آثار مشاوره با نسل جوان سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
آثار مشاوره با نسل جوان
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو ماندگار
  خادمه صدیقه طاهره(س) آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 12,738      تشکر : 34,808
  35,558 در 11,353 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خادمه صدیقه طاهره(س) آنلاین نیست.

  پیش فرض آثار مشاوره با نسل جوان
  به نام خدا

  آثار مشاوره با نسل جوان

  1- ورزيدگي نيروي فكر و انديشه
  مشاوره با جوان نيروي فكر و انديشه او را عميق‏تر و ورزيده‏تر مي‏كند، زيرا اصل مشورت، اتصال عقل ديگران با عقل خويش است و هر موقعيت مشاوره‏اي، جوان را در برابر پرسشي قرار مي‏دهد كه لازم مي‏داند به خوبي بينديشد، و پاسخي شايسته ارائه كند و در حقيقت چنين فرصتي، زمينه را براي رشد و پرورش نيروي عقلاني، فراهم مي‏نمايد و او را از جامع‏نگري و پختگي فكري بيشتري در مقايسه با همسالان خود كه در چنين شرايطي نيستند، برخوردار مي‏سازد.
  2- تأييدي بر احساس كفايت و قابليت
  پذيرش شخص در خانواده يا جامعه، باعث مراجعه افراد و كسب آراء و نظرات اوست. مشورت با جوان تأييدي بر احساس قابليت فكري و كفايت عقلاني اوست و هر اقدام مشاوره‏اي، پاسخي به نياز جوان براي پذيرش و مقبوليت نزد ديگران است و حاصل آن، افزايش ميزان اعتماد به نفس فرد خواهد بود.
  3- برداشت جديدي از مسئوليت
  جوان پس از هر مشورتي كه ديگران با وي ترتيب مي‏دهند، برداشت جديدي ازاحساس مسئوليت پيدا مي‏كند. اين امر به ويژه در خانواده بيشتر احساس مي‏شود، زماني كه والدين با فرزند جوان خود به مشورت مي‏پردازند، وي اين گونه استنباط مي‏كند كه او در اين زندگي منزوي، غريبه و جدا يا دور افتاده از دل‏ها و ديده‏ها نيست، بلكه متعلق به اين زندگي است، چون براي پيشرفت و بهبود همين زندگي از وي نظرخواهي مي‏نمايند، لذا احساس مسئوليت بيشتري نسبت به خود و اطرافيان پيدا مي‏كند.

  4- كمتر شدن فاصله‏هاي عاطفي
  مشورت نوعي پيوند عاطفي و فكري است كه صورت ظاهري آن جنبه ي فكري داشته و جنبه باطني آن رنگ و لعاب عاطفي دارد. هر مشورتي كه با نسل جوان انجام مي‏شود، «فاصله‏هاي عاطفي» كمتر مي‏شود و احساس انس و محبت بين افراد با جوان بيشتر و بيشتر مي‏گردد.

  5- نوعي آموزش غير مستقيم به نسل جوان
  مشورت با نسل جوان نوعي آموزش غير مستقيم محسوب مي‏شود، زيرا وي از رفتار والدين و اطرافيان مي‏آموزد كه افراد بالغ به مشاوره به وي توجه دارند و چنين همّت مباركي از سوي اطرافيان نه تنها با غرور و عزّت نفس آنان اصطكاك ندارد، بلكه جوان را آماده ي جمع‏نگري به جاي «تكروي در زندگي» و بهره‏وري از مصلحت‏انديشي و تجربيات ديگران در چهره مشاوره مي‏نمايد.
  نقش والدين در مشورت با نوجوانان

  شرايط مشاوره نسل جوان با ديگران:
  ويژگي‏هاي يك مشاور براي جوانان، با ديگر مشاوران در سطح عموم جامعه، به طور ريشه‏اي و شيوه‏اي متفاوت است؛ فراهم ساختن اين شرايط باعث ايجاد تفاهم و اعتماد متقابل نسل جوان با اطرافيان است تا به طور سهل و ساده و به دور از هر گونه اضطراب و دلهره اين مهم انجام شود.

  بي‏دليل نيست كه در آموزه‏هاي ديني نخستين ويژگي مشاور «عقل و خردورزي» و سپس «دلسوزي» بيان شده و بركات آن «رشد و شكوفايي»، «يُمن و بركات بسيار» و «توفيق از پروردگار سبحان» معرفي گرديده است.(2)

  كساني كه جوانان آنها را به عنوان مشاور برمي‏گزينند، بدون ترديد بايد واجد صفاتي برتر از معلّمان و مربيان نسل جوان باشند، همچون مبلغان ديني در دانشگاهها، افزون بر «دانش» موردِ نياز جوانان، با «روش» گفتگو، جذب مخاطب و جلب اعتماد جوانان آشنا باشند و به دور از هر گونه ظاهرسازي، خاضعانه و خالصانه و در عين حال عالمانه و خردمندانه، ريشه‏هاي درد را بشناسند و پس از پايان سخن مشورت كننده، به شيوه‏هاي درمان رو كنند تا جوانان در فضايي با تفاهم و مبتني بر اعتماد متقابل دفتر زندگي خود را بگشايند و سطر سطر مطالب خود را به صورت مشورت مطرح نمايند.

  ويژگيهاي مشاور نسل جوان

  از مجموع صفات برجسته ي مشاورِ جوانان، به اين ويژگيهاي والا مي‏توان اشاره كرد:

  1- سرمايه گذاري عاطفي
  سطح سرمايه گذاري عاطفي بيشتر از سطح تبادل عاطفي است، در اولي دلجويي مشاور از مراجع مورد نظر مطرح است ولي در دومي، جريان داد و ستد عاطفي در حد تعادل ميان دو شخصيت به ميان مي‏آيد.
  به يقين چنين سرمايه گذاري براي همگان به ويژه نسل جوان با توجه به احساسات پاك و اعتماد ارزشمندي كه به انسان‏هاي وارسته و خالص مي‏كنند، ضرورتي بيشتر و بهتر خواهد داشت.

  2- ثبات عاطفي
  فرد در صورت برخورداري از عواطف با ثبات و يكدست در مراحل مختلف زندگي مي‏تواند، اعتماد جوان را جلب كند و او را به گفتگو و مشاوره ترغيب نمايد. والدين بيش از ديگران بايد واجد چنين صفتي باشند.

  3- تواضع و فروتني
  در مناسبات انساني، نفوذ اخلاقي و جلب اعتماد ديگران در شرايطي امكان‏پذير است كه ارتباط افقي حاكم باشد. اين امر در روابط متقابل جوانان و ديگران چشمگيرتر و تعيين كننده‏تر است. زيرا جواناني كه احساس مي‏كنند، مشاور از موضع برتر و موقعيت اقتدار با آنان مواجه مي‏شود، دست به مقاومت مي‏زنند و عكس‏العمل مخالفي از خود بروز مي‏دهند.

  4- نيازشناسي جوانان
  آگاهي و درك كامل اطرافيان به ويژه والدين از نيازهاي مهم سنّي و مشكلات اين دوران، توانايي خاصي به آنان مي‏بخشد تا بر اساس نيازهاي آنان، روش‏هايي را اتخاذ نمايند كه به نتيجه ي مطلوب، يعني تفاهم كامل منجر شود.

  5- ارزش‏هاي اخلاقي
  پاي‏بندي به يك نظام اخلاقي استوار، متقن و مستحكم الهي، اعتماد جوانان را به خوبي جلب مي‏كند.(3) هرگاه نسل جوان ما انسان آگاه و هوشياري را بنگرند كه امواج زندگي و توفان شبهات او را عاجز و ناتوان نمي‏كند و چونان نخل استوار و تنومندي، سربلند و پر استقامت به اعتقادات ديني و دلبستگي‏هاي الهي خود معتقد است، در تمامي عرصه‏ها برتر از نزديكان و اطرافيان به او اعتماد مي‏كنند و چونان اميني رازدار و پدري مهربان يا برادري دلسوز و آگاه، تمامي فرازها و فرودهاي حوادث زندگي خود را با او در ميان مي‏گذارند و از وي مدد مي‏گيرند. به راستي چنين كاميابي براي يك مشاور، بهترين موفقيت و سربلندي محسوب نمي‏شود؟!
  آري:
  دل را نگاه گرم تو ديوانه مي‏كند
  آيينه را رخ تو پري خانه مي‏كند
  آزادگان به مشورت دل كنند كار
  اين عقده كار سبحه صد دانه مي‏كند(4)

  پي‏نوشتها:
  1)مولوي.
  2) رسول اكرم (ص))؛ وسائل الشيعه، ج 12، ص 42.
  3)جوان و نيروي چهارم زندگي، ص 122-119.
  4)صائب.

  منبع:پيام زن- با تغييروتلخيص
  آثار مشاوره با نسل جوان

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  parsa (13-01-1389)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •