سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 13 , از مجموع 13

موضوع: ايران پر از بهشتي نيست. _ بهشتي غربديده اي بود که غربزده نشده بود.

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  تاریخ عضویت
  آبان 1390
  شماره عضویت
  1938
  نوشته
  11,533
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  تشکر
  114,344
  مورد تشکر
  42,037 در 11,159
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  پیش فرض
  ​نظام جمهوری اسلامی انسان دوست است نه انسان پرست


  شهید بهشتی نظام جمهوری اسلامی را ایدئولوزیک می خواند و توضیح می دهد: نظام اجتماعی آینده ما نظامی ایدئولوژیک است نه نظامی فاقد ایدئولوژی. متعهد در برابر اسلام است . از اصول و احکام و ارزش های اسلامی و اخلاق یک قدم آن طرف تر نخواهد رفت . این اصل ثابت نظام است. اما مسئولین نظام چطور انتخاب می شوند.؟ از این جهت نظامی مردمی و اومانیستی است. نه ملی و ناسیونالیستی. منظور اومانیسم اسلامی است . به این معنا که انسان دوست است نه انسان پرست اومانیسم غرب انسان پرستی و نفس پرتی است. در ذیل خداپرستی . همه این مفاهیم در نامی که برای این نظام انتخاب کردیم نهفته است .

  شهید بهشتی در رابطه با تعبیر جمهوری اسلامی می گوید: بعضی ها فکر نکنند جمهوری اسلامی به اما م تحمیل شده است . یا ما تحت تاثیر جریانات غرب زده این حرف را زده ایم. کلمه جمهوری اسلامی ابتکار خود من بود . بعضی ها فکر می کنند این ایده لیبرال هاست اما اینطور نیست. ما به امام گفتیم ماهیت حکومت اسلامی است. شیوه حاکمیت جمهوری است . و این روشی است در خدمت اسلام هیچ منافتی هم با اسلام ندارد .رحیم پور ازغدی در ادامه بیعت و انتخابات را در اصل کارکرد یک شکل دانست و افزود: قبلا تک تک بیعت می کردند الان گروهی رای می دهند . بیعت قبیله ای هم می توانست در خدمت باطل قرار بگیرد و هم در خدمت حق . بیعت قبیله ای هم با امام حسین و هم با یزید شده است . انتخابات هم همینطور است از صندوق رای هم جمهوری اسلامی بیرون می آید هم ضد اسلام پس بیعت و انتخابات در اصل کارکرد یکی است می تواند اسلامی و غیر اسلامی باشد.

  شهيد بهشتی: این نظام جمهوری است یعنی خلقی، توده ای، جمهوری مردی ناسی و اسلامی است. یعنی ایدئولوژی، مکتب و اصول داریم . در برابر یک ایدئولوزی انتخاب شده و نه تحمیل شده متعهد هستیم . این نظام اسلامی است اما با انتخاب مردم روی کارآمده است.

  شهد بهشتی نام جمهوری اسلامی را ابتکار خود و می داند و می گوید: شعار جمهوری اسلامی ابتکار من وهم فکران ما بود . ما در حزب جمهوری اسلامی فکر کردیم و به این نتیجه دیدیم در برابر جریان های لامذهب و لاییک و غرب زده و جریان هایی که انقلاب را قبول ندارند ولی فقط مذهبی هستند متحجرند و زود انقلاب را بر باد می دهند ما این خط را باید برویم و امام این تفکر را قبول کرد.


  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 07-04-1393 در ساعت 22:25
  امضاء

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  تاریخ عضویت
  آبان 1390
  شماره عضویت
  1938
  نوشته
  11,533
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  تشکر
  114,344
  مورد تشکر
  42,037 در 11,159
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  پیش فرض
  مسئولین چندین بار می خواستند نظام را سرنگون کنند؛ اما مردم اجازه ندادند


  رحیم پور ازغدی مردم را حامی اصلی نظام جمهوری اسلامی بشمار آورد و ادامه داد: اگر جمهوری اسلامی و انتخابات ها نبود تا الان بیش از ده بار سرنگون می شدیم . مردم انقلاب و حکومت را نگه داشتند. مسئولیت که چندین بار خواستند نظام سرنگون شود. الان هرچی مصیبت و فتنه ایجاد می شود زیر سر مسئولین نظام جمهوری اسلامی است. از اول انقلاب هرجا درگیری بوده است مسئولین پشت آن بود. اول انقلاب توطئه بنی صدر که رییس جمهور بوده است. مساله ازرگان که نخست وزیر بود. و جریان اقای منتظری که قائم مقام رهبری بود . مسئولین خود نظام دنبال سرنگونی هستند. مردم اجازه نمی دهند. 22 بهمن تجدید میثاق می کنند و اعلام می کنند ما هستیم. مردم همواره نظام را سر پا نگه می دارند نمی گذارند به سمت تحجر ، غرب زدگی و آشتی با آمریکا برود . اگر جمهوری اسلامی نبود و نظام انتخاباتی نبود و مردم پشت نظام نبودند تا الان سرنگون شده بود. با وجود این همه هجمه توطئه ها ازخارج و نامردی ها از داخل نظام فقط مردم نظام را نگه داشتند.


  رحیم پور ازغدی به دو اصل مهم قانون اساسی، حاکمیت مطلق بر انسان و ولایت فقیه اشاره کرد که شهید بهشتی در مورد این دو اصل می گوید: دو اصل را خودم در قانون نوشتم. به همراه آقای باهنر آوردم و بحدی دفاع کردیم که رای آورد .

  اینکه حاکمیت مطلق بر انسان و جهان از آن خداست و او انسان را بر سرنوشت اجتماعی خود حاکم کرده است.بعضی ها اعتقاد دارند این یعنی دموکراسی بله این یعنی دموکراسی با توجیه دینی برخی تصور می کردند این اصل، مستقیم با ولایت فقیه مخالف است . در حالی که ما گفتیم که این یک حق خداداد است که کنارش یک شرط خداداد دارد. حاکمیت مطلق با خداست . خدا فرمود : شما را بر سرنوشت خود حاکم کردم .اگر این اصل صدرصد اسلامی مطرح نمی شد هر کسی سرکار می آمد دیکتاتوری عمل می کرد و می گفت خدا با من حرف زده و به من دستور حکوت داده است .


  رحیم پور ازغدی در پایان به نحوه حکومت در عصر غیبت اشاره کرد و افزود : در عصر غیبت شیعه معتقد نیست که کسی مستقیم با خدا ، پیامبر و امام زمان ارتباط دارد. حکومت در زمان پیامبر و امام تعیینی بود اما تحمیلی نبود . لذا اکثر ائمه ما حکومت نکردند. چون نمی توانستند و اگر می توانستند نمی خواستند تحمیل کنند. ولی تعینی بود . یعنی از طرف خدا تعیین شده بود.

  وی در ادامه به بازخوانی نظر شهید بهشتی در این باره پرداخت. شهید بهشتی معتقد است:

  حکومت در عصر غیبت نه تحمیلی است نه تعیینی یعنی شخص خاصی بعنوان حاکم اسلامی از طرف خدا و پیامبر تعیین نشده است. تحمیلی هم نیست چون باید ملت بخواهند تا حکومت اسلامی شکل بگیرد.
  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 07-04-1393 در ساعت 22:29
  امضاء

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  تاریخ عضویت
  آبان 1390
  شماره عضویت
  1938
  نوشته
  11,533
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  تشکر
  114,344
  مورد تشکر
  42,037 در 11,159
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  پیش فرض

  هیچ حکومتی بدون دخالت و رضایت مردم محقق نخواهد شد


  ازغدی افزود: وقتی زمان معصوم تحمیلی نیست زمان غیر معصوم هم تحمیلی نیست. این به معنای لیبرال دموکراسی بودن نیست . معنیش این نیست که هرکسی را ملت خواست سرکار آمد خواه واجد شرایط باشد یا نباشد حکومتش مشروع است . نخیر حکومت باطل است. رضایت مردم کافی نیست. رضایت خدا برای مشروعیت کافی است اما برای اعمال حاکمیت و بالفعل شدن حق حاکمیت کافی نیست. این مبنای بهشتی بوده که امام هم قبول داشته است. و مبنای قانون اساسی شده است.

  وی خاطر نشان کرد : حق تعیین سرنوشت با مردم است و لی ویژگی های حاکم هم مشخص شده است. وقتی فرد واجد الشرایط را تشخیص دادید وظیفه شما بیعت و اطاعت است. در عین حال نظارت هم لازم است.بعضی ها فکر کردند اصل ولایت فقیه با اصل حق حاکمیت سرنوشت منافات دارد، اشتباه کردند . این اصل در طول ولایت فقیه است. چون اعمال ولایت بوسیله مردم اتفاق می افتد این جا جمهوریت معنا پیدا می کند .

  شهید بهشتی در رابطه با این مسئله که آیا نظام ما مورد پذیرش مردم است یا نه می گوید: هیچ حکومتی بدون دخالت و رضایت مردم محقق نخواهد شد حتی اگر مشروع باشد. حتی اگر بر حق باشد. و این منافاتی با اصل پنجم ولایت فقیه ندارد. آن جا ما مقید کردیم که مقام ولایت و امامت متعلق به فقیه جامع الشرایط است. یعنی ملت غیر فقیه را نمی توانند بر خود حاکم کنند اما این که کدام فقیه حاکم باشد اهمیت دارد . واین انتخاب مردم است از طریق خبرگان فقیه شناس اتنخاب می کنند. در آن جا بر حق مردم در تعیین رهبر صحه گذاشتیم اصل پنجم ولایت فقیه هم فارغ از نقش مردم نبود. بحث شورا ها مطرح شد .و تا ان دنبالش نباشد تمامت و شانیت ندارد.

  بهشتی در این باره می گوید: کسی نمی تواند تحت عنوان فقیه عادل، باتقوا و عادل به زمان ، شجاع مدیر و مدبر خود را به مردم تحمیل کند .

  مردم هستند که باید صفات شرعی و قانونی را تشخیص بدهند . اما از طرف دیگر مردم هم نمی توانند بجز فقیه شجاع،عادل و آگاه به زمان، مدیر ومدبر را به رهبری انتخاب کنند.

  زمان تغییر قانون اساسی نظر امام را پرسیدند که قانون گفته رهبری مرجع تقلید باشد. یعنی قبل رهبری رساله داشته باشد. امام فرمودند: که من از اول هم با این شرط موافق نبودم . خبرگان رای دادند. من هم موافقت کردم .من مرجعیت بالفعل قبل رهبری را لازم نمی دانم . اجتهاد همراه مدیریت کافی است. ولایت ولی فقیه منتخب مردم را امام مطرح کرد. الان هم یک عده اعتقاد دارند تنها انتخاب مردم باشد. یک عده هم می گویند فقط فقیه باشد و مردم در انتخاب آن نقشی نداشته باشند.


  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 07-04-1393 در ساعت 22:33
  امضاء

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gifصفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی