سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 10 از 35 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 350

موضوع: ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩

 1. Top | #91

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض حضرت زهرا(سلام الله علیها) الگوی ابرار

  یکی از عوامل اساسی در تکامل انسان عنصر «اسوه‏» است. به یقین ارائه تعریف جامعی از اسوه در همه موضوعات مربوط به حیات مادی و معنوی بشر که بتواند با برقراری اعتدال بین نیازها و استعدادهای انسانی، آنها را در حد طاقت‏بشری به کمال لایق خود برساند، بدون هدایت وحی، توفیق بایسته را نخواهد یافت.
  زیرا برای دست‏یابی به الگوی مذکور باید خود جستجوگر انسان و ابعاد شخصیت انسانی را بشناسد، به تمامی حقائق وجودی او و راه کمال و ایجاد اعتدال بین قوای او به درستی پی برده باشد، سپس فرد و یا افرادی را که در تمامی آن ابعاد، خویش را تا نقطه کمال رسانیده باشند، بشناسد و آن گاه با اسوه قرار دادن آنها، خود در این طریق راه بپیماید.
  از مسائل ضروری در همه دورانها به خصوص امروزه غیر ممکن بودن این امر است.
  بنابراین یافتن اسوه انسانی جز از راه هدایت الهی ممکن نیست، زیرا خداوندی که خود آفریدگار انسان است، بهتر از هر کس به احتیاجات و قابلیتهای مصنوع خویش آگاه است و درباره او فرموده است: «الا یعلم من خلق و هو اللطیف الخبیر». آیا او نسبت‏به مخلوق خود آگاه نیست؟ او دانا به لطائف امور و آگاه است. (۱)
  او می‏داند که هر کس در چه مرحله‏ای از مراتب کمال بشری قرار دارد در این باره در قرآن کریم فرمود: «الله اعلم یث‏یجعل رسالته ...» خداوند داناترین موجود به جایگاه شایسته اعطای رسالت‏خویش است. (۲)
  همان طور که معرفی نمونه‏ها بدون استمداد از وحی ممکن نیست، توصیف اشخاص نیز جدای از وحی برای افراد انسان در غایت دشواری و گاه ناممکن است. به این دلیل با نگاهی به زمانهای گذشته می‏توان به این نتیجه رسید; آنها که خواسته‏اند درباره اسوه‏های الهی به داوری بنشینند، در حق آنان ستم روا داشته، از مقام و مرتبه‏ای که حائز آن بودند چشم پوشیدند و از بازگو کردنش لب فرو بستند و یا در دام غلو و زیاده‏انگاری گرفتار شدند و به آنان مقام الوهیت دادند.
  بر همین اساس، ما که فاطمه(س) را به عنوان «اسوه‏» برای نوع انسان بویژه زنان می‏دانیم، این موضوع را از زبان وحی شنیدیم و از صراحت کلام رسول خدا گرفتیم.
  آیات بسیاری از قرآن کریم درباره معرفی اهل بیت عصمت: از جمله حضرت فاطمه(س) نازل گردیده‏اند که بحث درباره آنها خود باب دیگری می‏طلبد و منابع حدیثی شیعه و سنی مشحون از این گونه روایات است. در این باره کتابهای مستقلی حتی به وسیله بزرگان اهل سنت تالیف شده است. (۳)
  بخاری در «صحیح‏» ضمن حدیث طولانی از عایشه چنین نقل می‏کند: نبی گرامی‏۶ به فاطمه(س) فرمود: «... یا فاطمه الا ترضین ان تکون سیده نساء المؤمنین او سیده نساء هذه الامه‏». آیا راضی نیستی که سرور و بزرگ زنان مؤمن یا بانوان این امت‏باشی؟» (۴)
  در بیان خصوصیات آن حضرت نیز، کلام خداوند گویاترین و واقعی‏ترین معرف است و در این خصوص آیات سوره «هل اتی‏» برجسته‏ترین صفات را مطرح کرده است تا مؤمنانی که در جستجوی کمال حقیقی و رسیدن به درجات عالی انسانی‏اند، با چشم دوختن به آن ارزشها خود را در مسیر آن قرار دهند.
  خداوند در قرآن کریم می‏فرماید: «... ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجها کافورا عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا. یوفون بالنذر و یخافون یوما کان شره مستطیرا. و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا. انما نطعمکم لوجه الله لا نرید منکم جزاء و لا شکورا. انا نخاف من ربنا یوما عبوسا قمطریرا. فوقیهم الله شر ذالک الیوم و لقیهم نضره و سرورا. و جزاهم بما صبروا جنه وحریرا.»
  نیکان - در روز واپسین - از جامی پر از شراب پاک که آب کافور به آن مخلوط است، می‏نوشند و کافور چشمه‏ای در بهشت است که بندگان خدا از آن می‏آشامند و به هر سو که بخواهند آن را به جریان می‏اندازند. آنها به نذر خویش وفا کرده و از روزی که سختی‏های آن همه‏گیر است می‏ترسند.
  با شدت احتیاجی که به آذوقه خود دارند، آن را به مسکین و یتیم و اسیر می‏بخشند، و زبان حالشان این است که ما تنها به خاطر رضای خدا به شما غذا دادیم و از شما هیچ انتظار پاداش عملی و زبانی نداریم و ما از پروردگارمان، در روزی که شدت و محنت آن بسیار است، می‏ترسیم.
  پس خداوند آنان را از سختی آن روز ایمن ساخت و آثار رحمت و نعمت‏خویش را بر چهره‏ها و قلبهایشان نمودار کرد و در برابر صبری که کردند، بهشت و لباس بهشتی به آنان پاداش داد. (۵)
  پیروان اهل بیت عصمت: بر این اتفاق‏اند که این آیات در شان عترت طاهر نازل شده است و این واقعه در کتابهای حدیثی و تفسیری شیعیان از قطعیات به شمار می‏رود. گروهی از بزرگان اهل سنت نیز به این موضوع در کتب روایی و تفسیری خود تصریح کرده‏اند. (۶)
  زمخشری در تفسیر خود، از تفاسیر عمده اهل سنت، به نقل از ابن‏عباس درباره شان نزول این آیات می‏گوید:
  حضرت حسن و حسین(ع) مریض شدند رسول خدا(ص) به همراه عده‏ای از مردم که با او بودند، از آن دو عیادت کردند. آنها به علی(ع) پیشنهاد دادند برای شفای فرزندان خود نذر کند. سپس آن بزرگوار و همسرش فاطمه(س) و فضه که خدمتکار آنان بود، نذر کردند که اگر آن دو سلامت‏خویش را بازیابند به شکرانه آن، سه روز روزه بگیرند. آن دو شفا یافتند. اهل بیت نیز تصمیم گرفتند تا به نذر خود وفا کنند در حالی که دستشان از آذوقه تهی بود. بنابراین علی(ع) از شمعون خیبری، شخصی یهودی، به مقدار سه صاع (۷) جو قرض گرفت. آنگاه حضرت فاطمه(س) یک صاع از آن را آرد کرده و پنج قرص نان به تعداد اشخاص منزل پخت. تا سفره پهن شد و آنها خواستند افطار کنند، شخص سائلی رسید و اظهار داشت: درود خدا بر شما ای خاندان پاک محمد(ص)، من از مسکینهای مسلمانانم مرا اطعام کنید، خدای متعال از غذای بهشت‏به شما عوض دهد.
  آنان نیز آن شخص نیازمند را بر خویش ترجیح دادند و شب را در حالی که جز با آب افطار نکردند، به صبح آوردند. روز بعد نیز روزه گرفتند حضرت فاطمه با صاع دیگری از آرد، نان پخت. وقت افطار یتیمی از راه رسید و عرض حاجت کرد. این بار نیز آن یتیم را بر خود مقدم داشته و همگی غذای خود را به او بخشیدند و با آب افطار کردند. روز سوم هنگام افطار اسیری بر در خانه آمد و تقاضای طعام کرد. آنان هم نان خود را به او دادند و بدین صورت اهل بیت پیامبر(ص) به نذر خود وفا کردند. روز بعد علی(ع) دست دو فرزندش حسن و حسین‏۸ را گرفت و نزد رسول خدا(ص) رفت. تا چشم مبارک آن حضرت به آنان که از شدت گرسنگی بر خویش می‏لرزیدند افتاد، فرمود: این حالی که در شما می‏بینم برایم بسیار سخت است. آنگاه حرکت کرد و همراه آنها به نزد فاطمه(س) رفتند.
  رسول‏خدا(ص) دخترش را دید که در محراب عبادت ایستاده و مشغول راز و نیاز است و از بی‏غذایی شکم مبارکش به پشتش چسبیده و چشمهایش به گودی فرو رفته است. آن حضرت از این حالت‏بسیار متاثر شد. در همان موقع جبرئیل(ع) نازل شد و آیات مذکور از سوره «هل اتی‏» را در شان خاندان پاک پیامبر برایش قرائت کرد و تبریک و هنیت‏خداوند را به خاطر داشتن چنین اهل بیتی به رسول‏الله(ص) رساند. (۸)
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكرها 2


 3. Top | #92

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا(سلام الله علیها) الگوی ابرار

  فاطمه(س) اسوه بانوان مؤمن
  امام شرف الدین عاملی معتقد بود: «علماء علم بیان و سایر سخن شناسان شکی در این ندارند که جمع با الف و لام حقیقت در عموم است و در این هیچ اختلافی بین عرب نیست و روشن است که لفظ «ابرار» در آیه کریمه جمع «بر» یا «بار» است و الف و لام بر آن وارد شده است و ظهور آن در شمول جای تردید نیست و در عین حال این لفظ با وجود فراگیر بودن آن، تنها بر حضرت علی و فاطمه و حسن و حسین اطلاق گردیده و این خود برهان بر این است که آنان خلاصه برگزیدگان و کامل‏ترین نیکان و با فضیلت‏ترین خوبان‏اند و چه ستایشی بالاتر از این کلام خداوند می‏توان یافت؟». (۹)
  خداوند متعال از بین تمامی ابرار تعدادی را گزینش کرد و آنان را که کاملترین افراد بشر پس از رسول خدا(ص) هستند به عنوان مقتدا به جهانیان شناساند و شریفترین و لطیفترین حالات و اوصاف انسانی را که در داستان، ایثار آنان تبلور یافت، به عنوان درسی آموزنده، راهی به سوی کمال، تفسیری برای حیات، صحنه‏ای برای امتحان، اوجی برای پرواز، مظهری برای شکوفایی و به بار نشستن قابلیتهای انسان برای مؤمنان بازگو کرد و به این ترتیب بر آنان منت گذارد.
  در این واقعه از دو بانوی پاک سخن به میان آمده است. اولین آنها حضرت فاطمه(س)، به عنوان اهل بیت و مقتدا و دیگری فضه، به عنوان پیرو و دست پرورده خاندان عترت است. فضه آن چنان خویش را فانی در فاطمه(س) کرد و با او میثاقی جانانه و جاودانه بست که خود را داوطلبانه در این صحنه پرشور ایثار و نوعدوستی شریک ساخت و به این نزلت‏بی‏بدیل دست‏یافت. صحنه پرافتخاری که فضه آفرید برای کسانی که به بهانه معصوم بودن ائمه و معمول بودن ما از پیروی آنان سرباز می‏زنند، عذری باقی نمی‏گذارد.
  بخشی از صفاتی که در این آیات و شان نزول آن به چشم می‏خورد عبارتند از:
  ۱ - توجه به خدای متعال و کمک خواستن از او
  این جریان به بشر یاد می‏دهد که باید همواره رو به سوی او داشت و توجه به اسباب مادی نباید چشم بشر را محدودنگر کند، بلکه باید به سوی ماورای دنیای ماده نظر داشته باشد و به سر منشا هستی چشم بدوزد و در همه احوال، از جمله در گرفتاریها و شدائد، رو به جانب او آرد و رفع مصیبت و نیز شفای مرض را از او بخواهد; در عین به کارگیری اسباب، مسبب الاسباب و شفا دهنده واقعی را فقط خدا بداند و این چیزی است که بشر فرو رفته در هوسها و شهوات و خو گرفته با ظواهر طبیعت، از فقدان آن رنج می‏برد و در شعله‏های بی‏توجهی بدان می‏سوزد.
  در این میان اهمیت توجه به دو وسیله معنوی عمده یعنی «اصل نذر» و «روزه‏» که قرآن کریم نیز بدان توصیه فرموده است (۱۰) به خوبی مشهود است و کارآیی این دو وسیله برای برآمدن خواسته‏ها در نظر مؤمنان بر اثر تجربه‏های بی‏شمار کاملا آشکار است.
  ۲ - وفا به پیمان
  این صفت از باشکوه‏ترین جلوه‏های رفتاری انسانهای کامل است که در سایه آن تمامی ارزشها، اعمال تعهدات اجتماعی عملی می‏شود و نهادهای گوناگون آن شکل می‏گیرد و بالاتر آن که رابطه بین انسانها و خدا تحقق می‏یابد; همچنان که برخی گفته‏اند:
  «وقتی افرادی بر سر پیمانی که خویش بر خود واجب کرده‏اند این گونه وفادار باشد، چنین کسانی قطعا به پیمانهای الهی وفادارتر خواهند ماند.» (۱۱)
  ۳- ایثار و گذشت
  یکی از بزرگترین موانع در برابر رشد و تعالی انسانی و از غلیظترین حجابهای ظلمانی در حوزه معرفت‏بشری، حجاب خودخواهی و خودبینی است. نقطه مقابل آن ایثار است که نه تنها شخص از خودبینی دست می‏کشد بلکه با گذشت‏خود، تمام توجه‏اش را به همنوع خود معطوف می‏کند و گوهر انسانی خود را آشکار می‏سازد.
  تا وقتی که انفاق از زوائد زندگی باشد، خالی از شوائب خودنگری نیست و نوعدوستی در آن حضور ندارد و یا بسیار کم‏رنگ است ولی آنگاه که از مایحتاج و مال مورد علاقه باشد، محض نوعدوستی و دیگر خواهی است و به صراحت قرآن مجید (۱۲) راه فلاح جز از این طریق میسر نیست.
  ۴- اخلاق در عمل
  قرآن کریم در بیان انگیزه اهل بیت از ایثار تنها عامل این حرکت را کسب رضایت‏خدا معرفی می‏کند و از این رو آنان با همه فشاری که بر خود وارد کردند خیال انتظار هر گونه پاداش عملی و حتی زبانی و سپاسگزاری را از خود دور ساختند.
  ۵- ترس از روز حساب
  سختی‏ها و شروری که در عالم طبیعت هست، همانند شادی‏ها و رفاه آن نسبی، زودگذر، محدود، منطقه‏ای و جزئی است; بر خلاف شدائد قیامت که فراگیر و کلی است‏به سراغ همه می‏رود و دامن همه را می‏گیرد و هیچ فردی را گریزی از آن نیست و لذا سزاوار است مردم در هر مقام و تیره و نژادی که هستند، از آن هراسناک باشند مگر آنان که بتوانند در پناه عمل خالص و کسب رضای خداوند مامنی برای خود بسازند.
  ۶- صبر و استقامت
  خداوند متعال به اهل بیت رسول اکرم(ص) وعده نعمتهای بی‏پایان بهشت را می‏دهد و آن را پاداش صبر و مقاومت آنان معرفی می‏کند این امر تاکید بر این است که بهشت را برای هر کس که باشد به بها می‏دهند نه به بهانه.
  ۷- عبادت و ثبات در آن
  از برجسته‏ترین نکته‏های این داستان و از شکوهمندترین قله‏های رفیع این نمایش عظیم و پرافتخار انسانی، همان قسمت آخرین این واقعه است که:«وقام فانطلق معهم فرای فاطمه فی محرابها قد التصق ظهرها ببطنها و غارت عیناه ...» پیامبر(ص) به همراه علی(ع) و حسن و حسین(ع) به سوی خانه فاطمه آمدند. رسول خدا(ص) دید دخترش در محراب عبادت قرار گرفته در حالی که شکمش به پشتش چسبیده و چشمان مبارکش به گودی رفته است.
  این قلم هیچ توضیحی را لازم نمی‏بیند ولی شما خواننده گرامی را به تامل هر چه بیشتر در این فراز دعوت می‏کند.
  منبع:
  ۱- سوره ملک، آیه ۱۴.
  ۲- سوره انعام، آیه ۱۲۴.
  ۳- برای نمونه، ر. ک: شواهد التنزیل، حاکم حکانی از اعلام قرن پنجم; خصائص الوحی المبین، یحیی بن حسین بطریق، متوفی ۶۰۰ هجری; ما نزل من القرآن فی علی(ع)، ابونعیم حافظ احمد بن عبدالله اصفهانی، متوفی ۴۳۰.
  ۴- صحیح بخاری، ج‏۸، کتاب الاستیذان، چاپ بیروت، دارالقلم، ص‏۴۱۲، باب‏۶۹۳، حدیث ۱۱۵۸.
  ۵- سوره انسان، آیات ۵ تا۱۳.
  ۶- تفسیر کشاف، زمخشری، دارالفکر، ج‏۴، ص‏۱۹۷; شواهد التنزیل، حاکم حکانی، ج‏۲، ص‏۳۹۳ -۴۰۹; خصائص الوحی المبین، فصل ۱۲، ص‏۱۰۰; اسدالغابه، ج‏۵، ص‏۵۳۰ و غیر آن.
  ۷- صاع: معادل چهار مد یا یک من تبریز یا سه کیلوگرم است; فرهنگ عمید، ج‏۲، ص‏۱۳۵۰.
  ۸- تفسیر کشاف، نشر دارالفکر، ج‏۴، ص‏۱۹۷.
  ۹- الکلمه الغراء فی تفضیل الزهراء، ص‏۳۹.
  ۱۰- سوره بقره، آیه ۴۵.
  ۱۱- تفسیر کشاف، ج‏۴، ص‏۱۹۶; الکلمه الغراء فی تفضیل الزهراء، ص‏۴۰.
  ۱۲- سوره آل عمران، آیه ۹۲.
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 4. تشكرها 2


 5. Top | #93

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,528
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,555
  مورد تشکر
  177,616 در 52,433
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩  از بر علی (ع)
  چنین شتابان و رنج دیده مگریز!
  که غمهای علی پس از تو شماره ندارد.
  آتشی می شوی بر زخم ریش علی پس از مرگ رسول...
  اینگونه با همسر تا مکن!


  کاش در تاریخ اینهمه وحشت از سیلی زهرآگین شقی نبود. (1)
  کاش زنان هرگز رنگ گوشواره نمی دیدند،
  کاش نام محسن را کسی نمی شنید،
  کاش می شد آیه های محکم خدا را نادیده گرفت... (2)

  اگر آن هنگام که در مسجد نبی (ص)،
  شیرخدا را دست بسته و شمشیر بر گردن دیدی
  مو پریشان می کردی و
  خراش بر سینه ی آغشته به خون می دادی و
  زبان به نفرین می گشودی،
  از نسل آدم (ع) کسی بر زمین نمی ماند تا... (3)
  کاش...!

  مانده ام اگر حسن (ع) نبود،
  اگر دستهای کوچکش حلقه بر شانه های شکسته ات نبود،
  راه کوتاه مسجد تا خانه را چگونه طی می کردی...؟

  هر لحظه از خود می رسم،
  وداع با تو را،
  علی (ع)
  چگونه تاب آورد؟

  «دوری از تو برایم چقدر سخت است،
  چه کنم که چاره ای جز آن نیست؟
  به خدا سوگند داغ رسول الله را برایم شعله ور نمودی و...
  بی تو سر کردن... چه مصیبتی است!
  همه به سوی خدا بازمی گردیم!
  اما؛ مصیبت تو برایم رنج آور است...
  به خدا سوگند فاطمه!
  رفتن تو تسلا ندارد و
  درد تو درمانی...» (4)

  آنچه رفتنی است،
  لا جرم باید برود.
  ولی نه اینچنین دل شکسته و زار!

  آن چه ماندنی است
  می ماند...
  چون علی؛
  که تاریخ تقدیر او را بی تو نوشته است.

  پی نوشت:

  1. در تاریخ آمده است که وقتی خلیفه ی دوم فهمید که خواهر و شوهر خواهرش اسلام آورده اند، خواهرش را چنان سیلی زد که به دیوار خورد و به زمین افتاد.

  2.في بُيُوت اَذِنَ الله اَنْ تُرفَعَ وَيُذكَرَ فيهااسْمُهُ يُسبحُ لَهُ فيها بِالغُدُوّ وَالاصالِ (نور، 36)

  3.امام باقر فرمودند: به خدا سوگند که اگر حضرت فاطمه موی سر خود را می گشود هر آینه همه می مردند. (14 معصوم علامه مجلسی، ص 255)

  4.سخنان حضرت علی (ع) در آخرین لحظات زندگی صدیقه ی کبری (س)، روضة الواعظین، ص 151


  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  ******************************* 6. تشكرها 3

  نرگس منتظر (09-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (08-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 7. Top | #94

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩

  به نام خدا  عبادت زهرا

  در روايات آمده است كه زهرا به قدرى روى پا ايستاد و عبادت كرد كه پاهاى او متورم شد امام حسن عليه السلام مى‏گويد، مادرم از اول شب تا صبح عبادت مى‏كرد و هرگاه از نماز فارغ مى‏شد، به ديگران دعا مى‏كرد. از او پرسيدم كه چرا به ما دعا نكرديد؟ فرمود: عزيز من اول ديگران، سپس ما - الجار ثم الدار. -
  تسبيح حضرت زهرا سلام الله عليها بسيار با فضيلت است. امام صادق عليه السلام فرموده:
  «تسبيح جده‏ام زهرا سلام الله عليها نزد من از هزار ركعت نماز بهتر است‏» .

  مى‏گويند: زهرا براى كمك، خادمه‏اى لازم داشت و گرفتن خادم و خادمه در آن زمان رايج و بلكه لازم بود. چون زهرا سلام الله عليها بر رسول الله وارد شد قبل از آنكه در اين مورد چيزى بگويد، پيامبر فرمود: زهرا جان مى‏خواهى چيزى به تو ياد دهم كه بهتر از دنيا و آنچه در آن است‏باشد؟ و تسبيح مشهور را به او ياد داد.
  زهرا سلام الله عليها با خوشحالى تمام به خانه بازگشت و به اميرالمومنين عرض كرد با دعايى كه از پدرم صلوات الله عليه گرفته‏ام، خير دنيا نصيب من شده است.
  سخاوت و ايثار زهرا

  مفسرين شيعه و سنى اتفاق دارند كه روزى زهرا سلام الله عليها با اطرافيانش روزه بودند. در هنگام افطار فقيرى رسيد و از آنها چيزى خواست. زهرا، شوهرش، بچه‏هايش و خادمه‏اش افطار خود را به آن گدا دادند. زهرا براى افطار روز بعد نانى تهيه كرد. يتيمى آمد، زهرا نان را به يتيم داد در مرتبه سوم نانى تهيه نمود اسيرى آمد و افطار خود را به او داد و بالاخره هر سه شب را بدون افطار صبح كرد و آيه شريفه نازل شد «و يطعمون الطعام على حبه مسكينا و يتيما و اسيرا. انما نطعمكم لوجه الله لا نريد منكم جزاءا و لا شكورا!»«و اطعام كردند طعامى را كه دوست داشتند به مسكين و يتيم و اسير جز اين نيست كه اين كار را فقط براى خدا مى‏كنيم و از شما جز او سپاسى نمى‏خواهيم‏» .


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 8. تشكرها 2

  نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 9. Top | #95

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩
  مادر آئینه ها

  مادر آئینه های کربلا
  لاله ی خوشبوی جان مصطفی

  ای نجابت دست بر دامان تو
  آسمان شرمنده ی احسان تو

  فاطمه ای نور چشمان رسول
  طاهره صدیقه زهرای بتول

  من فدای سروهای باغ تو
  کشته ی مجنون شرح داغ تو

  کوثری رنگ شقایق بر تنت
  آفتاب آمد بسوی دامنت

  دامنی که جنس او از ماه بود
  با دل مولا علی همراه بود

  دامنی که مجتبی را هدیه کرد
  قهرمان کربلا را هدیه کرد

  کاش می شد بوسه زد بر خاک تو
  بوسه بر اندیشه های پاک تو

  مادر آئینه های کربلا

  لاله ی خوشبوی جان مصطفی

  جمله ای با من بگو از یاس خود
  از در و دیوار و از احساس خود

  از کسانی که تو را سیلی زدند
  یا زمانی که تو را سیلی زدند

  آه ای خیرالنساء العالمین
  از تو سیراب است اصل نخل دین

  کیستی ای دختر خیرالبشر؟
  کیستی ای پاره ی جان پدر؟

  کیستی فرمانروای قلبها؟
  کیستی همراه خوب مرتضی؟

  من فدای سروهای باغ تو
  کشته ی مجنون شرح داغ تو

  فاطمه ای نور چشمان رسول
  طاهره صدیقه زهرای بتول


  امضاء

 10. تشكرها 2


 11. Top | #96

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩

  به نام خدا

  قال الصادق عليه‏السلام:
  «لفاطمة تسعة أسماء عند اللَّه عزّ و جل: فاطمة والصديقة والمباركة والطاهرة والزكية والراضية والمرضية والمحدثة والزهراء ثم قال:...؛

  حضرت فاطمه‏ى زهراء عليهاالسلام در پيشگاه خداوند نه اسم مخصوص دارد: فاطمه، صديقه، مباركه، طاهره، زكيه، راضيه، مرضيه، محدثه و زهراء.» (1)
  حضرت فاطمه‏ى زهرا عليهاالسلام يك نام رسمى داشت كه همان فاطمه مى‏باشد. اين نام را پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم هنگام تولد به امر خداوند براى دخترش برگزيد؛ لكن به تصريح امام صادق عليه‏السلام، فاطمه‏ى زهرا عليهاالسلام نه اسم مخصوص، در پيشگاه خداوند متعال دارد، لذا يكى از كنيه‏هاى آن حضرت «اُمّ‏الأسماء» است؛ يعنى بانويى كه اسامى فراوان دارد. و اين مطلب، دلالت بر عظمت روحى صديقه كبرى عليهاالسلام مى‏كند، زيرا حضرت فاطمه عليهاالسلام زن نمونه بودند. زن نمونه؛ يعنى انسانى كامل كه براى بشريت الگو و سرمشق مى‏باشد، لذا همه‏ى صفات عالى انسانى در صديقه‏ى طاهره عليهاالسلام جمع بود و ايشان در برابر هر صفت نيك، داراى لقبى خاص هستند. اين نه نام كه از شهرت والايى برخوردار است در فصل اول مورد بررسى و تبيين قرار مى‏گيرد.


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 12. تشكرها 2

  نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 13. Top | #97

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩


  فاطمه

  فاطمه یک اسمان ادراک بود

  فاطمه خورشید روی خاک بود

  قلب حق در سینه او می تپید

  از سر انگشتش نجابت می چکید

  چشم زمزم از غمش نمناک بود

  دامنش از اب کوثر پاک بود

  اسمانی بود صاف وبی کران

  قصه گویی بود در شهرکران

  خانه اش در سادگی ممتاز بود

  هر چه در ان خانه بود اعجاز بود

  گر چه یک زن با هزاران درد بود

  زن مگو او یک تنه صد مرد بود

  هیچ می دانی چرا ان بت پرست

  مست و بی رحمانه پهلویش شکست

  گفت من از حق حمایت می کنم

  از غدیر خم حفاظت می کنم

  من به دنیا مجتبی اورده ام

  کربلا در بطن خود پرورده ام

  این حقیقت همچو کوکب منجلیست

  بعد پیغمبر فقط حق با علیست


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 14. تشكرها 2

  نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 15. Top | #98

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩  حضرت زهرا دلش از یاس بود
  (شعری زیبا از احمد عزیزی)


  عشق من پاییز آمد مثل پار
  باز هم ما بازماندیم از بهار
  احتراق لاله را دیدیم ما
  گل دمید و خون نجوشیدیم ما
  باید از فقدان گل خونجوش بود
  در فراق یاس مشكی‌پوش بود
  یاس بوی مهربانی می‌دهد
  عطر دوران جوانی می‌دهد
  یاس‌ها یادآور پروانه‌اند
  یاس‌ها پیغمبران خانه‌اند
  یاس در هر جا نوید آشتی‌ست
  یاس دامان سپید آشتی‌ست
  در شبان ما كه شد خورشید؟ یاس
  بر لبان ما كه می‌خندید؟ یاس
  یاس یك شب را گل ایوان ماست
  یاس تنها یك سحر مهمان ماست
  بعد روی صبح پرپر می‌شود
  راهی شب‌های دیگر می‌شود
  یاس مثل عطر پاك نیت است
  یاس استنشاق معصومیت است
  یاس را آیینه‌ها رو كرده‌اند
  یاس را پیغمبران بو كرده‌اند
  یاس بوی حوض كوثر می‌دهد
  عطر اخلاق پیمبر می‌دهد
  حضرت زهرا دلش از یاس بود
  دانه‌های اشكش از الماس بود
  داغ عطر یاس زهرا زیر ماه
  می‌چكانید اشك حیدر را به راه
  عشق معصوم علی یاس است و بس
  چشم او یك چشمه الماس است و بس
  اشك می‌ریزد علی مانند رود
  بر تن زهرا گل یاس كبود
  گریه آری گریه چون ابر چمن
  بر كبود یاس و سرخ نسترن
  گریه كن حیدر كه مقصد مشكل است
  این جدایی از محمد مشكل است
  گریه كن زیرا كه دخت آفتاب
  بی‌خبر باید بخوابد در تراب
  این دل یاس است و روح یاسمین
  این امانت را امین باش ای زمین
  نیمه‌شب دزدانه باید در مغاك
  ریخت بر روی گل خورشید خاك
  یاس خوشبوی محمد داغ دید
  صد فدك زخم از گل این باغ دید
  مدفن این ناله غیر از چاه نیست
  جز دو كس از قبر او آگاه نیست
  گریه بر فرق عدالت كن كه فاق
  می‌شود از زهر شمشیر نفاق
  گریه بر طشت حسن كن تا سحر
  كه پر است از لخته خون جگر
  گریه كن چون ابر بارانی به چاه
  بر حسین تشنه‌لب در قتلگاه
  خاندانت را به غارت می‌برند
  دخترانت را اسارت می‌برند
  گریه بر بی‌دستی احساس كن
  گریه بر طفلان بی‌عباس كن
  باز كن حیدر تو شط اشك را
  تا نگیرد با خجالت مشك را
  گریه كن بر آن یتیمانی كه شام
  با تو می‌خوردند در اشك مدام
  گریه كن چون گریه ابر بهار
  گریه كن بر روی گل‌های مزار
  مثل نوزادان كه مادر‌مرده‌اند
  مثل طفلانی كه آتش خورده‌اند
  گریه كن در زیر تابوت روان
  گریه كن بر نسترن‌های جوان
  گریه كن زیرا كه گل‌ها دیده‌اند
  یاس‌های مهربان كوچیده‌اند
  گریه كن زیرا كه شبنم فانی است
  هر گلی در معرض ویرانی است
  ما سر خود را اسیری می‌بریم
  ما جوانی را به پیری می‌بریم
  زیر گورستانی از برگ رزان
  من بهاری مرده دارم ای خزان
  زخم آن گل در تن من چاك شد
  آن بهار مرده در من خاك شد
  ای بهار گریه‌ بار نا امید
  ای گل مأیوس من یاس سپید
  امضاء

 16. Top | #99

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩
  7- فاطمه(س) از نگاه امام موسي كاظم(ع):
  امام كاظم(ع) مي‏فرمايد: «همانا فاطمه، صديقه و شهيده است.» سليمان جعفر مي‏گويد: از امام كاظم(ع) شنيدم كه فرمودند: «درخانه‏اي كه اسم محمد يا علي، حسن، حسين، جعفر، عبدالله و از زنان فاطمه باشد، فقر و تنگدستي وارد نخواهد شد.»
  8- فاطمه(س) از نگاه امام رضا(ع):
  امام رضا(ع) از اجداد گراميش نقل مي‏كند كه پيامبر(ص) به علي(ع) فرمودند: سه فضيلت‏ به تو داده شد كه به من داده نشده است. علي(ع) عرض كرد: چه چيزهايي به من داده شده است؟ فرمود: تو پدر زني چون من داري كه من چنين پدر زني ندارم، همسري چون فاطمه به تو داده شده كه به من داده نشده است، حسن و حسين به تو داده شده كه به من داده نشده است.» امام رضا(ع) از پدران بزرگوار خود از رسول خدا(ص) نقل مي‏كند كه پس از ازدواج علي و فاطمه(ع) خداوند عزوجل فرمودند: «اگر علي(ع) را نمي‏آفريدم براي دخترت فاطمه همتا و همسري در روي زمين يافت نمي‏شد.»


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 17. تشكرها 2


 18. Top | #100

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ۩۞۩ سوگنامه ايام شهادت ياس كبود؛ حضرت فاطمه زهرا(س) ۩۞۩


  9- فاطمه(س) از نگاه امام جواد(ع):
  امام جواد(ع) خطاب به موسي بن قاسم كه گفت: در حج از طرف مادرت نيز زيارت كردم و گاهي هم نكردم؛ فرمودند: «آن را زياد كن، زيرا كه برترين چيزي است كه بدان عمل مي‏كني.» زكريا بن آدم نقل مي‏كند: «در محضر امام رضا(ع) بودم كه امام جواد(ع) در حالي كه بيش از چهار سال از عمرش نگذشته بود، وارد شد. وقتي نشست دستش را روي زمين قرار داد و سر به آسمان بلند نمود و مدتي طولاني به فكر فرو رفت. امام رضا(ع) فرمود: جانم فدايت! چرا اين چنين در انديشه‏اي؟ پاسخ داد: به جهت‏ ستم‏ هايي كه نسبت ‏به مادرم فاطمه(س) انجام دادند.»
  10- فاطمه(س) از نگاه امام هادي(ع):
  آن حضرت در مورد علت نام گذاري حضرت صديقه طاهره(س) به«فاطمه‏»، از رسول خدا(ص) نقل مي‏كند: «دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه ناميدند كه خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه مي‏دارد.»


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 19. تشكر

  نرگس منتظر (09-02-1389)

صفحه 10 از 35 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی