سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: پاسخ تمام سوالات شما درباره رویت هلال ماه ...

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ تمام سوالات شما درباره رویت هلال ماه ...


  حجت‌الاسلام علیرضا موحدنژاد یک روحانی عجیب و خاص است.
  او در سال 1341 در تهران به دنیا آمد، دیپلم ریاضی ـ فیزیک گرفت و در مدرسه عالی شهید مطهری تحصیل کرد و دکتری خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران به انجام رساند. ایشان نزدیک به چهل سال است که به طور خودآموز مباحث مختلف نجوم قدیم و جدید را پیگیری می‌کنند، هرچند که مدت کوتاهی را نزد مرحوم هبةالله ذوالفنون تلمذ کرده‌اند.
  اهل رصد نیز هستند و یکی از رکورداران رؤیت هلال ماه جوان در جهان به شمار می‌آیند. شاگردان بسیاری تربیت کرده‌اند.
  حجت‌الاسلام موحدنژاد از سال 1381 تاکنون در ستاد استهلال دفتر رهبری و نیز شورای تقویم مؤسسه ژئوفیزیک عضو فعال بوده‌اند.
  این مصاحبه پاسخ تمامی سوالات احتمالی شما را میدهد


  امضاء

 2. تشكر

  سابحات (05-05-1393)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  ***از هلال ماه شوال 1434 قمری چه خبر دارید؟ آیا ماه رمضان 29 روزه است یا 30 روزه؟
  در غروب چهارشنبه 29 ماه مبارک رمضان (شانزدهم مرداد 1392) احتمال رؤیت هلال خیلی ضعیف است. ولی هلال در غروب پنج‌شنبه با چشم غیر مسلح نیز دیده می‌شود و إن شاء الله جمعه هجدهم مرداد، اول شوال و عید فطر خواهد بود. طبیعی است که برای رفع هر گونه تردید استهلال انجام خواهد گرفت و بیش از 150 گروه رصدی برای رؤیت خواهند رفت.

  ***طول مدت یک ماه قمری چقدر است؟
  هر ماه قمری بطور میانگین 53ر29 روز است. و بر حسب شبانه‌روز، هر ماه یا 29 روزه است یا 30 روز، و غیر از این دو امکان ندارد. منجمان می‌گویند در تقویم یک سال قمری، حداکثر سه ماه متوالیِ 29 روزه می‌تواند وجود داشته باشد و حداکثر چهار ماه پی‌درپی که 30 روزه باشند. امسال ماه رجب 29 روزه بود و ماه‌های شعبان و رمضان 30 روزه هستند.

  ***منجمان چه وقت برای رؤیت هلال می‌روند؟
  حجت‌الاسلام موحدنژاد: استهلال، در غروب روز بیست و نهم از هر ماه قمری صورت می‌گیرد. اگر هلال دیده شد این ماه 29 روزه است و فردا روز نخست از ماه جدید خواهد بود. و چنانچه هلال دیده نشد دیگر به استهلال فردا شب نیاز نیست. زیرا ماه قمری بیش از 30 روز نخواهد بود و باید ماه جدید را آغاز کرد.

  امضاء

 5. تشكرها 2


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***مرز دیدن یا ندیدن هلال چقدر است؟
  خواجه نصیر در رصدخانه مراغه هشت سال متوالی هلال‌‌های مختلف را رصد کرد و نتایج بسیار خوبی به دست آورد که برای زمان ما نیز به کار می‌آید. او اینطور نتیجه گرفت که هلال‌هایی با «جدایی زاویه‌ای» زیر 10 درجه امکان رؤیت ندارند. (توضیحاً اینکه فاصلۀ افق تا بالای سر، 90 درجه است). لذا مرکز قرص خورشید از مرکز ماه باید حداقل 10 درجه زاویه داشته باشد تا بتوان آن را دید. هرچقدر این زاویه در لحظۀ رصد (که وقت غروب خورشید است) بیشتر باشد هلال راحت‌تر دیده می‌شود.
  لحظه‌ای که زمین و ماه و خورشید در یک راستا ــ و دقیق‌تر بگوییم در یک صفحه، عمود بر صفحه مدار انتقالی خود ــ قرار می‌گیرند لحظۀ «مُقارنه» نام دارد. در وقت مقارنه غالباً سایۀ ماه در فضا می‌افتد و اگر روی زمین بیفتد می‌گوییم کسوف شده است. از این لحظه سنّ ماه حساب می‌شود. در این اوقات قسمت تاریک ماه به سمت زمین است. ولی اندک اندک از خورشید زاویه می‌گیرد، قابل رؤیت می‌شود. حدود بیست ساعت باید از لحظۀ مقارنه بگذرد تا بتوان آن را با چشم مشاهده کرد. رکورد سنّ ماه در رؤیت با دوربین و تلسکوپ حدود 12 ساعت است.

  ***امسال عمر هلال ماه شوال در وقت غروب خورشید چقدر است؟
  حجت‌الاسلام موحدنژاد: به طور متوسط حدود هفده ساعت و نیم برای کل ایران. البته غروب خورشید در نقاط مختلف ایران حداکثر حدود یک ساعت تفاوت دارد و لذا سنّ هلال نیز حدود یک ساعت به لحاظ شرق و غرب ایران تفاوت می‌کند. ولی چون ماه و خورشید تقریباً با هم غروب می‌کنند لذا احتمال رؤیت هلال بسیار بعید است.


  امضاء

 7. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***جدایی زاویه‌ای ماه و خورشید چقدر است؟
  در افق تهران، جدایی زاویه‌ای در لحظۀ غروب خورشید برابر با 61ر9 درجه است. این اعداد عموماً در مرز رؤیت‌شدن هستند ولی چون مکث ماه بعد از غروب خورشید بسیار اندک است لذا دیده نمی‌شود. حتی ماه در افق تهران، یک دقیقه زودتر غروب می‌کند. در مناطق غربی ایران اوضاع کمی بهتر است ولی باز هم چندان قابل ملاحظه نیست. کارشناسان می‌گویند دیدن این هلال گرچه محال نیست ولی اگر بتوان آن را دید یک رکورد جدید ثبت می‌شود. ما در شورای تقویم مؤسسه ژئوفیزیک بر اساس ثبت‌ها و رکوردهای قبلی استنتاج می‌کنیم. لذا اگر نمونه‌ای مانند آن وجود نداشته باشد حکم می‌کنیم که این نیز دیده نخواهد شد.

  ***جایگاه رؤیت هلال در دین اسلام چیست؟
  اول هر ماه در دین اسلام و یهود، با رؤیت هلال شروع می‌شود. در احادیث اینچنین آمده است: «صم للرؤیة و أفطر للرویة». یعنی با رؤیت هلال، روزه بگیرید و با رؤیت هلال بعدی فطر کنید (من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 123). حالا سؤال این است که اگر ما برای رؤیت هلال نرفتیم، آیا ماه جدید شروع نمی‌شود؟ فقها جواب می‌دهند که منظور آن است که امکان رؤیت هلال وجود داشته باشد. یعنی حتی اگر در یک شهر یا روستا به علت هوای ابری نتوانستند ماه را ببینند ولی مناطق اطراف هلال را دیدند در این صورت اول ماه ثابت می‌شود. طبق روایاتی که از ائمه معصوم رسیده است اگر دو شاهد عادل به رؤیت هلال شهادت دهند برای ما ثابت می‌شود.


  امضاء


 8. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***آیا می‌شود که برای رؤیت نرویم و به محاسبات نجومی منجمان اکتفا کنیم؟

  فقهای شیعه با صراحت اعلام کرده‌اند که اگر محاسبات نجومی یقین‌آور باشد خود منجم و کسانی که به او اعتماد دارند می‌توانند بلکه باید مطابق آن روزه بگیرند یا فطر کنند. مثلاً در رسالۀ امام خمینی(ره) آمده است:
  «اول ماه با پیشگویی منجمین ثابت نمی‌شود. ولی اگر انسان از گفتۀ آنان یقین پیدا کند، باید به آن عمل نماید» (مسئله 1732).

  لذا محاسبات نجومی در فقه شیعه جایگاه دارد مخصوصاً برخی از فقهایی که خودشان اهل نجوم بوده‌اند این مسئله را محکم‌تر تصدیق کرده‌اند. امام خمینی(ره) در انتهای تحریر الوسیله در بخش مسائل مستحدثه مطالبی نوشته‌اند که بسیار دقیق و حیرت انگیز است و از اطلاع عمیق ایشان در این موضوع خبر می‌دهد.

  همچنین ایشان در پیامی که به حوزه‌های علمیه نوشتند تأکید داشتند که حوزه‌ها منحصر در فقه و اصول نشود و تفسیر، فلسفه و هیئت را مخصوصاً نام برده‌اند که باید در حوزه‌ها تدریس شود. نقل است که امام به همسرشان فقه و هیئت می‌آموخته است. در دهۀ 1330 مرحوم آیت‌الله بروجردی از استاد ما مرحوم هبةالله ذوالفنون (که در سن نود سالگی در آذر 1378 فوت کرد) خواسته بود تا یک دوره هیئت نزد او مرور کند زیرا مقداری از آنچه در جوانی خوانده را فراموش کرده است.
  با این حال، فقط برخی از اهل سنت برای محاسبات نجومی اعتبار قائل شده‌اند و اکثر آنها فقط رؤیت را ملاک می‌دانند که البته در بسیاری از اوقات دچار خطا نیز می‌شوند.

  امضاء


 9. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***منجمان از کجا می‌دانند که هلال دیده می‌شود یا نه؟
  مقولۀ رؤیت هلال یک مبحث تجربی ـ محاسباتی است. یعنی با تجربه‌های طولانی قواعد حرکت زمین به دور خورشید و همچنین ماه به دور زمین به دست آمده است. یکی از محاسبات ساده منجمان این است که اگر زمان و مکان هر نقطه از کره زمین را بدهید می‌توان با دقت بسیار زیاد به دست آورد که ماه و خورشید در چه نقطه‌ای از آسمان هستند. در عصر حاضر با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای رایانه این موضوع خیلی راحت‌تر شده است و یک دانش آموز دبیرستانی و حتی راهنمایی نیز می‌تواند این محاسبات را انجام دهد. در حال حاضر دقت این محاسبات در حدی است که اگر فاصله قوسیِ افق تا بالای سر (سمت الرأس) که 90 درجه است را به یک میلیون قسمت تقسیم کرده‌اند. لذا خطای محاسبه حداکثر یک قسمت از یک میلیون قسمت خواهد بود.

  پس قدمِ نخست در محاسبات استهلال، تعیین کردن مکان دقیق ماه و خورشید در آسمان است. آیا ماه در سمت راست خورشید است یا در سمت چپ؟ زاویۀ آن با خورشید چقدر است؟ در لحظه‌ای که خورشید غروب می‌کند ماه چند درجه بالای افق است (ارتفاع ماه)؟ می‌دانیم که ارتفاع ماه هر چه بیشتر باشد امکان رؤیت هلال بیشتر خواهد بود. قدم آخر، تحلیل کردن این داده‌ها است، که آیا ماهی با این مشخصات قابل رؤیت هست یا نه؟ این قسمت به تجربیات رصدیِ منجمان ارتباط مستقیم دارد و آنهایی که بیشتر برای رؤیت رفته‌ و داده‌های خود را ثبت کرده‌اند موفق‌تر هستند.

  ما به کسانی که در رصد هلال تلاش کرده‌اند و می‌دانند که رؤیت هلال به چه چیزهایی وابسته است «کارشناس رؤیت هلال» می‌گوییم. حتی چنین افرادی ممکن است خودشان نتوانند این محاسبات را انجام دهند لکن آنها عموماً می‌توانند از این محاسبات و نرم‌افزارها استفاده کنند و با استخراج مشخصات هلال، تحلیل کنند که آیا این هلال قابل رؤیت هست یا نه.


  امضاء

 10. Top | #7

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***آیا در میان منجمان اختلاف نیز پیش می‌آید؟
  پارامترها البته زیاد است که برخی همه را در نظر نمی‌گیرند و اختلافاتی به همین سبب پدید می‌آید. مثلاً یک منجم می‌گوید که در چهار سال پیش هلال مشابهی با شرایط هلالِ این ماه، دیده شده پس این هلال نیز دیده می‌شود. اما منجم دیگر می‌گوید آن هلال در فصل زمستان بوده و حالا تابستان است. و چون ازدیاد دما، امکان رؤیت را کمتر می‌کند پس احتمال دیده نشدن هلال زیادتر می‌شود. البته این مسئله برای هلال‌های بحرانی است که روی مرز دیدن و ندیدن هستند.
  ***در ایران این منجمان و کارشناسان رؤیت هلال چند نفرند؟
  این افراد حدود ده تا پانزده نفر هستند که برای کشور ما خیلی خوب است. در خیلی از کشورهای غربی یا در جهان اسلام نمونۀ چنین افرادی به ندرت یافت می شوند.

  کارشناسان رؤیت هلال ما در جهان، کم‌نظیر و حتی بی‌نظیر هستند. آنها در وادی‌هایی وارد شده‌اند و چیزهایی می‌دانند که دیگران حتی فکرش را هم نکرده‌اند تا برسد به اینکه بلد باشند. یکی از دلایل این موضوع، توجه رهبر انقلاب به مباحث کارشناسی در رؤیت هلال است. وقتی یک جوان علاقمند می‌بیند تلاش او نتیجۀ مهمی همچون تعیین عید فطر دارد مسلّم است که بیشتر و جدی‌تر کار می‌کند. در برخی از سال‌ها اعلام عید فطر در ایران منوط به رؤیت سه یا چهار گروه رصدی بوده است. این موضوع به وضوح تأثیر خوبی بر آن کارشناسان می‌گذارد که نتیجۀ کار خود را به این زودی می‌بینند.  ***شما از چه سالی در بیت رهبری مسئولیت ستاد استهلال را بر عهده گرفتید؟
  باید بگویم که مسئول ستاد استهلال جناب حجت‌الاسلام و المسلمین مروی است. ایشان در واقع معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبری هستند و چون این بخش نیز مربوط به حوزه علمیه و مراجع عظام است لذا مسئولیت ستاد استهلال با ایشان است. بنده یکی از اعضای این ستاد هفت هشت نفره هستم. حضور من در این ستاد به سال 1381 برمی‌گردد.  امضاء


 11. Top | #8

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  6282
  نوشته
  519
  تشکر
  1,328
  مورد تشکر
  1,864 در 562
  وبلاگ
  4
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  ***از توهّم در رؤیت هلال بفرمایید و اینکه چطور به وجود می‌آید؟
  معروف است که حدود پانزده درصد از رصدگران دچار توهّم می‌شوند و در واقع چیز دیگری را به عنوان هلال گمان می‌برند. لذا شما باید در رصد اهلّه حدود پانزده درصد خطا را محتمل بدانید. در این صورت اگر افراد زیادی برای رصد هلال بروند همین پانزده درصد که جمع قابل ملاحظه‌ای نیز می‌شوند به نظر خودشان هلال را رؤیت کرده‌اند. به این ترتیب نه‌تنها چند سال متوالی ماه رمضان‌های 29 روزه خواهیم داشت بلکه اگر این عزیزان یک شب زودتر هم برای استهلال بروند باز هم هلال را می‌بینند و ماه رمضان حتی 28 روزه می‌شود! در حالیکه می‌دانیم هر ماه قمری فقط می‌تواند 29 یا 30 روز باشد.

  برای جلوگیری از منشأ اثرشدن این توهمات، دو راه وجود دارد. اول اینکه افراد باتجربه گزارشات آن اشخاص را بشنوند و بررسی کنند. و ثانیاً اینکه افراد کارآزموده برای رؤیت هلال اعزام شوند. ما در ده سال اخیر به تدریج از مرحله اول به مرحله دوم ارتقاء یافتیم.
  در حدود ده سال قبل افرادی به ستاد استهلال زنگ می‌زدند و گزارش‌های مغایری می‌دادند. البته ما حتی گمان نمی‌بردیم که آنها دروغ می‌گویند ولی گزارش‌های آنها مختلف بود. مثلاً دو نفر که در معیت یکدیگر هلال را دیده بودند شکل آن را به دو نحو مختلف توصیف می‌کردند. در این صورت، حداقل یکی از آنها اشتباه کرده‌ است، و با شهادت یک شاهد نیز نمی‌توان به رؤیت قائل شد. ما این گزارش‌ها را می‌نوشتیم و دخل و تصرفی هم نمی‌کردیم. یادم هست یکی از کسانی که تماس گرفته بود می‌گفت در فاصله‌ای که برای نماز به مسجد رفته و برگشته، هلال تغییر مکان و غروب نداشته است. این نیز از موارد توهّم رؤیت هلال است. زیرا اجرام آسمانی طلوع و غروب دارند.
  یک نوبت که برای رصد رفته بودیم دو خانم در گروه رصدی مدعی شدند که هلال را با تلسکوپ دیده‌اند. دستی به لوله تلسکوپ زدم که دیدم هلال فرضی تکان خورد. معلوم شد این انعکاس نور خورشید در دهانۀ تلسکوپ بوده است. آقای قاضی میرسعید که با تجربه¬ترین فرد در این کار است می‌گفت من وقتی هلال را می‌بینم چند بار چشم خودم را باز و بسته می‌کنم که دچار توهّم نشده باشم. قول یک متخصص مانند ایشان، برای من کافی است و حجّت خواهد بود. آن دو شاهد عادل که دین فرموده اصولاً برای وقتی است که از قول یک نفر از آنان به تنهایی اطمینان حاصل نشود.

  لذا صرف عدالت و راستگویی در مسئلۀ رؤیت هلال برای ایجاد اطمینان کفایت نمی‌کند چون در رؤیت هلال توهّماتی به وجود می‌آید. در پنج سال اخیر گروه‌هایی در سراسر کشور آموزش دیدند و به طور حرفه‌ای این کار را دنبال می‌کنند. ما از این افراد، سؤالات دقیق و تخصصی می‌پرسیم. گزارش‌های مردمی در سال‌های اخیر کم‌تر شده است. در یکی از سال‌ها که گزارش‌های مردمی را خدمت رهبر معظم بردیم ایشان مطالعه کرده، فرمودند که با این گزارش‌ها انسان به دیده شدن هلال گمان هم پیدا نمی‌کند، چه برسد به اطمینان.

  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی