سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: وقتی انرژی ازپشت بام فرار می کند

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض وقتی انرژی ازپشت بام فرار می کند  خرم آباد - کم توجهی به عایق کاری و استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و سازها موجب هدررفت انرژی شده تا کارشناسان بگویند که بخش عمده ای از مشکلات مربوط به رشدروزافزون مصرف انرژی به این موضوع برمی گردد. به گزارش خبرنگار مهر، اگر با نگاهی ساده به نحوه زندگی کردنمان کمی دقت کنیم، در می یابیم که چگونه با شدتی فزاینده و غیر اصولی در حال مصرف تمام منابع طبیعی اطراف خود هستیم.
  استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی محیط زیست کره زمین را با مشکلات فراوانی روبرو ساخته ولی با این اوصاف همچنان ما انسانها بر استفاده بی رویه از این سوختها برای تامین انرژی مورد نیاز خود اصرار می ورزیم.
  در این میان کم توجهی به استانداردسازی بناها و هدررفت انرژی در ساختمانها موضوعی است که به نظر می رسد دستگاههای مختلف باید در رفع این مشکل همکاری داشته باشند.
  از یک سو استفاده از مصالح استاندارد در ساخت و سازها و از سوی دیگر به کار گیری اهرم های نظارتی از سوی نهادهایی مانند شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان می تواند منجر به برداشتن قدم های موثری در این زمینه شود.
  بالاترین هدر رفت انرژی در ساختمان های کشور ایران
  مجید جی افرام عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان در ان رابطه به مهر می گوید: نگاهی به آمار ارائه شده نشان می دهد میانگین مصرف انرژی در بخش ساختمان در اروپا ۳۰ بر متر مربع است در حالیکه این رقم برای ایران ۵۰۰ بر متر مربع است.
  وی ادامه می دهد: این وضعیت در حالیست که در کشور ما فقط در ۱۴ درصد از ساخت و سازها اصول صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی رعایت می شود.
  جی افرام با یادآوری اینکه بالاترین هدر رفت انرژی در ساختمان های کشور ایران صورت می گیرد، عنوان می کند: بیشتر از ۵۰ درصد مصرف انرژی در منازل مسکونی و ساختمان های اداری و تجاری مربوط به سرمایش و گرمایش است.
  عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان ادامه می دهد: این در حالی ست که با صنعتی سازی ساختمان ها می توان حداقل ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.
  وی معتقد است که امروزه با توجه به نقش اقتصاد و انرژی در توسعه، پیشرفت و رفاه ملت ها صرفه جویی انرژی بالاخص در بحث ساختمان ضروری به نظر می رسد.
  لزوم اجرای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان
  جی افرام به تدابیر قانونی اندیشیده شده در این زمینه اشاره کرده و می گوید: سنگ بنای تحول در زمینه صرفه جویی انرژی ساختمان تدوین مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان در سال ۱۳۷۰ بوده است که باید در راستای رفع الزامات و ضوابط این قانون اقدام شود.
  وی یادآور می شود: با وجود اینکه انرژی در کشور ما با قیمتی نسبتا ارزان عرضه می شود اما محدودیت های منابع انرژی کم و بیش برای همه کشورها مشترک است که باید شهروندان به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
  رئیس کمیته تخصصی برق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان پایین بودن قیمت انرژی، اختصاص یارانه انرژی و تامین هزینه های عمده انرژی توسط دولت را از مهمترین دلایلی می داند که باعث عدم توجه به بحث صرفه جویی انرژی بالاخص از سوی بخش خصوصی شده است و معتقد است که در این شرایط اقدام برای صرفه جویی انرژی از سوی سرمایه گذاران صرفه اقتصادی ندارد.
  جی افرام تصریح می کند: این در حالی است که اگر بگونه ای عمل شود که منافع حاصل از صرفه جویی انرژی به طور مستقیم نصیب شهروندان و سرمایه گذاران شود آنگاه انگیزه بخش خصوصی برای رعایت مبانی صرفه جویی در احداث ساختمان ها بسیار بیشتر خواهد بود.
  عایق کاری پوسته ساختمان ۵۰ درصد صرفه جویی انرژی را تضمین می کند
  وی با یادآوری اینکه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد انرژی مصرفی هر کشور به گرمایش و سرمایش فضای داخلی ساختمان ها اختصاص می یابد می گوید: با این تفاسیر می توان گفت ایجاد تبادل حرارتی مناسب در ساختمان ها و توجه انبوه سازان به این نکته و همچنین توجه آنها به اجرای طرح های کنترل مصرف انرژی در ساختمان هایی که احداث می کنند در صرفه جویی انرژی، افزایش بهره وری و جلوگیری از اتلاف منابع ثروت ملی بسیار تاثیرگذار است.
  عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان به مصادیق این موضوع اشاره کرده و حرفهایش را این گونه ادامه می دهد: باید به این نکته مهم توجه کرد تنها عایق کاری مانند عایق حرارتی عایق صوتی عایق رطوبتی پوسته ساختمان ۵۰ درصد صرفه جویی انرژی را تضمین می کند.در مورد اثر بخشی و کسب اطلاعات نیز حاصل بررسی ها انتشار داده شده است.جی افرام هزینه در این بخش را نوعی سرمایه گذاری می داند و البته خاطرنشان می کند که هزینه اقتصادی اضافی برای عایق کاری حرارتی ساختمان های نوساز فقط حدود سه درصد هزینه ساخت است که در بیشتر موارد پس از سه سال بازگشت سرمایه را بدنبال دارد.
  وی ادامه می دهد: در این میان باید گفت علاوه بر ساختمان های نوساز باید به اجرای طرح های کنترل انرژی در ساختمان های موجود نیز توجه کرد زیرا ساخت و ساز صنعتی صورت گرفته در هر سال تنها ۲ تا ۳ درصد ساختمان های موجود است.
  عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان به مهمترین مسائل در زمینه صرفه جویی انرژی ساختمان اشاره کرده و می گوید: پیروی از الگوی مسکن مناسب از حیث داشتن زیربنای کافی و نه بیش از حد لزوم از جمله این موارد است.
  لزوم همکاری بین بخشی دستگاههای مرتبط
  جی افرام بر رعایت ضوابط لازم در مصرف انرژی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بالاخص مدیریت هوشمند انرژی در ساختمان تاکید می کند و یادآور می شود: طراحی مناسب با توجه به نوع کاربری ساختمان، توجه به شرایط اقلیمی کشور و معماری متناسب با هر اقلیم، عایقکاری دیوارها، سقف ها، شیشه ها و کف از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
  وی بر لزوم استفاده بهینه از امکانات، مصالح و دانش فنی موجود در کشور و دستیابی به تکنولوژی های نوین بین المللی در این زمینه تاکید کرده و معتقد است که با ارائه جزئیات اجرایی عایقکاری و تعیین گروه ساختمان از نظر مصرف انرژی و مشخصات فنی مصالح در نقشه های ساختمانی می توان در این زمینه قدم های موثری برداشت.
  جی افرام ادامه می دهد: از سوی دیگر توجه به ضوابط شهرداری و چیدمان ساختمان ها در کنار یکدیگر بویژه از لحاظ ارتفاع و تبادل حرارتی ساختمان ها می تواند در صرفه جویی انرژی تاثیرگذار باشد.
  وی یادآور می شود: همانگونه که مشاهده می شود اجرای موفق طرح های صرفه جویی انرژی در ساختمان ها علاوه بر افزایش بهره وری در اقتصاد ملی باعث رفاه و آسایش بهره برداران و شهروندان و همچنین کاهش آلودگی زیست محیطی می شود.
  هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان معتقد است که صرفه جویی انرژی ساختمان مرتبط با همه رشته های ساختمان است و سازمان نظام مهندسی ساختمان با همکاری بین بخشی سایر دستگاههای مرتبط می تواند در این زمینه عملکرد موثری داشته باشد.
  آمار نشان می دهد درصد مصرف انرژی های تولیدی در جهان برای کشاورزی 2.6% - صنعت 27.7% -حمل و نقل 23.9% و ساختمان ها 45.8% می باشد.با توجه به اینکه بخش ساختمان بیش از 45 درصد از مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است و هزینه های برآوردن انرژی هر ساله افزایش یافته و بخش بزرگی از اقتصاد را تشکیل می دهد یکی از راه کارهای پایین آوردن هزینه ها و بهره وری عایق کاری حرارتی با پشم شیشه یا سایر عایق های استاندارد می باشد.تقاضای انرژی هر ساله در ایران و کل جهان رو به افزایش می باشد. کشورهای صنعتی از جمله چین و آلمان برای حفظ رقابت از عایق کاری حرارتی به خوبی بهره برده و مدیریت انرژی را به حد مطلوب رسانده اند.در کشورهای اروپایی تقاضا برای انرژی روز افزون بوده به صورتی که پیش بینی می شود تا سال 2030 در اروپا مصرف انرژی نسب به سال 2013 تا 30 درصد افزایش یابد .اهمیت عایق کاری حرارتی و پشم شیشه به عنوان یک عایق تاثیر گذار در این جمله نهفته است که عایق کاری حرارتی برابر با صرفه اقتصادی و راه کاری رقابتی است.

  تحقیقات نشان داده سرمایه گذاری هر 1 واحد پولی برای عایق کاری حرارتی مناطق معتدل برابر با برگشت سرمایه 5 واحد از همان پول در مرور زمان می باشد.این در حالی است که در مناطق سردسیر و گرمسیر بازگشت سرمایه تا 20 واحد پولی می باشد.این آمار برای رقم 45 درصد مصرف انرژی توسط ساختمان ها رقم بسیار بزرگی محسوب میشود که قابل چشم پوشی نمی باشد.
  در مجموع عایق کاری حرارتی نه تنها موجب حفظ سرمایه ها بلکه موجب حفظ محیط زیست و کمتر شدن آلودگی هوا و بالا رفتن کیفیت زندگی می شود.

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی