سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: (...◕✿◕◕✿◕ چوب حراج بر تمامی مفاهیم ارزشی، اخلاقی و آموزشی ◕✿◕◕✿◕...)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض (...◕✿◕◕✿◕ چوب حراج بر تمامی مفاهیم ارزشی، اخلاقی و آموزشی ◕✿◕◕✿◕...)
  تحلیل محتوای برنامه‌های رنگین کمان و کتابخانه عمو پورنگ از تاریخ ۲۰ مرداد ماه الی ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۲  ۱. مقدمه

  همان طور که در تحلیل محتوا رایج است، پژوهشگر برای استخراج مفاهیم مورد نیاز دست به مقوله‌بندی می‌زند. به این صورت که نیمی از متن را بررسی نموده و با استفاده از آن مقولات را طراحی نموده و سپس به ادامه متن می‌پردازد. در این تحلیل، مطالب نامناسب و مغایر با ارزش‌های اخلاقی، به عنوان یک مقوله و مفاهیم دینی در برنامه‌ها به عنوان مقوله دیگر انتخاب شده‌اند. در پایان به نقد و بررسی کلیت برنامه‌ها و پیشنهادهای لازم پرداخته خواهد شد.

  از آنجا که نمونه انتخاب شده ۳۰ روز می‌باشد از هر کدام از برنامه‌ها ۴ مورد به صورت تصادفی انتخاب شده است که به این شرح است: برنامه رنگین کمان در روزهای ۳۰ مرداد، ۳، ۱۲ و ۱۶ شهریورماه و برنامه کتابخانه عمو پورنگ ۲۳ و ۳۱ مرداد و ۸ و ۲۰ شهریور ماه.
  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  کتابخانه عمو پورنگ از شبکه دو در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه در حال پخش است. مدت زمان این برنامه نیز یک ساعت است. عمو پورنگ، امیرمحمد، شیری به نام سلطان و پهلوان پنبه از شخصیت‌های اصلی برنامه هستند. همین افراد بنا به محتوای برنامه نقش‌های دیگری مانند آقا ممنون، آقا نگهدار، آقای تو دماغ و سایر شخصیت‌های حکایت‌ها یا ضرب‌المثل‌ها را بازی می‌کنند. دکور برنامه به صورت یک کتابخانه است که از ابتدای برنامه قریب به ۱۰۰ نفر از بچه‌ها که اغلب گروه سنی دبستان و راهنمایی هستند در اطراف نشسته‌اند. برنامه با اجرای امیرمحمد آغاز می‌شود که معمولا اشعار با محتوای دینی هستند. تیتراژ برنامه بعد از این سرود پخش می‌شود. عمو پورنگ در مدت کوتاهی به سلام و احوالپرسی و سئوال کردن از حضار و تشویق گرفتن از آنها می‌پردازد. سرود دیگری معمولا با محتوای آموزشی توسط عمو و امیرمحمد خوانده می‌شود. کتاب سخنگو نام بخش دیگری است که به معرفی یک استان یا مشاهیر علمی و ادبی ایران می‌پردازد. با ورود شخصیت‌های دیگر و ماجرایی که میان آنها اتفاق افتاده قسمت دیگر برنامه آغاز می‌شود. سرود دیگری توسط عمو خوانده می‌شود. کتاب خوشمزه نام بخشی است که به تبلیغات می‌پردازد. در نهایت برنامه با اجرای حکایتی توسط آقا ممنون، به پایان می‌رسد. دعا کردن در پایان نیز جزو قسمت‌های ثابت این برنامه است.


  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  ۳. مفاهیم دینی مطرح شده در برنامه‌ها

  در آغاز برنامه رنگین کمان، پنگول در شعر سلام متذکر می‌شود که: «اما بدون که بعد از نام خدا سلامه» این شعر در آغاز همه برنامه‌ها به صورت ثابت توسط پنگول خوانده می‌شود. در انتهای برنامه چهارشنبه ۳۰ مرداد خاله نرگس از بچه‌ها می‌خواهد که دستانشان را برای دعا بالا ببرند و می‌گوید: «خدایا تو واقعی واقعی هستی. می‌دونی من تو رو کجا می‌بینم؟
  گل‌ها، درخت‌ها، سبزه‌ها، پرنده‌ها، طبیعت، صورت پدر و مادرم، صورت خودم. یادم می‌افته که تو خالق من هستی» (بدون هیچ دعایی برنامه به پایان می‌رسد). در پایان یک برنامه از چهار برنامه انتخاب شده شعری با محتوای دعا کردن توسط پنگول خوانده می‌شود. لذا مطرح شدن مفاهیم دینی در این برنامه به صورت شروع با نام خدا و سلام و دعا کردن در پایان بعضی از برنامه‌ها می‌باشد.


  در برنامه کتابخانه عمو پورنگ قبل از تیتراژ سرودی توسط امیرمحمد خوانده می‌شود که در نمونه‌های انتخاب شده سرودهای آغازین شامل مفاهیم ظهور، امام رضا علیه السلام، پیامبر صلی الله علیه و آله و برداشتی از سوره حمد بوده است. بعد از شعر، بچه‌های حاضر در استودیو صلوات می‌فرستند. عمو پورنگ نیز در آغاز برنامه از بچه‌ها می‌خواهد که خودشان را با ذکر صلوات بیمه کنند یا دهانشان را با این ذکر خوشبو کنند. در برنامه ۸ شهریور سرودی توسط عمو پورنگ درباره پدر و مادر خوانده می‌شود که آنها هدیه‌های خدا هستند. در پایان برنامه نیز عمو متذکر می‌شود که یکی از کتاب‌های مهم قرآن است که راه سعادت را به ما نشان می‌دهد. برنامه با دعای عمو پورنگ برای ظهور آقا امام زمان و کمک برای انس بیشتر با قرآن به پایان می‌رسد. در برنامه ۲۳ مرداد شعر عمو زنجیرباف توسط عمو خوانده می‌شود که به معرفی حیوانات می‌پردازد و اینکه آنها نشانه‌هایی از خدا هستند. همه برنامه‌های مشاهده شده با دعا کردن عمو و آمین حاضرین به پایان می‌رسد.
  امضاء 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,506 در 7,127
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  ۴. مطالب نامناسب و مغایر با ارزش‌های اخلاقی

  ۴-۱. رنگین کمان

  از آنجا که شخصیت‌های اصلی برنامه‌ها تاثیر شگفت‌انگیزی بر کودکان می‌گذارند انتظار می‌رود علاوه بر ظاهر، رفتار و کلام مجریان برنامه نیز سنجیده و در عین حال جذاب باشد. رفتارهایی که با مشاهده ۸ برنامه از رنگین کمان و کتابخانه عمو پورنگ مشخص شده است، این امر را تایید نمی‌کند و در بسیاری از موارد نه تنها در راستای اعتلای رفتار و شخصیت کودک حرکت نمی‌کند؛ بلکه تاثیر منفی نیز بر جای می‌گذارد. جملاتی که در گیومه نوشته شده است عین جملات بیان شده توسط مجریان است.  ۱- مکالمات حاوی عصبانیت و خشونت در برنامه رنگین کمان:

  کیمیا در حالی که به دنبال چیزی می‌گردد. غر می‌زند. «عجب وضعی داریم تو این خونه‌ها....» و با خرسی‌اش دعوا می‌کند که: «اگر تو برداشتی، همین الان الان باید به من برگردونی». کیمیا با عصبانیت می‌خواهد اقدامی برای کتک زدن نیما و پنگول انجام دهد که آنها با شوخی و مسخره بازی بحث را عوض می‌کنند. کیمیا (در حالیکه دست‌هایش را برای زدن آماده می‌کند): «شما فن آخر استاد را می‌خواهید». در صحنه‌ای دیگر مشاهده شده است که کیمیا عصبانی می‌شود و پنگول می‌گوید: «واااای چه بی‌اعصاب. پس فردا می‌خوای بری خونه مردم. این چه وضعشه؟» کیمیا داد می‌زند: «همینی که هست. واقعا خیلی بی‌ادبید». این کلام که پس فردا می خواهد برود خانه مردم (ازدواج کند) و در جواب می‌گوید همینی که هست نه تنها برای گروه سنی خردسال مناسب نیست بلکه حاکی از نوعی تلاش نکردن برای تغییر رفتار می‌باشد. به عبارت بهتر، من بنا بر اصلاح رفتار خودم را ندارم شما بسازید و تحمل کنید. تکرار کلماتی مانند بی‌ادب و بی‌تربیت از دیگر ایرادهایی است که می‌توان در این برنامه به وضوح مشاهده کرد. کیمیا مدام عصبانی می‌شود و تهدید به زدن می‌کند و بی‌ادب و بی‌تربیت جزو تکیه‌کلام‌هایی است که تکرار می‌شود. در حالی که ما در سایر برنامه‌های کودک و شاید همین برنامه، کودکان را از ادای کلمات زشت منع می‌کنیم. کیمیا: «بی‌ادب. بیخود کردی همین نصفش رو هم خوندی. واقعا که. پسره بی‌ادب. برو خونتون». پسر: «چه بی‌اعصاب». در برنامه ۱۲ شهریور پنگول در مقابل التماس نیما و کیمیا برای گرفتن شکلات می‌گوید: «اگر نیما رو با فن آخر استاد داغون کنی سه تا شکلات بهت می‌دم». کیمیا به خاطر سه عدد شکلات حاضر می‌شود نیما را بزند. در قسمت مربط به واکسن کیمیا هنگامی که از پنچر شدن ماشین خشایار خبردار می‌شود: «واقعا کدوم بی‌تربیت بی‌ادبی این کار بد رو انجام داده؟»
  امضاءاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. موهای نقره ای، گنجینه‌ای آسمانی
  توسط خادمه صدیقه طاهره(س) در انجمن سالمندان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22-02-1392, 16:40
 2. فتنه افکنی، یا دستاویز گریز از فتنه!
  توسط ganjineh در انجمن حضرت فاطمه زهرا (س)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 05-02-1389, 20:17
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-02-1389, 10:57
 4. شادکامی، شخصیت و موفّقیت
  توسط محب فاطمه در انجمن مقالات تربيتي
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 30-01-1389, 12:37
 5. خلق آثار هنری با تبدیل تصاویر دیجیتالی به نقاشی های طبیعی، حالت روغن، پاستیل، زغال چوب
  توسط درگاه محبوب در انجمن نرم افزارهاي گرافيک، تصويري و مولتي مديا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-01-1389, 21:25

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی