سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: كودك و حج و مسايل مربوط به آن+ هزینه حج کودکان

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض كودك و حج و مسايل مربوط به آن+ هزینه حج کودکان

  كودك و حج و مسايل مربوط به آن



  1- بر كودك , حج واجب نيست , هر چند بلوغش نزديك باشد . (1)

  2- براى كودك مميز مستحب است حج انجام دهد. (2)

  3- حج مستحبى كودك هر چند صحيح و مشروع بوده و همهء شرايط را داشته باشد ولى كفايت از حجى كه بامستطيع شدن پس از بلوغ , بر او واجب مى شود نمى كند:

  يعنى اگر پس از بلوغ مستطيع شود بايد حج بجا آورد. (3)

  4- كودكى كه براى انجام حج مستحبى به مكه رفته , اگر پيش از رفتن به مشعر الحرام بالغ شود, حجى كه انجام مى دهد, كفايت حج واجب مى كند, ولى احتياط مستحب است كه پس از استطاعت حج را اعاده مى كند. (4)
  نيابت در حج

  1- نيابت كودك از حج واجب , صحيح نيست ; هر چند مميز باشد. ولى نيابت او از حج مستحبى با اذن ولى اوصحيح است . (5)

  2- انجام دادن حج به نيابت از طرف كودك مميز جايز است . (6)

  3- كودكى كه ختنه نكرده و محرم شده , وليش نمى تواند به نيابت از او اعمال حج را انجام دهد, پس از ختنه نيزتا زمانى كه خودش يا نايبش طواف را به جا نياورد از احرام خارج نمى شود. (7)
  هزينهء حج

  1- در حج بردن كودك , آن مقدار از هزينه كه بيشتر از هزينهء ماندن در وطن است , بر عهدهء ولى كودك است , نه از اموال كودك . (8)

  2- در صورتى كه محافظت ازكودك وابسته به مسافرت بردن او باشد, و يا مسافرت بردن به مصلحت او باشد,هزينهء زايد بر ماندن در وطن را مى توان از اموال كودك برداشت , بنابراين هزينهء اصل مسافرت از اموال كودك ];برداشته شده و هزينهء حج اگر بيش از هزينهء سفر است , بايد ولى او بپردازد. (9)
  اعمال حج

  1- ولى كودك مميز يا غير مميز مى تواند او را براى حج يا عمره محرم كند. (10)

  2- منظور از ولى كودك كه عهده دار اعمال حج اوست , هر فردى است كه متولى امور كودك است , خواه پدر2اشد يا جد يا حاكم يا وصى يا شخصى ديگر. (11)

  3- اگر كودك را از راهى به مكه ببرند كه به ميقات فخ مى رسد, مى توانند احرام او را تا رسيدن به فخ تأخير,انداخته و از آنجا او را محرم كنند.(12)

  4- براى محرم كردن كودك , لازم نيست ولى او نيز محرم باشد, و بدون احرام نيز مى تواند كودك خود را محرم كند. (13) براى ولى كودك غير مميز مستحب است او را لباس احرام بپوشاند, در نتيجه لازم است اعمال مترتب بر آن 6ا به نحوى كه در مسائل آينده مى آيد عمل كند. (14)

  از طرف او نيت احرام است . (15)

  اگر ممكن است لبيك ها را به كودك تلقين كند تا تكرار نمايد, و اگر ممكن نباشد خودش از طرف او تلبيه بگويد. (16)

  اگر كودك محرم غير مميز است , بايد برايش تلبيه گفته شود. (17)

  كودك را از انجام كارهايى كه در احرام بايد ترك شود مواظبت نمايد. (18)

  كودك را به تمام افعال حج دستور دهد, و اگر كودك نتواند آن كارها را انجام دهد خودش از ناحيهء وى انجام دهد. (19)

  او را طواف و سعى داده و در عرفات و مشعر و منى براى وقوف نگه دارد.(20) كودك را به رمى جمره امر كند.

  اگر كودك نتواند رمى جمره كند , خودش از طرف او انجام دهد. (21)

  در صورت امكان بهتر است كه كودك را با خود حمل كرده و رمى كند و اگر ممكن باشد , سنگ را در دست ,كودك قرار داده و آن را پرتاب كند. (22)

  كودك را بر وضو و نماز طواف امر كند و اگر قدرت بر نماز طواف ندارد خودش از طرف او بخواند. (23)

  احتياط آن است كه كودك نيز صورتى از وضو و نماز طواف را انجام دهد و اگر صورت وضو را نتواند انجام دهد, وليش او را وضو دهد. (24)

  6- ولى كودك در حالى كه محرم است و مى خواهد اعمال خود و كودك را انجام دهد ; اول بايد طواف و سعى خود را به جا آورد, سپس به نيابت از كودك اعمال او را انجام دهد. (25)

  7- قربانى حج كودك , بر عهدهء ولى اوست . (26)

  8- اگر كودك در حج , كارى را كه كفاره دارد انجام دهد, كفاره واجب مى شود.(27)

  9- اگر كودك ـ مميز يا غير مميز ـ در حج مرتكب صيد شود, كفاره اش بر عهدهء ولى اوست . (28)

  10- كفارات ديگر كودك , بجز كفارهء صيد ـ بنابر احتياط بر عهدهء ولى اوست .(29)

  11- كودك مى تواند در حال احرام زير سايه برود. (30)

  12- طواف نساء اختصاص به مرد ندارد , زن و كودك مميز نيز اگر طواف نساء را ترك كنند, از احرام بيرون نمى آيند. (31)
  نرخ قيمت اعزام كودكان به عمره اعلام شد
  معاون حج و عمره رييس سازمان حج و زيارت گفت: با توجه به درجه بندي‌هاي تعريف شده نرخ قيمتي اعزام كودكان به عمره متفاوت است.
  به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج به نقل از شبستان، ناصر خدرنژاد، معاون حج و عمره رييس سازمان حج و زيارت با اشاره به نرخ قيمتي اعلام شده براي اعزام كودكان به سرزمين وحي، گفت: با توجه به درجه بندي‌هاي تعريف شده نرخ قيمتي اعزام كودكان به عمره متفاوت است.وي با بيان اينكه گروه سني كودكان به كمتر از ۲ سال و بين ۲ الي ۱۲ سال تقسيم بندي مي‌شود، اظهار كرد: نرخ اعلامي براي كودكان كمتر از ۲ سال حدود ۸۰ هزار تومان مي‌شود.معاون حج و عمره رييس سازمان حج و زيارت تصريح كرد: با فروش حج نرخ قيمتي براي كودكان ۲ الي ۱۲ سال نيز حدود ۷۸۰ هزار تومان تا ۸۹۵ هزار تومان نيز مي‌رسد.خدرنژاد خاطرنشان كرد: هزينه برخي موارد نظير اسكان، تغذيه، حمل و نقل براي كودكان به نصف و ختي كمتر نيز كاهش مي‌يابد.

  6 ـ بر كودك مميز مستحب است عمره و حج بجا آورد، و عمل او صحيح است هر چند بدون اجازه ولىّ او باشد.
  مسأله 37 ـ مستحب است ولىّ، كودك غيرمميّز خود را محرم كند، يعنى اگر كودك پسر است او را از لباس دوخته برهنه كند و لباس احرام به او بپوشاند، و اگر دختر است در همان لباسى كه پوشيده او را محرم كند و نيت كند: «اين كودك را به عمره مفرده يا غير آن محرم مى كنم قربة إلى الله». سپس اگر كودك مى تواند تلبيه را اگر چه با تلقين بگويد، و الاّ ولىّ به جاى او تلبيه بگويد.(1)

  1 ـ با توجه به اينكه انجام اعمال كودك به صورت صحيح نوعاً مشكل است و شبهه مى شود كه در احرام باقى بماند، لذا در اين صورت بهتر است او را محرم نكنند.


  (صفحه 34)

  مسأله 38 ـ ولىّ طفل طبق فتواى مجتهدى كه خودش از او تقليد مى كند اعمال را بجا آورد، و در موارد اختلافى بهتر است احتياط كند.
  مسأله 39 ـ مقصود از «ولىّ» در مسأله قبل ولىّ شرعى مى باشد، و در اين مورد مادر كودك ملحق به ولىّ شرعى است.
  مسأله 40 ـ بعد از آنكه كودك محرم شد ولىّ بايد او را از محرمات احرام باز دارد. و اگر مميز نيست رعايت محرمات احرام او بر عهده ولىّ است.
  مسأله 41 ـ يكى از محرمات احرام كه سايه قرار دادن است، و احكام آن در جاى خود خواهد آمد، اختصاص به مردان دارد، و اين حكم شامل كودكان نمى شود، هرچند مميز باشند.
  مسأله 42 ـ كفاره محرمات احرام كودك غيرمميز بنابر اقوى در صيد و بنابر احتياط واجب در غير صيد بر ولى كودك است.
  مسأله 43 ـ ولىّ پس از احرام كودك بايد او را وادار كند كه تمام اعمال عمره و حج را انجام دهد، و در اعمالى
  (صفحه 35)

  كه نياز به طهارت و وضو دارد احتياطاً بايد كودك را وضو بدهد و پاك نگاه دارد.
  مسأله 44 ـ ظاهراً تمام مستحبات مربوط به اعمال در مورد كودكان نيز جارى است.
  مسأله 45 ـ اگر كودك در اثناى طواف بخوابد يا محدث شود، بنابر احتياط پس از تطهير و وضو دادن كودك طبق مسأله 526 عمل شود.
  مسأله 46 ـ اگر بعد از طواف متوجه شوند كه كودك محدث شده، ولى ندانند كه حدث در حال طواف بوده يا بعد از طواف، اعتنا نكنند و طواف صحيح است.
  مسأله 47 ـ اگر در اثناى طواف يا بعد از آن يقين كنند كه كودك در بين طواف محدث شده، ولى ندانند دور چندم بوده، احتياطاً طواف باطل است، و بنابر احتياط واجب پس از تطهير و وضو دادن كودك، دوباره او را طواف دهند.
  مسأله 48 ـ طواف دادن كودك غيرمميز چند شوط آن توسط پدر و و چند شوط باقيمانده توسط مادر خلاف احتياط است، بلكه يك نفر نيت كند و عهده دار طواف
  (صفحه 36)

  دادن تمام اشواط شود و نماز طواف را هم شخص طواف دهنده بخواند، و اگر قرائتش صحيح نيست بنابر احتياط واجب نايب هم بگيرد كه نماز را بطور صحيح بخواند.
  مسأله 49 ـ احتياط واجب بلكه اقوى اين است كه كودك مميزى را كه قدرت و تمكن از راه رفتن دارد وادار به انجام طواف و سعى كنند، و در آغوش گرفتن يا به دوش گرفتن او يا سوار كردن بر ويلچر جايز نيست. بلى چنانچه راه رفتن بر او عسر و حرج باشد به مقدار رفع عسر و حرج اشكالى ندارد.
  مسأله 50 ـ اگر كودك غيرمميز در حال سعى خوابش ببرد مانعى ندارد، و مى توانند در همان حال سعى او را اتمام كند، چون نيتِ سعىِ كودك با سعى دهنده است، و طهارت نيز در سعى شرط نيست.
  مسأله 51 ـ قربانى حج كودك بر عهده ولىّ اوست. و اگر تمكن نداشت از طرف كودك روزه بگيرد. حتى اگر ولىّ كودك نيز حج تمتع انجام مى دهد و فقط تمكن از يك قربانى دارد بايد آن را براى كودك قربانى كند و خودش روزه بگيرد.


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  سفر حج، سفر عجیبی است؛ پر است از دلهره، آرزو، تجربه و کشف؛ پر است از زندگی

  پر است از تلاش و تکاپو؛ آن‌قدر که خیلی‌ها وقت برگشتن تازه یاد هزار کار نکرده می‌افتند و حسرت می‌خورند که اگر فرصت کمی بیشتر بود...
  به همین خاطر، هر لحظه از این سفر را باید غنیمت شمرد و برایش برنامه‌ریزی کرد و اگر وسایل سفر را همین‌جا بی‌کم و کاست تهیه کنید، آنجا با فراغ بال بیشتر و ذهن آزادتری به کارهای مهم‌تر خواهید رسید.
  برنامه‌ریزی برای خرید سوغات را هم همین‌جا انجام دهید تا به جای بودن کنار کعبه و حرم پیامبر، سرگردان مغازه و بازار آنجا نشوید و برای این مسئله هم، شاید نگاهی به سبد خرید این شماره، بد نباشد.
  توصیه‌های جدی!
  قبل از سفر، رئیس کاروان، دوستان و خانواده توصیه‌هایی دارند. آن‌قدر این توصیه‌ها زیاد می‌شود که آدم گیج می‌شود و نمی‌داند کدام توصیه‌ها را جدی بگیرد و کدام را نه. بگذارید ما هم یک توصیه کلی کنیم؛ اول به خودتان نگاه کنید! به احوال و عادت‌هایتان؛ بعد براساس آن به توصیه‌ها عمل کنید یا نکنید. مثلا اگر آدمی سرمایی هستید که می‌‌دانید با خنکی هوا دچار زکام می‌شوید، حتما یک پتوی مسافرتی برای عرفات همراه داشته باشید ولی اگر گرمایی هستید و می‌دانید که خنکی هوا اذیت‌تان نمی‌کند، لازم نیست بار اضافی همراه داشته باشید.
  اگر آدم حواس‌پرتی هستید و زود فراموش می‌کنید، خودکار بنددار بخرید تا مثل گردنبند به گردن‌تان آویزان کنید که گم نشود و بعد از هر بار چرخیدن دور خانه خدا یک علامت روی لباس احرا‌م‌تان بگذارید.
  توصیه‌های‌خیلی جدی:

  توصیه‌های روحانی کاروان‌ را خیلی خیلی جدی بگیرید تا به شأن، عقیده و ملیت‌تان تـوهـین نـشود؛ توصیه‌هایی مثل استفاده نکردن از مهر، نماز نخواندن کـنـــار قبرستان بقیع، عکس یا فیلم نگرفتن از داخل مسجدالنبی یا مسجدالحرام و... اما اگر خیلی مقید به سجده به مهر هستید، تسبیح سنگی یا تسبیحی از گل (تربت) همراه داشته باشید تا بتوانید بر آن سجده کنید. بعضی از سجاد‌ه‌ها در جای سجده حصیر کوچکی دوخته‌اند که مثل مهر نماز می‌شود بر آن سجده کرد.
  در ضمن یادتان باشد شیعیان مدینه، افراد آبرومندی هستند و نباید آنها را گدا تصور کرد. آنها از اینکه کمک مالی به ایشان بکنید، ناراحت می‌شوند ولی از اینکه مفاتیح در اختیارشان بگذارید، بسیار خوشحال می‌شوند؛ به شرط اینکه مطمئن شوید کسی که به او مفاتیح می‌دهید، حتما شیعه است. خیلی‌ها نذر می‌کنند و تعدادی مفاتیح کوچک، برای هدیه دادن به شیعیان آنجا با خودشان می‌برند.
  معمولا رئیس کاروا‌ن‌ها در جلسات متعدد قبل از اعزام زائران خانه خدا، درباره وسایل مورد احتیاج صحبت می‌کنند. ما در این بخش قرار است کمی دقیق‌‌تر به این نوع وسایل بپردازیم:
  کوچک اما مهم:
  چراغ قوه یادتان نرود:
  لوازم فلزی مورد نیازتان را مثل ناخن‌گیر، چاقو، موچین و ... حتما در چمدان قرار دهید نه در ساک دستی که با خود به داخل هواپیما می‌برید، چون در فرودگاه، ماموران سعودی این نوع وسایل را به اسم ابزارآلات تروریست‌ها(!) خیلی راحت از داخل ساک دستی‌تان خارج کرده و روانه سطل زباله می‌کنند.
  داشتن یک زیرانداز، کیفی محکم که بتوان قرآن، ادعیه، قمقمه و یکی دو تا شکلات را در آن قرار داد، در سفر حج بسیاری ضروری است.
  شب در صحرای عرفات و در زیر چادر، نور خیلی کم است. خانم‌هایی که نمی‌خواهند از نور تیر چراغ برق‌های بیرون چادر استفاده کنند و ترجیح می‌دهند داخل چادر به خواندن قرآن و دعا مشغول باشند، باید یک چراغ قوه همراه داشته باشند تا نور کم به چشم‌هایشان فشار نیاورد.
  اگر تلفن همراهتان چراغ قوه دارد، حواستان باشد که اگر می‌خواهید در عرفات از نور آن استفاده کنید، خیلی سریع شارژ تلفن‌تان تمام می‌شود.
  حتما در میان دوستان و بستگانی که به سفر حج رفته‌اند، دیده‌اید که بعضی‌هایشان به‌راحتی با خود مفاتیح برده و بدون دردسر در مکه و مدینه از آن استفاده کرده‌اند و در مقابل، بعضی‌هایشان هم شانس نیاورده‌اند و ماموران مفاتیح‌هایشان را ضبط کرده‌اند؛ درواقع اینکه کتاب ادعیه‌تان را بگیرند یا نه، کاملا به شانس شما و ماموری بستگی دارد که چمدان‌تان را می‌گردد و در مرتبه بعد به شرایط سیاسی و روابط ایران و عربستان در آن برهه زمانی.
  بنابراین شما در چمدان‌تان هم کلیات مفاتیح داشته باشید، هم منتخب ادعیه و هم برگه‌های کوچک دعا که می‌شود لای البسه و... جاسازی‌شان کرد. در ضمن بهتر است مفاتیح‌تان را با کاغذ کادو یا روزنامه جلد کنید.
  حفاظت از پول بیرون از هتل، یکی از دغدغه‌های مهم زائران خانه خداست. خانم‌ها می‌توانند با دوختن یک جیب زیپ‌دار روی پیراهن‌شان، پول خود را از خطر سرقت یا گم‌شدن حفظ کنند و آقایان هم می‌توانند کیف پول گردن‌آویز داشته باشند و در بیرون هتل، پول‌های درون کیف را با استتار کردن در زیر لباس احرام حفظ کنند.
  لباس سفید مهمانی
  حتما می‌دانید و نوشتنش تکراری است؛ اینکه لباس سفید احرام، نماد یکسانی بندگان خداست در برابر ذات حضرت حق در سفر حج. لباس آقایان 2 تکه است و دوخته نمی‌شود چون قرار نیست نوع لباس، جنس و رنگش تمایزی میان مسلمانان سراسر دنیا که به مکه می‌آیند، ایجاد کند.
  لباس احرام خانم‌ها شامل پیراهن، شلوار، چادر و مقنعه است و بهتر است سفید باشد. پارچه لباس احرام خانم‌ها از 2 جنس تهیه می‌شود؛ تترون نخی و چلوار.
  تترون نخی: صددرصد از نخ بافته می‌شود، کمی ضخیم است و زود چروک نمی‌شود و در ضمن سایه هم نمی‌اندازد. برای تهیه لباس احرام از تترون نخی، لازم است 8متر پارچه با عرض 150 سانتی‌متر خریداری شود تا بتوان با آن پیراهن، شلوار، مقنعه و چادر دوخت.
  چلوار: پارچه‌ای نخی، نرم و لطیف است، زود چروک می‌شود و خیلی هم سبک است اما در عوض سایه می‌اندازد؛ یعنی لازم است زیر پیراهن‌تان حتما یک زیرپوش نخی هم بپوشید. برای تهیه لباس احرام از این نوع پارچه هم لازم است 8متر با عرض 150‌سانتی‌مترخریداری کنید.
  البته بعضی‌ها ترجیح می‌دهند لباس احرام را دوخته خریداری کنند. قدرت انتخاب البته مهم است. لباس‌های حاضری اغلب یا تترون‌اند یا چلوار و در مدل‌های بسیار ساده و کم‌‌دوخت. لطفا کمی دقت کنید! گاهی لباس‌ها و چادرها در یک بسته، سایزهای متفاوتی دارند؛ مثلا لباس بلند است اما چادر کوتاه.
  لباس احرام آقایان:اما آقایان برای تهیه لباس احرام می‌توانند از 3 نوع پارچه استفاده کنند؛ چلوار، تترون نخی و حوله‌ای. معمولا رئیس کاروان‌ها به آقایان توصیه می‌کند برای تهیه لباس احرام از پارچه حوله‌ای (پنبه‌ای) و تترون نخی استفاده کنند که مناسب‌تر از چلوار است. برای تهیه لباس احرام آقایان، باید 5 متر پارچه خریداری شود که به 2 تکه 5/2 متری تقسیم می‌شود و عرض آن ـ بسته به قد زائر ـ می‌تواند از 90 تا 140 سانتی‌متر باشد.

  نکته: چادر را کمی کوتاه‌تر از معمول بخرید یا بدوزید تا احتمال کثیف شدنش کمترباشد. زیرانداز:زائرانی که سجاده به همراه دارند، کمتر با این مشکل مواجه می‌شوند که به زیرانداز برای خواندن نمازهای مستحبی، یا استراحتی کوتاه محتاج شوند اما بهتر است برای اینکه سجاده‌شان خاکی یا کثیف نشود، یک پارچه یا مثلا یک چفیه بزرگ و ضخیم همراه داشته باشند که زیر سجاده‌شان پهن کنند. اما ‌آقایان بهتر است یک زیرانداز کیفی یا سجاده کیفی بخرند که هم به عنوان ساک از آن استفاده کنند و هم به عنوان زیرانداز در مواقع لزوم. البته می‌توانید نوع حصیری کوچکش را ـ که به صورت کیفی در مکه و مدینه عرضه می‌شودـ هم خریداری کنید.

  خانم‌ها و آقایانی که پادرد دارند ولی می‌خواهند بدون گرفتن نایب، خودشان اعمال را انجام دهند، بهتر است حتما یک صندلی کوچک تاشو ـ که محکم و بادوام باشد ـ را در طول سفر حج همراه داشته باشند. البته این صندلی‌ هم در بازار نزدیک مسجدالحرام و هم در بازار مدینه ـ که نزدیک‌ مرقد پیامبر(ص) است‌ـ‌‌ فروخته می‌شود.
  کفش و دمپایی:داشتن کفش راحت در سفر حج خیلی مهم است؛ کفشی که سبک باشد، پا را نزند، راحت پوشیده شود و راحت بتوان آن را از پا خارج کرد.

  در سفر حج، علاوه بر کفش خوب، به دلیل گرمای هوا و تعریق پا بهتر است دمپایی هم همراه داشته باشید؛ دمپایی‌های طبی که هم سبک است و هم محکم، برای این سفر مناسب‌تر است. البته به خاطر شلوغی و فشار جمعیت، ممکن است دمپایی‌تان گم شود و به دردسر بیفتید اما پوشیدن کفش‌های تابستانی احتمال به وجود آمدن چنین مشکلی را خیلی کم می‌کند؛ گرچه پوشیدن این نوع کفش‌ها به راحتی پوشیدن دمپایی نیست.داستان جذاب سوغاتی خریدن:آوردن سوغات از سفر آن هم خرید و فروش فیش حج با هزینه که دارد جالب است، از سنت‌های مؤکد اسلامی و ایرانی است اما اگر دغدغه هدر رفتن ارز کشور را داریم و نمی‌خواهید خریدار اجناس بی‌کیفیت چینی، تایوانی و پاکستانی مغازه‌های مکه و مدینه باشید، راه‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:می‌توانید به تمام دوستان و فامیل اعلام کنید که بعد از بازگشت شما از سفر حج، هیچ کادویی برایتان نیاورند. بعد هم به راحتی با آوردن تسبیح و سجاده از مکه یا مدینه، سوغاتی‌های معنوی به ایشان هدیه کنید و مسلما خیلی بهتر است اگر روی آن سجاده‌ها نماز خوانده یا تسبیح‌ها را تبرک کرده باشید.

  می‌توانید با خرید تسبیح و پارچه‌هایی که رویشان آیات قرآنی یا اسماءالله دوخته شده، سوغاتی سبکی از سفر حج برای دوستان و فامیل بیاورید و در ایران با قاب گرفتن آن پارچه، تابلوی معنوی زیبایی به آنها هدیه دهید. بعضی افراد با رعایت همه جوانب و اصول مخفی‌کاری، سوغاتی‌هایشان را در ایران می‌خرند و در سفر حج فقط به خرید یک شیء کوچک مثل تسبیح بسنده می‌کنند و در بازگشت، آن تسبیح را همراه اجناس از قبل خریداری شده به دوستان و فامیل سوغات می‌دهند.

  خرید طلا و نقره برای دوستان، آشنایان و فامیل در صورت داشتن تمکن بالای مالی هم می‌تواند مانع از هدر رفتن ارز کشور شود؛ البته طلای عربستان 24عیار است و فروش چنین طلایی در ایران کمی سخت است.
  2 دست لباس احرام با خود ببرید
  برای حج تمتع باید حتما 2 دست لباس احرام داشته باشید؛ چون به هر دلیل ممکن است لباس‌‌تان کثیف شود یا موقع تقصیر (سرتراشیدن آقایان) خونی شده و تعویض لباس ضروری شود.
  بهتر است آقایان یک دست لباس احرام حوله‌ای و یک دست لباس احرام تترون نخی داشته باشند چون جنس حوله‌ای در خنکی صحرای عرفات مناسب است و لباس احرام تترون به درد شلوغی و گرمای روز رمی‌جمرات می‌خورد.

  به هیچ وجه استفاده از دمپایی‌های ابری را در سفر حج به شما توصیه نمی‌کنیم؛این نوع دمپایی‌ها گرچه سبک و راحت است ولی اولا دوام کمی دارد و ممکن است طی انجام اعمال حج پاره شود و ثانیا احتمال سر خوردن آن روی سنگ‌های مرمر به‌ویژه در سعی صفا و مروه زیاد است.
  خانم‌هایی که برای سفر حج صندل همراه می‌برند، اگر صندل‌شان پاشنه بلند داشته باشد، ممکن است در بین جمعیت زمین بخورند، پس بهتر است صندل مورد استفاده آنها، پاشنه یک‌تا 2 سانتی داشته باشد.

  آقایانی که فکر می‌کنند ممکن است لباس احرام با گیره یا سنجاق قفلی، خوب روی بدنشان نماند، بهتر است کمربند کشی برای خودشان بخرند. در ضمن اگر کمربند کیف‌دار یا کیف کمری هم بخرند، یک تیر و دو نشان می‌شود.
  اگر چشم‌تان نسبت به آفتاب شدید حساس است، حتما برای روزهایی از ایام حج که قرار است صبح و ظهر بیرون از هتل باشید، «عینک‌آفتابی» همراه خود ببرید.
  بعضی افراد نمی‌توانند با قاشق و چنگال یک بار مصرف غذا بخورند. حواستان باشد که در طول سفر تمام غذاها را مجبورید با قاشق و چنگال پلاستیکی میل بفرمایید.
  برای خلاصی از عذاب غذا خوردن با این قاشق و چنگال‌ها، یک قاشق و چنگال استیل همراه داشته باشید.
  توصیه می‌کنیم افرادی که دائم گلویشان خشک می‌شود یا تندتند تشنه می‌شوند، حتما یک قمقمه آب در طول سفر همراهشان باشد. در ضمن کسانی که در اثر فعالیت، ممکن است قند خونشان پایین بیاید، حتما در طول سفر حج، یک بسته بیسکویت یا چند شکلات همراه خود داشته باشند.

  از آنجا که خرید سوغات به خصوص در سفر حج امری مستحب است به ذهنم رسید تجارب و اطلاعاتم را در این خصوص منتشر کنم:


  1. قبل از عزیمت به عربستان حتماً پولتان را به دلار تبدیل کنید و ترجیحاً اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری حمل کنید که حجیم نباشد. فروشگاه‌های بزرگ در عربستان خودشان هر ۱۰۰ دلار را معادل ۳۷۵ ریال سعودی محاسبه می‌کنند و بقیه‌ی پول را به شما ریال برمی‌گردانند. البته بهتر است حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ ریال سعودی به طور جداگانه همراه داشته باشید که برای خرید سیم کارت و موارد ضروری نیاز به مراجعه به صرافی نداشته باشید.
  2. فروشگاه‌های مدینه از تمرکز و تنوع بیشتری نسبت به مکه برخوردارند و عمدتاً در محدوده‌ی حرم نبوی واقع شده‌اند. لذا سعی کنید بخش عمده‌ی خریدتان را در مدینه انجام دهید که نیاز به پرداخت کرایه تاکسی نباشد.
  3. در هر دو شهر مدینه و مکه فروشگاهی به نام تاپ تن Top Ten وجود دارد و همان گونه که از نامش پیداست صرفاً اجناس ۱۰ ریالی عرضه می‌کند. ۱۰ ریال به پول ایران حدود ۳۰۰۰ تومان است که بعضاً اجناس و لباس‌هایی در آن یافت می‌شود که ارزش آن بسیار بیشتر از این مبلغ می‌باشد. توصیه‌ی من این است که قبل از شروع خرید ابتدا سری به فروشگاه تاپ تن بزنید.
  4. پارچه را حتماً در مدینه و ترجیحاً از بازار افغانی‌ها واقع در شارع علی ابن ابی‌طالب (علیه السلام) تهیه کنید. (زیر ساختمان بعثه ایران –فندق قصر الدخیل– در موسم حج تمتع) اصالت پارچه و قیمت مناسب این راسته بازار در شهر مدینه کم نظیر است.
  5. پاساژ طیبه واقع در شمال مسجد النبی، پاساژ الجزیره در جنوب شرق مسجدالنبی و فروشگاه القمّه از بازارهای خوب و متنوع مدینه می‌باشد.
  6. طلای موجود در بازار عربستان، صرفاً طلای ۲۱ عیار است و به نسبت ایران گران‌تر است. در هنگام محاسبه‌ی قیمت طلا خودتان جداگانه وزن آن را در قیمت هر گرم ضرب کنید و با قیمت گفته شده توسط فروشنده مطابقت دهید.
  7. صرف یک وعده غذای سالم در رستوران زنجیره‌ای البیک را از دست ندهید. این فروشگاه با قدمت ۳۷ ساله در ۵ شهر (جده، مکه، مدینه، ینبوع و طائف) نمایندگی دارد و ضمن برخورداری از کیفیت فوق‌العاده‌ی طبخ قطعات مرغ، ماهی، میگو و ذرت از قیمت بسیار مناسبی هم بهره‌مند است .
  8. در خصوص وسایل برقی و الکترونیکی (مثل موبایل، دوربین، ساعت، لپ‌تاپ و …) با توجه به معتبر نبودن گارانتی آن در ایران و احتمال بروز خرابی و سوختگی، توصیه می‌کنم این قبیل لوازم را در ایران تهیه کنید و یا این که ریسک مشکلات احتمالی آن را به خاطر ۲۰ درصد قیمت ارزان‌تر بپذیرید.
  9. برخی مغازه‌های کوچک هستند که همه جور کالا دارند. از ساعت مچی و دوربین عکاسی گرفته تا ریش‌تراش و اسباب‌بازی و تسبیح و بدلی‌جات و … . به شدت توصیه می‌کنم از این گونه مغازه‌ها خرید نکنید چون موارد متعدد از کالاهای نامرغوب و غیراصل یا با قیمت‌های پرت و بالا در این فروشگاه‌ها -که اکثراً فروشندگان آنها یمنی و پاکستانی هستند- مشاهده شده است. یعنی مغازه‌ای که صرفاً ساعت مچی می‌فروشد و در یک صنف تخصصی کار می‌کند به نسبت این فروشگاه‌های همه چیزفروش ارجحیت دارد.
  10. در اطراف شهر مدینه فروشگاه‌های بسیار بزرگی هست که وسیله‌ی نقلیه از مقابل هتل یا مسجدالنبی به صورت رایگان شما را به آنجا منتقل می‌کند و در صورت خرید از فروشگاه مجدداً به مقصدتان بر می‌گرداند. در بین این فروشگاه‌ها الساحه و مدینه مول را توصیه می‌کنم به خصوص الساحه که لباس‌های بچه‌گانه و زنانه‌ی مناسبی دارد.
  11. تنوع لباس‌های مردانه و پسرانه در مکه بیشتر است. اینها را می‌توانید از فروشگاه‌های باوارث، باوارث بلازا و مجمع اریام الدولی تهیه نمایید.
  12. برای خرید لباس‌های مارک‌دار و گران‌قیمت فروشگاه سیتی بلازا در مدینه و سنترپوینت و السوق العزیزیه در مکه مناسب است.
  13. فروشگاه‌های رامز، محمود سعید، بن‌داود و باوزیر در مکه از اولویت بعدی برای خرید برخوردارند.
  14. حتماً در مکه سری به سوپر مارکت زنجیره‌ای نوری بزنید. انواع مواد خوراکی با قیمت مناسب در آن موجود است که حتی به عنوان نمونه زیتون آن برای سوغاتی مناسب است.
  15. برای خرید سیم کارت در عربستان توجه داشته باشید که سه اپراتور STC، Mobily و Zain اصلی‌ترین ارائه کنندگان سیم کارت هستند. توصیه‌ی شخصی بنده تهیه‌ی سیم کارت موبایلی است. چون هم به لحاظ مدت اعتبار سیم کارت و هم ارائه‌ی خدمات مناسب و آنتن‌دهی گسترده در اولویت قرار دارد. سیم کارت بدون اعتبار موبایلی را به قیمت ۲۰ ریال تهیه کنید و به هر میزان که اعتبار نیاز داشتید کارت شارژ بخرید. دقت داشته باشید که بهای کارت شارژ را دقیقاً به اندازه‌ی مبلغی که روی آن نوشته است بپردازید.
  16. در هنگام خرید لباس به سایز آن دقت کنید و در نظر داشته باشید که تمامی سایزها بین نیم تا یک درجه از سایز لباس‌های موجود در ایران بزرگتر هستند (به عنوان مثال سایز لارج پیراهن‌های عربستان برای کسانی که ایکس لارج کوچک می‌پوشند مناسبت است). ضمناً در هنگام خرید پیراهن مردانه به آستین کوتاه یا آستین بلند بودن آن توجه نمایید.


  بعضی افراد برای هضم غذا یا رفع رطوبت معده، از داروها یا عرقیات گیاهی استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از دردهای معده و روده، این افراد بهتر است که داروها و عرقیات گیاهی خود را در طول سفر حج همراه داشته باشند. البته حمل عرقیات گیاهی سخت است؛ اگر از عطاری، افشره یا قرص آن عرقیات را بگیرید خیلی بهتر است.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی