سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مقاله روش تولید قطعات لاستیکی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض مقاله روش تولید قطعات لاستیکی  جهت تولید قطعات لاستیکی ابتدا باید مواد اولیه لاستیک با درصد مشخصی از افزودنی ها تحت شرایط کنترل شده خاصی کاملا با یکدیگر مخلوط گردد به صورتی که در انتهای پروسس اختلاط، کامپاند تهیهشده آماده ولکانیزه شدن باشد.

  ولکانیزاسیون کامپاند زمانیاتفاق می افتد که که آمیزه فرم دهی شده باشد تا بتواند شکل نهایی محصول را پس ازمراحل تولید به طور ثابت نگهداشته و قادر باشد نیروی فشار و یا کشش را تحمل نماید وتغییرات ماندگاری پلاستیکی آن
  (plastic deformation)
  پس از حذف نیروی خارجی، صفر و یا در حد صفر باشد.


  فرایند تولید یک قطعه لاستیکی شامل مراحل زیر میباشد:

  • ساخته آمیزه لاستیکی بر اساس دستورالعمل و شرایط خاص فرایند(پخت اولیه)
  • فرم دهی آمیزه توسط وسایل و دستگاه های مخصوص
  • اجرای عمل ولکانیزاسیون یا پخت ثانویه

  تولیدمنقطع کامپاندهای لاستیکی:

  برای تهیه مقطعی کامپاندهای لاستیکی یا قطعات لاستیکی عموما از غلطک ها و یا در صورت بالا بودن حجم کامپاند ازمخلوط کننده های داخلی(بن بوری) استفاده می شود.

  تهیه کامپاند لاستیک به دلیل بالا بودن ویسکوزیته ماده اولیه آن همیشه یکی از مشکل ترین مراحل تولید قطعات لاستیکی می باشد. لذا برای پایین آوردن ویسکوزیته ماده اولیه نیاز به نیروهای برشی زیادی می باشد.

  تبدیل انرژی ها مکانیکی به حرارتی در لاستیک و در نتیجه آن افزایش دما باعث نرم شدن ماده اولیه می شود.در صورت افزایش دمای بیش از حد، تخریب شیمیایی لاستیک آغاز می شود.
  به همین دلیل جهت جلوگیری از تخریب شیمیایی لازم است که فرایند نرم شوندگی یا کاهش ویسکوزیته لاستیکچندین بار متوالی قطع گردد تا گرمای اضافی نهفته در آن تخلیه گردد.

  ساخت کامپاندبه وسیله غلطک ها:

  در این روش غلطک ها باسرعت دورانی مختلف نیروی برشی لازم برای کاهش ویسکوزیته را برای ماده اولیه فراهم می کنند.

  این کار و تخلیه حرارت اضافی تا جایی ادامه می یابد تا ماده اولیه آماده جذب افزودنی های دیگر گردد. با هر بار اضافهکردن مواد افزودنی نورد لاستیک میان غلطک ها ادامه می یابد تا در نهایت کامپاندی یکنواخت از نظر رنگ و درجه حرارت حاصل گردد.

  ساخت کامپاند به وسیله دستگاه بن بوری:

  هر گاه ساخت کامپاند با مقدار بیشتر مورد نیاز باشد ، از دستگاه بنبوری استفاده می شود.
  هر گاه مواد شتاب دهندهکامپاند که دراین دستگاه تهیه می گردد کم باشد، فرایند ساخت کامپاند پایان می یابدو می توان دستگاه بن بوری را تخلیه و کامپاند ساخته شده را ولکانیزه کرد.

  در غیر این صورت آمیزه هنوز آماده ولکانیزاسیوننبوده و لازمست پس از تخلیه دستگاه مجددا روی غلطک ها کشیده شود.ایجاد نیروهای برشیدر دستگاه بن بوری توسط بیلچه هایی انجام میگیرد که دارای حرکت دورانی غیر همسو میباشد.

  گرمایی که در نتیجه این نیرو ها حاصل میگردد به دلیل پایین بودن توان خنک سازی دستگاه تخلیه نمی گردد و بیشتر آن در ماده ودر درون محفظه دستگاه باقی می ماند که در برخی موارد تا 150 درجه و یا بیشتر افزایشمی یابد.

  جهت جلوگیری از تخریب مواد فرایندآماده سازی چندین بار قطع می گردد (آمیزه تخلیه ، خنک و دوباره به دستگاه تغذیهشود.)  ساخت پیوسته کامپاند:

  در ساختاین کامپاندها از دستگاه مخلوط کن انتقالی است که توسط ماشین کوبنده یا متراکمکننده به طور پیوسته تغذیه می شود.

  آمیزه بهصورت ورقی از میان دهانه آن بیرون آمده و در انتها روی غلطک دیگری پیچیده می شود ویا با اتصال به یک دستگاه گرانول ساز-آمیزه را به صورت دانه درآورد.

  آمیزه لاستیکی تهیه شده توسط غلطک ها و یااکسترودرهای خمیری کننده باید مراحل فرایندی دیگری از جمله فرم دهی آمیزه و سپساجرای عملیات ولکانیزاسیون را طی کند تا بتواند به صورت یک قطعه تمام شده درآیند.

  ماشین های تولیدی قطعات لاستیکی:

  قطعات لاستیکی در روش تک مرحله ای می توانند به وسیله دستگاه پرس و ماشین آلات تزریقی تولیدگردند.اگرچه ماشین آلات تزریقی کاربردی یکسان دارند، ولی از نظر قرار گیری پیستونتزریق و اعمال فشار در حین ولکانیزاسیون تفاوت های مختصری با یکدیگردارند.

  در مقابل روش های فوق روش دیگری وجوددارد که به نام تزریقی -ریزشی متداول می باشد. تفاوت این دستگاه با دستگاه های دیگردر این است که :

  در این دستگاه تجهیزات تزریق،مجزا از قالب و صفحه نگهدارنده قالب می باشد. آمیزه به وسیله پیستون مارپیچی آمادهگردیده و در قالب بسته تزریق می گردد.  برای تولید پیوسته آمیزه جهتولکانیزاسیون از تجهیزات و ماشین آلاتی مانند غلطک ها، کلندریگ و اکسترودرهااستفاده می گردد.  اکسترود کردن آمیزه های قطعات لاستیکی:

  اکسترود کردن یعنی تولیدپیوسته محصولات نیمه تمام و در برخی مواقع تمام شده ای مانند پروفیل، لوله شیلنگ و ...


  عموما اکسترودر ها از سه قسمت مجزا تشکیل شدهاست:


  • موتور محرکه
  • سیلندرومارپیچکه مهمترین قسمت اکسترودر را تشکیل می دهند
  • قالب خروجی یادای

  تغذیه اکسترودر ها در صنعت لاستیکابتدا با نوار هایی که از غلطک ها بیرون می آمد و برخی مواقع نوارهایی که هنوز گرمبودند، انجام میگرفت که اصطلاحا آن را تغذیه گرم مینامیدند.


  کلندرینگ آمیزه های لاستیکی:

  جهت تولید پیوسته نوار یا ورقهای نازک لاستیکی از دستگاه کلندرینگ استفاده می شود. فرایند تولید در روش کلندرینگتقریبا مانند روش کار در روی سیستم های دو غلتکی می باشد با این تفاوت که درکلندرینگ به جای دو غلطک عموما از 3 الی 5 غلطک استفاده می شود.

  لاستیکهای اسفنجی:

  جهت تولید قطعات اسفنجی ازلاستیک ها لازم است که آمیزه با مواد شیمیایی که در دمای ولکانیزاسیون قادر بهتولید گاز می باشند، مخلوط گردند.

  تجهیزاتولکانیزاسیون:

  جهت ولکانیزاسیونمحصولاتی که در فرایند اکستروژن و یا کلندرینگ تولید می گردند، اغلب از دیگ فشارمجهز به هوای فشرده یا گاز نیتروژن با فشاری حدود 3 الی 5 اتمسفر استفاده میشود.

  این تحت فشار قرار دادن بیشتر از جهت ازبین رفتن حباب های هوا و نیز جلوگیری از تشکیل انگونه حباب ها در طی عملیاتولکانیزاسیون می باشد.

  روش و نحوه تولید قطعات لاستیکی
  مواد اولیه مورد نیاز معمولاً از تولیدکنندگان معتبر خارجی خریداری می شود و از آنجای که مواد اولیه مورد استفاده توسط بازرگانان ایرانی از خارج از کشور وارد می شود قیمت بالایی دارند واحد بازرگانی شرکت مواد اولیه را حجم بالا به صورت مستقیم وارد می نماید. از جملة این مواد می توانیم:اسید، دود، پارافین، گوگرد، روغن،
  EPDM, TMTD, CZ ، NBR-NR
  که معمولاً از مواد شیمیایی نیزمی باشد تهیه می شوند مواد اولیه تهیه شده معمولاً بعد از ورود به انبار در قسمت ویژه منتظر بازرسی قرار می گیرند تا توسط پرسنل کنترل کیفیت مورد تست و آزمایش قرار گیرند. بازرس کنترل بعد از نمونه برداری از مواد اولیه آن را به آزمایشگاه انتقال می‌دهد تا توسط مهندسین مربوطه مواد مورد نظر از نظر مرغوبیت کالا مورد بررسی قرار می گیرد. از جملة آزمایشات تست کشش، دانسیته و سختی می باشد. که در صورت تأیید مواد اولیه برای مصرف آماده سازی می شود. در این مرحله مواد طبق فرمول که توسط مهندسین پلیمر تهیه شده است نسبت به نوع کاربری مورد نیاز مشتری توزین می شود. که عمل توزین توسط کامپاندر انجام می گیرد و برای اینکه اشتباهی در توزین مواد ایجاد نشود مواد را در انبار طبق شماره کد بندی می کنند. و کامپاندر طبق کد خارج شده در فرمول و روی مواد عمل توزین را انجام می دهد

  همانطور که می دانیم قطعات لاستیکی نیز به نوبة خود در صنعت کاربرد وسیعی دارند از آنجایی که در دنیای صنعت کمتر دستگاهی وجود دارد که در آن قطعات لاستیکی کاربرد نداشته باشد. بیشترین کاربرد قطعات لاستیکی را می توان در صنعت خودروسازی، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی مشاهده کرد.
  نمونه هایی را در صنعت خودروسازی، می توان به این ترتیب نام برد:
  انواع ضرب گیر، شلنگ ها و دیافراگم، ون و لوله های لاستیکی، واشر، اورینگ، پلینگ، پایه لاستیکی و کاسه نمد را می توان نام برد.
  شاید در یک مکانیزیم یا ماشین برای بیننده بیشتر قطعات فلزی مد نظر باشد، در حالی که اکثر قطعات حفاظتی و ایمنی ماشین از قطعات لاستیکی می باشد.
  به عنوان مثال اگر سیستم ترمز یک خودرو را مشاهده کنید قطعات حساس این سیستم از قطعات لاستیکی می باشد. اینگونه تصور کنید که اگر این قطعات از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد چه خسارت های مالی و جانی در بر خواهد داشت.به نظر بنده باید در تولید هر چیزی اول باید به کیفیت و سپس به نحوة تولید و تیراژ بیندیشیم.

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی