چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟ سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. #1
  عضو كوشا
  عاشورا آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 240      تشکر : 1,759
  925 در 216 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عاشورا آنلاین نیست.

  پیش فرض چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟
  هوالرئوف


  در کتب آسمانی آمده، "خداوند سرچشمه عشق است."


  اما اگر واقعاً خدا سرچشمه عشق است، چرا اینقدر رنج و بدبختی وجود دارد؟
  چرا با عمل وحشیانه طبیعت اینهمه آدم در سال می میرند و چرا برای سیر کردن شکم صدها هزار انسان که از گرسنگی رنج می برند، غذای کافی وجود ندارد و چرا اینقدر ظلم و ستم بر مردم اعمال می شود؟ چرا اتفاقاتی مثل تراژدی که در شهر اوکلاهاما شاهد بودیم روی میدهد که دیوانه هایی به جان مردان، زنان و کودکان بی گناه بیفتند؟


  در یکی از رمان های هیو والپول، یک مرد جوان می گوید، "میدانی وانسا، خدا نمی تواند وجود داشته باشد. باید به این مسئله ایمان پیدا کنی...از خودت بپرس، چطور می تواند خدا وجود داشته باشد و زندگی اینطور باشد؟ اگر خدایی بود باید از خودش دلگیر می شد."
  یک نفر که موضوع سخنرانی این هفته ام را دیده بود می گفت، "اینم عجب سوالیه." و واقعاً هم همینطور است. چند شب پیش همسرم سوال کرد که موضوع سخنرانی این هفته ام چیست و وقتی به او گفتم که موضوع "چرا خدا اجازه می دهد رنج ببریم؟" است، گفت، "آره واقعاً چرا؟"

  حتی وقتی نگاهی به این "چرا؟" می اندازم، صداهایی را می شنوم که در گوشم زنگ می زنند، "مال ما این نیستیم که متعجب باشید چرا، مال ما این است که فقط انجام دهید یا ........."

  1- اولین مشکل در مواجهه با مشکل رنج کشیدن، نظریه قدیمی متداول بین خیلی از مسیحی هاست که اشتباه است بپرسیم، "چرا؟" نباید در مورد وجود انسان و مشکلات او از خدا گله کنیم.

  اما پیشنهاد من برعکس این است. پرسیدن "چرا" نه تنها اشکالی ندارد بلکه اولین قدم به سمت آشتی با پروردگار درخلال درد و رنج است و کاملاً با سنت کتب آسمانی هماهنگ است:

  حضرت موسی با قوم خود در بیابان به جانب خدا فریاد می زند، "خدایا چرا در حق این مردم بدی می کنی؟"
  جدعون در زمان غم و ناراحتی می گوید، "اگر خدا با ماست، پس چرا این اتفاقات برای ما می افتد؟"
  حضرت ایوب که نماد مواجهه با مشکلات و رنج هاست می گوید، "من زندگی خودم را دارم، آزادانه گله وشکایتم را ابراز می کنم و به تلخی روحم سخن می گویم. به خدا می گوید، آیا ستم دادن به من به نظرت درست است؟"

  و اگر هنوز هم متقاعد نشده اید، سخنان خود حضرت عیسی را بشنوید: "خدای من، خدای من، چرا من را به خودم واگذاشته ای؟"

  پس حالا که اینطور است، اجازه بدهید ما هم پیش برویم و بپرسیم، "چرا؟" "چرا خدا اجازه می دهد رنج ببریم؟"

  پرسش "چرا" به چهار نوع مشکل و سختی نمود دارد که منجر به رنج و بدبختی می شود. اجازه بدهید نگاهی اجمالی به آنها بیندازیم:

  1. بلایای طبیعی


  گردبادی به یک شهر حمله ور می شود، سیل جامعه ای را نابود می کند، آتش قومی را در هم می کشد، و تصادفات که ھر سال جان تعداد بیشماری از مردم را می گیرد. مثلاً خدا نمی توانست وقتی یک هواپیما درحال سقوط کردن است، نیرو جاذبه را نگه دارد؟
  ایده خیلی خوبی به نظر می رسد اما اگر نیروی جاذبه ناگهان قطع شود، همه جهان بر هم می ریزد.

  شاید بتوان با مشکلات و سختی های ناشی از بلایای طبیعی کنار بیاییم اما درمورد این چطور:

  2. بیماری ها

  چرا خدا زندگی را طوری خلق کرده که بعضی از سلولهای بدن تخریب می شوند؟ آیا نمی توانست زندگی انسانها را طوری خلق کند که هیچوقت به بیماری و مریضی گرفتار نمی شدند؟

  این هم در نظر اول ایده خوبی به نظر می رسد مخصوصاً وقتی صحبت از بیماری جوانها و کودکان باشد. اما وقتی زندگی واقعیت می شود همه انواع و اشکال زندگی نیز ممکن می شود، حتی سلولهای بیمار. خیلی از بیماریها متعلق به گذشته است و با پیشرفت علم پزشکی درمان آن پیدا شده است. به نظر می رسد که انسان باید همراه با خدا برای از بین بردن مشکلات و دشواری های انسان تلاش کند. بااینکه دردآور است اما گاهی اوقات فشار و چالش و درد زندگی است که باعث می شود بیشترین تلاش خود را به کار گیریم.
  بیماری و مریضی با همه بدی که دارند اما بخشی از انسانیت و مرگ و میر انسان هستند. خداوند قصد نداشته است که در این جهان به انسان عمر جاودانه بدهد.

  3. درد روحی و احساسی

  چرا باید متحمل دردها و ناراحتی های روحی شدید بشویم؟ چه از دست دادن عزیزی باشد یا شاهد درد کشیدن یکی از عزیزان بودن، گاهی اوقات دردهای احساسی است که باعث می شود آن "چرا"ها به زبانمان بیاید.

  خیلی خوب یادم می آید شبی را که با چشمهای گریان رو به آسمان نگاه می کردم و از خدا می پرسیدم، "چرا؟ چرا بایداینطوری شود؟" و خوب یادم می آید که همان موقع سوال دیگری به ذهنم آمد که "آیا برای فرار از این فقدان، دست از تجربه عشق می کشی؟"

  4. بدی های انسانی

  یک آهنگ معروف بود که می گفت، "چطور آدما میتونن اینقدر بی احساس باشن، چطور میتونن اینقدر سنگدل باشن؟"

  نامهایی مثل جان واینه و جفری داهمر بعنوان نمونه هایی از بدترین نوع شر در زمین در ذهن همه ما حک شده اند. تیم مک ویگ هم به آن لیست اضافه شده است.

  خوب گوش کنید. من کاملاً متقاعد شده ام که در صورت شر انسانی است که می توان شیطان واقعی را دید.
  و هنوز هم... حتی در صورت شر انسانی مثل آنچه که شهر اوکلاهما دیدیم دقیقا آنچه سنت پاول نوشته را می بینیم: "همه چیز برای آنها که خداوند را دوست دارند، خوب پیش می رود." که می تواند تصویر آن مرد آتش نشانی را در شهر اوکلاهما فراموش کند که کودک یک ساله ای را از لاشه هواپیما بیرون می کشید. آن کودک به طرز تاسف برانگیزی جان سپرد. اما تصویر مرد آتش نشان و مادر آن کودک که شریک در غم از دست رفتن کودک همدیگر را در آغوش گرفته بودند به یاد ماندنی است. یعنی غریبه ها درمیان رنج و بدبختی با هم همدردی می کنند.


  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟


 2.  

 3. #2
  عضو كوشا
  عاشورا آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 240      تشکر : 1,759
  925 در 216 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عاشورا آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟
  اینجا نکته مهمی است که درمواجهه با درد روحی و احساسی باید به یاد داشته باشید. وقتی آسیب روحی دیده ایم، به دنبال پاسخ های عقلانی و منطقی نیستیم. تصور کنید که به حادثه اوکلاهما نگاه می کردید و می پرسیدید، "خدایا چرا؟" و بعد یک فرمول علمی جادویی در آسمان با پاسخ ظاهر می شد... "به خاطر این است که x+y بر جذر y و...." آیا این راضیتان می کند؟ نه. راه حل اینجاست:

  ما دنبال پاسخ برای مغزمان نیستیم بلکه به دنبال مرحمی برای زخممانیم.

  وقتی آسیب روحی دیده ام، آسیب با مغزمان در ارتباط نبوده و روحمان را خدشه دار کرده است. بیشتر از اینکه به دنبال پاسخ چراهای خود باشیم، زجه می زنیم و از دردمان می گوییم. از این گذشته، آخرین باری که اتفاق فوق العاده ای برایتان افتاد و از خدا پرسیدید، "چرا من" کی بود؟

  اجازه بدهید درسهایی برایتان عنوان کنم که شما را در دردها و ناراحتی ها به خدا نزدیکتر می کند.

  1. پرسیدن "چرا" از خدا اشتباه نیست.
  به آخرین قسمت انجیل نگاه کنید....حتی پیامبر خدا نیز در رنج و بدبختی از خدا می پرسد، "چرا؟" و احساس تنهایی می کند.

  2. خدا برای تنبیه ما رنج و ناراحتی نمی فرستد.
  انجیل متی مسیحی به ما نشان می دهد که روح او بر غم و اندوه غالب شده بود. "روح من تا حد مرگ انباشته از درد است." تابه حال آنرا حس کرده ای؟ مسیح هیچ کار اشتباهی انجام نداده بود. درواقع، او کسی است که در هماهنگی کامل در بهشت با خدای خود زندگی می کند. اگر کسی در دنیا باشد که به هیچ وجه شایسته تحقیر، طرد شدگی و درد نباشد، اوست. پس خدا برای تنبیهمان درد و ناراحتی نمی فرستد.

  3. خدا در رنج و تنهایی ما را تنها نمی گذارد، او هم کنار ما رنج می کشد.
  کمی به آن فکر کنید. وقتی زجه می زنید که "چرا؟" برای کسی زجه می زنید که می داند این چرا چرا کردن ها، احساس تنهایی و طردشدگی و احساس درد فیزیکی و احساسی یعنی چه.

  نه، خدا وقتی ما درد می کشیم غایب نیست و درست کنار ماست. یکی از دوستانم می گفت که در بدترین و دردآورترین تجربه زندگیش به سمت خدا زجه زده است که "وقتی پسرم مرد کجا بودی؟" بعد صدایی نرم و آرام را شنیده که می گوید، "من همانجا بودم که تو بودی وقتی پسرم مرد."

  چرا درد و رنج و بدبختی زندگی ما را نابود می کند؟ چرا خدا اجازه همچنین چیزی را می دهد؟ هر پاسخ عقلانی به این سوال قاصر خواهد بود. فقط پذیرفتن اینکه خدا در همه دردها کنار ماست باعث می شود که از تاریکی بیرون بیاییم.

  و آخر اینکه انجیل به ما یاد می دهد که خدا هر اشتباهی را درست می کند، هر قلب شکسته ای را ترمیم می کند و هر دل خالی که به سمت او آمده را پر می کند. "...خدا خودش با آنها خواهد بود. هر اشکی را از صورت ها می زداید. مرگ دیگر وجود نخواهد داشت. درد و زجه و ناراحتی دیگر وجود نخواهد داشت."
  آنکه گفت، "به خاطر همه آن چیزهایی که دیده ام، برای چیزهایی که ندیده ام به خدا اعتماد میکنم" حقیقتاً راست گفته است.
  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟

 4. تشكرها 7


 5. #3
  کارشناس افتخاری سایت
  صالح آواتار ها

  تاریخ عضویت : اسفند 1388
  نوشته : 57      تشکر : 53
  295 در 54 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  صالح آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟
  باسمه تعالي

  سلام عليکم

  فضاي نوشته همان طور که از نقل قول ها هم مشخص هست، فضايي کاملا متناسب با عقايد مسيحيت است. برخي از مطالب مطرح شده قابل ترديد و بحث و مناقشه است

  اين که نوشتند «خداوند براي ناراحتي ما رنج و درد نمي فرستد» کاملا با آموزه هاي اسلامي مخالف است. بلا و درد و رنج دلايل متفاوتي دارد. نوعي از بلاها به عنوان مجازات و تنبيه است و نوع ديگر جهت ترقي انسان است «البلاء للولاء»

  اين که نوشتند « هر وقت رنج مي کشيم خدا در کنار ماست» خوب طبيعي است. خداوند نامحدود است حتي زماني که گناه مي کنيم در کنار ماست . مگه مي توان جايي را تصور کرد که خداوند حضور نداشته باشد.

  نکته آخر اين که رسيدن به مقام رضا (يعني راضي بودن به آنچه خداوند براي انسان مقدر کرده، از درد و رنج يا شادي و طرب) با فکر کردن و احساس کردن و تصور کردن حل نمي شه. مقام رضا حالتي است که بايد براي قلب انسان حاصل بشه.
  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟
  ما را ز جام باده ی گلگون خراب کن (khoc)زان پیشتر که عالم فانی شود خراب
  ------------------------------------------------------------- 6. #4
  کارشناس افتخاری سایت
  معمار آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 928      تشکر : 1,108
  4,593 در 919 پست تشکر شده
  دریافت : 1      آپلود : 0
  معمار آنلاین نیست.

  پیش فرض
  نقل قول نوشته اصلی توسط عاشورا نمایش پست ها

  اما اگر واقعاً خدا سرچشمه عشق است، چرا اینقدر رنج و بدبختی وجود دارد؟
  اگر بخواهیم از لحاظ دینی به این سوال پاسخ دهیم

  وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ‏ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِينَ‏
  وقطعاً شما را با چيزى از ترس، گرسنگى، زيان مالى وجانى وكمبود محصولات، آزمايش مى‏كنيم وصابران (در اين حوادث وبلاها را) بشارت بده.(بقره 155)

  طبق این آیه خدا انسان ها رو آزمایش می کنه اما باید دونست که امتحان الهی برای این نیست که رفع ابهام از خدا بشه چرا که خدا به همه چیز عالمه
  هدف از آزمايش اينه كه از ما كارى سر بزنه و به این سبب استحقاق پاداش و کیفر داشته باشیم

  پیامبرصابران را معرفی می کند:

  از رسول خدا (ص) روايت شده ... كه فرمود: اى پسر مسعود ... خداوند متعال مى‏فرمايد: «وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ ... وَ بَشِّرِ الصَّابِرِينَ»، به آن حضرت عرض كرديم:
  صابران چه كسانى هستند؟ فرمود: كسانى كه بر اطاعت خدا صبر مى‏نمايند و از نافرمانى او دورى كرده‏اند، كسانى كه روزى پاكيزه كسب كرده و در انفاق ميانه رو هستند و زيادى درآمد خود را انفاق نموده‏اند، پس آنان رستگار گشته‏اند ...»( بحارالانوار، ج 74، ص 93، ح 1)

  در حدیثی از امام علی (ع)علت مشکلات و رنج ها را بیان می کند و می فرماید:

  «و لکن اللّه یختبر عباده بانواع الشدائد و یبتلیهم بضروب المکاره اخراجا للتکبر من قلوبهم و اسکانا للتذلل فی نفوسهم و لیجعل ذلک ابوابا فتحا الی فضله و اسبابا ذللا لعفوه

  خداوند همواره بندگان خود را به انواع شداید مواجه می کند و اقسام کوشش ها و مجاهدت ها را پیش پای آنها می گذارد، تکالیفی گوناگون برخلاف طبع آسایش طلب آنها بر آنها مقرر می دارد تا غرور و تکبر از دلشان بیرون رود، نفوس شان به عبودیت خدا رام گردد و این وسیله ای است برای اینکه درهای فضل و رحمت پروردگار به روی آنها گشوده شود. نهج البلاغه خ۱۹۲.


  «الا ان الشجرة البریة اصلب عودا و الروائع الخضرة ارق جلودا و النباتات البدویة اقوی و قودا و ابطا خمودا
  آگاه باشید درختان بیابانی، چوب شان سخت تر و درختان کناره جویبار پوست شان نازک تر است. درختان بیابانی که با باران سیراب می شوند آتش چوبشان شعله ورتر و پر دوام تر است. مراد امام این است که چون درخت های بیابان در شداید و سختی ها رشد و نمو می کنند، از درختان دیگر سخت تر هستند.( نهج البلاغه، نامه ۴۵،)

  پس طبق این حدیث خداوند مشکلات و بلاها را بر انسان فرود می آورد که انسان مقاوم شود –ناز پرورده نشود مشکلات را تحمل کند -به مقامات بالا برسد و اجر و پاداش فراوانی شاملش شود

  کلام آخر

  خداوند مجانی بهشت را به کسی نمی دهد بهشت مخصوص کسی است که در این جهان صبر و کوشش کند
  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟


 7. #5
  کارشناس افتخاری سایت
  معمار آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 928      تشکر : 1,108
  4,593 در 919 پست تشکر شده
  دریافت : 1      آپلود : 0
  معمار آنلاین نیست.

  پیش فرض
  قرآن علت بلاها و سختی ها را در آیه ای ذکر می کند که (وَ ما أَرْسَلْنا فِي قَرْيَةٍ مِنْ نَبِيٍّ إِلَّا أَخَذْنا أَهْلَها بِالْبَأْساءِ وَ الضَّرَّاءِ لَعَلَّهُمْ يَضَّرَّعُونَ)اعراف آیه 94 هيچ پيامبرى را در شهرى نفرستاديم مگر آنكه اهلش را [پس از تكذيب آن پيامبر] به تهيدستى و سختى و رنج و بيمارى دچار كرديم، باشد كه [به پيشگاه ما] فروتنى و زارى كنند.

  ما در هيچ شهر و آبادى، پيامبرى نفرستاديم مگر
  اينكه مردمش را گرفتار ناراحتيها و بلاها ساختيم، تا كمى به خود آيند و دست از طغيان و سركشى بردارند و به سوى آن كس كه همه نعمتها از وجودش سرچشمه مى‏گيرد بازگردند

  و اين به خاطر آن است كه مردم تا در ناز و نعمتند كمتر گوش شنوا و آمادگى براى پذيرش حق دارند اما هنگامى كه در تنگناى مشكلات قرار مى‏گيرند و نور فطرت و توحيد آشكارتر مى‏گردد، بى اختيار به ياد خدا می ‏افتند و دلهايشان آماده پذيرش میگردد، ولى اين بيدارى كه در همه يكسان است در بسيارى از افراد زودگذر و ناپايدار است و به مجرد برطرف شدن مشكلات بار ديگر در خواب غفلت فرو مى‏روند ولى براى جمعى نقطه عطفى در زندگى محسوب مى‏شود و براى هميشه، به سوى حق باز مى‏گردند

  به داستان زیر توجه کنید که :

  شخصی از كنار مغازه بلور فروشی می گذشت، چشمش به لیوان هایی افتاد كه روی میز به طور وارونه چیده شده بود. همانجا ایستاد، كمی نگاه كرد و یكی از آنها را به همان حالتی كه بود برداشت و شروع به اعتراض به فروشنده كرد كه آقا ! چرا درِ این لیوان بسته و ته آن باز است ؟! فروشنده خندید و گفت : اگر شما درست بنگرید و لیوان را به حالت درست بگیرید، هردو اشكال برطرف خواهد شد. آری، بسیاری از اشكالات، بر اساس باورهاو تصورات غلط ما می باشد. ما خیال می كنیم كه دنیا برای رفاه است، لذا می گوییم: چرا رفاه نیست؟ مثل كسی كه در چلوكبابی نشسته و اعتراض می كندچرا اینجا دوش ندارد؟! او باید باور كند كه آنجا حمام نیست. ما باید باور كنیم كه دنیا خوابگاه ، عشرتكده و آخور نیست. دنیا میدان رشد است و انسان باید در این میدان با سختی ها مبارزه كند تا خود به رشد و كمال برسد. قرآن می فرماید: «أخذناهم بالبأساء و الضراء لعلهم یضّرّعون» انعام/94سختی و فشارها برای توجه دادن به انسان است. آری ، تا چوب عود را نسوزانید ، بوی عطرش بلند نمی شود . سختی ها وسیله غرور زدایی است. همان گونه كه لاستیك های ماشین را باید تنظیم باد كرد ، حوادث تلخ نیز انسان را متعادل و تنظیم می كند ، غفلت و غرور و تكبر را از بین می برد، به علاوه تلخی ها انسان را به فكر و تلاش واداشته و سر چشمه انواع ابتكارات و اختراعات می شود .
  «منبع: کتاب تمثیلات »
  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟


 8. #6
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1390
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  نوشته : 11,560      تشکر : 114,281
  41,986 در 11,148 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 1
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آنلاین نیست.

  پیش فرض

  استاد قرائتی می فرمایند :


  آدمها سه دسته اند:

  - عینک!

  - ملحفه!

  - فرش!


  وقتی یک لکه ی چایی بنشیند روی عینکت، "بلافاصله" زود آن را با "دستمال کاغذی" پاک می کنی!

  وقتی همان لکه بنشیند روی ملحفه، می گذاری "سر ماه" که لباس ها و ملحفه ها جمع شد، همه را با هم با "چنگ" (زمان قدیم!) می شویی!

  وقتی همان لکه بنشیند روی فرش، می گذاری "سر سال" ، با "دسته بیل" به جانش می افتی!!!

  خدا ( و به تعمیم آن: ولی خدا) هم با بنده های مومنش مثل عینک رفتار می کند. بنده های پاک و زلالی که جایشان روی چشم است، تا خطا کردند، بلافاصله حالشان را می گیرد (والبته دردنیا و خفیف) .. دیگران را به موقعش تنبیه می کند آن هم با چنگ!! و آن گردن کلفت هایش را می گذارد تا چرک هایشان جمع شود (قرآن کریم: ما به کافران مهلت می دهیم تا بر کفر خویش بیافزایند) و سر سال (یا قیامت، یا هم دنیا و هم قیامت) حسسسسابی با دسته بیل(!) از شرمندگیشان در می آید!!!  چرا خدا اجازه ميدهد اينقدر رنج بكشيم ؟

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif 9. #7

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •