سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بازار کار و اشتغال:فرآيند تحقيقات بازاريابى

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض بازار کار و اشتغال:فرآيند تحقيقات بازاريابى  فرآيند تحقيقات بازاريابى از چهار مرحله تشکيل مى‌شود: تعريف مشکل و تعيين اهداف تحقيق، تهيه طرح تحقيق، اجراى طرح تحقيق، و تعبير و تفسير نتايج تحقيق و گزارش يافته‌ها
  تعريف مشکل و تعيين اهداف تحقيق
  براى تعيين دقيق اهداف تحقيق و توافق بر سر آن، مديريت بازاريابى و محقق بايد باهم همکارى کنند. زيرا مديريت بازاريابى از تصميمى که اطلاعات براى آن مورد نياز است شناخت کاملى دارد و محقق داراى شناخت لازم از روش‌هاى تحقيق بازار و چگونگى جمع‌آورى و تهيه اطلاعات است.
  مديران نيز بايد داراى اطلاعات و آگاهى‌هاى لازم در زمينه تحقيقات بازاريابى براى مساعدت در امر برنامه‌ريزى و تعبير و تفسير نتايج حاصله باشند. در غير اين صورت، ممکن است اطلاعات نادرست يا ناقص را تحويل بگيرند يا نتيجه‌گيرى‌هاى اشتباه را بپذيرند و يا احتمالاً اطلاعاتى را درخواست کنند که هزينه جمع‌آورى و تهيه آن سنگين و قابل ملاحظه باشد. مساعدت و همراهى محققين با تجربه‌اى که از مشکل مدير باخبر هستند در اين مرحله لازم است.
  يک محقق بايد بتواند به‌خوبى در امر تعيين و شناسايى مشکل و ارائهٔ روش‌هايى تحقيقاتى به مدير کمک کند. روش‌هاى تحقيقاتى که مى‌توانند به مديريت در امر اتخاذ تصميمات بهتر يارى رسانند.
  تهيهٔ طرح تحقيق
  دومين مرحله فرآيند تحقيقات بازاريابي، مستلزم تعيين اطلاعات مورد نياز، تهيه يک طرح جمع‌آورى کارآمد اطلاعات و ارائه طرح به مديريت بازاريابى است. در اين طرح، منابع ثانويه تهيه اطلاعات به‌صورت خلاصه منعکس مى‌گردد. در همين طرح، شيوه‌هاى تحقيقاتى خاص، روش‌هاى تماس، طرح‌هاى نمونه و ابزار و وسايل مورد نياز محققين، براى جمع‌آورى اطلاعات از منابع اصلى نيز دقيقاً روشن مى‌شوند.
  تعيين نيازهاى اطلاعاتى
  اهداف تحقيق بايد به نيازهاى اطلاعاتى خاص تبديل شوند.
  جمع‌آورى اطلاعات ثانويه
  براى تأمين نيازهاى اطلاعاتى مديريت، محقق مى‌تواند اطلاعات مورد نياز خود را از منابع اصلي، ثانويه يا از هر دو منبع جمع‌آورى کند. اطلاعات ثانويه، اطلاعاتى هستند که در حال حاضر وجود دارند ولى براى مقاصد ديگرى جمع‌آورى شده‌اند. اطلاعات اصلي، اطلاعاتى هستند که صرفاً براى منظورى خاص جمع‌آورى مى‌شوند. محققين معمولاً کار را با اطلاعات ثانويه آغاز مى‌کنند.
  جمع‌آورى اطلاعات از منابع اصلى
  تصميم‌گيرى خوب، نياز به اطلاعات خوب دارد. همانطورى که محققين بايد دقيقاً کيفيت اطلاعاتى را که از منابع ثانويه تهيه مى‌کنند مورد ارزيابى قرار دهند، در امر جمع‌آورى اطلاعات از منابع اصلى براى تصميم‌گيرندگان بازاريابى نيز بايد نهايت دقت را در مورد مناسب بودن، صحيح بودن و بهنگام و بى‌طرف و غيرانحرافى بودن اطلاعات به عمل آورند. برنامه‌ريزى براى جمع‌آورى اطلاعات اصلي، مستلزم تصميم‌گيرى در موارد روش‌هاى تحقيق، شيوه‌هاى تماس، طرح نمونه‌گيرى و ابزار و وسايل تحقيق است.
  روش‌هاى تحقيق
  تحقيق مشاهده‌اى عبارت است از جمع‌آورى اطلاعات اصلى از طريق مشاهده افراد، اعمال و وضعيت‌هاى مربوطه.تحقيق مشاهده‌اى براى تهيه اطلاعاتى مورد استفاده قرار مى‌گيرد که مردم نسبت به ارائه آن بى‌علاقه هستند و يا به‌طورکلى از ارائه آن عاجز هستند. مشاهده در بعضى از موارد تنها طريق ممکن براى جمع‌آورى اطلاعات مورد نياز است، اما احساسات، عقايد، انگيزش‌ها يا رفتار خصوصى مشاهده کردنى نيستند.
  تحقيق استنتاجي، بهترين روش براى جمع‌آورى اطلاعات تشريحى است. شرکتى که علاقه‌مند است اطلاعاتى در زمينه آگاهي، عقايد، رجحان‌ها يا رفتار خريد مردم بدست آورد، مى‌تواند اين اطلاعات را از طريق پرسش مستقيم از خود آنها کسب کند.
  شيوۀ تحقيق تجربه‌اى بهترين روش جمع‌‌آورى اطلاعات اتفاقى يا غيرعادى است. شيوه تجربه‌اي، مستلزم انتخاب گروه‌هاى همسانى از موضوعات، برخوردهاى متفاوت با اين گروه‌ها، کنترل عوامل نامربوط و بررسى تفاوت‌ها در واکنش‌هاى گروهى است.
  شيوه‌هاى تماس
  اطلاعات مورد نياز را مى‌توان از طريق پُست يا تلفن يا مصاحبه شخصى فراهم کرد.
  طرح نمونه‌گيرى
  محققين بازاريابى معمولاً پس از مطالعه نمونه کوچکى از يک جمعيت بزرگ مصرف‌کننده، نتايج حاصله را به کل اين جمعيت تعميم مى‌دهند. يک نمونه قسمتى از يک جمعيت منتخب است، به‌عنوان نماينده کل اين جمعيت. در شرايط مطلوب، يک نمونه بايد به گونه‌اى نماينده باشد که محقق بتواند از آن براى يک جمعيت بزرگتر برآوردى صحيح از افکار و رفتار داشته باشد.
  طرح انتخاب يک نمونه خود مستلزم سه نوع تصميم است. اول، چه کسى بايد بررسى شود؟ اين همان واحد نمونه است.
  دوم، چند نفر بايد بررسى شوند؟ اين همان اندازه نمونه است. سوم، افراد تشکيل‌دهنده نمونه بايد چگونه انتخاب شود؟ اين همان روش نمونه‌گيرى است.
  ابزار و وسايل تحقيق
  براى جمع‌آورى اطلاعات از منابع اصلي، محققين بازاريابى مى‌توانند از دو دسته ابزار زير استفاده کنند: پرسشنامه و ابزار و وسايل مکانيکي
  پرسشنامه از رايج‌ترين اين وسايل به‌شمار مى‌رود. به‌طورکلى پرسشنامه مجموعه‌اى از سؤالات است که براى گرفتن پاسخ در اختيار مخاطب قرار مى‌گيرد.
  اگرچه پرسشنامه از معمولى‌ترين ابزارهاى تحقيق به‌شمار مى‌رود، ابزار و وسايل مکانيکى نيز کاربرد فراوانى دارند. نظير مردم‌سنج و اسکنر.
  ارائه طرح تحقيق
  در اين مرحله محقق بازاريابى بايد طرح را در قالب يک گزارش کتبى خلاصه کند. تنظيم گزارش کتبى مخصوصاً زمانى که طرح تحقيق بزرگ يا پيچيده باشد يا طرح توسط يک مؤسسه خارج از شرکت انجام شود از اهميت خاصى برخوردار است. گزارش کتبى بايد حاوى مسائل و مشکلات مديريت، اهداف تحقيق، اطلاعاتى که بايد تهيه شود، منابع ثانويه کسب اطلاعات يا روش‌هاى جمع‌آورى اطلاعات از منابع اوليه و نحوه کمک نتايج حاصله به مديريت در امر تصميم‌گيرى باشد. هزينه‌هاى تحقيق نيز بايد در گزارش گنجانده شود. مزيت يک گزارش کتبى اين است که از اتفاق‌نظر مديريت بازاريابى و محققين روى جنبه‌هاى مهم تحقيق و چرا و چگونگى انجام آن اطمينان کامل حاصل مى‌شود.
  اجراى طرح تحقيقاتى
  محقق در اين مرحله، طرح تحقيق بازاريابى تهيه‌شده را به اجرا مى‌گذارد. اين مرحله شامل فرآيند جمع‌آورى و تجزيه‌وتحليل اطلاعات است. جمع‌آورى اطلاعات مى‌تواند توسط کارکنان بخش تحقيقات بازاريابى شرکت انجام گيرد. در اين صورت شرکت قادر است کنترل بيشترى روى فرآيند جمع‌آورى و کيفيت اطلاعات اعمال نمايد. به هر حال مؤسسات خارجى نيز که داراى تخصص‌هاى لازم در اين زمينه هستند اغلب کار را سريع‌تر و با هزينه کمترى انجام مى‌دهند.
  به‌طورکلى مرحله جمع‌آورى اطلاعات، پرهزينه‌ترين مرحله فرآيند تحقيقات بازاريابى است و احتمال خطا در اين مرحله نيز وجود دارد.
  تعبير و تفسير و گزارش يافته‌ها
  در اين مرحله محقق بايد يافته‌ها را تعبير و تفسير کند، از آنها نتيجه بگيرد و نتيجه‌گيرى‌هاى به‌عمل آمده را در قالب گزارش به مديريت ارائه کند. ارائهٔ آمار و ارقام گيج‌کننده همراه با تکنيک‌هاى آمارى آنچنانى مشکلى را حل نمى‌کند. به‌جاى همهٔ اينها، محقق بايد نتيجه‌گيرى‌هاى اصلى را ارائه کند که در تصميم‌گيرى‌هاى اساسى مفيد فايده‌اند و مديريت با آنها روبرو است.
  تجزيه‌و‌تحليل اطلاعات
  اطلاعاتى که به‌وسيله سيستم‌هاى تحقيقات و اخبار و اطلاع‌رسانى بازاريابى شرکت جمع‌آورى مى‌شوند اغلب به تجزيه‌وتحليل بيشترى نيازمند هستند. گاه مديران نيز در استفاده از اين اطلاعات براى حل‌وفصل مسائل و مشکلات بازاريابى به کمک بيشترى نياز دارند. اين کمک مى‌تواند شامل تجزيه‌وتحليل‌هاى پيشرفته آماري، کسب اطلاعات در مورد روابط درونى يک مجموعه از اطلاعات و اعتبار آمارى اين اطلاعات باشد.

  تمایز میان تحقیقات بازاریابی و بازاریابی مستقیم

  تمایز میان تحقیقات بازاریابی و بازاریابی مستقیمدستورالعمل بین‌المللی تحقیقات بازاریابی و تحقیقات اجتماعی، ایزومار، شامل فعالیت‌هائی می‌شود که تحت عنوان کلی تحقیقات بازاریابی و تحقیقات اجتماعی را به این شکل بیان کرد:”در تحقیقات بازاریابی هویت افراد و تمام اطلاعات شخصی ارائه شده ازسوی پاسخ‌گو، کاملاً محرمانه بوده و انتشار یا استفاده از آنها برای هدف‌هائی به غیر از مقاصد تحقیقاتی امکان‌پذیر نیست“. تحقیقات بازاریابی بر اساس این دستورالعمل کاملاً با سایر انواع بازاریابی متمایز بوده و دارای تفاوت‌های اساسی است. تحقیقات بازاریابی به هیچ‌وجه نباید با مجموعه فعالیت‌هائی که بر اساس یک سرفصل کلی به‌نام بازاریابی انجام می‌شوند، اشتباه گرفته شود. بازاریابی شامل فعالیت‌هائی مانند بازاریابی مستقیم، بازاریابی از راه دور، بازاریابی اینترنتی و نیز جمع‌آوری اطلاعات شخصی افراد برای فروش مستقیم کالا یا تبلیغ محصول به هیچ‌وجه ارتباطی با تحقیقات بازاریابی ندارند. بازاریابی مستقیم و تحقیقات بازاریابی هر دو از جمله ابزارهای سازمان‌یافته و تعریف شده بازاریابی هستند که به‌صورت گسترده برای نیل به مقاصد و هدف‌های اجرائی، اجتماعی و نیز تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.با وجود این تفاوت‌های اساسی در هدف‌ها و روش استفاده از این دو مفهوم متمایز دیده می‌شود، بدین‌رو تمایز این دو مفهوم برای اجتناب از به‌وجود آمدن سوءتعبیر و سردرگمی مؤسسات، افکار عمومی، و مشتریان این تحقیقات، امری حیاتی به‌شمار می‌رود. طبق دستورالعمل بین‌‌المللی آی.سی.سی (ICC) برای بازاریابی مستقیم هیچ‌گونه فعالیت بازاریابی مستقیم نباید به‌صورتی تعبیر شود که احتمال بروز اشتباه میان آن و تحقیقات بازاریابی برای مصرف‌کننده به‌وجود آید. ابزارهای قانونی متعددی مانند بخش‌نامهٔ صادرهٔ اتحادیهٔ اروپا در سال ۱۹۹۵ درخصوص حفاظت از اطلاعات شخصی و نیز قوانین متناظر ملی دیگر در این زمینه تدوین شده است. دستورالعمل بین‌المللی ایزامار نیز بر اساس این نیازها طراحی و تنظیم شده است. طبق این دستورالعمل تمام محققان و پرسش‌گران باید به‌عنوان یک اصل از اخلاق حرفه‌ای متعهد شوند که تمامی اطلاعات جمع‌آوری شده درطول تحقیق را به‌صورت محرمانه تلقی کنند. درواقع اصل محرمانه بودن اطلاعات جمع‌آوری شده، اساسی‌ترین تفاوت تحقیقات بازاریابی با هرگونه فعالیت بازاریابی دیگر را تشکیل می‌دهد.
  ● ضرورت اجتناب از بروز سردرگمی میان تحقیقات بازاریابی و بازاریابی مستقیم
  هرگونه عدم شفافیت در تمایز میان مفهوم تحقیقات بازاریابی و بازاریابی مستقیم موجب بروز سردگمی خواهد شد. اعتبار تحقیقات بازاریابی و نتایج حاصل از آن بستگی به همکاری داوطلبانه عموم و سازمان‌های شرکت کننده در آن تحقیق دارد.
  توجه داشته باشید که درصورت وجود تردید در ماهیت پروژه‌های تحقیقات بازاریابی با عدم اطمینان به تضمین ارائه شده از سوی پرسش‌گر مبنی بر محرمانه بودن اطلاعات ارائه شده از سوی پاسخ‌گویان، این همکاری داوطلبانه و پاسخ‌گوئی صادقانه و کامل به سؤالات مطرح شده، هیچ مفهومی نخواهد داشت.
  پاسخگویانی که در پروژه‌های تحقیقات بازاریابی شرکت می‌کنند بایستی اطمینان داشته باشند که اطلاعات ارائه شده از سوی آنها کاملاً محرمانه بوده و از این اطلاعات برای مقاصدی غیر از تحقیقات علمی بازاریابی استفاده نخواهد شد. بنابراین اگر به‌دلیل وجود هرگونه سوءتعبیر در مورد هدف‌ها و روند اجراء تحقیقات بازاریابی، تعداد پاسخگویان و یا افراد مایل به شرکت در پروژهٔ تحقیقاتی مورد نظر به‌صورت چشمگیری کاهش یابد، اعتبار و قابل تعمیم بودن نتایج آن تحقیق خدشه‌دار خواهد شد.
  ● تفاوت‌های کلیدی بین تحقیقات بازاریابی و بازاریابی مستقیم:
  ● مهم‌ترین ویژگی‌های متمایزکنندهٔ تحقیقات بازاریابی عبارتند از:
  ۱. هدف اولیهٔ تحقیقات بازاریابی یعنی به‌کارگیری روش‌های علمی تحقیق مانند نمونه‌گیری، جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل داده‌ها (برای جمع‌آوری اطلاعاتی که ما را در درک و توصیف بازار و طراحی راهبردهائی برای پیش‌بینی و نظارت بر نتیجهٔ فعالیت‌های مبتنی بر این مفاهیم یاری کند).
  ۲. تحقیقات بازاریابی اساساً (ولی نه انحصاراً) با تحلیل و گزارش‌دهی گروه‌های جمعی افراد مصاحبه شده سر و کار دارد و به هیچ‌وجه نباید گزارشی در ارتباط با اطلاعات مربوط به افراد شرکت کننده در آن ارائه شود.
  ۳. در تمام پروژه‌های تحقیقات بازاریابی اطلاعات ارائه شده از سوی پاسخگویان به‌صورت محرمانه تلقی خواهند شد. این اطلاعات فقط با رضایت پاسخگو و تنها برای استفادهٔ سازمان‌های تحقیقاتی فعال در آن پروژه و منحصراً برای مقاصد تحقیقاتی قابل انتشار هستند.
  ۴. اطلاعات جمع‌آوری شده در یک پروژهٔ تحقیقات بازاریابی فقط برای هدف‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به‌عبارت دیگر تحقیقات بازاریابی یک کانال ارتباطی یک طرفه از پاسخگو به سمت مشتری تحقیق تولید‌کنندهٔ محصول است که در بین راه از یک فیلتر محرمانه به نام محقق عبور می‌کند و تحت هیچ شرایطی امکان برقراری هیچ‌گونه ارتباط تجاری را در جهت مخالف، یعنی از سوی مشتری تحقیق تولیدکنندهٔ محصول به پاسخگو فراهم نمی‌کند و نیز هیچ‌گاه موجب تغییر دیدگاه و یا رفتار پاسخگو در نتیجهٔ شرکت در تحقیق نخواهد شد.
  ● بازاریابی مستقیم با تحقیقات بازاریابی دارای تفاوت‌های بسیار و در مواردی کاملاً متضاد هستند:
  ۱. هدف اولیهٔ بازاریابی مستقیم انجام فعالیت‌های جانبی برای ارتقاء کالا و فروش آن به افراد و یا سازمان‌های خاص است. مؤسساتی که در عرصهٔ بازاریابی مستقیم فعالیت دارند عمدتاً از تحیل بازار بهره می‌گیرند که اطلاعات گوناگون و تحلیل شده‌ای را در ارتباط با شرایط مختلف بازار در اختیار آنها قرار می‌دهد. ولی این هدف از جمله هدف‌های ثانویه جمع‌آوری داده‌ها به شمار می‌رود که تأثیری بر سایر ویژگی‌های بازاریابی مستقیم مورد نظر نخواهد داشت.
  ۲. به‌صورت طبیعی در بازاریابی مستقیم اطلاعات شخصی تعداد زیادی از مردم و یا از میان حداکثر افراد موجود در میان یک گروه خاص مثلاً مصرف‌کنندگان جمع‌آوری و مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی از این کار به حداکثر رساندن تعداد نهائی مخاطبان تحت پوشش است و نماینده بودن داده‌های نهائی به هیچ وجه مورد نظر نیست.
  ۳. داده‌های جمع‌آوری شده بایستی به‌صورت موضوعی ذخیره شده و در یک قالب فردی و اختصاصی مورد استفاده قرار گیرند چرا که استفاده از این اطلاعات در بازاریابی مستقیم در هیچ قالب دیگری امکان‌پذیر نیست.
  ۴. از آنجائی‌که اطلاعات شخصی جمع‌آوری شده همواره مربوط به افراد ارائه‌کنندهٔ آن اطلاعات هستند، بنابراین نمی‌توان تضمینی در مورد ناشناس بودن آنها ارائه کرد. در بسیاری از موارد این اطلاعات شخصی برای استفادۀ سایر کاربران ارائه می‌شود که عمدتاً از آن برای مقاصد غیرتحقیقاتی مانند فروش مستقیم کالا یا تبلیغ برای ارتقاء کالا استفاده خواهد شد.
  ۵. برخلاف تحقیقات بازاریابی، بازاریابی مستقیم یک فرآیند دو طرفه است که افراد ارائه‌کنندهٔ اطلاعات در آن مستقیماً در معرض فرآیندهای فروش مستقیم یا تبلیغ برای ارتقاء کالا براساس آن اطلاعات قرار می‌گیرند.
  افزون بر موارد ذکر شده، می‌توان از جنبه‌های دیگری نیز این تمایز را مورد بررسی قرار داد. این جنبه‌ها عبارتند از:
  ـ مسائل حرفه‌ای
  ـ جمع‌آوری داده‌ها
  ـ نگهداری و استفاده از داده‌ها
  ـ مدیریت پایگاه داده‌ها
  ـ مسائل سازمانی
  ۱. مسائل حرفه‌ای:
  محققان شاغل در تحقیقات بازاریابی در حین انجام تحقیق به هیچ‌وجه نباید در فعالیت‌های بازاریابی مستقیم و یا فعالیت‌های غیرتحقیقاتی مشارکت داشته باشند. این فعالیت‌ها کاملاً با مادهٔ ۴ دستورالعمل بین‌المللی ایزومار در مورد محرمانه بودن اطلاعات جمع‌آوری شده از پاسخگویان و تضمین عدم استفاده از آنها برای هدف‌های غیرتحقیقاتی مغایرت دارند.
  ۲. جمع‌آوری داده‌ها:
  ۱ـ۲ـ اصل شفافیت یک ملاحظهٔ اساسی در ارتباط با عموم مردم به شمار می‌رود. محققان بایستی تضمین کنند که اطلاعات جمع‌آوری شده در طول تعیین کاملاً محرمانه بوده و فقط به منظور انجام تحقیقات بازار و به‌صورت علمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین شرکت پاسخگو در تحقیق منجر به فروش کالای خاصی به وی نخواهد شد.
  ۲ـ۲ـ تحقیقات بازاریابی و فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی مستقیم مانند ایجاد پایگاه‌های داده‌ای نباید در یک فرآیند جمع‌آوری داده با همدیگر ترکیب شوند. در صورتی‌که اطلاعات شخصی جمع‌آوری شده برای مقاصد غیرتحقیقاتی به‌کار روند، دیگر آن پروژه را نمی‌توان پروژهٔ تحقیقات بازاریابی نامید.
  ۳. ذخیره‌سازی و استفاده از داده‌ها:
  ۳ـ۱ـ از آنجائی‌که قوانین حفاظت داده‌ها در ارتباط با اطلاعات شخصی مطرح شده است، محققان باید در صورت امکان و در اولین فرصت ممکن بعد از جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات و بررسی آنها برای غیرشخصی کردن این اطلاعات برنامه‌ریزی کنند و اگر بنا به دلایل فنی یا دلایل دیگر این امر امکان‌پذیر نباشد بایستی این داده‌ها به‌صورت کاملاً محرمانه و دور از دسترس غیرمجاز سایر افراد به آنها نگهداری شوند.
  ۳ـ۲ـ باید تا آخرین حد ممکن تمهیدات امنیتی لازم برای جلوگیری از اشاعهٔ این اطلاعات ـ چه به‌صورت آگاهانه و چه به‌صورت ناآگاهانه ـ و توسط افراد مسئول یا غیرمسئول، به خارج از مجموعهٔ آن مؤسسهٔ تحقیقاتی، اندیشیده شود. امکان دسترسی به این اطلاعات فقط باید در حد نیاز و در قالب فعالیت‌های تحقیقاتی فراهم باشد.
  ۳ـ۳ـ در مواردی‌که به دلایل فنی، نگهداری هرگونه اطلاعات ضرورت داشته باشد (مواردی مانند مطالعات پانل یا مطالعات طولی)، این داده‌ها باید با امنیت کامل و به گونه‌ای نگهداری شوند که امکان هرگونه دسترسی غیرمجاز و برای استفاده‌هائی به غیر از مقاصد تحقیقاتی فراهم نشود. در این‌گونه موارد پاسخگویان باید ابتدا با نحوهٔ ذخیره و نگهداری اطلاعات مربوط به آنها آشنا شده و با آن روش موافقت داشته باشند. پاسخگویان حق دارند در صورت تمایل مواردی را به این اطلاعات اضافه کرده و یا درخواست حذف آنها را بکنند.
  ۳ـ۴ـ تحت هر شرایطی تنها اطلاعاتی را می‌توان در اختیار افراد خارج از آن مؤسسه تحقیقاتی قرار داد که افراد ارائه‌کنندهٔ این اطلاعات از قبل به‌طور کامل در جریان قرار گرفته و با انتشار این اطلاعات برای مقاصد تحقیقاتی موافقت کرده باشند. اطلاعات جمع‌آوری شده در پروژه‌های تحقیقات بازاریابی تحت هیچ شرایطی نباید برای مقاصد غیرتحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرند.
  ۳ـ۵ـ در صورت استفاده از شخص ثالث در فرآیند انجام تحقیق برای مثال در جمع‌آوری داده‌ها یا تحلیل آنها آن شخص ثالث نیز باید مانند محقق اصلی به تمامی موارد امنیتی اشاره شده پایبند باشد.
  ۴. مدیریت پایگاه داده‌ها
  امروزه محققان به شکلی گسترده با پایگاه‌های داده‌ای مربوط به موضوعات مختلف سر و کار دارند. بدین‌رو همواره باید میان بازاریابی مستقیم و تحقیقات بازاریابی براساس روش نگهداری آن پایگاه داده‌ای تمایز خاصی وجود داشته باشد.
  ● ملزومات اولیه‌ای که در خصوص این پایگاه‌های داده‌ای وجود دارد عبارتند از:
  ۴ـ۱ـ تحت هیچ شرایطی نباید از اطلاعات شناسائی شدهٔ موجود در این پایگاه‌های داده‌ای، برای مقاصد غیرتحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرند.
  ۴ـ۲ـ هرگونه اطلاعات شخصی را فقط زمانی می‌توان در این پایگاه داده‌ای قرار دارد که شخص پاسخگو به هنگام جمع‌آوری آن اطلاعات از هدف و دلیل استفاده از آن اطلاعات و عدم استفاده از آن اطلاعات برای مقاصد غیرتحقیقاتی اطلاع داشته باشد.
  ۴ـ۳ـ پاسخگو در هر زمان می‌توان درخواست کند که یک بخش یا تمامی اطلاعات وی از پایگاه اطلاعاتی پاک شود.
  ۴ـ۴ـ باید یک سیستم امنیتی مناسب برای جلوگیری از هرگونه دسترسی غیرمجاز به اطلاعات موجود در این پایگاه اطلاعاتی در نظر گرفته شود.
  ۵. مسائل سازمانی
  با توجه به رشد فزایندهٔ تمرکز و جهانی شدن تجارت احتمال دارد در مؤسسات، تحقیقاتی محل کار محققان، بخش‌های دیگری نیز به فعالیت‌های غیرتحقیقاتی مانند بازاریابی مستقیم اختصاص داده شده باشد. مانند مواردی که محقق در واقع کارمند بخش تحقیقات مشتری تحقیق تولیدکنندهٔ محصول باشد. طبق دستورالعمل بین‌المللی ایزومار در این موارد محقق باید از تمام قوانین مربوط به تحقیقات بازاریابی پیروی کند.

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی