سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: موارد مهم سفر زیارتی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض موارد مهم سفر زیارتی  در طول تاريخ انسانهايى بوده و هستند كه پس از مرگشان ، زندگى و حياتشان ادامه پيدا كرده و با مرگ بدنشان ، وجودشان و شخصيت و انديشه‏شان ادامه يافته است . مردان خدا و شخصيتهاى الهى، همانگونه كه در زمان حيات خويش استوانه دين و محور انسانيت و پشتوانه حق و عدالت هستند ، در زمان پس از مرگ نيز آرامگاه و زيارتگاهشان پشتوانه حق و عدالت و فضيلت است . و در اين ميان ، زيارت مشهد حسينى از ويژگيهاى برجسته‏اى برخوردار است . آنانكه توفيق پيدا مى كنند و به زيارت مرقد مطهرش مشرف مى شوند ، روى به آستان امام حسين (ع) آورده و به جانب اين مدرسه عشق و فضيلت و دانشگاه كمال و تربيت مى‏گرايند . اينگونه تربيت اجتماعى و يك چنين موسسه تهذيب اخلاق و ادب ، براى هيچ ملتى از ملل گيتى ميسر و مقدورنيست .
  البته ملحدين و معاندين و مخالفين مكتب تشيع به خيال خود شبهات و اشكالهاى مى كنند و مى گويند: «زيارت قبور، بت پرستى است ؟!» در حالى كه هر كس كه به زيارت قبور ائمه (ع) مى رود هرگز به عنوان «بت» آنها را زيارت نمى‏كند . چه كسى است كه حسين بن على (ع) را خدا بداند؟!! شيعه، امام را مقرب درگاه خدا مى‏داند و با توسل به او قربى به خدا پيدا مى كند، همانطور كه خودش در قرآن مجيد فرمود:«به سوى او وسيله بگيريد» (1) امام را وسيله الهى مى‏داند. زيرا توسل و شفاعت، بعدى از ابعاد زيارت است كه زائر از اين طريق خود را به درگاه الهى نزديك مى‏كند، و پيشوايان ما وعده فرموده‏اند كه از زائران خود دستگيرى كنند.

  امام رضا (ع) مى فرمايد: «هر امامى بر گردن دوستان و پيروانش عهد و پيمانى دارد و وفاى به اين عهد، بإ؛،،ّّ زيارت قبر آنان ممكن مى‏باشد . و كسى كه به شوق زيارت آنها و با تصديق به فضيلت آنها به سوى قبور آنها برود مورد شفاعت ائمه در قيامت قرار مى‏گيرد.
  پس هر زائرى بايد بكوشد تا از اين شفاخانه فيض، استشفاى دردهاى درونى و امراض قلبى و اندرونى خود را خواسته، خواستار آن شود كه صفاى دل و دوستى خاطر و پاكيزگى روح و قداست روان و سلامت تن ، از خدمت آفريدگار جهان به وى عطا گردد ، تا اينكه هم ظاهر او به جمال و كمال آراسته شود و هم باطن وى از آلودگى‏ها پاك و مصفا گردد.
  هر زائرى كه با معرفت و شناخت مقام صاحب اين مرقد و اهداف او به زيارت برود، از صاحب قبر الهام مى‏گيرد و اصول و تعاليم مكتب را به ياد مى‏آورد ، و هر زيارت و سلام او سرشار از اين آموزشها و الهام‏ها است.
  از طرفى زيارتنامه‏هاى وارده، و خواندن هر كدام از آنها، خواننده و زائر را به دقت و تفكر واداشته ، متذكر تاريخ و احوال انبيا و اولياى معصوم مى‏گرداند. تأمل در زيارت عاشورا و ديگر زيارات ، اين مطلب را به خوبى روشن مى سازد كه امامان به اين وسيله در صدد ساختن انسانهاى مؤمن و متعهد بوده‏اند ، لذا به آنها تعليم داده‏اند كه در زيارت امام حسين (ع) از خداوند بخواهند كه زندگى و مرگشان را «حسين گونه» قرار دهد، و آنها را در دينا و آخرت همراه آن حضرت بدارد: «اللهم اجعل محياى محيا محمد و آل محمد ، و مماتى ممات محمد و آل محمد ... و ان يجعلنى معحكم فى الدنيا و الاخرة».
  به اميد به اينكه خداوند متعال توفيق زيارت حضرتش را در دنيا و شفاعتش را در روز قيامت نصيب ما گرداند، به آثار و بركاتى كه زيارت سيدالشهدا (ع) به دنبال دارد مى‏پردازيم:
  آرامش بخشيدن به زائر
  قبل از آنكه به آثار و بركاتى كه برگرفته از روايات اسلامى است اشاره كنيم ، اين نكته لازم به ذكر است كه زيارت مرقد شريف امام حسين (ع) مانند ساير ائمه ، به مردمان و زيارت كنندگانش ، نوعى آرامش و اطمينان مى‏بخشد . در اين عصر كه انسان را موجودى مضطرب مى نامند، و پيوسته دست به گريبان با پديده‏هايى چون ترديد، ناكامى، تشويش، ترس و ناسازگارى با محيط و زندگى ماشينى و محروميت و جنگ و حتى كنار نيامدن خود است، و هر روز شاهد كاهشها و فرسايشها است و نمى تواند از اضطراب در امان بماند ، اين زيارت مرقد مردان خدا و پيشوايان دين است كه به انسان آرامش خاطر مى دهد.
  در زيارت يك نوع كشش و نياز الزام آورى انسان را وا مى‏دارد كه فشارها و فريادهاى درونى را از راهى خارج كند . زائر آن مرقد شريف در پرتو دعا و گفتگو با پاكان و استمداد از ارواح پاك مقربان درگاه الهى، نيرو گرفته و نابسامانيها را با توسل بدانها برخود هموار مى سازند ، و خستگى‏ها و فشارهاى وارد بر روان ، و نيز اضطرابها و يأسها را از خودمى زدايند و به آرامش و اطمينانى براى ادامه زندگى دست مى‏يابند.

  در امان خدا بودن
  به امام صادق (ع) عرض كردند: كمترين اثرى كه براى زائر قبر امام حسين (ع) چيست؟ فرمود: «كمترين تأثيرش اين است كه خداوند متعال، او و خانواده و مالش را حفظ مى كند تا به سوى اهل خويش برگردد ،و چون روز قيامت فرا رسد، خداوند حافظ او خواهدبود ».(2)

  زائر خدا محسوب شدن
  زيد بن شحام گويد: به امام صادق (ع) عرض كردم : براى زائر قبر امام حسين (ع) چه مى‏باشد؟ فرمود: «همانند كسى است كه خدا را در عرش ديدار نموده باشد». گفتم: براى كسى كه يكى از شما را زيارت كند چه مى‏باشد؟ فرمود:
  «همانند كسى است كه رسول خدا (ص) را زيارت نموده است » . (3)

  حسب اطلاعات بدست آمده، اماکن مقدسه واقع در کشور عراق بعنوان اولین مقصد سفرهای زیارتی تعیین گردید. همچنین شرکت جوهره الخلیج که توسط افراد مورد وثوق تأسیس گردیده است برای ارائه خدمات زیارتی معین شد. لازم به ذکر است که مدیران آن شرکت سابقاً در شهر مونترال اقامت داشته و با سطح توقعات مسافرین آشنایی کافی دارند.

  در مرحله بعدی، برای حصول اطمینان هرچه بیشتر از امکانات و توانمندیهای آن شرکت در پذیرایی از زائرین، یکی از افراد مورد وثوق و همکاران کانون که به تازگی به کشور عراق عزیمت نموده بود، مورد مشاوره قرار گرفت و مشاهدات و بررسی های ایشان بدقت تجزیه و تحلیل گردید. نامبرده در مدت اقامت خویش در عراق علاوه بر مذاکره با شرکت ارائه خدمات زیارتی، از هتل های موردنظر نیز بازدید بعمل آورده واز موقعیت مناسب و کیفیت خدمات آنها اطمینان حاصل نموده است.

  اینک با کمال افتخار باطلاع کلیه مشتاقان می رساند که با استعانت از الطاف الهی و با پشتکار همکاران و پس از طی مراحل متعدد فوق الاشاره، اعزام اولین کاروان زیارتی به مقصد عتبات عالیات در دستور کار این کانون قرار گرفته است. جرئیات این کاروان بشرح زیر می باشد : مدت سفر و تاریخ شروع و خاتمه آن:مدت این سفرمجموعا 14 روز می باشد که شامل ایام مسافرت و اقامت 10 روزه در عراق می باشد که توسط منبع تور کربلا برنامه ریزی شده است. اعزام کاروان و مراجعت به مونترال در ماه سپتامبر خواهد نمود.مهلت ثبت نام تا ۸ ماه اکتبر و تاریخ سفر ۳۰ ماه اکتبر می باشد. نظر به افزایش قابل ملاحظه بهای تور کربلا و بلیط هواپیما از اواسط ماه ژوئن و گرانی فوق العاده هزینه اقامت در عراق درایام محرم و اربعین حسینی از یکطرف گرمای شدید هوا درآن کشور در ایام تابستان از طرف دیگر، تاریخ اعزام کاروان بعدی زیارتی عتبات دراوایل ماه اکتبر خواهد بود.
  مسیر انجام مسافرت: مسافرت از کانادا به کشور عراق بصورت هوایی (کلاس اکونومی) صورت گرفته و مسیر آن از مونترال به نجف اشرف با دو توقف به ترتیب در یکی از شهرهای اروپایی و یکی از شهرهای خاورمیانه (احتمالاً بیروت) خواهد بود. مسافرت در داخل کشور عراق توسط اتوبوسهای مدرن و مجهز صورت خواهد گرفت.
  میزبانی در عراق:میزبان زائرین در کشور عراق شرکت خدمات زیارتی جوهره الخلیج بوده لیکن در تمام طول سفر، راهنمای اعزامی کانون که آشنا به زبانهای فارسی، عربی، ترکی، فرانسوی و انگلیسی می باشد، همراه زائرین خواهد بود.
  جزئیات مدت اقامت و برنامه زیارت ها:مدت اقامت در کشور عراق و زیارت عتبات عالیات واقع در آن کشور در مجموع 10 روز خواهد بود که بترتیب زیر برنامه ریزی شده است:

  1-4- نجف اشرف: مدت اقامت در این شهر به مدت 4 روز می باشد. در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

  1-1-4- حرم مطهر حضرت علی (ع) و قبور متبرکه پیامبران الهی حضرات آدم و نوح و همچنین تعدادی از علماء و بزرگان دین که درجوار مزار شریف آن حضرت قرار دارند.
  2-1-4- مقبره وادی السلام که مزار حضرات هود و صالح در آن واقع می باشد.
  3-1-4- مسجد مقدس سهله که مقام چندین پیامبر الهی از جمله حضرت پیامبر اکرم (ص) و حضرت ابراهیم ونیز امام صادق (ع) و امام زین العابدین (ع) و مقام و مسجد امام زمان (عج) در آن جای دارد.
  4-1-4- مسجد بزرگ کوفه که محراب آن محل ضربت خوردن حضرت علی (ع) می باشد و منزل ایشان که در کنار آن قرار دارد. همچنین مرقد میثم تمار، مسلم بن عقیل، مختار ثقفی و هانی بن عروه ومقام امام زمان (عج) ومقام حضرت جبرئیل و حضرت آدم (ع).
  5-1-4- مرقد مطهربنده صالح خدا جناب کمیل بن زیاد.

  2-4- کربلای معلا: مدت اقامت در این شهر نیز 4 روز می باشد که در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

  1-2-4- حرم شریف حضرت امام حسین (ع) وحضرات علی اکبر و علی اصغر فرزندان ایشان. همچنین مرقد مطهر شهدای کربلا شامل حبیب بن مظاهر، ابراهیم مجاب و عده ایی از علما و بزرگان شیعه منجمله امیرکبیر.
  2-2-4- حرم شریف حضرت ابالفضل العباس (ع).
  3-2-4- مکان بین الحرمین محل شهادت یاران امام حسین (ع).
  4-2-4- تلّ زینبیه.
  5-2-4- خیمگاه حسینی که مکان استقرار خاندان اباعبدالله (ع) در واقعه جانسوز کربلا بوده است.
  6-2-4- مرقد مطهر حضرت حرّبن یزید ریاحی.

  3-4- سامراء : مدت اقامت در این شهر یک روز می باشد که در این مدت مکانهای زیر زیارت خواهند شد:

  1-3-4- حرم شریف امامان علی الهادی (ع) و حسن عسکری (ع)، مرقد مطهربانو نرجس خاتون مادر بزرگوار امام زمان (عج)،مرقد مطهر بانو حکیمه خاتون عمه گرانقدرامام عسکری (ع) و سردابه محل غیبت امام زمان (عج).
  2-3-4- مرقد مطهرحضرت سید محمد (ع) فرزند امام هادی (ع ).

  4-4- کاظمین: زیارت اماکن مقدس زیر در طول یک روز (از صبح تا عصر) انجام شده و زائرین محترم در پایان روز به نجف اشرف مراجعت خواهند نمود تا برای بازگشت به مونترال آماده شوند:

  1-4-4- حرم شریف امامان موسی بن جعفر(ع) و جواد (ع)، مرقد مطهر جمعی از علماء شیعه از جمله شیخ مفید،خواجه نصیرالدین طوسی، سید رضی و سید مرتضی علم الهدی.
  5- محل اقامت:
  زائرین محترم در طول مدت اقامت خویش در عراق با تور کربلا، در هتلهای نوساز، مجلل (5 ستاره طبق عرف و استاندارد محلی) و حتی المقدور نزدیک به زیارتگاهها سکونت خواهند داشت. این هتلها مجهز به ژنراتورهای برق اضطراری بوده و لذا نگرانی از بابت قطع احتمالی برق و بروز مشکل در تأمین آبگرم مرتفع می باشد. امکان استفاده از شبکه اینترنت در هتلهای مذکور فراهم بوده و استفاده از آن با پرداخت مبلغ اضافی (که بایستی توسط زائرین پرداخت گردد) میسر می باشد. در طول روزهای اقامت در هتل و در فاصله ساعات تعیین شده، زائرین محترم با سه وعده غذا شامل صبحانه ، نهار و شام پذیرایی خواهند شد.
  در پی بی تدبیری مسئولین سازمان حج و زیارت و همچنین سوء استفاده دلالان و سود جویان، برخی شرکت ها هزینه سفر به کربلا را از یک میلیون 250 هزار تومان به یک میلیون 800 هزار تومان رساندند و در حال اخاذی از مردم هستند.
  مرحله جدید سفرها با تور کربلا شروع شده و کسانی که قبلا از طریق اینترنت پیش ثبت نام کردند می توانستند از صبح روز یکشنبه چهارم اسفند ماه به کاروانهایی که سازمان حج و زیارت در سایت خود اعلام کرده، نسبت به ثبت نام قطعی اقدام کنند.
  بر اساس اطلاعات موجود، از همان روز یکشنبه و در همان ساعات اولیه و حتی برای برخی متقاضیان حتی در همان دقایق اولیه که به سایت مذکور مراجعه می کردند، ظرفیت کاروانهای معرفی شده از سوی سازمان حج و زیارت در ایام تعطیل و نوروز پر شده بود و مردم نتوانستند بر اساس خواست خود ثبت نام کنند.
  از آنجا که بسیاری از مردم بخصوص کارمندان در طول سال به دلیل آنکه فرصت نمی کنند به سفر بروند، ایام نوروز را بهترین فرصت برای سفر خود می دانند که متاسفانه سازمان حج برای این تقاضای مردم هیچ برنامه ریزی نکرده است و ظرفیت کاروانهای معرفی شده سازمان هم قبل از اقدام برخی افراد پر شده بود.
  برخی تورها و شرکت های مسافرتی و جهانگردی با سوء استفاده از موقعیت پیش آمده به یکباره قیمت ها را افزایش داده و برای یک هفته سفر هوایی به عتبات عالیات خواستار پرداخت یک میلیون 800 هزار تومان شدند این در حالی است زائرانی که در دوره قبل و تا اسفند ماه و قبل از عید نوروز به عتبات عالیات سفر کردند یک میلیون 250 هزار تومان پرداخت کردند. همچنین بر اساس اعلام خود سازمان حج و زیارت کاروانهای معرفی شده در ایام نوروز باید حداکثر یک میلیون 430 هزار تومان برای سفر هوایی و اقامت یک هفته ای از مردم دریافت کنند.
  در همین راستا یکی از تورهای مسافرتی در پیامکی که برای متقاضیان سفر به عتبات عالیات فرستاده از مردم درخواست یک میلیون 800 هزار تومان پول کرده است. در این پیامک اینگونه آمده است: «سال تحویل در کربلا، هتل درجه یک، نزدیک حرم یک میلیون 800 هزار تومان. نقد و اقساط»
  خبرنگار با شماره اعلام شده این تور مسافرتی تماس گرفت که یکی از مسئولین این تور اعلام داشت: ما زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستیم و هتلی که ما برای زائران می گیریم با حرم پنج دقیقه فاصله دارد و نزدیک حرم است.
  وی افزود: اگر زائران بخواهند مبلغ مذکور را اقساط پرداخت کنند، 50 هزار تومن به این مبلغ اضافه می شود که در ابتدا 850 هزار تومن نقد پرداخت می کنند و در پنج قسط هر قسط به مبلغ 200 هزار تومان را با دادن چک پرداخت خواهند کرد. 2. تشكر


 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی