سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 39

موضوع: میوه ها و خوراکی های بهشتی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض میوه ها و خوراکی های بهشتی

  در بررسی آیات بشارت دهنده قرآن کریم ، به وصف تصاویری از الطاف ونعمت های بهشتی برمی خوریم که خداوند رحمان ضمن برشمردن ویژگی افراد مومن ،آنان را به برخورداری از نعمت ها بشارت می دهد
  ، در برخی از آیات به میوه های بهشتی اشاراتی شده است ؛ درمطلبی که پیش رو دارید به برگزیده ای از این آیات اشاره شده است :
  میوه های مزدوج

  " فیهِما مِنْ کُلِ فاکِهَهٍ زوْجان،فیهِما فاکِهَهٌ وَ نَخْلٌ وَرُمان" ( درآن دوبهشت ازهرمیوه ای یک جفت وجود دارد.درآن دوبهشت میوه های فراوان ودرخت خرما واناراست ) (رحمان۵۲و۶۸).
  انتخاب خرما و انار از میان میوه ها به جهت اهمیت و فواید بسیاراین دو میوه است ازآیات فوق استفاده می شودکه میوه ها در تغذیه انسان اهمیت فوق العاده دارند و نقش میوه ها در طراوت ، شادابی و نشاط انسان نه تنها از نظرعلمی بلکه از نظر تجربه عمومی مردم نیز آشکار است. امروزه کشف شده که خرما بالغ بر۱۳ماده حیاتی و۵ نوع ویتامین را دارا است ؛ خرما مقدار زیادی کلسیم دارد که عامل اصلی استحکام استخوان هاست.همچنین مقداری فسفردارد که از عناصر اصلی تشکیل دهنده مغز ومانع ضعف اعصاب است ومقداری پتاسیم دارد که فقدان آن موجب زخم معده می شود به همین جهت زنی که تازه زایمان کرده ، توصیه شده که خرما تناول کند.
  واما درمورد انار، دانشمندان غذاشناس مطالب بسیاری گفته اند،ازجمله روی قدرت پاک کنندگی خون و وجود مقدار قابل ملاحظه «ویتامین ث» درآن تکیه کرده اند. فوائد بسیاری برای این میوه که در روایات اسلامی به عنوان بهترین میوه معرفی شده برشمرده اند، از جمله تقویت معده، دفع تب های صفرایی، یرقان،خارش وتقویت دید چشم،رفع جراحات مزمن و تقویت لثه ها.
  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 23-12-1388 در ساعت 21:13


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  278
  نوشته
  1,355
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  488 در 324
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی

  میوه با طعم جالب

  " وَاَصْحابُ الْیَمینِ مااَصْحابُ الْیَمین، فی سِدْرٍمَخْضوُد وَطَلْحٍ مَنْضوُدوَظِلٍ مَمـْدودٍ وماءٍ مَسْکوُبْ "« واصحاب یمین واهل سعات،نمی دانی چه اصحاب یمینی.آنها درسایه درختان سدر بی خار قراردارند ودرخت موزی که میوه اش از پایین تا بالا روی هم چیده شده و سایه کشیده وگسترده درکنارآبشارها»(واقعه۲۷تا۳ ).
  " وطلح منضود " طلح درختی است سبزوخوش رنگ و خوشبو، بعضی گفته اند همان درخت موز است که برگهای بسیار پهن ، سبزو زیبا ومیوه ای شیرین وخوش طعم دارد ومنضود از ماده «نضد» به معنای متراکم است ممکن است این تعبیراشاره به تراکم برگها یا تراکم میوه ها و یا هردو باشد، حتی بعضی گفته اند:این درختان چنان پرمیوه است که ساقه اش و شاخه هایش غرق میوه و پوشیده ازآن است.
  آیه مبارکه ازمیان تمام میوه ها اشاره به انگورمی کند واین به جهت فوائد بسیاری است که دراین میوه وجود دارد.به گفته دانشمندان غذاشناس ، انگور علاوه براینکه از نظرخواص یک غذای کامل محسوب می شود و مواد غذایی آن نزدیک به شیر مادر است دو برابر گوشت در بدن ایجاد حرارت می کند. انگور دارای خاصیت ضد سم، مفید برای تصفیه خون ، دفع رماتیسم، نقرس، و عامل مبارزه باافزایش اوره خون است. علاوه براینها انگور اعصاب را تقویت کرده و تولید نشاط می کند،وبه خاطر داشتن انواع ویتامین ها به انسان نیرو وتوان می بخشد.
  منبع:پایگاه اطلاع رسانی موسسه جهانی سبطین
  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 23-12-1388 در ساعت 20:11

 4. تشكرها 2


 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی
  نگاه قرآن و احاديث به ميوه ها

  سوگند به انجير و زيتون. سوگند به طور مبارك. به اين شهرايمن، كه ما آدميرا در نيكوتر اعتدالي بيافريديم.

  در قرآن مجيد فقط يك مرتبه كلمه تين(انجير) آمده است. اما اين يگانه يادآوري، اهميتي بسيار دارد. خداوند به تين و زيتون، طورسينا و بلد امين(مكه) سوگند ياد ميكند و ميفرمايد آدميدر اين دنيا به نيكوترين اعتدالي آفريده شده است.

  برخي مفسران دليل نام بردن تين و زيتون در سوگند سوره تين را دليلي بر سودمندي بسيار اين دو ميوه ميداند. ذكر نام طورسينا در اين آيه به علت آن است كه از اين جا به موسي وحي شد و شهر مكرم (مكه) كه به نام بلد امين به آن اشاره شده حاكي از اهميت مكان و علو مقام شهري است كه حضرت محمد صلي ا... عليه و آله براي ابلاغ پيام الهي اسلام از آن جا مبعوث شد.

  برخي ديگر معتقدند كه سوگند خداوند به انجير و زيتون در اين آيه قرآن در واقع اشاره اي است به شام و فلسطين كه پر از باغ‌هاي وسيع انجير و زيتون است و پيامبراني بسيار در اين دو شهر زاده شدند.

  به نظر برخي ديگر نام شهري بود كه اكنون دمشق نام دارد و زيتون نام قديم اورشليم بود. برخي ديگر از دانشمندان گفته اند كه تين و زيتون نام دو كوه در شمال جزيره` العرب است. بعضي نيز گفتهاند تين اشاره به درخت انجيري است در بهشت كه آدم و حوا بدن خود را با برگ آن پوشاندند. به عقيده ديگري تين نام جايي بود كه كشتي نوح از آن جا عازم سفر شد و اهميت زيتون از آن جهت بود كه پرنده اي را كه نوح آزادش ساخته بود با شاخه اي زيتون به نشانه ظاهرشدن دوباره خشكي و گياه بازگشت.

  تعدادي از علما معتقدند گياهان و جاهايي كه در سوره تين به آن‌ها اشاره شده بيانگر اهميت چهار دين آن عصر است. از اين رو ذكر تين (انجير) اشاره به دين گواتمابودا است زيرا او در زير درخت انجير به نيروانا واصل شد. اشاره به زيتون يعني مذهب حضرت مسيح(ع.) زيرا در زير درخت زيتوني به او وحي شد. كوه سينا (طور) دلالتي روشن بر دين موسي است و شهر مكرم مكه( بلدامين) به معني دين اسلام و حضرت محمد صلي ا... عليه و آله رسول خدا ميباشد. انجير هندي درختي است كه مهاتما بودا در زير آن به نيروانا واصل شد.

  تين يا زيتون چه اشاره به درخت باشد، چه اشاره به جايي كه اين درختان در آب ميرويند، در واقع به علت اهميتي كه براي انسان دارند اين دو نام در قرآن مجيد آمده است.

  انجير شايد گياهي بوميسوريه و فلسطين و مصر باشد؛ زيرا هم نوع خودرو و هم نوع پرورشي آن در اين سرزمينها ديده ميشود. طول متوسط اين درخت حدود 10 متر است و سالي دوبار ميوه ميدهد. اين درخت تنها با وجود حشرهاي به نام مگس انجير ميوه ميدهد؛ در صورت نبودن اين حشره، باروري غيرممكن است و ميوه اي به دست نمي آيد. لازم است اين حشره به مناطق جديدي كه كاشت درخت انجير در آن متداول ميشود منتقل گردد وگرنه درخت انجير ثمر نمي دهد.


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی

  فوايد انجير

  انجير ماده اي سرشار از موادغذايي است و چون اليافي ندارد خوردن آن بخصوص پس از بيماري‌هاي طولاني تجويز ميشود. گذشته از حدود شصت درصد مواد قندي موجود در آن، داراي مقدار محسوس جوهرليمو و اسيدماليك و نمك‌هاي كاني نيز ميباشد. آنزيم مهمي به نام فيسين Ficin هم در انجير ديده ميشود. انجير غذايي كامل است و به سادگي هضم ميشود. سنگ كليه و صفرا را برطرف ميكند و در رفع انسداد خفيف كبد و طحال مؤثر است. اين ميوه براي بهبود بواسير و نقرس تجويز ميشود و براي درمان نارسايي كبد مفيد است. درحديثي حضرت محمد صلي ا... عليه و آله به بيماران مبتلا به بواسير توصيه ميكند كه مرتب انجير بخورند.

  انجير گياه بوميسوريه، فلسطين و مصر است؛ اما بيش از دو هزار سال پيش در ايتاليا متداول و به‌زودي بوميآن جا شد و سريع در اروپاي جنوبي از جمله يونان گسترش يافت. در زمان افلاطون انجير احتمالاً معروف‌ترين ميوه يونان بود. او انجير را چنان دوست داشت كه مردم او را فيلوسوكوس، فيلو( دوستدار) سوكو( انجير)، ميخواندند و كلمه فيلوسوف از آن گرفته شد.

  انجير خوراكي از ميوه هاي بوميهند نيست هر چند ديگر گونه هاي آن به طور خودرو در هندوستان ميرويد. در زبان سانسكريت كلمهاي به معناي انجير وجود ندارد واين نشان ميدهد كه كاشت انجير اخيراً در هند متداول شده است.

  گونه هاي ديگر انجير كه در هندوستان ميرويند عبارتند از انجير بنگالي(لور، لول( )هندي: بارگد) انجير خوشهاي(هندي: گولار) انجير معابد (هندي: پيپل) انجير رومفي(هندي: پاكر) و فيكوس. فيكوس در قرن 17 و18 در آسام از منابع خوب تهيه پلاستيك بود. اما پس از كشف درخت هوه Hevea در برزيل ماده اي كه از اين درخت به دست ميآمد ارزش تجارتي بيش‌تري براي تهيه پلاستيك داشت و فيكوس از رونق افتاد. انواع ديگر اين انجير به عنوان گياهي زينتي پرورش مييابند كه كلاً گياه كشدار ناميده ميشوند.

  لازم است گفته شود انجير واقعي انجير خوراكي ميباشد؛ اما گونه هاي ديگر اين گياه نيز انجير ناميده ميشوند كه بعضي را انجير خودرو و بعضي را انجير هندي و غيره مينامند. علامه يوسف علي درخت انجيرمعابد را كه گواتما بودا در زير آن به نيروانا واصل شد به غلط انجيرهندي ناميده است. انجيرمعابد هر چند درختي بوميهند است درباره وجود آن در عربستان در زمان حضرت عيسي عليه السلام يا حتي قبل از آن نمي توان نظري قطعي داد؛ از اين رو كلمه تين را كه ريشه اي ساميدارد ميتوان براي هر يك از گونه هاي انجير به كار برد. در هر صورت اين يك واقعيت است كه تين درختي مهم در فلسطين و ساير نقاط بود و به دليل همين اهميتش بود كه قرآن از آن نام برده است.

  حديث

  برخي مفسران روايت كرده كه پيامبر صلي ا... عليه و آله فرمود: «انجير ميوه بهشت است. آن را بخوريد كه بواسير را درمان ميكند، ورم مفاصل را بهبود ميبخشد.»

  تبيان


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 7. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی


  دید کلی

  درخت انجیر که نام علمی آن فیکوس (Ficus) می‌باشد از خانواده (Moracee) موراسه است و دارای 600 گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کاتوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.

  انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیکوس کاریکا ، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا بیشتر برای تلقیح انواع انجیر خوراکی کاشته می‌شوند.

  جایگاه انجیر درآیات و احادیث

  خداوند در آیه اول سوره مبارکه تین به انجیر و زیتون قسم یاد کرده است. این سوگند پرمعنایی است زیر انجیر دارای ارزش غذایی فراوانی است و لقمه‌ای است مغذی و مقوی برای هر سن و سالی و خالی از پوست و هسته و زوائد. در حدیثی از امام رضا علیه‌السلام آمده است: انجیربوی دهان را می‌برد، لثه‌ها و استخوانها را محکم می‌کند، مو را می‌رویاندو درد را برطرف می‌کند و با وجود آن نیاز به دارو نیست. و نیز فرمود: انجیر شبیه‌ترین اشیا به میوه‌های بهشتی است.

  اصل و قدمت گیاه

  موطن اصلی درخت انجیر در دنیای قدیم یعنی اروپا- آسیا در نواحی مدیترانه می‌باشد و به همین جهت آن را جزء میوه‌های مناطق نیمه گرم طبقه بندی می‌کنند. درخت انجیر بسیار قدیمی است. آثار این درخت در آخر عهد دوم (کرتاسه) دیده شده و در عهد چهارم در اطراف دریای مدیترانه مورد کشت قرار گرفته است. در مصر از 2800 سال قبل از میلاد مسیح کاشت درخت انجیر موسوم بوده است.

  یهیودیان قدیم نیز درخت انجیر را می‌شناخته‌اند و از یک نوع انجیر که فیکوس سیکوروس می‌باشد در توارت ذکر شده است. یونانیان قدیم نوع اصلاح شده این درخت را تحت نام انجیر آتیک (Attic) می‌شناخته‌اند و رومیها این درخت را با معتقدات مذهبی خود مخلوط کرده آن را نشانه سعادت و پیشرفت و ترقی روز افزون می‌دانسته‌اند.

  مشخصات گیاه شناسی

  برگ درخت انجیر پنجه‌ای و دارای 3 تا 5 لوب می‌باشد. قسمتی که به اسم میوه انجیر معروف است و مورد تغذیه انسان قرار می‌گیرد در حقیقت میوه نیست بلکه زائده مجوفی است که گلهای انجیر به تعدادی زیاد در داخل آن قرار گرفته‌اند و مواد قندی در این زایده یا رسپتاکل جمع می‌شود. گلهای نر و گلهای ماده درخت انجیر از یکدیگر جدا ولی روی یک پایه یعنی در داخل رسپتاکل واقع شده‌اند و به عبارت دیگر درخت انجیر گیاهی است یک پایه.

  اگر میوه انجیر را باز کنیم و به شکل یک سطح درآوریم گلهای نر که حامل دانه گرده هستند و در کنار و به طرف خارج صفحه واقع شده و گلهای ماده که حامل تخمدان و در صورت تلقیح شدن حامل بذر خواهند بود در وسط صفحه قرار دارند. تلقیح گلهای ماده انجیر بوسیله حشرات مختلف که مهمترین آنها حشره‌ای بسیار کوچک از خانواده کالسیدیده می‌باشد انجام می‌گیرد.  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 8. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی

  آب و هوای مطلوب برای درخت انجیر

  به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصا در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌باشد. اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت است. انجیرهایی که برای کنسرو و یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتا گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.

  باران در موقع تلقیح بسیار مضر است و مقدار محصول را به مقدار قابل توجهی کم می‌کند. در نواحی مرطوب میوه درشت می‌شود و دم آن طویل می‌گردد ولی مقدار شیرینی میوه کم می‌شود در هوای خشک و گرم دم میوه کوتاه شده گاهی به کلی از بین می‌رود اما اندازه میوه کوچک و مقدار شیرینی آن زیاد است.

  خاک مطلوب درخت انجیر

  درخت انجیر را در انواع مختلف خاک از شنی سبک تا رسی سخت می‌توان کاشت. در اراضی شنی سبک خطر حمله نماتود بسیار زیاد است. بهترین خاک برای کاشت این درخت اراضی لیمونی است. در این نوع اراضی میوه دادن درخت به علت رشد زیاد شاخ و برگ دو یا سه سال به تاخیر می‌افتد.

  ازدیاد درخت انجیر

  درخت انجیر را با انواع مختلف وروش تکثیر نباتات چه جنسی و چه غیر جنسی می‌توان زیاد کرد. در ازدیاد بوسیله بذر هیچ گاه درخت جدید شبیه به پایه مادری نخواهد بود و به همین جهت نیز جز برای تحقیقات علمی و پیدا کردن انواع جدید از این طرز ازدیاد استفاده نمی‌کنند. برای ازدیاد درخت انجیر از نظر ایجاد باغ به منظور بهره برداری فقط از طرق مختلف غیر جنسی استفاده می‌شود.

  طرق مختلف غیر جنسی که بیشتر در تکثیر درخت انجیر بکار می‌روند عبارتند از: قلمه ، پاجوش ، خواباندن شاخه و پیوند. بین این طرق ، ازدیاد بوسیله قلمه بیش از سایر روشها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ازدیاد درخت انجیر بوسیله قلمه باید از درخت سالم و قوی و شاخه رسیده انتخاب و تهیه شود.

  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 9. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی


  آفات و بیماریهای درخت انجیر

  از انواع آفات می‌توان به این موارد اشاره کرد: سیمتیس نمورانا ، هسپروفانس گریزئوس ، سفیدک انجیر ،موزائیک انجیر ، شکاف خوردن میوه انجیر و بیماری ترشیدگی میوه انجیر.

  فوايد انجير

  انجير در آسيا رويش مي کند. امروزه بيشتر از 600 نوع متفاوت انجير وجود دارد.

  انجير خشک محتوي مقدار زيادي قند( در حدود 60 درصد) مي باشد. اين دليل خوبي است براي آن که ورزشکاران از انجير استفاده مي کردند.

  رومي ها انجير تازه را به برده هايشان مي دادند، براي آن که آن ها بتوانند بهتر کار کنند. انجير خشک در آن زمان خيلي کم مصرف مي شد. انجير از درختي به نام فيکوس( Ficus) مي رويد.

  انجير يک ميوه شيرين مي باشد. محتوي مقدار زيادي هسته است و غالبا خشک مصرف مي شود. انجير تازه بسيار خوشمزه مي باشد و از آن مربا و ترشي درست مي کنند.

  پوست انجير بسيار نرم است و به همين خاطر نگهداري و انتقال آن بسيار مشکل مي باشد.

  در کشورهاي گرمسير، انجير به صورت خشک صادر و ذخيره مي شوند.

  انواع مختلف انجير، داراي برگ هاي متفاوتي مي باشد.

  درخت انجير در حدود 6- 5 متر مي باشد. درخت انجير برگ هاي سبز و خاکستري رنگ دارد. ميوه درخت انجير، زرد رنگ مي باشد. درخت انجير تا 20 سال ميوه مي دهد.

  بر طبق تحقيقات سازمان خواربار آمريکا، ايران دومين کشور بزرگ صادر کننده انجير مي باشد.

  انجير تازه را از اوايل خرداد تا اوايل شهريور مي توان يافت. اما انجير خشک را در هر زمان که ميل داشتيد، مي توانيد پيدا کنيد.

  حال فوايد انجير را براي شما بيان مي کنيم:


  1- کاهش فشار خون

  انجير منبع خوب پتاسيم مي باشد و همان طور که مي دانيم، پتاسيم، عنصري است که براي کنترل فشار خون به کار مي رود. کمبود پتاسيم، مخصوصا وقتي که غذاها داراي مقدار زيادي سديم(نمک) باشند، مي تواند موجب بالا رفتن فشار خون شود.

  2- کاهش وزن

  انجير، منبع خوبي از فيبرهاي غذايي مي باشد. فيبر، اثر مفيدي بر کاهش وزن دارد و گرسنگي را به تاخير مي اندازد.

  3- جلوگيري از سرطان سينه

  به خاطر داشتن فيبر بالا، از ابتلا به سرطان سينه جلوگيري مي کند.

  4- بالا برنده تراکم استخوان

  انجير داراي مقدار زيادي کلسيم (79 ميلي گرم در 224 گرم انجير) مي باشد. تحقيقات نشان داده است که کلسيم در انجير به همان اندازه کلسيم موجود در شير مي باشد.

  کلسيم، به عنوان بالا برنده تراکم استخوان شناخته شده است. به علاوه، پتاسيم موجود در انجير، دفع ادراري کلسيم را کاهش مي دهد. پس انجير يکي از بهترين ها براي افزايش تراکم استخوان مي باشد و از پوکي استخوان جلوگيري مي کند.  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 10. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی


  5- جلوگيري از ضعف عضلات

  مطالعات نشان داده است که افرادي که روزانه 3 عدد يا بيشتر ميوه مصرف مي کنند، ضعف و انحطاط عضلاني کمتري دارند.

  6- انجير منبع خوبي از منيزيم نيز مي باشد.

  7- ملين و ضد يبوست است.

  8- به بهبود سرفه و نفس کشيدن راحت کمک مي کند.

  9- انجير تازه مقدار کمي ويتامين C دارد و بهترين منبع(نسبت به ديگر ميوه ها) ويتامين B6 مي باشد.

  10- انجير براي هضم بهتر غذا بسيار مفيد است. براي کم خوني مفيد است.

  11- انجير براي افراد داراي کلسترول بالا و اسيد اوريک بالا ، بسيار مفيد است.

  12- تشنگي را از بين مي برد.

  13- انجير به عنوان دارويي براي توليد انرژي و قوي شدن به کار مي رود.

  14- انجير براي افرادي که رشد غير طبيعي دارند، بسيار مفيد مي باشد.

  15- از سرطان روده جلوگيري مي کند. انجير جلوي رشد سلول هاي سرطاني را مي گيرد.

  16- آنتي اکسيدان زيادي نسبت به ساير ميوه ها دارد.

  17- امگا 3 و امگا 6 دارد. پس براي سيستم اعصاب، مغز و قلب بسيار مفيد مي باشد.

  18- سديم کمي دارد.

  19- انجير براي بهبود سردرد، دندان درد ، تهوع، تب، نقرس، گوش درد ، سوختگي، معده درد، ورم چرکي(آبسه) ، بيماري هاي ريوي و بيماري هاي مقاربتي مفيد است.


  فوايد انجير خشک

  1- انجير خشک درمان کننده نفخ و باد معده مي باشد.

  2- انجير خشک نسبت به انجير تازه، 5 برابر بيشتر کالري دارد.

  3- انجير خشک داراي مقدار زيادي آهن مي باشد.

  فوايد شيره انجير

  1- شيره انجير داروي خوبي براي افسردگي مي باشد.

  2- شيره انجير، از بين برنده زگيل مي باشد.

  فوايد برگ انجير

  ممکن است با خودتان فکر کنيد که برگ انجير به چه دردي مي خورد. در بعضي از کشورها، برگ انجير، جزوي از غذا مي باشد.

  1- برگ انجير براي ديابتي ها مفيد است و مقدار انسولين تزريقي مورد نياز براي شخص ديابتي را کم مي کند.

  2- برگ انجير را به آب جوش اضافه مي کنند و به عنوان مرهم براي درد به کار مي برند.

  3- برگ انجير به پايين آوردن تري گليسيريد خون کمک مي کند.

  نعمات خداوند بسيار زياد است. به هر نعمتي نگاه کنيد، مي بينيد براي همه ما خوب و مفيد است. اما نبايد هيچ گاه اين اصل را فراموش کنيم که: "کم بخور، هميشه بخور".

  مريم سجادپور- کارشناس تغذيه  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 11. Top | #9

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی  خواص تغذیه ای و درمانی انجیر

  انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. نام عربی آن " تین " و نام انگلیسی آن " "FIG"می باشد.

  درخت انجیر بومی آسیای غربی و كشورهای مدیترانه است و از آنجا به عربستان ، سوریه و فلسطین اشغالی برده شده است .

  انجیر درختی است با برگ های زرد و پنجه ای و به رنگ سبز خاكستری كه بلندی آن تا شش متر می رسد و به دلیل عدم مقاومت در مقابل سرمای شدید ، در مناطق معتدله و گرمسیر كشت می شود .

  درخت انجیر معمولا از سال چهارم شروع به میوه دادن می كند و تا سن بیست سالگی میوه می دهد.

  ارزش غذایی انجیر

  انجیر، قند زیادی دارد. 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد. همچنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A است.

  انجیر منبع غنی فیبر غذایی می باشد. لیگنین یک نوع فیبرغذایی غیرمحلول است که به مقدار زیاد در انجیر وجود دارد و نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد.

  انجیر منبع غنی فیبر غذایی و نیز منبع خوبی از منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A است.  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم 12. Top | #10

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : میوه ها و خوراکی های بهشتی

  سایر خواص غذایی انجیر عبارتند از :

  1- از انجیر می توان در رژیم های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی ، کم سدیم ، پرفیبر ، کاهش وزن ، دیابتی و حتی رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده کرد.

  2- انجیر سدیم و چربی ندارد و مانند سایر میوه ها بدون کلسترول است.

  3- 40 گرم انجیر تازه یا یک چهارم لیوان از خرد شده ی آن، معادل یک واحد میوه است.

  4- 5/1 عد انجیر خشک معادل یک واحد میوه یا 15 گرم کربوهیدرات است که کربوهیدرات آن از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.

  5- انجیر، فیبر غذایی بالایی دارد و هر واحد آن 20 درصد نیاز روزانه را تأمین می کند که بیش از هر نوع میوه تازه یا خشک می باشد.

  6- انجیر بیش از سایر میوه ها املاح دارد. 40 گرم انجیر تازه دارای 244 میلی گرم پتاسیم ( 7 درصد نیاز روزانه ) ، 53 میلی گرم کلسیم ( 6 درصد نیاز روزانه ) و 2/1 میلی گرم آهن ( 6 درصد نیاز روزانه ) می باشد.

  خواص درمانی انجیر

  انجیر از نظر طب قدیم ایران ، گرم و تر است .

  - انجیر تعرق بدن را زیاد می كند .

  - ادرار آور است . اگر ترشح ادرار كم باشد ،خوردن انجیر باعث ازدیاد آن می شود .

  - حرارت بدن را كاهش می دهد .

  - چاق كننده است و برای آنهایی كه می خواهند وزن اضافه كنند بسیار مفید است . بدین منظور می توان آن را با شیر مخلوط كرد و در بین غذاها خورد.

  - انجیر ( تازه یا خشک ) یبوست را برطرف می كند و یكی از بهترین میوه ها برای تمیز كردن روده بزرگ و رفع یبوست است . در قدیم برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده می كردند .

  - برای درمان ناراحتی های سینه حدود 20 گرم از خرما ، عناب ، انجیر خشك و مویز را با هم مخلوط كرده و آسیاب می کنند. سپس این پودر را با یك لیتر آب می جوشانند تا حجم آن به نصف برسد . از این جوشانده می توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود .

  - جوشانده انجیر خشك درمان كننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، كلیه ، ذات الریه ، ذات الجنب ، سرخك ،مخملك و آبله می باشد .

  - جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی بسیار مفید است و غرغره کردن آن گلودرد را برطرف می کند.  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيمصفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی