سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: کاش معلم بودم

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض کاش معلم بودم

  کاش معلم بودم  بابا آب داد. باد – آباد – بَد – اَدَب – آداب – آ ا – بـ ب– اَ َ – با – دا – بَـ – دَ

  به دنبال جملات زیبایی برای قدر دانی از مقام معلم بودم ، از پیامک های تبریک گرفته ، تا کارت پستال های روز معلم. وقتی در صفحات اینترنت به دنبال یک متن ،داستان و نوشته در باره ی معلم می گشتم ،ناخود اگاه خاطرات روزهایی یادم آمد که با ذوق و شوق هدیه ای را که برای معلمم گرفته بودم ،کادو می کردم.نوشته ای روی آن می گذاشتم و انتظار فردا را می کشیدم.
  این خاطرات بیشتر مربوط به سال های دور دبستان است ،روزهایی که یک معلم همه ی درس هایمان را برعهده داشت و در طول سال وابستگی زیادی به او پیدا می کردیم ،روزهایی که خنده و رضایتش برای مان مهم ترین چیز دنیا بود و خوب به خاطر دارم چقدر به محبت ها و تشویق هایش نیاز داشتم.
  چهره ی مهربان تک تک انها هنوز مقابل چشمانم است اما نام برخی را فراموش کرده ام. کاش همه ی ما دفتری داشتیم که نام تک تک معلم هایمان را رویش می نوشتیم ،حتی شماره ی تماسی از آنها که بعدها وقتی بزرگ تر شدیم حد اقل سالی یکبار از انها قدر دانی کنیم. از انها یی که به ما یاد دادند بنویسیم آب تا انهایی که گفتند فرمول آب این است :H2Oهرچه در دنیای بزرگ اینترنت گشتم ،نتوانستم چیزی پیدا کنم که بتواند یک قدر دانی ساده باشد از یک انسان بزرگ. در لابلای سایت هاو وبلاگ ها عکس پسر بچه ای بود که به رسم سن سالش صادقانه و زیبا از معلمش گفته بود ،مثل سال های کودکی خود ما.البته این روزها کمی مدرن تر!
  ******
  بابا آب داد. باد – آباد – بَد – اَدَب – آداب – آ ا – بـ ب– اَ َ – با – دا – بَـ – دَ
  این اولین دیکته من در 13/8/1388 بود و این جمله را معلم مهربانم خطاب به من نوشت.
  فرزندم، کوچ تو از سرزمین تاریکی به سوی روشنایی مبارک باد
  و امشب 7/2/1389 خودم این انشا را می نویسم.
  من از خانم قدمگاهی تشکر می کنم که خواندن و نوشتن را به ما آموخت و ما را با سواد کرد. من سعی می کنم خوب درس بخوانم و هیچ وقت زحمت های این آموزگار مهربان و دلسوز واقعی را فراموش نکنم. دلم می خواهد همیشه عکس زیبایی را که صبح یک روز در مدرسه با او انداختم روی دیوار اتاقم نگه دارم.


  معلم خوبم
  ریاضی، فارسی، علوم، قرآن، جمله سازی، جمع و تفریق و نظم و انظباط را به من آموختی. همه ی حروف الفبا را برای نوشتن همه ی چیزهای خوب یاد دادی ، همیشه به خوبی از شما یاد می کنم.
  من همیشه به یاد خواهم داشت که هر روز زنگ آخر مدادها و پاک کن ها و همه وسایل جا مانده در کلاس ما را جمع می کردی و یک به یک به ما تحویل می دادی و ما فقط به فکر رفتن روی سکو بودیم تا زودتر به خانه برویم .
  ******

  چقدر ساده اما عمیق از کسی قدردانی کرده که ورودش را به سرزمین روشنایی تبریک گفته است چه زیباست که می گوید : همه ی حروف الفبا را برای نوشتن همه ی چیزهای خوب یاد دادی . آرزو کردم کاش معلم بودم ، خوش بحال معلم ها. با تمام مشکلات و سختی هایی که این شغل دارد اما همین که بعد از سال ها بدانی در قلب های زیادی حک شده ای حتی اگر نامت را فراموش کرده باشند.همانطور که یک رفتار نادرستت می تواند تاثیر همیشگی داشته باشد ،محبتت ،گذشتت ،عشقت هم می تواند زندگی و آینده ی یک انسان را تغییر دهد .
  معلمی شغلی است که هر سال ده ها نگاه تازه به تو دوخته می شود ، تا لب بگشایی ،راه بروی ،حرف بزنی ،نگاه کنی و با هر حرکت و سخنت ،چیزی را بیاموزی که بتواند در این دنیای بی در و پیکر چراغ راهی باشد و دلیل حرکتی.

  خوش به حال معلم ها ....
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  به یاد آبی‌ترین تقدس زندگی‌مان  معلمی، تنها شغل و حرفه نیست؛ بلکه ذوق و هنری است که ریشه در اعماق روح بی تاب انسان هایی دل سوخته دارد.
  در سیستم های آموزشی، افراد زیادی مشغول به کارند و فعالیت های آنها بطور مستقیم یا غیر مستقیم در تربیت دانش آموزان و یا دانشجویان مۆثر است اما در این میان، نقش معلمان و اساتید و دانشگاهها از دیگر افراد بسیار برجسته تر می نماید چنان که بیشتر اوقات را دانش آموزان در مدرسه و دانشجویان در دانشگاه زیر نظر آنها سپری می کنند  هنر و نقش معلمی
  معلمی، تنها شغل و حرفه نیست؛ بلکه ذوق و هنری است که ریشه در اعماق روح بی تاب انسان هایی دل سوخته دارد و رسالتی است پیامبرگونه. از این رو، معلمی کاری است دشوار و مهم. از میان نقش های متفاوتی که معلم دارد، نقش الگویی او از اهمیت بسیاری برخوردار است.
  معلم افزون بر تدریس، درس زندگی می دهد. نقش هایی که معلم بر عهده دارد عبارتند از: نقش آموزشی، پژوهشی، مشورتی، اصلاح گری، فرهنگی و... .
  نقش های گوناگون معلمی در هم تنیده و به هم پیچیده اند. اگر معلمی تنها به صورت یک بُعدی، تنها به ایفای یک نقش بپردازد، این راه تکامل را بسیار دور دسترس می کند. از این رو، موفقیت یک معلم، در بهره مندی و به کارگیری همه نقش ها به اقتضای موقعیت های متفاوت است. برای مثال اگر هدف از علم آموزی، تنها افزایش محفوظات دانش آموز باشد، بدون آن که فرد فهمی از آن حاصل کند، چنین هدفی ارزنده نیست و محفوظاتی که مبتنی بر فهم و درایت نباشد، نمی تواند موجبات افزایش عقل انسان را فراهم کند. ضمن این که حفظ کردن، شرط لازمی در جریان تعلیم و تعلم است، ولی کافی نیست. (1)

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh

  تأثیر معلم بر فرد و جامعه  تأثیر معلم و شخصیت او بر دانش آموزان و جامعه قابل انکار نیست. به بیان دیگر، سعادت هر جامعه بستگی به وجود معلمان موفق، مقبول و با صلاحیت دارد.

  به همان اندازه که دانش و تجربیات و مهارت های آموزشی معلم در یادگیری و افزایش معلومات دانش آموز مۆثر است، منش او بر رفتار دانش آموزان نیز تأثیر می گذارد. حتی برخی از مشخصه های ظاهری معلم مانند کیفیت و نحوه لباس پوشیدن و آراستگی او، تا حدودی بازتاب شخصیت و خلق و خوی اوست و مورد توجه دانش آموزان قرار می گیرد. هم چنین صدای شخص، حتی بیش از لباس او، ویژگی های شخصیتی اش را آشکار می کند. صدایِ زیر و گوش خراشی که همواره فرمان های کوتاه و خشن صادر می کند، مُعَرِّف فردی عصبی، هیجان زده و بی ثبات است. از این رو، نحوه بیان و صدا و کیفیت سخن گفتن، عامل مهمی در موفقیت معلم است و بر رفتار دانش آموزان و سرعت و کیفیت یادگیری آنان تأثیر می گذارد. (2)  یکی دیگر از جنبه های تأثیر گذار معلم بر دانش آموزان، تأکید بر جنبه ها مثبت آنان است. یکی از راه های تأکید برجنبه های مثبت و تقویت آن ها، ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان است. هم چنین اعتماد معلم به درایت، خرد و توانایی دانش آموزان در اداره امور خود، حاکی از نگرش مثبت است. تأکید بر ویژگی های مثبت افراد، در هر سنی که باشند، آن ها را به بهتر بودن تشویق می کند. (3)

  رابطه دانش آموز با معلّم یک رابطه باطنی و معنوی است دانش آموز و یا دانشجو معلّم را شخصیتی محترم و ممتاز می داند که او را در بزرگ شدن و به استقلال و آزادی رسیدن، و به عضویت رسمی جامعه در آمدن کمک و مساعدت می نماید معلّم با روح و جان دانش آموز و یا دانشجو سروکار دارد و به همین جهت بعنوان یک الگوی محبوب و مطاع پذیرفته می شود.
  دانش آموزان از اخلاق و رفتار معلم، از طرز اداره کلاس، از رعایت عدل و انصاف در نمره دادن، از وقت شناسی و رعایت نظم، از دلسوزی و مهربانی، از خوشرویی و فروتنی، از دینداری و التزام به ضوابط شرعی، از اخلاق خوش و ادب او، از خیر خواهی و نوع دوستی معلّم درس ها می آموزند همچنین از اخلاق و رفتار و کردار او متأثر می شوند و خود را با او همسان می سازند بنابراین، معلّم فقط یک آموزگار نیست بلکه مهم تر از آن، یک مربی و یک الگوی با نفوذ است. یک معلّم خوب که با رفتار و گفتار پسندیده اش دانش آموزان را خوب پرورش می دهد، بزرگترین خدمت را نسبت به اجتماع خود انجام می دهد و به عکس یک معلّم بد اخلاق و بدرفتار و منحرف که با رفتار بدخود، دانش آموزان را به انحراف و تباهی می کشد بزرگترین خیانت ها را نسبت به اجتماع مرتکب می شود بنابراین شغل و حرفه معلمی و استادی از حساس ترین و مسئولیت دارترین شغل های اجتماع می باشد.


  پی نوشت ها:

  1. محسن ایمانی، تربیت عقلانی، تهران، امیرکبیر، 1378، ص 144.
  2. هارولد برنارد، «تأثیر برخی از عوامل شخصیتی معلم بر رفتار دانش آموزان»، ترجمه: میترا آل یاسین، تربیت، ش 16.

  3. همان.
  فراوری: کهتری
  بخش اجتماعی تبیان

  منابع:
  مجله اشارات، شماره 120، نویسنده: سهیلا بهشتی، ص 88 – 90
  مجله پاسدار اسلام ، مهر 1386، شماره 310
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی