سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: حداقل پوشش زنان و حداکثر ( حجاب )

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض حداقل پوشش زنان و حداکثر ( حجاب )
  الله تعالی به این خلق خودش نشان داده كه من تو را می شناسم زیرا خلقت کردم و اینست که می دانم تو سخن مرا می فهمی پس لازم نیست حرفهایی را برایت بگویم تا دیگران که تو را نمی شناسند قدر تو را اشتباه بفهمند.

  و اینست که الله تعالی به خلق خود اینگونه خطاب آورده است:


  يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المؤمنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادنى ان يعرفن فلا يؤذين وكان الله غفورا رحيما

  اى پيامبر، به همسران خود و دختران خود و همسران مؤمنان بگو که لباس هاى خود را بلند کنند تا تمام بدنشان را در بر بگیرد و بپوشاند زیرا اين كمترين حديست كه بوسيله اش (بعنوان زنان پرهيزگار) شناخته خواهند شد و مورد اهانت قرار نخواهند گرفت. خداست عفو کننده، مهربان ترين. سورة الأحزاب – الآية ۵۹


  وقل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن على جيوبهن ولا يبدين زينتهن الا لبعولتهن او ابائهن او اباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بني اخوانهن او بني اخواتهن او نسائهن او ما ملكت ايمانهن او التابعين غير اولي الاربة من الرجال او الطفل الذين لم يظهروا على عورات النساء ولا يضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن وتوبوا الى الله جميعا ايها المؤمنون لعلكم تفلحون

  و به زنان ایمان آورده بگو که نگاه شان را پایین و بدور از نامحرمان دارند و پاکدامنی خود را حفظ کنند و آرایشها .و زینتهای خود را آشکار نسازند مگر آنچه ظاهر شدنش ضروریست و مانعی ندارد ( صورت و دو کف دست ) و روسریهایشان را بر گردن و سینه افکنند و زیبایی هایشان را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا فرزندانشان یا فرزندان شوهرانشان یا برادرانشان و یا پسران برادران و خواهرانشان یا زنانشان و برده های خود یا مردانی که رغبت جنسی در آنان نیست یا کودکانی که هنوز به اندام زنان اطلاع نیافتند .

  و پاهایشان را بر زمین نزنند ( که صدا دهد ) زیرا اینگونه خود را به نمایش می نهند و زینت خود ( اندام ) خود را آشکار می سازند و همگی ایمان آورندگان بایستی بسوی خدا بازگردید تا رستگار شوید.  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  سورة ۲۴ - آية ۳۱

  الله تعالى به زن امورى را مورد اشاره قرار داده كه زن بخوبى آنرا مى شناسد اين امور خيلى روشن است مانند :

  ۲- به زنانى كه خودشان روسرى بسر مى كرده اند نشان مى دهد كه آن روسرى تان را بايستى بصورتي قرار دهيدكه جيوب (سينه و گردن ) را بپوشاند و این نتیجه ی فعلی آیه است که زنان از قبل خمار (روسری ) بسر بودند و فقط نحوه ی روسری شان مورد قبول الله سبحانه و تعالى نبود .

  علت اینکه می گویم زنان از قبل روسری بسر بوده اند اینست که خداوند برایشان گفته ” خمرهن ” روسری هایتان ” و اگر آنان از قبل چیزی بسر نداشتند حتما خداوند برایشان ابتدا نوعی پوشش توصیف می کرد و بعد می گفت آنرا روی سر قرار دهید بعد آنرا بکشيد روی جیوبتان که همان پوشاندن گردن و سینه است زیرا جیب به قسمتی از لباس می گویند که از آن قسمت گردن آشکار می شود يا جايى كه مخفى ماندنش مهم است.

  و باز الله سبحانه و تعالی به آنان بیان فرموده که زینت خود را جز برای افرادی نامبرده ،مشخص نسازند و این افراد که در شروع آن شوهر نام برده شده نه بدین معناست که با همه ی آنان بهمانگونه باشند که با شوهران می توانند باشند ، زیرا الله تعالی زن و شوهر را لباس هم معرفی کرده است ( … هنَ لباسٌ لكم و أنتم لباسٌ لهن … زنانتان لباس شما و شما لباس زنانتان هستيد…قرآن ) یعنی بین آنان لباس هم لازم نیست و خود پوشش همند .


  آن افراد نامبرده مرداني هستند با سن و عمرهاي متفاوت و اينست که آشکار ساختن زينت نمي تواند به معناي عرياني يا شبه عرياني باشد بلکه به معناي ظهور بصورتي ست که قبلا نيز زنان بدان عادت داشتند مانند پوشش جسم بصورتي که شهوت انگيز نبوده ولي تکلف و سختي هم نداشته است و اينست که زن در آن زمان حدودش را مشخص مي دانسته همانطور که ما حدود و پوشش بين نزديکان را مي شناسيم و اينست که هرگز آشکار ساختن سينه و ران در اين نوع اجازه ي آشکار سازي نيست.


  ویرایش توسط یاس بهشتی* خادمه باب الحوائج جواد الائمه (ع)* : 11-09-1393 در ساعت 15:32
  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  3- مسئله ي ديگر نحوه ي پوشش و راه رفتن زن بگونه اي که زينت را آشکار سازد و اينست که خداوند از زدن پاي زن بزمين سخن آورده زيرا در آن زمان نيز زن بخوبي مي دانسته که صداي پاي زن تنها آهنگ و طريقه ي راه رفتن او را مشخص نمي کند بلکه بالاتر از آنست و زينت او را آشکار مي سازد و اين زينت در کل ، بيان جواني و شادابي و نياز او به جلب جنس مخالف اوست.

  براين اساس کفشهاي پاشنه بلند عيناً همان صفت زدن پاها در وقت پوشش خلخال و آشکار سازي زينت را دارند زيرا با پوشش کفش پاشنه بلند ، تمايل جسم زن در راه رفتن بصورتي مي شود که زينت او را نمايان مي سازد و صدا و نحوه ي راه رفتنش مورد توجه قرار مي گيرد. و اينست که حداقل پوشش زن در قرآن پوششي ست که گردن و سينه ها را بپوشاند و اين ممکن نمي شود مگر اينکه روسري به جلو آورده شود زيرا اگر روسري در عقب سر باشد باز تمايل به آشکار سازي جيوب ( فتحه ي لباس که گردن و سينه را مي گيرد ) باقي مي ماند و زينت زن آشکار مي شود و شکي نيست که موي سر به عنوان زينت زن بلکه تاج سر زن شناخته مي شود که بوسيله ي آن خود را تجمل مي دهد و زنان به خوبي مي دانند و به آرايش موهاي خود افتخار و تباهي مي كنند!

  پس کسي که پوشش موي زن را ضروري نمي شناسد بايستي به خيابان رود و زنان را و خودنمايي شان را نظاره گر شود تا بهتر متوجه ي سخنم شود!

  و باز حداقل پوشش زن اينست که زينت هايش ( اندام ) را نمايان نسازد و باز حداقل پوشش اينست که روپوش لباس ( جلباب ) تا پايين بصورت ساترو پوشش بر تمام جسم قرارگرفته شود و جلباب عموما به لباس فوق لباس عادي اطلاق مي شود زيرا در قاموس مشخص قرآن که لغت عرب است به لباس زيرتن که با بدن لمس مستقيم دارد ” لباس و ثوب ” گفته مي شود و اينست که زن و شوهر را لباس هم مي خواند .

  پس جلباب بمانند عبا يا چادر است يا همانکه ايراني ها بدان مانتو مي گويند ولي بايستي تمامي جسم را از گردن تا نوک انگشت پا در بر گرفته باشد و نوع آن بگونه اي باشد که شکل جسم را به نمايش ننهد.

  و حداقل پوشش در خانه اينست که باعث نشود کودکي جسم زنان را خوب بشناسد و اينست که اطفال بايستي در محيطي اخلاقي و غير تحريک آميز پرورش يابند.  امضاء 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  4- حال بگذاريد ببينيم حداکثر پوشش چيست؟

  قرآن محيط حداکثر را بسيار باز کرده است تا زن مؤمن بتواند در لباس خود هميشه بسوي بهترين برود و مطمئن باشد كه خدايش بيشتر را از او قبول داشته و بلكه بيشترين پوشش پسنديده است و اينست که با توجه به آياتي که زن را به اخفاي زينت دعوت کرده ، متوجه شدم هر قدر زن خود را بيشتر بپوشاند خودش را به رضاي خالق نزديکتر خواهد کرد البته با نيت و تقواي درون تا مصداق : وَلِبَاسُ التَّقْوَيَ ذَلِكَ خَيْرٌ … و پوششي که خدا را در نظر گرفته شود بهترين است ” باشد.

  و اينست که احدي جز الله تعالي اجازه ندارد براي زن حداکثر يا حدود در پوشش تعيين نمايد و هرگونه تحديد در پوشش فقط با اجازه ي قرآن ممکن است .

  و با مراجعه به قرآن مشخص مي شود که تحديد حداکثر به عهده ي زن مؤمن رها شده است و آن اينکه او با تشخيص زينت خود ، به نهان ساختن زينت بکوشد و زني که سرتاسر بدنش را مخفي مي سازد بخوبي مي تواند با افتخار اعلام دارد که من همانگ با فرمان خدايم هستم و خود را براي بيگانه آشکار نساختم و خدايم مرا امر فرموده تا چنان باشم که مورد شناخت و اذيت واقع نشوم.و اينست که حتي با تفاسير متعدد و مقايسه با احاديث و اخبار، قضيه عوض نخواهد شد جز در اين امر که ما نمي توانيم زن را به پوشش حداکثر اکراه و اجبار سازيم و اين امر به اختيار زن واگذار شده است و اين حقيقت اسلام است که زن مؤمنه خود شريک امري ست که شناسايي آن توسط الله تعالي و خود زن صورت يافته است.

  بر اين اساس مؤمنان ، معتقدم که تعيين حداکثر يا خط فاصل و ممنوعيت نوعي پوشش که با هشمت بيشتر زن در ارتباطست نوعي ديکتاتوري ست و حتي خلاف وحي است .

  مگر بشر بهتر از خالق بشر مي فهمد!؟

  حال که خالق زن حد پوشش را به اين صورت زيبا براي زن ترسيم کرده و او را به اخفاي زينت و بهترين راه عدم ايذاء دعوت كرده است ،پس کسي حق اذيت به زن را ندارد و کسي حق ندارد به زن بگويد : صورتت آشکار کن و دستت هم آشکار کن و بيش از اين حق پوشش نداري !؟  امضاء 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  حال که خالق زن حد پوشش را به این صورت زیبا برای زن ترسیم کرده و او را به اخفای زینت و بهترین راه عدم ایذاء دعوت كرده است ،پس کسی حق اذیت به زن را ندارد و کسی حق ندارد به زن بگوید : صورتت آشکار کن و دستت هم آشکار کن و بیش از این حق پوشش نداری !؟

  زیرا بسیاری اوقات زن آرامش خود را در اخفای صورت می بیند بمانند عروسی که به وقت خروج از آرایشگاه صورتش را می پوشاند تا کسی به او نگاه نکند و به او طمع نکند.

  البته هدفم با این مختصر این نیست که به خواهران عزیزم بگویم پوشش من بهتر است یا پوشش آنان بلکه هدفم تذکر به این حقیقت است که :

  ما برای پوشش بهتر، بایستی مسابقه بسوى خیرات و نیکی ها را راه اندازى كنیم نه اینکه سدی باشیم در راه خیر و نیکی!

  همتنطور که خدایمان ما را بسوی پیشگام شدن در نیکی ها می خواند:

  ولكل وجهة هو مولیها فاستبقوا الخیرات این ما تكونوا یات بكم الله جمیعا ان الله على كل شیء قدیر
  سورة ۲ - آیة ۱۴۸

  یؤمنون بالله والیوم الاخر ویامرون بالمعروف وینهون عن المنكر ویسارعون فی الخیرات واولئك من الصالحین

  سورة ۳ - آیة ۱۱۴

  لكن الرسول والذین امنوا معه جاهدوا باموالهم وانفسهم واولئك لهم الخیرات واولئك هم المفلحون
  سورة ۹ - آیة ۸۸

  اولئك یسارعون فی الخیرات وهم لها سابقون
  سورة ۲۳ - آیة ۶۱

  ثم اورثنا الكتاب الذین اصطفینا من عبادنا فمنهم ظالم لنفسه ومنهم مقتصد ومنهم سابق بالخیرات باذن الله ذلك هو الفضل الكبیر


  - سورة ۳۵ - آیة ۳۲


  امضاء


 7. تشكر


 8. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  و بر اساس تجربه ى شخصى ام اثرات خوب نقاب ( پوشش صورت ) را لمس كرده ام كه بسوى زن با دیده ى كمتر یا تحقیر آمیز نظر نمى شود بلكه ثابت مى شود كه ابراز شخصیت زن حتى از پس حجاب هم ممکن است همانطور که معلمه ی زنان عایشه ی صدیقه نمونه ی بارزش بود که امر بر حجاب شده بود و حجاب مرحله ی پیشرفته تر پوشیدن است یعنی اینکه از نظر کاملاً مخفی شود .

  پس آیاتى كه زنان را به پوشش ( حد ادنی یا حداقل ) امر فرموده خیلی زیبا از صفات لباس خارجی لباس زن که همان جلباب و خمار( رو لباسی و روسری ) و پوشش پاها و آرام راه رفتن و اخفای زینت است ، بیانى روشن آورده است .

  و با تكمیل شدن این اصل كه آیات عمومى پوشش ابتدا از زنان رسول الله و دخترانش آغاز شده و سپس به زنان بقیه ى جامعه ، به این اصل رسیدم كه :

  پوشش و ستر زنان رسول الله به عنوان بهترین پوشش و نمونه ى بهترین است و این است كه ایشان امر شدند كه از پشت حجاب با مردان بصورتی که حتی صدایشان نیز پایین و نرم نباشد، سخن گویند.

  و همه مى دانند سخن از پشت حجاب به معنای ساکن و حبس شدن در خانه نیست و آنان معلمه های صحابه و زنان بودند و بلكه امر شدند به دعوت به دین الله .

  و اینکه روش سخن گفتن به آنان آموزانده شده برای این بود که دعوتگران بسوی دین باشند نه اینکه ساکت و خانه نشین شوند!

  … واذكرن ما یتلى فی بیوتكن … الأحزاب

  و از آیات خداوند که در خانه هایتان تلاوت می شود بخوانید و به دیگران تذکر دهید ….

  اینست که بهترین پوشش را ” حجاب ” می دانم و حجاب همان است که زن کاملا مستور باشد.


  امضاء


 9. تشكر


 10. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  و با خواندن کتاب الله تعالی متوجه می شویم که الله تعالی رسولش را اسوه و الگوی ما خوانده است و اینست که اخلاق و رفتار زنان ایشان و دخترانشان نیز نتیجه ی تعلیم صحیح شریعت اسلام است که بایستی مورد توجه ی مسلمین واقع گردد تا امت اسلام به عزت خود باز گردد و همه می دانیم در دورانی که مسلمین خود یک امپراتوری جهانی شناخته شده بودند سخن از کشف و باز کردن صورت زن نبوده است ولی اجباری هم نبوده زیرا برای مثال کنیزان و خدمتکاران زن صورت خود را باز نگه می داشتند .

  و هرگز پوشش زن نوعی تحقیر شأن زن نبوده است زیرا مشهور است براى مثال زبیده زن هارون الرشید مشهور به تفقه در امور و نقاش بوده است حال اینكه او یك زن محجبه بوده است.

  امضاء


 11. Top | #8

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن زنان
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  2988
  نوشته
  7,680
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  خدایا به تو پناه میبرم از شر همه بدیها و ناملایمات زندگی پناهم ده که جز تو پناهی ندارم
  تشکر
  20,586
  مورد تشکر
  24,504 در 7,125
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  پاسخ به “حداقل پوشش زنان و حداکثر ( حجاب )  1. شخصی سخنم را خوب نفهمید و مرا متهم كرد كه : تو زنان را به عدم اطاعت از شوهرانشان مى خوانی ؟!
  2. این شخص منظورش این بود كه ممكن است مردى به زنش امر كند كه صورتش را بپوشاند.

   و من به او و بقیه این تذکر را بچهم که بایستی زن و شوهر آنجنان بهم نزدیک باشند که مایه ی آرامش و آسایش هم شده و حاجتی به مرافعه ی مشکلات نداشته باشند!

   متاسفانه بسیاری مردان به زنان به دیده ی اسیری می نگرند که جز اطاعت راهی ندارد و گویا زن هیچ حقی ندارد!

   در حالیکه خداوند فرموده است:

   … وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلِلرِّجَالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَةٌ وَاللّهُ عَزِیزٌ حَكُیمٌ (۲۲۸) سوره البقره

   و برای زنان همانگونه حقوق احسان و نیکی هست که مردان بر آنان دارند ….

   پس مرد به خوبی بایستی بتواند شریک و همتای خود را بسوی آرامش خود و او جلب کند نه با قهر و خشونت او را از خود منفور سازد.


  امضاء


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی