سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گریه؛سلامتی یا استرس؟؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض گریه؛سلامتی یا استرس؟؟

  به نام خدا

  گريه; سلامتي يا استرس؟
  هنگامي که شما براي پاک کردن اشک هايتان به بيش از يک دستمال کاغذي احتياج پيدا مي کنيد چه اتفاقي در زندگي تان روي داده است؟ براي همه آدمها زماني پيش مي آيد که گريه کنند، تعدادي از ما با ديدن مراسم ازدواج بغض مي کنيم و اشک در چشمانمان جمع مي شود يا با ديدن جشن ازدواج در يک فيلم ممکن است به گريه بيفتيم. نخستين روزي که کودک مان مي خواهد به مهد کودک برود يا روزي که فرزند 18 ساله مان خانه را به قصد رفتن به دانشگاه ترک مي کند ما شروع به گريه کردن مي کنيم; و هستند وقت هايي که زندگي دستخوش ناملايمات مي شود و ما گريه مي کنيم. هنگامي که به ديدن دوستي مي رويم که به سختي بيمار شده يا چيز يا شخص مهمي را ازدست مي دهيم، بي اختيار اشک مي ريزيم. بعضي از ما زماني که يک مورد خاص احساسي را تجربه مي کنيم به يکباره بغضمان مي شکند و شروع به گريه کردن مي کنيم يا هنگامي که از دست همسرمان عصباني هستيم يا زماني که سخت هيجان زده شده ايم، باز هم گريه است که وجودمان را فرامي گيرد. روانشناسان مي گويند، اشک ها ممکن است به جاي واژه ها به کار بيايند. هنگامي که نمي توانيم احساس دروني خود را بيان کنيم، آن زمان است که منفجر مي شويم و اشک مي ريزيم. مطلب زير که برگرفته از سايت تبيان است گريه يا اشک ريختن را مورد بررسي قرار مي دهد.
  خوشي و اندوه
  اولين و ساده ترين نتيجه گريه کردن اين است که چشمان ما مرطوب نگه داشته مي شوند و حرکت حدقه چشم راحتتر انجام مي گيرد. اشک ترکيبي است از آب و کلريد سديم. اما با اضافه شدن احساسات و عواطف به واکنش بدن و اين فرمول به طورکلي تغيير مي کند. هنگامي که شما خوشحال هستيد و از خوشحالي گريه مي کنيد اشک شما داراي مقدار کمي از هورمون استرس است و همين باعث مي شود که يک سيستم عصبي مجزا واکنش نشان دهد. فشارخون شما، ضربان قلبتان و ميزان انرژي تان افزايش پيدامي کند درحالي که احساساتي مانند عصبانيت و خصومت در بدن شما کاهش مي يابد. تمامي اين تغييرات موقتي هستند و به محض اينکه شما دست از گريه کردن برداريد وضعيت بدن شما به حالت عادي برمي گردد. هنگامي که به دليل مسائل و مشکلات ناراحت کننده و غم انگيز گريه مي کنيد دراين زمان اشک شما داراي مقدار زيادي هورمون استرس است و به همين دليل شما احساس آشفتگي و هيجان بيشتري مي کنيد. اما هنگامي که اين بحران رد شود ميزان ترشح هورمون کم شده و شما حالتي از رهايي و آرامش را تجربه مي کنيد زيرا وضعيت فيزيکي و رواني بدن شما به حالت اوليه برگشته است به همين دليل اين نوع از گريه کردن را «گريه خوب» مي نامند. اگر شما نتوانيد مشکل خود را حل کنيد ممکن است حساس و آسيب پذير شويد و هرچندوقت يکبار گريه شما قطع شود و دوباره شروع به گريه کردن کنيد. گريه کردن به مدت طولاني دلايل زيادي دارد. شايد شما يکسري از خاطرات را براي خود به صورت مداوم مرور کنيد يا اينکه روي يک مساله خاص و ناراحت کننده زماني که سيستم ايمني بدن شما ضعيف مي شود، تمرکز مي کنيد. گريه کردن مفرط و بي اندازه شما نشانه آن است که شما احتياج داريد ديگران به نگراني هايتان توجه کنند و راه حلي براي آن بيابند.
  گريه کردن يک خصيصه زنانه يا...
  در تحقيقات انجام شده بيش از 80 درصد از زنان گفته اند که حداقل در يک سري از موقعيت هاي خاص گريه مي کنند و تقريبا20 درصد گفته اند که به ندرت گريه مي کنند. اما درمورد مردان، 26 درصد از آنان اعتراف کرده اند که در شرايط خاص و ويژه اي گريه مي کنند و تقريبا65 درصد از آنها گفته اند که تا به حال گريه نکرده اند. اگرچه ممکن است ما به نتيجه اين بررسي به حالت شک و ترديد نگاه کنيم اما بايد قبول کرد که اصولا مردان کمتر مستعد گريه کردن هستند ولي البته هميشه اين طور نيست. تحقيقات نشان داده است که نوزادان دختر و پسر به يک اندازه گريه مي کنند و دليل گريه کردن آنها نيز يکسان است، ممکن است گرسنه يا خسته باشند. شايد درد دارند يا خودشان را خيس کرده اند يا بداخلاق شده اند. اما بزرگترها درمورد پسرها اغلب رفتاري مي کنند که باعث مي شود اشک نريزند و به اين دليل است که يک پسر بزرگ هيچوقت گريه نمي کند! همچنين مطالعات نشان مي دهد بچه ها در اين زمينه دنباله روي پدر و مادر خود هستند. البته دقيقا مطابق با جنسيت آنها، به اين معني که وقتي پسري ببيند که پدرش سعي مي کند جلوي گريه خود را بگيرد او نيز تلاش مي کند که همين کار را بکند.
  ارتباط گريه کردن با هورمون ها
  دلايل ديگري نيز مثل تغييرات هورموني در زنان باعث مي شود تا آنها بيشتر گريه کنند. زنان قبل از قاعدگي بسيار حساس و زودرنج مي شوند. همچنين در دوران بارداري يکسري تغييرات غده هاي درون ريز در آنها به وجود مي آيد، همين تغييرات هورمون استروژن و پروژسترون مستقيما روي واکنش هاي شيميايي بدن تاثير مي گذارند که اين مواد شيميايي ارتباط مستقيم با بخش حسي و رواني زنان دارند. ترشح هورمون استرس که کورتيزول نام دارد زياد مي شود و مقدار هورمون اکسي توزين که يک هورمون تسکين دهنده است پايين مي آيد و روي مواد شيميايي درون مغز تاثيرمي گذارد. با تمام دلايلي که ذکر شد جاي تعجب نيست که چرا زنان بيشتر از مردان گريه مي کنند. اما اگر فکر مي کنيد که الآن زمان خوبي براي گريه کردن نيست و شما مي خواهيد قبل از اينکه اشک شما سرازير شود جلوي آن را بگيريد فقط کافي است آرام باشيد و يک نفس عميق بکشيد و به خودتان بگوييد من دارم تمام تلاشم را مي کنم و مطمئن هستم که نتيجه مي دهد.
  آيا شما زياد گريه مي کنيد؟
  اينکه زنان خيلي گريه مي کنند کاملا طبيعي است اما گريه هاي بيش ازحد و مفرط ممکن است نشان دهنده استرس و يا افسردگي شديد باشد که بعضي ازنشانه هاي آن در ذيل آمده است.
  1- زماني که شما به دليل چيزهاي کم اهميت و ناچيز شروع به گريه کردن بکنيد مثل زماني که در ترافيک مانده ايد.
  2- وقتي که انتظار چيزي را نداريد، درهم مي ريزيد. به عنوان مثال در مقابل رئيس خودتان يا درمقابل معلم فرزندتان.
  3- هرکار مي کنيد نمي توانيد جلوي گريه خود را بگيريد.
  4- هنگامي که گريه مي کنيد احساس نااميدي و ياس داريد.
  5- زماني که گريه کردن شما رابطه مستقيم داشته باشد با ناتواني شما در انجام امور روزمره زندگي; يا هنگامي که در زندگي با يک مانع مواجه مي شويد و يا وقتي که با فرزندتان مشاجره و نزاع مي کنيد. اگر زماني که دراين شرايط قرارداريد گريه مي کنيد پس بهتر است اول دليل و ريشه اضطراب و نگراني خود را پيداکنيد و از مشاور کمک بگيريد. تکنيک هاي مقابله با استرس مانند مديتيشن به شما کمک خواهدکرد که احساس آرامش کنيد و حالتان بهتر شود.
  ویرایش توسط خادمه صدیقه طاهره(س) : 01-01-1389 در ساعت 10:58
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. باکتری که بوی عشق می دهد؟؟
  توسط saba.bano در انجمن مطالب متفرقه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25-10-1393, 13:48
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 29-02-1391, 16:05
 3. داستان مردی که زن شد؟؟!!!
  توسط نرگس منتظر در انجمن داستانهاي كوتاه از سراسر جهان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 03-06-1389, 13:34
 4. چراشهيدان وصيت نامه مي نوشتند ؟؟
  توسط نرگس منتظر در انجمن وصيت نامه شهدا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15-05-1389, 20:30
 5. سیاهی دور چشم با کبد مرتبط است!!؟؟
  توسط خادمه صدیقه طاهره(س) در انجمن اشنايي با بيماريها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 02-05-1389, 09:51

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی