سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نکا ت ضروری در نگهداری و مراقبت از پوست

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  283
  نوشته
  392
  تشکر
  1,991
  مورد تشکر
  750 در 283
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض نکا ت ضروری در نگهداری و مراقبت از پوست

  به نام آرام جان
  نکا ت ضروری در نگهداری و مراقبت از پوست

  ● شایع ترین بیماری پوستی در سنین نوجوانی و جوانی چیست؟
  جوش غرور یا آکنه ولگاریس(Acne Vulgaris) یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است که اکثرا علت مراجعه افراد در سنین نوجوانی و جوانی به پزشک است.این بیماری که نتیجه فعالیت بیش از حد غدد چربی در عمق فلیکول های مو و تحت تاثیر تغیرات هورمونی در دوران بلوغ ظاهر می گردد،در تمام نژادها وجود داشته (البته در ساه پوستان کمتر)و در دختران زودتر از پسران ظاهر می گردد.حداکثر شیوع آن در سنین ۱۶-۱۸ سالگی در دختران و ۱۷-۱۹ سالگی در پسران می باشد.
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، بر خلاف اعتقاد عموم ،آکنه به مصرف غذاهای چرب،نوشیدنیها،شکلات و .. بستگی ندارد.در واقع هیچ مدرک قابل قبولی از دخالت رژیم غذایی در ایجاد آکنه در دست نمی باشد و در عوض عوامل متعدد دیگری به صورتmulifactorial باعث تظاهر آن می گردند.
  ۱-ازجمله عوامل متعدد ایجاد اکنه،زمینه ارثی و سابقه خانوادگی بدون شک یکی از آنها بوده و این موضوع بر روی دوقلوهای مشابه نیز به اثبات رسیده است.
  ۲-ازدیاد تولید چربی(sebum):در بعضی افراد ترشح چربی پوست بیش از افراد طبیعی است و فعالیت این غدد چربی بستگی به هورمون های جنسی دارد.لذا با افزایش این هرمون ها در دوران بلوغ فعالیت غدد چربی نیز افزایش می یابد و زمینه را برای ایجاد آکنه فراهم می کند.
  ۳-افزایش شاخی شدن مجرایپیلوسبامه و بسته شدن این مجرا :به دلایل نا مشخص سلولهای لایه سطحی پوست،با افزایش ترشحات کراتینی، باعث بسته شدن منافذ خروجی فلیکولها گشته و زمینه مساعدی را برای واکنشهای التهابی و رشد باکتریها فراهم می کند.
  ۴-نقش باکتریها:چندین گونه باکتری که در شرایط عادی به صورت ساپروفیت بر روی پوست زنگی می کنند، در جریان ایجاد جوش غرور به عنوان عامل پاتوژن نقش موثری در تبدیل ضایعات به فرمهای التهابی دارند.
  ● عوامل موثر در تشدید آکنه:
  ۱- فشار دادن جوشها باعث نفوذ چربی به لایه ای عمقی تر پوست شده و ایجاد پروسه هی التهابی را مهتمل تر میکند.
  ۲- استرس.
  ۳- شغل:برخی مشاغل از جمله مشاغل در تماس با روغن های حیوانی یا معدنی
  ۴- تعریق
  ۵- اشعه ماوراء بنفش:به طور کلی نور آفتاب باث بهبود ضایعات می گردد ولی در ۱۰% ازبیماران،باعث تشدید علائم می گردد.
  ۶- مصرف داروهای خاص از جمله آندروژنها،گنادهتروپینها،د ارو های ضد سرع،داره های ضد سل و ..
  ۷- تحریک پوست
  به هر حال با وجود اجتناب ناپذیر بودن بیماری در بسیاری از افراد،مراقبت صحیح از پوست و درمان به موقع می تواند از ایجاد آکنه و بروز التهاب ناشی از زخمها بکاهد.
  پوست به عنوان بزرگترین ارگان زنده بدن وبا وزن حد ودا ۵-۸ کیلوگرم منعکس کننده سلامت جسم وروح شماست. علاوه بر تمام عوامل محیطی اثرگذار مثل اشعه UV عوامل شیمیایی موجود در هوا عوامل پاتوژن و…که در مواجهه با بدن ما در ابتدا با پوست برخورد میکنند فرایند پیر شدن پوست نیز بطور اجتناب ناپذیر از دهه دوم زندگی آغاز شده وبه تد ریج پیش روی می نماید. با وجود اینکه هیچ زما نی برای مراقبت از پوست و جلوگیری از آسیب بیشتر به آن دیر نیست بهتر است این کار بصورت برنامه ای منظم وهر چه زودتر آغاز گردد.
  شما برای داشتن پوستی سالم نیاز به صرف هزینه و وقت زیادی ندارید بلکه فقط کافی است مراقبت های صحیح را دانسته و ده دقیقه وقت صرف نمایید.
  ● نکا ت ضروری:
  ▪ برخورد پوست خود با اشعه UV را به حداقل برسانید.
  ▪ برای این منظور از کرمهای ضد آفتاب با SPFحداقل ۱۵ استفاده کرده و بر حسب نوع کرم در زمانهای مناسب تکرار نمایید و همچنیین سعی کنید در ساعاتی که اشعه های مضر آفتاب در بیشترین مقدار خود است یعنی ۱۰ صبح تا ۴ بعد ظهر در معرض نور خور شید نباشید در ضمن یا دتان باشد که اشعه های مضر در نواحی سایه وحتی در روز های کاملا ابری نیز به هما ن مقدار وجود دارد.
  ▪ پوست خود را با استفاده از مرطوب کننده های مناسب از خشک شدن محافظت کنید.
  ▪ به مقدار کافی آب بنوشید.
  ▪ برای حفظ طراوت پوست روزانه به مقدار ۶-۸ لیوان آب نیاز دارید.
  ▪ رژیم غذایی سالم
  ▪ برنامه غذایی شما باید محتوی میوه ها و سبزیها که شامل ویتامین های C,A هستند باشد
  ▪ ورزش
  ▪ در جریان ورزش خونرسانی به پوست شما بهتر انجام شده ولذا اکسیژن رسانی وتغذیه پوست و همچنین دفع مواد ذاید نیز موثر تر خواهد بود.
  ▪ سیگار نکشید!
  ▪ مواد موجود در در دود سیگار با تنگ کردن عروق مانع از خونرسانی موثر به پوست میشوند
  ▪ خواب کافی به مقدار۸ ساعت در روزداشته باشید!.
  ▪ علاوه بر تمام این موارد با داشتن برنامه ای روزانه و روتین پوست خود را شستشو داده و تمیز نمایید.
  ● برای این کارابتدا لازم است پوست خود را بشناسید:انواع پوست شامل معمولی( پوستی است نرم با منافذ کوچک و در حالت عادی آکنه نیز بر روی آن دیده نمیشود .) چرب(پوستی با منافذ بزرگ و سطوح براق و معمولا اکنه دار ) خشک(منافذ بسیار ریزو سطوح خشک و خارش دار ) ترکیب (در نواحی مختلف بدن متفاوت است ) وحساس)در موا جهه با عوامل محیطی واکنش هایی نظیر قرمزی خارش و..را نشان میدهد) میباشند.
  پس از شناخت نوع پوست خود مراحل زیر شامل :تمیز کردن مرطوب کردن و تغذیه پوست شما را برای داشتن پوستی سالم یاری می دهد.
  ● مرحله اول: تمیز کردن پوست
  در این مرحله می توا نید با انتخاب هر نوع صابون ویا از تمیز کننده های پوستی با زمینه مایع و یا چربی مناسب با پوست خود استفاده نمایید ابتدا برای باز شدن منافذ پوستی آن را با اب گرم بشویید سپس تمیز کننده را با ضربه های آرام وبا جهت رو به بالا بر روی پوست خود قرار دهید ودوباره با آب گرم شستشو دهید ودر آخر جهت بستن منافذ آن را با آب سرد بشویید
  ● مرحله دوم: مرطوب کردن پوست
  پوست شما هر نوعی که باشد به رطوبت نیاز دارد لذا میتوانید از فراورده های مرطوب کننده استفاده کنید فقط در انتخاب این محصولات به نوع پوست خود توجه کنید اگر پوستی چرب دارید کرمهای با زمینه الکل یا آب ودر صورتی که خشک است محصولات با زمینه چربی را انتخاب کنید.مرطوب کننده را به همان صورت که پوست خود را تمیز کردید با ضربه های آرام و رو به بالا روی پوست قرار دهید.
  ● مرحله سوم: تغذیه پوست
  همان طور که گفته شد ویتامین های ضروری شامل A,D,E,C میباشند ویتامین C کلاژن(یکی از پروتئین های پوست) سازی را تقویت مینماید.وهمچنین به همراه ویتامین های D,E ترمیم را تسریع کرده و از آسیب رسانی رادیکالهای آزاد جلوگیری مینماید.ویتامین A نیز از آسیب رسانی نور خورشید جلوگیری می کند.
  ● این مواد درغذاهایی مثل :
  &#۷۸۲;A میوه های با رنگ سبز تیره نارنجی زرد تخم مرغ شیر جگر
  D: در روغن ماهی وجود داشته ولی مواجهه محدود با نور خورشید نیز منبع مناسبی است
  E: سبزی های چرب مغز گردو فندق
  C: مرکبات گوجه فرنگی فلفل سبز توت فرنگی و… وجود دارد.
  در صورتیکه پوست شما آکنه دارد نیز با مراجعه به پزشک جهت درمان به موقع شستشوی متناوب روزانه وطبق دستور پزشک و جلوگیری از دستکاری و فشردن ضایعات سلامتی خود را تسریع بخشید.
  ویرایش توسط نوای عشق : 07-01-1389 در ساعت 22:12
  امضاء

  دلی کزمعرفت نور وصفا دید
  / به هرچه که دید اول خدا دید


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی