سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسی برندسازی و گزینش شعارهای بانکی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض بررسی برندسازی و گزینش شعارهای بانکی  بانک به عنوان یکی از حلقه های مهم زنجیره امور مالی در هر کشوری از جایگاه با اهمیتی در اقتصاد برخوردار است. فضای رقابتی در اقتصاد جهانی، بانک ها را به عنوان بنگاه های مالی به سمتی می برد تا از ابزارها و شیوه های مختلفی برای توسعه کمی و کیفی بازار خود بهره ببرند و بی شک در این میان استراتژی های کلان بانکی هستند که بر راهبردهای تبلیغی و ترویجی بانک ها اثر مستقیم دارند، بانک های ایرانی هم قطعاً از این قاعده مستثنی نیستند اما آنچه که می تواند به عنوان نماد و نمایانگر خوبی برای بیان توانمندی ها، راهبردها، رویکردها و ماموریت های پیش بینی شده یک بانک مورد استفاده قرار گیرد شعارهای بانکی هستند که در واقع عبارت های کوتاهی هستند که دنیایی از تفکر، سرمایه گذاری و برنامه ریزی را در ورای خود دارند و علاوه بر نقش تبلیغاتی بسیار پررنگ نشان دهنده نگاه و بینش واقعی مدیران ارشد بانک نسبت به بازار و مشتری و پرستیژ بانک هستند. در این یادداشت قصد داریم به معرفی و بررسی شعارهای تبلیغاتی بانک های ایرانی بپردازیم:
  ▪ بانک تجارت، بانک فردا
  این شعار ضمن تاکید بر یک رویکرد آینده نگرانه آنچنان که باید و شاید نمی تواند بر رویکرد استراتژیک بانک تاکید داشته باشد اما به هر حال تاکید بر کلمه فردا به عنوان محور تفکرات واندیشه های بانک تجارت می تواند مثبت و مناسب باشد چرا که این کلمه ماهیتاً دارای بار مثبت است و به دلیل کوتاهی به راحتی در ذهن می نشیند و تلفیق آن با نام بانک وزن و تعادل خوبی را برقرار می کند. شاید مهم ترین ضعف این شعار را عدم وضوح در ایجاد ذهنیت نسبت به صفت برجسته بانک تجارت دانست.
  ▪ بانک مسکن، بانک پاسخگو
  بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی در سال های گذشته فعالیت ها و اقدامات جالب توجهی در حوزه ترویج و برندینگ داشته است و شاید مهم ترین جلوه آن را در انتخاب شعار ساده و زیبای بانک پاسخگو بتوان دید. با وجود اینکه می توان پاسخگویی را وظیفه عادی هر بنگاه اقتصادی پرارتباطی مثل بانک دانست اما مساله مهم این است که آن بانک تا چه حد برای این وظیفه اهمیت قائل است و آن را در استراتژی ها و فرآیندهای کاری خود لحاظ کرده است. پاسخگویی به مشتری مساله ای حساس و البته مسوولیتی خطیر است که قطعاً اگر در سرلوحه برنامه های یک بانک قرار گیرد ضرورت
  شکل گیری نگاه جدید و تغییر فرهنگ سازمانی را به ویژه در نیروهای صف جدی تر می کند.شاید گزینش این شعار خوب توانست در بازه زمانی که بانک های تخصصی دیگر نیز در حال دگردیسی بودند از تاثیر نام بانک بر شعار و ذهنیت جامعه جلوگیری کند؛ اتفاقی که در مورد بانک کشاورزی رخ نداد.
  ▪ بانک کشاورزی بانک همه مردم ایران
  بانک کشاورزی نیز به عنوان یکی از بانک های تخصصی کشور به دلیل نام خاصی که دارد با آغاز مدیریت جلال رسول اف تلاش کرد خود را از مارک خاص منظوره بودن دور کند و با انتخاب شعار بانک همه مردم ایران، دغدغه خود را برای نشان دادن وجهه عام خود نشان دهد.
  شاید به همین دلیل بود که بانک کشاورزی انرژی خود را معطوف این قضیه کرد و نتوانست بر رویکرد های استراتژیک تاکید کند تا جایی که سایر شعارهای این بانک مانند «بانکداری الکترونیکی را با بانک کشاورزی تجربه کنید»، نتوانست اثربخشی لازم را داشته باشد. هنوز معلوم نیست. عبارت بانک همه مردم ایران، بانک کشاورزی را در ذهن مردم تداعی کند.
  ▪ بانک سامان، بانک هوشمند
  شعار بانک سامان بانک هوشمند شعاری است که در حدود یک سال گذشته توسط این بانک انتخاب شده و با مطالعه سوابق فعالیت های بانک سامان می توانیم
  به خوبی به نکته سنجی این بانک نسبت به گزینش این شعار بر اساس استراتژی های گذشته و آینده آگاه شویم. از آنجا که بانک سامان به عنوان اولین بانک ایرانی و خصوصی در ایران توانست بزرگ ترین گام ها را برای حذف بانکداری سنتی و توسعه بانکداری الکترونیکی بردارد و با مقوله مهم و حیاتی «مشتری» با رویکرد های جدیدی برخورد کند و برای نیازهای مختلف مشتریان ابزارهای هوشمند فراوانی را تدارک ببیند، می توان گفت در انتخاب شعار خود موفق عمل کرده است.
  ▪ پارسیان، بانک ایرانیان
  بانک پارسیان به عنوان یکی از بزرگ ترین بانک های خصوصی ایران از نظر تعداد مشتری و شعبه در سال های ابتدای تاسیس خود نتوانست روی شعار خاصی به عنوان محور تاکید کند و فراخور تبلیغات و تحولات و اقداماتش دربازار ایران از عبارت ها و واژه های مختلفی استفاده می کرد اما حدود یکی، دو سال اخیر با انتخاب شعار بانک ایرانیان، تبلیغات بسیاری را برای معرفی این شعار صرف کرد.
  اما متاسفانه این شعار را نمی توان ناشی از یک رویکرد استراتژیک و هدفمند دانست چرا که در نگاه اول آنچه به ذهن متبادر می شود این است که چه لزومی برای تاکید بر اختصاص این بانک به ایرانیان وجود دارد. آیا صرف ترکیب بندی کلمه پارسیان با ایرانیان که تقریباً هم به یک معنی هستند، می تواند گویای مساله خاصی باشد چرا که به هر حال تمامی بانک های کشور در حال
  خدمات رسانی به هموطنان ایرانی هستند و قطعاً این شعار نمی تواند به عنوان برگ برنده بانک در ایجاد جذابیت تبلیغاتی باشد.
  ▪ بانک پاسارگاد، بانک هزاره سوم
  بانک پاسارگاد هم در انتخاب شعار به نوعی مسیر بانک پارسیان را جهت برندسازی پیموده است و به هر حال این نقد بر آن وارد است که با ورود به هزاره سوم همه بانک هایی را که توانسته اند در شرایط رقابتی این عصر دوام آورند و به فعالیت مشغول باشند، می توان بانک هزاره سوم نامید چرا که بانک هزاره سوم بودن مزیت کمی یا کیفی را برای برجسته و تبدیل شدن به یک شعار راهبردی که نمادی برای ایجاد ذهنیت در خصوص رسالت ها و ماموریت های بانک باشد، ندارد.
  ▪ بانک صادرات ایران در خدمت مردم
  بانک صادرات از جمله بانک های تجاری بزرگ کشور است که شعار در خدمت مردم بودن را برگزیده است، البته از رویکرد برندینگ و تبلیغات تجاری نمی توان آنچنان که باید و شاید شعار این بانک را حرفه ای و کاربردی دانست چرا که واژه های مورد استفاده آن تا حدودی تاریخ مصرف دارد و قدیمی هستند و ترکیب آنها نمی تواند تهییج کننده و مناسب باشد زیرا قطعاً خدمت به مردم وظیفه ماهیتی هر بانکی است و شاید یکی از اجزای ماموریت ها و رسالت های هر بنگاه مالی باشد ولی قطعاً نمی توان به آن جلوه استراتژیک بودن بخشید.
  ▪ بانک ملت، بانک شما
  شعار بانک ملت، بانک شما نیز با وجود کوتاه بودن به هیچ وجه نمادی از یک شعار حرفه ای نیست و قطعاً نمی تواند موجب تقویت برند بانک ملت شود، به عبارت بهتر تعادل لازم بین نام و شعار برقرار نیست چرا که تنها مشتریان بانک ملت می توانند با این شعار احساس قرابت کنند و خود را مخاطب آن بدانند.
  ▪ بانک رفاه بانک همه
  بانک رفاه نیز مانند بانک کشاورزی در تنگنای حاصل از نام خود گرفتار بود و پس از حذف شدن واژه کارگران توانست تا حدودی بر جنبه غیرتخصصی بودن حوزه بازار خود تاکید کند که البته این موضوع هنوز هم به دلیل ذهنیت مشتریان میانسال حوزه بانکی به طور کامل رفع نشده است اما با این حال باز هم گزینش واژه نامانوس بانک همه نمی تواند تمامی این مسائل را رفع کند چرا که بانک همه بودن نمی تواند رویکرد استراتژیک خوبی برای تقویت برندینگ بانک باشد.
  ▪ هر جا که سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می درخشد
  اعتماد اولین نکته ای است که هر شخصی در گزینش بانک مورد نظر خود خواسته و ناخواسته آن را پذیرفته است و شاید این از تاریخ شروع فعالیت بانک های حرفه ای به عنوان نمادی روشن در این حوزه مطرح است. شعار طولانی بانک ملی ایران با وجود جلوه مناسب به هیچ وجه جالب توجه نیست چرا که اعتماد بدیهی ترین خدمتی است که هر بانکی باید برای مشتری فراهم کند و قطعاً تاکید فراوان بر این عبارت طولانی نمی تواند برای بانک ملی وجه تمایز خاصی به حساب آید، ضمن اینکه در یک سال گذشته می بینیم بانک ملی در تلاش است شعار جدیدی مانند پیشرو در ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی را نیز مورد استفاده قرار دهد که هم از مساله طولانی بودن رنج می برد و هم چیزی به جز واقعیت موجود در تاریخچه بانکداری الکترونیکی ایران است.
  ▪ انک اقتصاد نوین اولین بانک خصوصی ایران
  بانک اقتصاد نوین نیز با گزینش شعار اولین بانک خصوصی ایران در تمامی تبلیغات خود، تلاش و اصرار فراوانی برای تاکید بر این موضوع دارد در حالی که در اقتصاد و تجارت امروز اولین بودن را با بهترین بودن مترادف تلقی نمی شود.الزاماً از رویکرد برندینگ و استراتژی های بانکی تاکید بسیار بر شعار اولین بانک خصوصی ایران نمی تواند شعار شایسته و گویا از کیفیت ماموریت ها و اقدامات یک بانک داشته باشد.
  ▪ بانک سرمایه، سرمایه بان
  بانک سرمایه نیز با انتخاب شعار محوری سرمایه بان و شعار فرعی بانک سرمایه نماد علم و سرمایه نتوانسته است توفیقی در گزینش رویکرد راهبردی برای شعار خود داشته باشد چرا که همانند بانک ملی بر مساله ای بدیهی تاکید دارد. سرمایه بان بودن فقط بر موضوعاتی همچون نگهبان سرمایه های مردم بودن تاکید دارد و نمی تواند جنبه مدیریت بانک بر سرمایه های مردم برای سرمایه گذاری در طرح های اقتصادی را جلوه گر سازد. از سوی دیگر تشابه کلمه سرمایه در نام و شعار بانک محدود تر شدن دایره مانور بانک برای نمایش حوزه های فراتر را دارد.
  ▪ بانک سپه، بانک پیشرو
  بانک سپه به عنوان یکی از بانک های با سابقه کشور عبارت بانک پیشرو را به عنوان شعار محوری خود انتخاب کرده است و در واقع در تلاش برای پویایی خود در همه حوزه ها ست که البته این موضوع به ویژه در حوزه بانکداری الکترونیکی که به عنوان نماد پیشرو بودن است و در برندسازی مورد توجه قرار می گیرد تا حد زیادی در مورد بانک سپه صدق نمی کند ولی اگر بخواهیم نگاهی کلی به خود شعار داشته باشیم این شعار از رویکرد استراتژیک مناسب و قابل تامل است هر چند به دلیل استفاده مکرر، کلمه پیشرو در انواع تبلیغات تجاری کمی مستعمل به نظر می رسد ولی چنانچه ماهیت بانکی با پیشرو بودن منطبق باشد، می توان این شعار را مثبت ارزیابی کرد.
  ▪ بانک کارآفرین دانش جهانی راه حل ایرانی
  شعار بانک کارآفرین در نگاه اول جمله معروف بیل گیتس را با مضمون جهانی بیندیشید، محلی کار کنید به ذهن می رساند اما در هر حال شعاری ساده و دلنشین است که کاملاً نشان دهنده نگاه راهبردی به این مقوله است چرا که استفاده بجا از واژه های دانش، جهانی، راه حل و ایرانی توانسته است تناسبات معنایی و ظاهری قشنگی را در شعار ایجاد کند و نمایانگر رویکرد راهبردی این بانک در خلق کیفیت خدماتش باشد.

  برندسازی موجب اقبال مردم به مصرف تولیدات داخلی می شود
  حسین طلا در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه لازم است مردم باور کنند با خرید کالای ایرانی باعث اشتغال هم وطنان خود می شوند، گفت: باید بتوانیم این علم را به باور برسانیم که هر کالای ایرانی که استفاده کنیم یک جوان ایرانی به اشتغال نزدیک تر می شود.
  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات واسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه به نقش برخی گروه ها که مورد اقبال مردم قرار دارند اشاره کرد و یادآور شد: قطعا برخی گروه های مرجع مثل بازیگران و ورزشکاران برای یک سری افراد جامعه مرجعیت دارند که می تواند در رویکرد نوع خرید آنها تأثیرگذار باشد.
  وی در ادامه به نقش تولیدکنندگان در کنار نقش مصرف کنندگان اشاره و عنوان کرد: مشتری همواره به دنبال قیمت و کیفیت بوده است که اگر این دو پارامتر از سوی تولید کننده رعایت شود، مشتری بر اساس آن اقدام به خرید می کند.
  طلا در ادامه با اشاره به علت خرید کالاهای خارجی از سوی مردم بیان داشت: مردم به علت برند بودن برخی اجناس خارجی اقدام به خرید آنها می کنند لذا باید بدانیم برند ها نیز از طریق توجه تولید کنندگان آنها به قیمت و کیفیت به وجود می آیند لذا اگر تولید کنندگان بتوانند به این دو مطلب توجه کنند قطعا می تواند با کالای خارجی رقابت کنند.
  این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم در ادامه به رویکرد شخصی خود نسبت به خرید کالای تولید داخل اشاره کرد و گفت: همیشه تلاش داشته ایم برای خرید موارد مورد نیاز از کالای ایرانی استفاده کنیم که نمونه آن اخیرا برای خرید مبلمان اقدام کردیم که با وجود کیفیت بالای اجناس ترک در این اقلام، به دنبال جنس با کیفیت ایرانی گشتیم و در آخر کالای ایرانی را انتخاب کردیم.
  وی در ادامه حضور کمپین های مردمی مثل "آری به تولید ملی" و تلاش آنها برای تغییر رویکرد مردم به سمت خرید کالای داخلی در صورت سیاسی نبودن فعالیت را بسیار مؤثر دانست و اظهار کرد: هرجا که کار به دست مردم سپرده شده است توانسته ایم موفق باشیم.
  نماینده مردم تهران در پایان خاطرنشان کرد: نمونه آن دفاع مقدس است که به صورت مردمی شکل گرفت و توانست دست خارجی را از کشور کوتاه کند لذا امروز هم در یک نبرد به سر می بریم که اگر باز هم تولید ملی و حمایت از آن را به دست مردم بسپاریم هم در اهداف آن پیروز خواهیم شد و هم قاچاق کالا از بین می رود که در نهایت وارد کننده اگر ببیند اقبالی به سمت اجناسش نیست دیگر اقدام به وارد کالایی که در ایران مشابه آن وجود داشته باشد نمی کند.


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی