سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: آشنایی با شهرهای مهم توریستی : استانبول

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض آشنایی با شهرهای مهم توریستی : استانبول
  استانبول همچنین چهارمین مادر شهر دنیا با جمعیتی معادل 12.6 میلیون نفر است از این رو این در تقسیم بندیهای شهری استانبول هم اکنون یک ابر شهر به حساب میآید.

  استانبول مرکز فرهنگی و تجاری ترکیه است و 27 منطقه از استانی به همین نام را پوشش داده است. این شهر در تنگه بوسفر قرار گرفته و دارای یک بندرگاه طبیعی به نام شاخ طلایی است. این شهر در دو طرف اروپایی و آسیایی تنگه بسفر گسترش یافته است. از همین رو استانبول تنها ابر شهری محسوب میشود که در دو قاره واقع شده است.
  استانبول با یک پیشینه تاریخی طولانی زمانی در فطله سالهای 330 تا 395 پایتخت امپراطوری روم و در سالهای 395 تا 1204 و 1261 تا 1453 و در سالهای 1453 تا 1922 به ترتیب پایتخت امپراطوریهای روم شرقی و عثمانی بوده است.
  استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد.
  ریشه اسامی استانبول
  واژه استانبول پیش از تصرف قسطنطنیه در سال 1453 نیز در محاورات ترکها به کار میرفت. استانبول از واژه یونانی استینبولی که به معنای در شهر به سمت شهر و یا مرکز شهر است گرفته شده است.
  البته اولین نام شناخته شده استانبول بیزانتیوم است.در سال 667 پیش از میلاد مهاجرنشینان دوریک پس از مهاجرت از دولت شهر مگارا به منطقه امروزی استانبول، یک شهر مهاجرنشین بنا کردند. دوریکها نام پادشاه خود بیزاس را بر این مهاجر نشین گذاشتند.

  پس از آنکه کنستانتین اول در 11 مه 330 پس از میلاد بیزاس را پایتخت شرقی روم قرار داد، نام روم جدید را بر این شهر اطلاق کرد. اما در آن زمان و دورههای بعدی نام کنستانتینوپول(شهر کنستانتین) بیشتر بر این شهر اطلاق میشد. نام کنستانتینوپول از زمان امپراطور تئدوسیوس دوم(408-450) رسما مورد استفاده قرار گرفت. این نام در تمام دوران حیات امپراطوری روم شرقی بیزانس به عنوان نام رسمی شهر شناخته میشد. اروپاییها حتی در دهههای اوائل قرن بیستم نیز این شهر را کنستانتینوپول مینامیدند. استانبول را همچنین شهر هفت تپه نیز لقب داده بودند زیرا این شهر نیز مانند رم بر هفت تپه بنا شده بود، که هریک مسجدی تاریخی را در خود جای داده است.نماد استانبول نیز هفت مثلث به نشانه هفت تپه است که بر فراز هر یک از این مثلثها چهار مناره به نشانه مساجد استانبول قرار داده شده است.
  طبق قانون خدمات پستی ترکیه مصوب 28 مارس، مقامات ترک رسما از خارجیان درخواست کردند که استانبول را به عنوان نام رسمی این شهر بپذیرند و حتی در زبانهای خود نیز از این نام استفاده کنند.
  تاریخ
  در سال 2008 طی حفاریهایی که در جریان فعالیتهای عمرانی ساخت متروی ینیکاپی در مرمره در شبه جزیره تاریخی استانبول در بخش اروپایی این شهر انجام گرفت، بازماندههای یک مهاجرنشینی که تاریخ آن به 6500 سال قبل از میلاد بازمیگردد کشف شد.
  اولین نشانههای سکونت انسان در استانبول متعلق به عصر مفرغ است نشانههایی از سکونت انسان عهد مفرغ در فکرتپه واقع در بخش آسیایی استانبول پیدا شدهاست. همچنین نشانههایی از سکونت فنیقیها در کادیکوی موجود است.در نزدیکی کادیکوی(کالسدون) در شبه جزیره آناتولی و در نزدیکی استانبول یک بندرگاه متعلق به عصر فنیقیها کشف شده است. دماغه مودا در کالسدون اولین منطقهای است که مهاجرنشینان یونانی اهل مگارا در سال 685 آن را برای سکونت انتخاب کردند.
  در سال 667 نیز این اقوام یونانی تحت فرمان پادشاهشان بیزاس مهاجر نشین بیزانتیون که امروزه در بخش اروپایی استانبول قرار دارد را تبدیل به سکونتگاه جدید خود کردند. بیزانتیون در محل یک بندرگاه قدیمی به نام لیگوس بنا شده بود. لیگوس توسط قبایل تراسیان در قرنهای 13 تا 11 قبل از میلاد مسیح بنا شده بود.
  در سال ۱۹۶ میلادی رومیان پس از محاصره بیزاتیون بر این شهر مسلط شده و شهر رو به خرابی نهاد به خصوص آنکه رومیان پایتخت جدید خود را به نیکومدیا منتقل نموده بودند. در این سالها گروههای بزرگی از رومیان به استانبول مهاجرت کردند. موقعیت استراتژیک استانبول امپراتور کنستانتین بزرگ را وا داشت تا در سال ۳۳۰ رم جدید را در محل بیزانتیوم بعنوان پایتخت امپراطوری روم شرقی بنا نهد که پس از مرگ وی این شهر قسطنطنیه یا کنستانتینوپولیس نامیده شد و نام روم جدید به فراموشی سپرده شد.
  در اواسط هزاره دوم میلادی امپراطوری بیزانس رو به ضعف نهاد و سرزمینهای بسیاری را در نبرد با ترکان عثمانی واگذار کردند. پیروزی ترکان عثمانی تا بدانجا پیش رفت که در سال 1453 به دروازههای قسطنطنیه در آن سوی بوسفر رسیدند و شهر توسط سلطان محمود دوم محاصره شد.
  در ۲۹ ماه مه سال ۱۴۵۳ سلطان محمود دوم (که پس از فتح قسطنطنیه به سلطان محمد فاتح ملقب شد) بعد از ۵۳ روز محاصره در حالی وارد قسطنطنیه شد که توپ او یک حفره بسیار عظیم و بزرگی را در دیوارهای قسطنطنیه ایجاد کرد.
  محل این حفره امروزه به توپکاپی (دروازه توپ)معروف است. سلطان محمد فاتح پس از فتح استانبول آن را به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی اعلام نمود. پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح کاخ توپکاپی و بازار استانبول را بنا مینهد و مدارس ، حمامها و بناهای زیادی در شهر ایجاد میکند. نقش معمار سینان در خلق آثار معماری این دوره برجسته بودهاست.
  زمانی که جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد. اما استانبول محوریت خود بعنوان مرکز تجاری ،صنعتی ترکیه را حفظ کرد و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه میحسوب میشود.
  موقعیت جغرافیایی
  استانبول در شمال غربی منطقه مرمره ترکیه واقع شده است. این شهر در دو سمت تنگه بوسفور قرار گرفته که یخش غربی آن در طرف اروپایی و بخش شرقی در طرف آسیایی تنگه بوسفور قرار گرفته است.
  مساحت استانبول 1.830.92 کیلومتر مربع معادل 707 مایل مربع و استان استانبول نیز دارای 6.220 کیلومتر مربع معادل 2.402 مایل است.استان استانبول که استانبول بزرگ نیز نامیده میشود 32 منطقه دارد که 27 منطقه از این مناطق در محدوده شهری قرار دارند.
  جمعیت
  جمعیت کلانشهر استانبول طی 25 سال و در فاصله سالهای 1980 تا 2005 3 برابر شده است. حدود 70 درصد از ساکنان این شهر در بخش اروپایی و 30 درصد از آنها در بخش اسیایی زندگی میکنند.
  برمبنای آمار سال 2007 استانبول با 11.372.613 نفر جمعیت یکی از بزرگرترین شهرهای دنیا در عصر حاضر محسوب میشود. نرخ رشد جمعیت در استانبول نیز 3.45 درصد در سال است. این میزان رشد بیشتر به خاطر مهاجرت مردم از مناطق روستایی اطراف به استانبول است.
  حمل و نقل
  حمل و نقل شهری در استانبول بیشتر از طریق مترو، تراموا و خودرو انجام میگیرد.
  مترو: ساخت شبکه زیر زمینی متروی استانبول در سال 1992 آغاز شد. اولین خط مدرن مترو نیز میان میدان تقسیم و منطقه اقتصادی لونت به طول 8.5 کیلومتر و 6 ایستگاه در 16 سپتامبر 2000 مورد بهرهبرداری قرار گرفت.
  یک خط دیگر نیز از خیابان چهارم لونت تا آیازاگا(منطقه اقتصادی مالاسک) بدر سال 2009 به بهره برداری رسید.بخش جنوبی متروی استانبول از میدان تقسیم تا ینی کاپی نیز قرار است به طول 5.4 کیلومتر با 4 ایستگاه به طور کامل تا پایان سال 2009 افتتاح شود.
  فرودگاه: استانبول ۲ فرودگاه بین المللی دارد، بزرگترین فرودگاه، فرودگاه بین المللی آتاتورک پیشتر در یسیلکوی، ۲۴ کیلومتری مرکز شهر واقع شده بود اما در حال حاضر و با گسترش محدوده استانبول فرودگاه درون شهر قرار گرفته است، فرودگاه جدید، فرودگاه سابیها جوکین در ۲۰ کیلومتری شرقی از طرف آسیایی و ۴۵ کیلومتری شرقی اروپایی مرکز شهر قرار گرفتهاست.
  دیدنیهای استانبول
  مساجد: مناره های بیش از 500 مسجد که از تپه های شهر سر به فلک کشیده است جوی فوق العاده خلق کرده است. در این چشم انداز انسان خود را در رویای شیرین بین گذشته و حال حس میکند.
  یکی از این مساجد مسجد معروف سلطان احمد را با شش مناره که به واسطه کاشیکاریهای آبی رنگ خود به مسجد آبی مشهور شده و سمبل استانبول است. این مسجد طی سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شدهاست. این مسجد در قدیمی ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای ۱۴۵۳ (میلادی) مرکز قسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب میشدهاست. این مسجد در نزدیکی هیپودروم قسطنطنیه واقع شدهاست
  در مقابل این مسجد نیز مسجد ایا صوفیه که در دوره امپراتور ژوستینین و به عنوان کلیسا ساخته شده بود، قرار دارد . این اثر تاریخی که اوج هنر معماری است با تابلوهای موزائیک نفیس تزیین یافته است . بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند.

  مسجد سلیمانیه نیز که این دو مسجد عظیم را از روی تپه دیگری نظاره میکند ، از شاهکارهای هنر معماری امپراتوری عثمانی است. این مسجد با دستور سلطان سلیمان قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است.

  کاخ موزه توپکاپی: موزه توپکاپی که حدود 400 سال میزبان سلاطین عثمانی و مرکز سیاسی آنها بود، بر تپهای مشرف بر تنگه و دریای مرمره، قرار دارد . در موزه توپکاپی کلکسیونی از چینیهای ساخت کشور چین، تختهای بسیار ارزشمند طلاکوب شده، لباسهای سلاطین، جواهرات رویایی، کتابهای دست نویس کمیاب و حرمسراهای سلاطین را میتوان مشاهده کرد.
  ساختمان جدید کاخ توپکاپی از سال 1466 شروع و پیش از فوت سلطان محمد فاتح در سال 1478 ساخته شده است . ساختمان این کاخ بر خلاف کاخهای اروپایی یک ساختمان نبوده از مجموعه کاخها و واحدها تشکیل شده است . کاخ چینی که اولین کاخ ساخته شده در سال 1472 به پایان رسیده است . در طبقه معماری آسیای میانه و این کاخ دو طبقه در سال 1875 بعنوان موزه باستان شناسی و در سال 1908 نیز به موزه آثار اسلامی - ترک تبدیل شده است . این کاخ در سال 1953 بعنوان موزه آثار فاتح برای بازدید علاقمندان باز شده است.
  کاخ دولما باغچه : قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن 19 میلادی ساخته شد. این کاخ 600 متری در ساحل اروپایی تنگه بوسفور قرار گرفته است.
  وجود سالن بزرگ در این کاخ با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و 5/4 تنی آن با 750 لامپ موجود در آن چشم هر بینندهای را خیره میکند. در زمانهای گذشته جهت خوشایند ساکنین این کاخ که سلاطین عثمانی بوده اند پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوری و نگهداری میشده است. موءسس جمهوری ترکیه آتاتورک در این کاخ در تاریخ 10 نوامبر 1938 دیده از جهان فرو بست.

  استانبول پایتحت کشور ترکیه (Istanbul)
  استانبول یکی از ده شهر بزرگ دنیا با جمعیت زیاد محسوب میشود به جهت نزدیک بودن به اروپا و کانالهای ارتباطی دریایی وهمچنین وجود صنایع متعهد ماسین سازی وپوشاک است.

  دیدنی های ترکیه

  مساحت ۵۷۱۲ کیلو متر مربع حمعیت دوازده میلیون نفر, بیش شماره بلاک اتومبیل 34 مشهور به شهر هفت تپه. در استانبول خدا انسان طبیعت و صنعت چنان جایی را دست به دست هم داده که مشابهش در هیح جای دنیا یافت نمی شود. استانبول شهری است که در ان دنیای غرب با شرق توام است و تنها شهری است که این دو فرهنگ متضاد با هم ادغام شده این شهر بایتخت غیر رسمی ترکیه می باشد که از صد ها سال بیش مهمانان خود را با زیبایهایش جادو کرده در بیش از نصف فیلم های ترکی موضوع کوچ مردم به این شهر مطرح است . استانبول نزدیکترین فاصله را بین اسیا و اروپا در خود حای داده است.
  دیدنیهای شهر استانبول
  منطقه سلطان احمد یا به عبارتی (قسطنطنیه) یا کنستانتینو پلیس.یکی ازمراکز قدیمی شهرمیباشد که میراث مشترک بی بیزانس ودولت عثمانی رادر خود جای داده - هنگام عبور از پل بغاز از روی تنگه بسفر ( نقطه اتصال اروپا و آسیا ) مجموعه کاخ های توپ کاپی مساجد / سلطان احمد/سلیمانیه/ ینی جامی/ وبنای ایا صوفیا را درخط ساحلی اسکودار یکی از زیباترین مناظر شهر استانبول را مشاهده خواهید کرد .
  ازاسکله امین اونو سوار کشتی میشوید و به قسمت آسیایی کادی کوی میروید در روزهای 3شنبه یکی از بزرگترین بازارمحلی چادری استانبول (سه شنبه بازار) بر پا میشود توصیه میکنیم حتما از این بازار دیدن کنید. میدان تقسیم /بی اوغلو/ یا استقلال جادسی .یکی از محلات قدیمی شهر استانبول که به سبک معماری اروپایی بنا گردیده. اولین متروی قدیمی بنام تونل در انتهای این خیابان واقع میباشد که با استفاده ازاین تونل دستیابی به بندر کاراکوی ( مرکز تجاری و گمرک قدیم شهر استانبول )به راحتی میسرمیباشد و بسیار دیدین که با وضعیت قیمت تور استانبول پیشنهاد میکنم حتما ببنید از میدان تقسیم با تراموای کلاسیک پس گذر از این جاده به محله و برج گالاتا میرسید این جاده فقط به روی عابرین و تراموا باز میباشد .در ابتدای سالهای اغازین حمهوری ترکیه بیشتر کنسولگری ها به این خیابان نقل مکان کردند . دراین خیابان موزه دیوان ادبیات مولانا موجود است . ساختمان این موزه متعلق به قرن ۱۸ میلادی است دبیرستان تاریخی گالاتاسارای/کلیسای مشهور سن آنتونیو ،رستورانهای مختلف ،بازار ماهی،بازار رنگارنگ گل و فروشگاهای متعدد عرضه پوشاک با مارکهای مختلف ترک وخارجی واقع شده است . انواع سینما ها و تاتر ها از دیگر فعالیتهاتی هنری موحود در خیابان استقلال است این خیابان به میدان تقسیم ختم میشود که مرکز و قلب شهر محسوب میشود
  دیدنیهای اطراف استانبول
  در 25 کیلو متری شهر استانبول در ساحل اروپایی دریای سیاه . منطقه ( کیلیوس ) قرار دارد این قسمت دارای پلاژ ماسه ایی میباشد ودر تابستان شلوغ وبسیار فعال است. - در سمت اروپایی شهر جنگل ( بلگراد ) با فضای سرسبز وچشمه های آب معدنی فراوان در روزهای تعطیل وتابستان محل پیک نیک اهالی شهر استانبول میباشد- در قسمت آسیایی استانبول تقریبا به فاصله نیم ساعت منطقه (پولونز کوی ) قرار دارد که در قرن 19 مهاجران لهستانی به این منطقه کوچ وساکن شده اند .
  این دهکده تماما حال وهوای لهستانی دارد حتی رستورانها در این قسمت غذاهای لهستانی سرویس میدهند ودر تابستان ییلاق مهاجرین اروپای شرقی محسوب میشود. در 70 کیلومتری منطقه آسیایی شهر ساحلی ( شیله ) قرار دارد از قسمت -اوسکودار اتوبوس با طی یک ساعت راه وارد آنجا شده این شهر با هتلهای رستورانهای متنوع یکی از زیبا ترین شهرهای ساحلی استانبول محسوب میشود در ماهای آینده از استانبول به این منطقه خطوط اتوبوسهای دریایی شروع به فعالیت مینماید و دسترسی به این محل و استفاده از پلازهای ان به راحتی میسرر میباشد.
  پار ک تفریحی (داریجا) در 38 کیلومتر استانبول واقع میباشد این پارک یکی از باغهای بوتانیک ترکیه محسوب میشود و یکی از باغ وحشهای استانبول است. در این پارک انواع مرغان دریایی که نظیر آن در دنیا یافت نمیشود به چشم میخورد.این محل یکی از تفریگاههای استانبولی هامیباشد.از دیگر دیدنیهای استانبول میتوان شهر بازی سرپوشیده مشهور به تعطیلیا و آکوالند را نابرد .در داخل استانبول در هر ساعت از روز میتوانید چای باغچه های کنار بنادر محلی استفاده کنید از مشهورترین آنها اورتاکوی و اسکودار را میتوان نام برد.
  جزایر دریای مرمر در آبهای استانبول
  درقسمت آسیایی و اروپایی استانبول ودر خطوط ساحلی دریای (مرمر) از هرطرف که به دریا نگاه کنید جزایر زیبای ( پرنسس ) به چشم میخورد این چهار جزیره بانامهای– کئنالی آدا–بوئرگازآدا– حئیبلی آدا – و بئیوک آدا- از زیبا ترین مناظر طبییعی دنیا برخوردار است و از محاسن دیگر این جزایر این است که دراین جزیرهها اتومبیل وجود ندارد وتماما اهالی از درشکه برای رفت وآمداستفاده میکنند این شامل توریستها هم میشود .همه ساله از این جزایر هزاران توریست دیدن میکنند . ما هم به شما توصیه مکنیم
  هتلهای شهر استانبول
  در تمام طی سال با برگزاری نمایشگاههای متعدد تردد خارجیهای بسیار به چشم میخورد . وهمین امر سبب تاسیس هتلهای مختلف با استاندارهای متفاوت گردیده هر خارجی در این کشور به معنی یک توریست و ورود ارز به کشور محسوب میشود .
  اکثر هتلها استاندارد با صرف صبحانه میباشد بعضی از هتلها با بستن قرارداد برای مسافرین فول سرویس میدهند در هتل استفاده از هرگونه متفرقه که خارج از قرارداد طرفین میباشد .مانند/استفاده از یخچال داخل اتاق /تلفن موجود در اتاق و تماس با داخل و خارج از شهر / رستوران هتل/ ودر هتلهای چهار وپنج ستاره استفاده از بار دیسکو / حمام ترک .سونا ماساز./ پرداخت وجه بعهده مشتری میباشد ودر پایان اقامت از مشتری اخذ میشود
  وسائط نقلیه شهری استانبول
  استفاده ازوسایل نقلیه شهری. از هتل محل اقامتتان برای رفتن به تمام نقاط شهر میتوانید: از : تاکسی / اتوبوس / تراموا / مترو / واپور کشتیهای مخصوص حمل مسافر بین اسیا و اروپا استفاده نمایید . ورودی تاکسی در روز بین ساعت هفت صبح الی دوازده شب یک میلیون وپنجاه هزار لیر و مابقی طی مسافت بر حسب کیلومتر با تاکسی متر دریافت میگردد لازم بذکر است از ساعت دوازده شب ببعد این مبلغ دو برابر است. اتوبوسهای عمومی با دو رنگ قرمز(مخصوص شهرداری) وبلیط آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک میباشد .
  دیگری با رنگ ابی و سبز وبلیط ان در اتوبوس فروخته میشود و بهای آنهم آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک است . تراموا و مترو در جاهای پر رفت و امد شهر میباشد و بهای ژتون آن آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک است . برای رفتن به قسمتهای آسیایی / کادی کوی / اوسکودار / ایستگاه راه اهن اسیایی " حایدر پاشا" / ترمینال اتوبوس اسیایی "حارئم" / استفاده از واپور بسیار مقرون بصرفه میباشد و بهای ژتون آن آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک میباشد

  برترین ها: استانبول یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. این شهر برای هرکس جاذبه هایی دارد و تقریبا همه کسانی که به آن سفر می کنند با خاطرات خوب و شیرین بازمی گردند. شخصیت و سلایق شخصی شما هرچه که باشد، مطمئنا استانبول چیزی برای ارائه کردن به شما دارد. در اینجا به 10 مورد از چیزهایی اشاره می کنیم که هر مسافری باید در استانبول انجام دهد:

  1. غذاهای محلی را امتحان کنید.


  اولین کاری که لازم است در استانبول انجام دهید چشیدن طعم غذاهای محلی است. برای شروع توصیه می کنیم کباب های آنجا را امتحان کنید. کباب یکی از غذاهای آشنای ترکی است و اگرچه انواع و اقسام کباب را دیده و امتحان کرده ایم، ولی هیچ چیز مثل یک کباب ترکی واقعی نیست. کباب ترکی سنتی را در بالای یک شعله یا به صورت گریل شده تهیه می کنند، ولی آن را به صورت ساندویچی هم می توان خریداری کرد. لایه های نازک گوشت گوسفند با سبزیجات، ماست خوشمزه و سس سیر مواد این ساندویچ را تشکیل می دهند.
  قهوه ترک نیز یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که می توانید در استانبول تهیه کنید. قهوه خورهای حرفه ای مسلما این قهوه را دوست خواهند داشت. قهوه را جرعه جرعه بنوشید و مراقب باشید ماده گل مانند ته آن را ( که همان دانه های قهوه است) ننوشید.

  2. به بازار بزرگ استانبول بروید.
  در این بازار 4000 فروشنده وجود دارد که در خیابان های سرپوشیده کالاهای خود را به فروش می رسانند. هرچیزی که بخواهید را می توانید در این بازار پیدا کنید. طلا، نقره، فرش، دمپایی، چکمه، کتاب، کیف، غذا و چیزهای دیگر. جالب آنکه این فروشنده ها دوست دارند مشتری ها چانه بزنند، و چانه نزدن را نوعی توهین به خود می دانند. آنها قیمت بالایی را مطرح می کنند، مشتری قیمت پایین تری را پیشنهاد می کند و آنها مقاومت می کنند. این بحث مدتی ادامه می یابد تا بالاخره یکی از دو طرف قانع شود. حتی ممکن است مشتری از چانه زدن خسته شود و برود. اما تعجبی ندارد اگر فروشنده او را صدا بزند و قیمت را کم کند. در هر حال خرید در استانبول کار هر کسی نیست!

  3. حمام ترکی را امتحان کنید.
  چه وان را ترجیح بدهید چه دوش یا ماساژ را، رفتن به یک حمام ترکی استراحتی جالب و خوب خواهد بود. البته حمام در ساعات مشخصی به مردان اختصاص دارد و بقیه ساعات روز در اختیار خانم ها است.

  4. از خیابان استقلال استانبول دیدن کنید.
  این خیابان یکی از بهترین مناطق تفریحی شهر محسوب می شود.

  5. از اندلس Kavagi دیدن کنید.
  این روستای کوچک در انتهای بخش آسیایی بسفر قرار دارد. به قلعه بیزانس سری بزنید و از غذاهای دریایی تازه و ارزان قیمتی که در رستوران های محلی سرو می شود لذت ببرید.

  6. به قصر توپکاپی سری بزنید.
  این قصر حدود 400 سال محل زندگی شاهان عثمانی بوده است. در این قصر علاوه برمعماری جالب و باغ های زیبا، می توانید شمشیرها، خنجر، لباس های سلطنتی، فرش ها، جواهرات، و سایر وسایل ارزشمند و قدیمی را می توان مشاهده کرد.

  7. میدان هیپودروم را هم ببنید.
  این میدان که در مجاورت مسجد سلطان احمد واقع شده است، با ظرفیت گنجایش 100000 نفر، درازایی معادل 480 متر و پهنایی معادل 117 متر دارد. در زمان عثمانیان، این سالن بزرگ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و از جمله مسابقاتی که در آن برگزار می شده مسابقات ارابه سواری و مراسم تاج گذاری شاهزادگان بوده است.

  8. از ستون مصر دیدن کنید.
  در دوران روم، یعنی درسال 390 بعد از میلاد، این ستون به قسطنطنیه ( استانبول امروز) آورده شد و امپراطور آن را روی پایه ای در وسط هیپودروم قرار داد. نقش های برجسته روی این پایه امپراطور را در حال تماشای مسابقات نشان می دهد. همین طور هیروگلیف هایی که روی ستون دیده می شود نشان دهنده قربانی های فرعون مصر برای آمون است.

  9. در نقطه صفر بایستید.
  این سنگ که روبروی Sophia Hagia قرار گرفته است، در زمان امپراطوری روم شرقی مرکز کائنات دانسته می شد.

  10. از بسفر دیدن کنید.
  با رفتن به بسفر از زیبایی استانبول و رودخانه ها و فرهنگ های مختلفی که تاریخ استانبول را شکل داده اند، همچنین تاثیری که این فرهنگ ها بر معماری محلی داشته اند لذت ببرید


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  نکاتی در سفر به استانبول

  مرکز خرید استانبول فروم از جدیدترین و بزرگترین مراکز خرید ترکیه است که در سال ۲۰۰۹,در زمینی به مساحت پانصد هزار متر مربع در منطقه بایرام پاشا ( Bayrampașa )
  در استانبول افتتاحشد. در این مرکز خريد استانبول بیش از ۲۸۰ مارک مشهور بین المللی نظیر IKEA , Decathlon و H&M شعبه دارند.
  شهربازی های مختلف , آکواریوم ترکوازو اولین آکواریوم بزرگ ترکیه,موزه یخی و سرزمین ژوراسیک, رستوران ها و فست فودهای معتبر از جاذبه های این مرکز خرید در ترکیه مهم هستند.
  این مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب نزدیک ایستگاه مترو و بزرگراه E5 می باشد و پارکینگی با ظرفیت ۵۰۰۰ ماشین و وسیله نقلیه دارد.
  مرکزخرید کانیون استانبول با شکوه از نظرمعماری


  از مراکز خرید استانبول ارزان این مرکز تجاری بزرگی با ۱۶۰ فروشگاه است که در سال ۲۰۰۶ در منطقه لونت افتتاح و در همین سال نیز برنده جایزه بهترین معماری , در گروه مجتمع های تجاری نیز شده است.
  این مراکز خرید استانبول ترکیه مجتمع ۴ طبقه دارد , مرکز تجاری کانیون به صورت بدون سقف ساخته شده و فروشگاه ها و مرکز خريد استانبول در اطراف فضای میانی آن قرار
  گرفته اند و به این ترتیب خریداران میتوانند ضمن سرزدن به مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب مختلف, از فضای طبیعی نیز لذت ببرند.
  ایستینیه مرکز خریدی با برند های معروف

  این مرکز خريد استانبول در منطقه ایستینیه واقع است و ۴ طبقه و ۲۹۱ فروشگاه دارد.
  این مجتمع از مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب از دو قسمت سرپوشیده و بدون سقف تشکیل شده و در میان فضای باز آن پارکی زیبا قرار دارد .
  بازاری به سبک و معماری قدیمی نیز در این مراکز خرید استانبول ارزان مجموعه ساخته شده است . پس از افتتاح این مجموعه در سال ۲۰۰۷ , مارک های جدیدی مانند پرادا ( PRADA ) ,دیور ( Dior ) و سلین با افتتاح فروشگاه های خود در آن , برای اولین بار به ترکیه وارد شدند.
  اولین شعبه رین فارست گافه ( Rain Forest Cafě ), رستوران بین المللی معروفی با فضایی شبیه جنگل های بارانی , در ترکیه نیز در این مجتمع قرار دارد. در مراکز خرید
  استانبول ترکیه فضای بازیکودکان و مجتمع سینمایی با۱۲ پرده و سیستم آی مکس ( IMAX ) از دیگر امکانات این مجتمع هستند.
  که با استفاده از سیستم آی مکس می توان تصاویر را بزرگتر و واضح تر دید.
  مجتمع تجاری مدرن گالریا آتاکوی استانبول

  اولین مجتمع تجاری مدرن و مراکز خرید استانبول ارزان به سبک اروپایی ترکیه است که در سال ۱۹۸۸ در استانبول افتتاح شد. گالریا آتاکوی از مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب ۴ طبقه دارد که ۲ طبقه از آن به مرکز خريد استانبول با حدود ۱۳۰ مغازه و ۲ طبقه دیگر به رستورانها و امکانات تفریحی و ورزشی اختصاص دارد .
  مراکز خرید استانبول ترکیهپیست اسکی روی یخ این مرکز, تنها پیست یخ عمومی شهر است و طرفداران زیادی دارد.
  بازار بزرگ اسانبول یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا

  مرکز خريد استانبول چنانچه قصد خریدن سوغاتی از ترکیه را برای دوستان خود دارید هنرهای دستی ، قالیچه های زیبا ، اشیاء سرامیک ظروف مسی ، برنجی و یا حتی قلیان از جمله بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. طلا و جواهرات موجود در ویترین مغازه ها به نوبه خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از دیگر موارد این بازار لباسهای چرمی است که دارای کیفیت و قیمتی مناسب است. در قسمت غربی این بازار انواع عتیقه جات نیز بفروش می رسد. بد نیست به امید یافتن یک گنج قدیمی به این مکان نیز سری بزنید.
  مراکز خرید استانبول ارزان با بیش از ۵۸ کوچه سرپوشیده و بیش از ۱۲۰۰ مغازه , از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان است.این بازاردرسال ۱۴۶۱افتتاحشد و به خاطر داشتن مغازه های جواهرفروشی , ظروف سفالی , ادویه فروشی و فرش فروشی معروف است. این بازار دو شبستان اصلی با ساختار گنبدی شکل که برای انبار ونگهداری استفاده می شود, دارد.در طول حکومت سلطان سلیمان , این بازار به طور وسیع گسترش پیدا کرد.چهار درب اصلی بازار در انتهای دو خیابان اصلی قرار گرفته اند که نزدیک گوشه جنوب غربی بازار با یکدیگر تلاقی دارند . این بازار در گولدن هورن ونزدیک ایا صوفیه است.
  مراکز خرید استانبول ترکیه در ایستگاه امین اونو در کنار مسجد جدید بازار دیگری بنام می سیر چارشی سی قرار گرفته است. در این بازار که با نام بازار ادویه فروشها نیز معروف است بوی انواع ادویه همانند دارچین ، زعفران ، نعناع ، آویشن و غیره فضای اطراف را عطرآگین کرده است. در بازار هنرهای استانبول شما می توانید از محصولات هنرمند انی که مشغول خلق اثرات هنری خود هستند دیدن نموده و در صورت تمایل خریداری نمائید. برای خرید پارچه و لباس بهترین مکان خیابان استقلال ، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. در این مناطق آخرین مدل لباسها ، کیف و کفش های زیبا و جواهرات نفیس با کیفیت عالی یافت می شود.
  مراکز خرید استانبول با قیمت مناسب علاوه بر مناطق نام برده شده مرکز خریدآتاکوی گالریا در منطقه آتاکوی ، آک مرکز در منطقه اتیلر و مرکز خرید کاروسل در منطقه با کیرکوی با فروشگاههای بسیار جذاب خود مکان مناسبی برای خرید کردن است. از جمله مراکز خرید دیگر پاساژ اطلس در محله بی اوغلو،مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیائی استانبول،خیابان بغداد و خیابان بهاریه می باشد.بازار صحافها (صحافلار) و چنیار آلتی در منطقه بیازیت از جمله مراکز خرید دیگری است که در آن مجموعه ای از اشیاء قدیمی و جدید یافت می شود. دستفروشان در روزهای یکشنبه اجناس خود را در حدفاصل منطقه صحافلار و بازار سرپوشیده (کاپاتی چارشی) به مشتریان عرضه می کنند. از بازارهای روز موجود در استانبول نیز می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر ، کوچه بویوک حمام در منطقه اسکودار ایستگاه بازار در منطقه کادیرکوی و محله مابین امین اونو و تاحتاکاله اشاره کرد. هم چنین در روزهای یکشنبه می توانند به بازار روز محله بین بویوک دره و ساری یر سری بزنید.
  ۱-مناره، عکس یا مجسمه آتاتورک، و پرچم ترکیه. این سه چیزی است که در ورود به استانبول به چشم شما می خورد و به هر جای این شهر که می روی جلو چشم شماست. به هر سو که نظری بیفکنی، حتما، پرچم قرمزی خواهی دید و مناره یا مناره هایی و عکس یا مجسمه آتا ترکی. درست به عکس تهران که نه ایرانی است، نه اسلامی، نه انقلابی!
  ۲-بانگ اذان را هر جای استانبول که باشی، به وقت نماز، می شنوی .درست به عکس تهران!
  ۳-دارو خانه های استانبول بیش از حد معمول خلوت بود. در مجموع در یک هفته ای که آنجا بودیم کمتر از تعداد انگشتان یک دست مشتری داخل داروخانه هایی دیدم که از جلو آنها می گذشتم. از بقیه افراد گروهمان هم که پرسیدم این مطلب را تایید کردند.سِِِوءال من از همه آنان این بود که : “چرا دارو خانه های تهران این همه شلوغ است و داروخانه های استانبول این همه خلوت؟”جواب ها متفاوت بود، تا حدودی، اما همه با حسرت و تاسف همراه .
  ۴- مغازه دارهای استانبول، با مواردی نادری استثنا، کالا هایشان را به دو قیمت می فروختند: قیمتی میلی برای مسافران خارجی و قیمتی ثابت برای مردم شهر. اگر شما مسافر باشید، هر بار یک کالای مشخص را باید به قیمتی بخرید که میل فرو شنده آن را تعیین می کند . این امر اغلب ذهن مرابه سه امر و نسبت آنها با هم مشغول می کرد:اخلاق، انحطاط، توسعه. و پیداست که به هیچ نتیجه ای هم نرسیدم . قبلا فکر می کردم پیشرفت بدون اخلاق نا ممکن است و توسعه، وامی هم به اخلاق دارد، و یا شاید تعاملی با آن و انحطاط و بی اخلاقی برادرند . حالا می دیدم ترکیه از ما پیشرفته تر است امادر انحطاط اخلاقی تفاوتی با ما ندارد.
  ۵-در استانبول از زنان و مردان خیابانی خبری نبود.در طول این هفته، فقط دو بار دیدم که ماشینی برای رهگذری بوق بزند. گاهی از نظرم می گذشت که شاید تهران آنقدر مساله دارد که ما فرومایگان خیابانی را یا نمی بینیم یا مساله نمی دانیم .
  ۶- حالا که مساله ای از مسایل تهران گفتیم، بد نیست این هم بگوییم که در اغلب خیابان های استانبول از تراکم خودرو ها خبری نبود، مگر در ساعاتی بسیار محدود، آنهم نه به حجم ترافیک تهران .رفتار های خطر آفرین رانندگان و مردم عادی هم تفاوت بسیار تأسف آوری با تهران داشت.
  ۷-از رفتار و پوشش غیر طبیعی می شد فهمید که آن فرد به احتمال زیاد ایرانی است، نه مسافری اروپایی، آسیایی، و یا شهروندی ترکیه ای.
  ۸-در این مسافرت، اغلب به این می اندیشیدم که آیا :”توسعه و دموکراسی لزوما از فلسفه شروع می شود ؟” مشکل این بود که مصداق استانبول نمی توانست هیچ کمکی به من بکند .یکی به این دلیل که من از تاریخ توسعه کشور ترکیه خبر نداشتم و دیگر اینکه نمی دانستم حالا کار دموکراسی و توسعه در این شهر و کشور به کجا رسیده است .
  ۹-مسافران دیگر کشورها بیشتر در کار تفریح بودند و تماشا، یا از موزهای با می دیدند یا اثری تاریخی و یا در حال آزمودن اختصاصی های استانبول (غذاها، شیرینی ها و…) هموطنان ما اما بیشتر در کار خریدن بودند.سراغ ایرانی را تور استانبول بیشتر باید در پاساژ ها و بازار ها می گرفتی .
  ۱۰- نوجوانان ایرانی گروه ما بیشتر به پیرمردها شبیه بودند :آرام، متین، موقر. همچون مردی سالخورده . مثل زبان این متنی که من می نویسم :زبان و بیان پیرمردها، زبانی لبریز از ترس. ترس از آزمودن نیازموده ها، ترس از خطاهای مبادای احتمالی، ترس از خروج از هنجار های سنتی، ترس از … . نوجوانان دیگر کشور اما نوجوان بودند و نوجوانی می کردند. مثلا اتاق های همسایه ما هرگز متوجه نشدند که پسر شانزده ساله ما چند روز در اتاق بغلی آنها مسکن گزیده است، اما همه طبقه ما لحظه ورود و خروج و ساعت حضور نوجوانان هلندی در هتل را درک می کردند .عین زندگی بودند این نوجوانان .
  ۱۱-جالب این که تمام بیست نفر همراهان ما با این نوجوانان مخالف بودند :چه سنتی چه مدرن و چه مذهبی چه لاییک. دیدم در این مورد، همه با هم موافقند .هیچ یک به این نوجوانان اجازه نمی دادند خودشان باشند و همه از آنان می خواستند پنجاه سال بیشتر داشته باشند. ظاهرا در پارادایمی که ما در ذیل آن “انسان” را تبیین می کنیم، این کلمه یک معنا بیشتر ندارد: پیرمرد!
  ۱۲-مسجد های استانبول همه عین هم بود، هم در شکل و هم در رنگ. انگار همه را به یک قالب ریخته بودند. رنگ و نمای مساجد هم جدی بود و عبوس .این مساجد، حتی مسجد سلطان احمد، بیش از آن که نماینده هنر و اندیشه باشد، نمودی از سخت کوشی و تلاش بود.


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  زیباترین و قدیمی ترین مساجد دنیا
  مسجد،عبادتگاه مشترکی میان تمام مسلمانان دنیاست که بدون در نظر گرفتن فرقه خاص آنها، اعم از شیعه و سنی بودن، همگی در کنار هم جمع شده و به عبادت خداوند متعال می پردازند.
  مساجد بزرگ دنیا، جدای از فضای روحانی و ملکوتی و امواج مثبتی که در بر دارند، از جهت معماری نیز بسیار مورد توجه می باشند.البته این امر،در گذشته نیز صادق بوده تا جائی که اکنون سبکی غنی در معماری به نام معماری اسلامی داریم.آئینه کاری، سقفهای گنبدی شکل، طاق و بستانهای پی در پی و تو در تو و ... همگی از ویژگی های منحصر بفرد این سبک زیبای معماری هستند.در بسیاری از کشورهای دنیا، مساجد برای مسلمانان و غیر مسلمانان به صورت قطب گردشگری درآمده و هرکسی را با هر دینی به خود جذب می کند.مساجد در دنیا نیز درست مانند تمامی بناهای کاربرد یکسان دنیا،از جهات زیبایی،قدمت و حتی بزرگی رتبه بندی شده و به معرض دید جهانیان گذاشته می شوند.  10.مسجد جامع پوتراجایا (Putra):
  این مسجد که نزد جهانگردان معروف به مسجد صورتی است با الهام از معماری ایرانی صفویه در داخل دریاچه مصنوعی شهر پوتراجایا و در کنار پلی مشابه سازی شده پل خواجو اصفهان ساخته شده و تنها از یک ضلع به خشکی راه دارد.
  مناره‌های این مسجد برگرفته از مسجد شیخ عمر در بغداد و دیواره‌های آن با الهام از ایوان شاه حسن در کازابلانکای مراکش ساخته شده است. رنگ صورتی این مسجد با سنگ‌های گرانیت کف و درب‌های چوبی مسجد هماهنگ شده و جلوه‌ای متفاوت از دیگر مسجدهای معمول به آن داده است. این مسجد 10 هزار نفر را در خود جای می‌دهد.
  شبستان اصلی، فضایی ساده با دوازده ستون و تزیینات اسلامی است. آبنماهای متعدد صحن با رواق ستوندار اطراف محاط شده است. تک منار 116 متری بلندترین نشانه منطقه است که با الهام از منار مسجد شیخ عمر بغداد ساخته شده است. طول منار به نشانه پنج اصل اسلام به پنج بخش تقسیم شده است. معماری بنا به نحوی است که باد در درون فضاها به چرخش درآمده و کوران هوا فضایی مطبوع برای نمازگزاران به وجود آورد. مسجد همه روزه به غیر از روزهای جمعه و در ساعات برپایی نماز جمعه بر روی گردشگران باز است.برای ورود غیر مسلمانان و افراد بی حجاب شنل های خاصی به رنگ آبی وصورتی قرار داده شده است.  9.مسجد عبودیه(ubudieh):
  این مسجد زیبا در كوالاكانگسار ، در ايالت پراك، قرار گرفته و از دور با گنبد زیبای طلایی رنگش خودنمایی می کند.این مسجد در بین سالهای 1913 تا 1917 ساخته شده و در طی این سالها،بارها به مرمت آن پرداخته اند. معماری بیرونی آن بیشتر به سبک مسجدهای هندوستانی شبیه بوده ،اما وقتی به داخل آن می رویم، تلفیقی زیبا از معماری اصیل و سنتی اسلامی آمیخته با ذوق و سلیقه ایرانی را می توان به وضوح دید.


  8.مسجد سلطان احمد ( Sultanahmet Camii):
  مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی، مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌ است.این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌است هم اکنون بزرگترین شهر ترکیه است و همچنین جهت گردشگری و سفر دارای تور ترکیه مختلفی است. این مسجد یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد. مسجد آبی طی سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده‌است.
  این مسجد در قدیمی‌ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای ۱۴۵۳ (میلادی) مرکز قسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده‌است. این مسجد در نزدیکی هیپودروم قسطنطنیه واقع شده‌است و تا کلیسای بزرگ مسیحیان با نام ایا صوفیا فاصله اندکی دارد.


  7.مسجد کریستال(Crystal Mosque):
  مسجد كريستال در پارك ميراث اسلامي جزيره وان من در ترنگانو مالزي قرار دارد بين سالهاي 2006- 2008 ساخته شده است.نماهاي شيشه اي به شفافيت و ظرافت طرح كمك كرده اند هر چند كه به نظر مي رسد استفاده از مصالح سبك مانند شيشه، طرح را اندكي ناپايدار جلوه مي دهد و با القاي شكنندگي از ثبات و صلابت كافي بهره نخواهد برد.
  با وجود چنين ضعف هايي در نماي خارجي، معماري داخلي آن از قوام و صلابت بيشتري برخوردار است به طوريكه در محل محراب شبستان اصلي آن، محيطي رويايي را در فضاي معنوي مسجد با نقوش اسليمي و تذهيب و استعاره هايي از صفات خداوند با خطوط كوفي ترسيم مي‌كند. مسجد کریستال توانسته است که به خوبی با محیط اطراف خود در محوطه سازی، بازی با آب و باغ سازی ترکیب شود و با محیط شهری خود هارمونی کامل داشته باشد.


  6.مسجد طلایی(Golden Mosque):
  این مسجد در حال حاضر به عنوان مركز فرهنگی مسلمانان محسوب می شود و در ناحیه قدیمی كیاپو در مجاورت مركز مسلمانان قرار دارد. این محل دارای زمینی بالغ بر 5500 مترمربع و ساختمانی قریب به 4500 مترمربع بوده و قادر است پنج هزار زن و مرد نمازگزار را در خود جای دهد. مسجد طلایی از ماجد فعال مانیل است كه به علت مركزیت خاص محله قدیمی كیاپو همواره مورد نظر و توجه قرار دارد.
  س از امضای قرارداد صلح تریپولی كه در سال 1976 میان دولت فردیناند ماركوس در لیبی امضاء شد، دولت فیلیپین از معمر قذافی رهبر لیبی درخواست كرد از فیلیپین بازدید كند. این درخواست پذیرفته شد و به فاصله كوتاهی پس از امضای قرارداد و قبل از آمدن سرهنگ قذافی، املدا ماركوس همسر رییس¬جمهوری فیلیپین كه در آن زمان فرماندار مانیل بود دستور ساخت مسجد طلایی را صادر كرد و این مسجد به فاصله كوتاهی با كمك¬های دولت لیبی در منطقه كیاپو ساخته شد.


  5.مسجد شیخ زاید(Sheikh zaed Mosque):
  مسجد الشیخ زاید بن سلطان آل نهیان، مسجدی در شهر ابوظبی، کشور امارات است. این مسجد در منطقه‌ای بزرگ میان دو پل «مصفح» و «مقطع» در مدخل جزیرهٔ ابوظبی قرار دارد. نام آن هم از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده‌ است که بنیان‌گذار و نخستین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده‌است. او در ۲۰ رمضان ۱۴۲۵ ه.ق (۴ نوامبر ۲۰۰۴ میلادی) درگذشت و قبر وی در سمت شمال مسجد واقع شده‌است.
  اگرچه ورود به مسجد برای نامسلمانان در امارات ممنوع است ولی این مسجد برای امکان بازدید گردشگران یک استثنا است.روزانه ده‌ها زن غربی از مسجد شیخ زاید آل نهیان ابوظبی به عنوان سومین مسجد بزرگ پس از حرمین شریفین، بازدید می‌کنند که با توجه به اینکه این مسجد به روی غیرمسلمانان باز است، آنها هم به احترام مکان معنوی مسلمانان با پوششهای اسلامی یعنی یک عبای بلند مشکی و پوشش سر وارد این مسجد می‌شوند.
  طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان کنفرانس اسلامی (منظمهٔ مؤتمر اسلامی) ، مسجد شیخ زاید، بزرگترین و نخستین (قبه) درجهان است به ارتفاع (۸۳) متر و قطر داخلی آن (۸.۳۲) متر می‌باشد. وزن قبهٔ اصلی هزار تن است و از زخارف و گچبری عجین شده با الیاف نباتی که از شاه کارهای فنانین و اساتید مراکشی است،ساخته شده است. به اضافهٔ آیاتی از قرآن مجید بر روی دیوارهای آن حک شده، وقبهٔ اصلی مسجد را تزیین نموده‌ است.
  عدد گنبدهای مسجد (۵۷) گنبد می‌باشند که به حجمهای مختلف ومتفاوت است و بر سر رواق‌ها خارجی، ومداخل اصلی وجانبی قرار دارند، تماماً با رخام و مرمر سفید واعمال گچبری بسیار زیبایی پوشانده‌است.هزینهٔ ساخت این مسجد (دو میلیارد و ۱۶۷) میلیون درهم امارتی بوده‌است.


  4.مسجد فایسال( Faisal Mosque):
  مسجد فیسال،بزرگترین مسجد ساخته شده در پاکستان بوده و در مرکز این کشور، یعنی اسلام اباد واقع شده است.این مسجد در سال 1986 و به وسیله مهندسین ترکیه ای طراحی و ساخته شد.این مسجد زیبا در دشتی هموار بنا شده که جدای از معماری زیبای ساخت آن، طلوع و غروب خورشید نیز جلوه ای بی نظیر به این مکان می دهد.این مسجد،تنها مسجد بین المللی پاکستان بوده که اجازه ورود افراد غیر مسلمان نیز به داخل ان داده می شود.نام دیگر این مسجد،به افتخار پادشاه عربستان، بن عبدالله نامیده شده است.بن عبدالل در زمان ساخت این پروژه به دولت پاکستان کمکهای نقدی زیادی کرده است.


  3.مسجد سلطان عمر علی سیف الدین(Sultan Umar Ali Seifodin):
  مسجد سلطان عمر علی سیف الدین، یک مسجد اسلامی و در عین حال سلطنتی ست که در بندر سری بگاوان در برونئی این کشور ثروتمند واقع شده است. این مسجد در میان مردم برونئی، نشان اختصاصی کشورشان نیز می‌باشد.
  این بنا در سال ۱۹۵۸ تکمیل شد و نمونه گیرا از معماری مدرن اسلامی بوده و بزرگ‌ترین مسجد در خاور دور نیز می‌باشد.معماری این مسجد مخلوطی از معماری اسلامی و ایتالیایی است و توسط یک معمار ایتالیایی طراحی شد. این مسجد روی بر روی یک تالاب مصنوعی نزدیک شعبه‌هایی از رود برونئی ساخته شده و همچنین دهکده آبی کامپونگ آیر این مسجد را دورتادور احاطه کرده است.
  مسجد سلطان عمر سیف الدین دارای مناره‌های مرمری و گنبد طلا با صحن‌ها و باغهای حاصلخیز و مملو از فواره می‌باشد. مسجد توسط تعداد زیادی درخت و باغ گل محاصره شده که در اسلام نشان و تفسیری از بهشت است. همچنین یک پل بزرگ وجود دارد که مسیر پر پیچ و خمی را از میان تالاب به سمت دهکده آبی کامپونگ آیر طی می‌کند. همچنین یک پل مرمر دیگر وجود دارد که به بنا منتهی می‌شود و شبیه یک کشتی است که در یک زمان مورد استفاده جشنها و مراسم رسمی بوده است.
  گنبد اصلی که قابل شناسایی‌ترین خصیصه این بناست، با طلای خالص پوشانیده شده است. مناره اصلی بلندترین قسمت مسجد است و آمیزه ایست از سبک معماری رنسانس و ایتالیایی که منحصر به فرد است و در مساجد دیگر در سراسر جهان دیده نمی شود. این مناره یک آسانسور مدرن دارد که به بالای بنا می‌رود. مردمی که به بالای این مناره می‌روند، می‌توانند منظره‌ای از شهر را ببینند. داخل مسجد مخصوص نمازگزاران است و دارای شیشه کاری منقوش موزاییکی باشکوهی است. همچنین بسیاری طاقها، نیم گنبدها و ستونهای مرمرینی وجود دارد. تقریباً تمام مواد استفاده شده در این بنا از کشورهای دیگر آورده شده،مثلا مرمر آن از ایتالیا، گرانیت از شانگهای، چلچراغهای کریستال از انگلیس و فرشها از عربستان سعودی به این مکان منتقل شده اند.

  2.مسجد نبوی( Masjid Nabavi):
  مسجد النبی یا حرم محمد بن عبدالله، همچنین مسجد نَبوی یا مسجد پیغمبر، مسجد تاریخی مدینه است که در شرق شهر مدینه در کشور عربستان سعودی بنا شده‌است. این مسجد را پیامبر اسلام در سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر اسلام، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف‌ترین مسجدهای مسلمانان و از مهم‌ترین زیارتگاه‌هایشان به شمار می‌آید.
  از صدر اسلام تاکنون، این مسجد 11 بار بدست دولت عربستان مورد ترمیم و بازسازی و توسعهقرار گرفته است،اما آنچه که از این بنای مقدس تاکنون به شکل سنتی باقی مانده،بخش داخلی مسجد، به نام مسجد روضه است.این بنا به دست مبارک پیامبر ساخته شده و تاکنون بجز اندکی بازسازی و مقاوم سازی تغییر دیگری بر روی آن انجام نشده است.بنای فعلی مسجد النبی که در سالهای اخیر ساخته شده است ،به شکلی باورنکردنی تجهیز شده است.این ترمیم و توسعه بدست مهندسین آلمانی و ایتالیایی انجام شده و شکل طاهری این مسجد را بسیار مدرن نشان می دهد.
  سیستم های گرمایشی و سرمایشی که در این مسجد بکار رفته،از آخرین تکنولوژی های روز بهره برده و موجب آزار زائران انبوه این مکان نمی شود. سنگهای بکار رفته در صحنهای مختلف این مسجد، از مرغوبترین سنگهای دنیا با درخششی خاص بوده که ابهت مسجد را جدای از فضای ملکوتی آن، چند برابر کرده است.همچنین محوطه این بنای عظیم، گنجایش حداکثر 1 میلیون نفر نمازگذار را خواهد داشت.

  1.مسجدالحرام(MasjidAl Haram):
  این مسجد،مکانی مقدس است که قبله گاه مسلمانان نیز محسوب میشود. به کعبه، خانه خدا، بیت الله الحرام، بیت العتیق و بیت الحرم نیز می‌گویند. دلیل نامگذاری کعبه به بیت الحرام این است که خداوند ورود مشرکان را به این مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده‌ است. بیت الله الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاریخ، مورد احترام همگان بوده‌است.
  بنا بر آیاتی از قرآن و روایات معصومان علیهم السلام خانه کعبه نخستین و مقدس‌ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده‌است. در احادیث آمده‌است که در آغاز آفرینش سراسر زمین را آب فرا گرفته بود و نخستین خشکی که آفریده شد زمین زیر کعبه بود که خشکی‌های دیگر از آن گسترده گشت. بر اساس روایات اسلامی، کعبه را ابتدا حضرت آدم ساخت و سپس حضرت ابراهیم علیه السلام به کمک پسرش اسماعیل علیه السلام تعمیر و بازسازی کرد. کعبه در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و قبل از بعثت، به دست قریش و با همکاری رسول خدا، بر اساس بنای اولیه ابراهیم علیه السلام، دوباره بازسازی شد.خداوند کعبه و اطراف آن را «حرم» قرار داده است؛ یعنی مقدس شمرده و ارتکاب گناه و قتل و شکار و تجاوز به جان و مال مردم و جنگ و دزدی و راهزنی و... را در آن جایز ندانسته‌است. وقتی مجرمی به آنجا پناه ببرد کسی حق مواخذه او را ندارد.
  ساختمان کعبه به شکل مربع مستطیل و دارای چهار ضلع است که هر ضلع آن را رُکن می‌نامند. به مجموع چهار ضلع ارکان کعبه می‌گویند که سه رکن آن چنین نام دارند: رکن یمانی، رکن شامی و رکن عراقی. ساختمان کعبه ۸۵ / ۱۴ متر ارتفاع دارد، طولش ۵۸ / ۱۱ و عرضش ۲۲ / ۱۰ متر است. بنای کعبه از سنگ‌های سیاه و سختی ساخته شده‌است که پرده سیاهی بر روی آن قرار دارد.
  می‌گویند نخستین بار حضرت اسماعیل علیه السلام پرده‌ای بر کعبه کشید و بعدها قریش نیز چنین کردند و پرده‌داری، منصبی ویژه برای آنان محسوب می‌شد. اکنون نیز آن پرده به صورتی خاص بافته و بر روی کعبه نهاده می‌شود.این بنای شریف بخش‌های دیگری هم دارد؛ همچون حجر الاسود، ملتزم، مستجار، حطیم و حجر اسماعیل. در نزدیکی آن نیز مقام ابراهیم و چاه زمزم واقع است.

 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  بهمن 1396
  شماره عضویت
  11087
  نوشته
  2
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  0 در 0
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  واقعا عالی بود درود بر شما
  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی