ي معنا ي غلط از آنان نكرده اند. اينان صفاتي مانند بر عرش بودن و آمدن براي حساب رسي اعمال مردم و خلق آدم به دست خدا را اثبات مي كنند ولي آن ها را چون جوارح ، متابقت استقرار بر مكان ، تردد در مكان و... نمي دانند بلكه اين الفاظ را همان طور كه درقرآن آمده ذكر مي كنند.»(65)

 3. Top | #43

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  9. ماتريديه :

  در پي چنگ هاي عقايدي و خصومت هاي فراوان و به وجود آمدن فرقه هاي مختلف سه نفر از اهل سنت براي اصلاح عقايد در دين قيام كردند. ابو الحسن اشعري در عراق ، ابو المنصور ماتريدي در آسياي مركزي و ابو جعفر طحاوي.البته بايد دانست كه أئمه طاهرين شيعه هميشه به اصلاح عقايد پرداخته و مردم را به راه روشن وسعادت هدايت مي كردند و در مقابل جريان هاي عقايدي هميشه در صحنه بودند. همان طور كه گفته شد ابو منصور ماتريدي كه نام كامل او محمد بن محمدبن محمود ماتريدي سمرقندي است كه
  منسوب به روستاي ماتريد از روستاهاي سمرقند مي باشد، مؤسس اين فرقه است. او از نوادگان ابو ايوب انصاري ، صحابي و ميزبان معروف پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در هجرت از مكه به مدينه است.(66) از عقايد او مي شود به:
  1. معناي ايمان در نظر او نگاه كرد. جمع كثيري از متكلمين اماميه و اشاعره حقيقت ايمان را چيزي جز تصديق قلبي ندانسته اند و او نيز همين عقيده را دارد و در اثبات آن استدلال عقلي و نقلي كرده است.
  2. حكم مرتكبان به گناه كبيره در نظر او نشأت گرفته از عقايد او نسبت به ايمان است. چرا كه با توجه به اين كه ايمان از نظر او عبارت است از: تصديق و اعتقاد قلبي، و عمل به احكام از اركان ايمان نيست كسي كه حكم الهي را انكار نمي كند ولي بر اثر هواي نفس دچار گناه مي شود همچون مؤمن است و احكام ايمان بر او مترتب مي گردد و در مورد عقوبت اخروي نيز اين است كه هرگاه توبه نكند و مورد شفاعت قرار نگيرد گرفتار عذاب ميشود ولي حكم خلود در عذاب درباره ي او جاري نمي شود.
  3. تفويض در متشابهات: روش او دررابطه با آيات متشابه قرآن تفويض است يعني اعتقاد به معناي آن بدون التزام به مدلول ظاهري آن مثل تشبيه گرايان و بدون اظهار نظر درباره ي كيفيت آن و تأويل آن مثل معتزله.
  چنانكه در ابتداي امر مشاهده كرديد در اين مجمل به دنبال فرقه ي ناجيه بوديم، به همين جهت سعي كرده شد كه تمامي مذاهب مطرح و مورد بحث را جمع آوري كرده و مختصري از آن گفته شود كه به حد كمي با آن ها و دايره ي فكري آنها آشنا شويم ولي چون موضوع حول محور شيعه ي اماميه است اين فرقه را در فرقه ي شيعه وارد نكرديم تا بعد از فراغت از بحث هاي فرق به گونه اي بازتر و وسيع تر از ساير فرق به آن بپردازيم. اكنون به بررسي عقايد و منشأ پيدايش شيعه ي اماميه مي پردازيم.

 4. Top | #44

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  شيعه اماميه:

  علامه عسكري در كتاب نقش أئمه دراحياي دين مي فرمايد:« براي شناخت شيعه شناخت اسلام لازم است و اسلام ايمان داشتن به توحيد (الوهيت و ربوبيت ) و سپس ايمان داشتن به همه ي انبيا تا خاتمشان و ايمان داشتن به احكام ضروري اسلام با نيت عمل كردن به آنها و سنت پيامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و ايمان داشتن به معاد جسماني و حساب و ثواب وعقاب در روز قيامت مي باشد. و شيعه كسي است كه اين عقايد را پس از پيامبر به وسيله ي أئمه ي اطهار عليهم السلام از پيامبر اين مطالب را پذيرفته باشند و از پيامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و أئمه (ع) پيروي كننند و شرط اين پيروي در زمان هر امام، اطاعت از آن امام و امامان ماقبل ايشان و پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) مي باشد.»(67) در كتاب فرق و مذاهب آقاي گلپايگاني شيعه اين گونه معرفي شده است:« شيعه اثنا عشريه يا اماميه با ويژگي هاي كلي زير شناخته مي شود:
  1. امام، همانند پيامبر بايد معصوم باشد.
  2. از آنجا كه عصمت صفت دروني است و جز خدا كسي از آن آگاه نيست امام(ع) بايد همچون پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) توسط خداوند تعيين شود در نتيجه راه تعيين امام نص قرآن و سنت است.
  3. جانشينان پيامبر دوازده نفرند كه توسط ايشان معرفي شده اند و آنان علي بن ابيطالب عليه السلام و يازده فرزند معصوم ايشان از نسل امام حسين عليه السلام هستند. و آخرين آنها كه همان مهدي موعود عليه السلام است هم اكنون زنده و غايب است و آنگاه كه شرايط ظهور فراهم گددد به اذن پروردگار ظهور خواهد كرد و حكومت عدل جهاني را بر پا خواهد ساخت.» (68)

 5. Top | #45

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  از شيعه غالباً به اماميه ياد مي شود و هرگاه كه اين نام بدون قيد وقرينه آيد بر شيعه ي اماميه دلالت مي كند. در كتاب بحوث آقاي سبحاني دراين باره احاديث جالبي آورده است:
  1. اَخرجَ ابن عساكر عن جابر بن عبد الله قال:« نزد پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بوديم پس حضرت رو به حضرت علي(ع) كردند و فرمودند كه قسم به كسي كه جانم به دست اوست همانا اين و شيعه ي او رستگاران روز قيامت هستند و نازل شده كه « ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولائك هم خير البريه (بينه7)» و اصحاب هم هنگامي كه حضرت علي(ع) رو به چيزي مي آوردند مي گفتند:« جاء الخير البريه»(69)
  نكته: اين حديث و حديث هاي ديگري كه مي شود ضميمه ي اين حديث كرد همگي حكايت از وجود شيعه قبل از وفات پيامبر و همزمان با شروع اسلام است.
  2. و منتشر كردند ابن عدي و ابن عساكر ازابن سعيد كه مي گفت:« علي خير البريه» (70)
  3. و همچنين روايت كرده است ابن عدي از ابن عباس كه گفت :« هنگامي كه آيه ي ( إن الذين آمنوا و عملوا الصالحات هم خير البريه ...) نازل شد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به حضرت علي (علیه السّلام) فرمودند:«هو، أنت و شيعتك يوم القيامه راضين المرضيين» (71)
  اين حديث به همراه چهارده حديث ديگر كه استاد سبحاني در كتاب خود آوردند نشانه ي حقانيت شيعه و بيانگر وروشن گر فرقه ي ناجيه مي باشد.

 6. Top | #46

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  أئمه شيعه :

  در كتاب بحوث آقاي سبحاني آمده :
  1. بخاري روايت كرده از جابر بن سمره قال:«شنيدم رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند دوازده امير وجود دارد و بعد كلمه اي را گفتند كه من نشنيدم، ولي پدرم گفت كه ايشان فرمودند :«كلهم من قريش»
  2. همچنين روايت كرده مسلم از جابر بن سمره كه گفت:« داخل شدم همراه پدرم بر نبي (صلّی الله علیه و آله و سلّم) پس شنيدم كه حضرت فرمودند :«همانا اين امر به پايان نمي رسد تا اينكه بگذرد در آن دوازده خليفه» او مي گويد بعد حضرت چيزي را به صورتي كه بر من آهسته بود گفتند: بعد از پدرم پرسيدم حضرت چه گفتند گفت :فرمودند :«كلهم من قريش»(72) و رواياتي ديگر از اين قبيل، ايشان در اين كتاب حدود يازده روايت ، نقل كرده اند.
  در كتاب نقش أئمه در احياي دين آقاي علامه عسكري آوردند كه:«جابر بن عبد الله انصاري عمامه بر سر مي گذاشته و در مسجد پيامبر مي نشسته و ندا مي كرده است «يا باقر، يا باقر » و با اين كار جابر، كه تنها بازمانده ي صحابه ي پيامبر بود توجه زائران حرم پيامبر را به خود جمع مي كرد. مردم مي گفتند كه جابر هذيان مي گويد. جابر مي گفت:« نه به خدا هذيان نمي گويم ولي از پيامبر شنيدم كه فرمودند:«انك ستدرك رجلاً مني اسمه اسمي و شمائله شمائلي ، يبقر العلم بقراً» همانا تو درك مي كني مردي را از من كه اسمش هم اسم من است و شمائلش شمائل من است ،علم را باز مي كند و پرده از روي آن برمي دارد.» اين سبب همان چيزي بود كه شنيديد.»(73)

 7. Top | #47

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  نكته اي كه در اين حديث پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره ي حضررت باقر (ع) مي باشد آن است كه پيامبر درباره ي امام باقر (ع) فرموده اند:« رجل مني» علامه عسكري قبلاً اين جمله را معنا كرده اند و حاصل آن اين شد كه « كار ايشان در تبليغ اسلام كار من است »همچنين ايشان روايت كردند كه:« حضرت سجاد عليه السلام كتاب هاي امام علي (ع) و سلاح پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) را در بيماري وفات خود به حضرت باقر (ع) دادند و بعد از وفات حضرت سجاد (ع) برادران حضرت باقرعليه السلام از حضرت خواستند كه ايشان را در كتاب ها و سلاح ها شركت دهند و اين گفت وگو در مدينه شهرت پيدا كرد و درنتيجه ي اين گفت و گو همه ي اهل مدينه دانستند كتاب هايي كه به خط امام علي عليه السلام بوده نزد امام باقر عليه السلام مي باشد.»(74)
  تا اين دوره ي زماني أئمه به طور آشكار معرفي مي گشتند ولي از آن به بعد به علت خطر شهادت ايشان توسط خليفه ي وقت يا دشمنان و ناتمام ماندن امر امامت اين معرفي به صورت مخفي به خواص شيعه انجام مي شد و به هنگام حاجت مردم به شناسايي امام خود ، خداوند سبب سازي مي فرمود تا اما م زمان آن وقت نزد دوست و دشمن معرفي شود.
  توجه داشته باشيد كه هارون الرشيد امام كاظم عليه السلام را از مدينه به بغداد مي آورد و زنداني مي كند، مأمون امام رضا عليه السلام را از مدينه به خراسان مي آورد و به عنوان ولايت عهدي زير نظر مي گيرد ، و امام جواد (ع) را به بغداد و امام هادي و امام حسن عسكري عليهما السلام را به سامرا مي برند و هريك از اين أئمه تا آخر عمر زير نظر شديد خلفا هستند. خلفا براي اين كار خود هيچ دليلي جز علم آن ها به امامت اين بزرگواران در عصر خود ندارند. اين موضوع براي مردمِ در پايتختِ اهلِ شهري كه امام در آن تحت نظر بوده اند روشن بوده است ، به خصوص با جلسات مناظرات امام ومشاهدات سيره ي امام ، واهالي شهر هاي ديگر هم با كمي تحقيق از بازماندگان اصحاب پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و... مي توانستند به راحتي به اين موضوع علم پيدا كنند.

 8. Top | #48

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  و همچنين روايت ديگري را در اين امر روايت كرده اند:« آنگاه كه خبر شهادت امام صادق عليه السلام در كوفه به شيعيان رسيد ، ابو حمزه ثمالي از مخبر پرسيد آيا امام صادق عليه السلام كسي را وصي قرار داه اند؟ گفت:«آري دو فرزندش عبدالله ، موسي و خليفه منصور» تاسخن مخبر به اينجا رسيد ابو حمزه خنديد و گفت:«حمد خدا را كه راه هدايت را به ما نشان داد ، امام از حال پسر بزرگ خود مارا آگاه ساخت و به فرزند كوچك موسي بن جعفر راهنمايي كرد و امر عظيمي را مخفي داشتند.» وقتي از معنا ي حرف ابو حمزه سؤال شدگفت:«با نام بردن پسر كوچك خود موسي همراه با ذكر نام پسر بزرگ خود عبدالله به ما فهمانيدند كه او امام است و با نام بردن خليفه وصي خود را از او پنهان داشتند. حال اگر منصور پرسيد وصي امام صادق كيست به او مي گويند شما وصي او هستيد.»(75)

 9. Top | #49

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  عقايد شيعه :

  در كتاب فرق و مذاهب كلامي اصول مذهب شيعه را اين گونه مطرح مي كنند:«توحيد ، نبوت ، معاد ، عدل ، امامت» در باره ي توحيد عقيده ي آنان اين است كه خداوند يكتا وبي همتا است و هيچ گونه تركيب و كثرتي در ذات او نيست، از اين رو صفات ذاتي او عين ذات اواست (توحيد ذاتي و توحيد صفاتي) و همچنين جز او آفريدگار مدبري( بالذات و بالاستقلال) نيست (توحيد درخالقيت و ربوبيت) لذا جز او كسي شايسته ي پرستش و عبادت نيست.(توحيد در عبادات) عقيده ي آنان اين است كه خداوند براي هدايت بشر پيامبراني فرستاده است كه اولين آنان آدم (ع) و آخرين آنان حضرت محمد بن عبدالله (صلّی الله علیه و آله و سلّم) مي باشد و همه ي آنان از هر گونه خطا و گناهي معصوم اند و در ميان آنان پنج پيامبر صاحب شريعت بودند كه عبارتند از: نوح ، ابراهيم، موسي ، عيسي و پيامبر اسلام عليهم و علي نبينا و آله السلام. پيامبر اسلام آخرين پيامبر است و قرآن آخرين كتاب آسماني است و شريعت اسلام آخرين شريعت الهي است و همچنين بر اين باورند كه پس از حيات دنيوي و برزخي سراي ديگري است كه عالم قيامت و آخرت نام دارد و در آن عالم بندگان محشور خواهند شد و كيفر و پاداش اعمال خود را خواهند ديد.
  عدل الهي از نظر شيعه اماميه به اين معنا است كه افعال از نظر حسن وقبح دو گونه اند:
  «1. افعال حسن مانند عدالت، وفاي به عهد و مانند آن
  2.افعال قبيح مانند ظلم و پيمان شكني و نظاير آن» و خداوند از هرگونه فعل قبيه و ناپسند منزه است. بنابراين هيچ گونه كار عبث و ناپسندي در افعال خداوند راه ندارد زيرا او غني و توانا و حكيم است. و ازفاعل توانا، دانا و حكيم جز كار شايسته و نيكو صادر نخواهد شد.(76)
  در مباحث اعتقادي موضوع و بحث فراوان است ولي اينجا به چند چيز كه بيشتر در آن اختلاف شده است مي پردازيم.

 10. Top | #50

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : فرقه ی ناجیه کدام است؟

  1.جسمانيت و رؤيت خداوند :

  جسمانيت در مكتب خلفا :
  در توحيد ابن خزيمه و صحيح بخاري و صحيح مسلم و ديگر كتب حديث مكتب خلفا چنين روايتي را مي بينيم:« ابو هريره از پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) روايت كرده كه فرمودند:«خداوند آدم را به صورت خود با طول قامت شست ذزاع بيافريد.سپس به وي فرمود:برو و به آن گروه از ملائكه كه نشسته اند،سلام كن،و به آنچه در جواب تو بگويند گوش فرا ده كه جواب ايشان همان درود بر تو وذريه ي تو مي باشد.»آدم چنين كرد و به ايشان گفت:السلام عليكم و ملائكه در جواب او گفتند:السلام عليكم و رحمه الله. پس هر آن كس كه وارد بهشت شود به صورت آدم خواهد بود. آدميان از آن روز به بعد كوچك شدند تا به امروز.»(77)
  ابو حريره روايت كرده كه پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند:«هرگاه يكي از شما با برادرش زد و خورد كند از زدن بر چهرهي او خودداري كند چرا كه خداوند آدم را به صورت خود آفريده است.»
  كشف حقيقت در مكتب اهل البيت: حسين بن خالد روايت كرده كه به حضرت رضا عليه السلام گفتم:يابن رسول الله،مردم روايت مي كنند كه پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند:خداوند آدم را به صورت خود آفريده است.حضرت رضا عليه السلام فرمودند:«خداوند بكشد آن را كه اول اين حديث را حذف كرده است» سپس امام عليه السلام واقعيت ماجرا را اين گونه بيان كردند:«پيامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بر دو مرد كه به يكديگر دشنام مي دادند گذشتند،شنيدند كه يكي به ديگري گفت:خداوند روي تو و روي آن كس را كه شبيه تو است زشت كند. حضرت فرمودند:«اين حرف را نزن چرا كه روي حضرت آدم(ع) شبيه روي اين مرد است.(78)

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی