سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اخذ جریمه دیرکرد توسط بانک ها حرام است

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض اخذ جریمه دیرکرد توسط بانک ها حرام است

  اخذ جریمه دیرکرد توسط بانک ها حرام است


  سیف: صدور مجوز تأسیس بانک جدید متوقف شده است رئیس کل بانک مرکزی که به قم سفر کرده بود، با ابراز نگرانی علما و مراجع درباره افزایش بی رویه تعداد بانک ها و جریمه دیرکرد در سیستم بانکی روبه رو شد. به گزارش تسنیم، ولی ا… سیف در سفر روز پنجشنبه به قم با آیات عظام مکارم شیرازی، نوری…
  سیف: صدور مجوز تأسیس بانک جدید متوقف شده است


  رئیس کل بانک مرکزی که به قم سفر کرده بود، با ابراز نگرانی علما و مراجع درباره افزایش بی رویه تعداد بانک ها و جریمه دیرکرد در سیستم بانکی روبه رو شد. به گزارش تسنیم، ولی ا… سیف در سفر روز پنجشنبه به قم با آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، موسوی اردبیلی، جوادی آملی و سبحانی و همچنین حسینی بوشهری مدیر حوزه علمیه قم دیدار کرد. آیت ا… مکارم شیرازی در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی، نسبت به رشد بی رویه بانک ها و جریمه های تأخیر هشدار داد و گفت که این مسائل باعث مشکلاتی شده است و بانک مرکزی باید جلوی این مسئله را بگیرد.


  انتقاد از گسترش قارچ گونه شعب بانک ها


  استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به گسترش قارچ گونه شعب بانکی اظهار کرد: در همین قم خیابانی هست که بیش از ۱۰ شعبه بانک کنار هم هستند و مثل سبزی سبز می شوند و مردم فکر می کنند که بانک ها درآمد کلانی دارند و بدهکاری مردم از سوی دیگر به بانک ها زیاد شده است و سریع دست به مصادره خانه مردم می زنند، این در حالی است که به جای فروش، باید خانه را رهن بدهند و بدهی خود را بردارند. مبلغ عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: منابع بانکی غیر از قرض الحسنه، حساب های جاری است و برای بانک سود خالص است و هیچ هزینه ای برای بانک ندارد و بانک به نظر می رسد می تواند بخشی از حساب جاری را که در گردش است، برای قرض الحسنه اختصاص دهد. استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به اضافه شدن بانک ها و جریمه های بانکی، تصریح کرد: از یک طرف بانک های زیادی تأسیس شده است و از سوی دیگر وام می دهند و جریمه می کنند و این جریمه های تأخیر در حکم تعزیر است و وظیفه حاکم شرع است و مال بیت المال است نه بانک، در این صورت بهتر است ملاحظه کنند و جریمه را از کسانی که ندارند، صرف نظر کنند.  آیت ا… نوری همدانی: جریمه دیرکرد باید به بیت المال واریز شود


  سیف سپس به دیدار آیت ا… نوری همدانی رفت و این مرجع تقلید، با اشاره به عدم وجود فقر در اسلام، خاطرنشان کرد: اقتصاد خیلی زود خود را در جامعه نشان می دهد و اکنون در جامعه فقر وجود دارد و مشکلات را نباید گردن تحریم بیندازیم. مرجع تقلید شیعیان تأکید کرد: در دنیا طوری فعالیت می کنند که قیمت ها در شهر و روستا یکسان است و بر آن نظارت می کنند اما در ایران ما این طور نیست و بالا و پایین شهر قیمت ها فرق دارد و این از تحریم نیست بلکه از نبود نظارت است. استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: یکی از کارهای دولت محترم باید قیمت گذاری بر اجناس و نظارت بر یکسان بودن آن در تمام کشور باشد به طوری که تخلف از آن دارای مجازات باشد و این کار نشده است. آیت ا… نوری همدانی افزود: فرهنگ قرض گرفتن از اروپا آمد که در آنجا بانک ها صاحب همه چیز هستند و دولت ها را بر سر کار می آورند و از مردم کاری ساخته نیست. مرجع تقلید شیعیان افزود: این فرهنگ زیبنده نظام اسلامی نیست و جریمه دیرکرد حرام است و پولهای مردم باید در راه تولید و کشاورزی حل شود. آیت ا… نوری همدانی تصریح کرد: جریمه دیرکرد یعنی کسی کار خلافی کرده است و باید جریمه شود. از نظر اسلامی این باید به بیت المال برود زیرا جریمه مال خلافکار است نه مال کسی که استیصال پیدا کرده است.


  آیت ا… جوادی آملی: مردم اگر اختلاس ببینند از دین خارج می شوند


  آیت ا… جوادی آملی نیز در دیدار با رئیس بانک مرکزی گفت: مردم عمل می خواهند و اگر اختلاس ببینند، از دین خارج می شوند و امام مشخص کرد دین خیمه ای همه جانبه است و همه مردم را پوشش می دهد و به باور و درک مردمی نیازمند است. وی تصریح کرد: توجه به اقتصاد و فرهنگ نیاز امروز جامعه است و از نظر قرآن کریم، مال ستون است و اگر سخنی از اقتصاد مقاومتی می رود، به این علت است که مال در فرهنگ دینی و قرآن ستون اقتصادی جامعه است. مرجع تقلید شیعیان افزود: اگر جیب ملت خالی باشد، اشتغال و ازدواج و درآمد هم نیست و اقتصاد مقاومتی به معنای جیب پر ملت است زیرا ملتی که جیبش خالی باشد، اهل سازش است و با شعار نمی توان استقلال مملکت را حفظ کرد.


  آیت ا… سبحانی: دیرکرد گرفتن حرام است و باید این مسئله حل شود


  آیت ا… سبحانی نیز در دیدار با رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: در زمینه خسارت تأخیر، تعارضی بین قوه مجریه و فقها وجود دارد و دیرکرد گرفتن حرام است و باید این مسئله حل شود. مرجع تقلید شیعیان افزود: این را همه قبول دارند که دولت ناظر خوبی است اما مجری خوبی نیست و باید کاری کنیم که بانک تجارت نکند و کار دست مردم باشد این در حالی است که بانک های ما اکنون همگی در حال تجارت هستند و تجارت را قهراً از دست مردم می گیرند. استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: پیشنهاد من این است که تجارت از بانک ها به تدریج گرفته شود و به دست مردم سپرده شود و ممکن است این پیشنهاد عملی نباشد اما شما به آن دقت کنید تا این مسئله را اصلاح کنید.


  آیت ا… موسوی اردبیلی: باید موانع تولید رفع شود
  همچنین آیت ا… موسوی اردبیلی یکی دیگر از مراجع تقلید در دیدار رئیس کل بانک مرکزی، گفت: مسئولان باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا مشکلات معیشتی مردم مرتفع شود. به گزارش مهر، آیت ا…سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، در دیدار ولی ا… سیف، اظهار داشت: نامه های متعددی به صورت روزانه به دست ما می رسد که در این نامه ها مردم مشکلات اقتصادی خود را مطرح می کنند. استاد برجسته حوزه عنوان کرد: امروز برخی از کارخانجات در کشور دچار مشکلات متعددی هستند که باید برای از میان برداشتن مشکلات و موانع تولیدی آنان فکری اساسی کرد. وی همچنین بر بهبود یافتن شرایط اقتصادی کشور و نیز کاهش نرخ تورم و مهار گرانی ها تأکید کرد و گفت: بانکداری اسلامی باید در سیستم بانکی کشور برقرار باشد.


  مدیر حوزه های علمیه کشور: مشخص نیست چه ضرورتی دارد این همه بانک در کشور باشد


  آیت ا… حسینی بوشهری، در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی، اظهار کرد: در بحث مذاکرات ژنو گاهی احساس می شود با یک لبخند، اقتصاد دچار تغییر می شود و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی گفته اند، سیاست باید درون زا و برون نگر باشد که با یک لبخند اقتصاد دچار تغییر نشود و با یک اخم مشکل ایجاد نشود. مدیر حوزه های علمیه کشور خاطرنشان کرد: امروزه بانک ها بسیار گسترش یافته اند و مشخص نیست چه ضرورتی دارد این همه بانک در کشور باشد که با همدیگر رقابت هم کنند و سودها را بالا ببرند و در نهایت بانک مرکزی مجبور شود حد سود را مشخص کند. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پایین بودن درصد سود در کشورهای خارجی، تصریح کرد: درصد سودی که بانک های خارجی می دهند، بعضاً بسیار کم است و هم سپرده گذار سود کمتری می گیرد و هم کسی که تسهیلات می گیرد، سود کمتری می دهد و آنها ادعای بانکداری اسلامی هم ندارند ولی ما از ابتدای انقلاب تلاش کردیم تا بانکداری اسلامی حاکم شود. خطیب جمعه قم تصریح کرد: دیگر مشکلی که وجود دارد، سودها و جریمه های تأخیر است و مکرراً به ما مراجعه می کنند که بانک می خواهد خانه ما را ضبط کند و بخشی از ایشان، ضمانت کرده اند و حتی وام متعلق به خودشان نیست.  سیف: صدور مجوز تأسیس بانک جدید متوقف شد


  همچنین رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با مراجع تقلید اظهار کرد: صدور مجوز بانک جدید متوقف شده است و مجوزهایی که اخیراً صادر می شود، برای قانونمند کردن فعالیت هایی است که قبلاً جریان داشته و مجوز نداشته اند. ولی ا… سیف افزود: سیاست بانک مرکزی ادغام بانک های کوچک و متوسط در یکدیگر و تشکیل بانک های بزرگ و توانمند است که در سراسر کشور شعبه داشته باشند و بتوانند امور بانکی را به طور گسترده انجام دهند زیرا بانک های فعلی تنها در مراکزی که برای ایشان نفع داشته باشند، حاضر هستند.


  جریمه های تاخیر ابزاری برای اجبار بدهکاران به پرداخت بدهی هایشان است


  وی خاطرنشان کرد: برخی از بدهکاران بانکی هم اکنون مستأصل هستند و نمی توانند بدهی خود را پرداخت کنند ولی برخی دارای توانمندی هستند و نمی خواهند بدهی شان را پرداخت کنند که جریمه های تأخیر ابزاری برای اجبار آنها برای پرداخت است. سیف تصریح کرد: در مورد توسعه بانکی، شورای پول و اعتبار گفته است بانک ها باید براساس قانون ایجاد شعبه کنند و حتی یکی از بانک های خصوصی که بر اثر ادغام چند بانک به وجود آمده است، هم اکنون در حال کم کردن شعب از ۷۰۰ شعبه به ۱۷۰ شعبه است که این امر با اعتراض مردمی روبه رو شده است. وی با ارائه گزارشی از وضعیت بانکداری در کشور به مراجع تقلید گفت: در گذشته منابع قرض الحسنه در جاهای دیگر استفاده می شد که این امر با ابلاغ بخشنامه ای ممنوع شد و بانک ها مکلف به گزارش دهی مستمر در این زمینه شدند و امید است در این خصوص فعالیت نظام بانکی سروسامان یابد. سیف افزود: هم اکنون درخواست دریافت تسهیلات قرض الحسنه بانکی از سوی مردم بسیار زیاد است که به دنبال تخصیص منابع و اعتبارات جدید برای پرداخت این تسهیلات هستیم.


  انتقادات وارده به سیستم بانکی را می پذیریم


  وی گفت: امروز انتقاداتی به سیستم بانکی کشور وارد است که این انتقادات را می پذیریم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بر اساس آئین نامه های بانک مرکزی به فعالیت های بانکی خود ادامه دهیم. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تا بانکداری اسلامی فاصله داریم عنوان کرد: در بانک مرکزی شورای فقهی وجود دارد که در این شورا علمای حوزه علمیه و اساتید دانشگاه مسائل مختلف بانکداری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی