سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: سیدحسن خمینی مطرح کرد؛ توجه بسیار ویژه امام نسبت به حجاب/ ماجرای جالب نحوه برخورد امام با موسیقی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,698
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,604
  مورد تشکر
  24,520 در 7,139
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض سیدحسن خمینی مطرح کرد؛ توجه بسیار ویژه امام نسبت به حجاب/ ماجرای جالب نحوه برخورد امام با موسیقی  به گزارش مشرق، حجت الاسلام سید‌حسن خمینی در آغاز جلسه درس اصول خود در مدرسه دارالشفاء قم، با اشاره به عید بزرگ غدیرخم و شخصیت والای امیرالمؤمنین(ع)، گفت: یکی از بحث‌های مهم در مباحث عرفان اسلامی، بحث «انسان کامل» است. از دیدگاه عرفا انسان کامل آینه تمام‌نمایی است که از ملک تا ملکوت را در خود تجلی می‌دهد و مانند یک گوهر نایاب در میانه هستی که یک وجهه حق و یک وجهه خلقی دارد، همه ویژگی‌ها را در خود جمع کرده است.


  وی افزود: هرچه انسان بیشتر مطالعه می‌کند، بیشتر پی می‌برد که بعد از وجود مبارک پیامبر(ص)، اتمّ مصادیق انسان کامل، امیرالمؤمنین علی(ع) است و لذا اینکه تلاش کنیم در خدمت مکتب آن بزرگواران باشیم، سعادتی بزرگ و امری ارزشمند است.

  تولیت آستان امام خمینی(ره) با بیان اینکه از ویژگی‌های امیرالمؤمنین(ع) جمع شدن اضداد در شخصیت ایشان است، گفت: از یک طرف شجاعت علی(ع) زبانزد است؛ تا جایی که محمدبن حنفیه که خودش از قهرمانان عرب در آن زمان بود، نقل می‌کند که در هنگام اوج درگیری‌ها و شمشیرزنی‌ها در جنگ جمل، یکباره دیدم کسی پرچم را از دست گرفت و با شکافتن جمعیت به جلو رفت که آن فرد علی(ع) بود. از سوی دیگر ویژگی بارز آن حضرت، «زهد» است؛ کسی که در دوره خلافت خود و قبل از آن، توانایی انجام هرکاری را دارد، در اوج ساده‌زیستی زندگی می‌کند.

  سید‌حسن خمینی ادامه داد: «صبر و بردباری» دیگر خصلت امیر مؤمنان است و هرچه نگاه می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم ‌زندگی علوی از حیث صبر بی‌نظیر است، البته من فکر می‌کنم که ایشان، این صبر را در خانه پیغمبر(ص) یاد گرفته است؛ پیامبر(ص) در زندگی شخصی‌شان خیلی سختی کشیدند، اما صبر کردند، البته داستان‌های اوایل نبوت پیامبر(ص) کمتر نقل می‌شود؛ در آن زمانی که مشرکین بر سر نماز پای خود را محکم روی گردن ایشان می‌فشردند و پیشانی ایشان به زمین فشرده می‌شد و نیز سایر اتفاقات، می‌بینیم که سال‌های ابتدایی رسالت پیامبر(ص) بسیار سخت و تکان دهنده است.
  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,698
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,604
  مورد تشکر
  24,520 در 7,139
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  وی افزود: من گاهی فکر می‌کنم که آیا در زندگی، به خود پیامبر(ص) سخت‌تر گذشته است یا فرزندانشان که به اسم دفاع از پیامبر(ص) آنها را قربانی کردند؟ امیرالمؤمنین(ع) صبر را در خانه پیغمبر(ص) یاد گرفته است و صبر علوی در دوره 25 سال خانه‌نشینی، خلافت معاویه و سایر ادوار به خوبی دیده می‌شود. میزان ارزش انسان‌ها نیز به همین صبر کردن، دندان روی جگر گذاشتن و حرف‌های ناگفته آنهاست.


  یادگار امام با اشاره به تعبیری در خطبه معروف شقشقیه امیرمؤمنان(ع)، گفت: علی(ع) در اوج مظلومیت، مستشار معتمدی هم هست و برای آنکه «اصل» گم نشود سکوت می‌کند. این مظلومیت امیرالمومنین(ع) واقعا چیز تکان‌دهنده‌ای است؛ خیلی دردآور است که نزدیک‌ترین فرد به پیامبر(ص) بعد از کشته شدن متهم می‌شود که نماز نمی‌خواند، البته اتفاقاتی که بر سر صدیقه طاهره(س) هم از این حادثه تکان‌دهنده‌تر است.

  سید‌حسن خمینی با بیان اینکه این جمع اضداد در ویژگی امیرالمؤمنین(ع) او را به نقطه‌ای رسانده است که 1400 سال است مقابل ایشان خضوع داریم، یادآور شد: هرکس وارد سلسله زاهدان می‌شود تا وارد مسیر آسایش درون و تصفیه روح شود، سلسله‌اش به امیرالمؤمنین(ع) می‌رسد.  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,698
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,604
  مورد تشکر
  24,520 در 7,139
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  وی همچنین گفت:در حوزه توانمندی علمی، علی(ع) در کدام مکتب خانه این علوم را یاد گرفته است؟ این نهج البلاغه که سید رضی گردآوری کرده است، قسمت‌هایی از سخنان امیرالمؤمنین است؛ او کجا یاد گرفته است که ادبیات و توانمندی او از تمام رده‌ها بالاتر است؟ آیا جز این است که کانون پیامبر(ص) این آثار را داشته است؟ هرکس وارد مطالعه زندگی امیرالمؤمنین(ع) می‌شود، در این جهات از شخصیت ایشان متحیر می‌شود.


  تولیت آستان امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه داستان‌های زیادی از زندگی علی(ع) در ذهن می‌آید که مهمترین آنها در باب «ادب» ایشان است، در جمع‌بندی خود از شخصیت امام اول شیعیان، اظهار داشت: این جمع صفات متعدد که در روح امیرالمؤمنین(ع) جمع شده است، این بزرگوار را تبدیل به عنصری کرده که آن را‌ می‌توان انسان کامل نامید و این یک معجزه است؛ در آن فضای عربی جاهلی تولید چنین گوهری معجزه است. این تعبیر امیرالمؤمنین(ع) که می‌فرمایند «هَلَکَ فِیَّ رَجُلانِ مُحِبٌّ غال وَ مُبْغِضٌ قال»، یعنی اگر به جمع کانون اضداد، یک وجهی نگاه کنیم، گمراه می‌شویم؛ پس به این آینه تمام نما نباید یک وجهی نگاه شود.

  سید‌حسن خمینی یادآور شد: من پیش از این، بحث نگاه کاریکاتوری را مطرح کرده بودم، بدین معنا که یک بعد شخصیت کسی را ببینیم و بعد دیگر را نبینیم. باید همیشه حواس ما باشد که نگاه ما به افرادی که جمع اضداد هستند، کاریکاتوری نباشد، البته در این صورت، اول از همه به خودمان ظلم کرده‌ایم.


  امضاء 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,698
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,604
  مورد تشکر
  24,520 در 7,139
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  وی اظهار داشت: یکی از فرزندان امیرالمؤمنین(ع) که ما در روزگار خودمان دیدیم و از آن بهره بردیم، امام بزرگوار ماست. ایشان نیز چنین جمع اضدادی در وجودش نهفته بود؛ البته هرکس امام را تحلیل کند، چند بعد را نمی‌تواند نبیند؛ اولین بعد این است که امام مرجع تقلید است. امام کسی است که اگر وارد حوزه‌های دیگر می‌شود‌، به خاطر دین‌داری است. درد اول امام، درد دینی است و اگر او انقلاب می‌کند به خاطر دین‌داری مردم است.

  تولیت آستان امام خمینی(ره) ادامه داد: لذا همه باید در زندگی متنبه باشیم که نمی‌توان امام را تحلیل کرد و این بعد شخصیت امام را به عنوان یک بعد پررنگ مدنظر قرار نداد؛ تقیِّد آن بزرگوار در طول زندگی شخصی‌شان، به جزیی‌ترین مسائل دینی، از ظواهر دینی تا بواطن دینی، به وضوح دیده می‌شود، زیرا امام به دین بصورت کاریکاتوری نگاه نمی‌کرد و لذا در جلوی امام نه می‌شد ظواهر دینی را کنار گذاشت و نه اخلاق دینی را رعایت نکرد.

  سید‌حسن خمینی با بیان اینکه خیلی اوقات ما نسبت به درنظر گرفتن یک ظاهر دینی برمی‌آشوبیم، اما وقتی کسی جلوی ما غیبت می‌کند، حساس نمی‌شویم، اظهار داشت: وای به حال ما اگر خودمان غیبت کنیم، خودمان تهمت بزنیم و خودمان بد دیگران را بخواهیم! اگر کسی جلوی امام غیبت می‌کرد، ایشان از جا بلند می‌شد و می‌رفت یا او را نهی می‌کرد. از آن سو، ظواهر دینی را هم نمی‌شد، مقابل امام فراموش کرد، زیرا عده ای درگیر ظواهر می‌شوند و در نقطه مقابل آن عده‌ای به بهانه اخلاقیات، ظواهر را کنار می‌گذارند.

  وی تاکید کرد: واقعا امام نسبت به بحث حجاب و اختلاط نامحرم توجه بسیار ویژه‌ای داشتند؛ در خانواده ما وقتی نوه‌های پسری به سن بلوغ می‌رسیدند، امام آنها را از نشستن سر یک سفره با نوه‌های دختری منع می‌کردند. این تقیدات بسیار سنگینی که امام به ظواهر دینی داشتند را نمی‌توان در تحلیل شخصیت ایشان نادیده گرفت.  امضاءاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی