سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می کنند

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می کنند  سوئیچ شبکه یک دستگاه شبکهی کامپیوتری است که نقطههای شبکه یا دستگاه های شبکه را به یکدیگر وصل مینماید.این واژه معمولا به دستگاه چند پورتهای اطلاق میشود که پردازش و انتقال داده را در لایهی دوم مدل OSI انجام میدهد.سوئیچ هایی که معمولا در لایهی سوم یا بالاتر پردازش را انجام میدهند، معمولا سوئیچ چند لایه یا سوئیچ لایه 3 خوانده میشوند.اولین سوئیچ اترنت، توسط Kalpana در سال 1990 معرفی شد.سوئیچ یک وسیلهی ارتباط از راه دور است که پیام ها را از هر وسیلهای که به آن وصل است دریافت میکند و سپس آن را تنها برای دستگاه هدف ارسال میکند.این کار سوئیچ را یک وسیلهی هوشمند تر نسبت به هاب میکند (که پیغامی را دریافت میکند و آن را برای تمام دستگاههای موجود در شبکه ارسال میکند). سوئیچ شبکه، یک نقش کامل را در بیشتر شبکههای مدرن محلی اجرا میکند. شبکههای متوسط به بزرگ معمولا یک یا چند سوئیچ مدیریت شده را شامل میشوند.

  سوئیچ شبکه چیست ؟ یک سویچ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی (LAN) فراهم میسازد. البته یک هاب (Network Hub) نیز تقریبا همین کار را میکند با این تفاوت که هاب، تمامی دیتا و اطلاعات را بصورت یکسان و بدون غربالگری برای تمام دستگاههای متصل به شبکه، ارسال میکند و در واقع یک هاب (بر خلاف سوئیچ)، نمی تواند یک دیتای اختصاصی را فقط برای یک دستگاه خاص موجود در شبکه، ارسال کند. ولی یک سویچ با اختصاص یک مکآدرس (MAC address) منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا و اختصاصی فراهم میسازد. پس با استفاده از یک سوئیچ:


  • میتوان یک بستهی دیتا را (data packet) فقط و فقط به یک دستگاه متصل به شبکه ارسال کرد.
  • بار ترافیکی شبکه کاهش یافته و در نتیجه موجب افزایش عمکرد آن میشود.
  • همچنین موجب ارتقای امنیت میگردد زیرا، دیتای ارسال شده به یک دستگاه خاص، از سوی سایر دستگاههای متصل به شبکه، قابل ردیابی و مشاهده نمیباشند.


  یک مثال:
  سویچها در توسعه کارایی شبکه تاثیر بهسزایی دارند. به عنوان نمونه برای اتصال همزمان چندین دستگاه به اینترنت، میتوانید ابتدا اینترنت را وارد یک سوئیچ کرده و سپس به کمک آن سوئیچ، اینترنت را بین دستگاههای مختلف به اشتراک بگذارید. در واقع، اکثر مودمهای وایرلس ADSL موجود در بازار امروز، مجهز به یک سوئیچ نیز میباشند و از طریق آن سوئیچ است که امکان اتصال همزمان به اینترنت از دستگاههای مختلف فراهم میشود.
  اینترنت از یک روتر وارد سوئیچ شده و بعد بین دستگاهها توزیع میشود

  سویچها همچنین از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سویچهای عادی و خانگی به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سویچهای صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی میکنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکههای خانگی مورد استفاده قرار میگیرند تا 1Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتاسنترها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا 10Gbps را دارا هستند.
  پس می توان گفت با توجه به این نکته که اکثر مودمهای وایرلس ADSL موجود در بازار به صورت پیشفرض مجهز به سوئیچ (و حتی روتر) هم هستند، ما تقریبا هیچگاه در خانه به یک دستگاه مستقل سوئیچ نیازی نداریم.


  شبکه به طور کلی از اجزای زیر تشکیل شده است

  • گره ها یا node ها یا همان کامپیوتر ها
  • یک وسیله ارتباطی که می تواند به صورت سیمی یا بی سیم یا ترکیبی از هر دو باشد.
  • تجهیزات مخصوص شبکه مانند روتر ها و هاب ها


  در خصوص اینترنت باید بگویم این تجهیزات با یکدیگر کار می کنند تا اطلاعات را بین کامپیوتر ها جابجا نمایند چه بسا کامپیوتر شما اطلاعاتی را برای کامپیوتری در آن سوی دنیا می فرستد!
  سوئیچ ها یکی دیگر از اجزای اساسی شبکه ها هستند چون سبب افزایش سرعت شبکه می شوند. سوئیچ ها به گره های شبکه که همان کامپیوتر ها هستند اجازه می دهند با یکدیگر به صورتی موثر و نرم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
  انواع مختلفی از سوئیچ ها و شبکه ها وجود دارند. به سوئیچ هایی که برای برای ایجاد ارتباط بین گره های یا کامپیوتر های یک شبکه داخلی یا محلی استفاده می شوند lan switch می گویند. کار مشترک و اصلی همه سوئیچ ها این است در هر لحظه که یک سری ارتباطات دو طرفه بین دو تجهیز موجود در شبکه ایجاد می کنند. بدین ترتیب از ایجاد اختلال بین آنها جلوگیری می کنند و باعث افزایش سرعت انتقال داده می شوند.
  یک دستگاه شبکه که برای اتصال قطعات شبکه به هم مورد استفاده قرار می گیرد،سوئیچ نامیده می شود.معمولا سوئیچ ها در لایه پیوند داده (لایه ۲ مدل OSI) برای پردازش اطلاعات استفاده می شوند.

  سوئیچ های چند لایه نوعی از سوئیچ ها هستند که داده ها را در لایه شبکه (لایه ۳ مدل OSI) و بالاتر پردازش می کنند.
  هاب نیز وسیله ای است که برای اتصال دستگاه های شبکه (مانند دستگاه های اترنت) به هم به شکل یک شبکه واحد مورد استفاده قرار می گیرد. هاب در لایه فیزیکی (لایه ۱، از مدل OSI) عمل می کند. در این مقاله به تفاوت این دو میپردازیم.با ما همراه باشید.

  سوئیچ ها، بخش مهمی از شبکه های مدرن اترنت محلی (LANها) هستند. در حالی که شبکه های محلی کوچک (دفاتر کوچک یا دفاتر خانگی) تنها از فروش سوئیچ سیسکو استفاده می کنند، شبکه های محلی بزرگ چندین سوئیچ مدیریت شده (سوئیچ مدیریت شده روش هایی از قبیل رابط خط فرمان برای اصلاح عملیات سوئیچ فراهم می آورد) دارند.

  سوئیچ ها که در لایه پیوند داده کار میکنند اجازه می دهند تا دستگاه هایی که به پورت ها متصل هستند بدون هیچ گونه تداخل در ارتباط با ایجاد حوزه های ارتباط جداگانه برای هر یک از پورت ها ارتباط برقرار کنند.
  سوئیچ ها همچنین می توانند بر روی لایه های مختلف (مانند پیوند داده ها، شبکه و یا حمل و نقل) به طور همزمان بکار روند. این سوئیچ ها به عنوان سوئیچ چند لایه شناخته می شوند.
  هاب ها نیز دستگاه هایی هستند که برای اتصال دستگاه های شبکه به یکدیگر بکار می روند. این یک ابزار ساده است که بدون هیچ نوع مدیریتی همه ترافیک دریافتی را منتشر می کند.
  در این حالت هیچگونه اطلاعاتی درباره جریان ترافیک جمع اوری نمی گردد ودرنتیجه درمورد منبع ویا مقصد ترافیک دریافتی چیزی نمی دانیم.در هاب، ترافیک دریافتی به همه پورت های دیگر فرستاده می شود.
  از آنجایی که هاب ها ترافیک را به تمام دستگاه های متصل به پورت های خود ارسال می کند،ممکن است ترافیک غیر ضروری بر روی شبکه فرستاده شود. دستگاه ها باید با بررسی اطلاعات مربوط به آدرس بسته،خودشان تشخیص دهند که کدام بسته اطلاعاتی برای آنها در نظر گرفته شده است.

  این فرایند تکراری می تواند برای شبکه های بزرگ با ترافیک سنگین مشکل ایجاد کند.اما، هاب ها می توانند در شبکه های کوچک، جایی که امکان مدیریت فرایند تکراری وجود دارد، مورد استفاده قرار گیرند.
  تفاوت بین سوئیچ و هاب چیست؟

  حتی اگر فکر کنیم که سوئیچ ها و هاب ها هر دو برای اتصال بخش های شبکه مورد استفاده قرار می گیرند ، هنوز هم برخی تفاوت های مهم بین آن دو وجود دارد.
  هاب وسیله ای ساده است که تمام ترافیک ورودی به هاب را به سایر پورت ها می فرستد که می تواند منجر به ترافیک غیر ضروری در شبکه و در نتیجه تصادم شود.
  از طرف دیگر، سوئیچ ها در مورد دستگاهی که به آنها متصل است اطلاعاتی جمع آوری می کنند و ترافیک ورودی را تنها به پورت مربوطه ارسال می نمایند، همچنین سوئیچ امکان حفظ ارتباطات به طور همزمان را دارد. بنابراین هاب ها برای شبکه های کوچک مناسب هستند در حالی که، سوئیچ ها برای شبکه های بزرگ ترافیک سنگین تر مناسب ترند.

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی