سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: تاثیر کلام امام و گریه متوکل

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  3908
  نوشته
  432
  تشکر
  1,613
  مورد تشکر
  1,938 در 452
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ghalb. تاثیر کلام امام و گریه متوکل

  تاثیر کلام امام و گریه متوکل


  یك بار، از امام هادى نزد متوكل سعایت كردند كه در منزل او اسلحه و نوشته ها و اشیاى دیگرى است كه از شیعیان او در قم به او رسیده و او عزم شورش بر ضدّ دولت را دارد. متوكل گروهى را به منزل آن حضرت فرستاد و آنان شبانه به خانه امام هجوم بردند، ولى چیزى به دست نیاوردند،و امام را در اطاقى تنها دیدند كه در را به روى خود بسته و جامه ای پشمین بر تن دارد و بر زمینى مفروش از شن و ماسه نشسته و به عبادت خدا و تلاوت قرآن مشغول است.امام را با همان حال نزد متوكل بردند و به او گفتند: در خانه اش چیزى نیافتیم و او را رو به قبله دیدیم كه قرآن مى خواند.

  متوكل چون امام را دید، عظمت و هیبت امام او را فرا گرفت و بى اختیار حضرت را احترام كرد و در كنار خود نشاند و جام شرابى را كه در دست داشت به آن حضرت تعارف كرد! امام سوگند یاد كرد و گفت:
  گوشت و خون من با چنین چیزى آمیخته نشده است، مرا معاف دار! او دست برداشت و گفت: شعرى بخوان!
  امام فرمود: من شعر كم از بر دارم.
  گفت: باید بخوانى؟

  امام اشعارى خواند كه ترجمه آن چنین است:
  (زمامدارن جهانخوار و مقتدر) بر قله كوهسارها شب را به روز آوردند در حالى كه مردان نیرومند از آنان پاسدارى مى كردند، ولى قله ها نتوانستند آنان را (از خطر مرگ) برهانند.

  آنان پس از مدتها عزت از جایگاههاى امن به زیر كشیده شدند و در گودالها (گورها) جایشان دادند؛ چه منزل و آرامگاه ناپسندى! پس از آنكه به خاك سپرده شدند، فریاد گرى فریاد برآورد: كجاست آن دست بندها و تاجها و لباسهاى فاخر؟
  كجاست آن چهره هاى در ناز و نعمت پرورش یافته كه به احترامشان پرده ها مى آویختند (بارگاه و پرده و دربان داشتند)؟
  گور به جاى آنان پاسخ داد: اكنون كرمها بر سر خوردن آن چهره ها با هم مى ستیزند!
  آنان مدت درازى در دنیا خوردند و آشامیدند؛ ولى امروز آنان كه خورنده همه چیز بودند، خود خوراك حشرات و كرمهاى گور شده اند!
  چه خانه هایى ساختند تا آنان را از گزند روزگار حفظ كند، ولى سرانجام پس از مدتى، این خانه ها و خانواده ها را ترك گفته به خانه گور شتافتند!
  چه اموال و ذخائرى انبار كردند، ولى همه آنها را ترك گفته رفتند و آنها را براى دشمنان خود واگذاشتند!
  خانه ها و كاخهاى آباد آنان به ویرانه ها تبدیل شد و ساكنان آنها به سوى گورهاى تاریك شتافتند!
  تأثیر كلام امام چنان بود كه متوكل به سختى گریست، آن چنانكه محاسنش تر شد. دیگر اهل مجلس گریستند. متوكل دستور داد بساط شراب را جمع كنند و چهار هزار درهم به امام تقدیم كرد و آن حضرت را با احترام به منزل بازگرداند!


  منابع:


  1- مسعودى، مروج الذهب، بیروت، دارلأندلس، ج 4، ص 11
  2- بحار الا نوار، ج 50 ، ص 211
  3- انتخاب از سایت balagh.net


  امضاء

 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  3908
  نوشته
  432
  تشکر
  1,613
  مورد تشکر
  1,938 در 452
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ghalbha

  ولی خدا و توسل به حبیب خدا

  در دوران حكومت متوكل، امام علی النقی (علیه السلام ) مدتی به بیماری سختی مبتلا شده بودند و آن حضرت شفای خویش را زیارت قبر شریف حضرت امام حسین (علیه السلام) می دانستند. از این رو به برخی از یارانشان فرمودند كه از مال آن حضرت گروهی یا شخصی را اجیر كنند و آنان را به كربلا فرستاده تا در كنار ضریح آن حضرت به راز و نیاز پرداخته و برای ایشان دعا و طلب شفا نمایند.
  یاران امام پس از مشورت به محضر آن حضرت رسیده و عرض كردند:
  ای پسر رسول خدا ! محضر تو افضل از كربلاست، زیرا شما امام زمان و حجت زنده الهی و بهترین خلق خدا در روی زمین هستید و دعای شما حتما مستجاب است. چگونه دعای ما درباره شما آن هم در كربلا موثر واقع می شود؟"

  امام هادی (علیه السلام) به آرامی پاسخ دادند :

  " برای خداوند مواضعی است كه دوست دارد در آنجا عبادت شود. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) با اینكه مقام و عظمتشان از خانه خدا و حجرالاسود افضل بود ، در عین حال خانه خدا و حجرالاسود را طواف می كردند. برای خداوند مكانهایی است كه هر كه آنجا دعا و زیارت كند ، خداوند از او بپذیرد و دعای او مستجاب گردد. قبر شریف امام حسین(علیه السلام) نیز چنین است. "


  امام حسین ( علیه السلام) حبیب خداست و برای برپایی دین خدا جانش را فدا كرد و با اخلاص كامل فرزندان و اهل بیت و اصحاب خویش را تقدیم محبوب خود نمود و در این راه مصایب فراوانی را به جان و دل خرید. به همین دلیل در پیشگاه خدا از قرب و منزلت ویژه ای برخوردار است .*


  پی نوشت:


  *حیاة الامام علی الهادی(علیه السلام) ، صفحه 256
  بر گرفته از:  از کتاب خاندان عصمت، تألیف سید تقی واردی
  امضاء

 5. تشكرها 3


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  3908
  نوشته
  432
  تشکر
  1,613
  مورد تشکر
  1,938 در 452
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  حرمت حریم ولایت


  امام حسن عسكرى (علیه السلام) نقل می نمایند که:
  روزی به پدرشان امام هادی (علیه السلام) خبر رسید مردی از فقهاى شیعه ایشان با یكى از ناصبیان (دشمنان اهل بیت(علیهم السلام) سخن گفته و با برهان خود او را شكست داده تا به آنجا که رسواییش را آشكار ساخته است.
  آن مرد فقیه به خدمت امام هادی (علیه السلام) آمد، در حالى كه در بالاى مجلس تکیه گاهی بزرگ نهاده بودند و آن حضرت خارج از آن تکیه گاه، بر زمین نشسته بود و گروهی از علویان و بنى هاشم نیز در خدمتش بودند. امام دهم، آن فقیه را پیوسته بالا و بالاتر آورد تا او را بر آن تکیه گاه نشانید و رو به او نمود. این كار حضرت، برای آن گروه از اشراف (و سادات) گران تمام شد. علویان سرزنش را به وقتى دیگر موکول کردند، امّا شیخ و بزرگ هاشمیان گفت:
  اى پسر رسول خدا! آیا این گونه فردى عادی را بر سادات بنى هاشم، اعمّ از فرزندان ابو طالب و فرزندان عباس ترجیح مى‏ دهى؟
  امام هادی (علیه السلام) فرمود:

  «شما را بر حذر مى‏دارم از كسانى باشید كه خداى تعالى در خصوص آنان فرمود: "آیا ندیدى کسانی را كه بهره‏اى از كتاب به آنان داده شد، به سوی كتاب خدا فراخوانده مى‏شوند تا میانشان داوری كند، پس گروهى از ایشان در حالى كه (از قبول حق) روی گردانند، پشت می كنند."(1) (بنابر این) آیا راضی هستید كه كتاب خدا داور باشد؟
  هاشمیان گفتند: آرى.
  امام(علیه السلام) فرمود:
  آیا خداوند نمى‏فرماید: "اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، چون به شما گفته شود: «در مجالس جاى باز كنید»، پس جاى باز كنید تا خدا براى شما گشایش حاصل كند،... تا آنجا كه گوید: "و كسانى را كه علم به آنان داده شده، درجات عظیمى مى‏بخشد"؟(2) پس همانند آنکه براى مؤمن به مقامى راضى نمی شود؛ مگر آن كه از مقام غیر مؤمن بالاتر باشد، براى مؤمن عالم (نیز) راضى نمى‏شود جز آن كه نسبت به مؤمن غیر عالم بالاتر باشد.
  به من بگویید، آیا خدا این گونه فرمود (که):" خدا آنهایى را كه ایمان آورده‏اند و كسانى را كه دانش یافته‏اند به درجاتى بر می افرازد"، یا آنکه فرمود: خدا كسانى را كه به آنان شرافت نسب داده شده است، برمی افرازد؟
  و آیا خداوند عزّ و جلّ نگفته است: «آیا كسانى كه مى‏دانند با كسانى كه نمى‏دانند یكسانند؟!»(3)

  پس چگونه برای من ناپسند مى‏شمارید كه این شخص را از آن جهت که خداوند او را بزرگ داشته، بزرگ دارم؟! شكستى كه این شخص با برهانهاى الهى، كه خدا بدو آموخته، به فلان ناصبى داد، بیگمان از هر شرافت نسبى برتر و والاتر است»...
  آری، مقام و جایگاه مدافعان حریم ولایت در نزد خداوند و بواسطه آن در نزد اهل بیت(علیهم السلام) این گونه است. پس خوشا آنانی که راهیان این مسیرند...  منبع:
  برگرفته از کتاب "احتجاج"، تألیف مرحوم طبرسی
  امضاء

 7. تشكرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی